Burgemeester mag huis bouwen Centrum Haaswijk moet met 'gesloten deuren' rondkomen Wensen CDA: wandelpad, spreekrecht en voorlichter Trainster verlaat 'Meerburg' Artis wil olifanten van Wassenaars Dierenpark kopen Bezwaren Leiderdorpse omwonenden terzijde geschoven D'66 wil relatie burger en gemeente verbeteren SGP heeft lijsttrekker Leidenaar 2Vz jaar cel in wegens verkrachting Zoeterwoudse botst tegen vrachtwagen REGIO LEIDEN WOENSDAG 22 JANUARI 1986 ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse gymnastiekvereniging raakt haar 'gezicht' kwijt, nu Thea van Tongeren (39) 'Meer burg' gaat verlaten. Althans, in elk geval voor een jaar. Zo lang wil de trainster les gaan geven aan zwarte vrouwen in Zuid- Afrika. Ze deed dat enkele maanden geleden al en dat beviel prima. Vandaar dat ze zich nu voor een jaar heeft vastgelegd. Per 1 februari vertrekt Thea van Tongeren. Zonder aarzeling heeft ze dat besluit niet genomen. De Leidse is dan ook al acht jaar aan de Zoeterwoudse vereniging ver bonden als trainster in jazz- of dansgymnastiek. Met 'Meer burg' haalde ze heel wat succes sen binnen. Vijf keer een natio naal kampioenschap bijvoor beeld. Nog vorig jaar behaal den de Meerburg-meisjes onder haar leiding bij het districts kampioenschap in Den Haag een eerste en tweede plaats. Een paar weken later behaalden de meisjes- en de damesploeg de NKGB-titel in de jazz-gymnas- tiék. Over die recente overwin ningen zei ze destijds in een in terview: "Het sloeg allemaal ge woon in, zowel bij de jury als bij het publiek. De meisjes hdd- den dit jaar iets. Zoiets dat bij die kampioenschappen in Sas- senheim zelfs de grootste tegen stander er stil van werd". 'Meerburg' biedt Thea van Tongeren op een afscheidsre ceptie aan op l februari, tussen vijf uur en half zeven in de Een denkooi aan de Rijndijk. Ko mende donderdag wordt beslo ten wie haar gaat vervangen. Directeur Van Dooyeweert: 'We verkopen niet aan de hoogst biedende' AMSTERDAM (ANP) - Artis is in sink af van het bedrag dat wordt onderhandeling met het inmiddels gevraagd. Volgens hem worden de voor het publiek gesloten dieren- Wassenaarse dieren simpelweg park Wassenaar over een daar nog verkocht aan de hoogst biedende verblijvende olifantsbul. Volgens en is inmiddels een groot deel van Artis-directeur Lensink, die dit de Wassenaarse collectie verkocht dinsdagmiddag meedeelde, hoopt de Amsterdamse dierentuin op na geslacht van de drie vrouwtjes-oli fanten van Artis. land: hij krijgt in Blijdorp een plekje bij andere gorilla's. Directeur Van Dooyeweert ont kent het verhaal. Volgens hem wordt niet verkocht aan de hoogst biedende, maar aan de dierentuin die de dieren het best vezorgt. Pas wanneer twee tuinen een gelijk- Zo zou ook de gehele gorilla-ko- waardige behandeling beloven, Amerikaanse dierentuinen. lonie naar parken in de VS gaan, wordt gekeken naar de prijs. Dat De bul van Artis, Murugan, heeft aldus Lensink. De directeur had een groot deel van de collectie aan Amerika is verkocht, bestrijdt hij. tot nu toe dermate weinig belang- veel interesse gehad voor deze stelling getoond voor het verwek- apen. Met name de verhuizende ken van nakomelingen zijn direc- Linda, een gorilla-vrouwtje, dat teur nu op zoek is naar een andere door een Artis-soortenoot is ge vader. Overname van de olifant dekt, ligt hem na aan het hart. Ge- van Wassenaar hangt volgens Len- lukkig blijft haar zoon in Neder- Voor de meeste dieren moet nog een definitieve keuze worden ge maakt. Bij de olifanten is de keus tussen Artis en buitenlandse tui- Zorgelijk Aankoop van de Wassenaarse olifant blijft, ook al worden de die rentuinen het eens over de prijs, een zorgelijke zaak, zo zegt Len sink. De verplaatsing van een oli fant vanuit zijn vertrouwde omge ving naar een nieuwe behuizing met andere verzorgers en andere soortgenoten, is een voor het dier zeer moeilijk te verwerken gebeur tenis. Een dergelijke verplaatsing heeft het afgelopen jaar ook het leven ge kost aan twee gorilla's. De dieren vanuit een Poolse dieren tuin naar Artis overgebracht in de hoop dat ze daar door soortgenoten zouden worden gedekt. Ze kregen echter aanpassingsmoeilijkheden en overleden kort na hun aan komst in de Amsterdamse dieren tuin. Wanneer Artis naast het Wasse naarse olifanten-mannetje tast, zet ze haar zinnen op Ramon, die in Blijdorp huist. Ramon heeft inmid dels zijn sporen op dit gebied ver diend. Het dier is de vader van Bemhardine, het olifantje dat in ju ni 1984 in de Rotterdamse dieren tuin werd geboren. WOENSDAG Leiden Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'A strange love affair', 20 uur. Laktheater - Toneelschuur Produktie 'Het verboden rijk', 20.30 uur. Kapelzaal K&O - Oude Vest, Concert Marima Wemelsfelder, mezzo-sopraan e.a„ 20.15 uur. Lei- inl. 216256/211318/312556. Wassenaar St. Adelbertcollege - Deijlerweg, bene- fiet-voorstelling Wassenaarse toneelver. eniging Dialoog, 20.15 uur. DONDERDAG Leiden Kapelzaal K&O Oude Vest, lunchcon cert Het Wederkind Kwintet, 12.45 uur. Ekklesia - Rapenburg 100, schrijfavond Amnesty International, 20 uur. 't Breehuys - Breestraat, spreekuur WDM voor jongeren met vragen dienstplicht, 19-22 uur. LEIDERDORP - Burgemeester Bruggeman mag een huis neerzetten aan de Leiderdorpse Hoogmadeseweg. De commissie beroep- en bezwaarschriften heeft het beroep van bewoners van het Essenpark verworpen - zij het niet zonder enige aarzeling. Die bewoners hadden niet zozeer le weken geleden aan. bezwaar tegen de komst van de burgemeesterswoning, maar tegen zwaarschriften het hele bouwplan voor het nu nog 'enerzijds...anderzijds'uitspraak. braakliggend (Bloemendaal)ter- rein, 'Wilgenpark'. De burgemees ter was toevallig de eerste die met dat het bouwplan niet erg drin- Aan de ene kant vindt ze dat de be- i "niet zonder grond" zijn en bouwplan kwam. Waarop de gemeente Leiderdorp hem alvast een vergunning wilde geven,t gend is, "hoewel een zeker belang van de toekomstige bewoner niet kan worden ontzegd". Aan de uitlopend op definitieve toestem- dere kant is het belang van de Wa rning voor het totale plan die de gers bij de burgemeesterswoning provincie Zuid-Holland moet ver- niet erg groot. De woning ligt rela- lenen. tief ver van het Essenpark af. En: Volgens de Essenpark-bewoners als de burgemeester versneld een s het nergens voor nodig dat de ge- bouwvergunning krijgt wil dat nog niet zeggen dat alle andere wonin- meente Leiderdorp op die toestem ming vooruit loopt e ten 'versnelde procedure' toepast. Het terrein ligt al jaren braak, zogehe- gen in 'Wilgenpark' dat in de toe komst ook zullen krijgen. "Eerder het tegendeel het geval", aldus voerden zij tijdens de zitting enke- de commissie. De maten van de toekomstige WASSENAAR - De Wassenaarse afdeling van D'66 wil de komende jaren in Wassenaar de relatie tus sen burgers en overheid fors gaan verbeteren. "Er zou als het ware moeten gelden 'je beste vrienden zitten in het gemeentehuis", zo schrijven de democraten in hun verkiezingsprogramma voor de ko mende gemeenteraadsverkiezin gen in Wassenaar. andere winkelcentra. Voorts die nen er voorzieningen te worden ge- troffen zodat ouderen zo lang mo- D'66 pleit in dit verband voor een gelijk hun zelfstandigheid kunnen sterk verbeterde voorlichting, een behouden en meedoen in de maat- ombudscommissie voor klachten schappij, en een onderzoek naar de moge- lijkheid van een referendum over Gelet op het belang van belangrijke besluiten. een evenwichtige bevolkingssa menstelling en de grote woning- De partij wil voorts met een nood acht D'66 het noodzakelijk proef onderzoeken of er in Wasse- dat er nog 700 woningen in de so- naar behoefte bestaat aan openstel- ciale sector worden gebouwd. Dat ling van het gemeentekantoor aan zou dan moeten gebeuren op snip- de Johan de Wittstraat op een perlocaties in het dorp en op de re- avond in de week. servelocaties in het Weteringpark, Wat de financiën betreft wil D'66 "maar dan is ook voor D'66 de uiteraard een sluitende begroting, grens van de bebouwing van Was- maar de grote overschotten en de senaar-Noord bereikt", zo stellen vorming van spaarpotjes acht ze de de democraten. Net als de overige Wassenaarse politieke partijen wil ook D'66 het doorgaande verkeer zoveel mogelijk om Wassenaar heen leiden. Maar de partij is tegen de aanleg van de Leidse Baan en de Duinweg, een weg dwars door de duinen naar Scheveningen, "vanwege hun grote nadelen". burgemeesterswoning zijn voor de commissie niet onaanvaardbaar. Maar wat de rest van 'Wilgenpark' betreft zal volgens haar rekening moeten worden gehouden met de aard en de maten van de omringen de huizen. "Naar het oordeel van de commissie is dit by de vaststel ling van het plan onvoldoende ge beurd", zo geeft ze de klagers een handreiking. Want: de afstand tus sen het Essenpark en de toekom stige bebouwing aan de Hoogma deseweg is minimaal, meent ze. De gemeente zou de klagers tegemoet kunnen komen door de hoogte van de huizen wat aan te passen. "Gelet op de in geding zijnde belangen is of nabij het centrum of het niet onwaarschijnlijk dat Gede puteerde Staten, dan wel de Kroon goedkeuring aan het bestem mingsplan zullen onthouden", zo schrijft zij ten slotte. komende jaren niet meer nodig. Ook de sterke vergrijzing van Wassenaar komt uitgebreid in het verkiezingsprogramma aan bod, D'66 is van mening dat er nog "en kele honderden" bejaardenwonin gen moeten worden gebouwd, bij voorkeur Kersttransport De Wassenaarse toneelvereni ging Dialoog geeft vanavond een benefietvoorstelling in de aula van bet Adelbertcollege aan de Deijlerweg in Wassenaar. De op brengst van de voorstelling is be stemd voor het jaarlijkse kersttransport naar Polen. Dialoog brengt 'In de holte van je arm' van Dimitri Frenkel Frank, dat eerder in november vo rig jaar werd gespeeld. Men hoopt een bedrag van enkele duizenden guldens voor Polen bijeen te spe len. Aanvang vanavond kwart over acht, toegang 7,50. Expositie Hoewel D'66 momenteel nog een samenwerkingsverband met de PvdA heeft zal de partij zelfstandig en onafhankelijk de verkiezingen ingaan. Men verklaart zich bereid tot steun aan een college van B en W "als dat gevormd wordt op basis van een, vanuit de D'66 prioriteiten herkenbaar, duidelijk program ma". LEIDERDORP - M.P. van Es wordt lijsttrekker voor de Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP), die in Leiderdorp aan de komende gemeente raadsverkiezingen meedoet. De ledenvergadering heeft hem gekozen. Nummer twee en drie op de lijst zijn respectievelijk H. Benning en T.J. Westdijk. De SGP ontbrak de afgelo pen vier jaar in de gemeente raad. Men deed wel aan de ver kiezingen mee, maar haalde geen stem. Komend vooijaar rekent de partij op de stemmen van "alle Leiderdorpers die met haar vinden dat het protes tants-christelijk karakter van ons dorp hersteld dient te wor den". In het verleden ging de partij wel eens in een combinatie met RPF of GPV aan de verkie zingsstrijd aan. Dit keer is er geen sprake van een dergelijke samenwerking. WASSENAAR - Slopers zijn menteel druk bezig met het afbre ken van de voormalige R.K. kleu terschool aan de Kerkstraat in Wassenaar. Op de plaats van het markante schoolgebouw zullen 10 driekamer- en 12 tweekamerwoningen worden gebouwd door de stichting Verant woord Wonen uit Capelle aan de IJssel. De woningen zullen tezamen in één gebouw, bestaande uit vier bouw lagen en met een hoogte van 11 me ter, worden ondergebracht. Op het bouwperceel zullen voorts 18 par keerplaatsen worden aangelegd. De gemiddelde huurprijs van de 22 woningen zal ongeveer 490 gulden per maand gaan bedragen. De aanvankelijke huurprijs lag zo'n 90 gulden hoger, maar door bezui nigingen op de bouwkosten en een bijdrage en de gemeente ter grootte van 125.000 gulden voor het bouw- rijpmaken van de grond, kon de huurprijs onder de 500 gulden wor den gehouden. De stichting Verantwoord Wonen OEGSTGEEST - In een eind deze maand te houden extra - besloten - vergadering met alle fractievoorzit ters wil het Oegstgeester college van B en W alsnog proberen de fracties en vervolgens de gemeen teraad zo ver te krijgen dat deze ak koord gaat met het voorstel tot rea lisering van het multi-functioneel centrum in Haaswijk. Met het plan is 2,1 milioen gulden gemoeid. Dat geld moet uit de grondexploitaitie van Haaswijk komen. Eerder deze maand werd in de diverse raadscommissies duidelijk dat het voorstel in de gemeente raad geen enkele kans had te wor- aangenomen. Voorzien werd jaardenen welke extra aanpassin- opTroen? danTomt Hel voorstel alsnog in de 'februari- raad'. een dubbeltje duurder wordt. De. gevolgen van uitstel zijn echter dat de bouwkosten zullen stijgen en dan komen we klem te zitten met dat taakstellende bedrag. De bou wer Maco bouw, zou in één bestek de winkels van Haaswijk, de be jaardenwoningen en het multi functioneel centrum kunnen doen, dat werkt kostenbesparend. Ver tragingen kunnen roet in het eten gooien". Ontstemd De burgemeester toont zich, net als eerder deze maand wethouder A. Kohlbeck (PvdA), lichtelijk ont stemd over wat hij noemt "het hui verige en weinig coöperatieve ge drag van de gemeenteraad tot dus verre". Scheenstra zegt: "Als i stel volwassen mensen met het Bouwfonds overeenkomen dat het geen cent meer dan 2,1 miljoen gul den mag kosten, dan kunnen ande re volwassen mensen toch aanne men dat die afspraken zijn ge maakt. Dit heeft het college ver driet". Op de vraag waarom het college in besloten toestand wenst te over leggen met de commissie financiën en WD-fractieleider Rijks (dat zijn alle fractievoorzitters en WD-raadslid Heilbron) antwoordt Scheenstra: "Men moet, nadat wij de feiten nog eens op een rijtje heb ben gezet - niet gehinderd door openbaarheid - kunnen zeggen: college zit het zo". gen daarvoor nodig zijn. De ningen moeten medio volgend jaar worden opgeleverd (foto 1 Acht kunstenaars exposeren tot 25 februari in het gemeentehuis van Leiderdorp. Van Annie God- dijn uit Leiden zijn er grafiek en gemengde technieken te zien. Mit- sy Groenendijk uit Amsterdam exposeert graflek, schilderijen en gemengde technieken. De Voor- OEGSTGEEST- Naar een zorgza- ----- samenleving" heeft het Oegst- onderhoudsachterstand godsdienst en muziek mag niet Dijkman) "U moet de bijeenkomst met de fractievoorzitter opvatten als een ernstige poging van het college om de raad te overtuigen van de solidi teit van onze gegevens", verklaart burgemeester S. Scheenstra. Slaagt deze poging niet dan wordt de bouw met minstens een half jaar vertraagd", verdubbelt de eer ste burger de wachttijd. Burgemeester Scheenstra erkent dat B en W haast hebben met de plannen. "Die 2,1 miljoen gulden is een taakstellend bedrag. Wij heb ben tegen het Bouwfonds gezegd: heb het hart niet dat het ook maar schotense Magda Potma is verte- genwoordlgd met keramiek en geester CDA zijn verkiezingspro- haar plaatsgenoot André de Regt gramma gedoopt. Eén van de op- met graflek. De Leidse Bettine vaUendste punten uit dat program - - -rr»A de inspraak ori 1 paden, straten, wegen en riole ringen. Daarom moet er spoedig een onderhoudsplan worden opge steld. Veiligheid in het verkeer staat worden bezuinigd. "De stichting van ee: school in Haaswijk betekent mini maal twee scholen, één openbare één bijzondere", aldus Van gêmenrde^"eken Daan Rijks de openbaarhëiï bestëur te voorop De brug in de Dorpsstraat Veen, fractieleider. Of in Haaswijk gemengae lecnnieKen, uaan nijKs knoL,r„, over het Oeesteeesterkanaal is een nieuwe school moet komen. uit Voorschoten met grafiek gemengde technieken, plaatsge- note Ina Versteeg met grafiek en Fiet van de Vijsel uit Rotterdam ten slotte met schilderijen, teke ningen en gemengde technieken. De tentoonstelling is een initia tief van de Voorschotense Kunst kring. Supersessie Daniel Sahuleka verzorgt ko mende zaterdag een optreden met de 'sessie' in de Voorschotense Lindehoeve. De groep bestaat uit Sahuleka (zang), Bertus Borgers (sax en zang), Jimmy Glasmagger (bas), Tony Dijkman (drum) en Martin Verbonk (gitaar). Aanvang 's avonds om negen uur, entree tien gulden. Voor de vrijwillige brandweer wil het CDA verbetering van de fa ciliteiten in de brandweerkazerne. Behalve vooi "De vuillast neemt nog steeds toe", winkelcentrum zegt de partij- Recycling kan een geen plaats mee heel goede oplossing zijn. Daarom keiconcentraties denkt het CT van containers het Oegstgeesterkanaal daar nu niet bepaald voetgangers is de brug levens gevaarlijk. De brug moet veiliger. "Zo nodig nemen we de brug over van het Hoogheemraadschap", al dus CDA'er Hellinga, lid van de programma-commissie. verbeteren. Dat zou moeten gebeu ren door de aanstelling van een - - professionele gemeentevoorlichter voorbeeld van. Vooral voor fietsers leerlm|enprognoses^ die^gister- en door de invoering van het jjfifi asaa 00 fi"*v,c spreekrecht tijdens commissiever gaderingen en voorafgaand aan raadsvergaderingen. school moet komen, wil het CDA laten afhangen avond in een besloten bijeenkomst van de commissie onderwijs en welzijn al zijn besproken. ZOETERWOUDE - Een 45-jarige automobiliste uit Zoeterwoude is gistermiddag gewond geraakt toen zij in botsing kwam met een dorp kan de vrachtwagen. Het ongeluk gebeur- de op de Weipoortseweg in Zoeter- Een citaat: "In vraag naar goede en betaalbare ningen nog steeds niet door het woude^DeTutor^ reed het toekomstige worden gedekt De be- de richting van Zoetermeer Haaswijk stemming industrie/recreatie de Morsebelpolder wil het CDA daarom graag veranderen in wo ningbouw/recreatie. Oegstgeest, de plaatsing vindt de party. Aan het parkeer- de inzameling probleem in de De Kempenaer- bij voorbeeld bont glas, metaal straat zal ook het nodige moeten papier. Voorts dient het gebruik worden gedaan. Meer subsidie het godsdienstonderwijs, wil- en de Leidse Hout -.1 chemische bestrijdingsmidde- len zo veel mogelijk te worden be- len de christen-democraten. Op leerkrachten gymnastiek, Een ander CDA-plannetje wandelpad dat via Oud Poelgeest waarschijnlijk geschrokken van een tegemoetkomende vrachtwa gen. Zij raakte in de berm en be landde uiteindelijk dwars op de weg, waardoor de vrachtrijder haar niet meer kon ontwijken. De overgebracht park zou moeten lopen. "De ge meente Leiden heeft al positief ge reageerd", meldt Hellinga. r het Heem- Diaconessenhuis in Leiden. De be stuurder van de vrachtwagen, 54-jarige inwoner van Bodegraven, kwam met de schrik vrij. DEN HAAG - De Haagse recht bank heeft gisteren een 31-jarige in Leiden geboren man voor ver krachting en drie diefstallen ver oordeeld tot tweëeneenhalf jaar ge vangenisstraf. Tegen de man was vijf jaar celstraf geeist. De man was ook de verkrachting van twee werkneemsters van het Leiderdorpse huize Nieuw Buiten zorg tenlastegelegd, maar de offi cier van justitie had al tijdens de behandeling van de zaak hiervan vrijspraak gevraagd. De bewijzen dat de verdachte het beschuldigde op zijn kerfstok had konden niet hard genoeg worden gemaakt. De verkrachting van een 16-jarig meis je in Aerdenhout achtte ook de rechtbank daarentegen voldoende bewezen. Naast de verklaring van het slachtoffer had de politie ook de paspoorten van haar ouders aangetroffen in de Haagse woon boot waarin de man tijdelijk ver bleef. De verkrachtingen heeft hij overigens steeds ontkend. De drie diefstallen of pogingen daartoe die hem tenlaste waren ge legd, had de man wel toegegeven. Die betroffen de diefstal van een kleurentelevisie een fotocamera en een klok uit een woonhuis in War mond, de overigens mislukte po ging om een kassa-lade te lichten van een boekhandel in Nieuw-Ven- nep en de inbraak i in Hillegom. Der zag gebruik als de oorzaak van zijn ontsporin gen. De drug had hij drie weken gebruikt en juist in die periode was hij op genoemde wijze uit de band gesprongen. Hij hield de recht bank twee weken geleden voor dat hij gedurende tien jaar geen drugs meer had gebruikt en een normaal leven had geleid. Daarvoor had hij een verslavingsperiode van zes jaar gekend. LEIDSCH 'Ï4 DAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t/m vrijdag tussen 18 00 19.30 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 16.30 -18.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 18.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Lelden: 071-144941 maandag t/m vrijdag van 08.00- 18.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2