'Ze zijn allemaal bloedfanatiek' Schraal geloof ouders oorzaak van ongeloof jeugd Nederlandse jeugd loopt warm voor Alphense computerwedstrijd Simone fotografeerde niet alleen lijken, ze maakte ze ook zelf PAGINA 12 DINSDAG 21 JANUARI 1986 ALPHEN AAN DEN RIJN - Ze zorgden vorig jaar in Engeland voor een paniekreactie. Dat ge beurde toen ze even mochten 'spelen' met de computer van de Britse defensie. De legerleiding zag daar geen kwaad in. Maar het pakte heel anders uit. Slechts een paar minuten hadden ze no dig om die computer te kraken. De geheime gegevens lagen als een open boek voor hen. De pa niek was compleet toen ze ook nog eens kans zagen om op elk beeldschermpje 'The Russians are coming' te projecteren De 'krakers' waren finalisten van de Micro Masters Holland- wedstrijd. Het was aanvankelijk de bedoeling dat de eerste vijf prijswinnaars een reisje naar En geland zouden maken. Maar het bedrijfsleven vond dat iedere deelnemer de oversteek moest meemaken. Omdat het om de al lereerste 'Micro Masters' ging. Aldus togen vijfenzeventig jeug dige computerfreaks richting Engeland. De Nederlandse jeugd loopt storm voor de computerwedstrijd Micro Masters Hol land. De ministeries van onderwijs en economische zaken hadden de wedstrijd nog maar net aangekondigd of de aanvragen om informatie-pakketten stroomden binnen. Meer dan vijftienhonderd zijn er inmiddels verzonden. Aan de wedstrijd kunnen maximaal vijfhonderd jongens en meisjes - in de leef tijd van 13-19 jaar - meedoen. Meer niet. Daarom ook is er een voorronde aan de wedstrijd verbonden die in april wordt afgewerkt. De finale is in mei. Dan zullen 75 kandidaten om de hoogste eer strijden. Deskundigen, onder leiding van Chriet Titulaer, zullen de inzendingen beoorde len. Mevrouw Ginjaar, staatssecretaris van onderwijs, reikt de prijzen uit. Inschrijven kan tot 1 maart. Het adres: Micro Masters Holland, Postbus 416,2400 AK Alphen aan den Rijn. wordt gegeven veranderen. En geland doet dit klassikaal. Dan zie je ook dat de meisjes hele maal niets onderdoen voor de jongens. Wellicht is deze manier van lesgeven het overwegen waard om ook op onze scholen in te door Jan Westerlaken De Alphenaar Ruud Kroon heeft, samen met Bert ten Arve en Jan van den Hoek, de organi satie van de wedstryd in handen. Ze hebben aan de computerwed strijd een congres gekoppeld (16 mei) waarin de vraag wordt ge steld wat Nederland met de jon ge talenten moet doen. Want dat er talent rondloopt is inmiddels wel duidelijk. En er wordt ook al op behoorlijke schaal gebruik van hen gemaakt. Maar wat wil de organisatie van Micro Masters Holland nu pre cies? Ruud Kroon zegt het zo: "Wy willen het grotere bedrijfsleven laten zien hoeveel kennis van mi- cro-elektronica er bij de jeugd aanwezig is. Waar het ons vooral om gaat is niet alleen te tonen waar die jongens toe in staat zijn, maar bovendien wat die bedrij ven daarmee in de praktijk kun nen beginnen. Ik weet dat er heel wat van deze jongeren contact hebben met het bedrijfsleven. Chriet Titulaer maakt geregeld gebruik van hun kennis". Kinderarbeid Het ruikt naar kinderarbeid. Ruud Kroon draait daar niet om heen. "Misschien is het daar in derdaad wel een vorm van", be denkt hij. "Waaraan zou je dan moeten denken? Ik kan me voor stellen dat een bedrijf zo'n knaap een computer geeft. Om er wat mee te knoeien. Op die manier kunnen er heel praktische din gen worden ontdekt. Het spaart de experts tijd. Tijd die zij weer kunnen investeren in andere za ken. Een ding zal duidelijk zijn. Al die jongens zijn stuk voor stuk bloedfanatiek". Lyden ze aan computerversla ving? Ruud Kroon: "Er zijn jon gens die ruiterlijk toegeven dat ze ooit eens verslaafd waren aan dat ding. Nu taant dat een beetje. Contacten met vriendjes of vriendinnetjes hadden ze in die periode niet of nauwelijks. Dat apparaat nam hen helemaal in beslag. Ik denk, dat iedereen die gek is op de computer, een fase meemaakt waarin sprake is van verslaving. Wij vragen de deelne mers dan ook hoeveel uur zij in de week met hun hobby bezig zijn. Hoe ze zijn begonnen? Wat je vaak ziet is dat spelletjes de eerste aanzet zijn. Vervolgens het programmaatje en dan slaat ineens het fanatisme toe. Ouders moeten er dan aan te pas komen om paal en perk te stellen. Zodra dat over is zie je, dat de computer voor intelligente zaken wordt aangewend. Een administratie of er worden studiegegevens in op geborgen. Mogelijkheden zijn er voldoende". Gevarieerd Over het aanbod hoeft Micro Masters Holland zich geen zor gen te maken, zegt Ruud Kroon. Dat -is heel gevarieerd. "Vorig jaar", voegt hij eraan toe, "had den we een jongen van een parti culiere school in Aardenhout, maar we hadden ook mavo-leer lingen. Weet je wat zo frappant is? Praktisch iedere deelnemer heeft een fenomenale kennis van de micro-techniek. Maar als je ziet hoe belabberd het is gesteld met de taal? Verbijsterend ge woon. De meesten zyn nogal in dividualistisch. We proberen dat een beetje de kop in te drukken. Of dat lukt is nog maar de vraag". De grote hap aan deelnemers komt vooral uit Brabant. De gro te steden zijn heel slecht verte genwoordigd. Scholen (2500) zijn eveneens aangeschreven. Er lig gen wat aanvragen uit die hoek, maar het zou een stuk beter kun nen. In het congres dat wordt georganiseerd zal daaraan aan dacht worden besteed. Op scho len, is de ervaring van Kroon, zie je dikwijls dat de leerlingen meer kennis van micro-elektronica hebben dan de leerkracht. Waar aan met name die geringe deel name uit de grote steden precies ligt, weet hij niet. Voor hem staat het in elk geval vast dat de ou ders hierop geen invloed heb ben. Kroon: "Van alle vijfenzeven tig finalisten die we vorig jaar hadden, waren er vijf kinderen wier vader werkzaam was in de computer-sfeer. Dan kun je niet beweren dat er vanuit die hoek enige drang wordt uitgeoefend. Het kind heeft uit zichzelf be langstelling en dat ontwikkelt zich. Een echt onderzoek naar dit fenomeen is er overigens nog nooit gedaan". Meisjes Het grote probleem waarvoor Micro Masters Holland zich ziet geplaatst? Ruud Kroon flapt het antwoord er zo uit: "Meisjes". De wedstrijd heeft er een chronisch gebrek aan. Van de meer dan vijftienhonderd aanvragen om een informatie-pakket, waren er twintig van meisjes. En dat is zo gering, dat de organisatie zich er zorgen over baart. Ruud Kroon: "Mevrouw Gin jaar (de staatssecretaris van on derwijs) heeft persoonijk een prijs beschikbaar gesteld voor d2t meisje, dat als beste uit de fi nale tevoorschijn komt. Los van de wedstrijd wordt er gedacht om haar een studiereis van een week aan te bieden. Trouwens, de vijf winnaars die uit de bus komen, willen we een weekje naar Amerika sturen. Daar kun nen ze hun kennis van de com puter uitbreiden". De meisjes. Ruud Kroon zegt dat ook hij zich over de geringe belangstelling zorgen maakt. "Volgens mij", zegt hij, "wordt de computer nog altijd gezien als een technisch gebeuren. En dat is iets dat alleen maar jongens aangaat. Helemaal fout gedacht, natuurlijk. We proberen de meis jes enorm te stimuleren.. Hoe? Alle vrouwelijke leerkrachten hebben we een brief geschreven en gevraagd of zij er by de meis jes op willen aandringen om mee te doen aan de wedstrijd. Dames bladen hebben we verzocht om de nodige publiciteit aan het ge beuren te geven. Bovendien heb ben we alle meisjes die een infor matie-pakket hebben aange vraagd een persoonlijke brief ge schreven. Daarin vragen we hun om toch door te gaan met com puteren. Hoe je het ook wendt of keert, het probleem om meisjes aan de wedstrijd te laten mee doen, is heel groot. Ik heb er vooralsnog geen idee van wat we moeten doen om dit op te lossen. Misschien moetje de wijze waar op het onderwijs in informatica Nationaal De wedstrijd heeft een natio naal karakter. Buitenlandse kin deren zijn er niet bij. Waarom niet? Ruud Kroon: "We hebben wel enkele aanvragen uit België ge kregen, maar we kunnen die (nog) niet honoreren. Het gaat tenslotte om een wedstrijd voor Nederlandse kinderen. Het is wel de bedoeling dat er volgend jaar zo'n wedstrijd wordt gehou den voor alle landen in de Euro pese Gemeenschap. De finale heeft dan plaats in Nederland. Helemaal zeker is dat nog niet, want er zijn behoorlijk hoge kos ten aan verbonden. Bijna tweeë neenhalf miljoen gulden. Eerst moeten we maar eens zien hoe dat geld op tafel moet komen. Pas dan gaan we over de organi satie praten". De meeste jongens, zo is Ruud kroon gebleken, willen later doorgaan met wat nu hun hobby is. "Je ziet", zegt hij, "dat deze generatie zich klaarstoomt om een sprong naar de informatica te kunnen maken. Wij proberen hen - onder meer door middel van deze wedstrijd - te stimule ren hun informatica-kennis op te vijzelen. Vorig jaar zagen we het al: kleinere software-bureaus hadden behoorlijk wat interesse voor wat de jongens in hun mars hadden. Ook uitgeverijen toon den hun belangstelling. Onze taak is om die jongens met het bedrijfsleven in contact te bren gen. Wat gebeurde er in 1985? Van de 75 programma's die de fi nalisten van de wedstrijd toon den, werd bijna de helft al in de praktijk gebruikt. Nou, dat is toch een geweldig resultaat?" Bert ten Arve, Ruud Kroon den Hoek (vlnr): 'Deze generatie stoomt zich klaar voor de sprong naar de informatica' Simone Weber heeft twee hobbies. Ze maakt foto's van overleden fa milieleden en hangt die dan aan de wand, en ze verzamelt oude Re- naults, die ze repareert en dan weer verkoopt. Op het ogenblik zit de 55-jarige Simone in de gevangenis. Het wordt met de dag duidelijker dat ze niet alleen lijken fotografeer de, maar ze ook maakte. De politie kwam afgelopen zo mer op het spoor van Simone's raadselachtige praktijken, toen twee dochters aangifte kwamen doen van het verdwijnen van hun vader, de 58-jarige fabriekschef Bernard Hettier. De twee maal ge scheiden Hettier was enige tijd de minnaar van de struise Simone ge weest. Op 22 juni vorig jaar ver dween Hettier van de aardbodem zonder een spoor na te laten. Die zelfde dag had Simone een elektri sche zaag geleend en had ze de ganse nacht af en aan gelopen met uitpuilende plastic zakken. door Rudolph Bakker Simone heeft ook een zuster, die luistert naar de naam Madeleine. Ze waren ooit beiden getrouwd met twee broers, die Thuot heet ten. De Thuot van Madeleine is dood, die van Simone leeft nog en is al sinds 1978 van haar geschei den. Uit het huwelijk tussen Simo ne en Thuot werden een zoon en een dochter geboren. De dochter pleegde zelfmoord op school, de zoon kwam bij een auto-ongeluk om het leven. Foto's van beide stof felijke resten hangen bij Simone in de huiskamer. Minnaars Nu heeft Simone verschillende huizen en ze staan allemaal in Nan cy, waar het drama zich afspeelt. Er is het stille huis, waar niemand haar kent en er is het drukke huis, waar de minnaars kwamen. In het stille huis hangt ook een foto van het lijk van.de op zijn tachtigste overleden onderofficier Marcel Fi- xard. Volgens de met moeite ver worven gegevens trouwde Fixard met Simone in 1981. Maar het kan ook zijn dat er een ander aan haar arm hing toen ze het stadhuis van het geboortedorp verliet, waar de plechtigheid plaats had. De stramme Marcel overleed al drie maanden na de verbintenis met Simone, zogenaamd aan een hartaanval. In augustus van dat zelfde jaar 1981 wordt Simone ge snapt in het gemeentehuis, waar ze bezig is documenten te verdonke remanen die betrekking hebben op haar huwelijk met Marcel. Ze draait er een paar maanden voor de gevangenis in. De reden waarom de autoriteiten de stoffelijke resten van Marcel Fi xard gaan opgraven, is dat men steeds sterker vermoedt dat Simo ne haar minnaars vergiftigd heeft. Ook Bernard Hettier, waarmee al les oorspronkelijk begon, heeft in ieder geval regelmatig slaappillen van haar moeten innemen. Hij vertelde niet alleen zijn beide dochters, maar ook zijn nieuwe vriendin Louise dat hij zich steeds als hy by Simone was geweest, zo raar voelde. Die 22ste juni, de dag van zijn verdwijning, werd Ber nard met een smoesje naar een van de huizen - het minnaars-huis - van de wulpse Simone gelokt. Hij par keerde er zyn Renault 11 voor de deur en kwam nooit weerom. Een dag voordat Bernard tegen heug en meug naar Simone kwam, had zij een elektrische zaag ge huurd. Midden in de nacht van de verdwijning klopte ze aan bij de zeer oude buurvrouw en vroeg haar of ze wilde helpen met het aanbrengen van een elektrisch in beweging te brengen mes. Diezelf de nacht sloeg dezelfde buurvrouw Simone gade, terwijl ze af en aan liep met vuilniszakken. De volgen de ochtend stonden er kopers voor de deur voor een van haar 36 Re- naults. Ze heeft dan lapjes om haar vingers en vertelt dat ze zich aan de doornen van een plant heeft ver wond. Nadat de kinderen van Bernard Hettier vaders auto eerst nog voor de deur hebben zien staan van de gene die nu al 'de Landru van Nan cy' wordt genoemd, is de Renault later verdwenen en duikt hij op in de garage van Simone's zuster Ma deleine in Cannes. De nummerbor den zijn verwisseld en op de ach terbank ligt de met bloedvlekken bedekte elektrische zaag. Simone had de verhuurder gezegd dat ze de zaag was kwijtgeraakt, en hem er een vergoeding voor gegeven. In hetzelfde appartement van zuster Madeleine, waarheen ook Simone na gedane arbeid vertrok ken was, vindt de politie de omslag van Hettiers chequeboeken en zijn cheque-kaart, waarmee de zuster geld had opgenomen. De tv-kijkers zagen het zuster paar terwyl het werd afgevoerd naar de overvalauto. Dat gebeurde afgelopen 11 november. Beiden hadden ze preuts een shawl over hun handen geworpen, zodat de handboeien niet konden worden gezien. Simone keek plechtig en alsof ze van de prins geen kwaad wist, de aanzienlijk minder begaaf de Madeleine stak haar tong tegen de cameralieden uit. Een verzoek van de advocaten het tweetal we gens gebrek aan bewijs, vrij te la ten, werd door de rechter afgewe zen omdat hij - naar zijn zeggen - vreesde dat de beide dames zou den worden gelyncht zodra ze zich vry op straat lieten zien. Simone is na ellenlange verho ren nu zover dat ze heeft bekend dat ze familie van haar opdracht gegeven had respectievelijk een vals doktersbriefje aan Hettiers fa briek te sturen om te zeggen dat hij langdurig ziek was, en om zijn nieuwe vriendin Louise op te bel len om te zeggen dat ze vooral niet ongerust moest zijn. Over de aan wezigheid in haar spulletjes van een karabijn met een geluiddem per heeft ze verder nog geen uitleg gegeven, al wéét ze de bloedvlek ken op de bank in haar huiskamer aan de menstruatie van haar kat. De affaire-Weber valt tijdens de lange winteravonden voor de me dia als manna uit de hemel. En dan is er ook nog de zich iedere dag verder ontwikkelende affaire Boutboule, waarin een keurige ad vocaat op de trap werd doodge schoten. Het slachtoffer woonde gescheiden van een vrouwelijke jockey, wier moeder naar alle waarschijnlijkheid een missie-orde heeft opgelicht als niet al de missie met het oplichten zelf meedeed. Bergbeek En tenslotte sluimert het drama van de kleine Gregory, het jongetje dat in een wildstromende berg beek werd aangetroffen en waar van de moeder er nu op wordt aan gezien zelf het kind in een zak te hebben gestopt en vermoord. Christine Villemin kan nu iedere dag op de beslissing rekenen of ze al dan niet in de gevangenis terug keert. In een krante-cartoon werden dezer dagen Madame Boutboule, Madame Villemin en Madame Si mone samen afgebeeld, terwijl ze in de wachtkamer van het massa weekblad 'Paris Match' zaten te wachten op hun beurt. "De prys voor onze familiefoto's is niet meer wat ze geweest is", mompelen ze teleurgesteld, terwijl ze elkaar met concurrerende blikken bestook ten. Heeft godsdienstonderwijs op onze scholen nog bestaansrecht, nu de sociale en culturele bete kenis van geloof en godsdienst zo gering is geworden? Met deze vraag gooide drs. Piet van der Ploeg, de Groninger 'godsdienst socioloog in oprichting', zoals hij zichzelf noemde, opnieuw een knuppel in het kerkelijke hoen derhok. Hij deed dat gistermid dag tijdens een debat over 'jon geren en geloof aan de Katholie ke Theologische Hogeschool in Amsterdam. Vorig jaar trok Van der Ploeg de aandacht met zijn onderzoek onder jonge gereformeerde kerk- verlaters voor wie het geloof zon der inhoud was geworden. Hij re kende af met degenen die bewe ren dat zulke jongeren nog wel geloven maar slechts uit teleur stelling de kerk hebben verlaten. De jonge socioloog vond bij zijn ondervraagde leeftijdgenoten al leen ongeloof en onverschillig heid. Jeugd en kerk zijn van el kaar vervreemd, was zijn conclu sie. En de voornaamste oorzaak daarvan zou zijn dat het geloof van de ouders alleen maar geba seerd was 'op uiterlijkheden en gewoonten. Studenten, pastores en cate cheten uit de bisdommen Haar lem en Rotterdam woonden gis teren het debat in Amsterdam bij. Van der Ploeg herhaalde daar zijn conclusie dat het geloof voor de ondervraagde jongeren ge heel zonder betekenis bleek te zijn. En wanneer die houding kenmerkend is voor de meeste jongeren, dan is het vergeefse moeite als de kerken de jeugd "hinderlijk blyven volgen". "Dat is geen herderlyke maar hinder lijke zorg". De rooms-katholieke catecheet en jongerenpastor Petro van Eij- keren uit Amsterdam bestreed de Groninger godsdienstsocio loog van gereformeerede komaf. Uit een enquête onder rooms-ka tholieke scholieren kon hij de conclusie trekken dat bijna twee derde van de jongeren zich wél met geloofsvragen bezighoudt. De twee inleiders vielen elkaar voornamelijk aan op hun metho de van onderzoek. Piet van der Ploeg sprak alleen met jongeren die bewust met de kerk hadden gebroken. "Dat geeft een verte kend beeld", zei Petro van Eijke- ren. Piet verweet op zijn beurt Petro onzorgvuldige vraagstel ling en overhaaste conclusies op grond van te magere antwoor den. Beiden waren het er wel over eens, dat de kerk het in deze tijd niet redt met een voor jongeren 'aangepaste' verkondiging. "Speel geen poppenkast", zei Van Eijkeren. Hij pleitte voor een eerlijke benadering en een duidelijk leerplan voor catechese en godsdienstonderwijs. "De kerken dienen zich meer te ma nifesteren als volgelingen van Jezus", was een van zijn stellin gen. "Er is openheid voor gods dienst". Volgens Van der Ploeg spelen kerk, geloof en religie zich af aan de rand van de samenleving. "De kerken moeten daar nu eindelijk eens conclusies uit trekken". "Als de oorzaak van de ver vreemding ligt in de schrale godsdienstigheid van de ouders, dan moet de kerk daar wat aan doen en niet vluchten in nieuwe maniertjes van geloofsover dracht". Vanuit die conclusie kwam hy met zijn vraagteken achter het godsdienstonderwijs. "Als jon geren geen behoefte hebben aan verkondiging en religieuze vor ming, getuigt het van slechte on- derwijsopvattingen om ze er toch mee te confronteren. Ver kondigen is een kerkelijke taak. Daar is de school niet voor. Op school kan godsdienst hooguit een plaats hebben als overdracht van inzicht in godsdienstige za ken". In de discussie werd Van der Ploeg flink aan de tand gevoeld over zijn eigen houding tegen over geloof. Na enig aandringen zei hij het te betreuren als hele generaties zouden opgroeien zonder levensbeschouwing. "Dat levert het gevaar op, dat in tijden van crisis mensen met een grote mond of een gemakkelijke oplos sing het voor het zeggen krij gen". Van der Ploeg zag er wel voor delen in als mensen op zichzelf worden teruggeworpen. "U zult mij niet horen zeggen dat men sen zonder geloof niet gelukkig kunnen zijn. Maar ik denk wel, dat een samenleving zonder ge loof op den duur gevaar gaat lo pen". Ds. Cupédo overleden. In Sint Michelsgestel is gisteren ds. N. J. Cupédo op 87-jarige leeftijd overleden. Van 1929 tot aan zijn pensioen in 1963 (34 jaar) is hij hervormd predikant in Noord- wijk aan Zee geweest. Zijn ande re standplaatsen waren Marken en Koudum. Na zijn pensione ring was hij nog vele jaren 'bij stand in het pastoraat' in Sint Mi chelsgestel. Daar wordt vrijdag om 1 uur de rouwdienst gehou den. Hooglandse kerk. De her- vórmde kerkvoogdij in Leiden heeft van het comité 'Zomerpost- zegels' f 10.000 gekregen voor het onderhoud en de exploitatie van de Hooglandse kerk. De restau ratie van de consistoriekamer kan nu worden voltooid en ver der wordt een deel van het be drag besteed aan de exploitatie. De kerk komt steeds meer in de belangstelling voor culturele ma nifestaties en toeristisch bezoek. Voorschoten. De raad van sa menwerkende kerken in Voor schoten houdt komende donder dag in het Bondsgebouw naast de Laurentiuskerk aan de Leid- seweg een thema-avond (8 uur) over euthanasie. Dr. W. den Toom uit Abcoude en prof. dr. W. Klijn uit Amsterdam geven res pectievelijk een toelichting bij het gereformeerde rapport en het rooms-katholieke herderlijk schrijven over dit onderwerp. Noord wijk. De intrede van ds. G. J. Ruitenburg uit Rhoon in de hervormde gemeente van Noordwijk is bepaald op zondag 23 maart. Ds. Ruitenburg komt in de plaats van ds. D. Keuning die met pensioen is gegaan. Hervormde Kerk: beroepen te Zetten-Andelst L. Kruijmer Sommelsdijk, te Hillegersberg L. A. Nell Middelburg; aangeno men naar Zweeloo kandidaat J. W. Hylkema Dordrecht; bedankt voor Leeuwarden-Huizum J. R. Smit Sexbierum. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroe pen te Zaamslag P. Beekhuis Rotterdam. Gereformeerde Ge meenten: bedankt voor Barne- veld J. Kareis Ryssen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 12