'Ik sta niet tegenover de moeder, ik sta naast haar' Gesloten deuren: trend of toeval? Warmondse arts verlaat na 16 jaar consultatiebureau Na zes pogingen Vaak' in Wassenaar Inbrekers in school actief Extreme records te boek in Zoeterwoude Protesteren straks vaker openbaar in Zoeterwoude REGIO LEIDEN DONDERDAG 23 JANUARI 1986 WARMOND - Drie redenen geeft de Warmondse me vrouw dr. H.C. Bonjer-Van Eijsbergen op voor haar af scheid van het consultatie bureau waaraan zij zestien jaar verbonden is geweest als kleuterarts: "Ik zou mijn man, een gedeeltelijk ge pensioneerde cardioloog, graag eens wat meer zien. Verder zijn er jongeren die het willen doen. En ik wil mjjn eigen kleinkinderen ook graag goed leren ken nen". door Wim koevoet Als consultatiebureau-arts heeft Bonjer "de gezondheid van kinde ren van nul tot vijfjaar bewaakt en bevorderd". Die taak is "een pre ventieve". Om de taak uit te voeren zijn er zuigelingen- en kleuterbu reaus. Als een kind de vijf jaar is gepasseerd is het de schoolarts die de taak overneemt. Bonjer hield haar Warmondse spreekuren in het wijkgebouw van (Vervolg van voorpagina) WASSENAAR - In totaal heeft het bergingsbedrijf Smit Tak zes keer geprobeerd het 178 meter lange schip te bergen. De eerste pogin gen waren in zoverre succesvol dat de slepers erin slaagden de Rio Grande om te trekkken, zodat hij met zijn boeg naar zee kwam te lig gen. Aanvankelijk lag de Rio Grande ongeveer 50 meter uit de duinen op het strand met zijn boeg landin waarts. Het stak ruim 15 meter bo ven het strand uit. De 15.000 ton metende bulk carrier kreeg vorige week in de nacht van dinsdag op woensdag tijdens een zware storm motorpech, waarna het schip bij Wassenaar op het strand liep. De bemanning werd met helikopters van boord gehaald. Een dag na de stranding plaatste Rijkswaterstaat het schip onder de Wrakkenwet. Vanaf dat moment kon de overheid beslissen over het lot van de Rio Grande. Rijkswater staat wilde hiermee bewerkstelli gen dat het zo spoedig mogelijk van het Wassenaarse strand zou worden gehaald vanwege schade aan de duinen. Het bergingsbedrijf Wijsmuller uit IJmuiden vond dat de staat het schip te vroeg aan de reder had onttrokken en spande een kort ge ding aan. Niet concurrent Smit Tak maar Wijsmuller zelf zou het de Vereniging voor Gezondheids zorg 'Warmond' aan de Herenweg. Van daaruit heeft ze dus veel War mondse tieners van nu nog als duimzuigertjes, stugge bedplas- sers of baldadige kleuters gekend. Zij signaleerde - indien aanwezig - hun lichamelijke en psychische stoornissen en adviseerde hun ou ders in opvoedingsvraagstukken. "Het gaat in mijn werk heel vaak om slapen, eten, zindelijkheid en spraakon twikkeling. Toch zijn het gezonde kinderen die over de vloer komen. Ouders gaan met hun zieke kinderen immers naar de huisarts. En anders verwijs ik hen wel door. Het consultatiebureau is een aan geboden dienst, iedereen is vrij om er gebruik van te maken. De mees te moeders maken er gebruik van. Het begint vaak met de wijkver pleegkundigen, die ook deel uit maken van het team. Die doen huisbezoek als een baby is gebo ren. Daaruit kómen vervolgaftpra- ken voort. Wijkverpleegkundigen kennen de gezinnen ook erg goed". "Eigenlijk heeft het bureau ook een sociale functie. Moeders ont moeten er andere moeders en kun nen dan van elkaar zien dat het al lemaal wel losloopt. Het gebeurt zelfs dat moeders een uurtje eerder dan het tijdstip van de afspraak ko men zodat ze gezellig met elkaar kunnen praten". Als "praktische betekenis" van het bureau noemt Bonjer "het vaccineren van kinde ren". Bonjer was eerst huisarts. De overstap naar het consultatiebu reau volgde op het door haarzelf vastgestelde gegeven dat het tege lijk runnen van een gezin en een huisartsenpraktijk een ondoenlij ke zaak is. "Toen ik huisarts was, waren de nacht- en weekenddien sten nog niet zo geregeld als ze nu zijn". De overstap was gezien haar toen ook al grote belangstelling voor kinderen maar een kleine. Varkens De arts heeft ook meegewerkt aan wetenschappelijk onderzoek ("Eén van de fijne dingen daarvan was dat ik vaste werktijden had en het daardoor wél was te combine ren met mijn gezin") naar het ge hoor en voeding van Leidse schoolkinderen. Ze hield zich on der meer bezig met beroepsdoof heid en hoe dat te voorkomen als mede met vegetariërs en veganis- ten ("Dat zijn vegetariërs die geen eieren, melk en daarvan afgeleide produkten eten en weigeren leren schoenen te dragen"). Volgens Bonjer is het moeilijk om ervoor te zorgen dat veganisten toch aan hun noodzakelijke portie eiwitten komen. Over haar eigen voedings gewoonten: "Produkten van de bio-industrie gebruik ik zeker niet. Ik eet alleen rundvlees en ook dat in heel beperkte mate. Nee, ik heb niets tegen varkensvlees, ik heb iets tegen de wijze waarop het gros van de varkens in ons land wordt gehoed, die is slecht. Ik wil best meewerken om dat te veranderen. Slagers die vlees verkopen van var kens die niet op roostervloeren hebben gestaan, daar heb ik niets op tegen. Ik vind varkens niet on rein. Een zeug is juist een heel zin delijk dier. Het zijn de omstandig heden wfcarin ze worden grootge bracht. En al die verhalen over dat het economisch gezien zo wel moet, geloof ik niet. Een boer kan anders dan met roostervarkens heel goed uitkomen". „Zo uitgesproken als ze is over varkensvlees, zo weinig stan daardoplossingen biedt mevrouw Bonjer voor opvoedingsvraagstuk ken. Dat is geen manco van haar, dat-heeft alles te maken met - hoe groot deze dooddoener ook mag zijn - de enorme variëteit aan kin deren en hun ouders. Bonjer: "Ik probeer me altijd in te leven in de ouders en het kind. Van daaruit werk ik. Ik sta niet te genover de moeder, ik sta naast De Rio Grande gistermiddag, toen het schip nog steeds vastzat. Links de hier zo nietig lijkende sleepboten. schip bergen, omdat de laatste al een contract met de eigenaar had afgesloten. Om schade aan het schip te voorkomen wilde Wijs muller met berging wachten tot de volgende springvloed, eind janua ri. De rechter wees de eis van het IJmuidense bedrijf af. Smit Tak kon daardoor zondag zijn eerste bergingspoging ondernemen. Dit bedrijf had aanvankelijk, een contract met Rijkswaterstaat dat liep tot maandagmiddag, maar al snel bleek dat het schip niet voor die tfid vlot te krijgen was. Hoewel de slepers er zondag in het schip evenwijdig aan net strand te draaien, verspeelden zij later hun trossen. Nieuwe lijnen overbrengen was niet mogelijk vanwege een zware storm. Wel luk te het de Rio Grande ondanks slecht weer niet verder op het strand te laten lopen. Het contract werd verlengd tot 11 februari. De sleepboot IJsland slaagde er maandag in het vastgelopen schip met zijn boeg naar zee te draaien, maar pogingen de bulk carrier toen los te trekken mislukten. Pas in de De Warmondse arts hart op de goede plaats zit'. haar. Ik ga ervan uit dat bij ouders het hart op de goede plaats zit. Ze moeten er alleen wél naar luiste- Slaan "Voor geen enkel probleem be staat één oplossing. Een oplossing moet voor de moeder ook uitvoer baar zijn, niet botsen met haar ka rakter. Een kind dat vaak 's nachts huilt, daarvan zegt men vaak: laten huilen. Maar er zijn gezinnen waar voor dat écht geen oplossing is. Het gezin bij voorbeeld waarvan de vader heel vroeg op moet of het ge zin dat door maar een heel dun wandje van de buren wordt ge scheiden. In dit soort gevallen pro beer ik na te gaan hoe het kind naar bed wordt gebracht. Bekijk ik de mogelijkheden van een lichtje of het op één kamer slapen met het broertje of het zusje". Slaan. Ja of neen? "Dat wordt me eigenlijk nooit gevraagd. Er zijn erg veel moeders van wie de hand aan het einde van de dag uit schiet. De mijne schoot ook wel eens uit. Een goede tik op zijn tijd doet wonderen". Bonjer waagt zich desgevraagd aan een algemeen oordeel over de wijze waarop ou ders met hun kinderen omsprin gen: "In het algemeen goed. Leuk. Ik heb het eigenlijk altijd allemaal leuk gevonden. Ouders doen hun best, zijn blij met het advies. Het kon op het bureau heel erg gezellig zijn. Er moet gelachen kunnen worden en dat gebeurde dan ook heel vaak". "Het Warmondse bureau valt on der de Bollenstreekregeling. Ik heb zelf nogal in de periferie geze ten en ben dat daardoor niet tegen gekomen", kan Bonjer niet veel meer kwijt over haar ervaringen met BOM-moeders, BOV-vaders en andere van het traditionele ge zin afwijkende ouderschappen. "Er zitten nogal wat juridische en sociale aspecten aan vast. Een alge mene mening kan ik niet geven. Wél heb ik met éénoudergezinnen te maken gehad. Het is voor zo'n vader of moeder echt heel moeilijk. Om het met zijn tweeën te doen is het al moeilijk". Nooit heeft Bonjer haér verant woordelijkheid jegens ouders en kinderen als te zwaar ervaren. "Ik heb altijd genoeg mensen om me heen gehad met wie ik over van al les kan praten. Mijn verantwoorde lijkheid, die heb ik altijd gepro beerd te delen. Twijfelde ik aan de oogstand van een kind dan stuurde ik het door. Bleek dat achteraf overbodig, dan was dat zeker geen reden om boos of teleurgesteld te zijn. Beter overbodig dan het om gekeerde". DONDERDAG Leiden Schouwburg - Ensemble Bent met 'Slag in het water', 20.15 uur. Laktheater - Toneelschuur Productie met 'Het verboden rijk', 20.30 uur. Tentoonstellingsgebouw De Vlietpan. den - Vliet 43, P.J. van Brakel spreekt over genealogie als hulpmiddel bij de Katwijkse historie, 20 uur. Petruszaal - Lammenschansweg, Fred Borgman spreekuur over euthanasie, 20 Ekklesia - Rapenburg, schrijfavond Amnesty International, 20 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'On the Waterfront', 20 uur. Breehuys - Breestraat, spreekuur WDM, 19-22 uur. Fractiekamer PvdA - inloop-spreekuur, 19-21 uur. Instituut Burgerraadslieden - Bree straat, spreekuur, 18.30-20 uur. Troef - Stationsweg, voorlichting en bi geleiding dienstweigeren, 20-21.30 uu inl. 149324/216180. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Langegracht 65, soos, 21-1 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - Noordbuurtseweg, vergadering raadscommissie algeme ne zaken, 20 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - vergadering raadscom missie sport en welzijn, 20 uur. VRIJDAG Leiden Clubhuis Matilo - Zaanstraat 126, volks- dansinstuif. 14 uur. WARMOND - Een draaitafel, cassettedeck, een versterker, mengpaneel, twee microfoons en een videorecoreder. Dat is de buit van een inbraak, gisternacht ge pleegd in de Warmondse basis school De Leerhoeve. De inbrekers zijn via de voorzij de van de school binnengedron gen. Daartoe forceerden zij een raam. De waarde van de ontvreem de goederen is niet bekend. nacht van dinsdag op woensdag slaagden de slepers erin de Rio Grande 60 meter richting zee te trekken. Vannacht lukte het ten slotte het karwei te klaren. Over het een halve kilometer lan ge stuk door de storm afgekalfd duin, ongeveer ter hoogte van de plek waar de Rio Grande vast lag, meldt een woordvoerder van het Hoogheemraadschap Rijnland: "De hekken staan er weer. Voor de rest valt er niet veel over te zeggen. Het gaat er nu om of de helm zich herstelt". ZOETERWOUDE- In Zoeterwou- ook een aantal nieuwe onderdelen de zullen dezer dagen hoogstwaar- op het programma ge;ret_ Zoals schijlijk allerlei extreme prestaties hoogspringen uit stand, mensen worden geleverd. Op het program- stapelen en limbo-dansen. Maar in ma staat namelijk het record-week- Pn«Pe zyn alle buitengewone einde, georganiseerd door de plaat- JE™ selijke jongerenvereniging Utopia, wouds recordboek. Op diverse onderdelen kunnen Vanaf vrijdagavond tot zondag- Zoeterwoudenaren in hun record- middag krijgen inwoners vanZoe- boek komen. Daar moet men dan tenvoude de kans hun prestaties in wel wat voor doen het boek bijgeschreven te krijgen. Want gemakkelijk zal het niet De records worden gevestigd in de worden om bijvoorbeeld het re- Westender het onderkomen van cord 'hangen aan de bar' te verbe- Utopia nabij de Klaverhal. teren. John Engel en Henry van Echten, de recordhouders op dit onderdeel, presteerden het vorig jaar namelijk om 35 uur en 25 mi nuten aaneengesloten op een bar kruk door te brengen. Een ander record lijkt eveneens onaantast baar: dat van Cock van Bohemen, de disc-jockey die 33 uur achter el kaar plaatjes draaide. Juist vanwege die moeilijkheid heeft de organisatie naast de oude records als 40 bierviltjes happen (Rob van Klink) en guldens stape len (165, door Berto Spierenburg) Schimmenspel Twee schimmenspelen van Frans ter Gast zullen komende vrijdag in het Gemeentecentrum aan de Lijtweg in Oegstgeest te zien zijn. Het programma bestaat uit drie onderdelen: een presenta tie van een bonte verzameling schimmen, alsmede twee opvoe ringen. Het gaat hier om een zoge heten projectie-schimmenspel: in vrij kleine decors bewegen pop pen zich. Door middel van een fel le lamp worden ze geprojecteerd op een speelscherm. Aanvang vrijdag kwart over acht. Toe gangskaarten bij de gebruikelijke voorverkoopadressen van het or ganiserende K&O en aan het bu reau, Geversstraat 37. Volksdansen Komende vrijdag wordt in de Leiderdorpse Muzenhof een volksdansinstuif gehouden. Er is een internationaal programma samengesteld door Elta Schinkel en Joke Scholma. Toegang 3,50; aanvang kwart over acht. door Wim koevoet OEGSTGEEST - "Als de verga- dering van de raadscommissie fi nanciën over het multifunctio neel centrum in Haaswijk niet openbaar is, dan neem ik er geen deel aan". Aldus de Oegstgeester C D A-fractieleider Van Veen. Bosman-Huizinga, PvdA-fractie- leider: "Van Veen kan in dat ge val op mijn steun rekenen". Van Eisen, PPR-eenling: "Dat zou een prima actie van Van Veen zfin". Wuisman (D66): "Wat een treurige ontwikkelingen, alle maal. Hier heb ik nu jarenlang te gen gevochten". WD-fractielei- der Rijks: "In beslotenheid over het multi-functioneel centrum vergaderen, vind ik onzin". Ge meentesecretaris Van Hulsteijn: "Vreemd, de uitnodigingen voor die vergadering zijn vorige week de deur uitgegaan en ik heb nog niets gehoord over wegblijven". De laatste weken regent het in Oegstgeest van de besloten ver gaderingen over belangrijke on derwerpen: de De Kempenaer- straat, het multifunctioneel cen trum in Haaswijk en de leerlin genprognoses. Aan pers en pu bliek is sinds 1986 zijn intrede heeft gedaan al twee keer 'nee' verkocht, eind december vorig jaar jaar gebeurde het ook al en eind deze maand staat er wéér een besloten bijeenkomst op het programma. Of hiermee een trend is ingezet, de weg terug naar een regenteske bestuurs vorm is ingeslagen of dat er spra ke is van toevallig veel besloten vergaderingen achter elkaar is niet helemaal duidelijk. Wel duidelijk is dat er van alles mis gaat, dat er toch informatie, zij het niet geheel juiste, uitlekt, dat zaken niet goed op elkaar zijn afgestemd en dat alle fracties in de Oegstgeester raad overlopen van kritiek op het voorlichtings beleid, één der portefeuilles van burgemeester Scheenstra. Waar aan direct dient te worden toege voegd dat alle drie de wethou ders in alle gevallen met Scheen stra van mening waren dat de deuren dicht moesten. Van avond, in de gemeenteraadsver gadering, zullen de raadsfracties de kat de bel aanbinden. CDA-voorman Van Veen: "Die vergadering met de raad over de De Kempenaerstraatplannen, daarvan vond ik het billijk dat die besloten was. Die van daarna met 115 winkeliers, om die beslo ten te houden, nou, dat was mijn beleid niet geweest. Wel 115 win keliers uitnodigen maar niet de bewoners van de Terweeweg van wie de huizen volgens die plan nen tegen de grond moeten, dat kan niet. Er is nu grote onrust onder die mensen terwijl als ze gewoon bij die vergadering aan wezig hadden kunnen zijn, ze hadden kunnen merken dat er nog helemaal niets zeker is. De raadscommissie onderwijs van dinsdag over de leerlingenprog noses, daarvan accepteer ik wel dat die besloten was. Hoewel er in die commissie nog niets is be slist kan het voor een school heel snel heel directe consequenties hebben als die cijfers in de open baarheid worden gebracht. De tamtam die dan ontstaat is niet meer te overzien. Des te bozer word ik daarom als ons wordt ge zegd dat het besloten is terwijl de burgemeester de middag voor de vergadering de pers meldt dat het de intentie van de gemeente is om een school in Haaswijk te bouwen". Idioot Bosman-Huizinga van de PvdA, aanvankelijk met het col lege van oordeel dat er achter ge sloten deuren met 115 Kempe- naerstraat-winkeliers moest wor den gepraat: "Achteraf gezien had het best openbaar gekund". En: "Die over de scholen van dinsdag, die had openbaar moe ten zijn. Er stond geen onverto gen woord in de stukken terwijl er met grote letters 'vertrouwe lijk' op stor.d. En iedereen weet dat er een grote strijd gaande is tussen de voor- en tegenstanders van de bouw van een school in Haaswijk". WD-fractieleider Rijks is net als Van Veen boos op het college over de mededelingen die burge meester Scheenstra heeft gedaan over de gemeentelijke intentie een school in Haaswijk te bou wen terwijl de commissie een paar uur later achter gesloten deuren over deze materie diende te praten. "Idiote uitlatingen", zegt hij onomwonden over die mededelingen. "Er komt een school, dat moetje helemaal niet zeggen. We kunnen nog zo veel kanten op, half bijzonder, half openbaar, enzovoorts. Van be leidsvorming is nog geen sprake. Psychologisch is het allemaal niet fraai aangepakt. Als je iets beslotens doet, moet je erbij ver tellen waarom. Die bijeenkomst met die winkeliers, dat men die besloten wilde doen had te ma ken met het feit dat anders in alle kranten zou komen te staan: dat is hét plan, dat wordt het en al leen al voor mij is dat niet het ge val". Maar als je aan de winke liers duidelijk maakt dat dit niet hét plan is, dan pikt de pers dat toch gewoon op? Rijks: "Nou, als ik zo de Oegstgeester Courant eens lees, vrees ik toch van niet". Borreltafel Van Eisen (PPR): "Ik heb al tijd gezegd dat ik geen behoefte aan beslotenheid heb. De laatste tijd bedenken ambtenaren en het college allemaal plannetjes die ze hier en daar een beetje polsen. Op die manier willen ze zichzelf van een groot draagvlak verzeke ren alvorens ze écht met de plan nen de boer op gaan. Een slechte ontwikkeling. Je moet gewoon goed afgewogen plannen maken die als ze naar buiten worden ge bracht, het daglicht kunnen ver dragen. Met 115 man besloten vergaderen is raar. En wordt he lemaal raar als je al een dag later met een persbericht op de prop pen komt. De raadsleden worden op deze manier gecompromi- teerd. Wij praten achter gesloten deuren ergens over en de volgen de dag verspreidt het college een persbericht met: de gemeente vindt Wie vindt er nu wat, vraag ik me dan af'. D66'er Wuisman is de verbitte ring zelve: "Het college maakt het beleid in Oegstgeest. De raad mag langs de zijlijn wat meemur- melen. En zelfs dat mag niet in de openbaarheid. Kijk, het zijn dit soort dingen waardoor ik blij ben dat ik uit de raad ga". Gecon fronteerd met de reacties van zijn collega's zegt hij: "Ja, maar let op. Voor een motie van wan trouwen of afkeuring is toch geen meerderheid te vinden. Ik heb wel geleerd dat politieke af spraken even veel waard zijn als verhalen aan de borreltafel. En in mijn eentje ga ik niet de verhou dingen vertroebelen". ZOETERWOUDE - De beroep- en bezwaarschriften van Zoeterwoude, waar burgers de mo gelijkheid krijgen te protesteren tegen een besluit van de gemeente, wordt in principe openbaar. Er wordt alleen dan achter gesloten deuren gepraat als dat nodig is om de privacy van de bewuste be zwaarmaker te beschermen. Er kan ook besloten worden verga derd als het 'algemeen belang' dat vereist. Een ander wordt duidelijk in concept-verordening de commissie beroep- en be zwaarschriften. De verordening wordt vanavond onder de loep ge nomen door raadsleden, die bijeen zijn in een vergadering van de commissie algemene zaken. Het is ook de bedoeling dat de samenstelling van de commissie verandert. Zaten er tot nu toe al leen raadsleden in, de gemeente wil 'gewone' Zoeterwoudse ingeze tenen ook de kans geven om er in mee te beslissen. Als er vanavond een positief advies uitrolt, dan wor den er Zoeterwoudse burgers be naderd met het verzoek in de com missie beroep- en bezwaarschrif ten te gaan zitten. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) van 8.30-17.00 uur (071)144941 r advertenties (uitge- Voor inlichtingen c zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256, A. Kluppel, tel. 071-763088, F. Terwijn. tel. 02522-14192, D. Vink, tel. 079-412440. C. Spigt, tel. 02523-76823. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta- 67.45 92.55 134.90 lingen rr .-vrij NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE (071)144941 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per half jaar, aan huis bezorgd per jaar. aan huis bezorgd t zoe.yu per post (binnenland) 357.20 losse nummers 1,10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs J W E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.W F J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden. W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, .lo- hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid. Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2