NS boeken succes na prijsverlaging Bedrijf kreegzom subsidie Lagere gasprijs 'niet uitgesloten' Aantal reizigers nam fors toe Arrestatie zakenman schokt Verre Oosten Einde tincrisis nabij DONDERDAG 23 JANUARI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 UTRECHT (GPD/ANP) - De Nederlandse Spoorwegen zullen de prijs van het trein kaartje dit jaar, behoudens enkele kleine aanpassingen, niet verhogen. In feite houdt dat volgens president directeur drs L. F. Ploeger opnieuw een kleine tariefsverlaging in, gelet op de algemene prijsstijging (inflatie) die dit jaar zo'n 1,5 procent zal bedra gen. Vorig jaar heeft de NS de tarieven laêe waterstand in de Rijn voor het eerst in 37 jaar verlaagd, eind van het jaar. De capaciteit van de NS werd Dat is een groot succes geworden, praktisch geheel benut. De vracht- opbrengsten stegen met ruim 1 Het afgelopen jaar namen de op- procent van f 283 miljoen tot f 286 brengsten uit het reizigersvervoer miljoen. Het financieel resultaat na een aantal jaren van daling, met zal het niveau van 1984, een posi- 56 miljoen gulden toe tot 1.117 mil- tief saldo van f 22,6 rhiljoen, royaal joen gulden, een groei van 5,3 pro- overschrijden. De NS schrijft dat cent. Dat was veertig miljoen gul- toe aan de onverwacht grote ver- den meer dan was begroot. Er wer- voersgroei, maar ook aan de reor- den ruim 9,2 miljard reizigerskilo- ganisatie in de afgelopen jaren, meters verkocht, tegen 8,9 miljard Sinds 1983, toen 18 mihoen ton in 1984. „De weddenschap met ons zelf hebben we dus royaal gewonnen", aldus PLoeger. Hij schrijft de gun-' stige ontwikkeling ook toe aan het toegenomen optimisme over-de economie. „Het licht aan het eind van de tunnel vertaalt zich ook in een groeiende reislust", meent hij. Ook de strenge winter en de slech te zomer speelden de NS in de kaart. De Elfstedentocht, het jubi leum van Scouting Nederland, Sail Amsterdam en het congres van de Jehova's getuigen in de Jaarbeurs leverden ruim een half miljoen treinreizen extra op. Ook dit jaar rekent de NS op 2 a 3 procent meer reizigers, niet alleen omdat de tarieven gelijk blijven, maar ook door het doortrekken van de Schiphollijn naar Amster dam Centraal. Het effect daarvan zal merkbaar zijn tot in het oosten en noorden van het land. Een onzeker factor dalende benzineprijzen. „Zolang er mensen zijn die de kosten van een autorit gelijkstellen aan die van de gebruikte energie, zal ons dat par ten spelen", aldus Ploeger. Later sloot de chef marketing reizigers- vervoer van NS, mr. H. Jacobs, niet uit dat in dat geval NS alsnog zal vragen de tarieven in '86 te mogen verlagen. NS Goederenvervoer draaide eveneens goed. Er werd meer dan 20 miljoen ton goederen over de rails vervoerd. Daarmee werd die grens voor het eerst sedert 1981 weer overschreden en kwam daar mee 13 procent uit boven het diep tepunt van 1983. Ook hier hielp het klimaat de NS een handje, de vorst aan het begin van het jaar, en de Kort Zakelijk Groei De economie van de Verenigde Staten is in het vierde kwartaal van het afgelopen jaar minder snel ge groeid dan aanvankelijk was ge dacht. In een eerste raming op 20 december sprak het Amerikaanse ministerie van handel nog van een voor seizoensinvloeden gecorri geerde groei van 3,2 procent op jaarbasis, maar dit cijfer is gisteren herzien tot 2,4 procent. Daarmee is er ten opzichte van de 3,0 procent in het derde kwartaal sprake van een duidelijke groeivertraging. werd vervoerd, werd het aantal beidsplaatsen in het goederenver- het 4000, werden 40 van de 120 goede renstations gesloten en werd het goederenwagenpark terugge bracht van 12.600 tot 10.800. Vorig jaar werden er 2100 nieuwe NS'ers aangenomen. In totaal telt NS nu iets minder dan 27.000 per soneelsleden. De groei het afgelo pen jaar is vooral afkomstig uit de arbeidstijdverkorting. Bij NS is sprake van een herbezetting van 85 procent. Er is ook sprake van een lichte onderbezetting, omdat de uitstroom, (pensioen, vut) niet he lemaal kon worden gecompen seerd. De verwachting is dat dat er 4800 tot dit jaar iets meer zullen z(jn. Het toekomende supersonische toestel dat Aerospatiale ontwikkelt als opvolger van de Concorde. PARIJS (AP/GPD) - Aerospatia le, het concern dat de Franse bij drage heeft geleverd aan de Con corde, werkt aan een tweede ge neratie supersonische vliegtui gen voor de 21ste eeuw. Op het vliegtuig wordt al tien jaar gestu deerd. Het krijgt evenals de Con corde een deltavleugel en zal met dezelfde snelheid vliegen. Het nieuwe toestel zal echter 200 pas sagiers kunnen vervoeren over een afstand van 8.000 kilometer. In de Concorde is plaats voor 100 passagiers. Aerospatiale heeft dit bekend gemaakt tijdens een speciale met champagne overgoten vlucht ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de Concorde. Zelfs de meest chauvinistische Fransen nemen deze drieste plannen van Aerospatiale echter met een kor- Aerospitale werkt aan Superconcorde reltje zout. De kosten voor het nieuwe toestel zouden berekend zijn op zo'n 3,5 miljard dollar en met dat bedrag verbleekt alles wat er met de eerste versie al in bodemloze putten is verdwenen. Het satirische weekblad 'Le Canard Enchaine' herinnerde er gisteren nog eens aan dat van de aanloopkosten van tien miljard francs nooit iets werd terugver diend. Want de Concorde mag dan de afgelopen tien jaar zonder brokken te maken in de lucht zijn geweest, tegelijkertijd dient gevierd te worden dat twintig jaar geleden al aan de ontwikke ling van het plan werd begon nen. En de kosten daarvan ble ken elk jaar weer hoger uit te val len dan was geraamd. Van het aanvankelijk uitge breide vliegschema is vanuit Pa rijs nog maar een vlucht over, na melijk die op New York. Vluch ten op andere steden in de Ver enigde Staten en Zuid-Amerika werden al lang opgegeven. Dat de Concorde toch een sluitende begroting heeft, is uitsluitend te danken aan de chartervluchten die worden uitgevoerd in op dracht van grote concerns die hun personeel af en toe op een weekeind aan de andere kant trakteren. Verzekeren auto: duur niet beter dan goedkoop DEN HAAG (ANP) - Bij het afslui ten van een relatief dure autoverze kering moet de consument niet denken dat hij in geval van schade sneller wordt uitbetaald dan ie mand met een goedkope verzeke ring. De Consumentenbond is dat eens gaan onderzoeken en kwam tot de conclusie dat goedkope en dure verzekeraars even snel/lang zaam van betalen zijn. „Opvallend" noemt de bond het dat de pechvogels over het alge meen juist positief oordelen over de goedkopere maatschappijen. De snelheid van betalen blijkt vooral afhankelijk van de vraag waar de claim is ingediend, bij de eigen verzekeraar of die van de te genpartij. In de regel blijkt na vier weken drie kwart van de claims bij de ei gen verzekeraar is afgehandeld. De tegenpartij komt tegen die tijd niet verder dan een derde. Dat heeft vooral te maken met het vaststel len van de schuldvraag. Klachten van automoblisten hebben volgens de bond vooral te maken met traag uitbetalen. Ook het slecht op de hoogte houden van de voortgang van de schadeaf wikkeling blijkt velen een doorn in het oog. De Consumentenbond vergeleek in het onderzoek 21 goedkopere en duurdere autoverzekeraars met el kaar en werd uitgevoerd onder by- na tweeduizend autorijders die schade hadden. De resultaten staan in het januarinummer van de Consumentengids. Vriendjespolitiek verbaast curator ROTTERDAM (ANP) - De Baren- drechtse Bosschaart-Groep heeft eind jaren zeventig begin jaren tachtig ongeveer vier miljoen gul den subsidie ontvangen van het ministerie van economische zaken zonder dat ooit een deugdelijke ac countantsverklaring kon worden geproduceerd. Dj, constateert mr W.G. van Hassel die als curator in 1982 het faillissement van de Bos- schaart-Groep, een aantal metaal bedrijven niet in totaal ruim drie honderd werknemers, heeft afge wikkeld. Om die overheidssteun te verkrijgen maakte de directie van het bedrijf volgens Van Hassel ge bruik van haar relatie met het toen- LYON - Met deze enorme boor, met een doorsnede van 6,5 meter, hoopt malige Tweede-Kamerlid Van Frankrijk straks de tunnel onder het Kanaal te graven. Het apparaat Houwelingen die haar introduceer- heeft zijn nut al bewezen in Lyon bij het graven van een tunnel onder de de bij de toenmalige staatssecreta- Saöne. De boor kan een 'snelheid' bereiken van ongeveer 2,5 meter per 1 (foto AFP) kamp. ris voor economische zaken, Haze- Van Hassel verklaart nadrukke lijk dat hem niets laakbaars is ge bleken in de relatie die de Bos- schaart-directie met „Den Haag" onderhield. „Er is mij niet geble ken dat er steekpenningen zijn be taald. Maar ik heb in mijn rappor tage aan de rechtbank wel mijn verbazing uitgesproken over het ongebruikelijke gemak waarmee de subsidies aan Bosschaart wer den verstrekt". De overheidsgelden die Bos schaart ontving waren bestemd voor ondersteuning van het in moeilijkheden verkerende bedrijf en dus voor behoud van de werk gelegenheid. Het geld werd echter volgens de curator voor een be langrijk deel besteed aan activitei ten die niets met de branche van Bosschaart te maken hadden, zoals de aankoop van onroerend goed dat later met grote verliezen moest worden verkocht. „Mijn ervaring met andere be drijven heeft mij geleerd dat het nogal wat moeite kost en dat er enorm veel. papieren moeten wor den overlegd, voordat een over heidssubsidie wordt gegeven. En terecht, want de overheidsgelden moeten op een zorgvuldige manier worden bewaakt", aldus Van Has sel. Ondanks het feit dat er nooit een deugdelijke accountantsverklaring werd overlegd verhoogde Econo mische Zaken begin 1982 zijn sub sidie nog met twee miljoen gulden. Dit geld werd volgens Van Hassel gebruikt om schulden aan de fis cus en de bedrijfsvereniging te be talen. Korte tijd later was het be drijf failliet. SINGAPORE (Rtr./ANP) - De aan delenkoersen op de effectenbeur zen van Singapore, Hong Kong en Kuala Lumpur (Maleisië) zijn giste ren flink gedaald nadat bekend werd dat de Maleisische zakenman en politicus Tan Koon Swan deze week is gearresteerd. De aandele- nindex in Singapore, de Straits Ti mes Index, daalde met maar liefst 11,48 punten tot 588,61, het laagste niveau in bijna drie jaar. De arrestatie van Tan vond plaats in het kader van een onder zoek naar de financiële ineenstor ting van Pan Electric Industries, een conglomeraat op het gebied van scheepvaart, onroerend goed en elektronische produkten. De miljonair was intensief betrokken bij een reddingsplan voor Pan ondervraagd zou worden, maar het schokkende is dat ze hem gewoon Tan'ook"voorzitter hebbJn gearresteerd", aldus Pen- ny Chang, een van zyn naaste - Electric en heeft een belang procent in het noodlijdende cern. Verder van de Maleisische Chinese Asso- ciatie (MCA) een van de drie partij- i de huidige regeringscoali tie van Maleisië zijn vertegenwoor digd, en zit hij namens die partij in het Maleisische parlement. Zijn arrestatie heeft dan ook be hoorlijk wat stof doen opwaaien. "We hadden wel verwacht dat hij ministerie van financiën van Malei sië bekend dat het nog niet zeker is of er een aanklacht tegen de miljo nair-politicus zal worden inge diend. „Hij wordt nog steeds on dervraagd", zei een woordvoerder. Het reddingsplan voor Pan Elec tric Industries dreigt door de arres tatie van Tan aan een zijden draad te komen hangen. "Het is de vraag of de schuldeisers onze voorstellen nu nog wel betrouwbaar vinden", zo zei het accountantskantoor Pri ce Waterhouse in een reactie op de arrestatie. Tan was er inmiddels al in geslaagd een voorlopig akkoord te bereiken met de krediteuren en bewindvoerders over een reorgani satie van Pan Elektric. Het faillissement van Pan Elec trise werd eind november de groot ste financiële ramp in de geschie denis van Maleisië genoemd. Niet alleen raakten als gevolg van de Pan Electric-affaire vele effecten makelaars in de problemen, maar ook de reputatie van Singapore als financieel centrum werd behoor lijk beschadigd. Deetman pleit voor combinatie van korter werken en scholing AMSTERDAM (GPD) - De tyd die vrijkomt door korter werken, moet gebruikt worden voor scholing van de werknemers. Daarvoor is het wel nodig dat allerlei vormen van korter werken bekeken worden, en dat de sociale partners zich niet blindstaren op een paar extra vrije uurtjes per week. Minister Deet man (onderwijs) heeft dat vanoch tend in Amsterdam gezegd op een symposium over arbeidstijdver korting en herverdeling van werk. Deetman pleitte sterk voor het „opsparen" van de arbeidstijdver korting over een reeks van jaren in relatie met educatief verlof en „op frisverlof'. „Het zou toch voor de samenleving en voor de individue le betrokkene hoogst aantrekkelijk kunnen zijn om tijdens de meest creatieve jaren van een onderzoe ker geen kortere werktijd op te leg gen, maar de vermindering van de taakbelasting op latere leeftijd ex tra groot te maken", aldus de mi nister. Voorzitter R. van Wijk van de Al gemene Werkgevers-Vereniging (AWV) pleitte later op de dag voor een „fruitmand" van mogelijkhe den tot arbeidstijdverkorting. Een rigoreuze, algemene arbeidstijd verkorting dient volgens Van Wijk alleen de werkgelegenheid bij de organisatiebureaus, jaagt de span ningen op, kan resulteren in toene mende druk op de lonen, en daar mee de concurrentiepositie scha den. In de „fruitmand" zouden on der meer de mogelijkheden van vervroegde uittreding, deeltijdar beid, jeugdwerkplannen en selec tieve atv moeten liggen, aldus Van Wijk. Noorwegen bereid tot beperken olieproduktie WSW'ERS IN ACTIE Vliegrampen Het rampjaar 1985 in de interna tionale burgerluchtvaart heeft de verzekeringsmaatschappijen onge veer 2,75 miljard gulden gekost, meer dan in enig vorig jaar. Er zijn vorig jaar in totaal negentien ver keersvliegtuigen neergestort, waaronder vijf Jumbo-jets. Daarbij kwamen meer dan 1.500 mensen om het leven. De verzekerings- waarde van de neergestorte toe stellen bedroeg in totaal ruim 1,1 miljard gulden. Knelpunten Het kabinet wil 105 miljoen gul den beschikbaar stellen voor de knelpunten bij het midden- en kleinbedrijf, de zelfstandigen, de mermeerderheid, drongen gisteren landbouw en de landbouwcoópe- sterk aan op een dergelijke veria- devëefn'maar de minister kan raties. Dit geld is bedoeld als com- ging van de gasprijs. Het CDA wil de Vegm' maar de minister Kan pensatic voor de afschaffing van de dat het kabinet uiterlijk bij de vooijaarsnota uitsluitsel geeft zaken) sluit een tussentijdse veria- de olieprijs is ook de prijs van huis- ging van de gasprijs yoor gezinnen brandolie gekelderd. Die ligt nu onder de prijs van aardgas voor ge zinnen. Enkele weken geleden niet uit, wanneer de olieprijz' laag blijven. De bewindsman i Noordzeeolie De prijs van Britse en Noorse Noordzee-olie is in de afgelopen twee maanden op de vrije markt i prijs op de wereldmarkt te stabili- De Noorse minister van olie, Kaare Kristiansen zei gisteren dat Europa met een derde in prys ge- Noorweeen wel wil int?riinen in de klaarde dit gisteravond voor het klaarde Van Aardepne dat de voor- daald door de hevige concurrentie eigen oheDroduküe maaralleen NOS-journaal. De verlaging van de genomen tussentijdse verhoging van laag geprijsde olie uit Saoedi- als dergeliike maatregelen ook ge cracnriit! r»pr 1 illli 7(-»ll mocroliik 7Ün mo( PPn Print nor 1 itini in ollr ootrol A w;x T„ ltU O Hiuuutgtreii vvn 6C gasprijs per 1 juli zou mogelijk zijn, met een cent per 1 juni omdat deze gekoppeld is aan de van de baan „11, Jï °T V II J Z OIO UClgCUJAC lllddUCgClCU uuh gc- elk geval Arable. In het verleden heeft de nomen worden door landen buiten Ka- OPEC Noorwegen en Groot-Brit- de OPEC. „Ik denk hierbij aan met j-v-gjgg. au... name Groot.Bl.ittannië". aldus Kristiansen. Het Britse ministerie tannië herhaaldelijk gevraagd hun produktie te beperken om de prijs op de wereldmarkt op peil te hou den. ir-investeringssubsidie liesgevende bedrijven (negatieve aanslag) per 1 april. Dat hebben de Uyi nam tijdens een spreekbeurt in ministers Ruding en Van Aarden- Voorburg de verhoging van de ne geantwoord op vragen van de aardgastarieven van 1 januari op Tweede Kamer. de korrel. Volgens Den Uyl is het aan het 'verkrampte bezuinigings beleid' te wijten dat gas nu duur der is dan huisbrandolie. De leverancier van aardgas, de grijpen wanneer de partijen het jniet met elkaar eens worden. Van - D„j. j, T-.Aardenne heeft dat in het verleden gedaan toen de stijging van de olie- prijzen noopten tot een verhoging van het gastarief. Noorwegen, dat ongeveer een miljoen vaten per dag produceert, heeft zich intussen bereid ver klaard de produktie van olie uit de Noordzee te beperken om de olie van energie liet gisteren direct ten produktiebeperking niet te overwegen. De regering heeft geen mogelijkheden om de oliemaat schappijen die werkzaam zijn in het Britse deel van de Noordzee er toe over te halen minder te gaan produceren, aldus het ministerie. Document Van 1 februari tot 21 maait wordt - in Nederland, Frankrijk, Engeland, Gasunie, houdt voorlopig nog vast Italië en West-Duitsland een proef aan 1 januari, de normale contract genomen met het zogenoemd enig datum, als tijdstip voor een aan- document.dat vanaf 1 januari 1988 Passing van de prijs. Wel wil de de papierwinkel die thans nog no- Gasunie op korte termijn onder- dig is bij in- en uitvoer zal vervan- handelen met de organisatie van gen. Een aantal belanghebbenden, gasbedrijven, de VEGIN. Maar op als douane-expediteurs, im- en ex- de vraa6 of dit kan leiden tot een porterende ondernemingen heeft tussentijdse verlaging, hield een zich bereid verklaard aan de proef woordvoerder van de Gasunie gis- mee te werken, zo heeft het minis- teren de boot af. terie van financiën in Den Haag Aanleiding voor besprekingen meegedeeld °P korte termijn vormt de vrije val DEN HAAG (ANP) - Elektrisch koken blijft duur. In vergelijking met koken op gas telt een consu ment twee keer zoveel neer voor het elektrisch bereiden van voedsel. Beginnen met elektrici teit heeft bovendien het nadeel dat een aantal, zij het eenmalige, aankopen moet worden gedaan: speciale pannen of de aanleg van een speciale kookleiding. Dit heeft de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek (SVWO) in Den Haag meegedeeld. Het onderzoek van de stichting richtte zich met name op fornui- Elektrisch koken blijft onvoordelig zen en komfoors. Voor een goed fornuis moet ongeveer duizend gulden worden neergeteld, voor een komfoor 350 gulden. Meer geld dan deze bedragen neerleg gen blijkt in de praktijk beslist geen garantie dat men ook een beter apparaat in huis heeft. Tijdens het onderzoek werden 22 fornuizen en komfoors voor gas en elektriciteit onderzocht. Van de onderzochte komfoors bleken de elektrische beter, maar ook duurder dan die op gas. De stichting ontdekte verder een aantal kleine tekortkomin gen. Zo bleek een aantal gasfor nuizen en -komfoors niet te vol doen aan de eisen van het Gas- instituut. DEVENTER - Werknemers van de sociale werkplaats in Deventer in actie. In bijna twintig sociale werkplaatsen werd gisteren geprotesteerd tegen de voorgenomen bezuinigingen op hun loonkosten door Sociale Za ken. In Alphen en Leiden werd geen actie gevoerd. (foto anp» LONDEN (Rtr./ANP) - Een oplossing voor de tincrisis lijkt nabij nu een aantal compromisvoorstellen van Japan met algemene steun is ontvan gen. De meeste lidstaten van de Internationale Tinraad (ITC) zijn klaar voor de allerlaatste onderhandelingen met de banken en de metaalhande laren om de nu drie maanden durende crisis te beëindigen. Dat hebben afgevaardigden van de ITC vandaag bekendgemaakt. De Londense Metaalbeurs zette de handel in tin op 24 oktober vorig jaar stil nadat financiële problemen bij de tinraad openbaar waren ge maakt. Een reddingsplan van de Britten, dat voorziet in de oprichting van een nieuw orgaan dat alle schulden en de buffervoorraad van de huidige ITC moet overnemen, stuitte op kritiek van verschillende lidstaten. Het nieuwe orgaan zou namelijk uitgerust moeten worden met een bedrag van 270 miljoen pond sterling (1,07 miljard gulden) waarvan twee derde opgebracht zou moeten worden door de lidstaten. Frankryk, West- Duitsland en ook Nederland bleken echter niet bereid om extra geld ter beschikking te stellen van een nieuw tin-orgaan. Om aan deze impasse een eind te maken heeft Japan nu voorgesteld orh de bestaande Internationale Tinovereenkomst definitief van kracht te laten worden. Door deze formele stap zou de tinraad, of liever gezegd het nieuwe tin-orgaan, meer geld ter beschikking krijgen doordat het zijn buffervoorraad mag vergroten van 10.000 tot 30.000 ton. De 24 tinverbrui- kende en -producerende landen van de ITC zouden hiervoor wel het geld beschikbaar moeten stellen, maar door het geleidelijk weer terugbrengen van de tinvoorraad zullen ze het geld ook weer terugkrijgen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9