Zware slag voor Leiden Kasparov gunt Karpov toch nog revanche Groen licht voor Johan Cruijff Timman behoudt voorsprong Kragtwijk op non-actief Sokolov: nog één punt Ongediplomeerde trainer mag actief blijven 'Beenhakker blijft alleen uit armoede' Italiaanse voetballers dreigen met boycot Keizer fluit EC-topper DONDERDAG 23 JANUARI 1986 LEIDEN - BS Leiden-center Bert Kragtwijk is voor de rest van het (basketbal)seizoen uitgeschakeld. De blessure die de international dinsdagavond opliep in het compe titieduel met Greyhounds is van veel ernstiger aard dan aanvanke lijk werd aangenomen. Vandaag nog zal de 28-jarige Amstelvener een operatie aan de rechterknie on dergaan. Voor minstens een maand gaat het been dan in het gips. De consequenties zullen voor BS Leiden ongetwijfeld groot zijn. De ploeg met uitsluitend Nederlandse inbreng leunt zwaar op zijn enige echte lange man en nu die is weg gevallen staat een plaats bij de laat ste vier opeens nadrukkelijk op de tocht. Aanvoerder Emill Hagens. die het slechte nieuws gisteravond ter ore kwam, maakte gewag van een zware slag. "Het zal zonder hem zeer moeilijk, zo niet onmoge lijk worden om in de resterende twaalf duels deze tweede plaats vast te houden", sprak hij ook me de voor zijn coach Ruud Harre- wijn. Die zocht, opgezadeld met een fiks probleem, gisteren maar afleiding bij het duel tussen Am sterdam en Weert. Voor commen taar was Harrewijn niet bereik baar. Bij de valpartij zes minuten voor rust sloeg Kragtwijk met zijn knie keihard tegen de grond. Een drive naar de basket rondde hij af met een eenvoudige inlegger waarna hij in de lucht min of meer steun zocht bij de Amerikaan Drake die onder het bord positie had geko zen. Maar blijkbaar voelde de En- schedese spelverdeler op het laat ste moment toch weinig voor een botsing met de 2.08 meter lange Leidse center. Hij stapte plotseling terug waardoor Kragtwijk even in het luchtledige kwam te hangen. Volkomen uit balans raakte de jari ge Leidse front-man daarop in een soort van vrije val. Hoewel hij krimpend van de pijn naar de kant kwam leek de blessu re aanvankelijk niet zo ernstig. Op eigen kracht hinkte Kragtwijk te rug naar de bus. Fysiotherapeut Jan Klerks dacht in eerste instan tie aan een beschadigde slijmbeurs en sprak de hoop uit dat het herstel niet langer dan een dag of tien zou duren. In het ziekenhuis consta teerde men gisteren evenwel dat er een stukje bot van de knieschijf "Dit is wel het laatste wat we konden gebruiken", meende Emill Hagens, die samen met Toon van Helfteren en Bert Kragtwijk de ruggegraat vormt van de Leidse formatie die dit seizoen zonder Amerikanen zo opzienbarend speelt. "De klap die Bertje dinsdag maakte kregen wij vandaag te ver werken. We waren natuurlijk het hele seizoen al kwetsbaar, maar nu zijn we dat helemaal. Ten aanzien van onze kansen vrees ik het erg ste. Je hebt gezien wat er gebeurde nadat hij er dinsdag uit was ge gaan." Leiden gaf een 37-30 voor sprong in twee minuten prijs en verloor van een team waarvan het normaal gesproken niet mag ver liezen. Zonder op de feiten vooruit te willen lopen ("Ik ben geen fata list") zag de spelverdeler van Lei den en Oranje zonder Kragtwijk de toekomst somber in. "Hij is per slot van rekening onze enige grote man. Nu we zijn lengte moeten ontberen zie ik niet hoe we dat kunnen compenseren, vooral ten aanzien van de Amerikanen van de tegenpartij. Je kan moeilijk van Daan van Egmond verwachten dat hij de rol van Bert overneemt. Daarvoor mist hij behalve de nodi ge centimeters ook een jaar of tien ervaring. We zullen zonder center verder moeten, hoe onwaarschijn lijk en irreëel dat ook klinkt. Want zoiets kan in de huidige eredivisie natuurlijk niet." De vraag of het hiermee niet al leen voor de nabije maar ook voor de verdere toekomst nu definitief over is voor het nog altijd sponsor- loze Leiden vond Hagens nog een tikkeltje prematuur. "Laat ik voor op stellen dat we ondanks deze te genslag zullen proberen er het bes te van te maken. We hebben alle maal nog handen en voeten en we zullen er nog een schep bovenop doen. De terugval zal helaas onver mijdelijk zijn en daardoor raak je misschien versneld buiten beeld. Naar het volgend seizoen durf ik daarom echt niet te kijken. Het lijkt er verdacht veel op dat dit ge beuren rond Bert een voorteken is. Ik hoop dat ik het mis heb." AD VAN KAAM Het publiek speelde de partij Amsterdammer is Joesoepov slag voor TILBURG (ANP) - In het Groot Analyse-boek van Jan Timman heeft de auteur de veertiende zet Tbl in een Franse partij voorzien van een uitroepteken, hetgeen in het schaakjargon wil zeggen: een zeer goede zet. Gisteren kwam in de vierde matchpartij tegen Arthur Joesoepov precies dezelfde stel ling op het bord. En wat deed Tim man na een vol uur nadenken Hij speelde de dame naar c2. Kennelijk ging hij ervan uit, dat Joesoepov de Russische versie van zijn boek grondig had bestudeerd en een versterking op het spoor was gekomen. De partij werd er niet minder op windend door en het was eigenlijk jammer dat de spanningen rond de vijfentwintigste zet wat wegebden, waardoor Joesoepov op de veertig ste zet niet anders overbleef dan het uitsteken van zijn hand, die meteen door Timman werd ge drukt. De derde remise op rij was daarmee een feit. Dankzij de zege in de eerste par tij leidt Timman nog altijd: 2Vfe- IV2. Het Tilburgse duel van gisteren had aantrekkelijke momenten. Timman koos tegen zijn gewoonte in voor d2-d4. Waarschijnlijk om te verhinderen, dat Joesoepov even als in de tweede partij zou kiezen voor het Russisch. In het Frans, dat ontstond, koos Joesoepov tot de variant met Dd6, die na het wit te antwoord Pa4 vrijwel gedwon gen leidde tot de ruil van het zwar te paard voor drie pionnen. Tim man had de partij enkele jaren ge leden tot de dertiende zet op het bord gehad tegen de Australiër Do naldson in Lugano. Vandaar dat de stelling voorkomt in het Groot Analyse Boek. De alternatieve veertiende zet, die Timman na een uur peinzen op het bord bracht, was de inleiding tot een uiterst in gewikkeld middenspel. Zwart la veerde met zijn loper van b7 naar a6, maar kon het binnendringen van de dame op de c-lijn niet ver hinderen. Timman moet de algehele afwik keling, die volgde als gunstig voor wit hebben beoordeeld, maar dat veranderde door de zwarte tegen zet g7-g5. Net zoals in de eerste matchpartij tobde Timman met een slecht paard. Uiteindelijk wist hij niet beter te doen dan het beest in te ruilen voor twee pionnen. Dat leverde weliswaar een beter speel bare stelling op, maar met een pion minder viel er niet op winst te spe len. Joesoepov gaf op zijn beurt de plus-pion op, waarna op de veertig ste zet tot deling van het punt werd besloten. Het verloop van de vierde partij: Wit: Jan Timman (Ned) Zwart: Arthur Joesoepov (Sov) Frans. 1. d2-d4 e7-e6; 2. e2-e4 d7-d5; 3. Pbl-c3 Pg8-f6; 4. e4-e5 Pf6-d7; 5. f2-f4 c7-c5: 6. Pgl-ra Pb8-c6; 7. Lcl-e3 Dd8-b6; 8. Pc3- a4 Db6-a5+; 9. c2-c3 c5xd4; 10. b2-b4 Pc6xb4; 11. c3xb4 Lf8xb4 12. Le3-d2 Lb4xd2+; 13. Pf3xd2 b7-b6; 14. Ddl-c2 Lc8-b7; 15. Dc2-c7 Lb7-a6; 16. LflxaG Da5xa6; 17. Dc7-c6 Ta8-c8; 18. Pa4-c5 Tc8xc6; 19. Pc5xa6 g7-g5; 20. 0-0 g5xf4; 21. Tflxf4 Pd7xe5; 22. Tf4xd4 Th8-g8; 23. Pa6-b4 Tc6-c3; 24. Pb4xd5 e6xd5; 25. Td4xd5 Tc3-c5; 26. Td5xc5 b6xc5; 27. Pd2-e4 Ke8-e7; 28. Pe4xc5 Tg8-c8; 29. Pc5-b3 Tc8-c2; 30. Pb3-d4 Tc2-c4; 31. Tal-el H f6; 32. Pd4-f3 Ke7-e6; 33. Pf3- xe5 f6xe5; 34. Tel-e3 Tc4-a4; 35. Te3-h3 Ta4xa2: 36. Th3xh7 e5-e4; 37. h2-h4 e4- e3; 38. Kel-fl a7-a5; 39. h4-h5 Ta2-f2 40. Kfl-el Tf2xg2. remise op voorstel van zwart MOSKOU (AP/UPI) - Wereldkam pioen schaken Gari Kasparov heeft gisteren gezegd dat hij zijn voor ganger Anatoli Karpov in de nazo mer een revanche zal gunnen, of schoon nog tal van vragen rond de match opgelost moeten worden. Kasparov zei dat hij in een revan che-match heeft toegestemd tij dens geheime onderhandelingen dinsdag met Karpov en functiona rissen van de Russische schaak bond. De revanche had van de in ternationale schaakfederatie FIDE oorspronkelijk op 10 februari moe ten beginnen, maar Kasparov zei dat tijdstip en plaats nog moeten worden vastgesteld. Hij zei dat gis teravond verdere onderhandelin gen zouden plaatsvinden. Karpov heeft gezegd in Leningrad te willen spelen, maar Kasparov's voorkeur gaat uit naar Londen. De 22-jarige Kasparov ontnam de twaalf jaar oudere Karpov in no vember de titel na een dramatische strijd over 24 partijen die hij met 13-11 won. De tweekamp vond plaats nadat een eerder titelge vecht na 48 partijen nog onbeslist was en door FIDE-president Flo- rencio Campomanes werd beëin digd. Daarbij had Campomanes Karpov het recht op revanche ge gund indien hij de titel zou verlie zen. Kasparov zei een nieuwe twee kamp in februari te vroeg te vin den. Karpov was gisteren niet bereik baar voor commentaar. Aleksandr Nikitin, teamchef van de delegatie van Kasparov tijdens de tweekamp met Karpov, beves- MINSK (Tass) - Andrei Sokolov heeft in de tweekamp uit de halve finales van het kandidatentoernooi tegen Rafael Vaganjan nog één punt nodig om zich te kwalificeren voor de eindstrijd. Gisteren eindigde in Minsk de dinsdag afgebroken, zesde partij na 81 zetten in remise. Daardoor kwam Sokolov op 4,5 punt en behield hij zijn voorsprong van drie punten. Evenals de tweekamp tussen Timman en Joesoepov gaat de tweekamp in Minsk over maximaal tien partijen. LD-cup slaat opnieuw aan vortbaElLbsNaangemddVoorh de ZEIST (GPD) - Johan Cruijff mag zijn werk als technisch- tweede editie van de strijd om de directeur bij Ajax zonder trainersdiploma's voortzetten. Leidsch Dagblad-cup, die in de Dat is de conclusie die kan worden getrokken uit het over- maanden april en mei van dit jaar ieg van (je commissie-Dispensatie van de KNVB die giste- isgeblekendatdè verenigingen uit ren in Zeist ruim drie uur vergaderde. Hoewel bondsvoor- Leiden en de regio het evenement zitter Van Marle (tevens voorzitter van de commissie) niet ais zéér positief hebben ervaren, in details wilde treden, bleek uit alles dat het licht voor Reden voor het ld en de KNVB Cruijff op groen is gezet. Het bondsbestuur moet het ad- praktisch dezehdelormule tehalu vies aanstaande zondag nog overnemen, maar dat lijkt teren. Het toernooireglement zal slechts een formaliteit. Van Marle, die er persoonlijk nooit als je de samenstelling van de moeite mee heeft gehad dat CruijiT groep bekijkt. Er zitten vertegen- niet gediplomeerd is, merkte gis teravond op „tevreden te zijn" waarschijnlijk slechts enkele klei ne wijzigingen ondergaan. De loting voor de eerste ronde zal op maandag 24 maart worden verricht in het bondsbureau in Lei derdorp. De speeldagen zijn, onder voorbehoud, vastgesteld op: 8, 22 en 29 april en 6, 13 en 20 mei. het bereikte resultaat: „In grote lij- VVCS, nen zijn we het in de commissie eens geworden. Dat we geen volle dige overeenstemming hebben be reikt is natuurlijk niet zo vreemd Harmsen: 'Hij is ordinaire schreeuwer' DEN HAAG (GPD) - Beenhak ker is niet meer dan een ordinai re schreeuwer. Hij heeft gelogen over zijn contacten met het be stuur van Real Madrid. Voor mij is daar het laatste woord niet over gezegd. In deze bewoordinr gen opent Ajax-voorzitter Ton Harmsen, lid van het sectiebe- stuur betaald voetbal, de aanval op bondscoach Leo Beenhakker. Ton Harmsen, tevens lid van het bondsbestuur dat. uiteinde lijk Beenhakkers contractverlen ging moet regelen, zegt in het weekblad Vrij Nederland dat als Beenhakker blijft, dat alleen uit armoede is. „Omdat we in Neder land geen alternatief hebben. Ja, Rinus Israel, maar die gaat al naar Feyenoord. Ik vind dat we een trainer moeten hebben bij het Nederlands elftal die zijn sporen op internationaal gebied heeft verdiend en niet een schreeuwer, die toevallig een di ploma heeft gehaald en ook nog de boel in de maling neemt via een vriendje in Zaragoza". Dat laatste slaat op een grote foto in een landelijk dagblad van 13 december. Leo Beenhakker bleef toen en ook later volhou den dat het juist was dat hij was gefotografeerd met een bestuurs lid van' Real Madrid en dat hij een aanbieding van de Spaanse topclub had gekregen. Maar ge confronteerd met de foto bleek niemand bij Real de man op de foto te kennen. Beenhakker bleek het hele verhaal te hebben gelogen. De man zou een oude kennis uit Zaragoza zijn. Harmsen, die de beslissing over Beenhakkers contractver lenging heeft uitgesteld: „Ik weet dat Beenhakker één. mage re, aanbieding heeft, meer niet. Van wie? Van de KNVB. Of het rond komt, weet ik niet, dat hangt van de amateurs in het bondsbestuur af'. de WON en de FBO", boog zich in Zeist ook over drie andere dispensatie- verzoeken, namelijk van Feye noord (Van Hanegem), AZ'67 (Soe- tekouw) en de amateurclub Hubert Sneek (Bouma). Ook in deze geval len gaat het om trainers die geen of niet de juiste (Soetekouw) diplo ma's hebben. Zoals de zaken er nu voorstaan zal Feyenoord een nieuw verzoek moeten indienen voor Van Hanegem. Hij mag wel bij Feyenoord werken, maar niet als tecHnisch-directeur. AZ kan daarentegen het huidige seizoen afmaken met Soetekouw, die in het begin van de competitie de zie ke hoofdtrainer Brand verving. In een later stadium zal de 'kwestie- Bouma' (een oud-speler van Hu- bert Sneek) worden bekeken. Ervan uitgaande (zoals ook Van Marle doet) dat het bondsbestuur zich in de voorstellen kan vinden, is wat Cruijff betreft een eind geko men aan een slepende zaak, die in juli vorig jaar door de WON (Ver eniging van Oefenmeesters Neder land) werd aangezwengeld. Toen liet secretaris-generaal Van der Leek weten een aanklacht in te die nen tegen Cruijff en hem en zijn werkgeefster (Ajax) voor de Tucht- commissie te dagen. Pas op 25 sep tember werd Cruijff uitgenodigd naar het KNVB-sportcentrum in Zeist te komen voor een informa tief gesprek. Die confrontatie leverde evenwel 'niets op. Op advies van de door Ajax ingeschakelde raadsman Voetelink weigerde Cruijff om af zonderlijk met de Tuchtcommissie van gedachten te wisselen. De par tijen gingen daarop uiteen en heb ben elkaar tot op de dag van giste ren niet meer teruggezien. Her nieuwd overleg lijkt inmiddels overbodig, nu de zogenoemde commissie-Van Marle de kriteria heeft vastgesteld waaraan een on gediplomeerde trainer of tech- nisch-directeur moet voldoen en het verzoek van Ajax positief is ge- pré-adviseerd. Van Marle: „We gaan ervan uit dat de criteria waarover ik verder niet zoveel kan zeggen zullen wor den overgenomen en dat wij niet voor spek en bonen hebben ge werkt. Daarom hebben we bij ons huiswerk ook maar meteen de pré adviezen gevoegd die meteen een stuk jurisprudentie inhouden. Ik moet er wel bij zeggen dat de dis pensatie geldt voor bepaalde tijd en alleen kan worden aangevraagd door de clubs, niet door personen. Ieder geval is immers anders. Zo hangt het er bijvoorbeeld vanaf of een club wel of niet over een medi sche afdeling beschikt". In een reactie toonde Van der Leek zich „met mate tevreden": „Laat ik het zo zeggen: over de normstelling zyn we niet geheel ontevreden. Ik ga ervan uit dat als de WON destijds niet zijn nek had uitgestoken dat er dan helemaal geen licentie-commissie was geko men en dat er dan ook geen criteria waren vastgesteld. Over de préad viezen mag ik, zoals we hebben af gesproken, niets zeggen". tigde tegenover Westerse journalis ten de overeenkomst. Hij zei, dat beide spelers na zes uur overleg tot overeenstemming waren geko men. De revanche zal gaan over 24 partijen. De autoriteiten van de Russische schaakfederatie waren volgens Nikitin ingenomen met het compromis. De voorstellen zijn op schrift gesteld en verzonden naar het hoofdkwartier van de FI DE in Zwitserland. Voorzitter Campomanes heeft in de kwestie het laatste woord. Hij kan het akkoord overnemen of ver werpen. De Filippijn had het begin van dt revanche aanvankelijk aan gekondigd voor 10 februari in Le ningrad of Londen. Voorkeuren van de spelers voor de plaats van handeling en startdatum van de match in september werden niet beked gemaakt. ROME (SID/AFP) - De interland wedstrijd tussen wereldkampioen Italië en de Bondsrepubliek Duits land op 5 februari in Avellino is in gevaar gekomen. De Italiaanse in ternationals dreigen met een boy cot als protest tegen de pogingen van het ministerie van financiën munt te slaan uit het veroveren van de wereldtitel in 1982. De belastingdienst heeft de spe lers een aanslag gestuurd met een navordering over de premie, die in dertijd is uitbetaald. De Italianen ontvingen destijds elk ongeveer 135.000 gulden, de helft van het af gesproken bedrag. Het deel dat ze nog te goed hebben, ligt in de kluis van de voetbalbond. Volgens het ministerie moeten de spelers over de al geïncasseerde som nog belas ting betalen. Bondsvoorzitter Sor- dillo sloot zich gisteren bij die op vatting aan: „Zoals alle burgers, moeten ook onze internationals be lasting betalen". De advocaat Campana, die op treedt namens de spelersgroep, verklaarde daarentegen, dat inder tijd is afgesproken dat het om net to bedragen ging. Campana, bijge staan door de afgevaardigde voet ballers Causio, Vierchowod, Gra- ziani en Conti, betoogde dat de voetbalbond voor de nu opgelegde aanslag dient op te draaien. Insi ders verwachten overigens dat er wel een compromis uitrolt. Een overeenkomst over de finan ciële waardering van een nieuwe wereldtitel werd gisteren evenmin gesloten. De Italiaanse voetbal bond stelde voor ieder van de 22 spelers te belonen met een premie van meer dan miljoen gulden, als in Mexico opnieuw het wereld kampioenschap wordt behaald. De spelerswoordvoerders wezen dat aanbod als zijnde te weinig van de hand. Van der Wiel gaat op oorlogspad WIJK AAN ZEE (ANP) - Zo vrede lievend als de grootmeesters dins dag in de hoogste afdeling van het Hoogovens schaaktoernooi waren, zo oorlogszuchtig ging het er giste ren aan toe. Niet minder dan vier witspelers boekten een overwin ning. Daarbij waren John van der Wiel en Paul van der Sterren in po sitieve zin betrokken en Genna So- sonko in negatief opzicht. Van der Wiel won namelijk in 46 zetten van de ex-Rus. Toen de Brit Hodgson ten teken 1 overgave Van der Sterren de hand reikte stond de verbazing op het gezicht van de Nederlander te lezen. Het was immers pas de twee de keer in drie Hoogovenstoer- nooien, dat hij een dergelijk triom fantelijk moment kende in de hoofdgroep. De eerste maal was lang geleden: in 1978 na een veel besproken partij tegen niemand minder dan Viktor Kortsjnoi. Daar kwamen toen slechts vier remises bij. Twee jaar geleden bleef Van der Sterren opnieuw zonder zege. Ook de twee Joegoslaven won nen gisteren Ljubojevic zette de 16-jarige Zweed Hellers op zijn nummer en Nikolic versloeg de wisselvallige Amerikaan De Fir- mian. Koploper Short, die tegen de Rus Tsjernin voor remise moest zwoegen, heeft nu nog een half punt voorsprong op Van der Wiel en Ljubojevic. Van der Wiel en Sosonko speel den de Siciliaanse opening heel vlotjes, waardoor zij al snel in het middenspel belanden. Op de 22e zet plaatste Sosonko een zwarte to ren ten onrechte op d8 in plaats van op c7, waardoor hij onder zwa re druk kwam te staan. Sosonko verloor een pion en wit slaagde er in met zijn c-pion ver op te rukken. Door de aanwezigheid van de lo perparen aan beide kanten moest Van der Wiel nog secuur spelen. Dat was hem wel toevertrouwd. Hij stuurde zonder mankeren aan op een eindspel met ongelijke lo pers en twee pionnen meer, dat glad gewonnen was. Tegen beter weten in rekte Sosonko de partij nog een tijdje. Het enige wat hij daarmee bereikte, was dat zijn par tij als laatste van de vijfde ronde, vlak voor de tydcontrole, eindigde. Daardoor kon hij gewoon op het podium blijven om te analyseren. Van der Sterren klom door zijn zege op Hodgson naar de gedeelde vierde plaats op de ranglijst. De na tionale kampioen toonde aan dat de Engelsman boven zijn stand leefde. Hodgson won vorig jaar met het nodige geluk de nu her doopte meestergroep en verdiende zodoende zijn promotie. Niemand gaf hem tevoren enige kans en by de lotihg kreeg hij nog het pech- nummer dertien ook. Maar na vier ronden stond Hodgson tot zijn ei gen verbazing ongeslagen op de gedeelde tweede plaats. (Uitslagen en stand zie score bord). ZURICH (ANP) - Jan Keizer is één van de elf wereldkampioenschaps- scheidsrechters, die een wedstrijd uit de kwart-finales van de stryd om de Europese bekertoernooien te leiden krijgt. De Volendammer heeft een van de aantrekkelijkste wedstrijden, namelijk de tweede wedstrijd tussen Juventus en Bar celona.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11