Onbegonnen Werk Prot. chr. bestuur wil in Stevenshof eigen school Station: een onherbergzame plek waar je niet overstapt PAGINA 4- LEIDEN VRIJDAG 24 JANUARI 1986 Leidse kroniek door John Kroon Overlast Wordt er tegen het café Odessa aan de Hogewoerd een hetze ge voerd? Die indruk heeft café-ei genaar Bert Janssen in elk geval wel. Als het waar is wat hij blij kens de notulen in een vergade ring van de werkgroep Hoge woerd e.o. heeft gezegd, kon hij daar wel eens gelijk in hebben. Achter het café, in de Nieuwe Rijn ligt een dekschuit die door Odessa als terras wordt gebruikt. Volgens de eigenaar wordt de boot om twaalf uur 's nachts ge sloten, maar er wil wel eens ie mand door de deur toch naar buiten glippen. Janssen heeft be loofd dit nauwlettend in de gaten te houden. Maar hij is ervan overtuigd dat er toch- om het minste of ge ringste wordt gebeld. De notulen "Dit heeft hij ondervonden toen hij drie etalagepoppen op de boot gezet had. De politie kwam korte tijd later vertellen dat er overlast geconstateerd werd, veroorzaakt door drie personen op de boot". Het wachten is nu op een bewo ner van de Steenschuur die er over klaagt dat die Van der Werf weer zo in zijn park staat te schreeuwen. Station Columnist Henk Hofland mop pert in de Haagse Post van deze week over het gemak waarmee minister Smit-Kroes heeft beslo ten de rechtstreekse treinverbin ding tussen Den Haag centraal en Amsterdam centraal te schrappen. Treinreizigers wor den daardoor gedwongen in Lei den over te stappen en dat kan volgens de minister geen pro bleem zijn. Typisch de maatregel van het soort mensen dat niet uit zijn auto te slaan is, vindt Hof land. "Misschien zou mevrouw Smit er anders over denken als op de snelweg tussen Amsterdam en Den Haag ter hoogte van War mond een versperring was aan gebracht, een doorlaatpost die je als automobilist alleen mocht passeren als je drie keer om je voertuig was heengelopen. Ook een kleinigheid per slot van reke ning, maar wat een hels kabaal zou dat veroorzaken". Het is een interessante sugges tie. Van een verplichting automo- blisten om de tien kilometer drie rondjes om hun voertuig te laten afleggen zou een therapeutische werking kunnen uitgaan die tot de redding van heel wat polder landschap kan leiden en het aan tal hartinfarcten drastisch terug brengen. Het overstappen zit Hofland dwars, maar ook dat dit uitgere kend in Leiden moet gebeuren. "Het Leidse station is een van de meest onherbergzame die ons land telt", merkt hij somber op in de Haagse Post. Daar raakt de schrijver een teer punt aan voor een stad die zo uitdagend de leus voert dat zij leeft, die zo graag van een zekere allure wil zijn. Het Leidse station. Een onbe houwen steenklomp. Toegang tot een winderige uithoek waar au to's en bussen overheen scheuren en die om duistere reden met de veel te optimistische benaming 'plein' wordt aangeduid. Daar aan gelegen ontmoedigend lelij- aantal politici vragen stellen, een aardige gelegenheid om de maatschappijleer aan de werkelijkheid te toetsen. De Boer hield er een pleidooi om terroris ten zoveel mogelijk te negeren, ja om er eigenlijk het beslaan van te ontkennen. "Als terroristen net zoveel aandacht zouden krijgen als verkeersdoden, dan zou het met dat terrorisme gauw afgelo pen zijn". De redenering van iemand die eerst oefent voor de spiegel en dan denkt dat hij geniaal is. De- fensiedeskundige De Boer zal straks als de kruisraketten zijn geïnstalleerd, ook wel net doen of ze er niet staan. Dat geeft zo'n veilig gevoel. Het gedrag van de struisvogel tot norm verheven. "Het gaat terroristen alleen maar om de publiciteit", beweert het kamerlid en als ooit de pot de Makelaars De makelaar moet zijn imago verbeteren, heeft de Nederlandse Vereniging van Makelaars ge zegd. Om de rotte plekken in ei gen gelederen weg te snijden heeft de vereniging bovendien 21 leden uit haar bestand gehaald. Daar zijn geen NVM-leden uit Leiden en omgeving bij, liet de Oegstgeester makelaar Proper vorige week zaterdag geruststel lend in deze krant weten. Betekent dit nu ook dat alle Leidse makelaars dus fatsoenlijk zijn? Daar mag aan getwijfeld wórden. Bewoners van een flat complex aan het Stationsplein klagen in elk geval steen en been over de hoge servicekosten die makelaarskantoor Rijnland hun oplegt en over de onfatsoenlijke wijze waarop zij te woord wor- ke flatgebouwen met hoge servi cekosten, waar notabene het VW-kantoor is gevestigd. Wie vermoedt er verderop nog een fraaie, historische binnenstad? Alleen al van het schrijven over dat station word je depressief. Je gaat die trein uit, omdat je nu eenmaal in het academisch zie kenhuis moet zijn, ook al niet voor je plezier. Maar anders? Op zo'n station stapje niet over, laat staan uit. En als alle reizigers samen het Hofland, gewoon blij ven zitten, het liefst demonstra tief met de armen over elkaar, rijdt die trein heus wel weer door. Doen alsof De verkiezingen naderen en dus doen allerlei politici hun mond nog wat vaker open dan normaal. Hetgeen niet zonder ri sico's is voor het aanzien van de parlementaire democratie. Neem nu het CDA-kamerlid De Boer, die vorige week te gast was op de Agnes Scholengemeen schap. Leerlingen konden een ketel heeft verweten dat-ie zwart ziet, dan is dat nu wel. "Ga nu maar rustig slapen sprak de politicus en toen het volk de volgende ochtend wakker werd, was de oorlqg begonnen. Wanneer zouden christen-demo cratische politici nu eens inzien dat het ontkennen van de werkelijkheid ook een zonde is? Het gevaar van De Boers stel ling is dat het terrorisme om de aandacht te krijgen die het van hem niet mag hebben tot daden overgaat die inderdaad nog maar nauwelijks met een pen zijn te beschrijven. De vergelijking tussen terroris me en het aantal verkeersdoden is zo krom als een kunstgebit. De Boer zegt eigenlijk dat er zo wei nig aandacht is voor verkeersdo den. Zijn redenering volgend zou het aantal ongelukken daardoor moeten afnemen. Is er iemand die dat gelooft? De leraar maatschappijleraar op de Agnes moet zijn leerlingen nog maar eens goed de waarde van de parlementaire democra tie voorhouden. den gestaan. "We worden niet se rieus genomen, aan het lijntje ge houden of ronduit onbeschoft be handeld", sprak een vertegen woordiger van de huurdersver eniging in deze krant. "Als we bellen naar Rijnland worden we meestal afgeblaft en brieven wor den ronduit onbehoorlijk beant woord". Toen een verslaggever deze be schuldigingen aan de directeur van het makelaarskantoor voor legde, weigerde hij elk commen taar. zei alleen met bewoners om de tafel te willen zitten en ver brak het gesprek. Zo wordt het nooit wat met dat imago. Drie velletjes Boosheid vierde maandag avond weer eens hoogtij. Daar van zal niemand verbaasd staan als het onderwerp van discussie wordt genoemd: het functioneren van de Leidse gemeenteraad. Het is nu ruim twee jaar geleden dat CDA-kopman Walenkamp zich in loopgraven ingroef om de Etalagepoppen op de terrasboot i oorzaak van waren dat er klachten kwamen (zie: 'Overlast'). machtswellust van PvdA en WD n onder vuur te nemen, daarin en thousiast gesteund door wat te genwoordig als Links Leiden door het leven gaat. En zowaar, Walenkamp slaag de erin enkele meters terrein te winnen. Maar toen het puntje uiteindelijk bij het paaltje kwam, stortte de PvdA als groot ste Leidse fractie de loopgraven van de oppositie gewoon vol met modder. Met andere woorden: het resultaat was nul komma nul. Daarna begonnen de achter hoedeschermutselingen. CDA en Links Leiden mochten verlang lijstjes indienen, met wensen die het democratisch functioneren van de gemeenteraad kunnen verbeteren. Dat mondde dus uit in verzoeken die iets verder gin gen dan een koekje of beschuit met muisjes bij de koffie in de commissievergaderingen of om het uur een plaspauze. Maar zie daar: het college week geen millimeter. Drie extra pak ken raadsstukken en een extra sleutel van de leeskamer (voor raadsleden) per fractie wilde het college in een opwelling van goe- jigheid de querulanten wel toe zeggen. Dat beetje ruimhartig heid, waarmee de overige minus cule verlangens probleemloos konden worden gehonoreerd, bleef uit. Daarom was er dus zo veel boosheid bij de oppositie in de raadscommissie voor algeme de Nieuwe Rijn, die er de ier geluidsoverlast binnen- (foio Wim Dijkman) ne zaken van afgelopen maan dag. Plus een druppel die welge vulde emmer deed overlopen: burgemeester Cees Goekoop (WD-er, maar in de politieke discussie kleurloos geacht) moest als Kop van Jut fungeren. De ver antwoordelijk wethouder Borde- wijk en ook PvdA-opperdame Van der Molen schitterden door afwezigheid. "Zo is verdere discussie zin loos", vond Walenkamp, daartoe mede geprikkeld door de voort durende onder de gordel stotende PvdA'er Loek Geradts. Paula Middendorp (Links Leiden) ty peerde de geringe belangstelling voor de nieuw leven ingeblazen discussie nog eens als een nieuwe blijk van de arrogantie van de PvdA-autoriteiten. Drie velletjes (2) "Het enige wat het college wit toezeggen zijn drie velletje pa pier en een sleutel", concludeerde Walenkamp gefrustreerd als een konijn uit de reactie van burge meester en wethouders. Boven dien had hij liever nog een keer de 'problematiek in zijn algem eenheid' ter discussie willen stel len. Goekoop wenste natuurlijk dat gebed zonder end te voorkomen en meldde Walenkamp dat daar voor de collegeonderhandelingen na de komende raadsverkiezin gen het best geschikt zijn. Geheel bijdrage: Raymond Peil in stijl met de node gemiste Bor- dewijk, hoewél het enige vraagte kens plaatst bij het boven de par tijen staan van de burgemeester. De discussie in de commissie, die gedoemd was vruchteloos te blijven, bleef dat dus ook. Goe koop zegde weliswaar toe dat het college, waar mogelijk, alterna tieven zal aangeven bij raads voorstellen, hoewel Loek Geradts dat niet zo zag zitten. "Dan depo litiseer je de boel". Geblaas van de oppositie. VVD-fractiekopstuk Gerard Bakker daarop: "Dan politiseer je sommige zaken meer. Daar moeten we voorzichtig mee zijn". Geradts opeens tegen Bak ker: "Wij zeggen dus hetzelfde". Bovendien beloofde Goekoop dat het overleg tussen fractie voorzitters en wethouders 'wat meer inhoud zal krijgen'. Hoe loos deze toezegging zal blijken, is binnenkort te zien in het colle ge, als Goekoop daar opnieuw als Kop van Jut fungeert. "Hoe kejje dat nou doen?", zal ongetwijfeld de meest gehoorde vraag van Bordewijk c.s. zijn. Het resultaat is, tot de trauma tische frustratie van Walenkamp c.a., dat de oppositie niet een sleutel en drie velletjes papier er bij krijgt, maar een sleutel, vier velletjes en de daarbij behorende wc-rolhouder, mocht het college daar buiten kunnen. Echtpaar De Jong zestig jaar getrouwd LEIDEN - Zestig jaar geleden, op 27 januari 1926 om precies te zijn, werd het huwelijk gesloten tussen de heer F. de Jong en mevrouw E. van der Steen. Het diamanten bruidspaar, inmiddels rond de tachtig, zit er nog vief bij in de wo ning aan de Genestetstraat, waar zij het grootste deel van hun leven hebben gewoond. Komende zater dag wordt het feest al gevierd in een zaal in Oegstgeest. Een bandje komt er en rond. de zeventig gasten. Dat was vroeger in de crisisjaren wel anders. Veel reden tot feesten was er toen niet, want de heer De Jong was zojuist ontslagen bij de biscuit-fabriek Nutrix. Daar had het echtpaar elkaar leren kennen. Op 13-jarige leeftijd was hij er ko men werken in de bakkerij. Me vrouw De Jong werkte op de wafel afdeling. Maar toen zij acht jaar getrouwd waren, werd de fabriek opgeheven en zes jaar zou de heer De Jong zonder werk zitten. "Ik kreeg vijftien gulden tachtig van de sociale dienst. Ik deed er een krantenwijkje bij. Daar kreeg ik negen gulden voor en dan moest ik vierentwintig uur werken. Van die negen gulden moest nog zes gulden aan de sociale dienst worden afge dragen". Het echtpaar had inmiddels vier kinderen: drie zonen en één doch ter. "Maar we liepen er altijd keu rig bij. Moeder maakte veel kleren zelf en vader maakte van een oude fiets een nieuwe", zegt de dochter die aan de overkant woont en dus even komt thee drinken. In de oorlogsjaren was De Jong bij de luchtbescherming. Na 1945 kwam hij bij de gemeentelijke plantsoenendienst, maar op een ge geven moment werd de hele ploeg daar ontslagen, omdat ze geen vas te aanstelling hadden. Gelukkig kon hij bij de Coöpera tieve Broodfabriek terecht en daar heeft hij zijn zilveren jubileum nog kunnen vieren. De tijden veranderden. Kon er vóór de oorlog geen vakantie van af, daarna werd op het brommertje met de kinderen achterop naar Ne derlandse vakantie-oorden geto gen. Nog steeds gaat het echtpaar met vakantie: naar de caravan van hun zoon in Zandvoort, of met dochter en schoonzoon naar de Eemhof. Stichting katholiek onderwijs boos De heer De Jong is vijfentwintig jaar lid geweest van muziekvereni ging 'Nieuw Leven' en vijf jaar van 'Trouw en Durf. Tot vier jaar geleden knutselde en timmerde de heer De Jong er lustig op los, maar sinds een valpartij wil zijn knie niet meer zo best. Vervelen doen zij zich niet: geregeld wordt op de kof fie gegaan bij familie in de buurt, of de visite komt bij hen langs. En feestvieren kunnen ze ook: elk 'hu welijkslustrum' wordt gevierd. "Vroeger al werd elk feest hier thuis gevierd. Het kleed opgerold, een plank over de tafel. Dan kon den hier heel wat mensen zitten en dansen", aldus de dochter. "Ja en we hadden dan een pick-up ge huurd en later kwam er een die harmonica speelde, dus dat was best gezelligvult vader De Jong aan. "Nee. ik was niet zo benauwd, alles kon. Ik vond het gezellig als de kinderen hier hun feesten vierden", is het commentaar van de diaman ten bruid. Het liefst zouden zij de diamanten bruiloft ook thuis vie ren, maar het huis is nu echt te klein: inmiddels zijn er 15 kleinkin deren en twee, achterkleinkinderen bijgekomen. Met de rest van de fa milie en de kennissen moest dus worden 'uitgeweken' naar een feestzaal, die groot genoeg is om de feestvierenden te bergen. Man ten onrechte aangehouden LEIDEN - De 27-jarige man die woensdagavond werd aangehouden in een theehuis in de Morsstraat omdat hy ervan werd verdacht eind vorig jaar te hebben geprobeerd een vrouw te verkrachten, is inmiddels weer vrijgelaten. Hij had een sluitend alibi, aldus de politie die vermoedt dat de vrouw die de man meende te herkennen op straat zich heeft vergist. Hardlopen Atletiekvereniging De Bataven organiseert zaterdag op de kunststofbaan in de Leidse Hout een Coopertest en een prestatie loop. Bij de Coopertest is het de bedoeling in twaalf minuten een zo groot mogelijke afstand af te leggen. De eerste start is om twee uur en daarna elk kwartier zo lang er deelnemers zijn. Om drie uur valt het startschot voor de prestatieloop, waarbij deelne mers kunnen kiezen uit vijf en tien kilometer. Voor meer inlich tingen: tel. 01717-6689. Mexico De Leidse Wereldwinkel houdt zaterdag een informatiedag over Mexico. Na de aardbeving is vol gens de Wereldwinkel gebleken dat er in dit land nog veel on recht heerst. "Bazen van naai ateliers bekommerden zich dui delijk meer om hun machines dan om de mensen die bij hen werkten". Ook verdwijningen en martelingen komen volgens de Wereldwinkel in Mexico voor. Over dit soort zaken geeft de We reldwinkel informatie in het Leidse Volkshuis door middel van een manifestatie die om drie uur begint met een fototentoon stelling, een muurkrant en spre kers. Ook is er aandacht voor de cultuur van Mexico; handwerk en kleding worden getoond. Om zes uur kunnen belangstellenden Mexicaans eten en om acht uur begint het muzikale gedeelte met de Mexicaanse zanger Eseban en het Chileense duo Jacqueline en Veronica Castro. Kindertheater Kindertheater Ploef geeft za terdagmiddag een voorstelling in de Stevenshof. Om drie uur wordt het toneelstuk 'Oma wint de wereldcup' opgevoerd in de prot. chr. basisschool De Zwaluw aan de A. Kleynstraat. De voor stelling, waarin ook wordt gezon gen, is geschikt voor kinderen van vijfjaar en ouder. Kaartjes zijn aan de zaal verkrijgbaar, maar het is raadzaam om tussen twaalf en één na te gaan of de voorstelling niet is uitverkocht. Dat kan telefonisch: 312785. Natuurwandeling Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie afdeling Lei den organiseert zondag een wan deling in de Horsten te Wasse naar. De wandeling begint om twaalf uur bij de ingang van het landgoed aan de Horstlaan en duurt ongeveer tweeëneenhalf uur. Tijdens de wandeling wor den enige aspecten van de winter nader belicht. LEIDEN - De protestants-christe lijke onderwijsvereniging in Lei den heeft, tot groot ongenoegen van de stichting voor katholiek on derwijs in Leiden, een aanvraag in gediend om een school in de Ste venshof te mogen stichten. Het pc- bestuur houdt zich daarmee vol gens de secretaris van de stichting voor katholiek onderwijs, W.W. Sanders, niet aan de eerder afge maakte afspraken dat in de Ste venshof een interconfessionele school zou komen. "Ik vind dit op zijn zachtst gezegd niet pleiten voor een prettige samenwerking. Het pc-bestuur heeft het recht om een eigen aanVraag in te dienen, maar dat staat wel haaks op alle af spraken". In de Stevenshof zou een inter confessionele school moeten ko men omdat de prognoses uitwijzen dat er voor twee aparte scholen voor protestant-christelijk en ka tholiek onderwijs, niet voldoende leerlingen zijn. Het pc-bestuur ech- Platenbeurs In het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare wordt zaterdag een grammofoonplatenbeurs ge houden. Verzamelaars van mu ziek van diverse genres kunnen daar terecht voor platen die niet meer 'normaal' in de handel zijn. De beurs duurt van tien tot vijf Bingo In clubhuis Matilo aan de Zaanstraat wordt vanavond bingo gespeeld. Hoofdpijs: kleu rentelevisie. Aanvang acht uur. LAK-cursussen Het LAK houdt maandag- en dinsdagavond inschrijvings avonden voor de cursussen die het komende seizoen worden georganiseerd. Het gaat hier om cursussen op het gebied van de beeldende kunst (o.m. tekenen, schilderen, aquarelleren, kleding maken, keramische technieken en grafische technieken), drama (dans, toneel, acrobatiek, grime ren, regie) en audio-visueel (o.m. fotografie en doka-technieken). Verder is het mogelijk lid te wor den van een van de orkesten of deel te nemen aan de activiteiten van LAK-literair. Informatie is maandag tot en met vrijdag 's middags van twee tot vijf uur bij het LAK te krijgen. Het telefoon nummer is 124890 en het adres Cleveringaplaats 1. Inschrijven kan maandagavond van acht tot tien uur en dinsdagavond van acht tot negen. ter verwacht nu dat zich in de Ste venshof genoeg potentiële leerlin gen bevinden dat een eigen pc- school gerechtvaardigd is. Als ook de besturen van de stich ting katholiek onderwijs Leiden en dat van de stichting voor intercon fessioneel onderwijs een aanvraag indienen, ziet de gemeenteraad zich voor de taak gesteld een keuze te maken. Ruimte is er namelijk maar voor twee scholen en één er van moet, gezien de leerlingen- prognoses, een openbare worden. "Dat wordt een hele moeilijke vraag", aldus wethouder H. van Dongen gisteravond in de raads commissie voor onderwijs. "Een aanvraag van het roomskatholiek onderwijs verwacht ik niet, maar wel van de interconfessionele school. Dan is de taak aan u om te bepalen welke aanvraag wordt ge honoreerd". Of het katholiek onderwijs inder daad een aanvraag indient, wordt volgende week duidelijk. "Het be stuur beraadt zich dinsdag over wat we nu moeten doen. Ik vind het overigens geen goede zaak dat de gemeenteraad straks een keuze moet gaan maken. Nee, er is inder daad geen andere mogelijkheid maar toch blijft het een slechte zaak", aldus Sanders. Omdat enigszins exacte aantal len-leerlingen de gemeenteraad bij de beslissing van dienst kunnen zijn, opperde PvdA-raadslid A. Boot gisteren de suggestie om on der de ouders in de Stevenshof een enquête te houden. De gemeente weet dan aan welke school het meest behoefte bestaat. "Wat voor argumenten kan de gemeenteraad anders aanvoeren om een aanvraag te honoreren en een andere niet?". Van Dongen vond dat een goed idee, ware het niet dat het erg kort dag is. De besturen moeten hun aanvragen vóór 1 april hebben in gediend en niet lang daarna moet de gemeente die aanvragen weer ter goedkeuring voorleggen aan Gedeputeerde Staten, het dage lijks bestuur van de provincie. "We moeten voorlopig maar afwachten welke aanvragen er binnenko- Schubertlaan (3) Als reactie op de brief van de heer Kistemaker de volgende opmer kingen: Het bewuste terrein aan de Schu bertlaan is een van de weinige open plekjes in de Fortuinwijk die de vele flatbewoners en hun kinde ren momenteel nog ter beschik king staan. De gemeente heeft over het stuk je grond besluiten genomen zon der de bij de wet vastgestelde in spraakprocedure en zonder de in de gemeentelijke brochure Stads werk nr. 14 toegezegde inspraak en het bewonersoverleg. Daartegen weren de Schubertlaan-bewoners zich terecht, en dat dit met enige nadruk gebeurt moet worden ge zien als een reactie op de taktiek van de gemeente, die blijkens de opmerkingen tijdens de eerste in formatieavond in november de be woners heeft overrompeld. De bewuste terreinen aan de Schubertlaan zijn in het bestem mingsplan dat dateert uit 1959, als recreatieterrein aangemerkt. Tot en met 1985 toe heeft de gemeente wanneer hiernaar geïnformeerd werd steeds volgehouden dat op het bewuste terrein niet gebouwd zou worden Uit de stemming op de eerste in formatieavond in november is ge bleken, dat de overgrote meerder heid van de bewoners van de Schu bertlaan en omgeving dat zo wil houden. C.G. Huisman Schubertlaan 157 Leiden Piraten (2) Mevrouw J. Eradus-Lamers slaat in haar brief de spijker op z'n kop met haar lof voor de piratenzen ders! Maar hier ook de reactie van de wat jongere generatie. Niet alleen ouderen, maar ook de 'jeugd' houdt van het Nederlandse lied, dat deze zendamateurs ten gehore brengen. Wanneer je dan wéét dat er praktisch niemand tegen deze 'piraten' bezwaar maakt, wordt het toch moeilijk te accepteren dat er op een bepaalde avond drie vier 'zenders' tegelijk worden opgerold. De vele liedjes die bijv. mijn va der (Jerry) op de plaat heeft gezet, worden bijna dagelijks nog op hun draaitafel gelegd. Hij is helaas in 1984 overleden, maar 'piraten' (in het hele land) zijn hem niet verge ten. Dat was Hilversum (of moet ik zeggen Radio 1 t/m 5) al jaren daar over. smaak valt niet te twisten, maar gun de mensen toch ook hun plezier en laten we zelf beslissen wat wij willen horen. W. Bey De Genestetstraat 30 Leiden

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4