Hoofdstad Zuid- Jemen in brand Geen verlaging van rentestand t>' r Toch staatsgreep in Lesotho Mitterrand werpt zich met verve in de verkiezingsstrijd der socialisten Dode bij aanval op Nederlands schip landbouw rai 86 President zou zijn gevlucht VS willen terroristen ontvoeren en berechten MAANDAG 20 JANUARI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 Columbia Het Amerikaanse ruimteveer Co lumbia is zaterdag veilig geland op een luchtmachtbasis in Californië, nadat een landing op Cape Canave ral in Florida tot twee keer toe was uitgesteld. De vluchtleiding had het veer twee dagen langer dan de bedoe ling in een baan rond de aarde ge houden, in de hoop dat het weer in Florida zou opklaren. Toen het bij Cape Canaveral echter regenachtig en mistig bleef, werd besloten om het veer in Californië te laten laten landen. Galvan overleden De socialistische burgemeester van Madrid, Enrique Tierno Gal van, is gisteren op 67-jarige leeftijd overleden. Galvan was woensdag wegens kanker in een Madrilleens ziekenhuis opgenomen. Medisch onderzoek had uitgewezen, dat zijn lichamelijke toestand ernstig ver slechterd was. In februari vorig jaar had hij al een operatie aan de ingewanden ondergaan. Tierno Galvan, die de bijnaam „de oude professor" had, was in 1979 tot burgemeester van Madrid gekozen bij de eerste verkiezingen na het overlijden van de dictator Franco in 1975. Onder de dictatuur van Franco heeft hij onder meer in een concentratiekamp (1939) en in de gevangenis (1957) gezeten. ADVERTENTIE 20tlm 25 januari geopend ,van 9 tot 17 uur töegang.f 13,50 Trein-Toegang-Biljetten bij NS-stations Het persbureau beroept zich op in lichtingen uit Noord-Jemen. Vol gens inlichtingen uit Noord-Jemen is gisteren een bestand tussen de strijdende partijen afgekondigd. Palestijnse zegslieden in de Noordjemenitische hoofdstad Sa naa meldden dat Palestijnse een heden uit Sanaa naar Zuid-Jemen zijn vertrokken om als buffer macht tussen de strijdende partij en te fungeren. Hani Al Hassan, ad viseur van PLO-leider Jasser Ara fat, bevestigde in Tunis dat Pale stijnse eenheden naar Zuid-Jemen zijn gestuurd om de strijdende par tijen uit elkaar te houden. Daartoe was besloten in overleg tussen Ara fat en de president van Noord-Je- men Ali Abdallah Saleh. Nederlanders De Nederlanders, die dit week einde wegens de burgeroorlog naar Djiboeti zijn overgebracht, hebben een „afschuwelijke" week achter de rug. Dat is gebleken uit contac ten van de Nederlandse ambassade in de Noordjemenitische hoofd stad Sana'a met de geëvacueerde Nederlanders. Met het Britse koninklijke schip Britannia zijn zaterdag minstens acht Nederlanders naar Djiboeti gebracht. Aan boord waren tevens een vrouw en kind, van wie niet vaststaat dat zij de Nederlandse na tionaliteit bezitten. Het gaat om een vrouw, die met een Brit is ge trouwd. Dat heeft de eerste-secre- taris van de Nederlandse ambassa de in Sana'a, A. Hennekens, dit weekeinde meegedeeld. Hennekens heeft zondagmorgen telefonisch contact gehad met twee van de geëvacueerde Neder landers in Djiboeti. Zij zeiden een „afschuwelijke" week te hebben gehad en spraken van een „bijzon der onoverzichtelijke situatie" in het land. Niemand van de Neder landers is bij de gevechten in Zuid- Jemen of de evacuatie gewond, al dus de diplomaat. In Zuid-Jemen bevindt zich voor zover bekend nu nog één Nederlander. Het is een medewerker van de VN-organisa- tie voor ontwikkeling UNDP, die in de plaats Beihan woont. De Nederlanders in Djiboeti worden verzorgd door de UNDP. Zij waren vol lof over de opvang door de Britse ambassade in Aden. De twee Nederlanders, die contact hadden met de ambassade in Sa na'a verklaarden zo snel mogelijk naar Nederland te willen. Aange nomen wordt dat ook de andere Nederlanders op korte termijn naar hun land terugkeren, aldus Hennekens. De geëvacueerde Nederlanders zijn: mevr. C.M.H. Frenken, A. - Rijsdijk, mevr. E. van Mourik en haar zus, J. van Aarst en mevr. P. van Aarst, de heer van Dijk, mevr. Siepman, mevr. L. Barker en haar kind. Van beide laatstgenoemden staat overigens niet vast of zij de Nederlandse nationaliteit bezitten. Mevrouw Barker is van Nederland se afkomst en getrouw met een Brit. DJIBOUTI (ANP/AP) - In Aden, de hoofdstad van Zuid-Jemen, woedt een hevige strijd om de macht. Veel gebouwen staan in brand. Buitenlanders vluchten in groten getale per schip of per vliegtuig het land uit. Over het verloop van de machtsstrijd tussen de rivali serende vleugels van de regerende marxistische partij heerst nog onduidelijkheid. De indruk is dat de gematigde president Mohammed aan de verliezende hand is en mogelijk zelfs het land heeft verlaten. Radio Aden meldde gisteravond dat de machtsstrijd is beslecht met de afzetting van president Ali Na sser Mohammed en de benoeming van een collectief leiderschap van de regerende Socialistische Volks partij. Maar de situatie in het land blijft uiterst ondoorzichtig. Waarnemers wijzen erop dat het communiqué van radio-Aden voorlopig alleen aantoont dat althans het radiosta tion in handen is van tegenstan ders van president Mohammed. Volgens de Israëlische televisie is Mohammed naar Etiopië ge vlucht. Een broer van de president sprak dat bericht tegen. In Addis Abeba is slechts de aankomst van een onbekend vliegtuig bevestigd. De evacuatie van buitenlanders uit Zuid-Jemen werd zondag voortgezet. Ruim 3000 buitenlan ders, onder wie een tiental Neder landers, zijn met Britse, Russische en Franse schepen overgebracht naar Djibouti. De luchtvaartmaat schappij Aeroflot heeft een lucht brug ingesteld voor de evacuatie van rond 2.000 burgers uit de Sow- jet-Unie en andere Oosteuropese landen. Volgens het persbureau van de Golf, GNA, zijn bij de strijd in Zuid-Jemen tot dusver 7.000 a 9.000 mensen gedood of gewond. WASHINGTON - De Amerikaanse regering overweegt terroristen die in het buitenland aanslagen heb ben gepleegd op Amerikaanse staatsburgers, te ontvoeren en voor Amerikaanse rechters te brengen. door Henk Kolb Volgens de New York Times van zondag zou de CIA plannen maken om diverse verdachten in het Mid den-Oosten, die bij twee recente terroristenacties betrokken heten te zijn geweest, naar de VS te bren gen. De Nationale Veiligheidsraad, die president Reagan adviseert, heeft tot nu toe diverse malen plan nen voor arrestatie van terroristen in het buitenland van de hand ge wezen, aldus de Times. Daarbij zouden vrees voor het precedent, onzekerheid over de gevolgen van een ontvoering voor de betrokken landen en de ongetwijfeld afwij zende reactie van bondgenoten in West-Europa een rol hebben ge speeld. Maar, zo verklaarde Abraham D. Sofaer, juridisch adviseur van het ministerie van buitenlandse zaken tegenover de New Yorkse krant: zelfs al zouden zulke acties in strijd zijn met het internationale recht, dan nog bestaan er legitieme rede nen om in buitengewone omstan digheden de rechtsregels aan te passen. Sofaer verklaarde zich een voorstander van het grijpen van voortvluchtige terroristen in ande re landen als er een redelijke kans op succes zou bestaan. De VS willen hun rechtspraak te gen terroristen in het geweer bren gen, maar hoe dat moet gebeuren is nog niemand helemaal duidelijk. Amerikaanse zogenaamde 'grand juries' in Washington behandelen momenteel de ontvoeringen van Amerikanen in Beiroet, de kaping van de Achille Lauro, de bomaan slagen op de VS-ambassades in Beiroet en Koeweit, de aanslagen op de vliegvelden van Rome en Wenen, de kaping van een TWA- verkeersvliegtuig en de aanslag op het kampement van de Amen kaanse mariniers in Beiroet. De grand jury beslist over rechtsver volging Met vele landen in het Midden- Oosten bestaan geen uitleverings verdragen en in overeenkomsten met andere landen bestaat een clausule die uitlevering vanwege politieke misdrijven kan voorko men. De VS zoeken naar een juri disch instrument dat tegen terro risme kan worden gebruikt. In een wet van 1984 werd het gijzelen van Amerikanen tot misdrijf verklaard. Voor daden van eerdere datum moet het ministerie van Justitie zich bedienen van wetten die luchtpiraterij strafbaar stellen en aanslagen op Amerikaanse func tionarissen in het buitenland. Trein rijdt in op kudde schapen 1- Mohammed: gevlucht BETTWIESEN (AP) - Ongeveer 100 schapen zijn gisteren gedood of zodanig gewond geraakt dat zij moesten worden afgemaakt, toen zij bij Bettwiesen in het Zwitserse kanton Turgau door een trein wer den gegrepen. De politie raamde de schade op 35.000 Zwitserse frank. De machi nist had de kudde op de spoorbaan te laat gezien om de trein, die een vaart had van 100 kilometer per uur, tijdig tot stilstand te brengen. het land. „Hij heeft het land in ver warring gebracht en is er niet in ge slaagd het op een verantwoordelij ke wijze te besturen". De koning van Lesotho, Moshoeshoe II, zal als staatshoofd aanblijven. Volgens de eerste berichten is de situatie in Maseru rustig nadat er zondagavond nog schotenwisselin gen waren gemeld in de militaire barakkken vlak bij de hoofdstad. Het is onbekend wat het lot van Jo nathan is, maar waarschijnlijk is hij onder huisarrest geplaatst in zjjn buitenverblijf te Harakolo. De geruchten over een staats greep in dit kleine koninkrijk met 1,5 miljoen inwoners, dat volledig wordt omgeven door Zuid-Afrika, dateren reeds van woensdagoch tend. Toen omsingelden 150 zwaar bewapende militairen het rege ringsgebouw, waar het volledige PULASKI - Leden van de racisti sche organisatie Ku Klux Klan marcheerden zaterdag door de straten van Pulaski in het Ameri kaanse Tennessee om te proteste ren tegen de aanwijzing van de der de maandag in januari (vandaag dus) als nationale herdenkingsdag voor de vermoorde negerleider Martin Luther King. King is na Co lumbus en George Washington de derde man aan wie de Verenigde Staten een nationale feestdag heb ben gewijd. (foto ap> JOHANNESBURG/MASERU - De bevelhebber van de para-mili taire strijdkrachten van Lesotho, generaal-majoor Justin Lekhanya, heeft de regering van minister-pre sident Leabua Jonathan afgezet. Aldus maakte vanochtend vroeg Radio Lesotho bekend. Volgens het bericht zal Lekhanya het land gaan regeren bijgestaan door een militaire raad en de directeuren van de verschillende staatsdepar- tementen. door Ruud de Wit In een verklaring, voorgelezen in naam van Lekhanya, werd Jona than aangewezen als de boosdoe ner van de huidige spanningen in kabinet van Jonathan vergaderde over de grensproblemen met Zuid- Afrika. Zuid-Afrika heeft sinds 1 januari alle grenzen met Lesotho nage noeg afgesloten, om Jonathan te dwingen een einde te maken aan de aanwezigheid van ANC-gueril- la's die vanuit Lesotho opereren. Woensdag werd er evenwel ont kend dat er een staatsgreep zou zijn uitgevoerd, doch duidelijk was dat de positie van Jonathan ter dis cussie stond. Vrijdag escaleerden de ontwikkelingen opnieuw, toen generaal Lekhanya een Lesotho- delegatie leidde naar Pretoria, die met de Zuidafrikaanse regering onderhandelde over de blokkade van de grenzen, de oorzaak van een grote voedsel- en benzineschaar- ste. LONDEN (GPD) - Hoop dat de mi nisters van financiën van vijf rijke Westerse landen, de zogenaamde Groep van Vijf die het afgelopen weekeinde in Londen bijeen was, gezamenlijke actie tegen de hoge rentestand zouden nemen, is gis termiddag de bodem ingeslagen. door Henk Dam De eindverklaring van de Groep van Vijf (de Verenigde Staten, En geland, West-Duitsland, Frankrijk en Japan) zegt althans niets over stappen die tot verlaging van de rente moeten leiden. Het is bekend dat Japan en Frankrijk veel daar voor voelen, en dat de twee landen renteverlaging op de agenda van de vergadering van de Groep had den geplaatst. Eensgezinde actie is mogelijk te gengehouden door de Britse minis ter Lawson (financiën) en zijn Amerikaanse collega James Baker. Engeland is op dit moment niet ge baat bij verlaging van de rente stand omdat dat zeker tot ineen- ROUEN - President Mitterrand heeft vrijdagavond in een circus tent in Rouen de socialistische campagne voor de parlementsver kiezingen in maart geopend. Het was de eerste van twee meetings waar de president het woord zal voeren. In Rouen ondersteunde hij de kandidatuur van het parle mentslid Laurent Fabius, eerste- minister. door Rudolph Bakker In Lille zal hij binnenkort het zelfde doen ter ondersteuning van zijn eerste eerste-minister, Pierre Mauroy. De president deed schijn baar alles om te vermijden dat hem de rol kon worden toegedacht van de 'lokomotief van de socialisti sche verkiezingscampagne. Ter- zelfdertijd was er een rode draad in zijn betoog: het zou „treurig voor Frankrijk" zijn wanneer het „pro gramma van de rijken" zou worden opgelegd aan het „programma van de armen". Overigens verklaarde de presi dent dat hij zich 'richtte tot alle Fransen, aan hen die tegen zijn en aan hen die voor zijn'. Zijn socialis tische aanhang bezwoer hij 'alle excessen te vermijden'. 'Begrijp de noden van de anderen, begrijp hun ideaal en zeg hen dat wij eerlijke mensen zijn'. Op de eerste rij in deze tiendui zend aanhangers tellende circus tent in een volkse buitenwijk van het conservatieve Rouen hadden de vrouw, een zoon en de verdere hij zorgvuldig de desondanks over familie van de president plaats ge- duidelijke indruk te wekken als nomen, benevens een aantal leden zou hij gekomen zijn om zijn partij van de regering en vanzelfspre- een hart onder de riem te steken, kend premier Fabius, die sinds Eenzaam op het podium stond Mit- 1977 afgevaardigde is van Grand terrand, tegen de achtergrond Mitterrand: begrijp het ideaal van rechts. Quevilly, de socialistische stad van Rouen. Hoewel de president een hart stochtelijk pleidooi hield i helverlichte Franse driekleur, i ontbrak ieder spoor van de rode >os, waarmee de socialisten zich hun campagnes altijd tooien. De verworvenheden van het socialisti- aard van het boeket dat hem na af- sche regime sinds 1981, vermeed loop door e i rood jurkje ge stoken meisje werd aangereikt, bleef de enthousiaste aanhang ver borgen. De conservatieve oppositie heeft meteen fel gereageerd tegen het optreden van de Franse president in Rouen. De snel in populariteit stijgende Francois Leotard, leider van de republikeinse partij - die deel uitmaakt de de giscardijnse UDF - verklaarde dat de president 'door naar Grand-Quevillv tc gaan zijn presidentskleding heeft afge legd en zich heeft uitgedost als de aanvoerder van de socialistische verkiezings-afficheplakkers. Voor- en tegenstanders van de president ontkennen niet dat de beide manifestaties in Rouen en Lille met zich meebrengen dat de uitslag van de verkiezingen in maart daardoor ook steeds meer zal lijken op een referendum over de populariteit van de president. Dit standpunt wordt al geruime tijd ingenomen door oud-premier Raymond Barre, de laatste eerste- minister van president Giscard d'Estaing. En wanneer men van deze referendum-gedachte uitgaat, valt moeilijk te zien hoe president Mitterrand nog zou kunnen aan blijven tot zijn ambtstermijn in 1988 afloopt, wanneer de huidige oppositie inderdaad een overtui gende verkiezingsoverwinning zou behalen. President Mitterrand genoot overduidelijk van zijn optreden in Rouen, waar hij als geboren volks tribuun oog in oog stond met een enthousiaste massa volgelingen. Terwijl hij in ontmoetingen van man tot man eerder de indruk maakt verlegen en houterig te zijn, ontpopt hij zich als een geboren entertainer, wanneer hij - alleen op een podium - geconfronteerd wordt met een gezichtsloze massa op een afstand, die zijn grapjes, zijn dramatische stembuigingen en zijn poëtische uitbarstingen over de historische achtergronden van Frankrijk met applaus als de rol lers van de oceaan beantwoordt. Recente opinie-onderzoeken wij zen uit dat niet alleen de socialis ten, maar ook de president in per soon, zich in een voorzichtig aan zwellende populariteit verheugen. Het gebrek aan samenhang in de conservatieve oppositie draagt aan deze ontwikkeling bij. Koffiedik kijkers houden zich dan ook steeds meer op de vlakte als het erom gaat te voorspellen hoe de parlements verkiezingen van 16 maart aan staande zullen uitpakken. storting van het van de wankele olieprijzen afhankelijke pond ster ling zou leiden. Ook de Verenigde Staten staan aarzelend tegenover renteverla ging. Daarvan kan in Amerikaanse ogen alleen sprake zijn bij een daadwerkelijke verlaging van het enorme Amerikaanse begrotings tekort. Hoewel onlangs de Gramm- Rudman-wet is aangenomen om dat te realiseren, wil de Federal Re serve Board (die over de rente gaat) eerst zien of die wet wel gaat werken. De verwachtingen over de bij eenkomst van de Groep van Vijf waren mede hierom zo hoog ge spannen omdat het de eerste ver gadering was sinds die van 22 sep tember vorig jaar in New York. Toen besloten de aangesloten lan den tot gezamenlijke actie om de hoge dollarkoers te drukken. Dat had direct succes. Er werd op grote schaal overgegaan tot de verkoop van dollars, waarbij voor al de Japanse centrale bank zich danig op de kapitaalmarkt liet gel den. De koers van de dollar daalde vervolgens met gemiddeld 15 pro cent. De vergadering in New York was met veel publiciteit omgeven. Die van Londen resulteerde gisteren slechts in dé volgende slotverkla ring: "De vergadering was een in formele bijeenkomst, bedoeld om de ontwikkelingen te evalueren sinds de vergadering van septem ber in New York". "De ministers van financiën en de presidenten van de centrale banken waren te vreden met de vooruitgang tot dus ver. Zij waren het erover eens dat hun samenwerking moet worden voortgezet, en dat de vooruitgang die is gemaakt niet teniet moet worden gedaan". Niet-communisten in 'Politbureau' van Afghanistan MOSKOU (Rtr) - Drie niet-com munisten z(jn tot ondervoorzitter gekozen van de revolutionaire raad die Afghanistan regeert. Dit heeft het Russische persbureau Tass ge meld. De drie zijn een zakenman, een religieuze leider en het hoofd van de raadgevende 'jirga', een traditio nele raad van Afghaanse stamhoof den. Hun verkiezing had plaats tij dens een vergadering in Kaboel, waar Babrak Karmal, de leider van de communistische partij, herko zen werd als president van de revo lutionaire raad. De afgevaardigden kozen 79 nieuwe leden in de raad, onder wie vertegenwoordigers van arbeiders, boeren, handwerkslie den, intellectuelen, de geestelijk-- heid, handelaren en andere sociale groepen, aldus Tass. De raad telt nu 139 leden. Vorige maand heeft de regering in Kaboel verscheidene niet-com- munistische ministers benoemd. Deze benoemingen vormen de jongste maatregelen om de politie ke basis te verbreden van de com munistische regering, die al ruim zes jaar in oorlog is met het islami tische verzet. Philips investeert 500 min. in Taiwan KAOHSIUNG (ANP) - Philips gaat fors in de buidel tasten om zijn activiteiten in Taiwan uit te breiden. Directeur J. Bergvelt van Philips Taiwan verwacht hiervoor tot en met 1988 circa 190 miljoen dollar (ruim 500 miljoen gulden) nodig te hebben. Een aanzienlijk deel hiervan zal op dé kapitaal markt van Taiwan worden aange trokken. Bergvelt heeft dit in Ka- ohsiung meegedeeld. In deze Zuidtaiwanese stad zqn vanochtend twee nieuwe Philips- fabrieken geopend. Vice-president L. Heessels van Philips zei bij deze gelegenheid dat Philips streeft naar een groei van het totale activi teitenniveau in Taiwan tot één mil jard dollar aan het einde van de ja ren tachtig(1985 325 miljoen dol lar). ROTTERDAM (GPD) - Bij een raketbeschieting zondagmorgen op het Nederlandse onderhoudsschip Smit Maassluis is een Australisch beman ningslid om het leven gekomen. Acht bemanningsleden, onder wie twee Nederlanders, raakten gewond. Het schip van het Rotterdamse sleep- en bergingsbedrijf Smit-Tak bevond zich op het moment van de aanval in de Perzische Golf. Het onderhoudsschip werd getroffen door een exocet-raket, die was afgevuurd door Iraakse bommenwerpers. Na de beschieting brak aan boord van de Smit Maassluis brand uit. die werd geblust door de beman ning van de te hulp geschoten Smit Singapore. De machinekamer van de Smit Maassluis is uitgebrand en de bemanningsruimten zijn zwaar be schadigd. Het onderhoudsschip wordt naar Dubai gesleept, waar het vandaag wordt verwacht. Daar zal worden bekeken wat de omvang van de schade is en of het lonend is het schip te laten repareren. De Smit Maassluis had volgens een woordvoerder van de rederij acht tien mensen aan boord. Van de gewonde bemanningsleden, die naar een ziekenhuis in het Iraanse Busheir zijn overgebracht, zijn er twee (Austra liërs) ernstig aan toe. De gewonde Nederlanders zijn de 27-jarige S. Steen beek uit Rotterdam (olieman) en de 23-jarige J. Roest uit Hellevoetsluis (tweede machinist). De Smit Maassluis was op weg naar Sharjah in de Verenigde Arabische Emiraten, toen het op ongeveer 100 kilometer ten zuiden van het Iraanse eiland Kharg door bommenwerpers werd aangevallen. Volgens een woordvoerder van Smit-Tak in Rotterdam ging de raket dwars door het schip heen. Een te hulp geschoten Iraans marineschip heeft de bemanning van boord gehaald. Later zijn de kapitein en de eerste machinist weer aan boord van de Smit Maasluis gegaan. De overige bemanningsleden zijn overgestapt op de Smit Colombo, dat ook koers heeft gezet naar Dubai. Het sleep- en bergingsbedrijf Smit-Tak opereert met zes schepen in de Perzische Golf. „We denken er niet aan ons terug te trekken na deze beschieting. We werken al 45 jaar in dit gebied", aldus een woordvoerder. Het is overigens het tweede schip van Smit-Tak dat in de oorlogshande lingen tussen Iran en Irak door een raket is getroffen. Vorig jaar gebeurde dat met de Smit Matsas 1 (de voormalige Poolzee). Het schip is op 8 januari als schroot aan een Pakistaande sloper verkocht. Het eerste Nederlandse schip dat in de Perzische Golf door een raket werd getroffen, was een sleepboot van concurrent Wijsmuller uit IJmui- den.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7