PORT Lendl meester van 'Masters' Sjasjeiïn redt reputatie van Davos met record Kurver 'logische' opvolger Lagendijk Ivan de Verschrikkelijke slaat toe Geen straf voor staken duel Hij heeft dezelfde ideeën en is de ideale trainer voor RB* 'China was geweldige ervaring' BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD ZEG MAAR TEGEN 'I KAMSTEEG OCCASION këusuit^CO^^^^I jiït ^^ooitkamsteeg"zekfrhei' dl NEW YORK (ANP) - Boris Becker, achttien jaar pas, had gisteren in New York, in de eindstrijd van het Masters-toernooi, niets te verliezen. Ivan Lendl maakte hem duidelijk dat hij er niets meer te winnen had dan de tweede plaats. De eerste man van het wereld- tennis duldt nog geen aanval op zijn positie door de speler, die zich twee weken eerder in het eigen West-Berlijn gekroond zag tot Junior-Master 1985. Lendl versloeg Becker giste ren met 6-2, 7-6, 6-3. Tussen de top bij de spelers tot 21 en de nummer één van de wereld gaapt nog een gat. Becker heeft momenten waarop hij alles kan, Lendl liet de 17.000 toeschouwers zien dat hij het vaker kan dan de jonge.Westduitser, dat hij eigenlijk in alles iets beter is. Dat op zich is niet verwonderlijk. Al vijf jaar staat de koele Tsjech bij de eerste drie van de wereld. Becker maakte pas in Wimbledon, een halfjaar ge leden, de sprong naar de wereld top. Nog eens toonde de 'Ivan de ver schrikkelijke' zijn grote kracht. In moeilijke gevallen nam Becker ri sico, op vergelijkbare momenten aan de andere kant van de baan bleef de zekerheid. Becker is, ge zien zijn bouw, ongekend snel en sterk. Lendl is niets langzamer, ze ker zo sterk en brengt zeven jaar meer ervaring mee uit het kleine wereldje van de tennis-élite. Het verschil tussen de zeer goede en de bijna volmaakte tennisser is in-New York niet verborgen geble ven. Becker kan een aantal tegen standers wegspelen, gewoon door er 'doorheen" te slaan. Tegen Wi- lander en tegen Jarryd (zoals in de halve finale) kan hij redelijk ver borgen houden, dat zijn koffer met tenniskwaliteiten nog niet gevuld is. Omdat de tegenstanders ook hun zwakheden hebben. Lendl heeft die niet, wanneer hij opti maal geconcentreerd is. Zaterdag in de halve eindstrijd tegen Andres Gomez, de zo verras sende invaller, wilde Lendl nog wel eens speels doen. Tegen Bec ker was het alleen maar ernst, za kelijkheid en vakmanschap dat Lendl toonde. Hij wilde zijn top- plaats niet afstaan aan de nieuwe man. De arme Becker heeft het onder vonden. In de eerste set en derde set was hij in feite kansloos. Alleen in de tweede set kwam hij voor: 3- 0, 4-1, 5-2. Maar op dat moment was Lendl op zijn best, service- doorbraak, 5-5 en 6-6 en een per fecte tie-breaker: 7-1. Tekenend De eindstrijd van de Masters, fei telijk het laatste toernooi van 1985, was tekenend voor het afgelopen tennisseizoen. Lendl heeft zijn Amerikaanse concurrenten McEn roe en Connors van zich afge schud, de nieuwe garde komt (nog) niet uit de Verenigde Staten, maar uit Zweden, en de Bondsrepu bliek. Tennis is weer Europees ge worden. De vier grote toernooien van 1985 kenden allemaal een Eu ropese winnaar. Wilander in Parijs, Becker op Wimbledon, Lendl de sterkste in Flushing Meadow, Ed- berg de winaar van Melbourne. In Madison Square Garden tel den de Amerikanen eigenlijk niet mee in de strijd om 500.000 dollar, 1,4 miljoen gulden, waarvan Lendl tenslotte volgens verwachting 100.000 dollar en de hoofdprijs meenam en Becker met 70.000 dol lar naar redelijkheid beloond werd. Die ontwikkeling was niet alleen op de baan van het New Yorkse sportpaleis te merken, ook op de tribunes. Trok het toernooi van vo rig jaar nog ruim 100.000 toeschou wers, dit jaar kwamen er ruim 20.000 minder en de finale was niet eens uitverkocht. Lendl was op zijn best. Zijn bijna foutloze tennis is echter niet spran kelend, het is emotieloos als zijn uiterlijk, beheerst als zijn gedrag op de baan, bijna machinaal zeker. "Ik heb zelden zo goed gespeeld als vandaag", concludeerde de on verstoorbare. "Ik werk al jaren kei hard, ik wilde daar ook de vruch ten van plukken." Hij deed het en zal het voorlopig ook wel blijven doen. Lendl is niet af te leiden door het buitengebeu- ren als McEnroe, hij is met zijn 25 nog te jong om de sleet van de ja ren, zoals Connors te voelen. Hij is niet verzadigd als Borg, die zich te rugtrok op het moment dat hij een zaam aan de top stond en iedere krachtsinspanning lijkt Lendl al leen maar sterker te maken. Het werd onderstreept in New York. Na een onderbreking van twee jaar (John McEnroe) is Ivan Lendl voor de derde keer de mees ter van de Masters na zijn 35e over winning behaalde uit zijn laatste 36 wedstrijden. "Ik heb van de beste speler van de wereld verloren. Er is voor mij geen enkele reden teleurgesteld te zijn", concludeerde Boris Becker. Lendl had lof voor zijn tegenstan der ("Hij heeft geweldig gespeeld") en zei over zichzelf: "Ik heb weer een doel bereikt, het volgende is een grote titel op gras. Wimbledon, dus". LEIDEN - De tuchtcommissie van de Afdeling Leiden heeft niemand aansprakelijk gesteld voor het staken van de zaalvoetbalwedstrijd Van der Plas Landwer. De Leidse arbiter Wijnand Rijsdam blies het hoofd klasse-duel op 2 december vorig jaar 7 minuten voor tijd bij een 4-1 stand voor de Katwijkers af omdat de fluitist van oordeel was dat de Sassenhei- mers "verder spelen onmogelijk maakten". Rijsdam had tijdens de wedstrijd doelman Wim van Harskamp defini tief weggezonden. De tuchtcommissie oordeelde dat "geen der partijen" schuld had en legde Van Harskamp géén straf op. Boris Becker: uitgeteld RIJNSBURG - Arie Kurver wordt de nieuwe trainer van Rijnsburgse Boys. Per 1 juli 1986 volgt de 36-jarige inwoner van Berschenhoek Arie Lagen dijk op, die aanvankelijk nog een contract had voor het ko mende seizoen maar tot de con clusie kwam dat het beter was om uit elkaar te gaan omdat de Leidenaar "de ploeg niet meer kon motiveren". Arie Kurver, bedrijfsleider bij Sijthoff Pers in Rijswijk, is geen onbekende in de regio. De huidige oefenmeester van de Rotterdamse hoofdklasser CW maakte vijf seizoenen ge leden deel uit van de trainers staf van Quick Boys. "Maar dat ik heb gewerkt onder Lagen dijk is een fabeltje", ontzenuwt de bezitter van het Oefenmees ter 1 diploma. "Toen ik in Kat wijk kwam, ging Arie Lagen dijk weg". Onder Berry Janse trainde Arie Kurver één seizoen de B- selectie van Quick Boys om vervolgens naar de Schiedamse zaterdageersteklasser PPSC over te stappen. "Door de wed strijden Rijnsburgse Boys- PPSC leerde ik Arie Lagendijk beter kennen. Sindsdien heb ben we steeds contact gehou den. Ik deed wel eens wat voor hem, hij voor mij". Ook toen Kurver na drie jaar PPSC naar CW. verhuisde, hielden de oefenmeesters el kaar in het vizier. De vriend schappelijke relatie leverde Kurver uiteindelijk een con tract op bij Rijnsburgse Boys. "Lagendijk heeft de naam van Kurver genoemd", aldus secretaris Gerard van Zuylen. "En zijn advies heeft zwaar ge wogen, want wij willen op de zelfde lijn verder. Dan moeten we uiteraard een trainer heb ben die dezelfde ideeën over voetbal heeft als Lagendijk. Het werd ons in de gesprekken duidelijk dat Kurver de ideale trainer was voor Rijnsburgse Boys. Toen hebben we de za ken snel rond gemaakt". Kurver en RB kwamen een éénjarig contract overeen. "Het nieuws sloeg bij CW in als een bom", ontvouwt Kurver. "Ze dachten dat ik daar nog een jaartje zou blijven, ondanks alle problemen die ik daar heb ge had. De Rotterdamse kranten hebben er bol van gestaan. Ik heb bij die club zes vervelende maanden achter de rug. De or ganisatie klopte niet, ik heb zeer impopulaire maatregelen moeten nemen om de ve ging een beetje in het juiste spoor te brengen. Dat werd niet door iedereen in dank afge nomen. Diverse spelers zijn op gestapt maar gelukkig bleef he bestuur achter mij staan". "Ik ga zeker niet weg ge de problemen", haast Kur ver zich te zeggen. "Momenteel is het prettig werken bij CW,- de spelers geven nu toe dat er iets scheef zat en dat er moest worden opgetreden. Nee, ik verlaat die vereniging omdat ik liever op zaterdag werk, zo ge makkelijk ligt dat. Het nadeel van een zondagclub is dat je in het weekeinde geen dag vrij hebt. Op zaterdag sta je vaak op het trainingsveld, zondag heb je de wedstrijd. Bij een zater dagclub heb je de zondag vrij, wat er ook gebeurt. Ik heb dus min of meer gekozen voor m'n vrouw en dochter, die hebben toch ook recht op een vrije dag met mij". Hij stelt vervolgens onom wonden vast het zaterdagvoet bal bij hem de voorkeur heeft. "Ik bewaar uitstekende herin neringen aan de clubs uit de Leidse regio. Quick Boys en Rijnsburgse Boys, het maakt toch eigenlijk niet uit waar je werkt. Het zijn gewoon goed georganiseerde verenigingen. Voor zover ik dat kan bekijken heeft Rijnsburg zijn zaakjes ook in orde". Hetzelfde Van bestuurszijde heeft Kur ver vernomen dat de lijn La gendijk moet worden doorge trokken. "En dat vind ik een uitstekende zaak, want Arie en ik denken min of meer hetzelf de over voetbal. Het bestuur heeft mij gevraagd om de conti nuïteit van de vereniging te waarborgen en de jeugd veel aandacht te geven. Er zal dus regelmatig contact zijn met alle trainers. Lagendijk kennende heeft hij die zaakjes allang ge regeld. Ik hoef in Rijnsburg niet, zoals bij CW, de boel op zijn kop te zetten". Een kampioenschap heeft het Rijnsburgse college niet van de oefenmeester, vroeger actief bij BVCB, TOGB en Xer xes zaterdag, geëist. "Daar is niet over gepraat. Ze hebben me wel verzocht Rijnsburgse Boys voor de hoogste zater dagklasse te behouden en als het even kan een toonaange vende rol te laten spelen. Met het aanwezige spelersmateriaal is dat mogelijk, maar beloven doe ik niets". Arie Lagendijk zal de ver richtingen van de nieuwe man in Rijnsburg in elk geval nauw lettend volgen. Sjasjerin: met record naar EK PARIJS (DPA) - De vader van de verongelukte Thierry Sabi ne, de uitvinder van en de be langrijkste man achter de woestijnrally Parijs - Dakar, heeft laten weten dat hij is vol gend jaar de organisatie van het evenement voor zijn rekening wil nemen. "Ik vlieg woensdag naar de aankomstplaats Dakar om per soonlijk mijn bewondering uit te spreken voor de deelnemers, die ondanks alle trieste voor vallen, tegenslagen en ver moeidheid toch vastbesloten zijn geweest de finish te halen. De.rally in Afrika, het conti- Vader Sabine gaat door met woestijnrally nent dat mijn zoon bovenal lief had, gaat ook in 1987 door. Het organisatiecomité en ik staan klaar om de droom, het avon tuur en de vriendschap te laten voortbestaan", zei de Franse arts Sabine. Terwijl de andere vier omge komen inzittenden van de heli copter de komende dagen pas naar hun geboorteland worden overgebracht, is Thierry Sabine zaterdag al in zijn woonplaats Epernon gecremeerd. De le vensgezellin van Sabine, met wie hij in het voorjaar had wil len trouwen, is inmiddels naar Afrika gevlogen. Daar wil ze vanuit een helicopter de as van de verongelukte organisator in de woestijn uitstrooien over eenkomstig zijn wil. Jan de Rooy verdween zater dag uit de rally. De vooras van zijn vrachtwagen brak en De Rooy liep een ernstige blessure aan zijn hand op. DAVOS (ANP) - Enkele uren van ideale schaatsomstandigheden wa ren voor Viktor Sjasjerin voldoen de om de reputatie van de natuu- rijsbaan van Davos te redden. Een week voor de Europese titelstrijd in Oslo zorgde de 23-jarige Sowjet- schaatser voor het traditionele we reldrecord op de hooggelegen baan. Sjasjerin scherpte de 3000- metertijd aan met negen-honderd ste seconden. Zaterdagmiddag liet Sjasjerin de klokken stilstaan op 4 minuten 03,22 seconden. Daarmee onttroon de hij de Oostduitser André Hoff mann, die vorig jaar records op de 3000 meter en de kleine vierkamp twee weken later liet volgen door de vijfde plaats bij het toernooi om het Europese kampioenschap. Aan een kleine vierkamp kwa men de het afgelopen weekeinde in het Zwitserse wintersportoord verzamelde Russische, Noorse en Oostduitse schaatsploegen niet toe. Het kwik steeg zodanig dat de ontmoeting later in de middag moest worden afgeblazen in Da- vos, dat twee dagen eerder door de Nederlandse allrounders was ont vlucht. Ondanks het wereldrecord van Sjasjerin mag zijn landgenoot Ser- gej Martsjoek zich nog steeds 's werelds snelste 3000-meterrijder noemen. Bijna negen jaar geleden kwam de vroegere Europese kam pioen in Alma Ata tot een ongeken de tijd van '3.56,65. Nog altijd is Martsjoek, tegenwoordig trainer van de dameskernploeg, de enige schaatser die de afstand binnen de vier minuten heeft afgelegd. Sjasjerin, ook houder van het wereldrecord op de 5000 meter (6.49,15) en het puntenklassement op de grote vierkamp, zal over een week als kopman fungeren in de Sowjet-ploeg. In de équipe ont breekt Oleg Bozjev, de vorig jaar tijdens de grote toernooien als eni ge buitenlander tussen de beste drie Nederlanders drong. Gisteren had de wereldkam pioen van 1984 ongetwijfeld de winnende tijd op de 1500 meter op zijn naam gebracht als hij niet in de voorlaatste bocht was gevallen. De triomf was nu voor Hoffmann, die daarin schrale troost voor het ver speelde werldrecord moest vinden. Geert Kuiper reed zaterdag een aanvaardbare 1000 meter (1.18,55) en eindigde als achtste in de inge korte vierkamp. De sprintwedstrijden leken za terdag te worden beheerst door leerlingen van de befaamde Sow- jet-school: Zjelezovski, Tsjartonov en veteraan Chlebnikov. De vroe gere Oostduitse kunstrijder Uwe Mey was gisterochtend op de enige afstand van zondag iedereen een ter te snel af: 37,69. Bij de dames kwam de zege van Christa Rothen- burger niet in gevaar. De Oostduit se wereldkampioene klokte giste ren 40,74, de beste prestatie van dit In de Nederlandse damesploeg bevestigde Van Gennip de heer sende verhoudingen. Met haar winnende 3000 meter (4.41,70) nam zij bijna tien seconden afstand van Ria Visser. Ook Karin Kania, die vorige week „Geithus" liet schie ten maar wel kandidate is voor het toernooi om de wereldtitel in Den Haag, kon niet aan haar tijd tippen: 4.43,41. De Nederlandse damesploeg en de sprinters zullen nog een ruim een week in Davos verblijven. Voor het geval het weer opnieuw verslechtert, heeft trainer Tjaart Kloosterboer drie home-trainers meegenomen. Floor van Duyn: LEIDEN - Het Nederlands ama teurelftal heeft zich de afgelopen twee weken langs uitersten bewo gen. In sportief opzicht was er re gelmaat in de prestaties van de on- bezoldige voetballers terug te vin den, maar wat betreft het 'randge- beuren' vielen de liefhebbers, die gistermorgen op Schiphol terug keerden, van de ene verbazing in de andere. Dat gold bijvoorbeeld voor de weersomstandigheden die varieer den van 's winterse temperaturen tot zomerweer. Koud aangekomen in Peking (zaterdag 4 januari) werd de ploeg van bondstrainer Ron Groenewoud geconfronteerd met een dagtemperatuur van zestien graden onder nul. Toen de forma tie afgelopen vrijdag in diezelfde hoofdstad van de Volksrepubliek China de terugreis aanvaardde, was het korte broeken-weer. "Die moeilijke omstandigheden in aanmerking genomen", zegt Groenewoud bij terugkeer in Ne derland, "moet ik zeggen dat we het vrij goed hebben gedaan. "We hebben echt alles meegemaakt. Moesten voetballen op velden die droog en heel hard waren. Niet ide aal dus. Maar de entourage maakte heel veel goed. We hebben steeds voor volle bakken gespeeld. Voor de wedstrijd in Chongqing hebben er zo'n honderd mensen 's nachts voor de ingang van het stadion ge legen om in het bezit van een kaar tje te komen". Spookstad Daar ook kwam het amateur- team vast te zitten omdat nevelflar den het gezelschap belette de spookstad te verlaten. Het pro gramma kwam daardoor in de knel, delegatieleider Kastermans overwoog zelfs een wedstrijd te schrappen. De onbetaalde spelers wonnen in China één keer met 3-0, boekten twee keer een 1-0 zege, verloren éénmaal met 1-0 en speel den vlak voor de terugreis tegen Jong China met 0-0 gelijk. "Die laatste wedstrijd waren we aan het einde van onze krachten", zegt Quick Boys-speler Floor van Duyn, juist teruggekeerd op ver trouwde Katwijkse bodem. "We hebben dan ook ontzettend veeel gereisd. Ik had nog nooit gevlogen. Nu heb ik in twee weken elf keer in een vliegtuig gezeten. Wat me vooral opviel was de gastvrijheid en het enthousiasme van het pu bliek. Overal waar we aankwamen kregen we een officiële ontvangst. En het publiek was gek van ons. We hebben zelfs een keer voor 40.000 toeschouwers gespeeld. Na de wedstrijden moest er zelfs poli- tie-bescherming aan te pas ko- "De eerste week was het een beetje wennen. Het eten was min der en was in het begin heel koud. Later ging het een stuk beter. De tweede week was het leukst. Toen hebben we het voedsel ook aan kunnen passen. Het was echt een geweldige ervaring. We hebben ontzettend veel gezien". Floor van Duyn Het feit dat Floor van Duyn alle wedstrijden van de eerste tot en met de laatste minuut voetbalde, speelt uiteraard mee in zijn positie ve kijk op de trip. Heel anders zal bijvoorbeeld AFC-speler Marco Robijn, die slechts een één helft aan de bak mocht, de reis hebben ervaren. Hij was voorbestemd de positie van linkerspits, vacant ge worden na het afvallen van Marco van der Plas, te vervullen. "Maar hij voldeed niet helemaal. Daarom hebben afwisselend Rini van Trigt (NSW) en Chusi Reglero (Elinkwijk) op die plaats ge speeld", aldus Groenewoud, die meldt "dat Floor van Duyn het daardoor niet gemakkelijk had. Maar hij heeft goed gefunctio neerd. Zoals we het van hem ge wend zijn. Floor is een verstandige speler die precies weet wat-ie kan en wat-ie niet kan". "Alleen de voorhoede is onder de maat is gebleven. We hebben ont zettend veel kansen gecreëerd, maar te weinig gescoord. Die Chi- nesen waren fysiek sterk, snel ook en heel wendbaar. En soms waren ze meedogenloos. Tactisch zit het allemaal nog niet zo goed in elkaar. Ze spelen in een bijzonder laag tempo. Als hun keeper de bal had viel je bijna in slaap. Maar verdedi gen kunnen ze. Daarom kwam bij voorbeeld Chris Riemens (Flevo Boys) er moeilijk doorheen. In de selectie zullen zich dan ook zeker wijzigingen .voordoen. De deur staat weer open. Er is weer kans voor andere kandidaten".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9