Gemeente sleutelt aan beleid voor computer onderwij s Oppositie kraakt voorstellen B en W over gemeenteraad Voorrang voorachterstandsscholen 'Mag ik mijn vlaggen echt niet laten zien?' Lezers Schrijven DINSDAG 21 JANUARI 1986 LEIDEN - Basis- en speciale scholen met kinderen in een achterstandsituatie moeten voorrang krijgen bij het computerondersteund onderwijs. Door middel van een gezamen lijk project van openbaar en bijzonder onderwijs krijgen die kinderen de mogelijkheid hun onderwijskansen met behulp van de computer als leermiddel te verbeteren. Aldus luidt de belangrijkste aanbe veling van de directie onderwijs in de nota 'Computers in het onder wijs', die de aanzet vormt tot een gemeentelijk computeronderwijs- beleid. B en W willen dit jaar voor het project 50.000 gulden en een éénmalige bijdrage van twee ton uittrekken. Dat juist die scholen voor een project in aanmerking moeten ko men, wordt volgens B en W door een aantal zaken gerechtvaardigd. Zo is er het vijfjarige informatie stimuleringsplan (INSP) van het rijk, dat bepaalt dat er van een grootschalige invoering van com puters in het basisonderwijs voor lopig geen sprake kan zijn omdat de kennis van de leerkrachten nog te gering is en de financiële midde len en de mogelijkheden voor bij scholing van die leerkrachten thans nog te beperkt zijn. De resul taten van twee bestaande projec ten in Amsterdam en Den Haag, die tot doel hebben goede software te ontwikkelen ten behoeve van kinderen met onderwijsachter standen, moeten eerst worden af gewacht, vindt het rijk. Voorts is het voortgezet onder wijs al beter bedeeld dan het basis- en speciaal onderwijs: het beschikt over het NIVO-project (Nieuwe In formatietechnologieën in het Voortgezet Onderwijs), dat tot doel heeft dat in 1988 elke school be schikt over drie opgeleide docen ten, een computernetwerk en vol ledig ontwikkelde educatieve soft ware voor op de praktijk ingestel de leerplannen. Bovendien heeft het college al 100.000 gulden be schikbaar gesteld voor computer- onderwijs in het Leidse voortgezet onderwijs. Rembrandt Derde reden om de aandacht op het basis- en speciaal onderwijs te richten is dat uit het zogenaamde 100-scholenproject, waaraan ook de Rembrandtscholengemeeschap twee jaar heeft meegedaan, naar voren lijkt te gaan komen dat een te zwaar accent op 'met de compu ter werken' nadelige effecten heeft voor de motivatie van meisjes. Jon gens blijken doorgaans al probe rende de mogelijkheden van de computer te willen ontdekken, ter wijl meisjes het prettiger vinden om eerst informatie te krijgen over werking, functie en mogelijkheden van de computer. "Het valt te ver wachten dat op jongere leeftijd het verschil in leerhouding bij jongens en meisjes kleiner zal zijn en dat er meer sprake is van gelijkheid, waardoor de kansen in het voortge zet onderwijs voor meisjes groter kunen worden. Er moet voorko men worden dat er met betrekking tot computers in het onderwijs weer een typische jongenscultuur gaat opbloeien", aldus de nota, waarin tevens de vraag wordt op geworpen of het niet zinvol is om in dat 100-scholenproject met apar- Leerlingen van de Rembrandt Scholengemeenschap aan de slag met de computer. De Rembrandt is een van de honderd scholen in Nederland, die aan een speciaal project op het gebied van computeronderwijs hebben meegedaan. foto wim Dijkman) te meisjesgroepen te werken, 'ook al om te voorkomen dat de 'compu terfanaten' onder de leerlingen het leerproces bij anderen belemme- Afwachtend Het in Leiden in te stellen pro ject zou moeten worden voorbe reid door een werkgroep waarin naar de mening van B en W in elke geval de besturen van het bijzon der onderwijs, de Pabo's in Oegst- geest en Leiden, de RSBD en het LICOR vertegenwoordig moeten zijn. Die werkgroep moet ervoor zorgen dat het project wordt afge stemd op reeds bestaande initiatie ven, uitgaat van gelijke deelname van jongens en meisjes, voorziet in nascholing van leraren die aan het project deelnemen en dat het di recte toepassingsmogelijkheden biedt. Voorts moet worden gelet op de overdraagbaarheid van de acti viteiten van het project naar ande re scholen voor basis- en speciaal onderwijs, moet de werkgroep zich buigen over de keuzemogelijkhe den voor de aanschaf van hardwa re en een tijdschema vaststellen waarbinnen de activiteiten moéten plaats hebben. In de nota wordt geconstateerd dat de basisscholen in Leiden over het algemeen een afwachtende houdingen ten aanzien van compu teronderwijs aannemen. "Ener zijds doordat onwikkelingen nog onduidelijk zijn, anderzijds door het ontbreken van financiële mid delen, maar zeker ook door het ge brek aan scholing (bij leerkrach ten)". Geconstateerd wordt ook dat het geenszins eenvoudig is om op gemeentelijk niveau een beleid vast stellen. "Nog langer afwach ten met een gezamenlijk beleid op plaatselijk niveau zal de kans op 'wildgroei' op de scholen echter vergroten". Waarmee wordt verwe zen naar de kennelijke bereidwil ligheid van een aantal scholen om 'onder druk van de commercie en ouders' computers aan te schaffen zonder daarbij de kwaliteit van de software of de landelijke situatie in ogenschouw te nemen. Met soms als gevolg dat spullen in huis wor den gehaald waarvan de spelletjes mogelijkheden de educatieve waarde ver te boven gaan. B en W streven voor Leiden iets anders na: "Wij pleiten er voor om niet uit modieuze overwegingen tot het invoeren van de computers in het onderwijs over te gaan. Zo wel inhoudelijk als organistorisch willen we voorkomen, dat binnen het Leidse onderwijs een onover zichtelijke situatie ontstaat". De nota wordt donderdagavond besproken in de raadscommissie voor onderwijs, samenlevingsop bouw en emancipatie. 5K7I Politie houdt inbreker aan LEIDEN - Een 27-jarige Leide- naar, die gisteravond rond tien uur had ingebroken in een hofje aan de Haarlemmerstraat, heeft maar heel kort van zijn buit kunnen genieten. Rond half elf werd hij op de Mors- weg staande gehouden door agen ten voor wie de man geen onbe kende was en wier aandacht werd getrokken door de tamelijk nieuwe fiets waarop hij reed. De man bleek niet te beschikken over de sleutel tjes van de twee sloten op de fiets, waarop de argwaan van de agenten verder werd opgewekt. In de tas die de Leidenaar bij zich had, trof fen zij een geldkistje met sieraden aan terwijl zich onder zijn kleren een klein geldkistje en een casset te-recorder bevonden. Die bleek hij uit een hofje aan de Haarlem merstraat te hebben gestolen. Waar de flets vandaan komt, is nog net bekend. Weer inbraak in sportzaak LEIDEN - Voor de tiende keer in veertien maanden en de derde keer in de afgelopen week is afgelopen nacht ingebroken bij Armando Sport aan de Haarlemmerstraat. Ontvreemd werden twee paar sportschoenen en zeven surfjaeks. De dieven kwamen, zoals al vaker, binnen door de nooddeur te force- Amnesty Amnesty International begint deze week weer met de tradtitio- nale schrijf avonden, waarop brieven worden geschreven om te protesteren tegen politieke onder drukking. De volgende drie ge vangenen staan ditmaal cen traal. Zu Wenli uit de volksrepu bliek China, die al drie jaar in eenzame opsluiting wordt gehou den wegens 'contra revolutionai re' misdrijven; de Tunesische ad vocaat Beshir Essid die gevan gen zit wegens zijn kritiek op het optreden van de regering bij de voedselrellen in 1984; Mbulelo Goniwe, leider van een zwarte gemeenschapsorganisatie in Zuid-Afrika die sinds 1 juli 1985 gedetineerd is en over wie wordt gevreesd dat hij is mishandeld. De schrijf avonden zijn donder dag in de Ekklesia, Rapenburg 100. aanvang acht uur en volgen de week dinsdag in de Bevrij dingskerk (Zuid-West) om half acht en in de Vredeskerk (Burg- gravenlaan) om acht uur. Sloop 'Het Klaverblad' zeker LEIDEN - Het voormalige fabriekspand van Het Klaverblad aan de Ko- revaarstraat zal worden gesloopt. De Leidse monumentencommissie vindt dat er geen reden is de vroegere koff\e- en theefabriek op de ge meentelijke monumentenlijst te laten plaatsen en dus te behouden. De commissie deelt de mening van wethouder Peters (ruimtelijke orde ning) die al eerder had laten weten 'Het Klaverblad' geen monumentale waarde toe te kennen. Op verzoek van D66-raadslid Hoekema ("slopen is doodzonde") had de wethouder de kwestie toch voorgelegd aan de monu mentencommissie. Sloop van de fabriek maakt de weg vrij voor de bouw van woningen en winkels op dezelfde plek. De Haagse projectontwikkelaar Erica Beheer, eigenaar van het gebouw, heeft daar een plan voor gemaakt. (foto Wim Dijkman) LEIDEN - "Drie velletjes en een sleutel, dat is dan de democratie in Leiden. Ik vind dat zeer frustre rend. Burgemeester en wethouder hebben zich er wel erg makkelijk van afgemaakt", aldus karakteri seerde CDA-voorman Walenkamp gisteravond de reactie van B en W op verzoeken van CDA en PSP/ PPR om meer openbaarheid. Voor de oppositiepartijen verliepen de schermutselingen over het béter functioneren van de gemeenteraad gisteravond uitermate teleurstel lend. Immers, aan al hun verzoeken om het aangeven van beleidsalter natieven door het college, betere informatieverstrekking aan raads leden, extra fractieondersteuning, beter faciliteiten voor steunfractie- leden, het gratis laten drukken van nota's en dergelijke, de instelling van een rondvraag of vragenuurtje in de gemeenteraad en ter beschik kingstelling van de B en W-notulen voor de raadsleden, zijn B en W nauwelijks tegemoetgekomen. Een extra sleutel van de leeskamer voor raadsleden en drie extra sets raads- en commissiestukken per fractie is de oogst tot dusver. Maar wat de oppositiepartijen, gisteravond in de raadscommissie voor algemene zaken, zeiden nog erger te vinden was het feit dat B en W zich in hun antwoord hadden beperkt tot praktische zaken. "Het is uiterst minimalistisch", aldus Walenkamp. Links Leiden-raads- lid Middendorp (PSP/PPR/CPN) vond dit heel erg jammer. Afwezig Ook de afwezigheid van de poli tiek verantwoordelijke man in het college, PvdA-wethouder Borde- wijk, stak CDA en Links Leiden. Burgemeester Goekoop nam voor hem de honneurs waar, maar de opposite vond het onzorgvuldig van Bordewijk om hen nu af te schepen met een niet politiek aan spreekbare college-vertegenwoor diger, terwijl het juist om duidelijk politieke meningsverschillen ging. Desondanks kwam Goekoop enigszins tegemoet aan de kritiek. Zo was de burgemeester het met CDA en D66 eens dat het overleg tussen wethouders en fractievoor zitters best wat meer inhoud zou kunnen krijgen. Goekoop beloofde Walenkamp voorts dat het college in raadsvoorstellen, waar mogelijk, alternatieven zal aangeven voor de door B en W voorgestelde raadsbe sluiten. De achterhoedegevechten over openbaarheid en functioneren van de gemeenteraad domineerden de vergadering gisteravond zo zeer, dat de behandeling van dit onder werp niet eens kon worden afge rond. In de volgende commissie vergadering, en mogelijk in de ge meenteraad, volgt-een nieuwe ron de. BEDRADING - Uit zeventig in aanbouw zijnde woningen aan de StevenshoQespolder is tussen 14 en 20 januari de elektriciteitsbe drading gesloopt en ontvreemd. Voorts werden de zogenaamde blanke aardleidingen gestolen. De schade bedraagt 30.000 gulden. 'Golden Ten alleen tijdens horeca-uren' LEIDEN Het spel Golden ten kan in Leiden doordeweeks niet na één uur 's nachts en in het week einde niet na twee uur in de nacht worden gespeeld. Volgens burge meester Goekoop zijn de Golden Ten-casino's bereid zich aan deze (ook voor de horeca geldende) slui tingstijden te houden. Eerder was er wat verzet van de behendig heids- dan wel gokbazen, omdat men van mening was niet onder het sluitingstijdenregime voor de horeca te vallen. Goekoop deelde gisteravond in de raadscommissie voor algemene zaken mee dat hij alleen nog niet zeker weet of het Golden Ten-casi no aan de Stationsweg zich aan de sluitingstijden zal houden, omdat op momenten van cohtrole door de politie de zaak gesloten bleek. Een woordvoerder van de uitspanning aan de Lange Scheistraat heeft de gemeente een rechtzaak in het vooruitzicht gesteld, als proces verbaal wegens overtreding van de sluitingstijden wordt opgemaakt. De burgemeester meldde gister avond echter dat ook deze casino- baas zich netjes zal gedragen. Wapens in beslag genomen LEIDEN - Bij huiszoekingen in twee woningen aan de Corantijn- straat en de Moddermanstraat, gis teravond rond half twaalf,- zijn een karabijn en een zwart kruit-revol- ver in beslag genomen daar de ei genaren er geen vergunning voor hadden. De karabijn werd aange troffen in de auto van een 38-jarige bewoner van de Corantijnstraat, de revolver bevond zich in het huis van een 39-jarige bewoner van de Moddermanstraat. Had hij twee vlaggen met stok, zijn bewijsmateriaal, helemaal meegesjouwd naar het kanton gerecht, hadden de officier en de rechter er helemaal geen be hoefte aan ze te zien. Want wat viel ermee te bewijzen? Niet meer dan wat ze zo al uit het proces-verbaal hadden gelezen, namelijk dat een stuk van een van de stokken was afgezaagd. Waar het om ging was dat dat eind hout, omwikkeld met ra- cefietsstuurlinnen, onder de stoel van de auto van de ver dachte was aangetroffen. Een geïmproviseerde knup pel was het, zo had de politie geoordeeld. En dat de verdach te het zelf ook niet zo maar een met racefietsstuurlinnen om wikkeld vlaggestokje vond, bleek volgens de rechter wel uit zijn verklaring tegenover de politie: "Ik heb het bij me uit zelfverdediging, je weet maar nooit waar je tegenaan loopt". Dit nu bestreed de verdachte te hebben gezegd. "Onder die verklaring staat ook mijn hand tekening niet". Hij hield stug vol dat het hier niets meer of minder dan een afgezaagde stok betrof. "Ik heb een klein winkeltje, ik wilde vlaggen uit hangen maar de stok paste niet in de houder en toen heb ik er dat linnen omgewikkeld. De stok was ook te lang, dus heb ik er een stuk afgehaald. Toen ik werd aangehouden, lag dat toe vallig nog in mijn auto, echt heel toevallig". De officier, allerminst over tuigd van de onschuld van de verdachte, eiste een boete van 155 gulden. "Een rare eis", oor- deeld de verdachte, "veel te hoog voor iets wat helemaal niet is zoals het lijkt. Mag ik mijn vlaggen echt niet laten zien?" De rechter toonde geen belangstelling, die vlaggen zou den toch niet de juist- of on juistheid van verdachtes ver haal bevestigen. "Je kunt mooie knuppels maken van al lerlei voorwerpen", zei hij op een nieuwe inval van de man dat er in de Wapenwet niets over met linnen, omwikkelde vlaggestokken staat. Die gaf dat toe, 'maar als je al een knuppel wilt maken doe je dat niet van een stukkie vuurhout'. De rechter: "Uw verklaring snijdt letterlijk geen hout". Vijfenzeventig gulden boete en in beslagname van de knuppel. Dat laatste vond de verdachte vast niet erg - wat tenslotte kun je voor leuke dingen doen met een eindje vlaggestok? Strooien "Ik doe mijn best, ik doe mijn best". Nog niet hard genoeg, blijkens het feit dat twee chauf feurs van het vrachtwagenbe drijfje op het overtreden van het rijtijdenbesluit waren be trapt. "Maar het is zo moeilijk", legde de eigenaar uit. "Als ik zelf ook moet rijden en om acht uur thuis kom en mijn chauf feurs om negen uur, kan ik moeilijk nog eens achter die kaarten aan gaan lopen. En weet u", vervolgde hij, "als je door Simone van Driel alles volgens de wettelijke re gels doet, kun je wel inpak ken". En er was ook zo'n willekeur, vond de eigenaar. "Als we bij slecht weer acht uur achter el kaar strooien voor Rijkswater staat, is er niks aan de hand. De politie rijdt langs en steekt de hand op, de wegenwacht steekt zijn hand op. Maar als je voor je zelf aan het werk bent, ga je voor gaas". Er was ook iets mis met een van de aangehouden vrachtwa gens, die was niet gekeurd. Maar dat was zo erg toch niet, want die wagen was 'spiksplin ternieuw', beweerde de ver dachte. Nog geen minuut later bleek het met dat nieuwe wel mee te vallen, het ding was een jaar oud. "Meer dan een jaar oud", kwam enkele seconden wel erg. De officier eiste voor alle overtredingen in totaal vijf honderd gulden boete. Had de verdachte daarop nog wat te zeggen? Op een toon die de bij de rechter aanwezige verge vingsgezindheid in werking moest stellen: "Dat is wel ver schrikkelijk veel geld voor zo'n hardwerkende arme man". Vierhonderd gulden maakte de rechter ervan. Ganzen (2) Met instemming las ik 15 januari in deze krant een protest van Jaap van Ek tegen de voorgenomen maatregelen tegen de ganzen aan de Witte Singel. In dezelfde editie was te lezen dat inmiddels al 21 ganzen zijn ge vangen, die om zeep moeten wor den geholpen. Dit is werkelijk ten hemel schreiend; voor een paar lie den die af en toe moeten remmen, worden deze beestjes uitgeroeid. Vandaag zijn het ganzen, morgen honden of katten en overmorgen bejaarden of kinderen die in de weg staan. Dus als de overlast weg is c.q. de ganzen, dan kan men weer plankgas over de singel. Wat een genot! Het beste zou zijn: heel Neder land onder het asfalt en een mid- denstreep van Groningen tot Maas tricht. "Gaan". Mijn advies aan deze sportieve rijders: koop eens een boek van prof. Lorenz, misschien kom je tot andere gedachten. A.J.W. Arkeveld Lokhorst 49 Leiderdorp Ganzen (3) Ik schryf vanwege de ganzen. Ik vind dat dieren ook het recht heb ben om te leven. Het verkeer moet er maar rekening mee houden. Dat betekent: niet te hard rijden. Er kunnen ook borden worden neer gezet met daarop: 'pas op voor overstekende ganzen en zwanen'. En de mensen die niet van een stukje natuur voor de deur hou den, zijn dierenhaters. Die moeten maar verhuizen. Ook dieren doden is moord. Sanne Hannaart Nicolaas Beetsstraat 28 Leiden Omroep Rijnland Naar aanleiding van recente publi caties over Omroep Rijnland het volgende: De hoofdredactie van Omroep Rijnland Radio is van me ning dat het conflict tussen de deelredactie Nieuws en Actualitei ten en de hoofdredactie en bestuur te veel door de regionale pers is op geblazen. Temeer omdat recent de hoofdredacteur van de afdeling te levisie zijn functie heeft neerge legd lijkt het in alle gelederen van Omroep Rijnland te rommelen. De hoofdredactie van de afdeling ra dio erkent dat er nog veel werk moet worden verzet wil het schip de juiste koers varen. Dat hoort nu eenmaal bij een jonge organisatie. Ondanks alle scherpe hoeken die nog geslepen dienen te worden is de hoofdredactie uitermate tevre den met de vrijwillige medewer kers en de resultaten die zij boe ken. Er bereiken ons regelmatig geluiden dat Omroep Rijnland Ra dio het gemiddeld beter doet dan andere regionale omroepen. Naar de mening van de hoofd redactie is het conflict, dat heeft gespeeld tussen de hoofdredactie, bestuur en een deel van de mede werkers Nieuws en Actualiteiten, ernstiger voor-gedaan dan het uit eindelijk was. Het bestuur heeft een maand of drie geleden beslo ten dat alle medewerkers lid moes ten zijn van de vereniging Omroep Rijnland. Dat is niets nieuws bij verenigingen. De landelijke om roep VARA kent ook zo'n con structie. Een aantal medewerkers van Nieuws en Actualiteiten kon zich echter niet vinden in dat be stuursbesluit. Dit ondanks het feit dat alle afgevaardigden van de redactieleden (kernredactie) zich wel achter dat idee schaarden. De vijf, inmiddels opgestapte, mede werkers wilden echter de discussie opnieuw aangaan. Daar hebben de afgevaardigde van het bestuur en de hoofdredactie zich voor gehoed. Naar aanleiding van deze vasthou dendheid besloot men alle mede werking aan de regionale omroep af te kappen. Omdat de helft van het redactie team was opgestapt heeft Nieuws en Actualiteiten één week niet uit gezonden. Afgelopen woensdag was de redactie weer gewoon te be luisteren. Het programma op de za terdagochtend echter komt te ver vallen. Dit stond toch al geruime tijd op de nominatie te verdwijnen. Met dit schrijven hopen Paul van der Burg (hoofdredacteur radio) en ondergetekende dat alle indianen verhalen de wereld uit zullen zijn. Hans van Klinken, adj. hoofdredacteur radio, Breestraat 117, Leiden Piraten Even wou ik via het Leidsch Dag blad de piratenzender St. Tropez alle lof geven, voor wat deze men sen ons, zieken, ouderen, alleen staanden, gehandicapten aan vele luisteruurljes geven. Waarom wor den deze piraten uit de lucht ge haald? Ikzelf, een zieke trouwe luisteraarster van St. Tropez, ge niet van de Hollandse muziek. Waarom wordt ons dat ontnomen? Ons, zieken en ouderen die niet veel de deur uitkomen. Die men sen doen geen kwaad. Als je al zo weinig hebt, doen die Hollandse plaatjes die St. Tropez en zijn me dewerkers uitzenden je goed. Daar moeten wij toch naar kunnen luis teren en deze mensen moeten dat toch met een gerust hart kunnen uitzenden. 's Zondags de muzikale fruit mand en een paar christelijke uur tjes muziek voor elk oor, dat brengt St. Tropez en dat doet de medemens goed. Als je ziek bent, St. Tropez laat het aan de luiste raars horen en als je in het zieken huis ligt, krijg je kaarten van men sen die je niet kent. Ik heb het zelf ondervonden. Moet dat ons ontno men worden? Nee toch zeker. Ik hoop namens een heleboel ou deren, zieken, eenzamen en gehan dicapten te spreken en hoop dat dit stukje gehoor zal vinden bij iedqf die een hart heeft. En dat St. Tro pez Hollandse muziek kan blijven uitzenden. j. Eradus-Lamers Parkeren Naar aanleiding van het artikel in uw rubriek Steeds onder de titel 'Gebakken peren', d.d. 17-1-86, merk ik graag het volgende op. De uitvoering van de parkeerre- geling en de afsluiting van het Pie terskerkplein maken nu eindelijk - in de praktijk - duidelijk dat het gemeentelijke verkeers- en par keerbeleid op een aantal essentiële punten niet strookt met de vraag. Tot nu toe is door de politieke partijen - noch die van het college, PvdA en WD, noch de overige, CDA, D66 en PSP/PPR - niet hier op ingespeeld. Het komt mij voor dat die politieke partijen die met praktische plannen in deze proble matiek komen, bij de nu komende verkiezingen een streepje voor hebben. Ik wacht met spanning af. A.B. Lagerweij Hooigracht 76 Leiden Schubertlaan (2) Uw dagblad stelt bij herhaling een aantal bewoners van de Schubert laan in een verkeerd daglicht. Wat is er gaande? Betrokkenen is door de gemeen telijke autoriteiten per brief een terrein voor recreatie toegezegd na verwijdering van de bejaardenwo ningen ter plaatse. Deze noodwo ningen zijn nu verwijderd en nu komt men van gemeentelijke zijde aanzetten met een woningbouw plan. Het moet toch voor iedereen dui delijk zijn dat men niet met zich laat sollen. Bovendien zal niemand het prettig vinden wanneer door bebouwing het wijde uitzicht op een bedrijvig kanaal wordt ontno men, al zou er een paleis voor ko ning Bim Bam Bula komen. Schubertlaan.bewoners zeggen: 'Groen moet groen blijven en toe zeggingen moeten worden nageko men'. N. Schouten Schubertlaan 161 Leiden

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4