Lagere inkomens bij studie ontzien Handlezen: van kermisvermaak tot wetenschap Rake confrontatie studenten-politie Basisbeurs waarschijnlijk lager Advies van Melchior valt slecht op Aruba Onderzoek methode Bastiaans Vier grote steden willen begroting niet bijstellen VRIJDAG 24 JANUARI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) - De lagere inkomens zullen wat meer worden ontzien in het nieuwe stelsel van studiefinanciering. De inkomensgrens waarbij ouders moeten meebetalen aan de studie van hun kinderen wordt geen 21.650 gulden, zoals minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) had voorgesteld, maar ten minste 26.000 gulden. Hierdoor zal de basisbeurs waarschijnlijk lager worden. Na intern overleg tussen de groot- ste fracties in de Tweede Kamer, tekent zich een kamermeerderheid af, die de inkomensgrens voor een eigen studiebij drage wil optrek ken. CDA-woordvoerder Lansink kwam gisteren met het voorstel de grens te verhogen naar 26.000 gul den. Minister Deetman liet giste ren in de Kamer blijken daar geen moeite mee te hebben. De PvdA wilde de inkomensgrens liever op 27.000 stellen, maar daar is geen meerderheid voor te vinden. De so ciaal-democraten zullen in elk ge val het CD A-voorstel steunen. Minister Deetman zei gisteren overigens te zullen vasthouden aan zijn nieuwe beurzenstelsel. Hij be streed de bewering dat zijn stelsel 'a-sociaal' is en de armen armer maakt. Een meerderheid in de Kamer wil de rente-ontvangsten van stu dieleningen gebruiken voor verbe tering van het stelsel van studiefi nanciering. Minister Ruding (fi nanciën) is daar fel op tegen. Basisbeurs Het stelsel van Deetman heeft drie onderdelen. Iedereen krijgt' een basisbeurs. Kinderen dit gezin nen met lage- en middeninkomens kunnen geld lenen. Ten slotte is er voor de laagste inkomens bovenop de lening en de basisbeurs nog een aanvullende beurs. De hoge inko mens worden bevoordeeld: die krijgen een basisbeurs die hoger is dan de huidige drievoudige kin derbijslag. Probleem is dat het stelsel niet meer mag kosten dan 3,3 miljard gulden. Daarom moeten maatrege len ten gunste van de laagste inko mens - zoals het optrekken van de inkomensgrens voor een eigen stu- diebijdrage - worden betaald via een verlaging van de basisbeurs. Dat betekent dat de kinderen van ouders met een lager inkomen, meer moeten gaan lenen. Minister Deetman heeft gisteren nauwelijks concrete toezeggingen gedaan. Wel staat het vast, dat hij zal instemmen met een regeling voor kinderen wier ouders weige ren te betalen. Verder is hij bereid te zoeken naar een oplossing voor de bijna 25.000 Nederlandse kinde ren (vooral in grensstreken) die in het buitenland studeren. De ou ders van die kinderen krijgen nu drievoudige kinderbijslag en in het stelsel niets. DEN HAAG - Uit het hele land waren gisteren studenten naar Den Haag gekomen om daar te proteste ren tegen de nieuwe studiefinan cieringsplannen. Toen de demon stratie uit de hand dreigde te lo pengreep de politie hardhandig in. (foto GPD) WILLEMSTAD (CURACAO) - De Arubaanse regering is bepaald niet tevreden over het advies dat de Limburgse zakenman Leon Mel chior deze week heeft uitgebracht om nieuwe investeerders aan te trekken voor het eiland. Melchior vindt dat Aruba een onafhankelij ke natie moet worden, zodat het meer financiële hulp kan krijgen van internationale instellingen. Maar de eilandsregering staat hele maal niet te springen om onafhan kelijk te worden en heeft al eercïer een referendum in het vooruitzicht gesteld om de bevolking daarover te horen. door Elly Wempe Volgens regeringsbronnen in Oranjestad heeft Leon Melchior een rampzalig stuk gebrouwen. Het is een politiek verhaal dat niets met een serieus financieel-econo- misch plan te maken heeft. De Limburgse zakenman heeft inmid dels wel het resterende deel van de 1 miljoen dollar die voor het advies was uitgetrokken, in zijn zak gesto ken. Melchior zou deze week een serie besprekingen hebben met de Aru baanse regering, maar na de eerste vergadering gisteren is de zaak op gebroken omdat premier Henny Eman eerst wil overleggen met mi nister De Koning (Antilliaanse za ken). Melchior is intussen terugge keerd naar Nederland. De bedoeling was dat Melchior mogelijkheden zou aandragen om investeerders voor Aruba aan te trekken. De miljonair en zaken man zou, zo was de verwachting, met gebruikmaking van zijn inter nationale contacten een impuls kunnen geven aan de noodlijdende Arubaanse economie. Daar is tot nu toe echter niets van terecht gekomen: Melchior be perkt zich tot algemene opmerkin gen ter verbetering van het inves teringsklimaat. Het ziet er naar uit dat minister De Koning opnieuw met deze kwestie in moeilijkheden zal ko- Bergingsbedrijf geïnteresseerd in Rio Grande ROTTERDAM (GPD) - Het Rotter damse sleep- en bergingsbedrijf Smit-Tak is geinteresseerd in de aankoop van de Griekse bulkcar rier Rio Grande, die zij gistermor gen van het Wassenaarse strand heeft getrokken. De eigenaar van het schip, de Griekse reder Compi- nos Brothers Shipping Co SA in Piraeus, heeft tot maandagmiddag 3 uur de tijd om de bergings- en de schadekosten aan strand en zeewe ring, waarvoor een garantiesom van 1,2 miljoen gulden is gevraagd, te vergoeden. Betaalt het bedrijf niet, dan wil Smit-Tak de bulkcarrier kopen. „De schrootwaarde van het schip is hoger dan de gevraagde garantiesom. En ogenschijnlijk heeft het schip geen schade opge lopen bij de stranding. Hooguit wat schade aan de schroef', aldus een woordvoerder van Smit-Tak. De gemeente Rotterdam heeft inmiddels aangekondigd het vrachtschip, dat ligt afgemeerd bij Verolme in het Botlekgebied, te zullen verkopen als de eigenaar niet aan het gevraagde garantiebe drag voldoet. Maar volgens de ver tegenwoordiger van de Griekse re derij in Rotterdam, het cargadors- bedrijf Rotterdam Steamship, is de eigenaar van het 15.000 ton meten de schip voor dergelijke calamitei ten verzekerd. Achter de schermen woedt tussen twee verzekerings maatschappijen een gevecht wie uiteindelijk voor de kosten op draait. men. Vorig jaar september gebeur de dat ook al, toen de Tweede-Ka merleden Jabaay (PvdA) en Terp stra (VVD) de bewindsman met fel le kritiek bestookten, omdat Mel chior van de Nederlandse regering in feite een blanco cheque had ge kregen. Volgens het PvdA-kamerlid Ja baay hoefde Melchior niets anders te doen dan een vrijblijvend rap port uitbrengen. „Heel wat Neder landse bedrijven zouden deze stu die veel goedkoper kunnen doen. Merkwaardig is ook dat oud-minis ter Fons van der Stee, in het eerste kabinet Van Agt belast met Antil liaanse zaken, president-commis saris is van het bedrijf van Mel chior", aldus Jabaay. Bijverdiensten Er wordt ook gewerkt aan een re geling voor mensen met een uitke ring die ouder zijn dan dertig jaar. Zij vallen in het wetsvoorstel bui ten de boot. Werkende mensen die willen studeren, zijn ook straks aangewezen op een deeltijdstudie in de avonduren. Als ze weinig ver dienen kunnen ze een tegemoetko ming in de studiekosten krijgen. Een meerderheid van de Kamer gaat akkoord met de door Deet man voorgestelde bijverdiensten- regeling, hoewel die vooral voorde lig uitpakt voor studenten uit de hoogste inkomensklassen. Studen ten met een volledige beurs (basis beurs, maximale lening en maxi male aanvullende beurs) mogen maximaal 2400 gulden bijverdie nen. Studenten die voor een deel van hun ouders afhankelijk zijn, mogen tot 8000 gulden bijverdie nen. Als ze boven die grenzen ko men, krijgen ze minder geld van de overheid. De Kamer vergadert vol gende week verder over de studie beurzen. DEN HAAG - Het CDA-ka- merlid Lansink vlucht weg van het podium als hij door studen ten wordt bekogeld met eieren, rotjes en toiletpapier. Lansink was een van politici die demon strerende studenten op het Haagse Malieveld zouden toe spreken in verband met het nieuwe beurzenplan. (fotoANP) Hoeveelheid toegediend roesmiddel ter discussie (Vane r verslaggevers) LEIDEN - De hoofdinspecteur voor de geestelijke gezondheids zorg, J. van Borssum Waalkes, stelt een onderzoek in naar de werkme thoden van de* Leidse psychiater prof. J. Bastiaans. Het onderzoek spitst zich vooral toe op het slaap middel penthotal, dat Bastiaans gebruikt om oorlogsslachtoffers in geestelijke nood hulp te verlenen. De patiënten geven in zo'n slaap de problemen prijs waarover zij nor maal niet praten. De vraag waarop antwoord moet komen is of prof. Bastiaans niet te veel van het roesmiddel injecteert. Volgens de Leidse psychiater zou een hoogleraar anesthesie kenbaar hebben gemaakt, dat die dosering aan de hoge is. De hoofdinspecteur zal hierover advies inwinnen bij de vereniging voor anesthesie. Begin volgende maand worden de resul taten van het onderzoek verwacht. Bastiaans spreekt met klem te gen, dat hij meer penthotal dan ge bruikelijk is toedient. "Ik pas deze methode al veertig jaar - vanaf de Tweede Wereldoorlog - zonder enig probleem toe. De dosering die ik gebruik is precies dezelfde als die over de hele wereld wordt toe gepast. Men doet nu net of ik bezig ben de mensen te vergiftigen. Het is voor mij onbegrijpelijk, dat mijn eigen milieu me hierop aanvalt". Bastiaans zegt er geen moeite mee te hebben, dat er nu andere normen worden gehanteerd dan in de jaren veertig. "De anesthesisten waren in die jaren nog niet zo geor ganiseerd. Dat de eisen in deze tijd wat strenger zijn geworden is best te begrijpen. Als er nu klachten zouden zijn over mijn methode van behandelen, dan was er een reden om een onderzoek in te stellen. Die zijn er niet. Daarom denk ik, dat men spijkers op laag water zoekt. Je denkt toch niet, dat ik onnodige risico's neem? Penthotal is een ge woon slaapmiddel waarvan beslist geen geestverruimende werking uitgaat. Het werkt net als een slaappil. Alleen wat sneller, omdat het direct in de bloedbaan wordt ingespoten". Prof. Bastiaans is aan een wens van de hoofdinspecteur al tege moet gekomen. Hij heeft er geen bezwaar tegen dat bij de behande ling van oorlogsslachtoffers anes thesist, geschoold in reanimatie- technieken, aanwezig is. Een arts die bij een eventuele hartstilstand ingrijpt. "Ik denk, dat die man zich snel zal vervelen, want er gebeurt nooit wat". Of Bastiaans na 1 februari - dan hervat hij na een onderbreking van acht maanden zijn werk in Cen trum '45 - patiënten met een ern stig oorlogstrauma weer met lsd gaat behandelen, is niet zeker. In december vorig jaar liet de Ge zondheidsraad zich kritisch uit over de methode. Staatssecretaris Van der Reijden (WVO moet hier over een beslissing nemen. DEN HAAG (GPD/ANP) - Bij een demonstratie van studenten in Den Haag zijn gisteren vier gewon den gevallen, onder wie een poli tieman. Een van de demonstranten is wegens mishandeling van een politieagent gearresteerd. Het me rendeel van de gewonden viel tij dens een charge van de mobiele eenheid, toen de demonstranten een belangrijke verkeersader voor het station Den Haag Centraal blokkeerden. Nadat meer dan duizend studen- ten geen gehoor hadden gegeven aan de oproep het kruispunt vrij te maken, voerden 40 ME'ers met wa penstok en schild en ondersteund door 30 agenten in gewoon tenue enkele charges uit. Over en weer werden klappen uitgedeeld. Een politieman moest met een lichte hersenschudding en kneuzingen in het gezicht worden afgevoerd. Drie demonstranten liepen lichte ver wondingen op. Een van hen werd door een jeep van de ME aangere den. Het duurde ruim een uur voordat het kruispunt was ont ruimd. Aan de charges was een tamelijk vreedzame demonstratie van naar. schatting 5000 studenten vooraf gegaan. De studenten, afkomstig uit heel Nederland, waren naar Den Haag getrokken om te protes teren tegen de studiefinancierings plannen van minister Deetman (onderwijs en wetenschappen). Op het Binnenhof boden zij de voorzit ter van de vaste kamercommissie voor onderwijs, de PvdA'er Van Ooijen, een petitie aan. Eerder op de dag hadden enkele kamerleden de studenten op het nabij gelegen Plein toegesproken. Het kwam daarbij tot een incident, toen het CDA-kamerlid Lansink het podium besteeg. Hij werd met eieren bekogeld en zag vervolgens van zijn spreekbeurt ^f. Lansink, die vanwege een diner op de Fran se ambassade in zijn beste pak was gestoken, kreeg van de organisato ren van de demonstratie excuses en een bloemetje aangeboden. Tijdens de demonstratie op het Binnenhof sneuvelden enkele rui- Huurcommissies blijven gratis DEN HAAG (ANP) - De voorge- stelde heffing van 25 gulden voor het indienen van een bezwaar schriftbij de huurcommissie is van de baan. Bij de behandeling van de huurprijzenwet stemde een meer derheid van de Tweede Kamer gis teren voor een wijzigingsvoorstel van PvdA, CDA en D66. Eerder op de dag had staatsse cretaris Brokx (volkshuisvesting) zijn verzet tegen het laten vallen van de legesheffing opgegeven, in de volksmond ook bekend als het „geeltje voor Gerrit". Met de voor gestelde heffing zou volgens hem de werkdruk van de huurcommis sies kunnen worden tegengegaan. Rechter keurt actie Kritisch Faunabeheer af AMSTERDAM/HILVERSUM (GPD/ANP) Actievoerders mo gen niet langer op jachtterreinen komen om jagers te hinderen tij dens de jacht. Dat heeft de Amster damse rechtbankpresident mr. B. J. Asscher bepaald in een kort ge ding dat de Koninklijke Neder landse Jagers Vereniging (KNJV) tegen de stichting Kritisch Fauna beheer had aangespannen. De rechtbank noemde de actie van Kritisch Faunabeheer op 11 ja nuari in Kampen tegen een drietal jagers ontoelaatbaar. Actievoer ders betraden toen een jachtter rein, waarop een vechtpartij ont stond tussen jagers en fotografen. Tegen demonstraties tegen de ganzenjacht bestaat op zichzelf geen bezwaar, zeker niet als zulke protesten zich beperken tot een maal per jachtseizoen, zoals de af gelopen jaren het geval was, aldus Asscher. Kritisch Faunabeheer beloofde tijdens de behandeling van het ge ding dit jachtseizoen (dat 31 janua ri eindigt) geen acties meer te zul len voeren. De jagers vereniging toonde zich tevreden met het von nis. Wij weten nu tenminste waar de grenzen liggen, aldus een woordvoerder. Volgens mr. Asscher mogen ac tievoerders wel storend optreden, maar dit dient dan te geschieden vanaf de openbare weg. "Het mag sinaasappels. Ook werden enke- niet zo zijn dat het jachtrecht niet le rookbommen ontstoken. De ME te paard voerde een korte charge uit. De studenten trokken daarna de Haagse binnenstad in, waar een kruispunt werd bezet. Na enige tijd staakten de studenten hun actie en togen zij naar het Centraal Station. Toen een tram de doorgang werd belet, ontstonden enkele scher mutselingen tussen studenten en politie, waarna opnieuw de ME werd ingezet. Een vijftigtal studen ten drong ook nog het CDA-kan- toor aan de Dr. A. Kuypersstraat binnen'door enkele ruiten te ver nielen, maar zij verdwenen toen de politie arriveerde. Agenten redden man WORMERVEER (GPD) - Het kor date optreden van twee politie agenten heeft gistermiddag het le ven gered van een 73-jarige man uit Wormerveer, die werd getroffen door een hartstilstand. Enkele mi nuten nadat de man op straat in el kaar was gezakt, arriveerden twee man van de surveillancedienst die direct begonnen met hartmassage en beademing. Zij kregen de adem haling van het slachtoffer weer op gang. kan worden uitgevoerd", aldus As scher. Verder bepaalde de recht bank dat per overtreding in de toe komst 1000 gulden moet worden betaald. Grote onduidelijheid bestaat er nog steeds over de actie in het Amersfoortse hoofdkantoor van de jagers vereniging vorige week vrij dag. Enkele postzakken met docu menten werden toen ontvreemd. Een belangrijk aantal brieven is nog steeds zoek. Het gaat onder an dere om de correspondentie met internationale jagersverenigingen en briefwisselingen met de rijks overheid. Ook 700 namen en adres sen van bestuursleden zitten bjj de gestolen paperassen. Adjunct-directeur Van Hasselt van de jagersvereniging wordt zelf al enige maanden bedreigd door anonieme actievoerders. Hij zegt dat de KNJV alle bestuursleden van wie de naam in het bezit is van de actievoerders, telefonisch hier van op de hoogte zal stellen. „Ik zeg niet dat er tegen deze mensen acties dreigen, maar we moeten overal rekening mee houden", al dus de adjunct-directeur. AMSTERDAM (ANP) - Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht zijn niet van plan hun be grotingen bij te stellen zoals het rijk de gemeenten heeft verzocht. „Wij zullen niet minder gaan uitge ven. We kunnen niet nog meer be zuinigingen doorvoeren dan we al hebben gedaan en op dit moment is voorzien", aldus de Amsterdam se wethouder Etty gisteren. Hij zei dit in een reactie op het overleg dat hij met zijn collega's van Rotterdam, Den Haag en Utrecht heeft gevoerd met de mi nisters Rietkerk (binnenlandse za ken) en Ruding (financiën). Het overleg met de bewindslie den heeft de grote gemeenten ech ter wel de indruk gegeven dat de deur naar een extra rijksbijdrage in de tekorten weer op een kier is ge zet, zo zei Etty. Om die reden heeft ook Amsterdam ingestemd met de vorming van drie bestuurlijke werkgroepen die in alle vier de ge meenten op de terreinen stadsver nieuwing, onderwijs en sociale za ken zullen nagaan of de gemeente uitgaven redelijk genoemd kunnen worden. Het was met name de opstelling van minister Rietkerk die de ge meentebestuurders een sprankje hoop op een soepeler houding van de rijksoverheid heeft gegeven. „Minister Ruding wees uitvoerig op het belang van gezonde over heidsfinanciën en het terugdrin gen van het financieringstekort", aldus Etty. Hij zei dat hij met enige hilariteit moest constateren dat de minister van financiën „kennelijk niet weet wat er in de grote steden plaatsvindt". 'Bestuur De Terp wist van verdachte sterfgevallen' DEN HAAG (GPD) - Het bestuur van het Haagse verzorgingstehuis De Terp wist al in 1984 dat een aan tal bewoners onder verdachte om standigheden was overleden. Met die kennis heeft het bestuur echter niets gedaan. Dat zegt het voorma lig bestuurslid van De Terp, me vrouw mr. M. van Doorn-De Leeuw. De politie ontdekte de ver dachte sterfgevallen pas een half jaar later, waarna de huisarts en drie verpleegkundigen werden gearresteerd. Mevrouw Van Doorn overweegt een klacht in te dienen bij de offi cier van justitie in Den Haag. Zij heeft daarover inmiddels een ge sprek gehad met het Openbaar Mi nisterie. GRONINGEN (GPD) - Prof. dr. A. G. de Wilde van het Laborato rium voor Anatomie en Embryo logie in Groningen heeft voor zijn studie over handlijnen, waarover wij gisteren berichtten, merkwaardige 'vakliteratuur' doorgeworsteld. Hij heeft zich verdiept in boekjes waar ook de handlezers en waarzeggers op de kermis hun inzicht in de toe komst van hun klanten uit halen. In die boekjes wordt gerept van sterren en planeten die hun invloed hebben op de lijnen en op de eilandjes van de huid op de handen. Prof. De Wilde kon daar niets mee. Toch meent hij dat de huidlijsten, zoals de handlijntjes wetenschappelijk worden ge noemd, een schat aan informatie bevatten over de aanleg van Er is in Groningen ruim twee jaar onderzoek gedaan naar de kenmerken van die huidlijsten. Daarbij is in eerste instantie ge keken naar verschillen die er zijn tussen het patroon bij mensen die hartinfarcten hebben gehad en een controlegroep van wille keurige mensen. Uit dat onder zoek bleek, dat er wel degelijk verschillen waren, zoveel zelfs dat het geen toeval kan zijn. Dat schept de mogelijkheid om, na verder onderzoek, al bij baby's te voorspellen of ze extra risico lo pen als het gaat om hartproble men op latere leeftijd. Volgens prof. De Wilde zijn er in de hele wereld ongeveer 300 wetenschappers die zich met dit soort onderzoeken bezighouden. Hij meent evenwel dat er ner gens zo gedegen is gezocht naar die informatieve kenmerken als in Groningen. Steekproeven el ders zijn vaak veel ruwer en on zorgvuldiger opgezet dan in Gro ningen. Het 'bewijs' van die on derzoeken is dan meestal niet overtuigend, zegt hij. Praktisch nut Het onderzoek kan volgens De Wilde praktisch nut krijgen \als men zover komt dat er met een zekerheid van 95 procent voor spellingen kunnen worden ge daan over de aanleg. Dan kan al in een vroeg stadium de nodige voorzorg in acht worden geno men. Het is natuurlijk altijd ver standig om niet als een schoor steen te roken of veel spekvet te nuttigen. Maar een gewaar schuwd mens telt voor twee, zo zou het nut kunnen worden om schreven. Het onderzoek naar de handlij nen was speciaal gericht op ver wijzingen naar hartproblemen. In eerste instantie werd er ook gedacht aan onderzoek naar ken merkende patronen voor borst kanker, maar dat is wegens geld gebrek van de baan. Niettemin is het volgens De Wilde in principe mogelijk om nog tal van aanwij zingen voor ziekten of geestelij ke afwijkingen via de hand op te sporen. Het verband tussen uiterlijke kenmerken en een bepaald ge drag heeft al eerder in een ander opzicht ter discussie gestaan, toen professor Buikhuisen zijn plannen het licht deed zien voor bio-sociaal onderzoek onder cri minelen. Hij kreeg een lawine van kritiek over zich heen. Prof. De Wilde hoeft daarvoor niet bang te zijn, want zijn 'handlccs'- onderzoek is voornamelijk ge richt op ziektevoorspcllcnde pa tronen. Overigens heeft De Wilde ook getest of een handlezer nu echt iets zinnigs kan zeggen als hij een handafdruk ziet. Uit het totale onderzoeksmate riaal werden daartoe 200 handaf drukken gezocht die werden op gestuurd naar een handlezer. Men vroeg die persoon om aan de hand van dat materiaal iets te zeggen over hartproblemen van de proefpersonen. De handlezer bleek zo vaak goed te scoren, dat het geen toeval kon zijn. Geen onzin Prof. De Wilde heeft niet de neiging om op grond daarvan waarde te hechten aan de onbe wezen theorieën van dit soort wonderbaarlijke voorspellers. Maar handlezen afdoen als vol strekte onzin, dat doet hij even min. Hij wijst op Duitse publika- ties over het verband tussen de patronen op de hand en het ka rakter van mensen. Daar ziet hij meer in dan in het voorspellen van de toekomst van iemand via de hand, of sterker: van hoe lang iemand nog te leven heeft. Hij gelooft ook dat zijn onderzoek nooit een stadium kan bereiken waardoor er met redelijke zeker heid een voorspelling kan wor den gedaan over een termijn waarop iemand door een ziekte getroffen kan worden. Hooguit kan er met een grote statistische zekerheid iets worden gezegd over de kans op een hartkwaal, waarop dit onderzoek, zoals ge zegd, was gericht. Overigens letten handlezers op kermissen in het algemeen op andere handlijnen dan de men sen in het laboratorium. In Gro ningen houdt men zich bezig met de hele fijne kriebeltjes van vin gerafdrukken en de dunne lijn tjes op de handpalm. Op de ker mis wordt gekeken naar de grote handplooien. Ogenschijnlijk is dat veel sim peler. maar volgens prof. De Wil de is het veel moeilijker voor een wetenschapper om iets met die grote handplooien te doen. In het dunne lijntjespatroon van de vin gerafdruk en de handpalm zijn duidelijk verschillende vormen te onderscheiden die in cijfers kunnen worden omgezet. In to taal zijn er meer dan honderd verschillende patronen. De gro ve lijnen zijn veel moeilijker,in statistieken te verwerken en dat is wel de bedoeling van het Gro ninger onderzoek. Iedereen in de wetenschap moet het kunnen na doen en dan moeten er precies dezelfde gegevens uitkomen, zegt De Wilde.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5