Realisme voorop bij Kanaaltunnel Britse olieprijs fors omlaag 'Investeren zonder rendement' Polygram verhoogt prijs compact-disc Plan technisch-financieel haalbaar Philips kondigt komst digitale televisie aan KK: gasprijs kan nu dalen voor consument LONDEN - Het plan van de Kanaal Tunnel Groep om Engeland en Frankrijk middels twee treintunnels met elkaar te verbinden, is het minst spectaculaire, goedkoopste en technisch eenvoudigste voorstel. Enquetes hebben de afgelopen maanden overduidelijk gemaakt, dat de Britten er veel meer in zien om autorijdend de oversteek te maken. Maar de plannen die dat mogelijk zouden maken zijn door worden. worden de rails en allerhande voor zieningen op het gebied van elec- triciteit en ventilatie aangelegd. De verbinding kan dan in de lente van 1993 voor het publiek geopend de Fransen en Britse regering alle maal afgewezen op grond van kos ten en technische haalbaarheid. Juist op die twee vitale punten Het grootste deel van dat publiek zal de oversteek (of liever: onder steek) per dubbeldeks autotrein maken. Tijdens de piek scoorde de Kanaal Tunnel Groep, vakantieseizoen zal elke vijf r geformeerd uit een aantal grote Franse en Britse (bouwon dernemingen. door Henk Dam 1 De groep denkt de treintunnels voor iets meer dan 9 miljard gul den te kunnen boren, een bedrag dat in de berekeningen tot 20 mil jard mag uitlopen. Meer dan 30 in ternationale banken hebben zich al voor 16 miljard gulden garant ge steld, en de overige 4 miljard wil het consortium door de uitgifte van aandelen bij elkaar zien te krij gen. Op het gebied van techniek be looft de aanleg van de treintunnels ook weinig problemen op te leve ren. Er wordt gebruik gemaakt van beschikbare techniek om de 50 ki lometer lange tunnels te boren, en de aanleg van een vergelijkbare tunnel in Japan heeft al bewezen dat het allemaal kan. Het consortium wil twee trein tunnels in de bodem onder het Ka naal boren, die middels een derde, kleinere tunnel (voor service-doel einden) met elkaar (op steeds 375 meter afstand) verbonden zullen worden. Er zal geboord worden op een gemiddelde diepte van 40 me ter onder de zeebedding, nfèt een snelheid van 1000 meter per maand aan Britse kant, en 400 tot 500 me ter aan Franse kant, waar de kalk- grond moeilijker bewerkbaar is. De treintunnels moeten een dia meter van 7,3 meter krijgen en uit eindelijk 50 kilometer lang wor den, waarvan 37 kilometer onder zee. In elk van de tunnels zal een enkel spoor komen. Die rails zullen aan Britse zijde eindigen bij een station in Cheriton (ten noordwes ten van de badplaats Folkestone), en in Frankrijk bij Fréthun (ten zuidwesten van Calais). Met het constructiewerk kan dit jaar al worden begonnen. Het bo ren zal eind volgend jaar van start gaan en, als het niet erg tegen zit, in de lente van 1991 voltooid zijn. Dan ten zo'n autotrein in beide richtin gen kunnen vertrekken, om een half uur later aan gene'zijde aan te komen. Op die wijze denkt de Ka naal Tunnel Groep 3000 voertuigen per uur te kunnen verplaatsen. Au topassagiers hebben de mogelijk heid tijdens de tocht uit te stappen. Zij bevinden zich dan in verlichte, air conditioned wagons met langs de wanden koffie-automaten en dergelijke. Alles bij elkaar (kaartje kopen, douane, auto op trein, oversteek, auto van trein, douane) zal de tocht tussen Cheriton en Fréthun een uur en 10 minuten duren, zo willen de plannen van de Kanaal Tunnel Groep. Kosten (prijzen van 1985): rond 80 gulden per autopassagier. Dat wordt goedkoper (nog geen 25 gulden) voor wie per bus gaat. Ook normale treinen gaan op de route rijden. De treinroute Lon- den-Parijs zal op deze wijze 4 uur en een kwartier gaan duren, en Londen-Brussel 4 uur. De Franse spoorwegen zijn verder van plan hun prestigieuze supersnelle trei nen, de „Trains a Grande Vitesse" (TGV), van de route gebruik te la ten maken. De afstand Londen-Parijs zal dan in drie uur en een kwartier kunnen worden afgelegd, als er tenminste geen vertragingen op treden. Wat betekent het plan voor de werkgelegenheid? Niet zoveel als de verslagen tegenstanders met hun spectaculairder voornemens konden bieden, maar nog altijd 250.000 manjaren werk. Niet min der dan 60.000 man zullen aan de verbinding werken, de helft aan Britse, de helft aan Franse zijde. BAARN (ANP) - Philips-dochter Polygram gaat met ingang van 1 fe bruari de prijs van de compact-disc met ongeveer een gulden verho gen. De extra opbrengst wordt geïnvesteerd in het maken van nieuwe opnamen. De prijsverhoging lijkt in tegen spraak met de grote vraag naar de zilveren plaatjes. Die vraag is zo groot dat de platenindustrie er niet volledig aan kan voldoen. Poly gram Nederland verwacht dat de huidige achterstand wellicht vol gend jaar zal zijn ingelopén. Vorig jaar werd de produktie al verdub beld tot tot 26 miljoen stuks. De maatschappij verwacht dit jaar 50 miljoen plaatjes te kunnen produ- Volgens een woordvoerder van Polygram in Baarn is de prijsver hoging echter nodig omdat de plaatjes tot nu toe voor een intro ductieprijs aan de tussenhandel zijn aangeboden. „De prijs die we berekenden was eigenlijk niet ver antwoord. Om het voortbestaan van de onderneming te kunnen waarborgen is het nu nodig de prijs aan te passen. Met name de opna men vergen forse investeringen", aldus de woordvoerder. In welke mate de consument iets van de prijsverhoging merkt hangt volgens hem af van de wijze waar op de handel de verhoging doorbe rekent De prijsverhoging komt neer op 1,10 gulden voor pop-re pertoire en tachtig cent voor klas siek werk. In Nederland werden vorig jaar 1,4 miljoen cd-plaatjes verkocht, waarvan iets meer dan de helft aflcomstig was van Poly gram. De verwachting is dat er dit jaar ruim twee miljoen over de toonbank zullen gaan. De woordvoerder van Polygram Nederland zei niet te weten of de prijs van de compact-discs buiten Nederland ook wordt verhoogd. „Dat is een beslissing van de natio nale organisaties van Polygram. Dat is niet onze zaak." De plannen voor een Kanaaltunnel Boven een doorsnee, onder een beeli van hoe de automobilist straks de trein op rijdt. Het is de bedoeling dat de vaste verbinding tussen Engeland en Frankrijk in 1993 wordt openge steld. HOOFDDORP (ANP) - Een par tij van 15.000 kaaimanhuiden uit Paraguay, die op Schiphol ligt opgeslagen, moet worden ont trokken aan het verkeer. Dat heeft officier van justitie me vrouw M. Landeweer gisteren geëist voor de kantonrechter in Hoofddorp. De partij huiden, met een waarde van ongeveer 40.000 gul den, werd in april 1984 op Schip hol in beslag genomen. De hui den waren bestemd voor een Ita liaanse importeur. Er was geen geldige uit- en invoervergunning aanwezig. Volgens justitie gaat het om illegale handel en dat is in strijd met de wet op de bedreig de uitheemse diersoorten (WUD). Rechter moet beslissen over kaaimanhuiden De Italiaanse autoriteiten kwa men achteraf alsnog met vergun ningen op de proppen, maar die zijn volgens justitie ongeldig. De officier van justitie meende dat de Italiaanse importeur te goeder trouw heeft gehandeld en daar om moet worden ontslagen van rechtsvervolging. De 15.000 kaai manhuiden moeten volgens haar desondanks worden vernietigd. De raadsman van het Italiaan se bedrijf, mr. Van Dijk, vond dat de importeur niets te verwijten valt. Op grond van verordenin gen in de Europese Gemeen schap was het transport volgens hem geheel legaal. Hij noemde de inbeslagname van de huiden "Nederlandse bemoeizucht met het buitenlandse opsporings- en vervolgingsbeleid". Volgens de advocaat staat de werkgelegenheid van tweehon derd personeelsleden van de im porteur op het spel. Het bedrijf zou door deze affaire in financië le problemen zijn geraakt. De raadsman vroeg de kantonrech ter om vrijspraak en onmiddel lijk vrijgeven van de huiden. Volgende week wordt de zaak voortgezet. Nadien doet de kan tonrechter schriftelijk uitspraak. OPEC zou opnieuw toenadering zoeken LONDEN (UPI/Rtr) - De prijs van Britse ruwe olie uit de Noordzee is gisteren op de vrije oliemarkt met 1,40 dollar gedaald tot 20,60 dollar per vat (van 159 liter). De prijs geldt voor „Brent"-olie, de stan daardkwaliteit, voor levering in maart. Daarmee is de prijs voor Noordzee-olie op het laagste ni veau sinds zes jaar beland. De prijs van de Britse olie wordt gezien als een barometer voor de ontwikkelingen op de wereldolie- markt. Volgens handelaren verliep de oliehandel gisteren „hectisch". Ze voegden eraan toe dat voor le vering in april zelfs nog lagere prij zen gelden en dat hierbij de grens van twintig dollar per vat werd doorbroken. Er zouden onderhan delingen zijn gevoerd over transac ties tegen een prijs van 19,50 dollar per vat. Met de jongste prijsdaling is de Britse olie sinds begin december vorig jaar ongeveer acht dollar per vat goedkoper geworden. Toen be sloten de landen van de Organisa tie van Olie-Éxporterende Landen (OPEC) om hun aandeel op de we reldmarkt koste wat kost te behou den. Daarmee werden de tot dan toe geldende prijs- en produktieaf- spraken binnen het kartel op losse schroeven gezet. Vooral Saoedi- Arabië heeft zijn produktie sinds de OPEC-vergadering fors ver groot. Volgens schattingen van hande laren en olie-deskundigen produ ceert Saoedi-Arabië minstens vijf miljoen vaten olie per dag. Daar mee zou de totale OPEC-produktie in december rond de 18,4 miljoen vaten per dag hebben bedragen, beduidend meer dan het vroeger afgesproken produktieplafond van zestien miljoen vaten per dag. Volgens het op Cyprus uitgege ven vakblad voor olie-industrie Middle east Economie Survey (MEES) zullen Groot-Brittannië en Saoedi-Arabië binnen afzienbare tijd informele besprekingen hou den over de beheersing van de olie- produktie. MEES beroept zich op „gezaghebbende bronnen" in Sa oedi-Arabië, volgens welke de Sa- oedische olieminister Jamani in de nabije toekomst een ontmoeting zal hebben met de Britse minister van energie. Peter Walker. De OPEC-landen willen of kun nen hun prijs- en produktiedisci- pline niet herstellen tenzij landen van buiten de OPEC hun produk tie sterk verminderen. Niet-OPEC- leden als Mexico, Noorwegen, de Sowjet-Unie en Egypte zullen zich niet aansluiten bij een produktie- vermindering tenzij Groot-Brittan nië het voortouw neemt, zo schrijft MEES. De Britse regering heeft tot nu toe geweigerd met de OPEC te onderhandelen over produktiebe- perking. SINGAPORE (ANP/GPD) - Phi lips wil binnen enkele jaren een di gitale televisie op de markt bren gen, die niet meer zou kosten dan het huidige beeldbuistoestel, maar wel veel meer mogelijkheden heeft. Dat heeft vice-president L. Th. Heesels gisteren bekend gemaakt. Volgens de Philips-topman zal het toestel voor een revolutionaire ont wikkeling zorgen in de tv-indus- trie. Het apparaat kan beelden in het geheugen opslaan en beelden stilzetten. Ook zal de kijker in een hoekje van het beeldscherm kun nen kijken wat er op de andere zen ders te zien is. Overigens richt Philips zich in de komende jaren in toenemende ma te op het Verre Oosten. In 1991 zal volgens president-directeur Dek ker circa twintig procent van de omzet (dan ongeveer 90 miljard) in het Verre Oosten worden behaald. China zal volgens hem hiervan een aantal miljarden voor zijn rekening nemen. Dekker zei dat vandaag in Singapore. Hij wees erop dat China op het ogenblik gebrek aan devie zen heeft maar dat dit een tijdelijke zaak is. „Op den duur komt hier voor een oplossing en wij staan ge reed om dan in die enorme markt te springen", zei Dekker. Hoeveel investeringen hiervoor nodig zijn kon hij niet zeggen. In april wordt in de Noordchinese plaats Changchun een kleurentele- visiefabriek geopend met een ca paciteit die binnen twee jaar tot 250.000 stuks zal groeien. De on derdelen voor deze toestellen wor den geleverd door Philips Singa pore. Van de 200 miljoen huishoudens in China heeft thans tien procent televisie. Volgens Dekker is de naam Philips in China zeer be kend, dit in tegenstelling met Ja pan. Philips is in China reeds aan wezig op audio-, video- en telecom- municatiegebied en het produk- tenpakket zal verder worden uitge breid zodra de mogelijkheden zich daartoe aandienen. In 1985 boekte Philips in China een omzet van f 500 miljoen maar in 1986 wordt dit peil zeker niet ge haald. In India, waar Philips al sinds 1930 werkt en waar in 1984 ruim f 600 miljoen werd omgezet, is toestemming gekregen voor de bouw van een kleurenbeeldbuizen- fabriek. Dekker zei te verwachten dat de vrij gesloten Indiase samen leving onder het nieuwe bewind meer openheid zal krijgen. Philips is in de markt voor grote orders op het gebied van telecommunicatie in India waarvoor de regering- Ghandi in totaal f 12 miljard heeft uitgetrokken. Porsche heeft plannen voor vliegtuigmotor STUTTGART (Rtr) - De Westduit- se sportwagenfabrikant Porsche wil binnen twee jaar beginnen met de commerciële produktie van een lichtgewicht vliegtuigmotor. Dat heeft een woordvoerder van Por sche bekendgemaakt. Volgens de woordvoerder is een prototype van de vliegtuigmotor geïnstalleerd in een klein vliegtuig en al vijf maanden met succes be proefd. Het ontwerp voor de vliegtuig motor is gebaseerd op dat van de 3,2 liter motor voor de sportwagen van het type Porsche 911. Volgens de woordvoerder is de nieuwe vliegtuigmotor stiller en zuiniger dan de bestaande motoren voor kleinere vliegtuigen. Porsche hoopt jaarlijks ongeveer duizend vliegtuigmotoren te gaan produce- Vissers De Nederlandse vissers zullen dit jaar, overeenkomstig de eis van staatssecretaris Ploeg (landbouw), hun vangsten beperken. De Produ centenorganisaties Oost en West, waarin vrijwel alle Nederlandse vissers zijn verenigd, hebben hun visplannen voor 1986 in concept gereed. Beide organisaties leggen hun schepen dit jaar een aantal we ken stil. De kleinere aanvoer zal naar verwachting leiden tot een ho gere visprijs. IBB-Kondor Het Leidse bouwbedrijf IBB- Kondor Groep heeft opdrachten van bij elkaar 12,3 miljoen gulden ontvangen, zo heeft de onderne ming gisteren meegedeeld. Zij om vatten de bouw van 121 woningen in Zandvoort, Oud-Beijerland en Numansdorp, de afbouw van een hangar voor Fokker op Schiphol en de bouw van een bedrijfshal in Oud-Beijerland. Guinnes Het Britse brouwerijconcern Guinness heeft een bod van 2,27 miljard pond sterling (ruim negen miljard gulden) uitgebracht op de Schotse whi$kyfabrikant Distil lers, zo is gisteren bekendgemaakt in Londen. Distillers heeft onmid dellijk positief gereageerd en kan nu mogelijk ontkomen aan de on welkome poging tot overneming door de supermarktketen Argyll. Het bod van Guinness is het hoog ste in de geschiedenis van het Brit se bedrijfsleven. Record De twee grootste autoproducen ten van Japan, Toyota en Nissan, hebben vorig jaar meer wagens ge produceerd en uitgevoerd dan in 1984, zo is in Tokio bekendge maakt. Toyota boekte zelfs een re cord wat betreft produktie, ver koop en export. Aan personenau to's, vrachtwagens en bussen pro duceerde Toyota 3.665.622 stuks, 6,9 procent meer dan in 1984. De export was met 1.979.955 stuks 9,9 procent groter en de verkoop in Ja pan zelf kwam uit op 1.683.494 wa gens, 3,7 procent meer. DEN HAAG (GPD) - Huisbrando lie is vandaag voor het eerst in de geschiedenis goedkoper dan aard gas voor kleinverbruikers (huis houdens). De gasprijs kan nu dan ook omlaag, zo stelt Konsumenten Kontakt. De prijs van een liter huisbrandolie werd vandaag met vier cent verlaagd tot 78,4 cent (in clusief btw). Zowel het kabinet als de rege ringspartijen CDA en WD zijn voor een koppeling van de prijs van aardgas voor de consument aan die van huisbrandolie, zo stelt KK. De organisatie is op zich tegen deze volgens haar "onredelijke koppeling, die voor de consument veel te duur uitpakt". Maar omdat het overheidsbeleid zich daarop richt, spreekt het volgens KK van zelf dat gas voor de kleinverbrui ker nu in elk geval goedkoper moet worden. Volgens de koppeling zou de gasprijs vandaag 68,2 cent per ku bieke meter moeten komen. Nu kost een kubieke meter nog 68,6 cent. Konsumenten Kontakt ver wacht echter dat de prijs van huis brandolie de komende tijd nog ver der zal dalen. Dat zal dus ook voor de gasprijs moeten gelden. De overheid voelt in het alge meen niet voor prijsaanpassingen tussendoor. Tot dusver is het de gewoonte om de gasprijs voor de consument slechts een keer per jaar aan te passen. Onlangs heeft minister Van Aardenne toegezegd dat de aardgasprijs per 1 juli van dit jaar in ieder geval niet hoger zal worden. Een verlaging, bij voort gaande dalingen van olienoterin gen en aanverwante prijzen sloot hij niet uit. Konsumenten Kontakt komt binnenkort met een televisiespot over de gasprijs. Deze zal erop ge richt zijn consumenten tot actie aan te zetten voor verlaging van de gasprijs. Iran vergoedt onteigening van Chevron TEHERAN.- Iran heeft zich be reid verklaard de Amerikaanse oliemaatschappij Chevron 115 miljoen dollar schadevergoe ding te betalen voor de onteige ning van bezittingen van de maatschappij na de islamiti sche revolutie van 1979, zo heeft het weekblad Middle East Economie Digest bekendge maakt. De overeenkomst moet nog worden goedgekeurd door het in Den Haag gevestigde tribu naal dat wederzijdse vorderin gen tussen de Verenigde Staten en Iran behandelt. Het akkoord omvat ook een vordering van Gulf Oil, die vorig jaar door Chevron werd overgenomen. LONDEN - British Airways had gisteren iets te vieren: het tienjarig bestaan i Voor de gelegenheid werden zes toestellen bij elkaar gezet. "Voor mij zijn ze alleen maar uit op sanering van de zwakke boerenbe- drijfjes. Eerst met de melkheffing en nu de voorgenomen regeling rond de mestoverschotten. Als die doorgaat, moet ik een investering doen van tussen de veertigduizend en zestigduizend gulden. Een in vestering die absoluut geen rende ment oplevert. Nou, dan hang ik mijn pet aan de wilgen". door Huub Klompenhouwer Jan Uitentuis is 60 jaar. Met zijn dertig koeien en negentien scha pen is hij de laatste stadshoer in het Noordhollandse Edam. Zijn boerenbedrijf ligt in het centrum van de stad, zijn land heeft hij in de polder Zeevang, 14 hectaren grond. De aanschaf van koeltanks bezorgde hem al benauwde finan' ciële momenten. De zuivelheffing trof hem opnieuw in zijn porte monnee. Als hij straks verplicht wordt om op het land ook nog eens voor enkele tienduizenden guldens te investeren in silo's voor de op vang van de mest, dreigt zijn agra rische liefde danig af te nemen. Zijn zonen hebben al een ander Landbouw-RAI in teken van overschotten en mest vak gekozen dan dat boerenbe staan. Uitenhuis is een van de bezoe kers van de Landbouw-RAI die gisteren door minister Braks (land bouw) werd geopend en tot en met zaterdag te zien is in Amsterdam. Vele standhouders op de RAI ha ken in op de vraag naar opslagmo gelijkheden voor mest nu de over heid heeft bepaald dat er in een be paalde periode van de winter geen mest meer mag worden uitgereden over het land. Met name in gebie den met een intensieve landbouw wordt het milieu namelijk steeds verder aangetast door de grote hoe veelheden fosfaten die door de mest in de grond terechtkomen. Fosfaatgehalte Invoering van een Meststoffen wet moet daar verandering in bren gen. Die behelst allereerst het ver bod op het uitrijden van de mest in de winterperiode. Een tweede maatregel is de beperking van de hoeveelheid mest, gerelateerd aan het fosfaatgehalte, die uitgereden mag worden. Dat laatste betekent dat boeren in gebieden van te veel mest en te weinig land, de mest op een andere manier kwijt zullen moeten raken. Niet door illegaal dumpen, maar bijvoorbeeld door de instelling van een nationale mestbank. De 30 koeien van boer Uitentuis leveren 540 kuub mengmest per jaar. Voor de opslag heeft Uitenen- tuis waarschijnlijk een silo nodig van ongeveer 300 kuub. "Als je wilt blijven boeren, zul je wel moeten", zegt een fabrikant van mestsilo's die op de RAI met een stana is ver tegenwoordigd. "Onze kleinste silo is 296 kuub. Die komt op 15.100 gulden, exclusief fundament en opbouw, exclusief btw. Nog afge zien van heikosten komt er voor een fundament van 50 centimeter nog eens een kleine vier mille bij. Dan moet u rekening houden met een mix-installatie en de appara tuur om de mest ook uit een silo uit te kunnen rijden. Alles bij elkaar inderdaad al snel een bedrag van zo'n veertig mille". Mestopslag Een paar stands verderop een an dere oplossing voor de mestopslag. In het land wordt een kuil gegra ven en de aarde die daarbij vrij komt wordt gebruikt om een wal van te maken rond die kuil. Een polyaethyleen weefsel, een soort y- zersterke plastic folie, wordt op de bodem van de kuil gelegd. Daar overheen komt een drainagesys teem met een put om een eventue le lekkage te kunnen ontdekken. Vervolgens wordt met hetzelfde fo lie, Nicotarp, de kuil bekleed. In de grondwal wordt het folie veran kerd. Een betrekkelijk goedkope oplossing met een maar: de kuil mag nooit dieper worden dan het peil van het grondwater. Uitentuis kan weer opstappen. In de Zee vang is dat grondwaterpeil zo hoog dat graven geen zin heeft. De heer F. Kapteyn is vertegen woordiger van het Goudse bedrijf Sim Holland. Specialisten in mest- behandelingen. Hij heeft voor de Edamse boer wel een oplossing voor diens vaste mest. Althans, de richtlijnen. Dat wordt een beton nen plaat, minimaal 20 meter ver wijderd van een sloot Een op staande rand die niet mag lekken en een put om het hemelwater in op te vangen dat via die mest op de plaat ook vrijkomt. Kapteyn schat dat er zeker zo'n veertigduizend bedrijven zijn die maatregelen zul len moeten nemen voor die nieuwe mestregeling. Uitentuis hoort de aanbiedingen van de verschillende fabrikanten aan. "Hoe het ook is, ik weet alleen maar dat ons soort boeren nu ge nekt wordt, omdat we gewoon van ons vak houden en tevreden zijn geweest". Hij vindt medestanders in het hoofdbestuur van de Friese Maatschappij van Landbouw. Die schrijft in haar RAI-nummer van het Fries Landbouwblad dat de ontwerp-regeling onaanvaardbaar is omdat de regeling absoluut geen rekening houdt met de huidige praktijksituatie in gebieden zonder mestoverschot. "Het opslaan voor langere tijd betekent alleen maar dat daarna in zeer korte tijd grote hoeveelheden mest uitgereden gaan worden. En dat leidt tot een grotere belasting van het milieu dan in de bestaande situatie".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11