'De investeringen zullen enorm stijgen' Optimistische wethouder Fase wil graag derde ambtstermijn Agenten bedreigd met trottoirtegel Grotere opzet Leidse Lakenfeesten Boekhouder school van verduistering verdacht LEIDEN MAANDAG 27 JANUARI 1986 LEIDEN - Wethouder J. Fase-Dubbelboer heeft be- I langstelling voor een derde (ambtstermijn. En als het aan haar ligt, beheert ze ook dan weer de portefeuille economische aangelegen heden en personeelzaken. door Wim Wegman "Het is natuurlijk waar dat een wethouder elke portefeuille moet kunnen beheren", zegt ze. "Maar economische aangelegenheden en personeelszaken zijn werkvelden waarin ik me thuis voel. Werkvel den bovendien, waarin door mijn eigen 'inbreng' het nodige tot stand is gekomen". Wethouder Fase is tijdens de laatste begrotingsbehandelingen flink op de korrel genomen door met name Links Leiden. Zelfs werd een motie van 'teleurstelling' tegen haar ingediend. Die motie werd trouwens door de meerder heid van de gemeenteraad verwor pen. Wel wekte Fase tijdens de begro tingsbehandeling' irritatie op van vrijwel alle raadsfracties doordat ze weigerde vragen en kritiek te beantwoorden over het zogeheten doelgroepen-beleid. (Daarmee wil de gemeente meer kansen op werk scheppen voor 'achterstandsgroe pen' als jongeren, vrouwen, buiten landers en gedeeltelijk arbeidson geschikten). Alleen haar eigen par tij, de WD, steunde de wethouder door dik en dun. Wigje Fase, terugkijkend op de discus sies rond haar persoon: "Men moet niet vergeten dat die motie van 'te leurstelling' de laatste mogelijk heid was van Links Leiden om voor de verkiezingen een wigje te drijven tussen (coalitiepartijen) PvdA en WD. Verder is het zo dat het hele college verantwoordelijk draagt voor het doelgroepenbeleid en niet één afzonderlijke wethou der. Het is trouwens niet waar dat we er weinig aan doen. Er gebeurt veel, al kan ik begrijpen dat raads leden willen dat we nóg meer doen". Maar waarom beantwoordde ze niet gewoon de vragen en kritiek? Aarzelend: "Tsja, ik werd kwaad. Ik raakte geïrriteerd. Dat is natuur lijk fout. Je moet als wethouder op zo'n moment niet kwaad worden. Maar we hadden eerst het gemelk gehad over dit beleid in de raads commissie voor economische aan gelegenheden en vervolgens nog een keer in de gemeenteraad. En ik dacht: 'Het gaat toch goed?' We hebben hier een mooie score. De jeugdwerkloosheid bijvoorbeeld is in Leiden lager dan elders". Al met al wordt er nu wel onder zocht of de aanpak kan worden verbeterd. "Het probleem is ech ter", zo tekent wethouder Fase al vast aan, "dat in andere plaatsen geen voorbeelden voorhanden zijn van een effectievere manier van werken". Volgens haar moet ook in ogenschouw worden genomen dat bij het doelgroepenbeleid eerst enorm veel werk moet worden ver zet voordat tastbare resultaten kunnen worden bereikt. "Er moet telkens naar een op de persoon toegesneden oplossing worden gezocht. Het zoeken naar oplossingen voor een hele groep te gelijk, blijkt toch niet zo'n geslaag de weg te zijn". Avontuur Fase (inmiddels 44 jaar) trad in 1978 aan als gemeenteraadslid in Leiden, een stad die ze toen nog maar twee jaar kende. Ze maakte meteen het opstapje naar het wet houderschap, een vrij ongebruike lijke gang van zaken. Fase hier over: "In 1978 werd de samenwer king tussen de partijen, die tot dan toe een links college hadden ge vormd, beëindigd. De PvdA zocht een nieuwe coalitie-partner. Dat werd de WD. De meeste van mijn toenmalige fractiegenoten waren echter niet beschikbaar voor het wethouderschap. Ze stonden aan het begin van hun carrière. Ze had den daarom geen zin in een derge lijk 'avontuur' - want zo werd er toen nog tegen aan gekeken". "Ik was wel beschikbaar", ver volgt ze, 'maar ik heb er wel met een bij gezegd dat ik de portefeuil le economische aangelegenheden wilde hebben. In die tijd schortte er veel aan de verhoudingen tussen de overheid en het bedrijfsleven. Dat hield me ontzettend bezig. Ik had het idee dat dat het gebied was waar ik het meest kon uitrichten". Stadsvernieuwing Die verwachting is uitgekomen, zo stelt Fase nu. "Er is sindsdien veel gebeurd". Enkele voorbeel den: de directie economische1 za ken is op poten gezet en er zijn de nodige bedrijfsverplaatsingen uit gevoerd in het kader van de stads vernieuwing. "Wanneer ik naar de stadsvernieuwing kijk vanuit een economische invalshoek, vind ik dat we het in Leiden beter hebben gedaan dan veel andere steden". Verder heeft de gemeente vol- «►gens haar op economisch gebied het roer drastisch omgegooid. Acht jaar geleden 'kampte' Leiden nog volop met de gevolgen van zijn in dustrieel verleden. Grote aantallen mensen waren werkloos geworden doordat de grote industriën uit de stad waren weggegaan of hun poorten hadden gesloten door de economische teruggang. Fase vindt het een verdienste van het gemeentebestuur dat het niet krampachtig heeft geprobeerd industriën aan te trekken, zich heeft gestort op andere LES verhuist naar Kaasmarkt LEIDEN - Het Leids Edukatief Sentrum, centrum voor volwassenenedu catie, gaat verhuizen naar de Kaasmarktschool aan de Hooglandsekerk- gracht. Het college van B en W zal aan het LES drie lokalen en de voorma lige hoofdenkamer verhuren. De ruimten die het LES krijgt toebedeeld, moeten grondig worden verbouwd en B en W stellen daarvoor 61.000 gulden beschikbaar. Het LES zelf zal drieduizend aan de verbouwingskosten moeten betalen. De gemeente heeft de gebruikers van de Kaasmarktschool eerder al negen duizend gulden krediet verleend voor het opknappen van het gebouw, dat veel achterstallig onderhoud had. Het LES is nu nog gevestigd aan de Nieuwe Rijn. De Kaasmarktschool werd kort geleden in gebruik genomen door een aantal Leidse kunste naars en boefenaars van amateuristische kunsten. Vechtpartij op Haarlemmerstraat LEIDEN - Twee Leidse politie agenten zijn zaterdagnacht door ruziezoekers bedreigd met trottoir- tegel. Eén van hen werd zelfs vast gehouden door een vechtersbaas, waarop een kornuit met de trottoir tegel op de agent afkwam. Deze zag zich toen genoodzaakt het pi stool te trekken, doch hij hoefde niet te schieten. Overigens ver meldt het politierapport dat één van de amokmakers het dienstpi stool zelfs bij de loop durfde vast te grijpen. Dit speelde zich af op de Haar lemmerstraat, waar de twee agen ten poolshoogte gingen nemen, na een melding dat er ruiten werden vernield. Het team signaleerde drie jongelieden, die de agenten onmid dellijk bedreigden en de politieau to beschadigden. Het handgemeen ontstond toen beide surveillanten zich terug wilden trekken, in af- Dronkaards raken slaags LEIDEN - De politie heeft van nacht ingegrepen bij een drink- feestje in een woning aan de De Genestetstraat, toen vier dronken lieden met elkaar slaags raakten, ruiten sneuvelden en een bakfiets voor de woning vermoedelijk door één van hen in brand werd gesto ken. De vechtenden werden ge scheiden en de brandweer heeft de bakfiets geblust. De politie heeft de drinkebroers op het hart ge drukt om, als zij aangifte willen doen, in elk geval nuchter op het bureau te verschijnen. wachten van assistentie van colle ga's. Toen versterking was gearri veerd, kon de politie twee vech tersbazen na een stevige kloppartij inrekenen. Een derde nam de be nen, maar meldde zich gisteroch tend vrijwillig op het politiebu reau. De drie zyn bekenden van de politie. Vermoedelijk hebben zij inderdaad ook de vernieling van de genoemde winkelruiten op hun ge weten. Spoorbomen door storing lang dicht LEIDEN - De overweg bij het sta tion De Vink is zaterdag omstreeks 15.15.uur door een stroomstoring ruim veertig minuten lang gesloten geweest. Door de stroomstoring kwam een trein ter plaatse tot stil stand, waarbij de bomen van de spoorwegovergang automatisch naar beneden komen en blijven. De politie heeft toen het verkeer in goede banen geleid. Mishandeling LEIDEN - Vier Leidenaars heb ben er bij de politie aangifte van gedaan dat zij zaterdagnacht om 1.18 uur op de Houtstraat door drie jongelui zonder enige reden zyn aangevallen en stevig geslagen en geschopt. Twee minuten later werd het vechtlustige trio, drie jon gens uit Zoeterwoude (16, 18 en 19 jaar oud) al aangehouden op de Langebrug. Zij zijn in verzekering gesteld. vormen van werkgelegenheid, zo als kantoren en biotechnologie. Toch zal een willekeurige buiten staander niet bijster onder de in druk raken van het aantal kantoor gebouwen dat op het Schutters veld in aanbouw is. En ook in het bio-sciencepark in de Leeuwen hoek is op dit moment nog steeds 'meer park dan bio-science voor handen. Wethouder Fase ziet de toekomst van het Schuttersveld echter met vertrouwen tegemoet. "In het voorjaar en in de zomer worden waarschijnlijk de eerste palen ge slagen voor het kantoorgebouwen van de NBA en van Erica. Mogelijk begint binnen afzienbare tijd ook de bouw van het kantoorpand met de traverse over de Schipholweg. Dat vind ik niet niks. Want bedenk wel dat het om beslissingen gaat van vele miljoenen guldens". Ook het bio-sciencepark loopt volgens Fase zo slecht nog niet. "We zijn daar nog maar een jaar aan de gang. Gedurende die tijd hebben we het een en ander be reikt. We onderhandelen nog met een aantal bedrijven, dus we heb ben goede kans dat de ontwikke ling wordt voortgezet". Vrije hand De afgelopen acht jaar is Fase, om het zacht uit te drukken, niet bepaald iemand geweest die zich voortdurend op de voorgrond heeft gedrongen. Zij heeft daar, zo blijkt uit haar woorden, ook geen enkele behoefte aan. "Het steekt me helemaal niet dat ik niet zo vaak in de kranten sta. Ik vind kranten leuk, maar ik hoef er niet voortdurend in te staan". 'Haar' ambtenaren geeft ze een betrekkelijk vrije hand. "Ik bepaal de strategie en ik neem de uitein delijke beslissing. Maar dat houdt niet in dat ik voor elke wissewas met mijn ambtenaren moet verga deren en overleggen", zegt ze. "Die vrijheid is overigens alleen mogelijk doordat op de directie EZE mensen zitten waarvan ik op aan kan. Mensen die weten wat ik wil en dezelfde aanpak hebben. Dat is ook één van de dingen waar in ik goed ben: ik kan mensen uit zoeken die werken zoals er volgens mij gewerkt moet worden. En als je die ambtenaren hebt, en hen kan aanspreken op hun deskundig heid, waarom zou je je dan vervol gens weer met elke kleinigheid be zighouden?". Overigens verlaat één van haar 'steunpilaren', het hoofd van de di rectie EZE Ewald Keijser, binnen kort de gemeente. Hij wordt direc teur van de Hollandse Ontwikke- lings Maatschappij. Volgens Fase is er op dit moment nog geen op volger gevonden voor Keijser. Parkeren Sinds kort klaagt een aantal on dernemers in de binnenstad over het nieuwe parkeerregime dat de gemeente op 1 januari heeft inge voerd. Die ondernemers zijn bang dat hun bedrijven minder rendabel worden doordat klanten hun wa gen niet meer in de buurt kunnen parkeren. Blijkt nu niet dat de eco nomische kanten van het parkeer regime onderbelicht zijn? Fase: "Onderbelicht? Nee. Het nieuwe parkeerregime is een proef. En wanneer de resultaten in de praktijk anders zijn dan wij van te voren verwachtten, kan het regime altijd worden bijgesteld. Boven dien, toen de plannen voor de proef werden voorbereid, gingen we er vanuit dat een aantal vervan gende parkeerplaatsen beschik baar zouden zijn. Het was immers de bedoeling dat de Sanders-par- keergarage voor 1 januari klaar was. Door onder meer de bouwsta- king is de bouw van die garage ver traagd". Toch erkent Fase dat de San- dersgarage niet echt soelaas biedt voor de horeca-ondernemers in bij voorbeeld de Pieterswijk. "We zoe ken naar oplossingen hiervoor. Persoonlijk denk ik aan een sys teem waarbij een aantal speciale parkeerplaatsen wordt gecreëerd. Daar zouden gasten van horeca-be- drijven dan 's avonds hun auto kwijt kunnen", aldus wethouder Fase. Ze vindt het trouwens een goede zaak dat de parkeergarage op het Driessenplein wordt verwezen lijkt. Persoonlijk is ze er niet afke rig van dat er nog meer parkeerga rages rond de binnenstad worden gebouwd. "Daarmee wordt duide lijker waar mensen hun auto kwijt kunnen en dat beperkt het aantal autobewegingen in de binnen stad". Onlangs publiceerde de Kamer van Koophandel cijfers over de re gionale economie. Daaruit bleek dat de detailhandel in Leiden in vergelijking met 1984 21 procent minder heeft geïnvesteerd. Onder nemers grepen dit cijfer aan om nog eens te wijzen op de - volgens hen - beroerde situatie in de bin nenstad. Wethouder Fase is echter veel minder ongerust. "Ze zeggen wel eens datje met cijfers alles kan be wijzen. Maar los daarvan, ik kan nu al voorspellen wat er de volgende keer uit de bus komt rollen. De Ka mer van Koophandel zal dan moe ten concluderen dat de investerin gen enorm zijn gestegen, onder meer omdat dit jaar wordt begon nen met de bouw van de nieuwe winkel van C&A". Met expositie Turkse schatten LEIDEN - De Leidse Lakenfees ten zullen dit jaar worden gehou den in de periode van 3 tot 15 juli. Burgemeester Goekoop deelde dit zaterdag na een voorstelling van de Late late Lien Show mee op een bijeenkomst met het bestuur van de Lakenfeesten en in aanwe zigheid van (mogelijke) sponsors van deze vorig jaar voor het eerst ingestelde manifestatie. De burgemeester ontvouwde tij dens deze samenkomst in de foyer van de Leidse Schouwburg in gro te lijnen de plannen voor de ko mende Lakenfeesten, die grootser moeten uitpakken dan die van vo rig jaar en die bovendien een aan tal culturele evenementen zullen omvatten. In het Museum van Oudheden wordt er in die tijd een grote inter nationale tentoonstelling gehou- Inbrekers betrapt in restauratie LEIDEN Twee Leidenaars zyn vrijdag aangehouden, nadat zij op heterdaad waren betrapt bij een in braak in de stationsrestauratie. Personeel van de spoorwegen heeft de 36-jarige man in de kraag gevat. Zijn 25-jarige compaan werd later in zijn woning aan de De Ge nestetstraat aangehouden. Deze moest overigens naar het Acade misch Ziekenhuis, om zijn maag te laten leegpompen wegens gebruik van drank en medicijnen. Veel bekeuringen fout-parkeerders LEIDEN De Leidse politie heeft vrijdag en zaterdag 61 bekeuringen uitgedeeld aan automobilisten die het stopverbod aan de Breestraat, Haarlemmerstraat, Beestenmarkt en Steenstraat overtraden. Vrijdag avond werden 28 processen-ver baal opgemaakt en zaterdag 33. Volgens de politie was deze actie noodzakelijk omdat het parkeren in de bewuste straten nogal eens uit de hand loopt. den, getiteld: 'Schatten uit Tur kije'. Deze expositie in Leiden is een primeur voor Europa. Na Lei den gaat de collectie naar Italië en daarna waarschijnlijk de Verenig de Staten De tentoonstelling is door de re gering van Turkije samengesteld uit topstukken van meer dan 20 Turkse musea. In Japan, waar deze collectie voor het eerst te zien was, trok de tentoonstelling in de zomer van 1985 honderdduizenden bezoe kers. Ruim vierhonderd voorwerpen die tentoongesteld zullen worden, geven samen een beeld van de enorme rijkdom van het Anatoli- sche verleden vanaf de prehistorie tot in onze eeuw. De oudste voor werpen stammen uit de Steentijd. Het zijn vuistbijlen, pijlpunten en messen van vuursteen en obsi diaan. Brons speelt een belangrijke rol in de collectie afkomstig uit Urartu. De klassieke periode is ruim vertegnwoordigd met cera miek en indrukwekkende marme ren portrettën en beelden. Ook de Osmaanse tijd komt ruim aan bod met voorwerpen uit het beroemde Topkapi museum in Is tanbul: gebruiksvoorwerpen van hout, leer, ivoor, goud, zilver, email en bergkristal. Verder is er fraai porcelein en zijn er tegels, prenten, manuscripten, sieraden, costuums en tapijten. Ook zullen er gedurende de ko mende Lakenfeesten tal van orgel- en pianorecitals in de stad worden gehouden. Televisie De TROS komt in die periode naar Leiden om opnamen te ma ken voor de populaire televisie reeks 'Te land, te water en in de lucht'. Als lokatie is uitgekozen de Nieuwe Rijn ter hoogte van het Stadhuisplein. Burgemeester Goekoop kondig de ook een peurbakkenrace aan met prijzen voor bijvoorbeeld de mooiste en de gekste boot alsmede een feestweek in de studentenso ciëteit 'Minerva' Een vertegenwoordiger van de Leidse Nutsspaarbank bood bij de ze gelegenheid als eerste aanzet tot het succes van de festiviteiten een bedrag van f 15.000 aan. Motor na brand totaal vernield op rijksweg 44 LEIDEN - Een 24-jarige motorrij der uit Leidschendam is zaterdag avond om 19.39 uur wonderwel met de schrik vrijgekomen, nadat hij op de rijksweg 44 van zijn sok ken was gereden door een dertigja rige automobiliste uit Oegstgeest. De vrouw wilde naar rechts uitvoe- gen, naar de afrit Leiden/Oegst- geest, en merkte te laat dat de mo torfiets naast haar reed. Een 79-jarige automobilist "uit Amstelveen botste vervolgens op de eerste auto en vloog daarna naar links. Vervolgens knalde daar een Leidschendamse automobilist bo venop, die erna via de vangrail in aanraking kwam met de wegstuite- rende motorfiets. De motorrijder was toen al van zijn vervoermiddel, dat later in brand vloog en totaal werd vernield (zie foto), afgeslin- gerd. De 79-jarige Amstelvener is naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd voor pijn in de borst. De ove rige bij het ongeval betrokkenen bleven ongedeerd. De rijksweg werd ter hoogte van Wassenaar een kwartier afgesloten voor het weg slepen van de beschadigde auto's. LEIDEN - Een 56-jarige Leide- naar, als boekhouder werkzaam bij de Haagse school voor voortgezet onderwijs Mater Dei, wordt ervan verdacht rond een half miljoen gul den te hebben verduisterd. De man nam in december ont slag en kort daarop deed de direc tie bij de Haagse politie aangifte van vermissing van een bedrag van drie ton en verdwijning van een deel van de boekhouding. Volgens een woordvoerder van de Haase politie wacht de recher che een accountantsonderzoek af, alvorens tot arrestatie van de man over te gaan. "Het bedrag dat wordt vermist is inmiddels geste gen en loopt tegen het half miljoen. Maar dat kan nog anders worden, dat moet het accountantsrapport uitwijzen. Overigens is wel bekend dat er op de school moeilijkheden waren wegens een wisseling in het bestuur". De woordvoerder ver wacht binnenkort de uitslag van het accountantsonderzoek. Naar Leiden Mater Dei, een instituut voor ho ger agogisch beroepsonderwijs, zal na een fusie met drie Leidse hbo- opleidingen naar Leiden verhui zen. Door de verduistering is de school in financiële problemen ge komen. Volksdansen Bij volksdansgroep Tarantel la, gehuisvest in het Leidse Vrij- etijds Centrum aan de Bree straat 66, vangen 5 februari de halfjaarlijkse cursussen aan voor beginnende volksdansers onder leiding van danspedago- ge Yvonne Knijnenburg. Voor inlichtingen: Toos Knijnen burg, tel. 071-123377. In het Volkshuis aan de Apo- thekersdijk 33 begint 4 februari een beginnerscursus volksdan sen onder leiding van Bianca de Jong. Inlichtingen: Volks huis, tel. 149180 of Helene v.d. Marei, tel. 125324

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3