'Een brug te weinig' op video Koudekerk 'Zo'n belevenis geeft kick' Elke bonsai-boom op leeftijd is kunstwerk bONDERDAG 23 JANUARI 1986 r REGIO LEIDEN PAGINA 15 Verkeersproblematiek in woord en beeld KOUDEKERK AAN DEN RIJN - 'Een brug te weinig' is de titel van een video en folder die de gemeente Koudekerk heeft uitgegeven om de aandacht te vestigen op de hachelij ke, precaire en vaak onveilige situatie op de route Gnephoek, Hoogewaard, Dorpsstraat vice versa. Om niet alleen met woorden, maar ook visueel duidelijk te maken waar de problemen liggen, heeft de gemeente de 'clip' laten maken. "Ik denk dat wij de eersten in Nederland zijn die de plaatselijke problemen op het gebied van verkeer en ruimtelijke ordening met een videofilm bij andere overheden bekend maken", meldde burgemeester L.V. Elfers gisteravond tijdens de presentatie ervan. De film, die is gemaakt door Jac ques Voskuil en dertien minuten duurt, wordt gecopieerd. De co- piën worden gestuurd naar de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, de directeur van de provinciale planologische dienst en naar de gedeputeerde die het streekplan Zuid-Holland Oost be- (handelt. Koudekerk wil graag dat in dat streekplan de aanleg van een twee de brug over de Rijn, aan de Al- phense kant van het dorp, wordt opgenomen. "Koudekerk kijkt al jaren naar deze brug uit", aldus burgemeester Elfers, "maar helaas denkt de provincie nog niet zoals I wij". door NellBruynes Om aan de Koudekerkse wens meer aandacht te geven is onder leiding van W. van Gent van de af deling algemene zaken de genoem de folder vervaardigd. De burge meester vertelde dat er instem ming met dit plan is van de ge meente Alphen aan den Rijn en dat ook Woubrugge zeer positief heeft gereageerd. Andere voorstanders, zo noemde Elfers, zijn de Kamer van Koophandel, de bedrijvenver eniging, de ondernemersvereni ging en het IGOR. Elfers: "Op een vergadering waar werd gesproken over het streekplan bleek dat de aanwezige Statenleden niet op de hoogte wa ren van de Koudekerkse proble men. Vandaar deze folder en vi deo". "Wij hebben ook de Vereniging van Nederlandse Gemeenten ge meld wat wij hier aan het doen zijn. Morgen krijgen we bericht of men hier een artikel dan wijdt in het blad van deze vereniging", liet El fers blijken aan alle instanties te hebben gedacht. De problemen over de tweede brug gaan samen met de recon structie van het tweede gedeelte van de Hoogewaard, vanaf de Wei- dedreef tot aan de Gnephoek. "We hopen dat de provincie medewer king wil verlenen aan de recon structie", sprak Elfers. De verbete ring van de weg zal 3,3 miljoen gul den gaan kosten en of (en wanneer) daarvoor krediet komt is nog niet bekend. De tweede brug zal vol gens Elfers 'een miljoen of tien' kosten en over wie dét moet beta len, zei Elfers: "We moeten een ver deelsleutel vinden die voor ieder een acceptabel is". Hoewel de brug nog in een ver verschiet ligt, vindt Koudekerk het toch raadzaam om nu alvast te star ten met het trekken van de aan dacht van de betreffende overheid. Wethouder M. Tensen (PvdA) zegt te vrezen dat, wanneer de Hooge waard zal zijn verbeterd, het ver keer daar nog meer zal toenemen. "Met alle gevolgen vandien. We moeten dus tijdig starten". Knelpunten Een brug te weinig. Het verkeer tussen Alphen aan den Rijn en de westelijke Randstad (Leiden, Den Haag, Rotterdam) is aanzienlijk. Veel forensen gebruiken de route Gnephoek, Hoogewaard, Dorps straat als sluiproute. Daarin doen zich tal van knelpunten voor. De Gnephoek is smal en bochtig. Ook de Hoogewaard en Dorpsstraat zijn smal. Tussen deze knelpunten ligt het Koudekerks industrieterrein. De bedrijven die hier zijn geves tigd maken voor de afvoer van de produkten gebruik van lang en zwaar en transport. Er zijn tankau to's van een gewicht tot dertig ton, terwijl combinaties van vijftien tot veertig meter lengte soms wel tot zestig ton wegen. Er zijn in dit ge bied bedrijven gevestigd die een totaal van 40.000 ritten per jaar ma ken. Veel van dit zware verkeer verlaat de gemeente via de 5,5 me ter smalle Koudekerkse brug. Het transport van de produkten, zo zeggen de bedrijfsvoerders, on dervindt veel hinder van zowel de hoge verkeersintensiteit (vier- tot vijfduizend voertuigen per etmaal), als van de genoemde knelpunten. Er gaat veel kostbare tijd verloren. Ook de omwonenden ondervin den veel overlast van het zware verkeer. En voor het grote aantal schoolkinderen dat dagelijks on derweg is naar en van Alphen is de ze situatie ronduit onveilig te noe- Om aan al die problemen een einde te maken, streeft Koudekerk gesteund door het plaatselijke be drijfsleven naar de aanleg van een brug over de Oude Rijn nabij de oostgrens van de gemeente. Deze brug zou in het zuiden, op Alphens grondgebied, op de daar geplande verbinding tussen de aan te leggen nieuwe rijksweg 11 en de huidige rijksweg 211 kunnen aansluiten. Zowel Koudekerk als Alphen heeft gepleit voor opneming van de brug in het streekplan. Ook de Kamer van Koophandel is een voorstander van de brug. "De aan leg van een nieuwe verkeersbrug ter hoogte van Koudekerk juicht de Kamer toe, omdat de bereik baarheid van de industriegebieden dan zal worden verbeterd", schreef de Kamer van Koophandel vorige maand nog. Ook het IGOR, een samenwer kingsverband van gemeenten in deze regio, is van mening dat een tweede brug over de Rijn een goed alternatief is om de problemen die de industrie heeft op te lossen. "De huidige verbindingen lopen door woongebieden. Met de brug wordt een bijdrage geleverd aan de ver betering van het woonmilieu in Al phen aan den Rijn en omliggende gemeenten", aldus de reactie van het IGOR. De bedrijvenvereniging Koude kerk aan den Rijn vindt onder meer dat een dergelijke brugver- binding, bij voorbeeld, een simpele drie meter hoog gelegen (ophaal- De levensgevaarlijke oversteek v )brug kan zijn. De brug zou vanuit het in het centrum van Koudekerk gelegen brugwachtershuisje op eenvoudige wijze kunnen worden bediend. brugverbinding zou de regio Alphen aan den Rijn ook zeer ten goede komen. Het zware transport uit Koudekerk hoeft dan niet meer via de woonbuurten Gnephoek, Oudshoorn en Ridder- vielrijders op de Hoogewaard. veld in Alphen te rijden. De be bouwde kom van Alphen en Kou dekerk is er bij gebaat als het re verkeer rechtstreeks, vis brug, kan aansluiten op het lande lijk wegennet. Koudekerk stelt als voorwaarde dat bij aansluiting van de Gnephoek op de Landlust- weg afdoende maatregelen worden getroffen ten aanzien van het ge motoriseerde verkeer om sluipver keer. te weren. (foto Will Dijkman) Een tweede bxug over de Rijn, kortom, kan alleen maar in het voordeel werken van de mensen die in deze omgeving wonen èn werken. De bedrijvenvereniging schrijft in haar reactie op de plan nen: "Een regionale oplossing die van harte zal worden toegejuicht, zowel door de bewoners uit de re gio als door het belangrijke indus triële bedrijfsleven in Koudekerk aan den Rijn". Vier vingers afgerukt bij bedrijfsongeval NIEUW-VENNEP - Bij een onge- lyk met een hydraulische pers zijn bij een 24-jarige inwoner van Nieuw-Vennep gisteren vier vin gers afgerukt. De man is naar het ziekenhuis van de Vrije Universi teit in Amsterdam gebracht. De inwoner van Nieuw-Vennep, in dienst bij een plaatselijk bedrijf dat landbouwwerktuigen maakt, was op het moment van het onge val bezig met de vervaardiging van maaischotels. Naar de toedracht van het ongeluk wordt een onder zoek ingesteld door de arbeidsint spectie. Radio's gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN - Uit de showroom van een garage aan de Gouwestraat in Alphen heeft een onbekende kans gezien drie dure radio-cassetterecorders te de monteren, die in een demonstratie- paneel zaten. De apparaten kosten tussen de 1300 en 1400 per stuk. Kees-Jan Butter (16) finalist Piano Driedaagse in Rotterdam ALPHEN AAN DEN RIJN - Een echte ster. Zo voelde de zestienjarige Kees-Jan Butter zich na de finale van de onlangs gehouden PianoDrie daagse in de Rotterdamse Doelen. Afgeladen met bossen bloemen mocht de Alphenaar zich na het concert in de Kleine Zaal terugtrekken in de chique kleedkamer met diverse zachte fauteuils en een zeer luxe slaap- en badge legenheid. door Mark van Dijk "Je weet dat in die kleedkamer de meest beroemde muzikanten hebben rondgelopen. Het geeft een geweldig gevoel om daar ook eens te mogen zijn en dat con-" cours mee te maken", aldus de getalenteerde pianist. "Zo'n be- 4 levenis geeft een enorme kick en dat stimuleert weer de muziek studie. Na die ervaring studeerde ik het hardst". Het moment dat haar zoon nog in kostuum uit de solistenruimte kwam en de bossen bloemen bij na niet meer in zijn armen kon houden, is ook de moeder van Kees-Jan haarscherp bijgeble ven. Beiden lijken dat ogenblik nog eens mee te maken als ze er thuis over praten. Ze wisselen daarbij stralende blikken. Maar mevrouw Butter kan relativeren: "Je weet dat de volgende dag de bakker weer voorde deur staat". Kees-Jan Butter was een van rijkste is wel de podiumervaring. Voor een groot publiek moet je je zenuwen in bedwang kunnen houden en jezelf niets aantrek ken van kuchende toeschouwers of van de fotografen". Behalve in Rotterdam heeft Kees-Jan But ter vorig jaar ook de finale weten te bereiken van het Edith Stein- concours in Den Haag. "En je komt overal dezelfde deelnemers tegen. Het is een enorm klein wereldje, want dat selecteert zichzelf', aldus de Al phenaar. Hij zit op het Christelijk Lyceum in het vijfde jaar gymna sium en kan vanwege het huis werk niet meer dan anderhalf uur per dag studeren. Na de middelbare school wil hij muziekwetenschappen stude ren in Utrecht en deze opleiding na twee jaar combineren met het conservatorium. Kees-Jan But ter: "Ik wil me zo breed mogelijk oriënteren. Een echte concert pianist worden, is voor slechts heel weinigen weggelegd. En ik kan nu moeilijk inschatten of ik daarvoor de nodige capaciteiten bezit". Opvijzelen *Kees-Jan Butter aan de piano ...Even een ster... de zes finalisten van het landelij ke pianoconcours in Rotterdam, waaraan in totaal 175 kandidaten deelnamen, amateurs van alle leeftijden. De jongeren waren daarbij aardig in het voordeel, volgens Butter, omdat deze re gelmatiger spelen en nog in een 'groeifase' verkeren. Oudere amateur-pianisten zou den hun spelniveau moeilijk kunnen vasthouden. De tech niek is hun wakke kant, omdat deze muzikanten minder regel matig studeren. Een uitzonde ring geldt vanzelfsprekend voor de beroepsmusici. Dezen noemt de Alphenaar ware 'notenvre ters'. De zes winnaars van de Piano Driedaagse hebben een abonne ment gekregen voor de pianose rie in De Doelen. Bovendien zijn ze uitgenodigd voor een optre den in een avondvullend pro gramma met de pianovirtuoos Daniël Wayenberg. Het uitvoe ring wordt gegeven in zaal De Drie Maenen te Ouderkerk aan den IJssel op zaterdag 25 januari. Zwemmen De Alphenaar is al sinds zijn (fotoNanno Bloupot) zesde jaar leerling van de plaat selijke streekmuziekschool. Me vrouw Butter: "Dat hoort net als zwemmen bij de opvoeding". De eerste jaren voor een algemene muzikale vorming en daarna kreeg hij daar les op de vleugel. Kees-Jan Butter is momenteel leerling van Arthur de Bussy. Deze muziekpedagoog heeft hem ook voorbereid op de diver se concoursen. Butter: "Als die pianowedstrij den passen in het studieschema, zijn ze heel nuttig voor je spelni veau. Je werkt dan tenminste er gens naar toe. Maar het belang- Voorlopig wil de vwo-leerling zijn niveau nog heel wat opvijze len. Hij hoopt het komend voor jaar hoge ogen te gooien op het door de streekmuziekschool georganiseerde Communication Talentenconcours. De voorron den daarvoor worden gehouden van 21 april tot 7 mei. Maar kunnen muzikanten zich in een wedstrijd wel aan elkaar meten? "Natuurlijk wel", aldus Butter. "Zeker als je let op de techniek, de gekozen stukken en de muzikaliteit van de deelne mers. En wanneer er uitsluitend pianisten aan meedoen, kan er helemaal goed worden vergele ken. Vooral als je de gespeelde stukken zelf kent. Je hoort werkelijk alles". "Een bonsai kan in feite elke boom zijn, mits je ze in minia-, tuur kan kweken. Bonsai bete kent boom in pot. Ze mogen niet groter worden dan 1,20 meter", vertelt de Boskoper E.H. de Groot, importeur van de beroem de Japanse miniatuurboompjes en organisator van de Bonsai show die morgen begint. "In fei te is het een show over Japanse tuinen, maar dat trekt niet. Bon sai spreekt de mensen veel meer aan". Edo de Groot is een van de drie Nederlandse groothandelaren in Bonsai-bomen. Hij is eigenaar van het import- en exportbedrijf Edo-Bonsai, dat is gevestigd aan Den Ham, 22 in Boskoop waar ook de tentoonstelling wordt ge houden. Twaalf jaar geleden ver trok De Groot voor het eerst naar Japan om daar Boskoopse kwe- kerijprodukten te slijten. "Toen zag ik bonsai en was meteen ver kocht. De eerste keer heb ik er meteen veertien meegenomen", vertelt de Boskoper, die zich zes jaar geleden geheel ging toeleg gen op de handel in bonsai en de aanleg van Japanse tuinen. Om een en ander wat meer be kend te maken organiseert De Groot shows, waarop bonsai en Japanse tuinen te zien zijn. De show die morgen begint, is al weer de zevende. Ditmaal toont De Groot een Japans theehuisje gelegen in een tuin met bassin en bruggetjes. Op de tentoonstel ling staan meer dan vijfhonderd bonsai-bomen. De jongste bonsai die wordt getqpnd, is pas zeven jaar oud. De oudste 85. Voor een bonsai is dat niet oud. De Groot heeft zelfs een boom van 250 jaar. "Maar die is niet te koop", vertelt De Groot als hem wordt gevraagd wat zo'n boom kost. "De kunstwaarde van die boom is toch 20.000 gul den. Kunstwaarde, want het is een kunstobject". De prijs van een bonsai wordt voor een groot deel bepaald door de leeftijd. Hoe ouder, hoe mooier, hoe duurder, is een regel die meestal opgaat. Kleine boompjes - toch zo'n tien jaar oud - zijn er vanaf vier tientjes, maar de prijs kan flink oplopen. Een dure boom wordt dan ook niet meer gezien als een tuindersprodukt, maar als een kunstobject. Vanwege de hoge prijs wordt een bonsai - oorspronkelijk een boom die buiten behoort te staan, maar inmiddels zijn er ook exemplaren voor binnen te krij gen - vaak in de tuin vastgezet. Wordt zo'n boom onverhoopt toch gestolen, dan is de dader vrij gemakkelijk te achterhalen, zegt De Groot. Daarvoor is een registratiesysteem opgezet en omdat vooral de duurdere bo men echte kunstwerken zijn, is herkenning later niet moeilijk. Daarbij komt dat het bonsai-we reldje in Nederland vrij klein is. Omdat de bomen zo duur zijn, geeft de Boskoper garantie. Zijn bomen zijn slechts te koop bij 25 deskundige middenstanders, die door hem geregeld worden ge test. "Als er iets niet goed is, stoppen we gelijk met zo'n ver koper. Wij zijn heel erg streng al dus De Groot, die de deskundig heid van de verkopers nodig - heeft voor zijn garantie. Gaat een boom dood en blijkt na onder zoek dat het niet aan slecht on derhoud heeft gelegen, dan wordt de schade vergoed. Hetzij met een nieuwe boom, hetzij met geld. Het onderhoud van een bonsai is erg- belangrijk. Daarom ver strekt De Groot ook handleidin gen bij zijn boomppjes. "Eigen lijk is het heel eenvoudig. Regel- matig water en voeding geven en als de boom ziek is ook behande len. Sommige mensen spuiten de boom niet als die bladluis heeft, omdat ze het zonde vinden om zo'n dure boom te spuiten. Dat is dus de verkeerde voorzichtig heid. Bovendien moeten de bo men één keer in de twee jaar worden verpot en dienen ze een tot twee keer per jaar te worden bijgeknipt". De boompjes worden klein ge houden door ze in kleine potten te plaatsen, die in Japan speciaal worden gemaakt. Verdtt- worden bij het verpotten de wortels bij geknipt en wordt het boompje regelmatig gesnoeid. De zo ken merkende vorm van een bonsai wordt bereikt door de takken te spannen met draadjes of in een bepaalde richting te leiden met bamboestokken. "Je moet z'n grote broer in de natuur zo goed mogelijk benaderen, maar de ka rakteristieken benadrukken". De laatste tijd verschijnen er overigens steeds meer nep-bon- sai op de markt. "Wij herkennen ze a la minute, maar de consu ment niet. Mensen hikken nogal eens tegen de prijs aan. Handige jongens, beunhazen, hebben daarop ingespeeld. Die nemen een gewoon boompje, snoeien dat en verkopen het als bonsai. Vaak nog in een verkeerd potje ook. Dan denken die mensen dat ze voor vijftig gulden een echte bonsai hebben gekocht, terwijl ze niets meer hebben dan een verknipt boompje van 12,50 gul den in een potje van nog geen tientje. Daarom moeten de men sen zich altijd eerst wenden tot de Nederlandse Bonsai Vereni ging". De bonsai-show waarop voor het eerst in Europa ook Sai Kei (miniatuurlandschappen uit Chi na) te zien zijn, opent morgen om tien uur. Tot en met dinsdag kan iedereen dagelijks tussen tien en vijf uur gratis wandelen in de Ja panse tuin in Boskoop. HENNY VAN EGMOND Boompaal Palen naast een boom kunnen stormschade aan het gewas niet altijd voorkomen. Het nut van een paal wordt door velen be twijfeld. Desondanks wordt ér, vrijwel altijd naast een jonge boom een paal in de grond ge plaatst om scheefgroeien te voor komen. De tegenstanders hier van zeggen dat een paal de wor telontwikkeling van een boom vertraagd. Om goed vast te groeien moet een boom juist schudden in de wind, zo zeggen dé tegenstanders. Door naast de boom een halfhoge paal te plaat sen kan dit nadeel vfrorden voor komen. De jonge aanplant zal voldoende bewegen en wordt te gelijkertijd beschermd tegen scheefgroeien. Op niet erg win derige plaatsen is een paal overi gens lang niet altijd noodzake lijk. Bij fruitbomen moet wel al tijd een paal worden geplaatst. De boom heeft immers door de vracht vruchten veel te verdra gen. Het is raadzaam aandacht te besteden aan de kwaliteit van de paal. Zwakke palen breken bii Edo de Groot tijdens de voorbereiding i gulden. Naam Met de regelmaat van de klok wordt het assortiment aan bloe men en planten uitgebreid met nieuwe rassen. Veel van deze 'pasgeborenen' zijn toevalstref fers: een kweker ontdekt tussen zijn gewas een afwijkend exem plaar, onderzoekt dit en dan blijkt dat er door een speling van de natuur (officieel heet dit mu tatie) een nieuw ras is ontstaan. De meeste nieuwe rassen zijn echter pas na jaren veredeling door beroepsveredelaars tot stand gekomen. Om te voorko men dat andere plantvermeerde- raars zomaar nieuwe rassen over nemen zonder te betalen voor al het werk dat veredelaars hier voor hebben verricht, is het zoge- naamde kwekersrecht inge voerd. De nieuwe rassen van vrij wel alle plantsoorten zijn hier door beschermd. Een kweker of veredelaar die denkt een nieuw ras te hebben gevonden meldt dit bij de Raad voor het Kwekersrecht. De raad begint dan, in samenwerking met het Rijks Instituut Voor Ras sen Onderzoek (RIVRO) in Wa- geningen, een uitgebreid onder zoek. Er wordt bekeken of het ras wel echt nieuw is, of er spra ke is van homogeniteit en of het ras in verschillende opeenvol gende generaties wel dezelfde ei genschappen houdt. Het onderzoek neemt vaak een paar jaar in beslag. Als de Raad zegt dat het inderdaad een nieuw ras betreft en ook aan de overige eisen is voldaan, dan mag de kweker van het ras een naam voor zijn produkt bedenken. Ook aan de naam worden voorwaar den gesteld. Er mag bijvoorbeeld geen ander ras van dezelfde plan- tesoort met die naam voorko men. Een nieuwe roos mag dus niet Sonia (een bestaand rozen- ras) worden genoemd, maar een nieuwe fresia mag wèl die naam krijgen. De naam mag evenmin onbetamelijk zyn. Als ook de naam door de Raad is goedgekeurd kan de kweker of veredelaar zijn ras op de markt brengen. Er zyn dan inmiddels wel enkele jaren verlopen sinds het moment dat de vondst werd gedaan. Niet alle planten zijn be schermd door het Kwekersrecht. Zo kunnen nieuwe violen zonder probleem op de markt worden gebracht.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15