Steeds Appartementen in 4 Bank van Lening GAB werft personeel door presentatie bedrijf per video Als politie is verhuisd SoUicitantenbank bij arbeidsbureau Leiden en Alphen in de markt voor vrouwenvakschool 198t DINSDAG 21 JANUARI 1986 LEIDEN Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok LEIDEN - De voormalige Bank van Lening, nu nog een deel van het politiebureau, zal worden gerestaureerd en worden opgesplitst in twaalf tweekamerappartementen, acht voor ouderen en daarboven, onder de kap, vier voor jongeren. Het monumentale gebouw komt straks geheel vrij te staan doordat andere gedeelten van de achterbebouwing van het politiebureau zullen worden gesloopt. De restauratie wordt gecombineerd met een opknapplan voor het nabijgelegen P.G. Speckhof en de bouw van een aantal nieuwe woningen in hetzelfde gebied. De Bank van Lening werd in 1657 gebouwd en in de achttiende eeuw uitgebreid met het pand Nieuw- steeg 6. Bijna driehonderd jaar, tot 1954, heeft het bankgebouw als lommerd dienst gedaan; daarna werd het bij het politiebureau ge trokken. Het vertrek van de politie dit vooijaar naar het nieuwe bu reau aan de Langegracht maakt het mogelijk het bankcomplex een nieuwe bestemming te geven. De Leidse architect Boudewijn Veld man heeft van de gemeente Lei den, eigenares van het gebouw, op dracht gekregen een restauratie plan te maken. De Bank van Lening is nu nog goeddeels aan het oog onttrokken. Door het slopen van een ander ge deelte aan de achterzijde van het politiebureau zal het gebouw straks geheel vrij te komen staan. Speckhof Het is de bedoeling de restaura tie van de Bank van Lening te com bineren met het herstellen en ver bouwen van het P.G. Speckhof aan het Pieterskerkhof. Dit hofje be hoort inmiddels door een 'dochter stichting' toe aan de Leidse Stich ting tot Exploitatie van Bejaarden centra. Het plan is om van twee huisjes één te maken. Nu telt het hofje acht huisjes. Het verkeert volgens een onderzoek van de ge meente in zeer slechte staat. Ver der is het de bedoeling in de tuin muur een opening te maken, waar door er van het hof een toegang komt naar een nieuw stuk open baar groen. Het P.G. SpeckhoQe is in 1645 gesticht door een rentmees ter van de Nederlands Hervormde Kerk, Pieter Gerritz van der Speek. In hetzelfde gebied komen ook nieuwe woningen, waarschijnlijk twaalf. Deze gestapelde woingen komen in het verlengde van de Bank van Lening, een gedeelte dat vroeger Gekroonde Liefdepoort werd genoemd. Ook deze nieuw bouw komt onder beheer van de Stichting tot Exploitatie van Be jaardencentra. Parkeerpolitie De verhuizing van de Leidse po litie zal leiden tot nog meer (v.er- )bouwactiviteiten in de Pieters- wijk. De voorzijde van het oude bureau aan de Zonneveldstraat, die uit 1927 dateert zal blijven staan en op de gemeentelijke mo numentenlijst worden geplaatst. B en W hebben nu definitief voorge steld hier de parkeerpolitie te huis vesten. Daar zijn twee redenen voor: bij het ontwerpen van het po litiebureau aan de Langegracht is geen rekening gehouden met de drastische personeelsuitbreiding die de parkeerpolitie gedeeltelijk achter de rug heeft en gedeeltelijk nog te wachten staat; bovendien heeft het oude bureau als voordeel dat het midden in een gebied ligt waar de parkeerpolitie veelvuldig zal opereren. Het gebouw zal eerst drastisch worden verbouwd. Oor spronkelijk was het overigens de bedoeling een deel van de sociale dienst in het complex aan de Zon neveldstraat te vestigen. Nieuwsteeg Dank zij het vertrek van de poli tie komt ook het monument Nieuwsteeg 6, de voormalige direc teurswoning van de Bank van Le ning leeg. Het is de bedoelinmg dit te restaureren, evenals de er naast gelegen huizen Nieuwsteeg 4/4a en 10. Architect Verhaar-Soudjono van het Leidse architectenbureau Schutte Partners bereidt een plan voor tot realisering van negen zelf standige appartementen in deze huizen, die in beheer zullen komen bij de Woningbouwvereniging Lei den. Hetzelfde verhaal gaat op voor de panden Zonneveldstraat 15, 16/ 16a en Langebrug 107 die leegko men en gerestaureerd worden in combinatie met Zonneveldstraat 18 (als de bewoners van dit pand De vroegere Bank van Lening die nu nog een onderdeel van het poli tiebureau is en straks geheel vrij zal komen te staan. Het bankge bouw wordt gerestaureerd en delen van de omliggende bebouwing worden afgebroken. (foto Wim Dijkman) daarmee instemmen). Na uitvoe ring van het plan zullen er acht zelfstandige appartementen ont staan, te beheren door Woning bouwvereniging Leiden. Ónder- zocht wordt of de drie nabijgelegen panden Langebrug 99 tot en met 105 eveneens kunnen worden gere noveerd. Drugshandelaren aangehouden LEIDEN - De politie heeft gister middag rond drie uur in en om een woning aan de Opaalstraat twee Rotterdammers van 26 en 28 jaar en een man uit Capelle aan den IJs- sel van 31 jaar aangehouden op verdenking van handel in cocaïne en heroine. Drie bezoekers, Leide- naars van 21,22 en 24 jaar oud, zijn na verhoor vrijgelaten. In het pand werden enkele grammen heroïne en cocaïne aangetroffen. Eerste film gemaakt van kledingconcern LEIDEN - Bij het gewestelijk ar beidsbureau (GAB) in Leiden is gisteren officieel de eerste video- bedrijfspresentatie in deze regio in gebruik genomen. Directeur C.A.J. Tibbe van het GAB overhandigde een exemplaar van deze video aan J. van Herwijnen, manager perso neelszaken van het kledingcon cern Superconfex, het bedrijf waarvoor de presentatie is ge maakt. Een video-bedrijfspresentatie is een nieuw middel om sollicitanten te werven en te selecteren. Mensen die belangstelling hebben om bij een bepaald bedrijf te werken, kunnen dergelijke video's bekij ken bij het gewestelijk arbeidsbu reau. Daardoor krijgen ze een - glo baal - beeld van de onderneming en kunnen ze sneller ontdekken of het een aantrekkelijk bedrijf is of niet. Voor zowel de arbeidsbureaus als de ondernemingen en de sollici tanten bieden deze presentaties voordelen. De arbeidsbureaus kunnen een nieuw en modern stukje service verlenen. Bedrijven kunnen tegelijkertijd doeltreffen der sollicitanten werven omdat de mensen die op een vacature schrij ven, al enigszins weten waar ze aan toe zijn. Daardoor wordt hen, en natuurlijk ook de sollicitanten, te leurstellingen bespaard. Energiebedrijf In Nederland zijn al verschillen de van dergelijke video-bedrijfs- LEIDEN - Het gewestelijk arbeidsbureau in Leiden 'bank' kunnen werkgevers sneller geschikte kandida- wu op korte termijn met een zogenoemde sollicitan- ten voor een bepaalde baan op het spoor komen, tenbank beginnen. Dit is te vergelijken met de al jaar In de sollicitantenbank worden gegevens geregi- en dag,in gebruik zijnde vacaturebank. In de sollici- streerd van zowel werklozen als mensen die al werk tantenbank worden echter geen banen aangeboden, hebben, maar op zoek zijn naar een andere baan. De maar zijn mensen geregistreerd die op zoek zijn naar - 'sollicitanten' worden anoniem geregistreerd. Namen ander - werk. worden pas bekend gemaakt wanneer de werkgever een geschikte kandidaat heeft gevonden. Directeur C.A.J. Tibbe van het gewestelijk arbeids- Gegevens worden pas in de sollicitantenbank opge- bureau (GAB) maakte gisteren bekend dat er naar nomen na overleg met de kandidaten. De manier wordt gestreefd de sollicitantenbank tijdens de bednj- waarop de werkgever sollicitanten benadert, wordt vencontactdagen op 19 en 20 maart in de Groenoord- Van geval tot geval afgesproken met het gewestelijk hallen bedrijfsklaar te hebben. Met behulp van deze arbeidsbureau. presentaties vervaardigd en inge zet bij de arbeidsbureaus. In de Leidse regio en de duin- en bollen streek was dat nog niet het geval, tot de presentatie van het in onder meer in Zoeterwoude gevestigde kledingconcern Superconfex ge reed kwam. Op korte termijn vol gen er nog meer. Onder meer staan bedrijfspresentaties op het pro gramma van het Energiebedrijf Rijnland en de verffabriek Sikkens in Sassenheim. De bedrijfspresentaties worden gemaakt in opdracht van de desbe treffende onderneming en het ge westelijk arbeidsbureau. Beide partijen nemen de helft van de kos ten van het doorgaans tien minu ten durende - en ongeveer 30.000 gulden kostende - filmpje voor hun rekening. Het schrijven van het scenario van de video en het maken van de opnamen ervoor worden door de Rijksvoorlichtingsdienst uitbe steed aan particulieren. Het bedrijf heeft daarmee geen directe be moeienis, al moet het het scenario en de opnamen wel goedkeuren voordat de film gereed is. Het GAB heeft door dit alles de garantie dat de video's van con stante kwaliteit zijn. Bovendien wordt voorkomen dat de presenta ties een soort 'reclamefilms' wor den. Met andere woorden: ook de wat minder positieve kanten van een bedrijf worden getoond. LEIDEN - De bouw van het Bastionhotel aan de Voorschoterweg, vlakbij zwembad De Vliet, vordert gestaag. Vorige week werd het hoogste punt bereikt en zoals het er nu naar uitziet kan het hotel volgens planning half maart, vóór de Paasvakantie, de deuren openen. Het aan de Voorschoterweg verrijzende hotel is de eerste in een keten van in Nederland te bouwen Bastion-hotels, dertig in totaal. Het zal twee verdiepingen tellen en valt onder de categorie 'low budget'-accommoda- ties; een overnachting met ontbijt moet zo'n zeventig gulden gaan kosten. (foto Wim Dijkman) LEIDEN/ALPHEN - Leiden en Al- Waarom er juist in Leiden en Al phen zijn kandidaat voor de vesti- phen wordt gezocht naar een mo ging van een vrouwenvakschool, gelijkheid om een vrouwenvak- Het initiatief tot het oprichten van school van de grond te krijgen? zo'n school is afkomstig van de "Omdat er juist uit dit deel van de Stichting Vakopleiding Vrouwen- provincie nogal wat mensen naar bond FNV. Utrecht reizen om daar aan de cur- Naast Leiden en Alphen hebben sus deel te nemen. Uit dit gebied zich ook Den Haag, Gouda en Zoe- komt ook een groep initiatiefne- termeer als gegadigden aange- mers die er bij de stichting op aan meld. De gewestelijke arbeidsbu- gedrongen heeft de mogelijkheid reaus in deze gemeenten nemen de te bekijken of er in de buurt van kosten van het vooronderzoek, dat hun woonplaats zo'n vakschool antwoord moet geven op de vraag van de grond kan worden getild, waar de school moet komen, voor Daarna gaan we in het zuidelijk hun rekening. deel van Zuid-Holland onderzoe ken of er behoefte aan een vrou- De definitieve vestigingsplaats wenvakschool is", aldus een zal pas half april bekend zijn. Dan woordvoerster van de stichting, wordt het onderzoek, dat vier De belangstelling voor de school maanden duurt, afgerond. Het is in Utrecht is overweldigend. De de bedoeling dat de school in sep- voorwaarden om een cursus te vol- tember van dit jaar gaat draaien. gen zijn gunstig: de opleiding is De Stichting Vakopleiding Vrou- part-time en de lestijden zijn aan- wenbond FNV denkt, dat Leiden gepast. Het diploma is officieel, een grotere kans op de school heeft Kinderen hoeven geen belemme- dan Alphen. Leiden, zo stelde de rinê te vormen: voor hen is er een stichting vanmorgen, is een stuk speciale opvang, beter te bereiken dan Alphen. Nu al is bekend hoe de naam van Helemaal nieuw is het idee van de school zal zijn: 'Lena de Graaf- de vrouwenvakschool niet: in school'. Zij nam als eerste het ini- Utrecht en Tilburg kunnen vrou- tiatief tot oprichting van de onder wen, die opnieuw aan het ar- wijsinstelling, beidsproces willen gaan deelne- men, een gerichte vakopleiding PARKEERONTHEFFING - Uit volgen. Aan de vooropleiding stelt een aan de Langebrug geparkéerd de stichting geen bepaalde voor- staande auto is gisteren een par- waarden. De opleidingen in keerontheffing gestolen. Voor Utrecht en Tilburg bieden de vrou- zover de politie bekend is het de wen twee mogelijkheden: een cur- eerste keer dat zo'n door vele auto sus informatica (computerkunde) mobilisten begeerd papiertje is en een opleiding die gericht is op ontvreemd. De ontheffing was ei- het opzetten starten van een eigen gendom van een bewoner van het bedrijf. Rapenburg. Stadsschoon U wist het misschien nog niet, maar een transformatorzuil valt onder de noemer stadsschoon. Tenminste, dat vindt de gemeen te Leiden. En het zou zonde zijn als zo'n zuil zomaar zou verdwij nen, meent het gemeentebe stuur. Welke zuil? Die op het Vrou wenkerkplein in de Camp. Een citaat uit de brief die de gemeen te schreef aan het Energiebedrijf Rijnland: "Het is ons bekend dat deze transformatorzuil binnen kort haar oorspronkelijke func tie verliest. Bij de restauratie van het Boerhaave-complex wordt namelijk in de bebouwing daar een transformatorruimte opge- "Als gevolg daarvan wordt de bewuste transformatorzuil voor de elektriciteitsvoorziening over bodig. Handhaving van die transformatorzuil vinden wij uit oogpunt van stadsschoon zeker gewenst en wy zouden het be treuren indien deze zuil zou ver dwijnen". Waarna het gemeentebestuur het volgende plan voorlegt aan de directie van het Energiebe drijf: men is bereid de zuil voor niks over te nemen, "zodat dit exclusieve en beeldbepalende object ook in de toekomst voor de stad behouden blijft". Exclusief...beeldbepalend...al- sof ze het over een monument hebben. "Maar het is toch ook beeldbe palend straatmeubilair", zegt -ambtenaar Meijer in het dieven- taaltje dat men ten stadhuize re gelmatig hoort. "Kijk", vervolgt hij, "je hebt nog twee van dit soort zuilen in Leiden. De ene is weggehaald van het Rapenburg en gaat naar de Langegracht, die gaat als blik vanger voor het Energiebedrijf fungeren, en de andere willen wij dus behouden. Simpelweg om dat het min of meer om een uniek bouwwerk gaat". Meijer vertelt vervolgens dat er al eens werd getwist over de zuil op het Vrouwenkerkplein. "De vraag was toen: hoort-ie daar nou wel of niet. Twee maanden gele den werd er weer over dit voor beeld van stadsschoon gepraat. Het raadslid Hoekema (D66) zei toen dat het jammer zou zijn als de zuil zou verdwijnen. Dat von den wij ook. Vandaar dit voor stel". Op de vraag of het Energiebe drijf al heeft gereageerd, geeft Meijer liever geen antwoord. Voor dit soort diepgravende kwesties kunnen we beter even een collega consulteren, laat hij niet zonder gevoel voor ironie weten. Die collega, Verplancke, zegt even later: "Nee, het Energiebe drijf heeft nog niet gesteld dat wij die zuil mogen overnemen. Maar ik denk dat het wel voor el kaar komt en we hoeven echt niet bang te zijn dat-ie van de ene op de andere dag met de grond gelijk wordt gemaakt, want aan de Langegracht zijn ze inmiddels van onze plannen op de hoogte". Cicero Wie was Cicero? Een groot redenaar, dat om te beginnen; iemand ook die niet met de achterkant van een tim mermanspotlood schreef, maar beschikte over een gouden pen netje. Daarnaast is Cicero ook nog eens een keer de naam van een fraai vormgegeven letter. En zo kunnen we nog wel even door gaan met het opsommen van be tekenissen. Frank Kouwenhoven gaat on dertussen onverdroten door met opdreunen, maar dat mag niet vreemd worden genoemd: hij is immers redacteur van Cicero, het blad van het AZL, voorheen schrijver of dichter. (In dit num mer staat een kort verhaal van de Leidse auteur Willem Otter speer.) Wie Cicero vergelijkt met Cen trum zal moeten erkennen dat het nieuwe blad een hele vooruit gang is: aangenamer om te lezen, minder nuffig, enfin: gewoon journalistieker dus. Als daar nu maar geen moei lijkheden over ontstaan in het ziekenhuis. Uitgegakt (2) Vorige week kon u in deze ru briek lezen dat de eigenaar van de ganzen van de Witte Singel in overleg met de directie groen van de gemeente Leiden had be sloten om 21 ganzen te laten slachten, nog voordat de dieren gaan nestelen. De zestien overgebleven gan zen mochten blijven rondzwem men. Voor hen zijn voorzienin gen getroffen, dat wil zeggen: er werden bordjes geplaatst met een gans erop, om de automobi listen te waarschuwen. Van Steijn, de eigenaar, is blij met dat bord. Maar over één ding is hij helemaal niet te spreken: dat zijn ganzen naar de poelier werden gebracht. "Ik heb daar voor geen toestemming gege ven", zegt hij. "Nee eerlijk, de politie noch de gemeente heeft gezegd: we gaan die beesten van jou weghalen. Jammer van die dieren. Ik was nota bene zelf al druk doende om een ander adres voor ze te zoeken". Wat zullen we nou krijgen: geen toestemming gevraagd! Ambtenaar Cornet van de direc tie groen kan nog net een diepe zucht onderdrukken als hij het woord ganzen hoort. Zegt dan: "Moet u luisteren: voor deze kwestie moet u bij de politie zijn. Zij hebben met de eigenaar alles geregeld". Geen toestemming? Volgens politievoorlichter Graveland liegt de eigenaar. "Het is zo ge gaan: die dieren zijn gevangen en toen hebben wij de kosten van dat vangen voorgelegd aan Van Steijn. Logisch natuurlijk, dat bedrag komt voor zijn rekening. Toen heeft hij echter vervolgens afstand gedaan van zijn ganzen en stond ons nog maar één ding te doen, ja, iets andere konden we niet doen". Naar de poelier. De transformatorzuil op het Vrouwenkerkkoorplein, die weliswaar zijn oorspronkelijke functie verliest, maar als voorbeeld van 'stads schoon' mag blijven. Zodat hij ook zijn nevenfunctie van aanplakzuil wel zal houden (foto Wim Dijkman) Centrum geheten. Wat was er mis met Centrum? Waarom is dat blad in een nieu we jas gestoken? Eigenlijk niks, als we Kouwen hoven goed begrijpen. In het voorwoord van het eerste num mer van Cicero schrijft hij: "Het was, te oordelen naar de publie ke opinie, lang niet slecht, en dat is een goede conditie om dingen te gaan veranderen". Er veranderde veel. Qua vorm geving bijvoorbeeld. Was Cen trum een wat grauwogend blaad je, Cicero oogt als het huisorgaan van een grote discotheek. Dat blad er duur uitziet, is het gevolg van een ruige adver tentiewerving, schrijft Kouwen hoven. (Die overigens een merkwaar dige voorkeur heeft voor stoere taal. Woeste verspreiding, ruige advertentiewervig, frontale in terviews ..wat is er in die jongen gevaren?) De toon van Cicero zal anders zijn dan die van Centrum, ver volgt de redacteur: minder lo kaal, "maar we blijven, ook voor thuislezers. leuke dingen doen". Onder die leuke dingen valt ook de literaire bijdrage van een

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3