Prijzen voor 'Shoah' en Godard Veel belangstelling voor Filmfestival Rotterdam Welles geeft lesje Herkenbaar amusement in 'Stepping Out' Met tante Lien (Wieteke van Dort) terug naar Tempo Doeloe 'OFB' MAANDAG 27 JANUARI 1986 KUNST PAGINA 19 ROTTERDAM (GPD) - Het opvoeren van de zaalcapaci teit van het Film Festival Rotterdam van 60.000 naar 175.000 stoelen is iets waar Huub Bals, naar eigen zeggen, slapeloze nachten van gehad heeft. Tijdens de eerste twee dagen werden er 18.000 bezoekers getrokken, hetgeen ruim 50 procent meer is dan tijdens de eerste twee dagen van het festival vorig jaar. En ook zondag was de opkomst opmerkelijk groot. Daar moet overigens wel bij wor- den bedacht dat de grote zaal van het Luxor-theater een gratis toe- i gankelijk programma biedt en dat het storm hep in Lumiére 3, waar I men^eveneens gratis naar bmnen xr y I j M gids geknipt had. Als het niks kost, GEESBHiHSHSöEHïn willen Nederlanders nog wel eens nieuwsgierig worden. Overigens mura doet denken, met speciale in- was tijdens het Makavejev-retros- teresse voor aloude Japanse waar- pectiefde grote Lumiére-zaal even- den en tradities die worden be- eens keer op keer voortreffelijk be- dreigd door uitwassen van de mo- zet en daarvoor moest wél worden deme tijd: industrialisatie, milieu- betaald Iets minder geslaagd is de toe stand uitgepakt met die zogenaam de Rotterdam Awards die gister avond in een rechtstreekse tv-uit- zending van de VPRO werden uit gereikt. Ze waren bedoeld, zo had Huub Bals immers uitgelegd, om terecht te komen bij films en filmers die tot dusver onvoldoende aandacht hadden gekregen. De ju ry van 70 deskundigen (67 buiten- t landers) schijnt dat slecht te heb- van alle Japanse export ben begrepen. Als meest vernieu- wordt naar Europa verscheept iling, cultuurvervreemding. Onder dergelijke invloeden raakt in Himatsuri een 40-jarige hou thakker dusdanig van slag dat hij amok gaat maken en uiteindelijk ook zichzelf het leven beneemt. Deze prijs was gesponsored door de Haven van Rotterdam, die zich blijkens een persbericht over de bekroning van het Japanse werk stuk uitzonderijk verheugd be toonde, want: „Meer dan eenderde wende film van 1985 heeft men kans gezien Detective, van Jean- Luc Godard, te onderscheiden en Rotterdam". Zo zal Yanagimachi zijn prijs nog niet hebben bekeken. In theorie hadden de Rotterdam negen stemmen bleken al voldoen- Awards terecht kunnen komen bij de voor de winst. Je kunt moeilijk wiiipkmiri** wplkp in iPftS in nrp volhouden dat meneer Godard de WI"ekeung we - m 1985 m pre" laatste jaren onvoldoende aan dacht of waardering gekregen heeft. Zijn vijf laatste films hebben allemaal de hoofdprogramma's ge haald van grote festivals (Cannes, Berlijn, Venetiè) en Prènom Car men won zelfs een Gouden Leeuw. Raul Ruiz had aan tien op hem uitgebrachte stemmen genoeg om de oeuvre-prijs toegekend te krij gen. Deze grossier in bizarre sprookjes die gemaakt worden met een minimaal budget en maximale verbeeldingskracht (het festival geeft momenteel l'Eveille du Pont de l'Alma te zien, plus Regime Sans Pain) werd ook vorig jaar al in Rotterdam bekroond, zij het toen door de Kring van Nederlandse Filmjournalisten. Als beste docu mentaire werd Shoah, van Claude Lanzman, onderscheiden. Die kreeg 27 stemmen en dat lijkt ten minste ergens op. Shoah is waar schijnlijk inderdaad de beste docu mentaire die in 1985 tot stand werd gebracht. Maar hij hoort niet thuis in de door Bals gekoesterde cate gorie van filmers die zouden mo gen klagen over gebrek aan aan dacht of waardering. Himatsuri Echt honderd procent plausibel én zinnig is eigenlijk alleen de bekro ning (beste niet-westerse film) Hi matsuri, van de Japanner Yanagi machi, die zestien stemmen ver gaarde. Yanagimachi is een jonge cineast met een optiek die sterk aan die van zijn landgenoot Ima- 'Out of Africa' wint 'Globe' Tijdens de opening van het filmfestival zaten minister Brinkman en zijn vrouw tweede en derde van links) naast de Engelse regisseur Peter Greenway en Andrea Ferreol, die de hoofdrol speelt in zijn film 'A Zed and two Noughts'. foto ANP) In Rotterdam kun je niet alleen 110 films zien. Je kunt er ook 110 persconferenties bijwonen. Vaak is het een kwestie van kiezen of delen en daarom zit er nogal eens een niet erg bekende cineast te gen een lege zaal te praten. De ideale synthese is gevonden in Orson Welles a la Cinemathe que: een op celluloid vastgelegde conferentie die Orson Welles kort voor zijn dood in Parijs hield voor een gehoor van voorname lijk filmacademie-leerlingen. De meester deelde enige wijze lessen uit die in Rotterdam menig film maker het schaamrood op kaken zou mogen jagen. Bij voorbeeld: „Geen enkele functie bij het maken van films wordt zo overschat als die van een regisseur. Dat is net zoiets als met dirigenten, die tegenwoordig worden beschouwd als bijna be langrijker dan de componisten die het allemaal hadden bedacht Vroeger werd er geconcerteerd zonder dat iemand behoefte had aan een dirigent, die is er pas an derhalve eeuw geleden bijbe- dacht. Het slechtste wat men op een filmacademie doen kan is leerlingen gaan zitten demon streren wat Eisenstein en Griffith vroeger allemaal gedaan hebben. De meest maagdelijke visie is te vens de meest vruchtbare visie. Ook bij film geldt dat een regis seur nooit een vedette mag zijn. Vroeger was hij dat ook nooit. Ik ken maar twee regisseurs die ve detten zijn geworden, wat in houdt dat alleen al op hun naam zalen te vullen waren: Cecil B. DeMille en Alfred Hitchcock en ik verafschuw ze alle twee. Het be langrijkste onderdeel van een speelfilm wordt gevormd door de cast. Veel regisseurs van tegen woordig zijn vergeten dat ze de dienaar zijn van de acteurs en niet hun meester. Een goed regis seur moet intelligent zijn. maar niet intellectueel. Intellectualis me is de vijand van alle creatieve kunst en daarom onvergeeflijk. Pas op de tweede plaats is het verhaal van belang, maar zelfs als een film nergens over gaat. kan er nog iets vreselijks interes sants ontstaan als je er Albert Finney bijhaalt. De huidige de cadentie van de wereldcinema blijkt het beste uit het succes van allerlei jonge regisseurs die met hun films 'hommages' brengen aan bewonderde films en filmers van voor hun eigen tijd. Ze pro beren dan boven die voorbeelden uit te stijgen. Als het ze niet lukt zijn ze belachelijk en als ze zich verbeelden dat het wel is gelukt, zullen ze vervallen tot cynisme". Orson Welles drukte de Filmacademie-leerlingen op het hart dat er behalve het maken van speelfilms nog een hoop be roepen bestaan die net zo leuk zijn en waarschijnlijk een stuk gemakkelijker: „En bedenk dat cinema de muze is met de meeste streken, want ze is ook de duur ste. Niemand hoeft ooit op te hou den met schilderen. Ik heb lang geleden mijn vriend de schilder Fernand Léger eens gevraagd, wat hij zou doen als hij in een gevangenis werd opgesloten en hij zei: 'Dan zou ik gaan schilde ren, desnoods met mijn uitwerp selen op de muren'. Helaas, met film kan zoiets niet" mière gebrachte film, desnoods bij Back To The Future, bij wijze van spreken. Op een of andere manier is het toch zo gelopen dat alle be kroonde films toevallig ook in het Rotterdams festival te zien zijn. En de VPRO zal met de bekroning van Shoah ook dik tevreden zijn ge weest. Met het instellen van de speciale VPRO Cinema Award voor de bes te Nederlandse film van het jaar heeft VPRO-baas Roelof Kiers wil len uitdrukken dat voot het onder scheiden van Nederlandse film- kwaliteit de Nederlandse Filmda gen overbodig zijn, want 'Utrecht' is naar zijn mening allemaal onzin en commercie. Het zou vanuit die visie plezierig zijn geweest als de VPRÓ-jury haar prijs gegeven had aan een film die in Utrecht 'schan delijk' over het hoofd zou zijn ge zien. Maar wat doen David Robin son van The Times, Richard Roud van The Guardian en Louis Marco- relies van Le Monde? Ze bekronen Pervola, van Orlow Seunke. En die werd in Utrecht al voorzien van een Gouden Kalf. Leuk voor de VPRO is weer dat er iemand be kroond is met wie ze net een con tract gesloten hadden voor het ma ken van twee films, bestemd om eerst in de bioscopen te komen om daarna door de VPRO te worden uitgezonden. Kiers lijkt 'Rotter dam' stevig in zijn greep te hebben gekregen. Meest opmerkelijke en meest koddige film van het afgelopen Rotterdamse weekeinde is intus sen Ein Virus Kennt Keine Moral, een uitzinnige zwarte klucht over- ...Aids. Regisseur Rosa von Praun- OVERLEDEN -De Franse pianis- heim speelt zelf de hoofdrol. De te Yvonne Lefébure is op 87-jarige. Aids-patiënten van vandaag vor- leeftyd overleden. Ze heeft vooral men he naam gemaakt met haar interpreta- zegt hij tie van het .Concerto en sol' Maurice Ravel. Lefébure begon haar muzikale schap'uit të dragen"als hij'de'hó- carrière toen ze nog maar negen mo's oproept tot minder bandeloos jaar oud was. In de loop der jaren sexueel gedrag. Want Aids mag heeft zij gespeeld onder dirigenten zich dan lenen tot afschuwelijke als Munch, Furtwrangler en Mitro- grappen, het vormt niet minder een ernstige bed volksgezondheid. Regisseur Sydney Pollack kreeg een Goude Globe uit handen van actrice Bette Davis. Pollack's film 'Out of Africa'is gebaseerd op een WbZt boek van Karen Ukg'-* 1 Blixen. (foto ap> wr HOLLYWOOD (DPA/REUTER) - .Out of Africa' heeft vrijdagavond de .Gouden Globe' gekregen, de prijs van de buitenlandse pers in Holly wood. De Amerikaanse film .Prizzi's Honour' kreeg in totaal vier glo bes, waaronder die voor de beste acteur en de beste actrice, respectie velijk Jack Nicholson en Katleen Turner. De buitenlandse persvereniging in Hollywood kent elk jaar de gou den globes toe. De prijsuitreiking heeft de warme belangstelling van de filmindustrie die er een aanwijzing in ziet voor de kansen op een Oscar die in maart worden uitgereikt. Onder de televisieseries die een prijs kregen waren de ook in Neder land uitgezonder series .Miami Vice' en .Murder, she wrote'. Het Britse „De parel in de Kroon" kreeg de prijs voor de beste mini-serie. De speciale Cecil-B Demilleprijs ging naar de 75-jarlge Barbara Stan wyck voor haar bijzonder verdiensten voor de film. 'Stepping Out' van Richard Harris. Regie: Andrew Visnevski. Choreo grafie: Jesse Webb. Tekstregie: Jas- perina de Jong. Vertaling: Coot van Doesburgh. Gezien op 24 januari in De Flint, Amersfoort. Op 22 februari in de Leidse Schouwburg te zien. AMERSFOORT - In Londen schijnt 'Stepping Out' al ruim twee jaar een groot succes te zijn. Van deze Engelse produktie is door Coot van Doesburgh een Nederlandstalige bewerking ge maakt. Perfect werk heeft zij daarmee afgeleverd, want het 'bekt' allemaal prima; er is een grote mate van herkenbaarheid en echt een Hollands-knus sfeer tje gecreëerd. Het gaat over een tapdansklas je - niet met ambitieuze jongelui, die 'het vak' in willen, maar met gewone mensen, die voor de ge zelligheid een cursus volgen. Hoe velen zullen zich daar wel niet in kunnen herkennen?! Club- en buurthuiswerk, waar het duidelijk niet om sterallures en een carrière in de showbusis- ness gaat. Negen vrouwen en één man komen wekelijks samen in een soort gebouwtje, dat eigen lijk het toonbeeld van droefgees tigheid is. En toch vinden deze mensen hier iets, waardoor ze even uit de alledaagse sleur zijn. Radio- en televisiepresentator Hans van Willigenburg maakt in deze produktie zijn toneelde buut. Wie van hem een glamour- rol met vlotte babbel verwacht komt bedrogen uit Hij speelt juist een stuntelige kantoorbe diende van het type Jan Sul, die zich om onduidelijke redenen voor het tapdansklasje heeft aan gemeld. Succes verzekerd, en Van Willigenburg speelt zijn rol ook aardig. Hannah de Leeuwe heeft de rol van de lerares, die de lessen ver zorgt samen met haar humeurige pianiste (door Guusje Wester- mann geestig gebracht). Met de rol van tapdansleerlinge Martine, die rap van tong is, weet Elsje de Wijn wel raad. Het is één van de meer in het oog springende spel- prestaties, hoewel het in dit stuk vooral om ensemblewerk gaat. Leontien Ceulemans is Ankie, de tobber; Marloes van den Heu vel een lieftallige verpleegster. Inge Ipenburg speelt de Sociale Dienst-medewerkster, die met haar lange armen en benen geen raad weet. Marjolein Sligte steekt als de stevig gebouwde Sylvia met haar figuur de draak. Samen met haar Surinaamse vriendin (Gerda Havertong) zorgt zij voor de vrolijke noot. En natuurlijk maakt Hetty Blok van Vera, een beetje bekakte be moeial, een heerlijke creatie. Haar spel wordt vaak door een zekere overdrijving gekenmerkt; maar dan wel door jarenlange er varing zo goed gedoseerd, dat je ervoor door de knieën moet gaan. In losse scènes zijn we getuige van de dansbijeenkomsten. Een aardigheid van het stuk is nog. dat men zich veelvuldig direct richting zaal wendt. De zoge naamde 'vierde wand' (scheiding zaal/toneel) functioneert als spie gel. Er is nauwelijks een verhaal, maar tussen de regels zijn mini- portretjes van de personages te ontdekken. De gezelligheidsles- i worden echte repetities met probleem wordt gelukkig opge- alle nervositeit en spanning van- vangen door de show, waarmee - dien, als er een uitnodiging voor zoals iedereen verwacht - het ge- een optreden komt. Zoals elk heel wordt afgesloten 'Stepping 'echt' repetitieproces een inzin- Out'biedt een avond vol herken- king kent, zo is hier ook het ge- baar amusement, val. Dat dreigt even ten koste van de voorstelling te gaan. Maar dat WIJNAND ZEILSTRA Late late Lien Show'. Programma van Wieteke van Dort m.m.v. Ais La- walata (zang), Eduard Koning (tek sten en piano) en Wies van Maarse- veen (voorzitster Indische Kulturele Kring). Gezien in de Leidse Schouw burg op 25 januari. LEIDEN - Adoe sèg, érreg gesèl- lig ja, dat jelui allemaal gekomen zijn op deze koempoelan van tan te Lien. Ajo luitjes, doe maar net of je bij tante Lien thuis bent. Zo dóddig, zo bééldig ja, deze schouwburg. Tsja, die tante Lien. Toch wel een heel aparte figuur in het we reldje van het Nederlandse amu sement. Een figuur die langzaam maar zeker tijdens de loopbaan van Wieteke van Dort als actrice en zangeres gestalte kreeg. Uit een optreden voor een groep In dische Nederlanders in Amster dam ergens halverwege de jaren zeventig is tante Lien voortgeko men. Ze was kort daarna het da metje in de dokterswachtkamer in een aflevering van de cabare teske televisieserie 'Wij en de we reld' en ze keerde even later te rug in de Panorama Woensdag show als het Indische vrouwtje, dat altijd alle pech van de wereld leek te hebben. Het is Wieteke van Dort zelf ge weest, die destijds bij de Vara het plan opperde om rond de ver schijning van de in sarong en ke- baja getooide tante Lien een show op te bouwen. Deze televi sieshow sloeg aan, mede dank zij de medewerking van bekende artiesten als Anneke Grönloh, The Blue Diamonds, Robert Kreis en Willem Nijholt, allen met een Indische achtergrond, maar moest op een gegeven mo ment toch worden gestopt. Een aantal Indische Nederlan ders ergerde zich weliswaar, waarschijnlijk uit valse schaam te, aan het petjók (nadrukkelijk Indisch praten) waarmee tante Lien zich afficheerde, groter ech ter was de schare fans, die in de ze Indische dame en haar al even denkbeeldige zuster Toetie de verpersoonlijking zag van een droom die voorbij is. de repre- sentante van tempo doeloe, van een tijd die nooit weerom komt. En waar fans zijn, is ook fanmail. De roep om méér, om meer her- Wieteke van Dort als tante Lien tijdens haar koempoelan. inneringen aan toen, bleef ook na beëindiging van de televisieserie aanhouden, waarop een theater versie van de Late late Lien Show tantes antwoord was. Nu bleek er tijdens tantes op treden zaterdagavond in de druk bevolkte schouwburg van een theatervoorstelling in de geijkte betekenis van het woord bijna geen sprake te zijn. De manier waarop tante Lien haar gasten ontvangt en vervolgens bezig houdt, is zo ontspannen, zo onge dwongen dat de avond van begin tot eind het karakter van een ge zellig onderonsje draagt. Zeker, tantes babbeltjes over alles wat haar bezig houdt zullen voor mensen met een Indisch verleden meer betekenis, meer inhoud hebben dan voor belan- da's (blanke Nederlanders), die de Gordel van Smaragd nog nooit hebben bezocht, de uitleg, die tante Lien daarbij geeft, neemt de valse beeldvorming, die er in brede kring over tempo doeloe nog bestaat, echt niet weg, ze roepen in elk geval wel de herkenbare sfeer op van 'ons' Indië, de sfeer ook van de Indi sche pensions in bijvoorbeeld het Haagse en het Arnhemse. Ook in haar op diverse langspeel platen vastgelegde liedjes als 'Arm Den Haag' (de weduwe van Indië, dat ben jij), 'Afscheid van Indië', 'Terang Boelan', 'Stam boel Betawi* en 'Jalan Kenan- gan' vieren weemoed en nostal gie hoogtij. 'De zeereuzen van weleer, ze zijn er niet meer; ze brachten ons naar Holland, ze keerden niet weer', zo bezingt tante Lien het 'verloren' tijdperk van de Indrapoera, de Sib^jak, de Dempo, de Mamix van Sint Aldegonde en al die andere grote schepen, die heen en weer voe ren tussen Nederland en Indië. Tante's rijke repertoire kent overigens ook vrolijke liedjes, zoals dat over Meis Suleika en de botol Tjèbok. Koning, keizer, ad miraal, de botol Tjèbok kennen ze in Indonesië allemaal. Deze botol tjèbok behoort er tot de on misbare attributen van het toilet. En neemt daar de plaats in van het westerse wc-papier. De botol tjèbok is een fles vol water, waar mee men zich tijdens het verbluf op het toilet reinigt 'Die flessen zyn voor na 't plassen om te was- LEIDEN - Tal van Leidse nota belen zaterdagavond in de Leidse Schouwburg. Met enige daartoe uitgenodigde ambte naren van het stadhuis woon den ze er de Late late Lien Show van Wieteke van Dort bij. Gastvrij als tante Lien is heette ze burgemeester Goekoop en vele andere hoge heren (en dames) uit deze stad met de haar zo kenmerkende hartelijk heid welkom op deze koempoe lan (samenkomst). Stuitte ze bij het voorlezen van de gastenlijst op de naam van Frits Bruins, een gerespec teerd man, die zich onder meer bezig houdt met het culturele welzijn van de Leidse ingezete- 'Is meneer Bruins aanwezig, zo 'gesèllig' ja?' IJzige stilte vanuit de zaal. 'Is hij er niet, meneer Bruins van OVB?' Stem uit de zaal: 'Meneer Bruins kan niet komen, hij is verhinderd'. Tante Lien: 'Adoe, wat jam mer! Maar ik wil toch weten wat dat voor een afdeling is, OVB' Stilte. Tante Lien'Zeg, Goekoop. wat betekent dat nou, OVB? Dat moet jij toch weten! Goekoop mompelend 'Ik zou het bij God niet weten Tante Lien Zeg Fred (Kuijers, red.) j ij als wet houder weet dat toch tvel?' Kuijers: 'OVB?' Tante Lien: 'Ja, het staat hier met grote letters op dit lijstje, tussen haakjes achter de naam van Frits Bruins'. Voor Goekoop en Kuijers brak toen het moment aan om elkaar radeloos aan te kijken. Stem uit het betalende deel van het publiek: 'nou, ik weet nu wel wat OVB betekent: nul den) van bestuur!' Radeloosheid slaat bij Goe koop en Kuijers om in schaam te. Tante Lien gaat al hoofd schuddend verder met de voor stelling. Dan opeens veert Goekoop op uit het pluche van zijn zetel, voorstelling of niet. Bijna brul lend roept hij uit: 'We weten nu wat OVB betekent. Het bete kent: onder voorbehoud'. sen', zo luidt een regel uit dit olij ke liedje. Waardering verdient het feit, dat tante Lien met beperkte mid delen, bijgestaan door de pianist tekstschrijver Eduard Koning, de zanger Ais Lawalata, de in 'Haagse' kringen om haar Indi sche recepten nogal bekende Wies van Maarseveen en in dit geval ook door de dansgroep Ku- pu Kupu Djawa (Vlinders van Java), haar gasten bijna drie uur achtereen al improviserend weet te vermaken. In grote lijnen slechts staat haar programma, dat een voorstelling tussen de schuifdeuren moet suggereren, vast, het inspelen op reacties uit de zaak maakt er een belangrijk deel van uit. Jammer alleen dat tante Lien gemeend heeft, na overleg overi gens, om de vele genodigden van deze avond, onder wie burge meester Goekoop en een aantal van zijn wethouders, ambtena ren van het stadhuis, het bestuur van de Leidse Lakenfeesten en een grote groep vertegenwoordi gers van bedrijven, die geacht worden deze feesten geldelijk te ondersteunen, met naam en toe naam welkom te moeten heten op haar Indische fuif. Ook al op een verrassend speelse manier, in de vorm van een soort vraag- en antwoordspel, maar al deze soesah (rompslomp) nam we) erg veel tijd in beslag. Nou ja. soedah, zal tante heb ben gedacht, al die vreemde snoeshanen, al die 'deftige' lui, die geen snars van deze koem poelan begrijpen, vinden het misschien toch wel 'érreg' leuk om te worden genoemd. Terima kassi, dankjewel, tante Lien! PIETER C. ROSIER

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19