De geschiedenis van de schaar en ander naaigerei in Lakenhal Partijen beloven steun voor vredesactiviteiten Vrouw hulpeloos in huis actief in vrije tijd Streekomroep hervat nieuwsrubriek radio Pleidooi voor leerstoel politiewetenschap in Leiden Jazz in de regen en de Waag als schuilplaats MAANDAG 20 JANUARI 1986 LEIDEN TentoonstellingVerzameld en getoond met privé-verzameUng lij - ingelegd met parelmoer en kraaltjes, vervaardigd van zilver en been en uit hout en bamboe gesne den, in de vorm van poppetjes - uit de negentiende en twintigste eeuw telt de verzameling onder meer. Voorts zo'n dertig scharen - benen, gouden en zilveren - uit de negen tiende eeuw. Over de geschiedenis van de schaar valt te melden dat de knijpschaar, de oudste vorm (uit één stuk) na de zeventiende eeuw werd vervangen door de tweedeli ge scharnierschaar die wij thans kennen. Die scharnierschaar is waarschijnlijk uit Byzantium of de Islamitische wereld naar de onze geïmporteerd. Tot de dertiende eeuw kwam deze sporadisch voor en werd ook in de latere midde leeuwen nog weinig gebruikt. Pas in de zestiende eeuw kwam hij naast de knijpschaar voor en kreeg toen ook zijn huidige vorm. Hij werd vaak in een schede aan de rokhaak gedragen. Mode Het bij zich dragen van naaigerei is lange tijd mode geweest: de ge goede dames voorzagen zich in de zeventiende en achttiende eeuw van vaak mooi bewerkte zilveren gordels, kettingen waaraan een schaar, een speldenkussen, een naaldenkoker en soms een priem waren bevestigd. De tentoonstel ling laat er enkele zien. Dat zijn te vens de oudste stukken, samen met een uit ongeveer 1780 stam mende zilveren kluwenhuder met een ivoren spoel, die zich qua vorm nog het best laat vergelijken met een closetrolhouder. Hoe anders dan nu werd vroeger met het naaigerei omgesprongen. Sierlijke doosjes van bewerkt hout met fluwelen interieur herbergden schaar, naaldenkoker, priem en speldenkussen. Meer dan eens dienden ze dan ook alleen voor de sier. En waar wij tegenwoordig on ze spelden in gifgroene en -gele sponsjes prikken die zijn bevestigd op plastic doosjes, prikten de vrou wen die in vroeger tijden op met fluweel opgevulde ruggen van zil veren vissen, apen en honden. Een schier eindeloze reeks vin gerhoeden is verzameld. Ze zijn van Nederlandse, Franse, Engelse, Indiase, Mexicaanse en Portugese makelij en gemaakt van zilver, ivoor, steen en been, de een nog mooier bewerkt dan de ander. Kin dervingerhoedjes zijn er ook, het kleinst tentoongestelde exemplaar heeft een diameter van nawelijks een centimeter. Erg lelijk want nog te recent zijn vier vingerhoeden met daarop de afbeeldingen van achtereenvolgened Lady Di, Di met oudste zoon, paus Johannes Paulus II en koningin Elisabeth. Volgens een uit 1855 stammende Engelse theorie is de vingerhoed een Nederlandse vinding geweest. De geschiedenis schijnt echter veel verder terug te gaan. De eerste vin gerhoeden waren niet meer dan een schildje van hout, been of leer. Sinds de middeleeuwen zijn er twee soorten gangbaar, de ringvor mige en de platte ronde, welke laatste vooral door kleermakers wordt gebruikt. Vanaf ongeveer 1750 waren er in Scharen en sierlijke dozen met naaigerei vormen een belangrijk bestanddeel van de tentoonstelling die op het ogenblik in de serie 'Verzameld en getoond' in de Lakenhal is te zien. (foto Holvast) diverse Noordhollandse steden vingerhoedwerkplaatsen. De vroegste vermelding is 1628 en wel die van Marichgen Pietersdochter uit Utrecht. Sinds het einde van de 18e eeuw worden vingerhoeden machinaal vervaardigd. Pronkstuk van de collectie is een Chinees werktafeltje van gelakt zwart hout uit ongeveer 1875. Een typisch damesmeubel heet het te zijn; de vrouwen zetten het in hun salon of boudoir. Het tafeltje heeft een glazen plaat als werkblad waaronder het naaigerei keurig ligt uitgestald en is voorzien van Chi nese schilderingen. Op bestelling werden in China gebruiksvoorwer pen gemaakt die qua vorm en de coratie op de Europese smaak wa ren afgestemd. De tentoonstelling is tot 6 april te bezichtigen. Openingstijden van de Lakenhal aan de Oude Singel zijn dinsdag tot en met zaterdag van tien tot vijf uur en op zon- en feestdagen van één tot vijf uur. 's - Maandags gesloten. LEIDEN - PvdA en en Links Lei den gaan zich de komende tijd ex tra richten op het vredes- en veilig heidsbeleid in de stad Leiden. Dat wil zeggen: financieel steun verle nen aan vredeswinkels, hét bevor deren van vredesonderwijs op het lager- en voortgezet onderwijs, ver bod op het vervoer en de opslag van nucleaire wapens, en geen gronduitgifte voor bedrijven en in stellingen die militaire goederen produceren. Ruim zestig mensen namen za terdagmiddag deel aan een thema middag in het Volkshuis, georgani seerd door het Leidse Vredesplat- I'orm. Er werd onder meer gespro ken over de mogelijkheden tot ac tie nu de regering het besluit heeft genomen om de kruisraketten te plaatsen. Niet alleen de politiek liet van zich horen, ook de Leidse vredes bewegingen zoals Amnesty Inter national, werkgroep Zuidelijk Afri ka, Chili Front en de vakbeweging kwamen met voorstellen. Een voorstel dat een brede steun kreeg was het opzetten van een actie rond een Leidse vredesmuur. Deze muur zou door de gemeente ter be schikking moeten worden gesteld voor vredesschilderingen en open bare muurkranten. LEIDEN Een 79-jarige Leidse vrouw heeft dit weekeinde meer dan een dag hulpeloos na een val in haar huis aan de Borneostraat gelegen. De politie werd door een kleinzoon ingeschakeld, omdat hij sinds vrijdag niets van de vrouw had vernomen. Agenten, die poolshoogte gingen ne men, betraden zondagavond omstreeks 20.30 uur het pand via een raampje, toen op aanbellen niet werd gereageerd. Daar troffen zij de vrouw aan, die zaterdagavond om 18.40 uur was gevallen en sindsdien niets had kunnen uitrichten. Zij is voor onderzoek naar het ziekenhuis gebracht. Bowlen Voor 55-plussers organiseert de stichting dienstencentrum voor gecoördineerd bejaardenwerk in samenwerking met de directie sport en recreatie van de gemeen te bowlingochtenden, te beginnen met aanstaande dinsdag. Ge bowld wordt er in het centrum van Hans Menken aan de Bos- huizerlaan, van 10.00 tot 11.00 uur. Voor meer informatie en aanmeldingen kunnen geïnteres seerden terecht bij de directie sport en recreatie, telefoon 141945, vragen naar Aad van der Luit en bij het dienstencen trum. Bingo In het clubhuis van speeltuin vereniging Zuiderkwartier aan de Anjelierstraat wordt dinsdag een bingo gehouden. Aanvang 20.00 uur. Wijkvergadering De Wijk Ouderen Raad Bin- nenstad/Zeeheldenijk begint woensdag weer met de maande lijkse vergaderingen, die toegan kelijk zijn voor wijkbewoners vanaf 55 jaar. Belangrijkste agendapunt is de problemen, verlangens en wensen van oude ren in de buurten. De vergade ring wordt gehouden aan de Hooglandsekerkgracht 32 en be gint om 14.00 uur. Voor meer in formatie: dienstencentrum Bin nenstad, telefoon 143503 of me vrouw Laman, telefoon 769430. Man rijdt op Noordeinde in op ex-vriendin LEIDEN - Een 22-jarige Leidenaar is zondagavond ingerekend nadat hij had geprobeerd zijn 24-jarige Leidse ex-vriendin overhoop te rij den. Dit gebeurde omstreeks 23.45 uur op het Noordeinde, waar zij met een vriendin liep. Zij wist het voertuig op het laatste nippertje te ontwijken. De man achtervolgde het tweetal, dat later wist te ontko men, onder meer via de Weddes- teeg. Na een zoekactie vond de po litie de auto van de man in de Bree- straat. In een etablissement werd de Leidenaar aangehouden we gens poging tot doodslag. Zaterdagnacht is een bewoner van de Bemhardkade mishandeld. Volgens de politie drongen drie Leidenaars dit pand binnen en mishandelden en bedreigden één van de bewoners. Deze moest naar het Academisch Ziekenhuis wor den vervoerd voor de behandeling van onbekend letsel. De politie denkt dat wraak de reden is voor de actie van de Leidenaars. Melkwagen vliegt in brand LEIDEN - De auto van een Zoeter- woudse melkhandelaar is vrijdag middag op de Lage Rijndijk in brand geraakt. Dit gebeurde nadat de man de alarmlichten in werking had gesteld, omdat de as van zijn aanhangwagen was gebroken. Als gevolg van kortsluiting vloog de auto daarna in brand. De brand weer heeft het vuur geblust. De omvang van de schade is onbe kend. Hevige rookontwikkeling ont stond een kwartier later in het trap penhuis van een flat aan de Brahmslaan. Agenten heben de be woners gewaarschuwd en zelfs een raam stuk moeten slaan, omdat er een gebrek aan zuurstof in het por tiek dreigde te ontstaan. De oor zaak van de rookontwikkeling bleek uiteindelijk een in brand ge stoken kinderwagen. Ganzebord geplaatst op Witte Singel LEIDEN - De ganzen aan de Wit te Singel hebben een 'officiële er kenning' gekregen. Door middel van een speciaal verkeersbord worden automobilisten en ande re verkeersdeelnemers er sinds kort op geattendeerd dat er aan deze singel ganzen vertoeven. Veel juridische betekenis heeft zo'n bord verder natuurlijk niet: het is een waarschuwing en niet Het bord geeft op die manier de ganzen een recht van bestaan. Dat is meer dan de 21 kunnen zeggen, die vorige week aan de Witte Singel op last van de politie werden gevangen en van de Wit te Singel weggehaald, met de be doeling ze te slachten. De politie reageerde daarmee op klachten van bewoners dat de ganzen het verkeer onveilig maakten. Gehoopt wordt dat het uitge dunde koppel, dat overigens par ticulier eigendom is en al vele ja ren aan de singel verblijft, voor minder overlast zal zorgen. Met de plaatsing van het 'ganzebord' op de Witte Singel zijn automobi listen in elk geval gewaar schuwd. Dat lijken de resterende ganzen, die het nieuwe bord met hun afbeelding erop nieuwsgie rig kwamen bekijken, ook te vin den. (foto Holvast) Opgestapte vrijwilligers vervangen LEIDEN - De Omroep Rijnland heeft de uitzendingen van de ru briek 'Nieuws en actualiteiten' ge deeltelijk hervat. De uitzendingen van deze rubriek werden onlangs opgeschort nadat vijf medewer kers van deze deelredactie wegens een principieel meningsverschil waren opgestapt. Het bestuur heeft nu een aantal redacteuren van andere deelredac ties bereid gevonden mee te werken aan de uitzendingen van de rubriek op woensdag. Voor de uitzendingen op zaterdag is nog geen oplossing gevonden. De vijf vrijwilligers stapten bijna twee weken geleden op omdat ze weigerden de ledenbijdrage van tien gulden per jaar te betalen. De medewerkers gingen van het standpunt uit dat zij, omdat ze zon der vergoeding werk verrichten voor de streekomroep, niet ver plicht zijn contributie te betalen. Het bestuur van 'Rijnland' wilde geen water bij de wijn doen, vooral ook omdat de financiële situatie bij deze omroep toch al niet rooskleu rig is. De Omroep Rijnland zendt zater dag van 18.30 tot 19.30 uur een tele visie-programma uit op het kanaal van BRT 2 (kanaal 5). Het program ma bevat deze keer uitsluitend Leidse onderwerpen. Zo wordt er aandacht geschonken aan het 'voorproefje' van de natuurhistori sche presentatie in het Leidse Pesthuis op 22, 23 en 24 november en aan de opgravingen op het ter rein aan de Haarlemmerstraat waar C en A gaat bouwen. 'Rijnland' zendt ook opnamen uit van de restauratie van de Mor- spoortbrug - die in december offi cieel is geopend. Verder wordt er een filmische impressie gegeven van de jazz-kroegentocht op 15 ja nuari en (zij het onder voorbehoud) een informatief item voor migran ten die voor het eerst kunnen deel nemen aan de gemeenteraadsver kiezingen in maart. Kazendieven aangehouden LEIDEN Twee Leidenaars zijn vrijdagnacht aangehouden omdat zij twintig hele kazen hadden ge stolen, bij de Aldimarkt aan de Langegracht Om de supermarkt binnen te komen hadden zij een raampje vernield. Op de Oude He rengracht kon de politie de dieven klemrijden. Daarbij botste hun au to op de politiewagen en kwam te gen een boompje tot stilstand. Zaterdagnacht is voor de negen de keer in veertien maanden inge broken bij de sportzaak Armando di Sporto aan de Haarlemmer straat Volgens de politie heeft een getuige gezien dat een onbekend persoon de nooddeur aange bracht na de laatste inbraak in trapte. Toen het inbraakalarm af ging nam de onbekende de benen. Drie jongelui arriveerden daarop en één van hen nam uit de winkel twintig trainingspakken en enkele jacks weg. WOONBOOT De Leidse brand weer is vrijdagmiddag in actie ge komen omdat de woonboot 'Pinky' in de Herensingel dreigde te zin ken. Volgens de politie moet enke le dagen geleden de waterleiding zijn gesprongen, waardoor de boot volliep en bijna kapseisde. De brandweer heeft de boot leegge pompt De bewoner was op dat moment niet aanwezig. LEIDEN - Er moet in Nederland een bij zondere leerstoel komen in de politieweten schap, bij voorkeur aan de Leidse universi teit. Dit bepleit een initiatiefgroep die wil komen tot de oprichting van een vereniging ter bevordering van de politiewetenschap. De initiatiefnemers wijzen er op £at een dergelijke leerstoel zou aansluiten op ont wikkelingen in het buitenland, met name in de Verenigde Staten en West-Duitsland waar politiewetenschap al een plaats heeft verworven in het wetenschappelijk onder wijs. Andere doelstellingen van de op te richten vereniging zijn onder meer het toe kennen van jaarlijkse prijzen voor de beste publicatie op het gebied van de politie, het oprichten van een tijdschrift voor de poli tiewetenschap en het onderhouden van contacten met universiteiten in het buiten land en onderzoeksinstellingen op het ter rein van het politiewerk. Om de totstandko ming van de vereniging te stimuleren wordt een comité van aanbeveling ge vormd. Op de vraag om daar zitting in te nemen zijn volgens de initiatiefgroep al po sitieve reacties binnen van dr. Duisenberg, president van de Nederlandse bank, mr. Patijn, commissaris van de koningin in Zuid-Holland, burgemeester Havermans van Den Haag en mr. J.R. Glasz, de deken van de Nederlandse orde van advocaten. LEIDEN - Naaigerei is dit keer het onderwerp van de jaarlijks terugkerende tentoonstelling 'Verzameld en getoond' in de Lakenhal, waarbij een particu lier in de gelegenheid wordt gesteld (delen van) zijn of haar privé-verzameling onder de aandacht van een wat groter publiek te brengen. Voor wat betreft de onderhavige collec tie is dat waarschijnlijk de laat ste keer want die wordt ver kocht. Zonde als dat vrijwillig gebeurt, sneu als dat niet het geval is daar er in verzamelin gen doorgaans jaren van noes te arbeid zit en de collectie bo vendien zeer mooi en uitge breid is. door Simone van Driel Enkele honderden naaldenko kers van zeer uiteenlopende make- LEIDEN - Tijdens de regenbuien werd er zaterdagmiddag gretig ge bruik gemaakt van de Waag als schuilplaats. Dat er ook muziek was, betekende voor velen een aan gename verrassing. Sommigen hadden zelfs het lef om met ver baasde gezichten te vragen: wat hier dan te doen was? "Ongelofelijk he?", sprak een kraamhouder met jazzplaten luid ruchtig. "De hele week wordt er al reclame gemaakt voor de Leidse Jazzweek en dan nog doen Leide naars alsof ze van niets weten". De vrouw met een grote bood schappentas aan haar arm die deze 'stomme' vraag had gesteld, was echter niet meer weg te slaan bij de Sweet Papa Jazzband. Ze schudde zelfs wat met haar hoofd en li chaam. Het leek erop dat haar echt genoot die onder het afdek buiten stond, daar nog lang kon wachten. Regen of geen regen. Er werd niet alleen gespeeld in de Waag. Er bestond ook de moge lijkheid om bij de kramen die aan de zijkant stonden opgesteld, pla ten en bladmuziek te kopen. Voor menig liefhebber weer een kans om de collectie compleet te krij gen. Er werd dan ook druk gehan deld en geruild. Van een echte 'streetparade' De 'Oxford's Wildcap' op de markt. kwam weinig terecht. Pas tegen vieren waagde de 'Oxford's Wild- cab' zich als enige in de buiten lucht. Hun durf werd echter ruim schoots beloond. Via de markt, Donkersteeg en Haarlemmerstraat baanden de muzikanten zich een weg door het winkelend publiek dat zeer enthousiast reageerde en steeds voor een spontaan applaus zorgde. (Meer over de Leidse jazzweek op pagina 17) (foto Fred Rohde)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3