Steeds Ruzie over servicekosten flatwoningen Stationsplein Eerste bedrijven naar Stevenshof Extra geld of meer personeel peuterzalen Bewoners:Rijnland neemt ons niet serieus WOENSDAG 22 JANUARI 1986 Peuterspeelzaal Welles-nietes bekijkt of er in deze nieuwbouw Het flatcomplex aan het Stationsplein. De huurders menen dat ze bijna 50.000 gulden teveel aan servicekosten hebben betaald aan makelaarskantoor Rijnland. (foto wim Dijkman) van 3000 gulden. De huurdersver- eniging heeft dit aanbod, een paar gulden per bewoner, afgeslagen. Mr. A.P.A. Bindels, bewoner van de flat en juridisch adviseur van de huurdersvereniging, claimt een be drag van 30.000 gulden dat door het pensioenfonds moet worden terugbetaald. De huurdersvereniging is zeer ontevreden over de wijze waarop tot dusver door het Philips Pen sioenfonds en het makelaarskan toor Rijnland op de servicekosten kwestie is gereageerd. "Het komt op mij heel denigrerend over", al dus mr. Bindels. "Ze willen af en toe wel een redelijk gezicht trek ken, maar als het er op aankomt roepen ze steeds: stapt u maar naar de rechter. Als we bellen naar Rijn land worden we meestal afgeblaft en brieven worden ronduit onbe hoorlijk beantwoord. Ze nemen de bewoners absoluut niet serieus". Illustratief voor de gang van za ken is volgens Bindels de afreke ning van het seizoen 1984-'85 waar in de kosten van de huismeester 20.000 gulden te hoog staan gecal culeerd. "Ik stuurde daarover een nette brief naar het makelaarskan toor en krijg een schandelijke brief terug waarin totaal niet op de zaak wordt ingegaan. Kort daarop komt er een nieuw schrijven van Rijn land waarin ze erkennen dat, per abuis, 20.000 gulden te veel aan de bewoners in rekening is gebracht en zal worden terugbetaald. We hebben dat bedrag nog niet ont vangen. maar wat mij in deze zaak het meest stoort is dat ze absoluut geen respect voor de bewoners hebben". Huurcommissie Een lid van de huurdersvereni ging, G. Alkemade, heeft de kwes tie intussen aanhangig gemaakt bij de huurcommissie en gevraagd een onderzoek in te stellen naar de redelijkheid van de in rekening ge brachte servicekosten in de afgelo pen jaren, de verdeelsleutel en de kosten van de huismeester. Door drukke werkzaamheden heeft de commissie de zaak nog niet in be handeling kunnen nemen. Ver wacht wordt dat dat binnenkort gebeurt. Uitspraken van de huurcommis sie zijn bindend als ze over de hu ren van woningen gaan. Uitspra ken over servicekosten echter niet. Als de commissie een uitspraak heeft gedaan kan de huurdersver eniging naar de rechter stappen om de verhuurder te dwingen het advies van de huurcommissie op te volgen. Pas als dat is gebeurd, is terugvordering van het teveel be taalde mogelijk. Naast de servicekosten-kwestie bestaan er bij bewoners van de Sta- tionspleinflat nog tal van andere grieven. "De flats zijn tochtig en slecht geïsoleerd", vertelt me vrouw Kerckhoffs. "De huiseige naar heeft tot dusver geen enkele subsidiemogelijkheid benut om isolerende voorzieningen aan te brengen. Er is ook sprake van slecht onderhoud. De centrale ver warmingsinstallatie is al vier maal uitgevallen. Eén keer omdat de olietank gewoon leeg bleek te staan. De lift werkt ook vaak niet goed. Oude mensen durven er niet meer in omdat de alarmbel niet goed wordt gehoord". "Op individuele klachten wordt zeer traag gereageerd", aldus mr. Binders. "Ze laten de flats gewoon wegrotten. We worden nog een paar jaar uitgeknepen en als de flats geen winst meer opleveren worden ze, over een paar jaar, ver kocht". De directeur van makelaarskan toor Rijnland Beheer BV. J.W.H.M. Compeer, laat desgevraagd weten geen enkel commentaar te willen geven op de klachtenstroom. Hij verbreekt het gesprek met de me dedeling alleen met bewoners om de tafel te willen zitten om de gang van zaken te bespreken. Het makelaarskantoor ligt ook overhoop met bewoners van het Diamantplein, Opaalstraat en Top aaslaan. Hier gaat het behalve om de servicekostenafrekening, die bewoners onduidelijk vinden, met name om het slechte onderhoud dat gepleegd zou worden. De be woners vinden het overleg met Rijnland hierover eveneens onbe vredigend en zijn ook naar de huurcommissie gestapt. Kamerlid praat over euthanasie LEIDEN - CD A-kamerlid Fred Borgman spreekt morgenavond tijdens een bijeenkomst van het CDA-vrouwenberaad in Leiden over euthanasie. Dit gebeurt in de Petruszaal naast de rooms-katho- lieke kerk aan de Lammenschans- weg in Leiden. Er is voor de aan wezigen gelegenheid tot het stellen van vragen over dit actuele onder werp. De avond begint om 20.00 Inbraak in twee nieuwe woningen LEIDEN - Uit twee nieuwbouw woningen aan de Clarensteeg die zo goed als klaar waren is in de nacht van maandag op dinsdag door inbrekers flink huisgehou den. Alle stopcontacten, lichtscha kelaars, de groepenkasten, kranen en deurklinkers werden ont vreemd. Ook de cv-ketels van bei de woningen werden door de die ven meegenomen. Zakennieuws Garage De Wit aan de Hoge- woerd wil in februari verhuizen van de Hogewoerd naar een be drijfspand aan de Zijlsingel 36. Aan de Hogewoerd heeft het be drijf de beschikking over 300 vier kante meter, het nieuwe onderko men - dat momenteel volop wordt verbouwd - meet 1250 vierkante meter. Bereikbaarheid en parkeer- mogelijkheden zijn er voorts veel beter. Volgens plan wordt het nieu we onderkomen begin februari ge opend. LEIDEN - Het Philips Pen sioenfonds en het make laarskantoor Rijnland BV uit Voorschoten brengen de bewoners van 91 flats aan het Stationsplein in Leiden duizenden guldens teveel in rekening als servicekosten. De huurdersvereniging meent de afgelopen jaren voor een kleine 50.000 gulden te zijn benadeeld. Het makelaarskantoor heeft toege geven in het afgelopen seizoen '84- '85, per abuis, bijna 18.000 gulden teveel in rekening te hebben ge bracht en beloofd dit te zullen te rugstorten. Over het resterende be drag laat Rijnland nog onduidelijk heid bestaan en wordt door de huurdersvereniging opening van zaken geëist. Onbeschoft De huurdersvereniging heeft de kwestie intussen voorgelegd aan de huurcommissie en is voorne mens verdere juridische stappen te ondernemen. Overleg met verte genwoordigers van het Philips Pensioenfonds en het makelaars kantoor Rijnland leidt nauwelijks tot resultaat, meent mr. A.P.A. Bin dels van de huurdersvereniging: "We worden niet serieus genomen, aan het lijntje gehouden, of zelfs ronduit onbeschoft behandeld". De kwestie speelt al sinds 1980 toen het beheer van de 91 flats aan het Stationsplein van Kok Beheer overging in handen van makelaars kantoor Rijnland. Vanaf dat mo ment is de huurdersvereniging in gesprek met het makelaarskan toor. Het wantrouwen van de zijde van de bewoners is sindsdien al leen maar gegroeid, omdat de di rectie van het makelaarskantoor weigert de jaarlijkse afrekeningen duidelijk te specificeren en de huurdersvereniging te .betrekken bij het afsluiten van de onder houdscontracten. De ondoorzichtigheid in de afre keningen wordt onder meer ver oorzaakt doordat de 91 flats deel uitmaken van een groter complex dat in het geheel eigendom is van het Philips Pensioenfonds. Tot dit complex behoren onder meer het Sociologisch Instituut en het Bu reau van de Universiteit, het VW- kantoor, een restaurant, enkele winkels en kantoren (waaronder tot voor kort het GAK). De centrale verwarmingsketels verwarmen zo wel de woningen als de bedrijfs panden. Volgens de huurdersver eniging bestaat evenwel volstrekt geen duidelijkheid en geen contro le op de verdeelsleutel van oliele veranties, water- en stroomver bruik. Een doorn in het oog van bewo ners is ook dat de kosten van zaken die tot het onroerend goed beho ren, zoals onderhoudscontracten van liften, de hydrofoor-, vuilwa- ter- en glazenwasinstallatie, aan hen worden doorberekend terwijl ze volgens de wet voor rekening van de verhuurder zouden moeten komen. Onduidelijkheid bestaat verder over de verdeelsleutel van kosten van werkzaamheden die door de huismeester zijn verricht voor bewoners, de verhuurder en voor de bedrijfspanden. Huismeester De problemen tussen de huur ders en verhuurder/beheerder van de flat aan het Stationsplein zijn nog groter geworden nadat in april vorig jaar de huismeester vertrok en niet vervangen werd, terwijl de bewoners wel het volle pond aan servicekosten bleven betalen. Sinds het vertrek van de huismees ter werd zonder overleg met de be woners een schoonmaakbedrijf in geschakeld. De bewoners vinden het schoonmaakwerk echter on voldoende en het schoonmaakbe drijf te duur. Mevrouw Kerckhoffs, bewoon ster van de Stationspleinflat en aanstaand gemeenteraadslid voor de Party van de Arbeid, heeft vijf andere schoonmaakbedrijven om een offerte gevraagd. Ze bleken al len hetzelfde werk voor minder geld te willen doen. "De laagste in schrijver is 16.000 gulden per jaar goedkoper dan het schoonmaakbe drijf dat door Rijnland is ingescha keld", aldus mevrouw Kerckhoffs. De flatbewoners zijn intussen de salariskosten blijven betalen van de huismeester die er niet meer is. Rijnland heeft laten weten de ser vicekosten per 1 januari van dit jaar te zullen verlagen met 35 gul den per maand. De huurdersver eniging eist terugbetaling van sala riskosten over de periode (van april 1985 tot 1 januari '86) dat de huismeester niet meer in dienst was en een afrekening van kosten van werkzaamheden die de afgelo pen jaren door de huismeester zijn verricht voor de verhuurder of der den en ten onrechte aan de bewo ners zijn doorberekend. Het Philips Pensioenfonds heeft aanvankelijk aangeboden een be drag van 1500 gulden terug te beta len en later nog een bod gedaan LEIDEN - Alle 24 groepen van de peuterspeelzalen in Leiden krijgen er 2300 gulden ofwel twee uur ex tra personele bezetting bij. Dat al thans willen B en W doen met de 56.300 gulden die nog over zijn van de bijna vier ton die de gemeente raad heeft uitgetrokken voor uit breiding van de formatie bij de peuterspeelzalen. Uit een in het najaar gemaakte inventarisatie met als doel boven water te krijgen in hoeverre peu terspeelzalen met knelpunten heb ben te kampen om zo de 56.300 gul den zo eerlijk mogelijk te kunnen verdelen, is gebleken dat alle zalen zonder uitzondering met personele onderbezetting hebben te maken. De leidsters gaven vrijwel allen aan dat ze door onder meer ouder- bezoeken en vergaderingen meer uren werkten dan de 20 of 25 waar voor ze worden betaald. Dat maakte het voor de gemeen te bepaald moeilijk aan te geven welke zaal voor extra personeel in aanmerking zou komen. Een on derscheid op grond van de be staande wachtlijsten bleek niet mogelijk daar alle zalen wachtlij sten hebben, variërend van een half tot één jaar. Ook het feit dat een aantal zalen door de aanwezig heid van een of meer wsw-krach- ten beter in het personeel zit, kon geen criterium zijn. Die krachten immers zitten op persoonlijke titel bij een instelling; vertrek van één van hen betekent niet automatisch e Stevenshof, die overigens nog in een noodgebouw is gevestigd. De gemeente r mogelijkheden tot kinderopvang kunnen komen. (foto Holvast» dat er onmiddellijk een vervang- (st)er klaar staat. Voorts moeten de zalen bij een nieuw aan te stellen wsw-kracht een hogere eigen bij drage betalen zodat vervanging soms financieel niet eens mogelijk Vandaar dat B en W er voorstan der van zijn het bedrag gelijkelijk over alle peuterspeelzalen te verde len. De enige zaal die er bij de in ventaris echt uitspringt is die in de Stevenshof, 'Welles-nietes'. Beke ken wordt of met het geld dat is gereserveerd voor 5-urige opvang in de Stevenshof iets kan worden gedaan aan uitbreiding van de ca paciteit in de wijk. Ondernemingen uit Wassenaar LEIDEN - Op het bedrijventerrein bij de nieuwbouwwijk de Stevens hof vestigen zich op korte termijn de twee eerste ondernemingen. Het zijn het transportbedrijf De Wit en het verhuisbedrijf J. Lager- berg. Beide zijn nu nog gehuisvest in Wassenaar. De ondernemingen willen weg uit die plaats omdat ze daar geen mogelijkheden hebben om uit te breiden. Burgemeester en wethouders van Leiden hebben in principe overeenstemming bereikt met de twee bedrijven over uitgifte in erf pacht van grond. De gemeenteraad moet hierover nog een beslissing De Wit en Lagerberg krijgen elk ongeveer 1200 vierkante meter grond tot hun beschikking. In de Stevenshof is om en nabij de 25.000 vierkante meter grond beschik baar voor bedrijven. Zwaar verkeer Volgens een woordvoerder van de gemeente is het de bedoeling dat in de toekomst op dit bedrij- venterreintje onder meer onderne mingen worden gevestigd die zwaar verkeer aantrekken. Het ter rein ligt vlakbij de rijksweg Den Haag-Amsterdam. Ook zullen er bedrijven worden gehuisvest die, om welke reden dan ook, uit de binnenstad weg gaan. De gemeente onderhandelt op dit moment met drie Leidse be drijven die zich in de Stevenshof willen vestigen. De gemeente wil op het bedrijventerrein geen - zwa re - industrie hebben omdat het in de buurt van een woonwijk ligt. "We willen overlast voorkomen", aldus de woordvoerder van de ge meente, die er aan toevoegt dat het terrein dezelfde opzet moet krijgen als het berdrijventerrein in de Me- renwijk. Lagerberg en De Wit willen in de Stevenshof een bedrijfshal met kantoortje neerzetten. Lagerberg zal in de bedrijfshal gebruiken voor stalling en onderhoud van be drijfswagens en de opslag van in boedels. Verder wordt het pand be- nut voor het verpakken van spul len voor internationale verhuizin gen. De grond waarop het bedrijf zich vestigt, is nu nog eigendom van de staat. In principe kan de gemeente de grond echter van het rijk over nemen. De Wit wil zijn bedrijfshal eveneens gebruiken voor stalling en onderhoud van het wagenpark. Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Stoeprestauratie De gemeente Leiden heeft beslo ten om ruim dertienduizend gul den subsidie te geven aan de stichting Studentenhuisvesting voor de restauratie van de stoep van het pand Nieuwe Rijn 12. Voor een stoeprestauratie op Ra penburg 99 wordt nog dieper in de buidel getast: ruim zestien duizend gulden. Voor het opknappen van stoe pen bestond een aparte regeling: de zogenaamde woonhuispot. "En die pot is nu leeg", stelt ambtenaar De Klerk vast. "Offi cieel heette de pot: budget voor kleine en middelgrote restaura ties. Ongeveer twaalf jaar gele den werd dat ingesteld en wij hebben ajs gemeente jaarlijks ongeveer een bedrag van hon derdvijftigduizend gulden ont vangen". "Dat is niet zoveel, nee, maar het was toch een handige pot, om het zo maar eens te zeggen. Want kijk: het is makkelijk om dat geld achter de hand te hebben voor bijvoorbeeld het opknap pen van stoepen". Wat nu? Worden er in de toe komst geen stoepen meer geres taureerd? De Klerk: "Stoeprestauraties vallen nu onder het jaarbudget. Anders gezegd: het stadsver nieuwingsfonds. Dat betekent dat we de stoepen gelijk in de planning moeten meenemen. Er is geen aparte pot meer voor". "Op zich hoeft dat geen nadeel te zijn hoor. Hoewel...het volgen de kan natuurlijk gebeuren: je krijgt minder geld voor restaura ties, je moet schrappen...en dan is het niet ondenkbaar dat de stoep als sluitpost wordt be schouwd. Zo van: laat maar zit ten, geen geld". Hübben, de directeur van Stu dentenhuisvesting, onderstreept de woorden van De Klerk. Stu dentenhuivesting heeft altijd 'gretig' gebruik gemaakt van de woonhuispot, vertelt hij, om te vervolgen dat er op dit moment geen geld is'voor het opknappen van stoepen. "En vanaf nu moeten de stoe pen inderdaad in de totale plan ning worden meegenomen, met als gevaar dat men stoepen laat 'vallen' omdat het plan anders fi nancieel niet valt rond te breien. Aan de andere kant: vooralsnog denk ik dat het opknappen van stoepen wel doorgaat. Ik bedoel, ook de overheid weet wel dat een stoep er gewoon bijhoort". Uitwisseling We gaan naar Polen, dat is de kop boven een verhaal in 'De Stertselaar', het huisblad van de Leidse imkers. Het is de bedoe ling dat over enige tijd een aantal Leidse bijenhouders naar Polen gaan. Maar daarvoor komen er eerst nog Poolse imkers naar Leiden. Een uitwisseling dus. Alles lykt in kannen en krui ken. "De financiële kant van de uit wisseling is als volgt: elke Poolse imker die naar Nederland komt, betaalt voor twee weken verblijf, in het Imkershuis te Kamianna. Niet voor zichzelf, maar voor een Nederlandse imker. In ruil daar voor zal hij onderdak, maaltijden en brandstof voor de bus in Ne derland krijgen. Verder betaalt de Poolse imker zelf zijn reiskos ten naar Nederland" Er is zelfs aandacht voor de tails: "In principe wordt er alleen in Kamianna gegeten en krijgen we een lunchpakket mee. Gezien de niet al te beste kwaliteit van de koffie in Polen is besloten dat iedereen wat meeneemt, zodat we een goede bak koffie kunnen verwachten". Van wie is het idee van de uit wisseling afkomstig? Het ver haal is geschreven door Ewa van de Pavert, haar dus maar eens opgebeld. Twee jaar geleden was me vrouw Van de Pavert, die van Poolse komaf is, in Polen. Om preciezer te zijn: ze bracht een bezoek aan het Imkershuis in Kamianna, dat in het Zuid-Oos ten van Polen ligt. De stoep bij het pand Nieuwe Rijn 12. De Stichting Studentenhuisvesting heeft hiervan ruim dertienduizend gulden van de gemeente gekregen. Maar de "handige pot" van dit soort werkzaamheden is nu leeg. de restauratie )oor de betaling foto Wim Dijkman) "Ik raakte toen in gesprek met de voorzitter van de Poolse ver eniging voor imkers en hij liet doorschemeren dat hij een uit wisseling met een Nederlandse club wel leuk zou vinden. Ze wa ren ook al in Polen en Frankrijk geweest". En zo ontstond langzamerhand het plan: in april komen er onge veer vjjftig Poolse imkers naar Nederland, in juli gaan vijftig Nederlanders naar Polen. Dat wil zeggen: dat is bedoeling, want tijdens het gesprek met Van de Pavert wordt duidelijk dat er nog niks zeker is. "Ja", geeft ze toe, "in dat ver haal van mij wordt de indruk ge wekt dat alles is geregeld, maar we doen een beetje alsof..." Wat blijkt? Alle voorbereidingen zijn min of meer getroffen, maar de Poolse imkers hebben nog niets van zich laten horen. Van de Pavert: "We hebben nog geen bevestiging gekregen dat ze komen. Natuurlijk, ze wil len dolgraag, maar u weet mis schien wel hoe dat gaat in Polen, als je met een groep wilt reizen, duurt het een tijdje totdat je toe stemming krijgt. De procedures duren lang. Dus misschien kun nen ze in april wel niet komen". Dan is er toch nog niks aan de hand? Ze kunnen toch ook in mei of nog later naar Nederland komen; dan past u gewoon het programma aan. "Onmogelijk; dat is werkelijk onmogelijk. Als die Poolse im kers van hun overheid geen toe stemming krijgen om in april te komen, dan gaat het feest niet door. Het zijn namelijk profes sionele imkers. Voor die mensen begint na de maand april het sei zoen; dan zijn ze echt te druk be zig om naar Nederland te komen. Pas in het najaar kunnen ze het weer een beetje rustig aan doen. Het zou natuurlijk wel jammer zijn als de uitwisseling niet door gaat" Ja, zoiets steekt. Stadsschoon (2) De gemeente Leiden wil de transformatorzuil op het Vrou wenkerkplein. volgens haar een fraai voorbeeld van stadsschoon. graag overnemen van het Ener giebedrijf Rijnland. En wat vindt Rijnland daar van? De voorlichter laat ons we ten dat de directie nog geen be slissing heeft genomen. Men is nog in beraad over het voorstel van de gemeente: de zuil die geen functie meer heeft voor niks overnemen. Het lijkt wel alsof het om halszaak gaat. Waarom kan die knoop niet gelijk worden door gehakt. "Tsja". antwoordt de voorlichter, "de directie moet nog een besluit nemen. Natuur lijk gaat het niet om een levens belangrijke zaak, dat begrijp ik ook wel. En we kunnen er waar schijnlijk wel vanuit gaan dat Leiden die zuil gewoon krijgt. Maar nogmaals: de directie be sluit". Die andere zuil is inmiddels van het Rapenburg naar de Lan- gegracht verplaatst. "Die zuil ligt hier als een gestrande walvis", laat de voorlichter weten. "Het is de bedoeling dat-ie blauw wordt geschilderd en dan hier op de Langegracht wordt geplaatst, als symbool van het Energiebedrijf als het ware".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3