Zoeterwoude legt auto aan banden Bumper aan bumper richting roestig schip Wind laat sporen in regio achter Verkeersveiligheidsplan gepresenteerd Nieuw tehuis voor praktische alle bewoners dierenpark Wassenaar Vechtpartij in NZH-bus Wassenaar mudvol door 'Rio Grande' PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 20 JANUARI 1986 LEIDEN/LEIDERDORP - De Leidse brandweer is gistermiddag vanaf een uur of drie tot gister avond tien uur op pad geweest om 'ongemakken' ten gevolge van de storm op te lossen. Afgewaaide dakpannen, wateroverlast, openge- waaide ramen, zwiepende takken en omgewaaide bomen waren de voornaamste problemen, die door de storm werden veroorzaakt. Ern stige persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Zondagochtend werd de brand weer te hulp geroepen omdat een elektriciteitskabel op de hoek van de Haarlemmerstraat en de Lange Mare was losgewaaid. De brand weer heeft de kabel opnieuw be vestigd. Eveneens een gevaarlijke situatie ontstond aan de Maredijk, waar een hek - dat van een balkon aan de Rijnsburgersingel was los gewaaid - op een dak terecht kwam. Ook hier alleen materiële schade. De politie is gistermiddag vooral tussen 17.00 en 18.00 uur in de weer geweest voor opengewaaide ramen en deuren, weggewaaide reclame borden en steigermateriaal van bouwwerken in verschillende Leidse wijken. Even na zes uur meldde een getuige bij de politie dat een onbekende op het Leven daal was geraakt door weggewaaid steigermateriaal. De onbekende werd niet gevonden, zodat de ver wondingen vermoedelijk niet ern stig waren. Aan de Jan Luykenlana stutte de politie een boom, die op geparkeerde auto's dreigde te val len. Ook in Leiderdorp liet de harde wind sporen achter. Aan de Bui tenhoflaan ging een keet aan het rollen. Op de Leidse Dreef waaide een reclamebord om. Op de Stiere- brug ging een lichtmast tegen de grond. De schade bleef in al deze gevallne beperkt. Groter was de schade in de Van der Marckstraat. Een door een ruk wind omver geblazen mast beland de hier op een geparkeerde auto. De storm zorgde er in een groot aantal gevallen voor dat her en der inbraakalarmen in werking traden. Loos alarm dus. Het olifanten-paar baart nog zorg, maar bijna alle andere dieren t dels een nieuw onderdak gevonden WASSENAAR - Bijna alle dieren van het vorige maand gesloten Wassenaarse dierenpark hebben een nieuwe bestemming. Sommige Avifauna zijn zelfs al verkocht en een enke ling reeds opgehaald. Over het nieuwe onderkomen van het oli- fantenpaar en de gorilla's moeten de gebroeders Jan en Evert Louw man zich nog buigen. Ze gaan daarbij niet over een nacht ijs. net dierenpark geheel verlaten zal zijn. "Mijn broer kent iedere dieren tuin waar de beesten naartoe gaan", aldus Evert. "De dieren worden er goed verzorgd". De meeste beesten blijven in Neder land. Emmen kocht kamelen en Amersfoort nam uilen, om maar wat te noemen. Daarnaast blijken ook de dierentuinen van Wenen, Frankfurt, Stuttgart, Hamburg en Longlead hevig geïnteresseerd. Of de verkoop de 600.000 gulden opbrengt die Louwman heeft neer geteld om weer eigenaar te worden van het dierenpark, weet hij niet. "Het is het minst belangrijke", zegt hij. Het welzijn van de dieren staat bij hem voorop. Directeur J. van Dooyeweert verwacht dat 1 april Particuliere handelaren kunnen de aanschaf van dierenpark-dieren wel vergeten. En het Alphense Avi fauna, hevig geïnteresseerd in (rooDvogels, lijkt eveneens mis te tasten. "Voor zover ik weet, gaan daar geen beesten naartoe", aldus E. Louwman. Evenals broer Jan verkoopt hij het liefst aan leden van de Nederlandse Vereniging van Dierentuinen. En Avifauna, ei gendom van Van der Valk, is dat de laatste tien jaar niet meer. Een woordvoerder van Avifauna vindt dat een rare overweging. Geen enkele andere tuin in Neder land zou zulke goede broedresulta- ten hebben als Avifauna met de dubbele neushoornvogel en peli kaanvogel. ("En zo is er meer"). Hij heeft het sterke vermoeden dat de verhoudingen zeer zijn verslech terd nadat duidelijk werd dat Van der Valk het dierenpark wil over nemen. Voor die tijd immers, wis selden Avifauna en het dierenpark regelmatig dieren uit. De Van der Valk-dieren die nu nog in Wasse naar zijn, moeten terug naar Al phen aan den Rijn en als het die renpark dat wil mag zij haar dieren uit Alphen terughalen. OEGSTGEEST - In een NZH-bus van Noord wijk naar Leiden zijn za terdagmiddag twee jongens afge tuigd. De jongens zaten met hun vriendinnen in de bus. In Noord- wijk stapten twee jongens in de bus die grove taal tegen de meisjes uitsloegen. De vrienden van de meisjes konden, ter hoogte van Oegstgeest, een paar flinke klap pen van de jongens krijgen toen zij daar wat van zeiden. De jongens zijn met een dikke neus en een op gezwollen gezicht uit de bus ge stapt. Zij hebben een signalement van de daders aan de politie gege ven. In Leiden trof de politie de jongens niet meer in de bus aan. ZOETERWOUDE De Dorpsstraat als winkelerf en het Watertje als een soort woonerf, met ruimte voor voetgangers. Twee van de vele suggesties die een spe ciaal in het leven geroepen stuurgroep in haar Zoeter- wouds verkeersveiligheids plan vanavond voorlegt aan de commissie openbare werken. Een vergadering waarvoor, gezien de belangrijkheid, alle Zoeter- woudse raadsleden zijn uitgeno digd. De stuurgroep, met daarin de ge meente, politie, de Vereniging Be scherming Voetgangers en de Di rectie Verkeersveiligheid heeft 2Vz jaar gedaan over het bestuderen van de verkeerssituatie in Zoeter woude. Aanleiding tot die studie: het gegeven dat de verkeerssitua tie in Zoeterwoude de laatste jaren flink is veranderd door de voltooi ing van woongebieden als West woud, Vogelweide en Hoge Rijn dijk-Oost, de komst van Heineken, de ontwikkeling van het industrie terrein en de realisatie van de om- leidingsweg. Naast het Watertje en de Dorps straat komt ze nu met plannen om heel wat delen van Zoeterwoude aan te pakken. Zoals bijvoorbeeld de Noordbuurtseweg en de Rijn dijk. De totale kosten van de ver- keersoperatie worden geraamd op bijna één miljoen gulden. Probleemplaatsen De stuurgroep is destijds begon nen met het ventileren van menin gen van scholieren, bejaarden, 'sleutelfiguren' en klachtenbrieven aan burgemeester en Wthouders. Vervolgens keek men naar de in tensiteit van het snelverkeer, de keuze van de routes, het gedrag van het verkeer en het aantal onge vallen. Daaruit kwam een aantal pro bleemsituaties naar voren. Zo bleek onder meer dat in het dorp het oversteken van het fietspad naast de Zuidbuurtseweg en de kruispunten Schenkelweg-Zuid- buurtseweg en Nieuweweg-Zuid- buurtseweg gevaarlijk werden be vonden. Als knelpunt aan de Rijn dijk wordt de Oranjelaan ge noemd. Uit een kentekenonderzoek kwam naar voren dat er elke och tend een grote stroom verkeer van de Nieuweweg dwars door het dorp naar de Dirk van Santhorst- weg raast. Snelheidsmetingen maakten duidelijk dat automobi listen vooral te hard rijden op de Noordbuurtseweg, Dr. Kortmann- straat, Nieuweweg, Zuidbuurtse weg en de Schenkelweg. Voeg daarbij een onderzoek naar gebie den waar de bewoners zich 'ver- keersonveilig' voelen en de basis waarop de stuurgroep de plannen verder kon uitwerken was gelegd. Plannen waarbij de stuurgroep uitgaat van een theoretische uit splitsing van verkeers- en verblijfs- gebied binnen de bebouwde kom. Het voorstel dat hieruit voortvloeit luidt: maak van de drie bebouwde kommen (Dorp, Rijndijk en Zuid- buurt) drie grote verblijfsgebieden. Tweede stap: de verkeerscircula- tie. De stuurgroep wil het verkeer terugdringen via snelheidsrem mers en door het eenrichtingka- rakter van het dorp te wijzigen. De Miening zou dan moeten worden afgesloten via een bussluis. Aan de Hoge Rijndijk zou de Oranjelaan verboden gebied moeten worden voor het (auto)verkeer). Voorstellen Per gebied de voorstellen die de stuurgroep vanavond aan de com missie openbare werken voorlegt: Dorpskern: maak van de Dr. Bouwdijkstraat en een gedeelte van de Veldzichtstraat tweerich- tingsstraten. Creër een nieuwe bushalte richting Leiden, alsmede tien extra parkeerplaatsen. Richt de Dorpsstraat in als winkelerf. Zuidbuurtseweg (tussen Nieu weweg en Zwetkade): maak er een 30 km-gebied van aan de westzijde. Verbeter de aansluiting van het WASSENAAR - Wel eens op een gure zondagochtend voor negenen in een kilometers lange file terechtgekomen? Nee? Dan bent u gisteren zeker niet naar het schip gaan kijken. Zestigduizend andere Nederlanders -nee, niet persoonlijk geteld, wat denkt u- deden dat echter wel. Zij en de bewoners van de anders zo ingeslapen badplaats Wassenaar hebben het geweten ook. Politie: dit was volstrekt unieke dag WASSENAAR - De kilome terslange files die Wassenaar afgelopen weekeinde volko men vast zetten hebben niet tot excessen geleid. Op de rou te naar het strand deden zich in twee dagen tijd zo'n 15 aan rijdingen voor. De schade bleef in alle gevallen tot de voertuigen beperkt. Geen bonnen voor de dui zenden foutparkeerders. Wel werden motorrijders, brom fietsers en automobilisten, die via Katwijk of Noordwijk over het strand naar Wasse naar wilden rijden, bekeurd. In totaal ging het om 17 pro- cessen-verbaal. De enkeling die de fiets had meegenomen kon zijn gang gaan. Behalve rijkspolitie, bere den politie, rijkswaterstaat, de Haagse duinwaterleiding en de Wassenaarse Reddings Brigade kwam ook de Explo sieven Opruimings Dienst gis teren op de been. Ter hoogte van de Rio Grande gaf het strand gistermiddag drie gra naten en een mortiergranaat bloot. Rond kwart voor drie konden deze tot explosie wor den gebracht. De Wassenaarse politie kreeg verder te maken met een aantal 'grappenmakers': men sen die agenten naar bepaalde punten stuurden waar iets aan de hand zou zijn, terwijl dat niet bet geval bleek. Overigens spreekt politie woordvoerder De Vos van een "volstrekt unieke dag. In de dertig jaar dat ik hier nu zit heb ik zoiets nog nooit meege maakt. Zelfs niet op de aller mooiste zomerdag in de bouw vakvakantie". Op zich is het bekijken van een gestrand schip op het strand van Wassenaar geen kwaad uitje op een troosteloze januarizondag. Alleen: waarom komen er zoveel duizenden andere mensen op het zelfde idee. Waarom klettert de regen zo genadeloos. Waarom ligt die verd.. Rio Grande zo'n ellen dig eind van de strandopgang af en waarom heeft niemand ver teld dat er kilometers gapen tus sen een parkeerplaatsje en het strand? Het wordt dus afzien. Te begin nen meteen bij het binnenrijden van het villadorp. De Van Zuylen van Nijeveltstraat blijkt een bar rière die centimeter voor centi meter moet worden genomen. door Miep Hoenson Hetgeen het ergste doet vermoe den voor de rest van de tocht, want de duinen zijn nog lang niet in zicht. Het enige dat je ziet zijn duizenden auto's, overvolle bussen en weetikhoeveel mensen. Samen goed voor een onbeschrij felijke chaos. Wie er niet is geweest, kan zich geen voorstelling maken van de situatie die de massale uittocht naar de Rio Grande met zich meebrengt. Alsof de totale bevol king van een gebombardeerde stad. wegvlucht. Alsof Ajax en De gemiddelde Wassenaarse 'badgast' Feijenoord de wedstrijd van de eeuw spelen. Om maar een po ging te doen de thuisblijvers een beeld te schetsen. Duizenden gezinnen: vader moeder, kinderen die de luiers net zijn ontgroeid en in veel ge vallen een hond plus proviand tas. In oliepak en laarzen, gewa pend met camera's, worstelend tegen de wind. Trachtend de hoge de dagjesmensen, die regen c Klip te voet te nemen omdat de auto voor alle zekerheid al vroeg op een berm of in een straat in de villawijk is neergezet. Niet we tende waarschijnlijk dat het na die Klip, de beruchte hoge 'heu vel' nog voor de duinen, het kilo meters zeulen wordt. Leuk voor de hond. Minder voor het meege komen kroost. In de auto kun je dan al nau welijks meer voor- of achteruit. Een eenzame agent probeert de meute om te leiden richting Kat wijk. Waar kom je dan uit? Een vriendelijke lach en je mag rech ter op het doel af. "Je probeert het maar hoor", roept hij je ietwat sarcastisch na. Portier Meteen speuren naar een plaatsje. Ter hoogte van hotel Duinoord, een heel eind in de goe de richting, is ineens ruimte. Mis'. De plaatsen zijn inderdaad vrij, maar dan is er de breedgeschou derde man die als een tijger waakt over de kostbare en voor hotelbezoekers gereserveerde ruimte. Een klein wonder. De grote parkeerplaats bij de Wassenaar se Slag biedt nog een handvol plaatsen a raison van een gul den. De mevrouw van de kaartjes toont een brede lach: "Wilt u gelo ven dat dat schip voor ons de red ding is van het afgelopen sei zoen?", geeft ze nog even mee. "Na zo'n slechte zomer is dit een enorme opsteker". Hoe laat is ze begonnen? "Ze ven uur. En toen kon ik meteen gaan afrekenen, want er stonden op dat tijdstip al 50 auto's". De Wassenaarse politie blijkt een uurtje later te zijn opge staan. Vanaf acht uur was het al meteen goed vol, zo wil een pos tende agent wel kwijt. Een rusti ge nacht is er aan deze hectische dag niet vooraf gegaan: het heeft telefoontjes geregend op het bu reau. Honderden mensen wilden van de politie weten hoe laat het hoog water zou zijn en of dat schip er eigenlijk nog wel lag. Ze blijken niet voor niets te zijn gekomen. Maar weegt het uren lang bumper aan bumper rijden en een straffe wandeling (een half uur toch nog, in een eindelo ze rij van mensen) over het strand op tegen het aangezicht van een roestig schip? Jazeker, verklaren links en rechts de 'bad gasten'. Ja, want dit maak je maar eens in de zoveel jaar mee en het is toch een machtig gezicht. Machtig? Er gebeurt niets. Men staat er met de neus bovenop, aanschouwt een schip, ziet die bootjes van Smit-Tak, signaleert hoogstens iemand in een rubber bootje die iets onduidelijks doet. Worstjes Nee, dan de worstjestent. Daar leeft het. Hongerigen bieden te gen elkaar op. "Vijf gulden voor een broodje", roept iemand in de mierenhoop voor het kraampje. Hij heeft geluk dat er überhaupt worstjes zijn: de vader van de ge lukkige eigenaar vertelt dat het bijna was misgegaan. Zijn zoon blijkt, met de inderhaast opge kochte nieuwe voorraad, die och tend net zo goed in die ellendige file terechtgekomen. De stroom mensen op de terug weg is al even onafzienbaar als op de heenweg. In de file op de terugweg - o wonder, nog steeds geen ongeluk gezien meldt de radio dat er beweging in het schip is gekomen: het is 18 gra den gedraaid. Goh. Valt er toch nog wat te vertellen thuis. fietspad op de Zuidbuurtseweg en bescherm langsrijdende fietsers. Noordbuurtseweg: plaats snel- heidsremmende maatregelen vor snelverkeer en zorg voor over- steekvoorzieningen. Dr. Kortmannstraat tussen Dorpsstraat en Blankaartweg: moet 30 km-gebied worden. Verbinding Nieuweweg-Dr. Kortmannstraat, Ambachtsheren weg: snelheidsremmende maatre gelen. het Watertje: maak er een erf achtige inrichting met voetgan gersruimte en afscherming via paaltjes. Oranjelaan-Kooikerspad: ook dit gebied moet een 30 km-zóne worden. De verbinding naar het in dustrieterrein moet worden afge sloten. Het Kooikerspad zou schoolerf moeten worden. Zuid buurt: 30 km-gebied. De aansluiting van het fietspad op de Zuidbuurtseweg moet worden ver beterd. Zonnegaarde: ook hier mag het verkeer niet harder rijden dan 30 kilometer. De bochten moeten overzichtelijker worden opdat voetgangers en fietsers beter wor den beschermd. Zitmarathon Lucas succes VOORSCHOTEN - De zitmarathon in het Voorschotense Lucascollege is een groot succes geworden. De dertig deelnemende leerlingen ble ven vrijdag/zaterdag 24 uur lessen en de opbrengst bedroeg 3600 gul den, 1600 gulden meer dan ver wacht. Giften van bezoekers en weddenschappen met vrienden, mede-leerlingen en ouders zorg den daarvoor. Het geld gaat naar' ATD-Vierde Wereld, een organisa tie die voor de allerarmsten op komt, ook in Nederland. Een groot deel van de 24 docen ten had de lessen aangepast. Zo verkleedde een Engelse lerares zich als Engelse dame en liet zij het Britse volkslied spelen. Een dans- leraar liet de leerlingen dansen en de gymnastiekdocent rende om zes uur 's morgens het gebouw rond met de jeugd. Twee uur daarvoor werden de wit uitgeslagen kinde ren nog beziggehouden met verha len over donsbedden en kussens. Serie inbraken in Voorschoten VOORSCHOTEN - In de nacht van zaterdag op zondag is in Voor schoten een serie inbraken ge pleegd. In drie woningen zijn de daders via de achterkant de wonin gen binnen gekomen, een vierde poging aan de B.J. Gemmekelaan mislukte. De inbraken vonden plaats in verschillende wijken, aan Van Hamellaan, de Prinses Bea- trixlaan en het Frans Hals Plant soen. De politie vermoedt dat de inbraken het werk zijn van dezelf de daders. Uit de drie woningen werden sieraden, een videorecor der en een stereo-installatie gesto len. MAANDAG Leiden K&O, Oude Vest 43 - Lezing over sa menlevingscontracten, informatie: tele foon 141141. Kykhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17 - Film 'De smaak van water', 20 uur. Lage Morsweg 14a - Psychometrische seance van het Spiritisch Genootschap Leiden, 20 uur. Schouwburg, Oude Vest 45 - Jasperina de Jong met 'De gekkin van de gracht', 20.15 uur. Stadsgehoorzaal, Breestraat - Concert meesterserie met Residentie-orkest, 20.15 uur. Leiderdorp De Schakel, Van Alphenplein 5 - Infor matie-avond over komst Noordierse kinderen naar Leiderdorp, 20 uur. Gemeentehuis, vergadering raadscom missie bestuurszaken, 20 uur. DINSDAG Leiden Hans Menken Bowling, Boshuizerlaan bowlingochtend voor 55-plussers, 10 tot 20 c Bureau voor rechtshulp, Herengracht 50 - Spreekuur, 10 tot 12.30 uur. Instituut Burgerraadslieden, Breestraat 92 - Spreekuur van 11-12.30 uur (op af spraak, tel. 254142). LEIDSCH DAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t/m vrijdag lussen 18.00 - 19.30 uur. telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 16.30 -18.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 18.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Leiden: 071-144941, maandag t/m vrijdag van ^.08.00- 18.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2