Lisse verrast in zaal Ongelukken bij rally-proeven Koplopers laten steek vallen in volley strijd Onderzoek naar Mercedes in nazi-tijd Peres herhaalt: Israël wil niet met Palestijnen praten Complimenten voor 'Amsterdam1992' Schadeloosstelling voor dwangarbeiders hangt af van resultaten Pronk terug ii iKamer PAGINA 10 SPORT DINSDAG 21 JANUARI 1986 MONTE CARLO (AFP) - De Rally van Monte Carlo werd maandag middag tijdens de zevende en acht- ste klassementsproef tweemaal Claude Andruet gleed korte tijd onderbroken, nadat ject. Zijn Citroen De klassementsproeven van gis teren werden door meer ongeluk ken ontsierd. De Fransman Jean- het tra- bescha- voortrazende sportwagens twee digd. dat hij moest opgeven. De toeschouwers hadden aangereden De slachtoffers werden in het zie kenhuis opgenomen. Hogewoning kan herkozen worden ZEIST (ANP) - Mr. Jacques Hoge woning, vice-voorzitter betaald voetbal en lid van het bondsbe- stuur van de KNVB, kan in beide functies herkozen worden. De Commissie van Bindend Advi seurs heeft de klacht van de Cen trale Spelers Raad (CSR) tegen de positie van Hogewoning onge grond verklaard. De CSR had bezwaar tegen het functioneren van Hogewoning als ook gisteren sportief overheerst Italiaan Alessandro Fioro reed i zijn Lancia tijdens de zevende proef een toeschouwer aan. Fioro kwam met de schrik vrij, de toe schouwer werd met wonden aan gezicht en heup naar het zieken huis vervoerd. Bijrijder Luigi Pi- rollo liep bij de crash alleen een handblessure op. De Zweed Eriks- sen raakte met hoge snelheid vap de be-ijsde weg. Wonderwel kon hij de wedstrijd voortzetten. Tijdens de achtste proef deed zich het tweede ongeluk voor. Een toeschouwer gleed uit en viel voor de wagen van een der deelnemers. De man werd met een gebroken been in het ziekenhuis van Saint- Etienne opgenomen. De Rally van Monte Carlo werd bestuurslid en wilde door wraking door de Lancia's. Het Nederlandse van hem af. Hogewoning zou, stel- echtpaar Willem en Els Sintenie den de spelers, tegenstellingen toe- reed zeer voorzichtig en werd rond spitsen. Tegen de uitspraak van de de honderdste plaats gerangschikt. Commissie, die onder voorzitter- De Westduitser Walter Röhrl schap stond van mr. Boekwinkel, maakte met zijn Audi Sport Quat- kan geen beroep worden aangete- tro een spectaculaire sprong i kend. STUTTGART (SID) - Na de vierde nacht van de wielerzesdaagse van Stuttgart zijn er nog vijf duo's, onder wie René Pijnen met Gert Frank, die in de zelfde ronde rijden. Pijnen en Frank (foto boven) voeren de ranglijst aan met 117 punten. Gerrie Knetemann en Roman Hermann staan derde. klassement. Vóór de elf uur rust i De stand r nachten is: 1. Pijnen (Ned)/Frank (Den) 117 punten; 2. Grospierre won Röhrl twee klasse- Clark (Aus)/Doyle (GBr) 95; 3. Roman Hermann (Lie)/Knetemann (Ned) LEIDEN - Erik Rademaker van de mentsproeven, waardoor hij met 92; 4. Thurau/Kristen (BRD) 81; 5. Tourné/De Wilde (Bel) 60; op 16 ronden (Ned) 49. vereniging Leiden heeft gister- zijn navigator Christian Geistdor- 15. Hofeditz (BRD)/Priem (Ned) 54; op 22 ronden 16. Vaarten (Bel)/Kos avond de kwartfinale bereikt van fer opschoof naar de U de Zuidhollandse bokskampioen- De Westduitser heeft schappen. De zwaargewicht ver sloeg Nuis van Westland op pun ten. Volgende week maandag ko men van BV Leiden twee man uit de halve finales. De C-klasser fer opschoof naar de tweede plaats. 1 elf proe- 1 achterstand van 1 minuut ;n 41 seconden op de Fins/Italiaan- ,e combinatie Toivonen/Cresto. Bij de neutralisatie in Grospierre de stand maandagavond: 1. LEIDEN - Zowel bij de als de vrouwen liet de lijstaanvoer der in de hoogste klasse van he rayon Leiden een steekje vallen De volleyballers van DAC 2 speelden een punt aan LUSV en de vrouwen van datzelfde LUSV gen Orion naderbij komen doorda ze Novo 2 een gelijkspel toeston den. Door het slippertje tegen LUSV moet DAC de koppositie weer de len met Gemini/Kangeroes 3. Het team uit Voorschoten maakte kor te metten met RW, de nummer drie van de ranglijst. Zonder tot grote hoogte te reiken zegevierde Gemini in eigen huis met 3-1. RW maakte een matte indruk. Aan niets was te merken dat de ploeg vocht om aansluiting met de top te houden. Vooral het passwerk was slecht verzorgd. Gemini maakte een heel wat stabieler indruk en won verdiend. Het tweede team van DAC had weer eens moeite met de speelzaal, in casu de Universiteitshal in lei den. Om de een of andere reden komt de Alphense ploeg daar nooit uit de voeten. Eerder in het seizoen moest daar zelfs aan degradatie kandidaat SKC een puntendeling worden toegestaan. LUSV, beter gewend aan de omstandigheden. won de eerste en tweede set met 15-10 en 15-11. Met veel pijn en moeite kon DAC vervolgens nog een punt uit het vuur slepen: 12-15 en 12-15. VCS boekte in Sassenheim een verdienstelijke 3-0 zege op Orion, dat zonder Rob van Houten kenne lijk weinig waard is. De Hazers- woudse ploeg kreeg geen moment vat op het spel van VCS en verloor VrOUWen kansloos. Net als de Sassenhei- mers gaat WVC een steeds belang rijker rol in de eerste klasse spelen. De Warmonders bonden ook Aar- landerveen aan hun zegekar. In Al phen werd het 0-3. Aarlanderveen. met Frans Koelewijn als enige spelverdeler, kon in de eerste set nog redelijk bijblijven: 12-15. Daar na dicteerde WVC de strijd (5-15 en 6-15). Voor het tweede mannenteam van Orion lijkt het doek gevallen. De wedstrijd tegen het eveneens in degradatiegevaar verkerende SKC verloor de ploeg met 0-3 (13-15,9-15 en 11-15). De Leidse studenten scoorden veel punten door het midden, waar het Hazerswoudse blok soms in geen velden of wegen te bekennen was. De mannen van Ridderveld zagen hun successen- reeks afgebroken woden door Ley- thon 3, dat de Alphenaren met 3-1 Krijgsma bokst in het halfzwaar te- Toivonen/Cresto (Fin/Ita) Lancia gen Timmermans uit Den Haag en 2.24.27; 2. Röhrl/Geistdorfer (BRD) Dietenbach komt in het licht wel- Audi op 1.41; 3. Alen/Kivimaki ter uit tegen Solis uit Delft. Ben (Fin) Lancia op 2.22; 4. Salonen/ Smeenk in het superzwaar bert Zandvliet in het half hebben zich al geplaatst voo nales in de B-klasse. Harjanne (Peugeot) op 2.35; ö.Bia- zwaar sion/Siviero (Ita) Lancia op 3.16; 6. de fi- Mikkola/Hertz (Fin/Zwe) Audi op 3.46 SCHIPHOL (ANP) - 'Amsterdam ce-voorzitter van de wereldwiel- hockeyvelden in Amstelveen en 1992' werd het afgelopen weekein- renunie, Brooks van de tafeltennis- het sportpaleis Ahoy' in Rotter- de onderworpen aan een techni- bond en Dusson van de worstelfe- dam. Het trio complimenteerde sche inspectie. Een trio afgevaar- deratie. 'Amsterdam 1992'. „Sommige ac- digden van de internationale sport- De drie 'keurmeesters' bezoch- commodaties zouden nu al op federaties kwam, in opdracht van ten onder meer het Rai-gebouw in Olympisch niveau gebruikt kun- het Internationaal Olympisch Co- Amsterdam, waar acht Olympi- nen worden en alles is dicht bij el- mité, rapport opmaken over de Ne- sche sporten worden onderge- kaar. Tenminste bijna alles. Dat derlandse kandidaat voor de orga- bracht, de sporthallen Zuid, de ta- kan er zeer toe bijdragen, dat Ne- nisatie van de Olympische Zomer- feltennishal, de tennisbanen, het derland de organisatie krijgt opge- spelen. De drie waren Sysojev, vi- roeicomplex aan de Bosbaan, de dragen". LEIDEN - De zaalvoetballers van de Zwarte Wolf hebben zich vaster aan kop genesteld van de inter-re- gionale klasse. De Leidse ploeg be haalde een knappe 2-5 zege bij Ce- verbo en zag concurrent Glasber gen een punt verspelen aan FC Lis- se: 3-3. Voorts liet De Maas zich in eigen huis verrassen door De Rozet (2-3). Grovo versloeg Datarex met 3-2. In de hoofdklasse moest Cleijn Duin in eigen huis de zege aan Menken laten: 2-3. Ceverbo-Zwarte Wolf 2-5. De Leidenaars kozen voor een behou dende taktiek, omdat een offensief van de thuisclub werd verwacht. De ploeg uit Dordrecht moest im mers winnen om aansluiting met de kopgroep te behouden. Het zag er aanvankelijk goed voor Ceverbo uit. De openingstreffer werd echter snel door Ger Nagtegeller benant- woord. De thuisploeg nam weder om de leiding, waarna Nagtegeller hetzelfde antwoord klaarhad. In de tweede helft was Ceverbo uitge raasd en nam de Leidse ploeg het initiatief. Een sterk gespeelde tweede periode van de Zwarte Wolf leverde de verdiende over winning op. Hennie Koet, Cees de Roode en Piet Sloos scoorden voor de Leidenaars. Glasbergen-FC Lisse 3-3. De Rijnsburgers misten Huug Aande- wiel, "en dat scheelt 70 procent", aldus coach Glasbergen. Zijn team acteerde niet echt slecht, maar ver gat de mogelijkheden op juiste waarde te schatten. "Maar ik ben niet ontevreden over het resultaat, tenslotte zitten we dit seizoen voor het eerst in de inter-regionale klas se", tilde de Rijnsburgse coach niet zwaar aan het puntverlies. Doel punten Glasbergen: Nico Zwaan en Martin van der Plas (2). Lisse: Frans van der Laan (2) en Wim Bouckaert. Cleijn Duin-Menken/Landbouw 2-3. Een wedstrijd waarin de teams tegen elkaar opwogen, maar de Katwijkers verzuimden de kansen af te maken. Wim Haasnoot en Wim Guyt bezorgden Cleijn Duin de treffers. Voor de Noordwijkers schoten Jan van der Berg (2) en Hans Caspers raak. BONN - De Daimler-Benzfabrieken in het Westduitse Stuttgart gaan hun eigen rol in de nazi-tijd laten onderzoeken. Naar de Süddeutsche Zeitung vanmorgen schreef wil de raad van bestuur van Mercedes de betaling van een schadeloosstelling aan voormalige buitenlandse dwangarbeiders laten afhangen van de uitkomsten van dat historisch onderzoek. Het onderzoek moet op zeer korte ter mijn worden uitgevoerd, zo liet Mercedes- woordvoerder Bottschalk weten. Voor het toekennen van een eventuele schadeloos stelling zal niet alleen naar juridische as pecten worden gekeken", zo voegde hij er aan toe. De Bonner hoogleraar Hans Pohl, die ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de auto de geschiedenis van de Duitse automobielindustrie heeft onderzocht, zal een speciaal rapport over Daimler-Benz tussen 1933 en 1945 opstellen. Pohl zei gisteravond in Stuttgart dat in de Daimler-fabrieken. die in de Hitlertijd uitsluitend voor de oorlogsindustrie draaiden, sinds 1942 dwangarbeiders, krijsgevangenen en gevangenen uit con centratiekampen werden ingezet. Om hoe veel 'slaven-arbeiders' het gaat is nauwe lijks meer te achterhalen. Volgens Pohl zijn veel dossiers vernietigd en zijn de ar chieven in de vroegere Duitse gebieden in Oost-Europa niet toegankelijk. - Bij het begin van de Tweede Wereldoor log had Daimler in totaal 31.000 werkne mers in dienst, in februari 1945 waren dat er rond 43.000. Onderzoekingen hebben uitgewezen dat in de meeste Duitse fabrie ken aan het einde van de nazi-tijd een der de tot de helft van het werknemersbestand bestond uit dwangarbeiders. Bij Daimler- Benz zou het om ongeveer 15.000 mensen kunnen gaan. Er zijn bij het concern ech ter nog geen aanvragen voor een schade loosstelling binnengekomen. De Süddeutsche Zeitung vroeg ook de andere autogigant BWM in München naar een eventuele schadeloosstelling voor vroe gere dwangarbeiders. Een BMW-woord- voerder toonde zich volgens de krant daarop 'enigszins verrast'. BMW-zegsman Avenarius zei, dat het bedrijf er tot nu toe van uit is gegaan, dat het hele probleem i?i de jaren vijftig door de regering in het ka der van de Wiedergutmdchung is gere geld. BMW had in de oorlog een eigen dwang arbeiderskamp, dat vlak voor de totale on dergang voor zeven miljoen mark werd verkocht aan de SS. Anders dan bij Merce des ziet het bedrijf de vraag rondom een schadeloosstelling als een juridisch en niet als eeti moreel probleem. De problematiek rond de miljoenen dwangarbeiders die nooit een cent hebben gekregen, is aktueel geworden nadat Frie- drich Carl Flick zijn hele concern voor vijf miljard mark aan de Deutsche Bank ver kocht en joodse overlevenden schadever goeding eisten. Joodse gemeenschap De Feldmuhle Nobel, een van de bedrij ven van het Flick-concern, maakte enkele weken geleden bekend vijf miljoen te hebb- ben overgemaakt op rekening van de in ternationale joodse gemeenschap als scha deloosstelling voor de dwangarbeid die jo den gedurende de Tweede Wereldoorlog hebben verricht voor bedrijven van het Flick-concern. De Deutsche Bank, die ook bij Mercedes een dikk& vinger in de pap heeft, had het bedrijf hiertoe overgehaald. hi de jaren vijftig hebben bedrijven als IG Farben. AEG, Siemens, Krupp en Rhein Metall al in totaal 50 miljoen mark betaald bij wijze van schadeloosstelling, maar Flick, heeft dat steeds geweigerd. Science fiction - 'Deidre', deel 1 ('Keerkringen) en deel 2 ('Bidahinne'). Door Wim Gysen. Ach- ongenaakbare grens van bergen ligt een rijk van magiërs zich tijdens duizenden jaren van afzon dering hebben bekwaamd in kwaadaar dige krachten. In dat rijk kan de auteur zijn rijke fantasie een dartel spel laten spelen. Meulenhoff, prijs per deel resp. 14,50 en 15,40. Thrillers - 'De tunnel' van Hal Friedman - het ver haal van zesduizend mensen, die in de langste Amerikaanse tunnel gegijzeld zitten - is een van de vyf thrillers, die het de Nederlandse thrillerschrijver Tomas Ross en zijn Zweedse collega Mgj Sjö- wall hebben uitgekozen voor de vyf- sterrenserie van Het Spectrum. Deze paperbacks kosten 19,90 per stuk. De andere titels zijn: 'Moordsekte' door Robert B. Parker, 'Zondebok' door Paul Orum, 'Bloedige finale' door Christopher Hudson, Jeugdboeken - 'Zusjes', geschreven e DEN HAAG (GPD) - De Israëli sche premier Shimon Peres heeft gisteren herhaald dat bij het vre desproces in het Midden-Oosten Israël niet met de Palestijnen wil onderhandelen. Peres, die een offi cieel bezoek brengt aan ons land, zei dit tijdens beprekingen met premier Lubbers, minister Van den Broek (buitenlandse zaken) en minister De Ruiter (defensie). Rond zijn bezoek zijn scherpe vei ligheidsmaatregelen genomen uit vrees voor terroristische acties. door Hans Hoogendijk Peres verklaarde dat Israël bij het bevorderen van het vredespro ces 'eenzijdige stappen' heeft on dernomen en dat nu de onderhan delingen met Jordanië moeten be ginnen, evenwel zonder de Pale stijnen. De Spaanse premier Gon zales en de Amerikaanse ondermi nister Murphy, met wie Peres in het weekeinde heeft gesproken, hadden by hem aangedrongen op deelneming van de Palestijnen aan de vredesbesprekingen. De woordvoerder van Peres sloot een nieuwe ontmoeting met onderminister Richard Murphy (belast met het Midden-Oosten) in Nederland of in Londen, waar Pe res vandaag naar toe gaat, niet uit. Peres sprak gisterochtend onder vier ogen met zijn collega Lubbers, waarbij voornamelijk het vre desproces in het Midden-Oosten ter tafel kwam. Na het geprek, dat ruim drie kwartier duurde, voeg den de ministers Van den Broek en De Ruiter zich bij het gezelschap. Terrorisme Ook de bestrijding van terroris me kreeg volop de aandacht. Peres pleitte voor internationale samen werking, waarbij Nederland als voorzitter van de Europese Ge meenschap in de komende zes maanden moet proberen de wetge ving van de twaalf partners meer op één lijn te brengen. Hij pleitte voor steun aan de Amerikaanse boycot tegenover Libië, dat terro ristische activiteiten ondersteunt. Ook tegen Syrië zouden maatrege len moeten worden genomen. Volgens de Rijksvoorlichtings dienst toonde de Israëlische pre mier zich betrekkelijk optimistisch over het vredesproces in het Mid den-Oosten. In tegenstelling tot en kele jaren geleden wordt in het Midden-Oosten nu ook veelvuldig over vrede gesproken. Peres liet er geen twijfel over bestaan dat zijn land een nieuwe oorlog zou win nen, maar dat de prijs in slachtof fers en menselijk leed te hoog zou zijn. De Arabische landen zijn zich hier ook van bewust, meent Peres. In het gesprek met Van den Broek vroeg Peres aandacht voor de export van Israëlische land- bouwprodukten, vooral van si naasappels, die in het gedrang dreigt te raken door het toetreden van Spanje en Portugal tot de Eu ropese Gemeenschap. Peres sprak voorts zijn waarde ring uit voor de inspanningen die Nederland verricht voor de Russi sche joden. Nederland behartigt de belangen van Israël in Moskou om dat Tel Aviv daar geen diplomatie ke vertegenwoordiging heeft. Vanochtend bezocht Peres de bloemenveiling in Aalsmeer en het Europees ruimtevaartcentrum Es- tec in Noordwijk. Voor zijn vertrek had hij nog een ontmoeting met vertegenwordigers van politieke partijen en kamerleden. DEN HAAG (GPD) - Oud-minister van ontwikkelingssamenwerking Pronk (PvdA) keert vrijwel zeker terug in de Tweede Kamer. Het ge west Limburg heeft hem op een vijfde plaats gezet, achter Den Uyl en drie regionale kandidaten. Vol gens de laatste peilingen krijgt de PvdA in Limburg voldoende stem men om Pronk in de Kamer te la ten terugkeren. Het gewest Limburg heeft Pronk op verzoek van het landelijk partij bestuur op een verkiesbare plaats De Israëlische premier Peres rechtsbracht vanochtend e de Aalsmeerse bloemenveiling, waar hij onder meereen e gipskruid bekeek. Prof. Van Boven in W-commissie mensenrechten DEN HAAG (GPD) - De Neder-' landse hoogleraar Theo van Boven wordt vrijwel zeker lid van een be langrijke subcommissie van de Verenigde Naties die zich bezig houdt met mensenrechten, met na me met de voorkoming van discri minatie en de bescherming van minderheden. (15-8, 15-13, 12-15 en 15-11) ver sloeg. In eerste instantie viel aan Leidse kant het goede werk van Sjoerd Leenart in de aanval op. In de vierde set kwam Ridderveld met 1-7 voor. Toen was het vooral Louis Clouquet die de Leidenaren inspireerde tot een imponerende inhaalrace. Omdat de pass aan Noordwijkse kant weinig betekende, kon LUSV in de eerste en tweede set van de uitwedstrijd tegen Novo 2 een ge slaagde greep naar de macht doen (9-15 en 6-15). Later kreeg de koplo per problemen met de pass. Voeg daarbij dat de Noordwijkse aanval beter ging lopen en de tussenstan den van 15-9 en 15-11 zijn ver klaard. Orion profiteerde gretig van de halve misstap van LUSV. Het klopte in Rijnsburg RW met 1-3 (16-14, 12-15, 8-15 en 4-15). Na het verlies in de eerste set ging Orion steeds zelfverzekerder spe len. Met name in de laatste en voor laatste spelperiode moest RW het antwoord schuldig blijven op uit gekiend serveerwerk. In Noordwijk begon Leython 3 uitstekend met een 4-15 score in de eerste set. De Leidse ploeg verloor in die periode wel Jolanda Ratten, die door haar enkel ging. Tegen stander Novo 3, geleid door Joke van Mastrigt, liet vervolgens niet meer met zich sollen. Het gerouti neerde gezelschap pakte de zaken wat vastberadener aan, wat scores van 15-11, 15-3 en 15-5 tot gevolg had. Een 3-1 overwinning dus voor Novo. Ook voor Leython 4 was geen succes weggelegd. De ploeg, weer eens in een andere samenstel ling, had geen verweer tegen S'70, dat rustig gestuurd door Alie Oudshoorn en Ans de Bok, op een 0-3 zege (4-15, 4-15 en 11-15) afste vende. Liusna maakte in Lisse korte metten met DAC 2, dat maar liefst drie basisspeelsters miste. Vooral de serve was een geducht wapen aan Lisser kant: 15-10, 15-6 en 15- 13. Het Alphense team verspeelde in het laatste bedrijf een 5-12 voor sprong. Blok '77 ten slotte miste te gen Gemini/Kangeroes 3 aanval- ster Maijan van Wolferen node. Al leen in de derde spelperiode kon het team uit Katwijk Gemini be dreigen: 17-15. Gemini, verdedi gend sterk, won met 3-0. David PcPhail. Om voor de lezen aan de hele jonge kleuters. Vanaf twee jaar. Sjaloom, prijs 12,90. - 'Het Quimbaya-goud' door Siny van Iterson. Voor de jeugd vanaf 12 jaar. Leopold, prys 19,90. - 'De opschepper* door Jan Zanger (makkelyk lezen). Leopold, prijs 18,50. ;ugd v< pold, prijs 13,9 - 'Alexander en de akelige verschrikke lijke grote mislukte rotdag' door Judith Viorst. Voor de jeugd van zes jaar en ou der. Leopold, prijs 15,-. - 'Het spoor van de komeet' door Hans Werner. Voor 13 jaar en ouder. Leopold, prijs ƒ29,50. Vogelboeken - 'Vogelgedrag' door Robert Burton. Een veelzijdig overzicht over leven en gedrag van vogels. Met bijna 600 fraaie kleurenfoto's. Het Spectrum, prys ten die zelden in onze buurt komen, heel dichtby bekeken en gefotogra feerd. Een zeer uitvoerige beschrijving van hun gedrag na tien jaar studie. Het Spectrum, prys 49,90. gezet. "Dat kon gemakkelijk, om dat Martin Konings op eigen ver zoek niet herkiesbaar is en er waar schijnlijk vier regionale kamerle den verkozen zullen worden", al dus gewestelijk voorzitter Tinde- mans. De kamerleden Wöltgens en Hummel komen op de tweede en derde plaats op de Limburgse lijst. Vierde wordt de voorzitter van de PvdA-fractie in de provinciale sta ten Huijs. Daarna volgt Pronk, die nu nog vice secretaris-generaal bij de UNCTAD in Genève is. Van Boven is hoogleraar interna tionaal recht aan de universiteit van Maastricht, maar was in het verleden al eens verbonden aan de VN. In mei 1982 zorgden met name de Latijns-Amerikaanse landen voor zijn ontslag als directeur van de afdeling mensenrechten. De re gimes wisten diens bemoeienissen met de schending van de mensen rechten in hun landen niet te waar deren. Toen zowel de Amerikanen als de Russen 'mister mensen recht' hun steun onthielden, was zijn lot bezegeld. Deze nieuwe functie kan hem nauwelijks nog ontgaan, aangezien de enige andere (Noorse) kandi daat zich heeft teruggetrokken.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 10