Verdeeldheid over euthanasieproeve 'Bewindslieden wisten er wel van' Het plezier van 'n paar dagen Vendorado 5-sterren bungalowpark begint al bij de prijs. 'Er staat altijd: natuurlijke Peper stelt besluit over King Kong uit •Jïït^&SSSSiïSZ "^r^,;^hitvooreutha- Heer van stand geeft pijp aan Ma(a)rten of bel: 020-656565 wparken heten u welkom M DINSDAG 21 JANUARI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 D66 teleurgesteld over 'wetsontwerp' kabinet DEN HAAG (GPD/ANP) - De politieke partijen hebben gemengd gereageerd op de proeve voor een euthanasiewet die het kabinet gisteren naar de Kamer heeft gestuurd. Het CDA vindt het voorstel beter dan het D66-initiatief maar wil eerst de kabinetsvoor stellen grondig bestuderen. De partij gaat ervan uit dat de WD het D66-plan niet langer steunt. ROTTERDAM (GPD) Burge meester Peper van Rotterdam heeft de vandaag verwachte beslis sing om het graf te openen van de dubbelspion Chris Lindemans, alias King Kong, voorlopig uitge steld. Hij heeft dit de Haarlemse oud-verzetsstrijdster mevrouw Thöne laten weten. Peper wil eerst de stukken over de steeds mistiger wordende affaire-King Kong nader bestuderen. De dubbelspion zou onder meer de operatie Market Garden (de latere Slag om Arn hem) aan de Duitsers hebben ver raden. Mevrouw Thöne werkte van 1942 tot 1944 samen met Lindemans in de verzetsgroep Vic Swane. Zij is hiervan de enig overlevende. On derzoek van de grafresten zou vol gens mevrouw Thöne kunnen uit wijzen of Lindemans op Crooswijk ligt begraven of mogelijk, zoals ook wordt beweerd, indertijd met medeweten van de Nederlandse in lichtingendienst is weggewerkt naar Zuid-Amerika. De officiële le zing is dat hij kort na de Tweede Wereldoorlog zelfmoord heeft ge pleegd in zijn cel in de Scheve- ningse gevangenis. Mevrouw Thöne had eerder de Amsterdamse procureur-generaal Lagerwaard gevraagd een uit spraak te doen over het laten ope nen van het mogelijke graf van Lindemans. Maar de procureur-ge neraal liet mevrouw Thöne giste ren weten daar geen bevoegdheid over te hebben. Die berust bij de gemeente Rotterdam, aldus de pro cureur-generaal. Het tot nu toe geheime dossier- King Kong, waarover de Raad van State begin januari besliste dat het openbaar kan worden gemaakt, staat volop in de belangstelling omdat het mogelijk aanwijzingen bevat ovef de rol van prins Bern- hard en zijn staf ten De WD zegt blij te zijn met het inhoudelijke voorstel maar wil in tegenstelling tot het kabinet eutha nasie wel voor de verkiezingen in de wet regelen. Of de WD het D66-initiatief blijft steunen lieten de liberalen gisteren in het mid den. D66-kamerlid Wessel-Tuin- stra heeft vooral bezwaar tegen het in het kabinetsvoorstel genoemde criterium 'concrete doodsverwach- ting'. Daarmee kan de medische wereld moeilijk uit de voeten, vindt ze. De Democrate geeft de voorkeur aan de term 'uitzichtloze noodsituatie' uit haar eigen wets ontwerp. Ze vindt overigens dat er voor de WD geen aanleiding is de steun aan haar ontwerp in te trek ken. De PvdA zou vandaag een standpunt bepalen. De ministers Korthals Altes (jus titie) en Brinkman (WVC) presen teerden gisteren de 'proeve'. Eu thanasie mag alleen als er sprake is van ondraaglijk lijden, een concre te doodsverwachting en wanneer verdere geneeskundige behande ling geen enkel redelijk doel dient. Concrete doodsvetwachting, het belangrijke verschil met het D66- initiatief, betekent volgens het ka binet dat 'vitale orgaanfuncties uit vallen of die uitval aanstaande is'. Daarnaast moet voldaan zijn aan een aantal zorgvuldigheidseisen: de patiënt moet grondig zijn voor CPN en VCN ruziën over naam DEN HAAG (ANP) - De Communistische Partij van Nederland (CPN) wil liever niet dat de naam van het Verbond van Communisten in Neder land (VCN) naast die van haarzelf in maart op de gemeentelijke kieslij sten verschijnt. De CPN vindt dat er teveel overeenstemming tussen de namen is en dat zou de kiezers in verwarring brengen, aldus deze partij. De CPN heeft de Raad van State gisteren dan ook gevraagd de inschrij ving van het VCN in het kiesregister van Appingedam, Helmond, Lem- sterland en Zaanstad ongedaan te maken. De VCN staat in nog zes andere gemeenten ingeschreven, maar daarvoor kwam het protest al te laat. Het VCN, een afsplitsing van orthodoxe CPN'ers die het niet eens zijn met de feminisering van de partij, denkt dat er geen verwarring zal ont staan. "Wij hebben er bewust voor gekozen, we willen zelf ook geen ver warring", aldus een woordvoerder. De Raad van State doet morgen uitspraak. gelicht; de arts moet ervan over tuigd zijn dat de patiënt zijn ver zoek vrijwillig en na zorgvuldige overweging heeft gedaan; de arts moet er zeker van zijn dat er geen andere mogelijkheid is om het on draaglijk lijden te verlichten; de arts moet een door de minister van WVC aan te wijzen collega hebben geraadpleegd. Verklaring Het staken van een behandeling op verzoek van de patiënt of het niet behandelen van bijkomende ziekten bij patiënten die in coma liggen en daar naar verwachting niet meer uit bijkomen, rekent het kabinet niet tot euthanasie. Euthanasie mag alleen worden verricht op verzoek van de patiënt. Een algemeen gestelde schriftelij ke verklaring, een zogeheten codi cil, is daarvoor niet voldoende. Een schriftelijke verklaring van de pa tiënt, die is toegesneden op het specifieke ziektebeeld, kan wel voldoende zijn. Patiënten die jon ger zijn dan achttien jaar kunnen niet alleen beslissen. Beide ouders moeten dan ook toestemming ge ven. Weigert een van hen, dan is euthanasie niet toegstaan. Niemand kan worden verplicht euthanasie te verrichten. Artsen die dat weigeren, zijn echter wel verplicht inlichtingen over de toe stand van de patiënt te verschaffen aan een andere arts, die wel tot eu thanasie wil overgaan. AMSTERDAM (ANP) - De inlichtingen- en veiligheidsdiensten van landmacht, luchtmacht en marine gaan met affiches waarschuwen tegen spionage en diefstal van militaire geheimen. De affiches, die elk kwartaal een andere slogan zullen uitdragen, worden op grote schaal verspreid in de krijgsmacht en bij bedrijven die voor het ministerie van defensie werken. Zes matrozen laten de eerste, gedeeltelijk in het Engels gestelde affiches zien. (foto ANP) Chris Lindemans, die tijdens de Tweede Wereldoorlog aan de geal lieerde zijde werkte voor onder meer de Bnts-Canadese inlichtin gendiensten. Ook professor Lou de Jong heeft zich gisteren in de discussie ge mengd. Hij verklaarde in een inter view met de Volkskrant dat de in omloop zijnde verhalen zijn opge klopt en dat er 'een hoop onzin is verkondigd'. Mevrouw Thöne rea geerde hier gebeten op. "Ik wil de historische waarde op tafel leggen. Juist kort geleden heb ik in de boe ken van De Jong passages gelezen die beslist niet kloppen. Het gaat hier om feiten waar ik zelf ben bij geweest. Het kan niet anders dan dat De Jong niet van alle feiten op de hoogte is. Van officiële zijde be staan over sommige zaken zeer te genstrijdige berichten en die zul len nu eens moeten worden uitge zocht". Nieuw sociaal stelsel wordt uitgesteld DEN HAAG (ANP) - Het kabinet laat de datum van 1 mei voor de invoering van het nieuwe sociale zekerheidsstelsel los 'als een zorg vuldige uitvoering uitstel vereist'. Met die toezegging komt staatsse cretaris De Graaf (sociale zaken) te gemoet aan de kritiek van veel ad viesorganen dat het nieuwe sociale stelsel overhaast wordt ingevoerd. In het nieuwe stelsel worden ww en wwv samengevoegd en de wao en aaw gewijzigd. In de nieuwe ar beidsongeschiktheidsregeling krygt iemand alleen een wao- of aaw-uitkering voor het deel dat hij/ zij arbeidsongeschikt is verklaard en voor de rest ww (die na verloop van tijd overgaat in een bijstands uitkering). Het kabinet gaat nog steeds uit het plan waarbij de werkloze zijn uitkering in halfjaarlijkse stapjes ziet afgebouwd van 70 procent van het laatst verdiende loon tot 70 pro cent van het minimumloon. Tegen deze afbouw is massaal verzet ge rezen. Premier Lubbers heeft als alternatief aangeboden het schrap pen van een lagere uitkering in ruil voor een bekorting van de uitke ringsduur met een half jaar, wat 545 miljoen gulden 'kost'. Zwartboek over 'rest van de ijsberg' van euthanasie DEN HAAG (ANP) - "Ik was werk zaam als leerling-verpleegkundige en eigenlijk onwetend over de gang van zaken. Ik had eigenlijk geen stem in te brengen in het be sluit. Maar ik heb wel de medicij nen verstrekt, soms niet wetend wat ik gaf en de uitwerking die de medicatie had. Nu ben ik eigenlijk geschokt dat ik in feite gebruikt ben voor het uitvoeren van passie ve euthanasie. Ik weet zeker dat er nog meer van deze gevallen zijn ge beurd. Terwijl op de overlijdens verklaring altijd staat; natuurlijke dood, hartstilstand". Aldus een van de honderden reacties die het 'Redcomité verple ging Nederland' de afgelopen maanden binnen heeft gekregen. Een deel ervan is opgenomen in het 'De rest van de ijsberg', een zwartboek dat gisteren is aangebo den aan de Tweede Kamer. Het comité is opgericht naar aan leiding van de affaire in het Haagse bejaardenhuis De Terp. Een huis- KOOPJE (GPD) - Nog voordat de replica van het kasteel dat de ge meente Coevorden gaat bouwen voor de grote Expo in Vancouver klaar is, is het al verkocht. In prin cipe heeft de gemeente een uit Hol land afkomstige inwoner van de Canadese wereldstad bereid ge vonden het kasteel na de wereld tentoonstelling voor drie ton over te nemen. De bouwkosten van de replica van het Coevorder kasteel bedra gen 2,5 miljoen gulden. Dit geld wordt betaald wordt door bedrij ven. Op 4 april wordt het kasteel in Vancouver geopend. arts die daar euthanasie had toege- tiënt zijn betrokken - nogal eens de past is door de rechtbank 1 deeld tot een jaar gevangenisstraf. Het comité stelt in het zwartboek vast dat euthanasie veel vaker voorkomt 'dan sommige mensen in Nederland willen geloven', dat verpleegkundigen er op grote schaal aan meewerken, en dat er wat hun rechtspositie in dit op zicht volstrekt niet is geregeld. Ook het initiatief-wetsontwerp middelen toedienen die tot de dood leiden. Dat gebeurt vaak op zich verantwoordelijk voelen voor de patiënt en dat ze in diens belang opdrachten van de arts en onder voorschrift van de arts. Maar het verantwoordelijkheid van de arts komt ook voor dat een verpleeg kundige zelf ingrijpt als een pa tiënt om euthanasie smeekt, terwijl de arts juist levensrekkende maat regelen blijft nemen. Bloedtransfu sies sneuvelen dan, voorgeschre ven geneesmiddelen worden niet toegediend of er worden bij pijnbe- biedt volgens het comité strijding veel hogere doses gege- uitvoeren, ook als ze niet in de be sluitvorming zijn gekend. Maar ze hebben niet het gevoel dat ze een moord plegen, ze zijn er voor de pa tiënt. Ze staan vaak alleen met hun emoties: menig verpleegkundige was blij eindelijk eens het hart te kunnen luchten. geen bescherming voor verpleeg- dan de arts weet. Het verschil kundigen. Dit wetsontwerp gaat wordt weggewerkt met zogenaamd evenals het rapport van de gebroken ampullen in de opiaten- staatscommissie Euthanasie, van uit dat uitsluitend de arts de han deling uitvoert. Het zwartboek citeert niet alleen deling) dat reacties van verpleegkundigen, geen pijn Het comité doet verschillende aanbevelingen: ontslag van rechts vervolging van de hoofdverpleeg kundige van De Terp (die nog te recht moet staan voor zijn aandeel kast. Een andere verpleegkundige: henaalde natiënt nasie en de rechtspositie van ver- laifliiden.Datis. Pjeegkundigen tijdens de oplei ding, een artikel voor gewetensbe zwaarden in de CAO's voor de wijkverpleging en de bejaarden- - mag lijden. Dat is, maar ook van artsen. Een brief is zegt hij, het enige wat ik voor hem ondertekend door 36 verpleegkun- kan doen. Deze patiënt leed onge- digen en artsen acade- lofelijke pijnen, zodat hij van mij DEN HAAG (GPD) - Schrijver- tekenaar Marten Toonder heeft een punt gezet achter de loopbaan van heer van stand Ollie B. Bommel. Voorlopig zijn er geen nieuwe avonturen van Bommel en zijn jonge vriend Tom Poes meer te ver wachten. De 73-jarige, in Ier land woonachtige Toonder gaat zijn krachten nu wijden aan de vrije schrijf- en teken kunst. Marten Toonder heeft bijna 12.000 strips van Bommel en Tom Poes getekend en ge schreven. "Ik ben er meer dan 45 jaar mee bezig geweest. De beslissing om ermee te stop pen, was moeilijk. Maar je kunt beter op je hoogtepunt eindigen dan wanneer het minder wordt", aldus de schrijver-tekenaar. Hij sluit het overigens niet uit in de Marten Toonder bij zijn schep ping: het einde van eindeloos be reikt. (foto ANP) toekomst nog eens een nieuw Bommel-verhaal te zullen schrijven. Tom Poes werd door Toon der in 1938 ontwikkeld als hoofdfiguur van een kinder stripverhaal, waarin Ollie B. Bommel geleidelijk aan de hoofdrol overnam. De verha len van het tweetal versche nen in een groot aantal lande lijke en regionale kranten. De uitgaven van de verhalen in boekvorm werd ook een door slaand succes. Voor de Toonder-filmstu dio's in Nederhorst den Berg is het persklaar van de Bommel strip voor de kranten nu verle den tijd geworden. In het laat ste verhaale, dat treffen 'het einde van eindeloos' heette, had Toonder nog een verras sing voor de fans: hij liet Oli vier B. Bommel trouwen met juffrouw Doddel. "Een logi sche afronding", aldus Toon der. misch ziekenhuis. Zij stellen dat ongeveer' 4 uur tijd een overdosis euthanasie de uiterste consequen- morfine kreeg gespoten, waarna tuuiaiiaoit ur. uutioit «.ut10t.4uv.1r Iliuilllic MCCg gC&JJUlCIl, Wddlllci rWVioiH tie van het bijstaan van zieke en hij overleed. Het was gebruikelijk stervende mensen kan zijn, i dat wettelijke regels ontbreken t dat iedere morfine-injectie werd genoteerd, wat door mij ook king tot euthanasie. dat ze niet of nauwelijks worden gedaan, met als gevolg dat myn gesteund door hun besturen en di- handtekening wel 5 a 6 keer in een paar uur tijd voor dezelfde patiënt stond genoteerd in het morfine-af- tekenboek. Waarom heb ik hier nooit meer iets van gehoord? Wat als men er wel over gesproken had? Gevangenisstraf?". recties. "Eenvoudig stellen dat verpleeg kundigen en artsen niet aan eutha nasie moeten beginnen is een ont kenning van de dagelijkse realiteit. Veelal is hier sprake van een alge meen gebrek aan moed om tot menswaardige oplossingen te ko men en een geestelijke armoede het omgaan met de stervende dood" Vogelvrij FRAUDE (GPD) - De Socialistiese Partij (SP) heeft toegegeven bugemeester Steegmans van Bunnik ten onrechte te hebben beschuldigd van een omstreden rol in de fraudezaak van de woningbouwvereniging 'Prin ses Juliana'. De SP heeft deze aantijging ingetrokken. Volgens SP-secretaris Kox is gebleken dat de partij zich heeft vergist. In brieven aan staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) en minister Korthals Altes (justitie) is hiervan mededeling gedaan. Steegmans heeft genoegen genomen met de verontschuldiging en het voor vanmiddag aangespannen kort geding ingetrokken. Ex-marinetop gehoord over kostenstijging Walrus-onderzeeërs Deze briefschrijfster hoopt dat de het zwartboek wat zal uithalen 'zo dat verpleegkundigen, Uit het zwartboek blijkt ook dat hun vak uitvoeren, niet langer verpleegkundigen - die uur bij de verzorging vogelvrij zijn'. Het comité i de pa- concludeert dat verpleegkundigen (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD) - Achtereen volgende ministers en staatssecre tarissen van defensie zijn steeds ADVERTENTIE Er even lekker tussenuit in zo'n luxueus Vendorado bungalowpark: de 5-sterren parken van Vroom Dreesmann. In het Limburgse Loohorst en Weerterbergen of in Heilbachsee in de Duitse Eifel. Prachtig gelegen bungalows met alle komfort, inclusief kleuren-tv en (in Limburg) open haard. Met volop gratis waterpret voor groot en klein en (in Limburg) tropisch golfslagbad met sensationele waterglijbaan en 32*C verwarmd buitenbad. Met tennisbanen, bowling, sauna, zonnehemel, midgetgolf, gezellige restaurants met bediening en natuurlijk een schitterende omgeving. En het aardige is: de vriendelijke Vendorado 5-sterren bungalowparken zijn wel zo mooi, maar niet zo duur. Zo geniet u al van een lang weekend in een 5-persoons bungalow vanaf f 300,-1 Kom op verhaal en haal vandaag nog de Vendorado folder. De kleurri|ke Vendorado folder ligt voor u klaar bij Vroom Dreesmann en ABN Bank. door de marine op de hoogte ge houden van de kostenstijgingen bij de bouw van de twee Walrus-on derzeeboten. Maar een totaalover zicht met uitzicht op de definitieve prijs ontbrak doordat de directeur- generaal economie en financiën op het ministerie, vice-admiraal De Laat de Kanter, dit niet aan zijn po litieke superieuren verstrekte. Dat beeld kwam gisteren naar voren op de hoorzitting van twee kamercommissies, waar oud-mari neofficieren die bij het Walrus-pro ject waren betrokken, werden ge hoord. Volgens schout bij nacht b.d. Stolz en de voormalige chef staf vice-admiraal Hulshof was niet alleen Stemerdink, maar ook mi nister van defensie Van Mierlo (ka binet Van Agt 2 en 3) door de mari ne over de kostenstijgingen geïn formeerd. Hulshof zei verder, dat ook de huidige minister De Ruiter en staatssecretaris Van Houwelingen al van meet af aan van de kosten stijging hadden kunnen weten. Toch is de Kamer tot januari '84 niet of onvolledig geïnformeerd. Zo beantwoordde staatssecretaris Stemerdink begin 1982 schriftelij ke vragen over de kostenontwikke ling bij het Walrusproject met slechts één gegeven: de noodzake lijk geachte verlenging van het schip raison van 2,9 miljoen per stuk. Uiteindelijk, zo bleek pas in sep tember 1984 uit rapportage van Van Houwelingen aan de Tweede Kamer, kwam de prijs van beide schepen op een bedrag van 485 miljoen per stuk, in totaal een half miljard gulden duurder dan in 1978, toen de beslissing tot de bouw werd genomen. Boetekleed Het was vice-admiraal De Laat de Kanter die gisteren als enige het boetekleed aantrok voor het onvol doende informeren van bewinds lieden. Als directeur-generaal eco nomie en financiën had hy over zicht op het gehele financiële ver loop van het project. Maar, zo legde hy uit, zyn afdeling volgde de praktijk van het controleren per begrotingsjaar of er voldoende geldmiddelen waren om het pro ject te financieren. De vice-admiraal is inmiddels met pensioen, maar bekleedde van 1 september 1980 tot 16 april 1984 (in een periode dat de prys steeg van eerst 460 naar 748 en vervol gens naar 970 miljoen) de sleutel- post op het ministerie. Zijn andere marine-collega's, die met uitzondering van oud-minister en oud-directeur-generaal finan ciën en economie De Geus. niet bü de centrale organisatie maar by de marinestaf hebben gewerkt, ver klaarden om beurten dat van hun kant nooit bewust informatie was achtergehouden. Voor het niet-in- formeren van de Kamer hielden zy bewindslieden verantwoordelijk of schreven zij dat toe aan het minis terie. Hulshof en de schouts by nacht b.d. Kool en Stolz leverden kritiek op de bureaucratische gang van za ken binnen het departement. Vol gens Hulshof treedt er in de relatie tussen politiek en krijgsmacht stagnatie op doordat er geen staats secretaris per krijgsmachtdeel meer is, zoals tot 1975 gebruikelijk was. Hulshof werd samen met Kool en de voormalige directeur economisch beheer marine, de burgerambtenaar M. Kool, halver wege vorig jaar door De Ruiter met pensioen gestuurd. Bewijs Als bewys voor de stelling dat de politieke leiding wel degelijk op de hoogte had moeten zijn, verwezen Stolz. Kool en Hulshof naar de door de marine eind '81 ingelever de cijfers voor de begroting 1982. Daarin werd het Walrus-project be cijferd op 748 miljoen. In de begro ting '82 is daar echter niets van te rug te vinden. Volgens Stolz waren de signalen van kostenoverschrij- ding er al eerder, maar had de ma rine nog geen kans gezien om de zaken op een rijtje te zetten. Daar door was staatssecretaris Van Ee- kelen wel geïnformeerd over de vertraging die in het project was opgetreden, maar niet over de fi nanciële consequenties daarvan. Vrijdag horen de commissies be halve de oud-bewindslieden uit de kabinetten Van Agt 1, 2 en 3, ook vertegenwoordigers van de Alge mene Rekenkamer.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5