Steeds Leerkrachten naar schoolbanken terug Grachtenpanden fabriek maken voor woningbouw plaats Gemeente stimuleert nascholing OPEN BUFFET 23.50 Spijbelproject vertraagd 'Wel parkeren op plein bij drukke evenementen' DONDERDAG 23 JANUARI 1986 LEIDEN Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok [com, dat ook op de nominatie staat voor sloop. Volgens architect Splinter voorzien de bouwplannen voor dit terrein in tien driekamer woningen. Voorts zijn op de hoek van de Zandstraat en de Baatstraat twee blokjes van respectievelijk twee en drie bejaardenwoningen gepland. Of de plannen voor het Glascom- terrein nog verder worden uitge-l breid, hangt af van wat er gaat ge beuren met de vier woonhuisjes aan de Baatstraat. Volgens de di rectie volkshuisvesting zal nog moeten blijken of deze in aanmer king komen voor sloop, zodat nieuwbouw noodzakelijk wordt. Het Glascomterrein is al sinds 1978 onderwerp van discussie. Eer dere plannen bleven in de la lig gen. Een probleem was ook de ver huizing van Glascom, in eerste in stantie gepland naar de Merenwijk. Glascom is later, naar zeggen van het bedrijf door gebrek aan mede werking bij de gemeente Leiden,] naar Alphen verhuisd. Een kleine vestiging aan de Rooseveltstraat is slechts in Leiden gebleven. Op het aangrenzende terrein van de voormalige chemische fabriek Lilo is inmiddels vrijwel alle be bouwing gesloopt. Ook voor dit ge-j bied bestaan nieuwbouwplannen. De grond, die is verontreinigd, zal daarvoor echter eerst moeten wor den gesaneerd. Dagelijks geopend om 17.00 uurOok alhalen is mogelijk Neem uw VRIENDEN mee: EXTRA GROTE TAFELS voor uw GEZELSCHAP Sloopactiviteiten aan Oude Singel Proef het verschil in SMAAK, SFEER en SERVICE Maak NU kennis met onze GEZELLIGHEID, GASTVRIJHEID en onze overheerlijke keuken KOM en OVERTUIG UZELF Iedere maandag SMULDAG d.w.z. onbeperkt eten van ons PP- Iedere vrijdag LIVE MUZIEK ieoereoa, HEERLIJK ETEN Zullen we zeggen TOT ZIENS LEIDEN - Het opvangproject voor zestien spijbelaars, waarvan de ge meente in oktober nog dacht dat het snel zou kunnen beginnen, laat nog wel even op zich wachten. Het ministerie van onderwijs, is. hoewel in principe voorstander van het project, nogal huiverig voor de kosten die eraan zijn verbonden. Behalve geld voor het aanstellen van onderwijspersoneel (één docent op twaalf leerlingen), een schoolmaatschappelijk werk(st)er en een jonge- renwerk(st)er is 80.000 gulden nodig voor de inrichtingskosten van het mogelijk onderkomen, het gebouw Pieterskerkhof 4a en de jaarlijkse kosten als huur, kantoorbehoeften en gastdocenten. De gemeente ziet graag dat de ministeries van onderwijs en wvc die kosten voor hun rekening nemen. Wethouder H. van Dongen van onder wijs reist begin februari naar Den Haag af voor een gesprek met staatsse cretaris Ginjaar-Maas. Behalve de financiën komen ook de ontheffingen die voor het project nodig zijn, aan de orde. Stichting Pieterskerk: LEIDEN - De stichting Pieters kerk Leiden zou graag zien dat het tot autovrij verklaarde plein voor de kerk bij bepaalde evenementen toch als parkeerplaats mag dienen. Ze acht dit, wijzend op de ervarin gen met kooruitvoeringen, rom melmarkten en bijeenkomsten, noodzakelijk voor een optimale ex ploitatie van de kerk. Een betere exploitatie is, zo staat te lezen in het jaarverslag van de stichting over 1981 tot en met 1984. het tweede punt waar het bestuur de inspanningen de komende tijd op wil richten. Het aantal dagen dat de kerk was bezet is in de afge lopen jaren weliswaar gestaag toe genomen (van 5 in 1981 tot 200 in 1984), maar de bezettingsgraad zal nog hoger moeten komen te liggen 'teneinde een rendabele exploitatie te verkrijgen'. Het bestuur ziet zich hierbij voor een moeilijke taak ge plaatst, gezien de concurrentie met andere gebouwen in Leiden. Gezamenlijk netwerk van computers TH en universiteit LEIDEN/DELFT - De Leidse uni versiteit en de TH Delft beginnen samen met het opzetten van een landelijk computernetwerk. Op donderdag 30 januari zullen de voorzitters van het Leidse en het Delftse college van bestuur, res pectievelijk mr. K.J. Cath en mr. H.J. Zeevalking daarvoor een sa menwerkingsovereenkomst on dertekenen. Met deze samenwerkig tussen het Leidse Centraal rekeninstituut en het Delftse Rekencentrum wordt de eerste stap gezet naar een specialistische dienstverlening in het kader van het landelijk re- searchnetwerk van het Samenwer kende Universitaire Rekencentra Faciliteitenprojcet (SURF). Onder meer de gebruikers van personal computers aan beide instellingen zullen daarvan ondersteuning on dervinden. Sinds het najaar van 1984 zijn in Leiden en Delft de voorbereidin gen voor het gezamenlijke net werk, vooruitlopend op het SURF- plan, aan de gang. De doelstelling van het project is om door samen werking en verdeling van taken ef ficiënter te werken, door gebruik te maken van elkaar ervaring en fa ciliteiten. Mishandeling in Lelyviaduct LEIDEN - Een 20-jarige jongen uit Warmond heeft gisteravond bij de politie aangifte gedaan van ge weldpleging en mishandeling. Hij werd om half negen in het Dr. Le lyviaduct geslagen en gestoken door vier jongens. De Warmonder liep een aantal kleine steekwonden op aan zyn linkeronderarm en rechterbovenbeen. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de daders. Nieuwe manager voor Pieterskerk LEIDEN - De stichting Pieters kerk Leiden heeft een nieuwe ma nager, Th.J.J. Couwenberg. Hij volgt J. Jochemus op, die een func tie bij de bond voor Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers in Doorn heeft aanvaard. Jochemus neemt op twintig februari afscheid van zijn collega's; in de Pieters kerk wordt tussen vyf uur en half zeven een afscheidsreceptie ge houden. Pieterskerkplein Parkeren, de problematiek rond de heilige koe: hoeveel denk kracht wordt er niet besteed aan deze onderwerpen? Neem res tauranthouder Brouwer. Vorige week ontvouwde hij zijn plan om onder het Pieterskerkplein een parkeergarage te bouwen. En. liet hij weten, hij had best wat geld voor over om dit plan te hel pen realiseren. Ook mevrouw De Bruin, even als Brouwer woonachtig in de Kloksteeg, heeft haar gedachten laten gaan over het parkeren in de schaduw van de kerk. Ze schreef al een brief naar de ge meente. Een brief overigens die vooral betrekking had op het feit dat er voor het raam van haar keuken een verkeersbord was geplaatst. Zicht en licht werden beno men door dat bord, schreef ze. Om nog maar te zwijgen over de auto's die bij haar huis, ter hoog te van de keuken, werden gepar keerd. Maar inmiddels is dat pro bleem de wereld uit: sneller dan mevrouw De Bruin verwachtte, greep de gemeente in. Het bord werd verplaatst, staat nu voor het huis van de buurman, die er volgens mevrouw De Bruin geen hinder van heeft. Rest een ander probleem: de situatie op het Pieterskerkplein. "De gemeente zou zich wat soe peler moeten opstellen", vindt de bewoonster van de Kloksteeg. "Ik ben niet zo'n vreselijke fan van auto's, begrijpt u mè goed. maar ik vind wat er nu gebeurt vervelend. Je zou wat betreft het Pieterskerkplein een seizoen moeten instellen, net als op het strand". Een seizoen? "Jazeker. Je zou kunnen stel len: van 1 april tot 3 oktober moet het plein autovrij zijn. Maar buiten dat seizoen mag er op het Pieterskerkplein gewoon wor den geparkeerd. Moet je eens zien hoeveel dat scheelt, 's Avonds zou parkeren overigens altijd toegestaan moeten wor den". "Een leeg plein", zo besluit ze. "is bovendien helemaal geen mooi gezicht. Ja, in het begin denk je van wel, maar ik kan u verzekeren dat dat een foute ge dachte is. Leeg, dat is niet fraai". Ondertussen lijkt iedereen te vergeten dat de stedebouwkun- dige Piret, werkzaam op het Stadsbouwhuis, een ontwerp heeft gemaakt voor het plein. Op een plein horen geen auto's, zo vindt hij; er kunnen wel manifes taties worden gehouden. Maar pas op: het woord èutoshow is nog nooit gevallen. Leyde (1) In het Franse weekblad 'Le Point' verscheen deze maand een artikel over buitenlanders in een paar Europese landen. De journalist bezocht ook Neder land, in het kader van de komen de gemeenteraadsverkiezingen waaraan de buitenlanders mo gen meedoen. Tijdens dat bliksembezoek liep hij ook in Leiden rond, zoals in het verhaal valt te lezen. Lei den is volgens de Fransman 'une jolie ville', een aardig stadje dus, waarna hij wat feitelijkheden verstrekt: dat Leiden 105.000 in woners telt en ingeklemd ligt tussen Amsterdam en Den Haag. Vervolgens vertelt hij dat er in het oude stadhuis van Leyde, zo als hij de stad noemt, een na- maak-stembureau is ingericht om de buitenlanders vertrouwd te maken met de verkiezingen. De journalist blijkt het te heb ben over het nagebootste stem bureau dat vanaf volgende week dinsdag valt te bezoeken; nadat in het stadhuis de tentoonstel ling 'Samen wonen, samen stem men' is geopend. Maar gaan we verder: na deze mededeling schrijft de Franse journalist dat alle plaatselijke partijen - of ze nu links of rechts zijn - hun verkiezingsprogram ma's in het Turks en Surinaams hebben vertaald. En, vervolgt hij, in de voor naamste Nederlandse steden heeft de PvdA een vijftiental bui tenlanders op de lijsten gezet; dikwijls op verkiesbare plaatsen. Wat betreft het CDA: die partij heeft na enige aarzeling vijf mo hammedanen op de lijst gezet. Aldus de journalist van 'Le Point'. Aan het slot van zijn artikel komt Leiden weer uit zijn hoge hoed. Hij citeert PvdA-kandidaat Demirbas, die - vrij vertaald - laat weten: "Door de crisis en de werkloosheid steekt hier net als elders de vreemdelingenhaat de Het Pieterskerkplein, toen het er nog mocht, parkeren. En nu? "Een leeg plein is helemaal geen mooi gezicht", vindt een omwo nende. (archieffoto) kop op. Het verschil is dat het vrije denken in de Nederlandse samenleving dergelijke gedach ten verwerpt, als ze bestaan". En dat was dat, want wat de Fransman over de moskee schrijft is nauwelijks interessant te noemen. Wat deed hy eigenlijk in Lei den? Leyde (2) CDA-raadslid C. Kramp-Hei- tink moet het antwoord weten, want zij leidde de journalist rond naar verluidt. Klopt dat? Jaze ker, laat het raadslid weten. Eind vorig jaar rond etenstijd sprak ze met hem. Maar aangezien het nu ook rond etenstijd is "en er wat dingen opstaan" wordt uw ver slaggever verzocht even aan de lijn te blijven hangen Even later: "Ik heb het net even opgezocht in myn agenda- ..hij was hier op 10 december. Het CDA was benaderd door het ministerie van buitenlandse za ken en toen is afgesproken dat ik tijdens een lunch een gesprek met hem zou hebben" "Dat gesprek vond plaats om een uur of twaalf. Voor die tijd had hij op het stadhuis ook al met diverse mensen gesproken. Waar wy het over hadden? Over het vreemdelingenbeleid bij voorbeeld. En over de standpun ten van de diverse politieke par tijen". Merkwaardig. In het artikel staat daarover helemaal, maar dan ook werkelijk helemaal niets! "Ja, dat vond ik ook zo teleur stellend. Ik heb die journalist zo veel verteld en hy was ook zo geïnteresseerd, maar wat zie je dan? In het artikel staat niets van die informatie. Hij heeft zich voornamelijk gebaseerd op gege vens die in een folder van de overheid staan". Het raadslid heeft ook nog een wandeling door de stad gemaakt met de Fransman. "Ja, ik dacht: als hy nu toch hier is, kan ik hem ook wel wat van de stad laten zien. Zo ben ik bijvoorbeeld met hem naar het huis gewandeld waar Rembrandt is geboren. Dat vond hij zeer aangenaam". "Maar ja, ik blijf het zeer jam mer vinden dat hy niets heeft ge daan met al die gegevens die di verse mensen hem hebben ver strekt. Het is nu een beetje alsof alles voor niets is geweest". Tsja. Die journalist kende Lei den dan wel niet, maar wie Jan tje van Leiden was wist hy wel. LEIDEN - De Oude Singel zal het komende jaar gonzen van de bouwactiviteiten. De sloop van de panden op de hoek met de Zand straat is inmiddels begonnen. Het voormalige kantoorpand van Glas com zal worden verbouwd tot wo ningen, terwijl daarnaast het voor malige fabriekspand van de bakke rij tegen de vlakte moet, om plaats te maken voor nieuwbouw. Allereerst staat de - inmiddels in gang gezette - sloop van de vier monumentale panden op de hoek van de Zandstraat en de Oude Sin gel op het programma. Deze grach tenpanden worden weer in de oude staat opgetrokken. De fundering is zo slecht dat renovatie geen soe laas biedt. In de vier panden wor den twee tweekamer- en drie drie kamerwoningen ondergebracht. Alleen de gevel van nummer 172 wordt veranderd. De huidige gevel is namelijk in de dertiger jaren op getrokken. Op grond van oude fo to's heeft de architect Bob C. van Beek uit Warmond de oorspronke lijke klokgevel kunnen reconstrue ren. De werkzaamheden worden LEIDEN - De gemeente- is er fel voorstander van dat de leerkrachten van vooral de basisscholen in Leiden massaal terugkeren naar de schoolbanken. Steeds maar nieuwe ontwikkelingen en nieuw beleid op het gebied van onderwijs nopen er volgens de ge meente toe dat leerkrachten hun kennis, belangstelling en vaardigheden vergroten en verdiepen. "De tijd waarin men kon menen dat iemands opleiding was vol tooid op het moment waarop hij of zij de akte van bekwaamheid in ontvangst nam en daarmee be voegd werd verklaard om onder wijs te geven, is voorbij", zo helpt de directie onderwijs de leerkrach ten die dachten uitgeleerd te zijn, in een notitie 'nascholing onder wijspersoneel' uit de droom. "Het Drs. M.J. Koornstra (archieffoto) Koornstra weg bij universiteit LEIDEN - Drs. M.J. Koornstra verlaat het College van Bestuur van de Leidse universiteit. Hij is per 1 mei benoemd tot directeur van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid. Koornstra was van 1975 tot 1978 lid van de universiteitsraad. Daar na werd hij gekozen tot lid van het College van Bestuur. In 1982 werd hij als zodanig door de Kroon be noemd. In Leidse sportkringen geniet Koornstra voorts bekendheid door zijn bestuursfuncties in de wielren nerij. valt niet vol te houden dat een een maal verkregen aanvangsbe- kwaamheid voldoende is om een beroep tot de pensioengerechtigde leeftijd te kunnen uitoefenen". In de notitie wordt onder meer aangegeven op welke manier de gemeente nascholing wil verzor gen op het gebied van het onder wijsvoorrangsbeleid, volwassene neducatie, informatietechnologie en emancipatie-activiteiten. Na scholing in deze vier gebieden acht het rijk het meest urgent. Leerkrachten die werkzaam zijn op scholen die tot het nog aan te wijzen onderwijsvoorrangsgebied in Leiden zullen behoren, moeten volgens de gemeente meer kennis opdoen over leer- en gedragspro blemen. Het voorrangsbeleid is er immers op gericht leerlingen met een achterstandsituatie extra aan dacht te geven en leerkrachten van scholen zullen daarmee dus in toe nemende mate worden geconfron teerd. Een cursus moet hen leren die problemen op te sporen en te verhelpen. Mannenzaak Gestimuleerd moet worden dat meer vrouwelijke leerkrachten zich met informatica gaan bezig houden daar dat vakgebied zowel in de maatschappij als in het on derwijs een mannenzaak lijkt te gaan worden, aldus de directie on derwijs. Hiertoe wil zij, bij te grote belangstelling voor de informatie cursus over computeronderwijs die zij wil organiseren, voorrang geven aan vrouwen. Maar aller eerst moet ook nog worden gevonden c zich in groten getale te laten aan melden. Op het gebied van emancipatie activiteiten stélt de gemeente zich op het standpunt dat een cursus roldoorbrekend onderwijs, te vol gen op de Pabo, geen overbodige luxe is. "Het is belangrijk dat on derwijsgevenden zich bewust gaan worden van het bestaan van ver wachtingsstereotypen in hun eigen denken en doen. Een dergelijk be wustwordingsproces komt meestal niet vanzelf'. Hebben veel kleuterleid(st)ers in het verleden een cursus gevolgd die hen in staat stelt ook les te ge ven aan oudere leerlingen van de basisschool, het omgekeerde is nauwelijks het geval. Daar moet verandering in komen, vindt de ge meente. "In verband met een goe de integratie van het voormalig kleuter- en lage onderwijs vinden wij het noodzakelijk indien de voormalige lagere schoolleer krachten zich bijscholen op het ge bied van het onderwijs aan kleu ters". In samenwerking met de Leidse Pabo wil de gemeente spe ciaal voor de leerkrachten van het openbaar basisonderwijs ook nog een cursus geestelijke stromingen, een van de nieuwe kennisgebieden die met de invoering van de basis school zijn intrede heeft gedaan, opzetten. Kosten Voor de leerkrachten in het voortgezet onderwijs heeft de ge meente een cursus leerbegeleiding in gedachten, alsmede één in ver gadertechniek. Wanneer blijkt dat dat nodig is voor een goede uitoe fening van hun functie, wil de ge meente bij voldoende belangstel ling ook onderwijsondersteunend personeel de kans geven hun ken nis te vergroten. Omdat de gemeente nascholing als een van de niet-lesgebonden ta ken van de docenten beschouwt, wil zij, als bestuur van de openbare scholen, alle aan die nascholing verbonden kosten (reis- en verblijf kosten, materiaal, inschrijfgeld), voor haar rekening nemen. Dat doet zij ook voor de scholen voor het openbaar speciaal onderwijs, maar niet voor de openbare scho len voor het voortgezet onderwijs. Die moeten zelf voor de kosten op draaien. Gezellig en Sfeervol INDONESISCH RESTAURANT voor een derde door het ryk be taald, tweederde financiert de ge meente uit het stadsvernieuwings fonds. De kale maandhuur zal gemid deld 564 gulden bedragen. Na de goedkeuring van het bouwplan door provinciebestuur kan het werk beginnen, naar verwachting half maart. De bouwtijd is geraamd op een jaar. De gemeente heeft de panden indertijd voor een miljoen gulden van de aannemer Du Prie gekocht. Het voormalige kantoorpand van Glascom, ook wel bekend als De Blauwe Klok vanwege de blauwe klokken die in het uit 1652 dateren de poortje zijn aangebracht, wordt geheel verbouwd tot woningen. De Leidse architect J. Splinter denkt dat er acht of negen twee- en drie kamerwoningen inpassen. Nog dit jaar moet de bouw beginnen. Over de verkoop van dit pand, door Du Prie aan de gemeente, bestaat vol gens een gemeentelijke woord voerder al mondelinge overeen stemming. De vier panden links op. de foto, op de hoek van de Oude Singel en de Zandstraat worden gesloopt en maken plaats voor nieuwe woningen. Het kantoorpand 'De Blauwe Klok' daarnaast wordt opgeknapt en verbouwd tot woningen. Het fabriekgebouw rechts zal daarentegen door de slopers hamer worden geveld. (foto wim Dijkman» Baatstraat Naast De Blauwe Klok staat het voormalige fabriekspand van Glas-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3