Minimale actiebereidheid bij sociale werkplaatsen Verkeersplan heeft nog een lange weg te gaan Woonwagencentra goedkoper Abva/Kabo wil loonsverhoging van 2,5 procent Radio bij nieuwbouw 'Duinzigt': duwen, trekken en joelen bij Dolf Lyceum krijgt computerproject Leiderdorper verliest steekpenningen-geding PAGINA 2 REGIO LEIDEN DINSDAG 21 JANUARI 198| DI LEIDEN - Van werkne mers van sociale werkplaat sen in de regio Leiden zijn morgen geen acties te ver wachten. Hoewel de vak bond Abva/Kabo woensdag heeft uitgeroepen tot een dag waarop overal in het land prikacties worden ge houden als protest tegen de weigering van staatssecre taris De Graaf om de salaris sen te verhogen, legt in so ciale werkplaatsen in Lei den, Alphen aan den Rijn, Katwijk en Sassenheim nie mand het werk neer. "Of het moet om een plotselin ge, ongeorganiseerde actie gaan". door Henk van der Post De actiebereidheid onder de onge veer 2000 mensen die werkzaam zyn bij de vier werkplaatsen in de Leidse regio is zeer gering. De werknemers zijn er in hun algem eenheid moeilijk toe te bewegen het werk neer te leggen. "Je kunt vloeken of schelden, de mensen zijn voor bijna geen enkele actie te mobiliseren", aldus oud-vak bondsman De Jong uit Sassen heim. Dat ook landelijk gezien de onge veer 80.000 werknemers niet staan te springen om het werk neer te leggen, heeft zo z'n oorzaken. De organisatiegraad is bijzonder laag. Bij de Abva/Kabo zijn slechts 10.000 werknemers van sociale werkplaatsen aangesloten. H. Ver meulen, namens de bond landelijk bestuurder van de sociale werk voorziening, schat dat voorts nog eens 3.000 mensen lid zijn van het Vijf inbraken in Voorschoten VOORSCHOTEN - In vijf wonin gen in de Boschwijk in Voorscho ten is de afgelopen nacht ingebro ken. Aan de Prins Mauritslaan wer den twee woningen doorzocht. Op dezelfde wijze, alleen de bovenver dieping, werd een woning aan de Generaal Spoorlaan doorzocht. Een tweede poging bij een woning aan deze laan mislukte omdat de bewoners wat hoorden en pols hoogte gingen nemen. De dieven waren er toen nog niet in geslaagd de woning binnen te komen. De vijfde inbraak in de wyk was in en woning aan de Schaperlaan, ook hier werd de bovenverdieping doorzocht. De politie vermoedt dat hier de zelfde dader(s) aan het werk ge weest is, gezien de gebruikte me thode om de woningen binnen te dringen. In alle gevallen is men aan de achterkant de woning binnen gedrongen door het slot te force ren. Het is nog niet bekend wat er gestolen is uit de woningen. Tegen boom door black-out VOORSCHOTEN - Twee inwo ners van Rotterdam zijn gistermid dag gewond geraakt toen zij, op de Veurseweg richting Voorschoten centrum, met hun auto tegen een boom terecht kwamen. De 31-jari- ge bestuurder van de auto ver klaarde later een black-out te heb ben gehad en van de weg te zijn geraakt. De man liep verwondin gen op aan het gezicht en aan zijn rechterenkel. Zijn medepassagiere liep eveneens verwondingen in het gezicht op. Beiden zijn overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Bommelding bij 3M ZOETERWOUDE - Het Zoe- terwoudse bedrijf 3M is gister ochtend geconfronteerd met een bommelding. Het gebouw, gelegen in het industriegebied aan de Rijndijk, moest worden ontruimd. Waarop loos alarm werd geconstateerd. Zowel de politie als het van origine Amerikaanse bedrijf willen geen enkele medede ling doen over de bommel ding. 3M, die onder meer soft wa- re-apparatuur, kopieermachi nes, cassettes en medische in strumenten vervaardigd, is pas sinds kort in Zoeterwoude gevestigd. Daarvoor zat het bedrijf jaren aan de Leidse Rooseveltstraat. CNV. "Dan is er nog een kleine groep van 1.500 werknemers die lid zijn gebleven van hun oorspronke lijk bond. Het betreft mensen die meestal als gevolg van een ongeluk bp sociale werkplaatsen terecht zijn gekomen, maar lid zijn geble ven van die bond waarbij ze reeds waren aangesloten". Van de men sen die lid zijn, werken de meesten in grote steden. Op het 'platteland' zijn maar weinigen georganiseerd. Directeur E. Hofstee van de sociale werkplaats in Katwijk bijvoor beeld schat dat hooguit drie pro cent van het personeel lid is van een bond. Respons Bovendien gaat het in een groot aantal sociale werkplaatsen om mensen die verstandelijk wat min der zijn. Die groep is moeilijker te bereiken. Maar ook de standpun ten van de directies tellen mee als het om acties gaat. Directeur J. Huyers is de mening toegedaan dat acties bezuinigingen in de hand werken. Door het stilleggen van het werk wordt de overheid schade toegebracht die op een of andere manier zal moeten worden betaald. Dus geen acties. Uit de geringe actiebereidheid mag volgens vakbondsman Ver meulen zeker niet worden gecon cludeerd dat alles koek en ei is bij sociale werkplaatsen. Er leven veel grieven bij de bond. De meest ac tuele is de strijd voor salarisverho ging. "Een onderzoek van de Loon- technische Dienst heeft uitgewe zen dat de salarissen met name op de hout- en metaalafdeling van so ciale werkplaatsen zijn achterge bleven bij het bedrijfsleven. Het is gebruikelijk dat het werk daarmee wordt vergeleken. De loonachter stand bedroeg eind 1983 gemid deld 2,58 procent". Daarbij is het volgens Vermeu len niet gebleven: "Werknemers van sociale werkplaatsen werden met ingang van 1984 ook nog eens drie procent gekort als gevolg van algemene bezuinigingsmaatrege len van de regering voor ambtena ren en trendvolgers. Over die drie procent praten we niet eens meer. Staatssecretaris De Graaf wil even wel niet praten over een loonach terstand van dik 2,5 procent. Hij komt op basis van een eigen onder zoek tot een verschil van één pro cent met het bedrijfsleven. Maar dat is natuurlijk flauwekul want uit een studie van de Loontechni- sche Dienst blijkt een veel groter verschil". De bewindsman wil zelfs die één procent loonsverhoging niet ge ven. Die wil hij in portemonnee houden om daarmee het zieken geld aan te vullen tot 100 procent. Dat kost de staat ongeveer 25 mil joen gulden, terwijl het niet uitbe talen van dat procent 'slechts' 17 miljoen oplevert. "Het enige dat hij kwiit'wil is een extra vriie dau. F.n dat vinden wij te weinig. Vandaar dat we prikacties willen houden in de vorm van poortbezettingen, on derbrekingen van het werk en op tochten door de grote steden", al dus Vermeulen. Kritiek heeft de bond voorts op het feit dat er nog steeds geen ade quate pensioenregeling is. Ook de arbeidstijdverkorting heeft bij so ciale werkplaatsen niet tot herbe zetting geleid. Verplicht Sinds een paar jaar moet perso neel van sociale werkplaatsen dat met een busje wordt opgehaald zelf een bijdrage betalen in de kos| ten daarvan. Die vergoeding middels opgelopen tot 53 gulden per maand. "Bedrijfsvervoer was vroeger gratis. Alles bij elkaar op geteld hebben werknemers de laat ste jaren flink wat moeten inleve ren". Hoewel Vermeulen een waslijst van kritiekpunten opnoemt, zit zij het personeel van sociale werk plaatsen klaarblijkelijk minder dwars dan de vakbond. Geen ties in de regio Leiden. "Met alle respect voor de Abva/Kabo, maar wijk. En ook directeur Kolkman uit Sassenheim verwacht geen ties, maar houdt als enige nog een slag om de arm. Leiden en Alphen sluiten prikacties vrijwel zeker uit. De Wassenaarse woonwagenlocatie Lagerweide Raetlaan, rechts de Oostdorperweg. aanbouw. Op de achtergrond de flats aan de Dirk de (foto: Wim Dijkman) Dolf Brouwers kreeg de zaal al snel op zijn hand. (foto: Jan Holvast) OEGSTGEEST - Bij de rooms- katholieke IVO-Scholengemeen- schap 'Duinzigt' in Oegstgeest wapperde gisteren de AVRO- vlag. Het radioprogramma 'Hol lands Glorie' ging live vanuit de school de lucht in. Hollandse ar tiesten traden er op ter gelegen heid van de officiële opening van de nieuwbouw aan de school. De schoolbevolking was in beweging voor deze 'happening'. Geluid en licht vulden de gym zaal van de school aan de Wijt- tenbachweg. Enthousiast werden de nieuwste hits meegezongen door de opeengepakte massa kin deren. Sommige docenten van de school liepen wat zenuwachtig heen en weer, terwijl anderen heupwiegend naar de muziek luisterden die op maximale sterkte uit de luidsprekers klonk. Duwend en trekkend aan elkaar probeerden meisjes zich naar vo ren te werken om straks vooral niets te missen van het optreden van Dolf Brouwers. Het gejoel en geduw in de zaal nam toe toen duidelijk werd dat een leerling ging deelnemen aan het spelletje 'toontje hoger'. Na afloop werd hij omringd door klasgenoten en docenten die zijn prijs wilden schatte dat er ruim 800 leerlingen bij het spektakel aanwezig wa ren: "De school heeft duizend leerlingen, dus dat is geen slechte opkomst. De leerlingen die het feest niet willen meemaken moch ten naar huis". Met de radio aan (zodat hij niets van het programma hoefde te missenvertelde directeur Ver met dat de nieuwe lokalen 10 de cember al in gebruik zijn geno men, maar dat is gewacht op een geschikte datum om de lokalen officieel in gebruik te nemen. De scholengemeenschap beschikt thans over acht nieuwe lokalen. De bouw van de nieuwe lokalen heeft een half jaar geduurd. De totale kosten van de bouw zijn geraamd op ongeveer zeven ton. Directeur Vermet:" Aan de bui tenkant ziet het er niet zo mooi uit, maar de lokalen zijn erg ruim en ze zijn goed geïsoleerd. Bovendien zijn er tussen de loka len brede gangen wat het ruimte- lijk effect verhoogd. Nee, we zijn erg blij met de nieuwe lokalen." L)e scholengemeenschap is een echte streekschool. Vanwege haar individuele onderwijs komen er kinderen uit de hele regio naar de school. Vijftien jaar lang heb ben leerlingen les gehad in ba rakken die naast de school ston den. Deze noodlokalen zijn in middels gesloopt. Hef schoolge bouw was niet berekend op de hoeveelheid leerlingen die naar de school kwamen. Volgens Ver met is geen rekening gehouden met de enorme groei van de school zoals die de afgelopen ja ren heeft plaatsgehad. Inmiddels zat de stemming in de zaal er goed in. "Dolf, Dolf', werd er voordurend door de hele zaal geroepen. Het optreden van Dolf Brouwers had duidelijk het meeste succes. Na zijn optreden werd hij omringd door leerlingen en docenten die een foto van hem wilden maken, of met hem op de foto wilden. Zoals altijd vól hu mor, griste Dolf Brouwers, nadat de foto was gemaakt, het toestel van de jongen uit zijn handen en stak het in zijn binnenzak. Hard lachend verdween hij daarna richting kleedkamers. Verbaasd wilde de jongen hem achterna lo pen om zijn toestel terug te halen, maar dat ging zomaar niet. Overal liepen koffiedrinkende ze nuwachtige mannen die alles en iedereen in de gaten hielden. AJ en toe struikelden deze 'gorilla's over een duidelijk verveelde hond die de ruimte naast het po dium gedeeltelijk in beslag nam. De kleuter naast de hond genoot zichtbaar van de drukte, maar zij werd dan ook niet onder de voet gelopen. Aanleg Wassenaarse plaatsen deze maand begonnen WASSENAAR - De Wassenaarse gemeenteraad is gisteravond una niem akkoord gegaan met het be schikbaarstellen van 25.000 gulden voor een computerproject dat wordt opgezet naar aanleiding van het vijftig-jarig bestaan van het Rijnlands Lyceum. Mocht het pro ject een succes worden dan zal er hel komende schooljaar nog eens 30.000 gulden in worden gestoken. ten opdoen met het gebruik van de computer ter ondersteuning van het onderwijs. Het gaat dan om za ken als het geven van instructie en uitleg en het toetsen van kennis waardoor de computer een gedeel te van de taak van de leerkracht kan overnemen. Een probleem vormt echter het gebrek aan goede computerpro gramma's (software). Deze zal dan ook middels het Wassenaarse pro ject zelf worden ontwikkeld, waar WASSENAAR - De aanleg van de Wassenaarse woon wagenlocaties Ruigelaan en Lagerweide (achter de Dirk de Raetlaan) valt 40.000 gulden goedkoper uit dan de geraamde 934.000 gulden. De aanleg drukt daardoor met 4.800 gulden minder op de begroting. De aanleg van Lagerweide is begin deze maand be gonnen en moet in april klaar zijn. Na protesten van omwonenden is de ontsluitingsweg aan de Oostdor perweg gekomen, op de plek waar het fietspad naar de Van Duivenvoordelaan was gepland. De acht stand plaatsen staan hier ten noorden van en worden zo on geveer omringd door groen. Welke mensen hier ko men is nog niet duidelijk. De gemeente peilt binnen kort welke Ruigelaan-bewoners willen verhuizen. Ze denkt dat zes van de tien daartoe wel bereid zullen zijn. De plaatsen die niet naar Wassenaarders gaan, kun-] nen worden toebedeeld aan woonwagenbewoners uit de regio Leiden of de regio Den Haag. Van de gemeen-1 schappelijke regeling Leiden e.o. moet Wassenaar 12, standplaatsen inrichten. De gemeenschappelijke re geling Den Haag e.o., waartoe Wassenaar in de toe komst behoort, wil dat Wassenaar 14 standplaatsen i heeft. Na de aanleg van Lagerweide, begint de aannemer] aan de Ruigelaan. Daar komen drie bedrijfsstand-j plaatsen en drie vrije-sectorplaatsen. Dit zijn te grote plaatsen met te grote woonwagens, die in de meeste] gevallen dusdanig staan vastgetimmerd dat verplaat-1 sing problemen oplevert. De locatie Ruigelaan dient] eind dit jaar klaar te zijn. Eerste reactie in Zoeterwoude wel positief ZOETERWOUDE - Politiek Zoe terwoude, gisteravond in een spe ciale vergadering bijeen, heeft in eerste instantie positief gereageerd op het zojuist uitgebrachte ver- keersveiligheidsplanDe sugges ties van de speciale stuurgroep moeten, zoals bekend, een einde gaan maken aan een groot aantal verkeersonveilige situaties in het dorp. De stuurgroep wil dat onder meer bereiken door drie 'woonker nen' te realiseren (dorp, Zuidbuurt. en Rijndijk), waar automobilisten niet harder mogen rijden dan 30 ki lometer per uur. Andere in het oog lopende maatregelen zijn het creë ren van een winkelerf in de Dorps straat en een woonerf op het Water tje. Maar de weg is nog lang, zo bleek gisteravond. Zoeterwoude is al blij als de plannen een wat vastomlijn- der karakter krijgen na de laatste raadsvergadering van deze perio de, in april. Want voordat de ge meenteraad het verkeersveilig- heidsplan definitief goedkeurt moet er nog heel wat gebeuren. Zo zullen burgemeester en wethou ders zich er eerst over buigen. Daarna mogen de raadscommis sies openbare werken en economi sche zakerf er hun zegje over doen en wordt de Zoeterwoudse bevol king geraadpleegd. Is dat allemaal gebeurd, dan gaat het plan terug naar burgemeester en wethouders en de commissies. De diverse op- en aanmerkingen en aanvullingen worden dan omge smeed tot een raadsvoorstel. Directeur gemeentewerken Van Wijk en verkeersmedewerker Heij- deman maakten gisteravond dui delijk hoe lang die weg precies zal zijn. Overvallen als de aanwezige raadsleden waren, kwamen ze na een uiteenzetting van beide heren niet veel verder dan details. Zo vroeg wethouder Van der Heijden zich af of de stuurgroep de moge lijkheid om in het dorp verkeers- L -hten neer te zetten heeft gen. Kremer (WD) wilde weten hoe de situatie in Zoeterwoude zou zijn als er geen sluipverkeer meer door het dorp rijdt en Van der Geest (CDA) trok zich het lot van de automobilisten aan. Van Wijk wilde echter weten wat de algemene indruk was van het bijna één miljoen gulden kostende plan. "Doorgaan met verdere uit werking", gaf fractievoorzitter De Graaff van Progressief Zoeterwou de als eerste te kennen. "We moe ten kijken waar de prioriteiten lig gen. Die moeten dan het eerst wor den aangepakt", oordeelde De Graaff, die zich realiseerde dat er alleen stapvoets te werk kan wor den gegaan. Van der Geest (CDA) zei eraan te twijfelen of de Zoeterwoudse be volking het nut van het verkeers- veiligheidsplan zal inzien. "We moeten iedereen van de noodzaak ervan zien te overtuigen. In elk ge val zijn we op de goede weg", aldus het raadslid. WD'er Kremer was onder de in druk van de aanpak van de stuur groep. Ook hij vond het de moeite waard om door te gaan. "Maar hel voorstel vind ik een beetje overda dig. Misschien moeten we hier en daar een beetje'schrappen", opper de Kremer ten slotte. bij men zich in eerste instantie zal beperken tot de vakken Neder lands en rekenen/wiskunde. Ge poogd zal worden om op deze wijze de aansluiting tussen het basis- en het voortgezet onderwijs op dit ter rein te verbeteren. Wassenaar loopt voorop op dit gebied want het is volgens de wet houder één van de weinige ge meenten waar een dergelijk pro ject met toestemming en subsidie van de overheid op poten wordt ge- DEN HAAG/LEIDERDORP - Leiderdorper A. Hensing heeft het kort geding verlo ren-dat hij had aangespannen tegen W. Vis om het auteurs recht van de zogenoemde steekpenning. Hensing had beweerd als eerste op het idee te zijn gekomen een steekpenning-munt te slaan en eiste dat de uit Hazers- woude-Rijndijk afkomstige medailleur Vis de zijne uit de handel zou nemen. Vice-pre sident mr. R.R. Portheine van de Haagse rechtbank heeft die eis vanmorgen afge wezen. Volgens mr. Portheine is het niet zo dat het in het ontwerp van de Leiderdorper voorkomende afkorting St/Penning door het publiek als het woord steekpen ning wordt herkend. Dus is er naar zijn mening geen sprake van dat de woorden in beide munten overeenstemmen. Mr. Portheine wijst er daarbij op dat het op het laatste moment door Hensing neergelegde depot van het gehele woord steekpenning dubieus is. Uit een fotocopie van de akte blijkt dat de oorspronke lijke tekst "wit gouden dukaten" tot tweemaal toe is doorgehaald en vervangen door het woord steekpenning. „Op grond van dit stuk kan vanzelfsprekend niet worden aangenomen dat het door Hensing bedoelde depot ook werkelijk is verricht", aldus Portheine in zijn vonnis. Het komt hem zeer onaannemelijk voor dat het Benelux-Merkenbu- reau een akte van c^epot met der gelijke doorhalingen zou accep teren. „Aannemelijk is veeleer dat de doorhalingen en verande ringen eigenmachtig in het stuk zijn aangebracht, nadat het door het bureau was geregistreerd", aldus de vice-president van de Haagse rechtbank. In tegenstelling tot medailleur Vis had Hensing zijn steekpen ning nog niet laten slaan. Alhoe wel de Leiderdorper beweerde al zo n 4.DUU bestellingen voor zijn munt binnen te hebben, ontbra ken hem totnutoe de financiële middelen om de penning door 's Rijks Munt ook daadwerkelijk te lanen slaan. Daarentegen is de steekpenning van de professio nele muntontwerper Vis wel in de handel. Volgens de medail leur zou 's Rijks Munt een op dracht van Hensing tot het slaan van de munt ook niet meer aan vaarden omdat de instelling met het slaan van Zijn munt al een vergelijkbaar produkt digd. DINSDAG Leiden Clubhuis speeltuinver. Zuiderkwartier - Anjelierstraat, bingo, 20 uur. K&O - Oude Vest, film 'Salo', 20.15 uur. Lak-cinema - Cleveringaplaats, films 'Subway riders', 20 uur, 'Stranger than Paradise', 22 uur. Oud-Katholieke kerk - Zoeterwoudse- singel, oecumenisch avondgebed, 19- 19.30 uur. LVC - Breestraat 66, sportkafe, 20-24 Fraictiekamer WD - Breestraat 125, spreekuur, 19.15-20 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 NVSH infoi 149987, geopend op 16 uur, di ook van 20-21 Schouwburg - Wan-Woeman-sjow Tine ke Schouten, 20 uur. WOENSDAG Leiden Kapelzaal K&O - Oude Vest, kinder films, 14.30 uur. Borstvoeding Begeleidingsgroep Lei den - avond met als thema 'Waarom kies je voor borstvoeding en hoe werkt dat?', inl. 216256/211318/312556. Dienstencentrum Binnenstad - vergade ring De Wijk Ouderen Raad Binnen- stad/Zeeheldenwijk, 14 uur, inl. 143503. Voorschoten Poppentheater Wellus-Nietus - Pr. Ma- rijkelaan, voorstelling 'De brullende brievenbus', 14.30 INBRAKEN - In een woning aan de Frans Halslaan in Oegstgeest is gisteravond ingebroken. Via het balkon zijn de daders de woning binnen gedrongen. Het is nog niet bekend wat de dieven hebben meegenomen. Bij het Cebemo, het rooms-ka- tholieke bureau voor kerkelijke ontwikkelingssamenwerking, aan de Rhyngeesterstraatweg is van nacht ingebroken. Er werden twee beeldschermen en enige geluids apparatuur ontvreemd. rLEIDSCH DAGBLAD* GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t/m vrijdag tussen 18.00 - 19.30 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 16.30-18.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 18.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Lelden: 071-144941, maandag t/m vrijdag van 08.00- 18.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2