'Op tafel komen ze los' Stamsnijder strijdend ten onder Amateurs zorgen voor desillusie 'Parcours was een schande' Soigneur Cock van Leeuwen meer dan verzorger In modderballet van het Belgische Lembeek Nieuwe formule zesdaagse spreekt aan NEEM NU EEN ABONNEMENT OP REGIONAAL NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD ALPHENS DAGBLAD 071-144941 01720-93961 MAANDAG 27 JANUARI 1986 PAGINA 11 LEMBEEK (GPD) - Vooraf heer ste er optimisme. Zeker, de Belgen waren sterk, de Tsjechen zouden weer collectief rijden en dan was er altijd wel een verdwaalde coureur van onbestemde nationaliteit die zou imponeren. Maar toch had de nationale amateurequipe bij het WK veldrijden met Martin Hen driks als kopman en Noel van der Ley en Huub Kools pal daarachter, drie aardige ijzers in het vuur. In de praktijk kwam daar niets van te recht. De Italiaan Vito di Tano won. en ver daarachter grepen de Belgen Ivan Messelis en Ludo de Rey het overige eremetaal. De Ne derlandse ploeg werd weggeveegd. Slechts Huub Kools (tiende) en Noel van der Ley (achtiende) haal den de finish. De grootste desillusie kwam van Martin Hendriks, de nationale kampioen, die bij het ingaan van de vijfde ronde in kansloze positie afstapte. De start van Hendriks was voortvarend, maar daarna ge raakte hij in de versukkeling. Tot zaterdag had Hendriks zich in Eu ropa gepresenteerd als een van de sterkste coureurs. Steunend op een fabelachtige techniek en een goed analytisch vermogen van zijn kwaliteiten als veldrijder, leek hij een aanwinst van formaat. In Lem- beek bleek daar niets van. Later zou Hendriks verklaren dat een blessure hem zodanig par ten had gespeeld dat hij op moest geven. „Mijn Achillespees blok keerde waardoor ik een enorme pijn in het onderbeen voelde. Die blessure heb ik vorige week in Keulen opgelopen. Tijdens de trai ning ging ik nooit voluit, waardoor ik geen last had. Nu, in de wed strijd, bleek direct dat ik door de blessure kansloos was, terwijl ik toch gerekend had op een plaats bij de eerste vijf'. Hendriks had dus beter niet kun nen starten en zich deze week kun nen testen om vervolgens de ploeg leiding mee te delen dat ze net zo goed een reserve in had kunnen zetten. De nationale kampioen deed dit niet en bewees daarmee zichzelf en de Nederlandse ploeg een slechte dienst. Toch zag het er lang naar uit dat de Oranje-ploeg kans op een me daille had. Achter de ongenaakba re Di Tano streden Huub Kools en de tweevoudige Tsjechische „we reldkampioen Radomir Simunek lang om het volgende eremetaal. Eerst meldde de Belg Messelis zich op het voorste plan, waarna in de slotfase van de koers zowel Kools als Simunek in elkaar klapte. Kools viel in de slotronde terug naar de tiende plaats, en kreeg daarmee veel te weinig. Driekwart van de koers was hij in beeld, maar de finishing touch ontbrak. Even kon Kools zelfs in het wiel blijven van de Italiaanse winnaar Vito di Tano, die in de Belgische brij heer ste als een vorst. Di Tano vierde uitbundig zijn tweede wereldtitel. In 1979 was hy voor eigen pu bliek in Saccolongo de beste loper onder de veldrijders. Hij bleef toen Hennie Stamsnijder voor, maar die titel is eigenlijk nooit serieus geno men, omdat toen veel meer dan de helft van het parcours gelopen moest worden. In Lembeek sloeg de Italiaan opnieuw toe, waarmee critici direct verwezen naar het schandaal van Saccolongo 1979. Een vergelijking, die mank ging als een kreupel paard, omdat in Lem beek veel meer gefietst moest wor den en bovendien Di Tano juist op dat onderdeel verrassend goed uit de voeten kon..Hij verblikte of ver- blooste niet, en soleerde vanaf de derde ronde als een veldheer door de modder. Van een echte strijd was in het wereldkampioenschap voor amateurs dan ook nauwelijks sprake, en dat was niet alleen de verdienste van Di Tano maar ook de zwakte van de concurrentie. Bij de junioren griste de Neder landse afvaardiging toch nog een medaille uit het vuur. Lang zag het er naar uit dat Rudie Nagengast voor een stunt zou zorgen, maar op de meet werd hij voorbij gestreefd door Wim de Vos. De Vos, vorig jaar in Munchen al derde, was als favoriet gestart, maar kon de latere kampioen, de Engelsman Stuart Marshall, geen moment bedreigen. LEMBEEK (GPD) - Klaus-Peter Thaler, de wereldkampioen veld rijden 1985, heeft gisteren een unieke beslissing genomen. De Westduitser weigerde zijn regen boogtrui te verdedigen uit protest tegen het parcours dat door de in ternationale wielrenunie was goed gekeurd. "De UCI heeft in strijd met de reglementen gehandeld door din gen toe te staan die niet mogen. Het parcours is niet eens veran derd. Ik vond dat ik de moed op moest brengen om niet te starten. Hopelijk worden er nu eindelijk beslissingen genomen, die het veldrijden zuiver houden. Dit par cours was een schande voor het cy cle-cross". De kritiek van Thaler werd niet gedeeld door de bronzen medaille winnaar Hennie Stamsnijder. "Dit was een zwaar parcours, maar een WK hoort zwaar te zijn. Je kunt ook niet spreken van een boycot, want dan hadden andere favorie ten Thaler moeten volgen. Ik vind ook niet dat dit parcours het veld rijden in diskrediet heeft gebracht. De organisatorische chaos hier en het gebrek aan sfeer riepen veel meer een negatief beeld op". ROTTERDAM (GPD) - Zelfs voor Gerrie Knetemann zijn er grenzen. Na een langdurige ach tervolging van een door Wilïebrord Fre- quin aangevoerde KRO-équipe moet de zesdaagse-artiest even op adem komen. In het optrekje van zijn soigneur Cock van Leeuwen vindt de voormalige we reldkampioen op de tweede avond van de Rotterdamse zes daagse de rust waar in hij een uur lang niet gestoord wil worden. De achter de Zoeterwoudse soig neur aanjagende fo tograaf komt dan ook van een koude kermis thuis wan neer hij niets ver moedend het 'heilige der heilige' binnen stapt niet het verzoek een actieplaatje van Van Leeuwen te mo gen schieten. "Rot op, ouwehoer", luiden de welkoms- en tegelijk afscheidswoorden van de relaxende Kneet, wiens gevoe ligheid. voot publici teit toch bijna spreekwoordelijk is. "Met Gerrie kun je een heel eind gaan", legt de persoonlijke zesdaagse verzorger van de vedette Kne temann en het talent Elshof later ten over vloede uit, "maar op zeker moment wordt het hem allemaal wat teveel en dan krijg ik het op m'n brood". Al te zwaar hoeven we daar vol gens Van Leeuwen nu ook weer niet aan te tillen. "Want Kne temann kan soms be hoorlijk tekeer gaan. maar even later is hij het alweer verge ten". Hoewel Cock van Leeuwen zelf nooit de wielersport heeft beoe fend, geldt de 43-jarige soigneur •en ingewijde in het wonder baarlijke wielerwereldje. Gerben Karstens wekte aan het eind van de jaren vijftig zijn belangstel ling voor de wielersport. Als sup porter van De Karst kreeg de als vertegenwoordiger bij de Leidse drukkerij Bink werkzame Van Leeuwen vooral oog voor het 'randgebeuren'. "De verzorging van die gasten dat vond ik razend interessant. In '66 ben ik daarom in Utrecht cursus sportmassage gaan volgen. Als hobby ben ik toen in de avonduren wat gaan masse ren. Gewoon thuis aan de Vrou- wenweg in Zoeterwoude (tegen woordig Leids grondgebied red.). Vooral leden van Swift, want daar was ik inmiddels lid van geworden". Als hobbyist trof hij op zijn massagetafel regelmatig het gro te Swift-talent Joop Zoetemelk aan. Nu hij als professioneel ver zorger in dienst is bij Jan Raas, kneedt Van Leeuwen nog altijd de spieren van zijn grote wieier- liefde. "Ik ken Joop alsof ik hem zelf heb gemaakt", meldt hij dan ook niet zonder trots. "Mijn grootste succes is de manier waarop Joop dit seizoen heeft ge reden. Daar ben ik heel dank baar voor en je mag rustig weten dat ik voor de buis heb zitten jan ken toen hij wereldkampioen werd". Vakmanschap De fijne kneepjes van het ver zorgersvak leerde Van Leeuwen Soigneur Cock van Leeuwen wacht langs de baan i eenmaal voorrang". i het sportpaleis Ahoy geduldig op Gerrie Knetemann: "Een vedette heeft 1 in dienst van de Duitse werkge ver van Gerben Karstens ("Veel om je heen kijken en goed je oren open houden"). In 1973 werd hij als part-timer aangetrokken door de KNWU en tijdens zijn tienjarig dienstverband leverde hij wereldkampioenen als Roy Schuiten, René Kos en Cees Stam af. Met meer dan een kwart eeuw ervaring in de vingers, staat Van Leeuwen als een eersteklas mas seur bekend. Neem nou zo'n Knetemann", stelt hij als voor beeld. "Als ik hem masseer, weet ik precies in wat voor vorm hij is en kan ik bij wijze van spreken voelen met welk verzet hij het best de baan op kan gaan. Een kwes tie van feeling en ervaring". Twee zaken die bepalend zijn voor het vakmanschap van een soigneur. Van Leeuwen: "De ver taling van soigneur is dan wel verzorger, maar eigenlijk ben je veel meer dan alleen maar ver zorger. Bij Kwantum ben ik bij voorbeeld de man die in de hotels het eten regelt. In feite heb ik de verantwoording voor de gezond heid van de renners. Bovendien heb je als soigneur erg veel con tact met de ploegleider. Je weet namelijk alles van die gasten, want op de massagetafel komen ze los". Wrijvingen met ploeggenoten, privéproblemen, werkelijk alles komt volgens van Leeuwen tij dens het massage-uurtje op tafel. "Je moet dan ook over het nodige psychologische inzicht beschik ken, goed kunnen luisteren en als een renner in de put zit, hem er weer uit proberen te praten". Rommelaars In de medische wereld worden soigneurs vooral beschouwd als rommelaars die hun koffers vol stouwen met pilletjes, poedertjes en zalfjes waarmee zij een aan slag plegen op de gezondheid van fietsende topsporters. Van Leeu wen: "Er word vaak met een scheef oog naar ons gekeken en ik moet zeggen dat er in de wieier- wereld best wel een paar gevaar lijke jongens rondlopen. Verzor gers die op een verkeerde manier bezig zijn en tegen de renners al lerlei lulverhalen ophangen. Ik probeer altijd zover mogelijk uit de buurt te blijven van zulke fi guren". Die volgens Van Leeuwen wel degelijk een minderheid vormen in het geheimzinnige wereldje van de soigneurs. "Generalise rende opmerkingen vind ik dan ook beslist niet op z'n plaats. Neem bijvoorbeeld de fysiothe rapeuten. Die maken ons uit voor kwakzalvers, maar ze vergeten dat wij ons nooit met zieke men sen bezig houden. Een zieke ren ner wordt doorgestuurd naar de dokter. Wij behandelen alleen ge zonde renners met de bedoeling ze te beschermen tegen blessures en ziektes. Wij zijn dus zuiver preventief bezig, terwijl fysio therapeuten zich bezig houden met revalideren. Bovendien werken zij niet, zoals wij, met hun handen, maar vooral met machientjes". Doping Hoewel Van Leeuwen moet toe geven dat "renners best wel eens wat slikken", moeten ze bij hem niet aankomen met dopingverha- len. "Echt, op m'n erewoord, met doping heb ik mij nog nooit bezig gehouden. Waarom denk je dat ik in dit wereldje al zo lang over eind blijf? Omdat ik clean ben. Als je knoeit, gaat het misschien een tijdje goed, maar na een paar jaar ga je toch naar de knoppen. Ze hebben dit seizoen wel eens tegen me gezegd: 'Goh Cock, wat rijdt die Joop toch goed, je zal hem vast wel iets ge geven hebben'. Woest ben ik ge worden. Van Joop en m'n goede naam moeten ze namelijk afblij ven, anders vlieg ik er op af'. "Natuurlijk geef ik m'n ren ners wel eens wat, maar dan uit sluitend een vitaminepilletje of een hoestdrankje. Maar zelfs met dergelijke onschuldige middel tjes wil ik geen enkel risico ne men, want op de dopinglijst staan xoerkelijk de meest krank zinnige dingen. Als ik het even niet vertrouw, neem ik contact op met professor Dönicke, de grote Duitse dopingspecialist". Over zijn financiële status wil Van Leeuwen niet al te veel losla ten. "Laat ik zeggen dat ik met dit werk een goede boterham ver dien, maar rijk zal ik er heus niet van worden. Geld heeft me nooit veel kunnen schelen. Ik ben heel eerzuchtig en wil graag resulta ten zien. Wat dat betreft zit ik in de wielrennerij natuurlijk goed", beseft hij als geen ander. "Als het geld voorop zou staan dan zou ik mij beter met particu lieren kunnen gaan bezig hou den. Maar ik voel er niets voor om pakweg mijn tijd te verspil len aan dikbuikige kroeglopers die zich elke avond aan de toog vol laten lopen. Voor zulke figu ren kan ik mij niet geven. Voor gemotiveerde sportmensen des te meer. Natuurlijk heb ik mijn prijs, maar als een jong talent als Ralph Elshof mij vraagt of ik hem hier in Rotterdam wil ver zorgen, valt er best wat te rege len. Alleen moet zo'n jongen wel op zijn beurt wachten als hij toe vallig gelijk met een Knetemann van de baan af komt. De verzor ging van de vedette heeft nu een maal voorrang". Zoals Van Leeuwen kort daar voor zelf moest ervaren toen hij na het bliksembezoek van de foto graaf door De Kneet ter verant- woordig werd geroepen. JAAP VISSER Hennie Stamsnijder ballet LEMBEEK (GPD) - Vijf jaar na Tolosa zou de geschiedenis zich herhalen. Zei men. Met bussen vol kwamen ze uit Enter naar België om Hennie Stamsnijder wereld kampioen te zien worden. Dacht men. In het modderballet van Lembeek kwam de topprestatie echter uit een geheel andere hoek. De Zwitsers Albert Zweifel (goud) en Pascal Richard (zilver) gooiden de Nederlandse favoriet twee ron den voor het einde los en meteen was het gedaan met de koopman. Stamsnijder moest genoegen ne men met brons, en dat was een lichte teleurstelling, hoe je het ook wendt of keert. Drie jaar lang had Stamsnijder genoegen moeten nemen met WK- parcoursen die hem niet lagen. In Lembeek trof hy gisteren een om loop naar zijn hart en kon hij zich naar hartelust uitleven in zijn rol als modderman. Was het dan zo vreemd om te denken dat Tolosa 1981 zyn vervolg zou krijgen in een dorp vlak onder Brussel? Kenne lijk wel, want Stamsnijder - en in veel heviger mate de Belgische fa voriet Roland Liboton - werden geconfronteerd met een element dat ze vooraf schromelijk hebben onderschat. De Zwitsers laten zich nauwelijks nog zien buiten de landsgrenzen. Ze kiezen voor een eigen koers, mijden de slopende modderparcoursen in België en Nederland en bouwen zo de nood zakelijke reserve op die juist in Lembeek zo essentieel was. i modder Op het omstreden parcours rond (foto AP» het plaatselijke bouwbedrijf van Willy de Handschutter, was de inhoud van de renners van doorslaggevende betekenis. "We hebben de laatste weken elke week een WK gereden", stelde Stamsnij der na afloop vast. "Door die op eenhoping van Super Prestige- wedstrijden, konden we geen re serves opbouwen en dat is Liboton en mij fataal geworden". Afgang Stamsnijder komt de eer toe in elk geval te hebben geknokt totdat hij niet verder kon. Roland Libo* ton maakte voor eigen publiek een trieste afgang mee, door in de tweede ronde af te stappen. De voormalige wereldkampioen vluchtte doodleuk onder een afba keningslint door, en reed de asfalt weg op naar het hotel. Liboton was ook niet meer aanspreekbaar. Hij zette zijn supporters voor joker en toonde daarmee eens te meer aan over een erg broze mentaliteit te beschikken. De Belg moet hebben gevoeld, dat hy kansloos was, wil de zichzelf een afgang besparen, maar weigerde ook strijdend ten onder te gaan. Stamsnijder ging wel door, ook toen hij door Richard en Zweifel was gelost. "Ik voelde me prima, en wilde twee ronden voor het ein de demarreren. Ik zette dus aan, stapte van mijn fiets af voor een loopgedeelte en ineens voelde ik de kramp onder in mijn dijbeen schieten. Zo hard als een tennisbal. De laatste twee ronden heb ik ge vochten, vooral tegen mezelf'. De voorsprong die Stamsnijder samen met Richard en Zweifel had opgebouwd was echter royaal vol doende om in elk geval het brons mee naar Enter te nemen. Een schrale troost voor Stamsnijder, die soortgelijke omstandigheden de komende jaren waarschijnlijk niet meer zal treffen. Bovendien wordt hij dan geconfronteerd met een nog wat sterkere Pascal Ri chard. De 21-jarige Zwitser beves tigde de faam die hem in veldrij- kringen vooruit was gesneld. Ri chard is de 'Van der Poel van Zwit serland'. Komend jaar debuteert hij op de weg in de ploeg van Sean Kelly, nadat hij als amateur onder andere de hoogaangeschreven Grote Prijs van Willem Tell won. Overtuigend Richard kon zijn imposante op treden in Lembeek niet bekronen. De klasse en het karakter van Al- bert Zweifel verhinderden dat. Op 36-jarige leeftijd haalde Zweifel nog eens een regenboogtrui bin nen, waar hij eigenlijk al tevreden was geweest met het clichématige pleKje op het podium. "Toen ik het parcours zag wist ik dat ik een goed kampioenschap zou rijden. Ik ben dit seizoen al tien keer achter Richard als tweede geëindigd en hoopte dan ook op een podium plaats". De Nederlandse profveldrijders bewezen in Lembeek eens te meer, dat ze internationaal mee kunnen. Met drie man bij de eerste zeven (Stamsnijder derde, Groenendaal Plannen voor wereldbeker wielrennen LEMBEEK (GPD) - De internatio nale wielerkalender dreigt over een aantal jaren aanzienlijk te wor den gewijzigd. Grootste verande ring is de instelling van een zoge naamde Wereldbeker voor ploe gen, die volgens Hein Verbuggen, de voorzitter van de internationale profsectie (FICP), vergelijkbaar is met de formule die in de autosport wordt gehanteerd. 'Tien tot twaalf eendagskoersen. verspreid over een aantal landen, worden met punten gewaardeerd. Aan die wedstrijden mogen alleen ploegen deelnemen die de zoge naamde A-status bezitten. Ploegen krijgen die status als ze A-renners onder contract hebben. De FICP zal 45 renners objectief aanwijzen als A-renners. Zoals de vlag er nu bijhangt, betekent dat dat 22 van de 39 wielerploegen de A-status krijgen. De overige 17 krijgen de B-status, en de resterende indivi duele renners worden onderge bracht in de C-categorie', aldus Verbruggen, die de plannen van de FICP afgelopen weekeinde in Lembeek onthulde. Via een promotie- en degradatie- systeem kunnen renners van de B- categorie doorschuiven naar de A- sector, omdat B-renners wel in A- wedstryden mogen starten die in eigen land worden gehouden. De internationale profsectie hoopt op die manier combines tegen te gaan. Aan het einde van het seizoen ont vangt de profploeg die de Wereld beker wint een forse som geld. De koersen die de A-status krij gen moeten of tot de monumenten van de wielersport behoren (Mi- laan-San Remo, Parijs-Roubaix, Ronde van Vlaanderen, Ronde van Lombardije en Luik-Bastenaken- Luik) of een impuls voor de wieler sport in het betreffende land bete kenen. Tevens zullen A-koersen niet mogen samenvallen met de grote ronden (Spanje, Italië en Frankrijk). Dat houdt bijvoorbeeld in dat de Gold Race, wil het de A- status krijgen, niet mag doubleren met de Ronde van Spanje, en dus moet uitwijken. Tevens wil de FICP de grote ron den inkorten. Zij zullen voortaan niet langer dan twintig dagen mo gen duren (inclusief drie week ends), terwijl etappekoersen als Parijs-Nice en de Dauphiné Libéré een maximale duur van zes dagen zullen hebben. De FICP hoopt hiermee de wielersport te stimule ren, de grote koersen nog meer te beschermen en de kalender even wichtiger te maken. De eerste reactie van wielerbon den, ploegleiders en organisatoren op de ingrijpende plannen is posi tief. De FICP hoopt het systeem vanaf 1989 in te kunnen voeren. vierde, Van Bakel zevende) was de prestatie vrij overtuigend. Met na me Groenendaal imponeerde door op een parcours, dat niet voor hem geknipt was, toch voorin te rijden. De vierde plaats was echter voor hem een doekje voor het bloeden, gelijk het brons van Stamsnijder. ROTTERDAM (ANP) - De for mule van de Rotterdamse zes daagse, de koppeling van een wegrenner aan een pistier, spreekt aan. De publieke belang stelling is duidelyk groter dan vorig jaar en door de winst van 3000 kykers is het totaal aantal toeschouwers na drie dagen 26.000. De investering, die het aan trekken van Francesco Moser was, blijkt een goede gok. De houder van het werelduurrecord verstopt zich niet achter zijn zeer ervaren partner Danny Clark, hij beperkt zijn activiteiten niet al leen tot de ploegkoersen, maar toont zich ook in de minder be langrijke evenementen een uit stekend werknemer van koersdi- recteur Peter Post. Moser en Clark voeren na de derde dag nog het veld aan, maar gister middag hebben zij wel hun ron de voorsprong moeten prijsge ven aan Pijnen/Vanderaerden, die als enige in dezelfde ronde rijden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11