Yoyager nadert planeet Uranus 'Geen sprake van tweedeling van de samenleving' Film 'Shoah' geschikt maken voor onderwijs Achtergrond Achtergrond Unieke ontmoeting na reis van 8V2 jaar VRIJDAG 24 JANUARI 1986 PAGINA 11 Mevrouw N. Barendrecht: "Het hele debat over een tweede ling van de samenleving is niet ap petijtelijk. De strijd om wie de werklozen het zieligst vindt en de echte minima het treurigst eraan toe, het opbieden in emoties die naangaande om er politiek mee te bedrijven, is niet vertroostend of respectvol tegenover mensen die toch al in een niet rooskleurige si tuatie zitten. En bovendien bestaat de hele tweedeling tussen werkenden en niet-werkenden in feite niet". door Peter de Vries Met die zinnen opent het vroege re kamerlid voor de PvdA me vrouw N. Barendrecht, de aanval op het vooral in haar eigen partij zo gekoesterde idee dat de samenle ving door de hoge werkloosheid op splijten staat. Barendrecht, op dit moment onder meer voorzitter van het uitzendbureau van de overheid Start, uit haar kritiek in het boek 'Arbeidsmarkt op drift', dat ver schenen is naar aanleiding van het honderdjarig bestaan van de In dustriebond FNV. Vorige week vierde de bond die verjaardag met een symposium over 'de toekomst van de vakbeweging in een veran derende wereld'. Pijlen Barendrecht richt haar pijlen in het lustrumboek vooral op de on gelukkige ideeën die in politiek Den Haag, en het sterkst bij de PvdA, leven over de macht van de overheid. De kern van het verhaal: de staat vermag op het punt van het sociaal-economisch beleid heel wat minder dan menigeen denkt. "Den Haag heeft óf niet de moge lijkheden tot ingrijpen, óf is zo aan handen en voeten gebonden dat beïnvloeding door het beleid on voldoende effect kan sorteren". Ook de strijd die een kabinet mét de PvdA zal voeren tegen de werk loosheid, zal veel weg hebben van vechten tegen de bierkaai, meent ze. Er zal veel meer overgelaten moeten worden aan de sociale partners. In Den Haag wordt te vaak het onmogelijke geprobeerd: complexe maatschappelijke vraag stukken centralistisch regelen. Niet alleen het idee van een na derende tweedeling van de samen leving moet het ontgelden. Ferme taal gebruikt Barendrecht ook in haar beoordeling van de manier waarop de politiek omgaat met het streven van vrouwen een baan te vinden. "Verhullend", "opportu nistisch" en zelfs "perfide" zijn de kwalificaties die ze in petto heeft voor het optreden van met name PvdA en CDA. En het idee dat ar beidstijdverkorting wettelijk valt af te dwingen, wordt als een "illu sie" neergezet. Broddellap Van het proces van arbeidstijd verkorting moet de overheid in ie- Nel Barendrecht. (foto gpd» der geval afblijven. Het korter werken wordt "een gecompliceer de broddellap van velerlei maatre gelen en afspraken" in de bedrij ven en bedrijfstakken tussen werk gevers en werknemers. En dat is maar goed ook, gezien de organisa torische problemen bij het korter werken, maar ook gezien het feit dat er bij zowel werkgevers als werknemers voor- én tegenstan ders van korter werken te vinden zijn. Een obstakel in het proces naar arbeidstijdverkorting wordt, aldus de oud-parlementariër van de PvdA, gevormd door het minimale verschil tussen de minimum-inko mens en modaal. We hebben ons op het verkeerde been laten zetten door degenen die net doen alsof "alleen de bijstandsmoeders en de werkloze minima de armoe ken den". Het argument voor die stel ling is de laatste tijd actueel gewor den door uitspraken van minister De Koning. Door allerlei 'inkomen safhankelijke voorzieningen' (huursubsidie, studietoelagen) is het verschil tussen de inkomens niet zo groot, en raken mensen in sommige gevallen van een gulden extra inkomen 90 cent of zelfs vijf kwartjes kwijt. Dolgraag Door die minimale inkomensver schillen is er geen sprake van een tweedeling van de samenleving tussen uitkeringstrekkers en werkenden. Barendrecht ergert zich ook aan het idee van een nade rende splijting, omdat het teveel suggereert dat alle uitkeringsge rechtigden dolgraag willen werken. "Plaatsvervangend en dwangmatig denken, werken als een heilige plicht. Alsof al dat vieze en routineuze werk zo leuk is", ar gumenteert ze. Bovendien heeft het aantal zwartwerkende werklo zen "de verteerbare maat sinds lang overschreden". De PvdA zóu er haar inziens beter aan doen in te zien dat er belangrijker scheidslij nen door de beroepsbevolking lo pen. Die andere scheidslijnen worden bij Barendrecht vooral getrokken tussen de werkenden zelf (hoog op geleide arbeidskrachten versus mensen met een lage scholing) en tussen het mannelijk en vrouwe lijk deel van de werkenden en werkzoekenden. De PvdA heeft de vrouwen die willen werken niet al te vriendelijk behandeld, meent zü- Bij het meewerken aan de belas tingwetten voor tweeverdieners hebben haar gewezen fractie-geno ten zich "verhullend" opgesteld toen het ging om de vraag of de fis cale ingreep niet tot gevolg zou hebben dat veel vrouwen hun vaak kleine baantje zouden opzeggen. Toen dat ook ecbt gebeurde, deden de grote politieke partijen of ze daar voor gewaarschuwd waren. "Dat duidt op draaierij en onbe kwaamheid, en geen van beide is goed te praten", aldus Baren drecht. Een nachtelijk tafereel, ruim 200 jaar geleden: "Noteer dat ik deze avond in het sterrenbeeld Tweelingen een hemellichaam zie dat geen ster is maar hoogstwaar schijnlijk een komeet want het is geen punt maar een bolvormig vlekje". Woorden die William Herschel, musicus en sterrenkundige en beschermeling van Koning George-III van Engeland, sprak tot zijn zuster Caroline Herschel. Het was rond een uur of elf in de avond van de 13e maart 1781. Herschel had de zevende planeet in het zonnestelsel ontdekt: Ura nus. Het hemellichaam was ove rigens al vanaf 1690 min of meer geregeld door waarnemers ge zien maar niet als planeet her kend. door Ben Apeldoorn Zelfs met de grootste sterren kijkers is er van Uranus niet meer te zien dan een klein groen achtig bolletje, omgeven door vijf manen. Uranus herbergt een groot raadsel: hij ligt op z'n kant. Door één of andere kosmische oorzaak is hij "omgevallen". Voor het eerst in de menselijke geschiedenis wordt Uranus door een aardse ruimte-robot, de Voyager, die voor die giganti sche reis achteneenhalf jaar no dig had, bezocht. Vanavond om zeven uur onze tijd is de afstand tussen Uranus en de Voyager-II het kleinst: ruim 80.000 kilometer. Rookpluimen Op 20 augustus 1977 werd van af de Aarde de Voyager-II gelan ceerd die, na bezoeken aan de reuzenplaneten Jupiter en Satur- nus in juli 1979 en augustus 1981, koers zette naar de verre Uranus. Overigens werd Voyager-II eerder gelanceerd dan Voyager-I die op 5 september 1977 de lucht in ging. Voyager-I reisde echter sneller dan Voyager-II, haalde deze op 15 december 1977 op 17 miljoen kilometer afstand van de Aarde in en bereikte Saturnus in november 1980, negeneneenhal- ve maand eerder dan Voyager-II die van Jupiter en Saturnus en hun bizarre manen meer dan 70.000 adembenemende foto's maakte. Een van de meest ,§pek- taculaire ontdekkingen van de Voyagers waren wel de grote ac tieve vulkanen op de Jupiter- maan Io waarvan de enorme rookpluimen duidelijk op de Voyagerfoto's waren te zien. De koers naar Uranus kreeg mede gestalte door de aantrek kingskracht van Jupiter en Sa turnus te gebruiken als "opzwie- pers"; de baan van de Voyager-II werd daardoor zodanig afgebo gen dat het ruimtevaartuig met een snelheid van rond 70.000 ki lometer per uur langs een enor me boog in.de richting van Ura nus vloog; een vanaf de Aarde met het blote oog bijna onzicht bare planeet op drie miljard kilo meter afstand van de Aarde. Dat is zó ver, dat radiosignalen, dus ook de signalen waarmee de fo to's worden overgeseind, er twee uur en drie kwartier over doen om de Aarde te bereiken! Dat schept dan meteen een groot probleem: als er op het kri tieke moment iets mis gaat, dan staat de vluchtleiding hier op Aarde machteloos. Een signaal naar de Aarde neemt 2uur in beslag en een signaal terug de zelfde tijd. Een mankement kan dus op z'n vroegst pas na vijfe- neenhalf uur worden verholpen en in die tijd legt de Voyager een afstand af gelijk aan die tussen Aarde en Maan. Camera's De kans op problemen is zeker niet denkbeeldig. Zo moet er vre selijk voorzichtig worden omge sprongen met het draaibare ca meraplatform dat, met een aantal meetinstrumenten, aan het uit einde van een arm is bevestigd. Tijdens de passage van de pla neet Saturnus, in augustus 1981, bleek dat platform ineens vast te zitten zodat men op Aarde foto's ontving van sterren in plaats van de reuzenplaneet en zijn enorme rineenstelsel. En dat is natuur lijk lastig op zo'n afstand die veel te groot is om er even een techni cus op af te sturen. Door een aantal speciale com mandosignalen naar de Voyager te sturen wist men het camera platform nog tijdig aan de praat te krijgen en eigenlijk is dat ook meer geluk dan wijsheid ge weest. Het is te hopen dat het ca meraplatform bij Uranus niet wéér vast blijkt te zitten, vooral omdat bij het maken van de fo to's van Uranus nog iets anders om de hoek komt kijken. De Zon is aan de Uranushemei een bolletje dat twintig maal kleiner is dan de Zon aan de aardse hemel en het zonlicht dat Uranus beschijnt, is 400 maal zwakker dan wat we op Aarde van de Zon krijgen. Wie een fo totoestel met een belichtingsme ter heeft, weet dat je bij weinig licht langer moet belichten en dat wordt in het geval van de Voyager, die elke seconde bijna 20 kilometer aflegt, problema tisch. Daarom "fixeert" men de camera's op de objecten gedu rende de belichtingstijden; ze draaien als het ware mee. Slechts enkele dagen vóór de Uranus-passage wordt besloten of men het aandurft het camera platform in beweging te zetten óf dat het risico van een technisch mankement te groot is. In het laatste geval zal de vereiste be weging dan worden uitgevoerd door het hele toestel langzaam om de lengteas te laten draaien. Het camera-platform heeft twee camera's: een groothoek-tv- camera voor overzichtsbeelden en een télécamera voor "dicht bij" opnamen; verder is er aller lei meetapparatuur meegeno men zoals een magnetometer om metingen te doen in een eventu eel magneetveld van Uranus. Het contact met de Aarde wordt onderhouden via een enorme schotel van bijna vier meter in middellijn die onafge broken op de Aarde gericht blijft. Omdat er op die enorme af stand tè weinig zonlicht is dat, via zonnecellen, kan worden om gezet in de vereiste energie, wordt elektriciteit voor de syste men geleverd door drie mini- kernreaktoren die warmte pro duceren dat in stroom wordt om gezet. En dat werkt dus al zo'n achteneenhalf jaar! Hysterie Wat verwacht men nu precies van al die metingen en de onge veer 6.000 foto's die van Uranus zullen worden genomen? Het allerbelangrijkste is toch eigenlijk wel om wat meer in zicht te krijgen in de mogelijke oorzaken van dat op z'n kant lig gen van die geweldige bol. En ge weldig is Uranus: er passen bijna 70 aardbollen in. De aardas staat min of meer recht op het vlak waarin de Aar de om de Zon draait maar die van Uranus ligt nagenoeg in dat vlak en dat betekent dat Uranus heel vreemde seizoenen kent ge durende het Uranus-jaar, dat ge lijk is aan 84 aardse jaren. De Noord- en Zuidpool van Uranus liggen beurtelings tientallen ja ren in het zonlicht terwijl er aan de Uranusevenaar bijna onafge broken schemering heerst. Een dag en een nacht duren daar sa men dus even lang als een men senleven hier op Aarde! Men hoopt iets te zien dat mo gelijk kan wijzen op oude litte kens van de kosmische catastro fe in de oertijd van het planeten stelsel; een catastrofe die Uranus deed "omvallen". Daar zijn trou wens al heel wat wilde en minder wilde verhalen over geschreven. Zeer waarschijnlijk heeft Ura nus dezelfde samenstelling als zijn reuzenbroeders Jupiter en Saturnus: een meer gasvormige bol dus. De groenige kleur van Uranus wijst op methaan in de dampkring. Behalve de vijf manen, die al vóór de Voyagervlucht bekend waren, heeft Uranus, net als Sa- De Voyager bij Saturnus in augustus 1981. Op deze tekening is de grote schotelantenne met rechtsboven daarvan de drie kernreaktoren voor de stroomvoorziening te zien. Aan de arm onder de schotel zijn het cameraplatform en andere meetinstrumenten bevestigd. Aan het uiteinde van de lange arm bovenaan is de magnetometer bevestigd niet zichtbaar). (illustratie: nasai turnus en Jupiter, een ringen- stelsel. Een hele kleine trou wens, die vanaf de Aarde on zichtbaar is en pas in 1977 werd aangetoond toen Uranus toeval lig vóór een sterretje langs trok. Het is ook een heel vreemd rin genstelsel; heel anders dan de majestueuze ring van Saturnus die vanaf de Aarde al met een klein kijkertje kan worden ge zien. Het Uranusringenstelsel is namelijk ongewoon donker, don kerder dan welk bekend mate riaal in het zonnestelsel dan ook. Niet alleen Uranus zelf maar ook zijn vijf bekende manen zul len tot in detail worden gefoto grafeerd. Die manen hebben exotisch aandoende namen als Ariel, Umbriël, Titania, Miranda en Oberon. Het dichtste komt dé Voyager nog bij het mini-maan tje Miranda; nog geen 30.000 ki lometer scheiden de Voyager, ongeveer een uur vóór de dicht ste nadering tot Uranus zelf, van dit kosmische rotsblok van enke le honderden kilometers in mid dellijn dat in 1948 door de van Nederlandse afkomst zijnde Amerikaanse astronoom Gerard P. Kuiper werd ontdekt. Al in het begin van deze maand behaalde de Voyager de eerste resultaten met de ontdekking van een zesde maantje en de eer ste foto van de zogenaamde Epsi lon-ring, de grootste en duide lijkste ring van het ringenstelsel. Zeker is dat de Voyager, net als bij Jupiter en Saturnus gebeur de, ook bij Uranus nog wel meer maantjes zal vinden. "Zwiep" En na Uranus? Na Uranus rei^t de Voyager onverstoorbaar verder. Uranus geeft hem een "zwiep" in de rich ting van de achtste planeet die in 1846 werd ontdekt: Neptunus. Over ruim 3V2 jaar, op 25 augus tus 1989, bereikt de Voyager deze planeet, ruim twaalf jaar na zijn lancering. Daarna verlaat hij het zonne stelsel en treedt voor "eeuwig" de interstellaire ruimte binnen, op weg naar de sterren. En misschien, heel misschien, over een miljoen jaar of een mil jard jaar wordt het ruimte scheepje, ergens tussen die verre lichtpuntjes, die wé's nachts aan de hemel kunnen zien staan, op gepikt door een andere intelli gente levensvorm. Ook daar hielden de bouwers rekening mee: beide Voyagers hebben een soort grammofoon plaat aan boord waarop een boodschap staat van de bewo ners der Aarde. Of die bood schap ook begrepen wordt is na tuurlijk een tweede Maar die kans moet wel verschrikkelijk klein worden eenoemd. Het Overlegorgaan van joden en christenen in Nederland (OJEC) heeft de Raad van Ker ken nadrukkelijk gevraagd, ini tiatieven te steunen om de film Shoah (over de jodenvervolging in de Tweede Wereldoorlog) ge schikt te maken voor het onder wijs. Ook werd de Raad van Kerken gevraagd, niet alleen te wijzen op negatieve kanten van Israëls po litiek, maar ook positieve initia tieven van Israël te ondersteu nen. Vorig najaar leverde de raad in een brief kritiek op de rege- ring-Peres, die Israëli's wil ver bieden contacten met de PLO te onderhouden. Het zou, volgens het OJEC, de Raad van Kerken niet misstaan, nü een brief te stu ren naar koning Hoessein van Jordanië en hem te vragen op de vredesvoorstellen van Peres in te gaan. Secretaris ds. Van der Zee van de Raad van Kerken en voorzit ter ds. Schoon van het OJEC deelden een en ander mee na af loop van de jaarlijkse bespreking tussen beide instanties, gisteren in Amsterdam. Rabbijn Rodri- gues Pereira, tweede voorzitter van het OJEC, vond het een 'zeer goede bespreking'. De Raad van Kerken gaat de verspreiding bevorderen van het OJEC-rapport 'Jodendom en ca techese' waarin richtlijnen staan voor onderzoek naar anti-joodse vooroordelen in catechetisch materiaal. Ds. Van der Zee noemde het 'van uitermate groot belang', dat dergelijke richtlij nen ook voor de prediking van de kerk worden uitgewerkt. Eind dit jaar of begin volgend jaar zal de Raad van Kerken een 'bezinningsconferentie' houden over de visie op Israël. Doel is. tot een betere verstandhouding tussen kerken en jodendom te komen. Een werkgroep zal deze conferentie voorbereiden. Daar in zitten onder anderen voorzit ter dr. Mulder van de Raad van Kerken, de hervormde theoloog mevrouw Flesseman-van Leer. drs. Poorthuis van de rooms-ka- tholieke Raad voor Israël, voor zitter Schoon van het OJEC en ds. Vreekamp van de hervormde Raad voor Kerk en Israël. Conflict ten einde. Aan het jarenlange conflict tussen de Ne derlands-Israëlitische hoofdsy nagoge in Amsterdam en rabbijn Meier Just (80) is een eind geko men, nu de permanente commis sie van het kerkgenootschapo en het bestuur van de joodse ge meente in Amsterdam met de rabbijn een overeenkomst kon den sluiten. Alle banden tussen Just en de joodse gemeente zijn nu verbro ken. De rabbijn behoudt volgens de overeenkomst nog driejaar de titel 'voorzitter van het opperrab binaat voor Nederland', maar hij zal alleen rabbinale assistentie verlenen als de permanente com missie of joodse gemeenten hem dat vragen. Binnen drie jaar zal Just al zijn binnenlandse func ties overdragen. Wel mag hij het opperrabbinaat de volle drie ja'ar in het buitenland blijven verte genwoordigen. De conflicten tussen de rab bijn en de hoofdsynagoge heb ben het werk in het Amsterdam se rabbinaat lange tijd ernstig ge hinderd. Just daagde het synago ge-bestuur voor een rabbinaal hof in Israël omdat hij het niet eens was met het besluit hem met pensioen te sturen. Hij meende, dat hij voor het leven was benoemd. Bezoek. Op 29 en 30 januari zal secretaris-generaal dr. G. Staalsett van de Lutherse We reldfederatie (Genève) een be zoek brengen aan de Evange- lisch-Lutherse Kerk van Neder land. Hij gaat praten met de sy nodale commissie (kerkbestuur) en allerlei commissies uit luther se gemeenten. Ook zal hij de se cretaris van de Raad van Kerken, ds. Van der Zee, en leden van de hervormde en gereformeerde sy node ontmoeten. Een belangrijk punt van ge sprek is het lutherse verzoek aan de Hervormde Kerk en de Gere formeerde Kerken om mee te doen aan 'Samen op weg', het proces naar hereniging van her vormden en gereformeerden in dit land. Verder vinden de Ne derlandse lutheranen, dat zij als minderheidskerk in de wereldfe deratie ongelijk worden behan deld, wat vooral blijkt uit de one venredige vertegenwoordiging in de organen van de federatie Vraag aan Huting. In het blad Evangelisch Commentaar' van vandaag vraagt dr. A. S. van der Woude, emeritus-hoogleraar Oude Testament in Groningen, aan voorzitter ds. Huting van de hervormde synode, of hij bereid zou zijn tot gewapende steun aan de PLO als Israël het recht van de Palestijnen op zelfbeschik king blijft ontkennen. Aanleiding tot deze vraag was de uitspraak van Huting dat ker kelijke steun aan gewapend ver zet in Zuid-Afrika in het uiterste geval gerechtvaardigd kan zijn. Van der Woude heeft theologisch geen bezwaar tegen de opmer kingen van Huting, maar hij heeft wel ethische bezwaren als men in het ene geval luid protes teert en in het andere geval zwijgt. De oud-hoogleraar Oude Tes tament is van oordeel, dat de PLO niet minder de Palestijnen vertegenwoordigt dan de Zuid- afrikaanse verzetsbeweging de zwarten. "Kerken en hun woord voerders meten soms met twee maten en kijken één kant uit. Die wordt dan niet theologisch maar politiek bepaald. Een kerk die beweert een woord voor de we reld te hebben, zal christenen en niet-christenen gelijkelijk moe ten voorhouden, dat mensen rechten niet mogen worden over treden omdat men zich daarbij vergrijpt aan Gods schepselen". Hervormde Kerk: bedankt voor Katwijk aan den Rijn S. van den Oever Dordrecht, voor Bodegraven A. Alblas Amster- dam-Watergraafsmeer; beroepen te Oud-Beijerland J. Olie Op- heusden. Gereformeerde Kerken: be dankt voor Genderen A Hansen Drachten. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: bedankt voor Marién berg K. Verlind Zuidhorn. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Katwijk aan Zee J. Mijnders Veenendaal, te Westka- pelle A. Bac Bodegraven. Gereformeerde Gemeenten in Nederland: bedankt voor Rhe- nen A. van Straalen Barncveld. Katwijk. Vanavond om kwart over 8 bespeelt Johann Lemckert van de Laurenskerk in Rotterdam het orgel van de Triumfatorkerk (tegenover het gemeentehuis) in Katwijk aan Zee.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11