Denemarken ligt dwars in de EG Strijd in Aden nog onbeslist Madrid in rouw om dood burgemeester 'Lesotho blij met staatsgreep' Parlement wijst hervormingen af Proces tegen Otelo wellicht overnieuw 'Politiek Afrikaanse landen deugt niet' 'Ramp Air India door explosie' UDF-proces begonnen Straf voor zondige striptease? DINSDAG 21 JANUARI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 KOPENHAGEN (AP) - De meerderheid in het Deense parlement wijst de onlangs in de Gemeenschap overeengekomen EG-hervormingen af. De leider van de Deense sociaal democraten, Anker Joergensen, heeft gisteren na afloop van overleg met zijn eigen en andere politieke partijen aangekondigd dat de oppositie vandaag unaniem tegen voorge stelde wijzigingen in het EG-oprichtingsverdrag zal stemmen. MADRID - Madrid is dezer dagen het trieste middelpunt van Spanje. De dood van burgemeester Enri que Tierno Galvan (67), die zondag avond overleed aan kanker, heeft de Spaanse hoofdstad en eigenlijk heel Spanje in diepe rouw gedom peld. De begrafenis van de popu laire burgemeester van Madrid zal vandaag plaats vinden. Men ver wacht dat ongeveer een half mil joen mensen Tierno Galvan naar zijn laatste rustplaats op de be graafplaats begeleiden. door Gerrit-Jan Hoek of zijn bezwerende handgebaar als van een dorpspater. Tierno boeide Almudena zullen door zijn capaciteit om intellectue le vraagstukken in ook voor de ge- wone burger begrijpelijke termen te vertalen, doorspekt met een gro te dosis humor. Tierno genoot bo vendien alom waardering voor zijn gebrek aan dogmatisme. Iemand die altijd rond voor zijn mening uitkwam zonder zich om de gevol- Zelden zal een politicus zich de recente geschiedenis van Span- gen te bekommeren je in een grotere populariteit heb ben kunnen verheugen dan Tierno Galvan. Een curieus verschijnsel, omdat 'de oude professor', zoals teven Joergensens woorden duiden erop moeilijkheden gekomen door toe dat Denemarken waarschijnlijk de doen van de Radicale Liberale Par- enige EG-üdstaat wordt, waarvan tij, een groep die met haar tien ze de parlementaire meerderheid het tels een sleutelfunctie inneemt, pakket hervormingsmaatregelen Doorgaans steunen de Radicale Li- afwijst. De Deense coalitieregering beralen de regering, maar in dit ge- van de conservatieve premier Poul val lijken zij zich achter de sociaal- Schlüter bezit in het parlement democraten, de grootste partij, en slechts de steun van een minder- enkele kleinere linkse partijen te heid. scharen. Centraal in de .discussie over de Het was de bedoeling dat de EG- hervormingsvoorstellen staat de lidstaten op 27 januari in Luxem- soevereiniteitskwestie. De tegen- burg de hervormingsmaatregelen standers van het voorstel vrezen zouden bekrachtigen. Een Deens dat Denemarken op den duur scha- 'nee'betekent naar alle waarschijn- de van de hervormingen zou on- lijkheid dat die plechtigheid niet dervinden, met name wat betreft zal doorgaan. zijn werkloosheidsbeleid en de mi- De maatregelen zijn onder meer lieuwetgeving. gericht tegen het vetorecht van de Schlüter en minister van buiten- indivduele lidstaten en voor enige landse zaken Uffe Ellemann-Jen- uitbreiding van de bevoegdheden sen hebben gewaarschuwd dat van het Europees Parlement. voortduring van de impasse ten Schlüter heeft gisteren gezegd aanzien van de voorstellen nadelig naar aanleiding van de kwestie een nationaal referendum uit te zullen schrijven, ongeacht de uitslag van de stemming van vandaag. Het re ferendum zal waarschijnlijk 27 fe- uit de gemeenschap voor te berei- bruari worden gehouden. den. De minderheidsregering is in de Opiniepeilingen hebben uitge- wezen dat, ondanks de oppositie binnen het parlement, de meerder heid van de bevolking voorstander van de maatregelen is. Het dagblad Jyllands-Posten publiceerde zon dag een onderzoek waaruit is ge bleken dat bij een referendum 48 procent voor het pakket voorstel len zou zijn, met 38 procent tegen. Volgens hetzelfde onderzoek wil 59 procent van de bevolking dat Denemarken binnen de EG blijft. zijn koosnaam luidde, van optreden had die in geen enkel handboek van de succesvolle poli ticus staat geregistreerd. Tierno hield ervan tegenover zijn gehoor te praten over ethiek en moraal, ongeacht of het nu delinquenten van de strafgevangenis van Cara- banchel waren of weinig geletterde Politieke moed en non-confor zijn twee constanten die het •an Tierno hebben beheerst. Al kort na zijn benoeming als hoogleraar in het politieke recht aan de universiteit van Murcia in 1948 raakte Tierno in conflict met het Franco-regime. Zijn colleges waren altijd bomvol, omdat Tierno het regime zijn kritiek niet spaar- Madrileense arbei- de. Na zijn gedwongen overplaat- derswijken zoals Vallecas. Iedereen hing aan zijn lippen en dat kwam bepaald niet door zijn monotone manier van voordragen sing naar Salamanca werd hem i 1965 zelfs het docentschap ontno men. Pas in 1976 kon hij weer ach ter het katheder plaatsnemen. Vol ironie begon hy zijn eerste college met de woorden: 'Zoals ik gisteren zei...'. Maar de climax van zijn politieke carrière behaalde Tierno als burge meester van Madrid, waartoe hij gekozen werd bij de eerste demo cratische gemeenteraadsverkiezin gen van 1979. De opzet van Tierno was de kille en inhumane hoofd stad zijn oude karakter weer terug te geven. In de zeven jaar dat hij de burgemeestersstaf hanteerde is Tierno daar inderdaad in geslaagd. Stinkend In plaats van afbraak van oude, historische panden en de bouw van moderne, afzichtelijke flats en kantoorgebouwen, heeft Tierno een ambitieus renovatieplan uitge voerd, waarbij de oude gebouwen gerestaureerd werden. De vuile en stinkende rivier Manzanares ver anderde Tierno in een heldere stroom, met eenden en vissen, door de aanleg van een kostbaar complex van zuiveringsinstalla ties. Ook op cultureel gebied drukte Tierno zijn stempel op Madrid. Het jaarlijkse herfstfestival, met muzi kale festiviteiten van jazz tot opera, kent waarschijnlijk in geen enkele Europese hoofdstad zijn gelijke. Zijn gemeentelijke decreten, de 'bandos', werden in korte tijd fa meus. Zijn bezielende beleid leid de ertoe dat de Madrilenen zich steeds meer betrokken voelden by het wel en wee van hun stad. Maar wellicht de meest geroem de eigenschap van de overleden burgemeester was zijn grenzeloze tolerantie. Hoewel praktiserend marxist, was Tierno toch by de Spaanse katholieken zeer bemind. Want als agnosticus had hij zich toch ingezet voor de campagne om fondsen te vergaren om de kathe draal van Almudena af te bouwen. Zelfs de aartsbisschop van Madrid, mgr. Suquia, die toch te boek staat als een uiterst behoudend prelaat, bracht Tierno een bezoek op zyn sterfbed. En van de kant van de Conservatieven werd gisteren met consternatie gereageerd op het be richt van de dood van Tierno. ..De beste burgemeester, die Ma drid ooit gehad heeft", is het predi kaat dat Tierno nu al meegekregen heeft. De Madrilenen zullen er aan moeten wennen het voortaan zon der hun 'oude professor' te moeten stellen. Een uitzonderlijk politicus, die van zijn medewerkers de bij naam had meegekregen van ET, het buitenwereldlijke wezen uit de film van Spielberg. zal zijn voor de Deense economie en door de andere EG-lidstaten zal worden opgevat als een teken dat Denemarken bezig is zijn vertrek LISSABON - Het langslepende proces tegen overste Otelo Saraivo de Carvalho en een vijftigtal leden van de Volkskrachten van de 25e April moet wellicht wqpr van voren af aan beginnen. Reden is de ruzie tussen de president van het tribu naal van Monsanto, Adelino Salva- do, en de twee andere rechters, Nu- nes Ricardo en Queiros Ferreira. door Gerrit-Jan Hoek Deze twee magistraten gelastten enige tijd geleden de hechtenis van de kroongetuige van het proces, Macedo Correia, omdat deze 'spij toptant' van de terreurorganisatie om veiligheidsredenen weigerde te zeggen, waar hij zijn academische graad van ingenieur had behaald. Dit besluit behoort tot de exclusie- ve bevoegdheid van de president van het tribunaal, die zich veront waardigd toonde over dit gebrek aan discipline van zijn twee adju danten. Indien president Salvado zou be slissen het tweetal te vervangen en twee nieuwe opvolgers in het tri bunaal te benoemen, zou dit er on vermijdelijk toe leiden, dat het pro ces (dat op 7 oktober van start ging), van voren af aan zal moeten beginnen. Een dergelijk besluit zou vergaande gevolgen hebben. De voorlopige hechtenis, waarin de meeste verdachten al byna twee jaar zitten, zou opnieuw voor onbe- MASERU -Vrouwen paalde tijd verlengd worden. Bo vendien dreigen de belangen van de verdediging ernstig geschaad te worden. Veel van de advocaten zijn al te ruggetreden, omdat het Financieel niet meer op te brengen is maan den achter elkaar met een minima le vergoeding of zelfs gratis de zit tingen bij te wonen. Het vooruit zicht van een volledig nieuw pro ces zal er mogelijk toe leiden, dat ook de overgebleven acvocaten de handdoek in de ring werpen en JOHANNESBURG - De bevol- zich laten vervangen door net afge- king van Lesotho heeft de macht- EG-actieplan tegen honger: studeerde juristen zonder enige e varing. sovername zondagnacht berg-koninkrijk, dat volledig door De Zuidafrikaanse betrokken heid bij en in ieder geval de tevre denheid van de regering-Botha r de staatsgreep in Lesotho had Zuid-Afrika wordt omgeven, met overigens niet beter geïllustreerd enthousiame ontvangen. Dat heb- kunnen worden, dan met de aan- ben gisteren Radio Lesotho en de komst maandagmiddag van de Otelo de Carvalho: langdurig Zuidafrikaanse televisie gemeld. Over het lot van de voormalige minister-president Leabua Jona than en de overige leden van zijn regering is door de Militaire Raad, die de macht aan zich heeft toege trokken, niets bekend gemaakt, maar aangenomen wordt dat zij huisarrest hebben gekregen. Uit vrees voor mogelijk verzet van aan hangers van Jonathan heeft de Mi litaire Raad onder leiding van ge- neraal-majoor Justin Lekhanya wel van zes uur 's avonds tot zes uur 's morgens een avondklok in gesteld. ste trein sinds weken in de hoofd stad Maseru. Zoals bekend heeft Zuid-Afrika sinds 1 januari alle grenzen met Lesotho afgesloten als repressaille tegen de aanwezigheid van ANC-bases in dit bergland. Door deze blokkade is er een ern stig voedsel- en benzinetekort op getreden en nog zondag dreigde de nu afgezette minister-president Jo nathan communistische landen voor steun te zullen benaderen als Zuid-Afrika zijn blokkade niet zou opheffen. De trein die gisteren in Maseru arriveerde vervoerde met name directe levensbehoeften, als mede zes tankwagons benzine. In een aantal radio-uitzendingen heeft de militaire Raad de bevol king .opgeroepen de rust te bewa ren en tevens opdracht gegeven aan de aanhangers van ex-minister president Jonathan om hun wa pens in te leveren. Jonathan was er de laatste jaren toe overgegaan om zijn aanhangers, en met nam de le den van zijn Jeugdbrigade van wa pens te voorzien. Afgelopen vrij dag kwam het reeds tot een con frontatie tussen deze aanhangers en leden van de para-militaire strijdmacht, waarbij volgens onbe vestigde berichten 17 mensen om kwamen. De woordvoerder voor buiten landse zaken voor de blanke oppo sitiepartij in het Zuidafrikaanse parlement, PFP-lid Colin Eglin, heeft gisteren vraagtekens ge- plaats bij de machtsovername in Lesotho en vooral bij de mogelijke betrokkenheid van Zuid-Afrika. Eglin noemde de apartheid in Zuid-Afrika de grootste destabili serende factor in heel zuidelijk Afrika en de belangsrijkste reden voor de groeiende problemen die de regering in Pretoria heeft met zijn buurlanden. BRUSSEL - Wil de strijd tegen de 'verwoestijning' van tal van Mid- denafrikaanse landen kans van sla gen hebben, dan zullen die landen hun interne politieke structuur drastisch moeten wijzigen. Dat zegt de Europese Commissie in een gisteren verschenen rapport over de bestrijding van de opruk kende woestijn in Centraal-Afrika. In feite bemoeit de Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, zich daarmee rechtstreeks met de politiek van de betrokken landen. Maar de Commissie meent dat de huidige organisatiestructuur van deze armste en droogste landen van de wereld de oplossing van de hongersnood in de weg staat. Decentralisatie van bestuurlijke bevoegdheden en het overdragen van meer bevoegdheden naar ont wikkelingsorganisaties, basisgroe pen en particuliere hulporganisa ties worden in het rapport als een noodzakelijke voorwaarde ge noemd. De verwoestijning kan volgens de Commissie alleen worden te gengegaan met een wereldwijde aanpak. Verbetering van de pro- duktiemethoden, die het ecolo gisch evenwicht in stand houden, een bevolkingspolitiek die de druk op de natuurlijke grondstoffen ver laagt en beschermende maatrege len zoals herbossing zyn punten uit het EG-actieplan. De tot nog toe gevoerde politiek heeft gefaald, aldus Europees Commissaris Natali, als gevolg van haar verspreide aard, haar beperkt heid en haar gebrek aan continuï teit. De EG-landen zouden een zin volle bijdrage kunnen leveren door de ontwikkelingshulp voor lande lijke gebieden te verhogen, door voorrang te geven aan maatregelen ter beperking van de bevolking en door de diverse hulpplannen beter op elkaar af te stemmen. NEW DELHI (Rtr.) - De ramp met het toestel van Air India, dat vorig jaar juni neerstortte voor de kust van Ierland, is veroorzaakt door een zware explosie in de voorste laadruimte van de Boeing 747. Dit staat in een wetenschappelijk rap port dat is opgesteld door het In diase nucleaire onderzoekscen trum. Het verkeersvliegtuig was met 329 inzittenden aan boord van Ca nada op weg naar Bombay toen het kort voor de landing in Londen in zee neerstortte. Niemand overleef de de ramp. Twee organisaties van sikhs hebben destijds gezegd dat zij een bom in het toestel hadden geplaatst. In het rapport staat niet nadruk kelijk dat een bom de ramp veroor zaakt heeft. Wel steunt het een eer der verslag van de Indiase rege ring, waarin staat dat de vliegramp waarschijnlijk is veroorzaakt door een explosie. Uit het onderzoek blijkt dat er geen bewijzen zyn voor metaalmoeheid. De onderzoekers stellen dat niet kon worden achterhaald door wat voor bom de explosie is veroor zaakt Er is geen spoor gevonden van een eventuele bom of tijdme- chanisme. Westduitse spion geeft zich aan Martelen Een Chileense rechter heeft gis teren drie politiemensen veroor deeld omdat ze een man hadden hadden doodgemarteld die ver dacht werd van een (niet politiek) misdrijf. De drie politiemensen kregen drie jaar gevangenis. Maar ze zul len vrij worden gelaten op voor waarde dat ze zich dagelijks bij de politie melden. De staat werd ver oordeeld tot de betaling van 36.000 gulden aan de familie van de ver dachte, die stierf in een politiebu reau in de hoofdstad Santiago. Radioactief Bij een uraniumverwerkingsbe- drijf in Cincinnati (VS) is een meta len vat'met het radioactieve gas uranium-hexafluoride gebarsten, waardoor gas ontsnapte en in het gebouw doordrong. Een woord voerder van het bedrijf deelde mee dat er niemand gewond raakte. Hij zei niet te weten hoeveel gas er uit het vat ontsnapt was, maar dat het maximaal negen kilo gas kon heb ben bevat. Het incident deed zich voor in de nacht van zondag op maandag. Het lek werd niet gesignaleerd door sensoren, die speciaal voor dat doel aangebracht zijn. Hu Yaobang De secretaris-generaal van de Chinese communistische partij Hu Yaobang zal waarschijnlijk in mei en juni een bezoek brengen aan West-Duitsland, Frankrijk, Italië en Groot-Brittannië. Dat is van daag uit diplomatieke kringen ver nomen. Het wordt het eerste be zoek van China's tweede man aan Europa. Tegenstrijdige berichten over positie van president Mohammed KEULEN (AP) - Een rechercheur van politie uit de Westduitse stad v^dTeiglner bfweg^fangegï ADEN (UPIVDPA/Rtr./AFP) Het ^^ootuTiSen'ï ven wegens spionage voor de verloop van de str«d tussen nvah- clusitf de hoofsta^ in handen is wegens spionage DDR. Dit schrijft de krant Ex press. De man, wiens naam niet werd gepubliceerd, verklaarde tegen over de politie het Oostduitse mi nisterie van staatsveiligheid sinds 1981 informatie in handen te heb ben gespeeld over politie-onder- zoeken. De man had een schuld van 20.000 Duitse mark. Van het Oost duitse ministerie ontving hij een eerste betaling van 8.000 mark met de toezegging dat hij in een later stadium meer geld kon verwach ten. De rechercheur was de 16de serende vleugels van de regerende -"' president All Nasser Moham- socialistische partij in Zuid-Jemen med:dleeen bezoek aan Etiopie - en Noord-Jemen weer in Aden te ruggekeerd zou zijn. Volgens GNA zendt het door de blijft verward. Beide partijen be weerden gisteren dat hun troepen de hoofdstad Aden en grpte delen van het land onder controle heb- rebellen gecontroleerde radiosta- ben. Vluchtelingen uit Zuid-Je- tion Radio-Aden niet vanuit de men berichten dat de gevechten, hoofdstad uit, maar bevindt de gedood of ge- zender zich in de provincie Lahej, wond zouden zijn, nog steeds op 32 kilometer ten noorden houden. Het Britse schip Brittan- Aden. Behalve Lahej zouden de r bereidde zich voor op de cuatie van nog meer buitenlanders. De orthodox-marxistische rebel len meldden gisterochtend uitzending de troepen bellen alleen de provincie Shenoua in handen hebben, aldus het nieuwsagentschap. Over de verblijfplaats van presi- Radio-Aden dat zij dent Ali Nasser Mohammed spra- de Zuidjemeniti- ken de berichten elkaar tegen. Uit sche president Ali Nasser Moham- Egyptische bronnen werd med verslagen hadden en de toe- dat de president na een be stand in het land „normaal" begon zoek aan Etiopië en Noord-Jemen Westduitser sinds augustus die te worden. Daarentegen meldde met vijf naaste medewerkers gearresteerd werd of verdween verband met spionage-activiteiten. het nieuwsagentschap Gulf News Moskou gevlucht was. Deze be- Agency (GNA) uit Abu Dhabi dat richten werden echter tegenge- sproken. Volgens het nieuwsagentschap SABA in Noord-Jemen zou de Zuidjemenitische president Ali Nasser Mohammed maandag van uit Aden telefoongesprekken ge voerd hebben met de Libische lei- DELMAS (Rtr./UPI) - Het proces tegen 22 vooraanstaande zwarte Zuid- der Moammad Gaddafi en de Syri- afrikanen is gisteren begonnen. De beklaagden, die allen actief waren het Verenigd Democratisch Front (UDF) en sinds juni 1985 in vooral zitten, verklaarden dat zij onschuldig zijn aan hoogverraad. Op dit grijp staat in Zuid-Afrika de doodstraf. De advocaten van de aangeklaagden rekenen ermee dat het proces jaar gaat duren. Onder hen die terechtstaan^ zijn Patrick Lekota en Popo sche president Hafez Assad. Over voorarrest de inhoud van de gesprekken gaf SABA geen nadere informatie. Maandagochtend berichtte de zender Radio-Aden, die in handen de rebellen, dat president Ali Molefe, die topposities bekleden in de UDF, een twee miljoen leden tel- Nasser Mohammed afgezet het Politburo van de regerende So cialistische Partij de toestand on der controle had. Volgens Radio- de aanklacht zei Lekota, die de Aden hadden alle onderdelen van dat ik onschuldig ben". Met de de strijdkrachten en de politie hun trouw betuigd aan de nieuwe lei ders. Ook meldde het radiostation lende organisatie van mensen die zich tegen het apartheidsbewind zetten. De twee hebben jaren gevangen gezeten op Robbeneiland ook Nelson Mandela twintig jaar heeft doorgebracht Op de vraag of hij zich schuldig acht voorlichting van het UDF deed: „Ik m andere aangeklaagden legde hij er de nadruk op dat het Verenigd Demo cratisch Front geen verboden organisatie Een matroos van het Britse koninklijke jacht Brittannia brengt een meisje aan wal bij aankomst in Djibouti. Het Britse jacht maakte zich gisteren op voor een nieuwe evacuatie uit het chaotische Aden. Er bevin den zich naar schatting nog minstens zeshonderd buitenlanders te mid den van het oorlogsgeweld (foto anpi van de rebellen dat de nieuwe trekking van pantserwagens en ai- Zuidjemenitische partyleiding een le zware wapens uit de hoofdstad begin gemaakt had met de terug- Aden. TEL AVIV (AP) - De inwoners van Kiryat Malachi, een klein plaatsje in het zuiden van Is raël, zullen een dag vasten en offers brengen als boetedoe ning voor een striptease die op Oudejaarsavond is gehouden. Ze hopen dat er zo een eind komt aan de sterfgevallen in het dorp. De afgelopen week waren er in het plaatsje zes personen op verschillende wijzen om het le ven gekomen. Een groep dorpsbewoners besloot daarop een bekende rabbi in Jeruza lem te raadplegen, die hen ver telde dat de doden de straf wa ren voor een zonde die er in het dorp was begaan. Nader onderzoek leerde dat er op Oudejaarsavond in een openbare gelegenheid een striptease-show is gehouden. Volgens het dagblad Yediot Ahronot was het de eerste keer in de 30-jarige geschiedenis van het dorp dat daar iets dergelijks was voorgevallen. Daarop be sloot een groep notabelen uit het dorp dat er een massale ge bedsbijeenkomst zou worden gehouden om voor deze zonde boete te doen. Er bestaan vol gens het dagblad Hadashot ook plannen om tydens een tradi tionele boetedoeningsceremo nie kippen te offeren. Maar een feit is dat sinds Ou dejaar een kind overleed toen het door een auto werd overre den. Bij verkeersongelukken kwamen nog twee anderen om het leven. Een vrouw overleed tydens een bevalling, een baby werd dood in de wieg gevon den en een man kreeg een hart aanval.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7