Winsemius wil auto afremmen 'Geen Turk; we hebben al een Marokkaan' Lagere belasting, hogere accijns Een week cel voor niet ophangen officieel bord Kamer: huurcommissies moeten gratis blijven Omwonenden steunen bordeelhoudster Politieke partijen in de slag om nieuwe buitenlandse kiezer DONDERDAG 23 JANUARI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 UTRECHT (ANP) - Minister Winsemius (milieubeheer) vindt, dat het gebruik van de auto moet worden ontmoedigd om de schadelijke gevolgen van het autoverkeer voor het milieu tegen te gaan. Hij denkt daarbij aan een 'variabilisatie' van autokosten. Dat wil zeggen: de motorrijtuigenbelasting omlaag en de accijns op de brandstof omhoog. AMSTERDAM (GPD) De weige- ring om het officiële bordje met openings- en sluitingstijden in haar winkel te hangen, komt de Amsterdamse Thea de Vegte op een week celstraf te staan. Gister ochtend had de 44-jarige winkelier ster in gebruiksvoorwerpen en sie raden aan de Elandsgracht zich moeten melden bij de parketpolitie in de hoofdstad. Omdat zij haar winkel niet in de steek wilde laten en eerst een vervangster moest zoeken, heeft ze afgesproken zich nu 4 maart te melden voor trans port naar de gevangenis. „Eigenlijk is het te zot om over te praten", zegt de Amsterdamse. Al anderhalf jaar lang ligt zij over het bordje met politie en justitie in de hoofdstad overhoop. "Het is wette lijk verplicht dat ding op een zicht bare plaats op te hangen. Maar ik vond het niet passen bij het inte rieur van mijn winkeltje". Dus maakte mevrouw De Vegte zelf een bord dat volgens haar beter harmonieerde. Het officiële bordje legde ze ergens in een la. Dit mocht niet van de politie. Thea de Vegte kreeg toch een be keuring. „Het bordje hing niet op een van buiten goed zichtbare plaats", zo luidde de aanklacht. De schikking wenste de Amsterdamse winkelierster niet te betalen en zij liet de zaak voor komen bij het kantongerecht. De kantonrechter bevond Thea 'schuldig' en veroordeelde haar tot het betalen van een boete van 300 gulden. „De rechter kon geen be grip opbrengen voor mijn argu menten. Ook wenste hij niet in te gaan op mijn opmerkingen over andere bedrijven, waar het bordje ook niet zichtbaar opgehangen is. Als ik op de Elandsgracht langs de winkels loop, zie ik tal van zaken waar dit bordje ontbreekt. En bo vendien: ook bij de Bijenkorf en de Hema hangt het niet. Ik moest be talen. Maar dat weiger ik. Daar blijf ik bij", zo vindt Thea de Vegte. „Wat ik aan het hele geval niet snap, is het volgende: voor mij hebben ze wel een cel vrij in de BijlmerbsOes, maar voor de junks, die hier al vijftien keer mijn winkel hebben leeggehaald, is geen plaats. Ik heb het één keer meegemaakt dat zo'n junk hier 's morgens om 5 uur de etalageruit had ingeslagen Thea de Vegt. <foto gpdi om een ringetje van 15 gulden mee te nemen. Het lukte niet. 's Mid dags om 1 uur kwam-ie terug. Om datzelfde ringetje alsnog te kopen. Ik heb toen gevraagd waarom z'n hand in het verband zat. Gewoon belangstellend. Zegt-ie: „Nou van morgen moest ik die etalage-ruit inslaan om binnen te komen. Dat is niet gelukt, maar ja, ik ben gewoon weer vrij gelaten". Winsemius zei dit gisteren in portage verplicht wordt gesteld bij Utrecht op een bijeenkomst van de de aanleg van hoofdwegen en auto- Vereniging voor Bitumineuze snelwegen. Daarbij moeten vooraf Werken (asfaltwegenbouwbedrij- de gevolgen van de aanleg van de ven). Door de introductie v ne' auto zal de uitworp lijke stoffen door het verkeer den beperkt. Maar volgens de mi nister wordt een deel van die be perking weer teniet gedaan als het weg en het gebruik ervan voor het de'scho- milieu worden aangegeven en al- schade- ternatieven worden uitgewerkt. In spraak krijgt daarbij een belangrij ke plaats. Over de geluidshinder zei Winse- dat proeven met poreus het wegonderhoud. De voorzitter van de Raad voor de Verkeersvei ligheid, mr. P. van Vollenhoven, sloot zich daarbij aan. Volgens hem. vormt het onderhoud, waar mee weinig politieke eer is te beha len, bij de huidige bezuinigingen al snel een sluitpost op de begrotin gen van provincies en gemeenten. Hij pleitte in dit verband voor de instelling van een onafhankelijke aantal auto's tot het jaar 2000 ge- ('open') asfalt hebben uitgewezen, wegeninspectie. Deze zou jaarlijks staag blijft groeien. Hij zei verder, dat er een 'harde noodzaak' is om milieuoverlast door het verkeer in de steden te be perken. Bijna de helft van de Ne derlanders heeft last van verkeers lawaai en 20 procent (230.000 wo ningen) zelfs in ernstige mate. In de zomermaanden worden twee miljoen Nederlanders blootgesteld aan overschrijding van de zoge naamde grenswaarde voor stikstof dioxide. Langs veel drukke straten en wegen worden ook de voor koolmonoxide, benzeen lood overschreden. Rapportage Vooral voor drukke verkeerssi tuaties in steden is aanvullend be leid nodig, zei de bewindsman. Winsemius noemde daarbij in de eerste plaats beïnvloeding van de verkeerscirculatie en verkeersaf wikkeling. De minister herinnerde eraan, dat binnenkort milieu-effectrap- dat dit asfalt niet alleen betere genschappen heeft bij nat weer, maar dat ook het verkeerslawaai verkeert. er, vergeleken met gewoon asfalt en beton, met de helft of meer door wordt verminderd. Ing. L. van Druenen, de voorzit ter van de VBW, zei in zijn ope ningsrede dat asfalt ook de meeste toepassingsmogelijkheden heeft voor hergebruik van afvalstoffen. Niet alleen oud asfalt kan opnieuw worden gebruikt, maar er kunnen ook 'vulstoffen' in worden werkt die afkomstig zijn var kolen gestookte centrales en uit in stallaties voor afvalverbranding. Over de verkeersveiligheid zei hij dat er op veel plaatsen nog ge- vaarljke situaties bestaan en dat de ongevallencijfers daar drastisch verslag moeten uitbrengen de staat waarin het wegennet Verband tussen hartinfarct en handlijnen GRONINGEN (ANP) - Uit een on- met derzoek aan de Rijksuniversiteit van Groningen is gebleken dat mensen die een hartinfarct hebben gekregen als gevolg van een afwij king aan hun hart, vaak ook een af- dat de wijkend patroon hebben in de huid istisch van hun hand. Het onderzoek werd omlaag zouden kunnen door re- verricht door de Groningse hoogle- constructies van wegen. Wegenonderhoud DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Brokx (volkshuisvesting) verzet zich heftig tegen de wens van een meerderheid van de Tweede Ka mer (PvdA, CDA en D66) om klachten bij huurcommissies gra tis te laten behandelen. Brokx zei drage is het meest omstreden on derdeel van de door'de bewinds man drastisch gewijzigde huurprij- zenwet. Deze wet regelt onder meer de opstelling van huurover eenkomsten (ook bij de verhuur kamers), huurharmonisatie dit gisteren tijdens de voortzetting (het versneld verhogen van huren het debat in de Kamer wijziging van de huurprijzenwet. De bewindsman vindt dat voor een bemiddeling door de betrok ken huurder 25 gulden moet wor den bijgedragen. Brokx noemt dit bedrag „een schijntje" vergeleken met de kosten die het rijk kwijt is bij behandeling van een zaak als het tot een geschil komt: naar schatting 300 tot 350 gulden. De staatssecretaris meent dat door het heffen van een eigen bij drage de werkdruk bij de huur commissies kan worden verlicht. Volgens hem blijkt rond de 30 pro cent van klachten die worden geuit naderhand ongegrond te zijn. De invoering van een eigen bij- te goedkope huizen), de huur- bescherming, de puntentelling die wordt gebruikt bij het vaststellen van de 'kale' huur en het bepalen van servicekosten. Ook de wet op de huurcommissies, die nauw sa menhangt met de huurprijzenwet, wordt op tal van punten gewijzigd. Op een aantal wijzigingen is de afgelopen tijd felle kritiek geko men, omdat deze de positie van de huurders nodeloos zouden ver zwakken. Het Woonlastenoverleg Nederland, waarin enkele honder den huurdersverenigingen samen werken, drong er gisteren voor het begin van het debat nog eens bij de Jjoor raar ananomie en embryologie, prof.dr. A.G. de Wilde. Het onder zoek is eind 1983 begonnen. De patronen in dë huid van de hand van duizend mensen die ooit een hartinfarct hebben gehad, wer den vergeleken met die van dui zend willekeurige mensen. De pa tronen van de lijnen in de hand van hartpatiënten weken af van die van de controlegroep. Prof. De Wilde kon bij ongeveer 75 procent van de hartpatiënten een afwijkend huid patroon vaststellen. Volgens hem is er een overeen komst tussen het hart en de huid- lijnen omdat zowel het hart als de patronen in de huid van de hand in hetzelfde stadium van de ontwik keling van het embryo worden ge vormd. Hij hoopt zijn onderzoeks methode verder te kunnen ontwik kelen. Dan zou door de huidlijnen te bestuderen vastgesteld kunnen worden of iemand tot een risico groep behoort. „Zover zijn we nu echter nu nog niet", aldus De Wil de. AMSTERDAM (ANP) - Bij het Amsterdamse veilinghuis SothebylMak van Waay toont de Londense directrice Hillary Kay een deel van het antieke speelgoed dat op 5 februari in Londen wordt geveild. Mevrouw Kay reist verschillende Europese veilinghuizen af om zo de klandizie op te vijzelen. De prijzen van het speelgoed variëren van 300 gulden voor het motorfietsje (op de voorgrond links) tot 20.000 gulden voor het stoomschip in het midden. (foto ANP) Hbo'er krijgt straks titel DEN HAAG (ANP) - Eeen afgestu- deerde hbo'er (hoger beroepson derwijs) krijgt een titel achter de Dat wordt een B, gevolgd punt, met daarachter Lawaai vooral afkomstig van de buren DEN HAAG (ANP) - De buren zorgen voor de meeste geluid soverlast. Dit heeft de Stichting Geluidhinder afgeleid uit haar campagne 'Lawaai is geen le ven', waarvan de resultaten gis termiddag in Den Haag zijn aangeboden aan minister Win semius (milieubeheer). Van de 8.856 reacties op de campagne sloeg 84 procent op overlast door de buren. De bu ren zetten hun radio en tv te hard, oefenen te luidruchtig op muziekinstrumenten, hebben blaffende honden en maken ook te veel lawaai op vloeren en Over verkeerslawaai is be trekkelijk weinig geklaagd (vijf procent), over lawaai door re creatie en industrie nog minder (vier procent). De Stichting Ge luidhinder ontving 2.971 'dui delijke' klachten, tweemaal zo veel als in 1984. Kamer op aan om deze maatrege len, waaronder de invoering leges, af te wijzen. Behalve met de invoering van de bijdrage van 25 gulden heeft een se) bacnelor meerderheid van de Kamer (CDA en WD) grote moeite met de voor gestelde wijzigingen rond de verre kening van de servicekosten. In te genstelling tot de opvattingen van Brokx wil de Kamer dat huurcom- school) "komt Deetman met missies bij geschillen ook hierover 'mastersdegree', naar het bindende uitspraken doen. Verder wil zij bereiken dat de stijging van servicekosten aan een' maximum gebonden wordt en dat voorschot bedragen niet met terugwerkende kracht verhoogd worden. twee letters die de afstudeerrich ting aangeven. De B staat voor baccalaureus' oftewel (het Engel- Minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) zal binnenkort een voorstel doen aan de Tweede r het wetenschappelijk (universiteit, hoge- beeld van de Angelsaksische lan den. De minister sluit daarbij deels aan bij voorstellen van de voorma lig regeringscommissaris voor het hoger onderwijs, prof. dr. K. Pos thumus. Bewoners Haarlemse Begijnebuurt proberen sluiting ongedaan te maken HAARLEM (GPD) Sekshuisexploitante Geeske Jagersma is geroerd. „Geweldig dat de buurt zo met me meeleeft", reageert ze. „Zie je wel dat ze geen last van me heb ben?". Buren en omwonenden van Geeske uit de Haarlemse Begijnebuurt hebben aan burgemeester Schmitz van Haarlem ge vraagd de sluiting van het Geeske's bordeel in de Korte Begijnestraat ongedaan te ma ken. Het bordeel werd eind oktober vorig jaar tegelijk met twee andere sekshuizen in de buurt gesloten. Bij het Haarlemse stadhuis zijn deze en vorige week verscheidene brieven binnen gekomen van omwonenden. Men heeft geen last van de prostituées die sinds jaar en dag achter Geeske's ramen werken, is de strekking van de brieven. De vraag uit de buurt is nu of burgemeester Schmitz gena de voor recht wil gelden. Weliswaar weet de hele buurt dat mevrouw Jagersma's ramen illegaal zijn, maar de situatie is al zolang door de politie gedoogd dat de burgemees ter er niet moeilijk over moet doen, aldus de buurt. In de Haarlemse Begijnebuurt wordt vol gens sommigen al zo'n vijftig jaar prostitu tie bedreven. De buurt is dan ook ver trouwd met het verschijnsel publieke vrouw. Het stadsbestuur heeft van oudsher een gedoogbeleid gevoerd. Aanvankelijk vier en later zes ramen werden officieus ge tolereerd. De betrokken dames achter glas hoefden dus van de politie niets te vrezen, mits ze zich hielden aan ongeschreven fat soensregels. Aangezien prostitutie een lucratieve busi ness is, proberen al jaren nieuwe meisjes een raam te bemachtigen in de buurt. Ma dam Geeske Jagersma, werkt al sinds het begin van de jaren zeventig in de Begijne buurt met twee pandjes met prostituées. De gemeente Haarlem heeft al ettelijke keren geprobeerd haar weg te krijgen. Haar ramen behoren niet tot de gedoogde zes ra men. Procedures via de Haarlemse recht bank en de Raad van State heeft mevrouw Jagersma steeds verloren. Zy exploiteerde echter gewoon door. Ze redeneerde dat de vorige burgemeester Reehorst kennelijk geen voorstander was van hard optreden te gen prostituées. Tot feitelijke sluiting kwam het inderdaad niet. Toteind okto ber 1985. De bewoners van de Haarlemse Begijne buurt vreesden dat hun buurt een soort mi- ni-Katendrecht begon te worden. Prosti tuées vormden weliswaar een vertrouwd beeld, maar het aantal steeg in de loop van het jaar wel erg explosief voor plaatselijke begrippen. Dat kwam voornamelijk, door dat twee nieuwe sekshuizen werden ge opend. Slimme zakenlieden hadden een truc bedacht. Ze wisten dat nieuwe ramen niet mochten, maar als die ramen nu eens niet op straat uitkwamen maar op een bin nenplaatsje, dat niet van de openbare weg te zien is... De buurt werd bang voor wildgroei van prostitutie en de nieuwe burgemeester van Haarlem, Elisabeth Schmitz, toonde zich niet doof voor de klachten uit de buurt. Zij sloot eind oktober zowel de beide nieuwe huizen als de ramen van Geeske Jagersma. De ironie wil dat de exploitanten van de nieuwe sekshuizen erin zijn geslaagd bij de Raad van State het besluit van de burge meester te laten schorsen. Zij mogen voor lopig open blijven totdat alle bezwaarpro cedures zijn afgerond. De Raad van State was er niet van overtuigd dat het om open- raamprostitutie ging. De ramen zijn im mers vanaf de openbare weg niet te zien. Die van Jagersma wel. Haar verzoek om schorsing werd afgewezen. Uit de brieven van de buurt aan de burge meester blijkt dat de buurtbewoners nooit hebben gewild dat het bordeel van Geeske Jagersma tegelijk met de beide sekshuizen werd gesloten. De buurt had geen moeite met mevrouw Jagersma, maar wel met de uitbreiding van de prostitutie via de twee nieuwe sekshuizen. Dat blijkt uit de brie ven, die massaal zijn ondertekend. Maar niet alleen de buurt protesteert te gen de sluiting. Bij sekshuizen horen ten slotte taxi's, die de heren naar de dames brengen. Ruim twintig chauffeurs van het Haarlemse taxibedrijf O-Tax tonen zich in een brief aan burgemeester Schmitz ver ontwaardigd dat het bordeel van mevrouw Jagersma gesloten is. Ze vragen dan ook het besluit terug te draaien. ADVERTENTIE AMSTERDAM I i-Toegang-Biljetten bij NS-stations DEN HAAG - Bij de komende ge meenteraadsverkiezingen zullen 350.000 buitenlanders het kiezers korps versterken. De politieke par tijen doen hun uiterste best bij de nieuwe kiezer in de gunst te ko men. De stemmmen zijn uiteraard van harte welkom, maar het aantal buitenlanders dat kans maakt op een raadszetel, houdt bepaald niet over. De plaatselijke afdelingen slagen er nauwelijks in niet-Neder- landers een raadszetel te bezorgen. Aanbod is er wel, maar de concur rentie is groot. door Erik van Venetië Een buitenlander op een raads zetel is een kwestie van voorrang geven, zegt cultureel antropolooog- Jan Rath van de Leidse Universi teit, die gisteren de resultaten van een onderzoek over dit onderwerp heeft gepubliceerd. Te vaak werkt 'één zwarte kop' in de raad alleen gunstig voor de beeldvorming, zegt hij. De Partij van de Arbeid zal, zo het er nu naar uitziet, het meest profiteren van de kiezersaanwas. De tussentijdse raadsverkiezingen in Leerdam gaven al een voor proefje. Eind november stemden daar acht van de tien buitenlanders op de PvdA. Die verkiezingen vormden voor buitenlanders de eerste gelegenheid deel te nemen aan een gemeenteraadsverkiezing. Door de wijziging van de grondwet in 1983 kregen niet-Nederlanders (vooral afkomstig uit landen rond om de Middellandse Zee) het recht te kiezen en zichzelf verkiesbaar te stellen voor gemeenteraden. Voor waarde is wel dat de nieuwe kiezer vijfjaar in Nederland woont en in het bezit is van geldige verblijfspa- pieren. Het ministerie van binnenlandse za^en zal de nieuwe groep via een advertentiecampagne oproepen van hun nieuwe recht gebruik te maken: De PvdA heeft die cam pagne niet afgewacht en is vorig jaar al begonnen het contact met de nieuwe kiezers aan te halen. Geen middel laten de sociaal-de mocraten onbeproefd. Bijeenkom sten met Turkse en Marokkaaanse organisaties, 'drempelcursussen', het instrueren van lokale campag neteams, folders, allemaal bedoeld om de 350.000 nieuwe kiezers ver trouwd te maken met de Neder landse politiek in het algemeen en met de PvdA in het bijzonder, zo vertelt Jan Bustra vén het landelij- Buitenlanders brengen hun stem uit bij de tussentijdse raadsverkie zingen in Leerdam. (foto anp> ke campagneteam. Eén van de tast bare resultaten is dat 15 tot 20 niet- Nederlanders op verkiesbare plaat sen van de kandidatenlijsten te recht zijn gekomen, zij het ver deeld over 750 afdelingen. Voorwaar geen gering resultaat, vindt Bustra, die graag verwijst naar het CDA waar slechts een en kele buitenlander een kansrijke plaats heeft bereikt. Maar ook de christen-democra ten (die bij de Leerdamse verkie zingen bijna twintig procent van de buitenlandse stemmen verwier ven) organiseren cursussen en ver spreiden folders in de buitenland se taal. De rest van de campagne voor de raadsverkiezingen van 19 maart zal 'geïntegreerd' worden ge voerd, aldus campagneleider Ries Smits van het landelijke CDA-bu- reau. De interculturele raad (een groep buitenlanders die het CDA- bestuur adviseert) zal bij elke ver kiezingsbijeenkomst aanwezig zijn met een propagandastandje. Lobby Iemand die ietwat gereserveerd aankijkt tegen deze activiteiten is de cultureel-antropoloog Jan Rath, die voor de Leidse universiteit on derzoek heeft gedaan naar de rela tie tussen de nieuwe kiezersgroep en de politieke partijen. Rath: „De hoofdbesturen van PvdA en CDA kunnen dan wel hoog opgeven over hun inspanningen, het gaat erom wat daarvan door de lokale afdelingen wordt waargemaakt. En dat valt zwaar tegen. Die bijeen komsten bijvoorbeeld, die worden vaak maar door een paar buiten landers bezocht. Als er een buiten landse kandidaat op een verkiesba re plaats komt, dan is dat vaak ook het resultaat van een geslaagde lobby-actie door de buitenlandse organisaties zelf'. Het betrekken van buitenlanders in de campagne kost extra tijd. Het' plaatselijk partijkader heeft vaak al allerlei andere campagne-besog nes aan het hoofd, aldus Rath. „Daarom komt er uiteindelijk niet veel van terecht. Bovendien heb ben de culturele minderheden con currentie van andere lobbies in een partij: de vrouwen, de jongeren, de homo's, allemaal willen ze verte genwoordigers in de raad. Het is eenvoudig een kwestie van priori teiten stellen. En dat gebeurt blijk baar niet". PvdA-campagnemedewerker Jan Bustra wijst er echter op hoe moeilijk het is geschikte buiten landse kandidaten te vinden. „Turkse en Marokkaanse organisa ties hebben zelf al de grootste moeite om bestuurders te vinden. Dan gaan wij die kaders niet nog eens een keer afromen". Wel handig Een andere oorzaak van de be perkte kandidaatstelling onder et nische minderheden is volgens Rath de onwetendheid. Veel plaat selijke partijbesturen denken nog steeds dat een buitenlander in de raad wel handig is, omdat minder heden zich in zo iemand zouden kunnen herkennen. De onderzoe ker ontdekte dat verschijnsel al bij de bestudering van de rol van Suri naamse en Antilliaanse raadsleden (die bijna allemaal de Nederlandse nationaliteit hebben en dus vóór 1983 al kiesrecht hadden). „Een buitenlander is niet repre sentatief voor een minderheid om dat hij toevallig eert zwarte kop heeft. Zo hoorde ik eens een Ne derlands partijlid roepen: ach, we hoeven geen Turk op de lijst, want wel hebben al een Marokkaan. Dat is natuurlijk kletskoek. Alle activi teiten van de landelijke besturen ten spijt, een gemeentelijk minder hedenbeleid komt amper van de grond. Buitenlanders horen er ge woon bij in onze samenleving, dus horen ze ook in de gemeenteraad". (Drs. Jan C. Rath. 'Migranten, de centrumpartij en de deelraadsver kiezingen van 16 mei 1984 in Rot terdam'. Uitgave: Centrum voor Onderzoek van Maatschappelijke Tegenstellingen van de Rijksuni versiteit Leiden. Telefoon: 071- 148333)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5