Minister rapporteert Kamer eind februari Vertrouwen keert terug op het Damrak 7 Industriebond FNV: Cao'86 halszaak 'Bankbiljetten zijn eigenlijk helemaal niet na te maken' 2 IAKTIE Over resultaat huiszoeking bij De Vries Arrest bedreigt Antillenroute ONZE NAZORG ZATERDAG 18 JANUARI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 Kort Zakelijk Onrust in haven Er heerst weer in onrust in de Rotterdamse haven. Voor de con trolesector, waarin ruim 500 men sen werkzaam zijn, is nog altijd geen cao afgesloten. De Vervoers- bond FNV stelt de werkgevers ver antwoordelijk voor de onrust. Nog dit weekeinde zal de bond de leden informeren. De moeilijkheden zijn ontstaan doordat het ministerie van sociale zaken niet instemt met het principe-akkoord van werkge vers en werknemers. Doelstelling Premier Lubbers houdt onver minderd vast aan zijn opvatting dat de werkloosheid in 1990 tot een half miljoen kan worden terugge bracht. „Dit is een moeilijke, doch haalbare doelstelling". Hij be streed de opvatting van het VVD- kamerlid De Korte, die meent dat Lubbers „veel te optimistisch" is on de kiezer „knollen voor citroe nen" probeert te vérkopen; Sxportbevordering Het ministerie van economische .•aken gaat het totale instrumenta rium van exportT en handelsbevor- dering kritisch onder de loupe ne men. Het onderzoek moet een overzicht geven van mogelijkhe den en duidelijk maken 'waar de knelpunten liggen. De bedoeling van het onderzoek is dat het hou vast biedt voor het handelsbeleid in de komende jaren. Niet akkoord Evenals de Vervoersbond FNV gaat de Vervoersbond CNV niet akkoord met het ontslag van 52 werknemers van Van Gend en Loos Vrachtvervoer op het hoofd- kantoor in Utrecht. Pont sceptisch DEN BOSCH (GPD) - Voortzet ting van de regeringscoalitie van CDA en VVD betekent dat de kans op een sociaal akkoord tussen overheid, werkgevers en vakbon den over het sociaal-economisch beleid vrijwel nihil is. FNV-voor- zitter Hans Pont heeft dat vandag- morgen in Den Bosch gezegd op een bijeenkomst in het kader van de FNV-campagne „Kiezen voor nieuwe kansen". Volgens Pont zou zo'n akkoord stranden op het feit dat CDA en WD de^sociale zeker heid „tot sluitpost van de begro ting maken". Met de FNV valt, aldus Pont, niet te praten over een akkoord waarin - naast afspraken over werkgele genheid en inkomenspolitiek - geen garanties voor de sociale uit keringen zijn opgenomen. De VVD betichtte hij ervan „onder het mom van vrijheid" op een scherpe twee deling van de Samenleving aan te sturen. Het verkiezingsprogramma van die partij, waarin staat dat de komende jaren zo'n vier miljard op, dé uitkeringen moet worden bezui nigd, wijst daarop, aldus Pont. Het CDA verweet hij onduidelijkheid op dit punt. DEN HAAG, BAARN (GPD) - Minister Korthals Altes (justitie) verwacht eind februari het resultaat van het on derzoek naar de in beslag genomen administratie van oud- RSV-commissaris De Vries naar de Tweede Kamer te kun nen sturen. De bewindsman schrijft dat in een brief, waar in hij de Kamer nader informeert over het verloop van het gerechtelijk vooronderzoek dat tegen De Vries is inge steld. Politie en justitie namen donder- i samenwerking met de Cen- gen. Van Vliet: „Blijkbaar wil justi tie controleren of de gestuurde af- trale Recherche Informatiedienst schriften inderdaad (CRI) documenten van RSV i slag. Dat gebeurde in de woning van de voormalige RSV-topman in Vinkeveen en in het pand van de Verenigde Administratie Kantoren in Baarn, bij de accoühtant van De Vries Van Vliet. Geen inval Justitie hoopt met deze acties het bewijs te vinden voor de mei need waarvan De Vries wordt ver dacht. Volgens de Baarnse accoun tant hebben politie en justitie poli tionele bescheiden meegenomen, waarvan justitie in een eerder sta dium kopieën zou hebben ontvan- meegenomen originele zijn. Ik wil niet spreken va val; alles speelde zich in pais De Vries wordt ervan verdacht een bedrag van f 648.000 dubbel te hebben ontvangen. Het gaat om kosten, die De Vries zowel bij RSVl als bij Bredero heeft gedeclareerd. TOKIO (AP) - De vi' Toyota rolde gisteren van de band Het staat vast, dat beide bedrijven en met gepaste trots maakte Shoichiro Toyoda, president van de Japanse dat geld aan De Vries hebben be- autoconcern daar melding van. De eerste Toyota werd vervaardigd in taald. Tijdens de verhoren van de mei 1935. Het ging om een eenpersoons test model-A. De parlementaire enquête commissie behoort tot het type Crown. (foto api RSV heeft De Vries echter ver- klaard het geld aan Bredero te heb ben terugbetaald. Bredero ontkent dat. Prijzen 2,3 procent gestegen Benzineprijs verder omlaag ROTTERDAM (ANP) - De prij zen van aardolieproducten gaan weer naar beneden. Die sel, huisbrandolie en petro leum zullen met ingang van 21 januari per liter vier cent min der kosten en de benzine twee cent. Dit is gisteren in Rotterdam bekendgemaakt. De prijsdaling volgt op de daling op de inter nationale markt. De geadvi seerde prijzen per liter aan de zelftankstations bedragen dan: 165 cent voor super, 160 voor normaal en 105,8 voor diesel. De literprijs voor huisbrandolie komt dan uit op 82,05 en die voor petroleum op 89,35 cent bij afname van hoeveelheden van 1500 liter. De olieprijzen bereikten in mei vorig jaar een hoogtepunt. Die voor superbenzine bedroeg toen 201 cent per liter. Na dalin gen en schommelingen was de ze prijs drie maanden geleden uitgekomen op 182 cent. Sinds dien is hij alleen nog gedaald. DEN HAAG (GPD) - De prijzen zijh vorig jaar met 2,3 procent ge stegen. Dit cijfer ligt iets onder de verwachting dié het Centraal Plan bureau in de zgn. macro-economi sche verkenning op Prinsjesdag heeft uitgesproken (2,5 procent). In 1984 gingen de prijzen met 3,3 pro cent omhoog. Dat blijkt uit cijfers die het ministerie van economi sche zaken gisteren bekend heeft gemaakt. Het jaar 1985 eindigde met een prijsdaling. Tussen half november en half december zakten de gemid delde kosten van levensonderhoud met 0,2 procent. Veel zaken werd goedkoper: dameskleding, IfeML' derkleding, schoeisel, margarine, huisbrandolie, diesel, aardappels. Duurder werden eieren, autogas (LPG) en vers fruit. Al met al was de maand december 1985 slechts 1,2 procent duurder dan december 1984. Het rninisterie van economische zaken gaf ook een overzicht van de prijsstijgingen in de diverse groe pen, waaruit het prijsindexcijfer wordt opgebouwd. Daaruit blijkt dat kleding en schoeisel het hoogst scoorden: 3,8 procent. Onmiddel lijk daarna volgt met 3,7 procent de groep huur met bijkomende kos ten en verwarming en verlichting (waaronder dus ook gas, elektrici teit en water). UTRECHT (ANP) - „De cao-onder- handelingen van 1986 zijn van doorslaggevend belang voor de toekomst van de werkgelegenheid en de arbeidsverhoudingen in ons land. Die toekomst is niet gered als de werkgevers hun zin krijgen en het proces van arbeidstijdverkor ting domweg wordt gestopt". Dit zei de voorzitter van de Industrie bond FNV, D.Visser, gisteren op een symposium in Utrecht ter gele- Visser waarschuwde zowel „voor een afwijzende houding van werk gevers tegen de door de industrie bond gewenste 36-urige werkweek als tégen een Pyrrhus-overwinning van de bond. „De bedoeling is im mers niet dat er iemand zijn zin doorzet; de 36-urige werkweek is geen doel op zich, maar een mid- -del", aldus Visser. Uiteindelijk gaat het er om de economische groei te bevorderen en de herver deling van arbeid voort te zetten. Daarmee moqt dan e,en einde ko men aan de langdurige werkloos heid en moeten er voldoende goed geschoolde werknemers beschik baar zijn. De Industriebond FNV zal zijn positie in de bedrijven en de re gio's in de nabije toekomst moeten versterken, aldus Visser. Dan zal de bond „dichter bij de mensen ko men te staan en beter herkenbaar zijn". Individuele belangenbeharti ging, onder meer door materiële voordelen voor vakbondsleden, moet evenzeer grote aandacht krij gen. „Onze eerste eeuw vakbonds werk in de industrie is om. De tweede kondigt zich aan als een gi gantisch karwei. Laten we aan het werk gaan". DEN HAAG (ANP) - De fiscus kan op grond van een arrest van de Hoge Raad tegen de zogenoemde „Antil lenroute" optreden als door gebruik hiervan, doel en strekking van de belastingwetgeving worden gefru streerd. Het arrest biedt de inspecteur bovendien meer mogelijkheden om inlichtingen te verkrijgen. Dat heeft het ministerie van financiën gisteren desge vraagd bevestigd. De Antillenroute maakt het voor Nederlandse ven nootschappen mogelijk via een Antilliaanse moeder maatschappij met een kwart van de aandelen, tegen een. verlaagd tarief dividendbelasting, dividend uit te keren. Het tarief was tot dit jaar nihil, maar door een wetswijziging moet thans 7,5 procent worden betaald. Het bestaan van deze constructie-heeft ertoe geleid dat op grote schaal dividenden van werkmaatschap pijen naar de Antillen vloeiden zonder dat daar Neder landse dividendbelasting over werd betaald. De Hoge Raad heeft nu beslist dat in gevallen waar in op kunstmatige wijze een Antilliaanse moeder maatschappij tussen een Nederlandse werkmaat schappij en buitenlandse aandeelhouders wordt ge schoven, de zogenoemde leer van de wetsontduiking kan worden toegepast. Deze komt er op neer dat de fiscus een bepaalde constructie mag negeren wanneer daardoor „doel en strekking" van de belastingwetge ving zou worden gefrustrrerd. Bovendien heeft de Hoge Kaad in het arrest beslist dat de inspecteur ten behoeve van zijn beoordeling van de situatie alle inlichtingen mag vragen die voor de belastingheffing van belang kunnen zijn. Overi gens heeft de Hoge Raad de vraag wat onder inlichtin gen moet worden verstaan verwezen naar de Hof in Amsterdam. Langzaam keert het vertrouwen in het internationale beurswezen terug. Ook in New York, zodat de vorige week opgetreden opzien barende terugslag nu inderdaad als een normaal incident kan worden uitgelegd. Na het totaal- verlies van ruim 50 punten zette. Wall Street de week met een flink herstel in en wist dat hor tend en stotend vol te houden, zij het dat het eerder opgelopen ver lies niet meteen kon worden in gelopen^ door C. Wagenaar Amsterdam had er aanvanke lijk meer moeite mee, ook al toonde de ondergrond zich hier vorige week veel harder dan in New York. Maar maandag lieten de meeste beursgroepen nog 2 tot 3 punten vallen en de lokale markt verloor dinsdag nog eens enig terrein. Woensdag keerde evenwel het getij met een herstel van 3 tot 4 punten, waardoor de meeste beursgroepen boven het slot van de vorige week uitste gen. Daarna ging het opnieuw in crescendo. De val van de vorige week heeft, overigens ook op onze beurs en het algemeen koersge- mlddelde tijdelijk bijna 10 pun ten verlies gekost, dat deze week echter vrijwel werd weggewerkt. Opnieuw was de rente de belang rijkste oorzaak waarlangs de koersontwikkeling zich voortbe woog. Rente Deze week verklaarde de West- duitse minister van economische zaken dat men zich op de dit weekeinde te houden bijeen komst van de G5-landen voorna melijk zou inzetten om de rente omlaag te krijgen. Deze vijf G- landen (Amerika, Engeland, West-Duitsland, Frankrijk en Ja pan) wisten vorig jaar herfst de dollar gezamenlijk sterk te verla gen, maar vinden de huidige prijs voor de dollar van bijvoor beeld f2,75 in Amsterdam wel voldoende. Thans zou daarom een brede disconto-verlagings trend aan de orde zijn. Hoe het ook zal worden, de fundamenteel gewijzigde rente- verwachtingen in vergelijking tot die van de vorige week mis ten hun uitwerking niet. Het ver trouwen in de effectenbeurzen werd hersteld, de obligatiemarkt in Wall Street begon te rijzen en de dollar begon terug te lopen. Maar hoe dwaas ook, er bleven toch vooral in Wall Street enige zorgen bestaan over de dit week einde bekend te worden econo mische cijfers. Gelukkig kent de Amsterdam se effectenbeurs die zorgen niet. Bij ons geldt nog altijd de oude uitspraak: hoe beter de conjunc tuur, hoe hoger de beurs. Uit eén aantal algemene uitla tingen rond de jaarwisseling van topeconomen en Kamers van Koophandel was al groot opti misme over de huidige gang van zaken gebleken. De tot dusver binnen gekomen berichten van de afzonderlijke bedrijven be vestigen die indruk. Natuurlijk zijn er uitzonderingen, zoals de verffabriek Brink Molijn, die door een onverwacht grote te genvaller in Saoedi-Arabië nog eens bewees hoe riskant de werkuitvoering ver van huis kan zijn. Ook met Smit Internationale wil het nog niet vlotten, maar el ders wordt sterk de indruk ge wekt dat 1985 vele verwachtin gen heeft overtroffen. Op een ge zamenlijke persbijeenkomst van een aantal bedrijven in Amster dam vertelden Nijverdal-Ten Ca- te, Nutricia, het jonge bedrijf Compu Data, Enraf Nonius en zelfs Econosto en Meneba opge togen verhalen over het vorig jaar bereikte resultaat en hun verdere verwachtingen. Dit was er mede de oorzaak van dat in Amsterdam de aandelenbeurs de bordjes weer ging verhangen. Minder duidelijk bleef ook nu de ontwikkeling op de rente- markt. Onze obligatiemarkt heeft dit jaar tot dusver nog wei nig van zich laten horen. Het wachten is op duidelijke signa len uit het buitenland. Engeland verhoogde vorige week het dis conto om het aftakelende pond te steunen en België deed dat kortgeleden voor zijn frank. Maar ook in de Bondsrepubliek is nog weinig tekening op het fi nanciële vlak. Toch heeft het ministerie van financiën het erop gewaagd voor volgende week dinsdag een nieu we staatslening uit te schrijven tegen 6,75 procent. Een kwart procent lager dan de lening waarop deze week moet worden gestort. Gezien het rendement op soortgelijke leningen zou de emissiekoers juist even beneden de 100 procent moeten liggen. Maar misschien kan de week end-conferentie van de G5-lan- den nog een positief effect krij gen. Veel aandelen begonnen deze week met verdere fikse koersver liezen. De winstnemingsdruk hield echter snel op toen Wall Street begon te keren. Verder in de week steeg de kooplust sterk en ook voor buitenlandse reke ning namen de orders snel toe. Hierdoor bleef er van de meeste verliezen weinig over en het meeste sloeg om in winst. X I Mdïïïm m 1 j w E E K Rijzers Bijzonder krachtige rijzers in koers waren Blijdenstein-Wil- link, Medicofarma, Giessen-De Noord, de bouwfondsen en een aantal nieuwlichters van de pa- rallelmarkt als Gevece, Compu Data, Doc Data en Text Lite. De grootste verliezers waren Brink- Molijn met ruim 25 procent van de beurswaarde en Smit Interna- tonale met 10 procent. Ook de omzetten op de Euro pese Optiebeurs hadden enige moeite deze week op niveau te komen. De eerste drie dagen ble ven zij op 50.000 dagcontracten, maar donderdag steeg het aantal tot een record van bijna 100.000 stuks. Hierdoor kwam de totale omzet van de werkweek van vrij dag tot en met donderdag op 310.000 contracten, tegen bijna 345.000 in de werkperiode daar- Akzo en Philips wisselden voortdurend om de eerste en tweede plaats, maar donderdag kwam. na Philips, als tweede Ko ninklijke Olie te staan. Ook viel het grote aantal calls op voor de KLM. AMSTERDAM (GPD) - "Als er nagemaakte bankbiljetten op duiken en er wordt gezegd of ge schreven: die zijn nauwelijks van echt te onderscheiden, dan snijdt me dat door de ziel. Ook bq de zogenoemde Steensel-affaire, toen een drukker uit Steensel in opdracht van illegale jeneversto kers kennelijk zeer goede valse honderdjes had gemaakt, had ei genlijk niemand daar in moeten trappen". Ir. J. Wotte, hoofd van het laboratorium van de drukke rij Joh. Enschedé uit Haarlem, drukt al sinds jaar en dag de bankbiljetten van Nederland. Het namaken van bankbiljet ten, dat spreekt tot de verbeel ding. De tijd dat louche Bul Su pers in tochtige keldertjes in staat waren om met een wrakki ge pers geloofwaardige verval singen te produceren, heeft waarschijnlijk alleen maar in stripverhalen bestaan. In het al gemeen, en zeker voor het nama ken van Nederlandse bankbiljet ten, is groot vakmanschap en zeer goede apparatuur vereist. In feite is het aantal gevallen van namaak in Nederland dan ook nihil te noemen. In ieder geval hebben zich na de Tweede We reldoorlog in guldenswaarden geen vervalsingsaffaires van ma cro-economische betekenis voor gedaan. Hoewel de macro-economi sche betekenis van de valsemun terij tot nu toe in Nederland te verwaarlozen is, zijn de deskun digen het erover eens dat elke vervalsing er één teveel is. De chef van de afdeling bankbiljet ten-technische ontwikkeling van De Nederlandsche Bank, dr. ir. P. Koeze, en diens medewerker ir. H. A. M. de Heij noemen in dit verband het woord 'vertrouwen'. Voor het goed functioneren van bankbiljetten in het betalings verkeer is het namelijk essen tieel dat het publiek er vertrou wen in heeft. Dat wordt volgens hen ondermijnd als er vervalsin gen zijn. Een stelregel bij het ontwer pen van nieuwe bankbiljetten is dat een nieuw model nog beter beveiligd moet worden dan het voorgaande. Dat geldt ook voor het 250 gulden biljet, de 'Vuurto ren', die op 7 januari van dit jaar door De Nederlandsche Bank in circulatie is gebracht. Op 5 no vember 1981 besloot de directie van de Bank tot uitgifte van de nieuwe coupure van 250 gulden. Het ontwerpteam kreeg een fors aantal veiligheidseisen voorge schoteld. De '250' moest een nog grotere bescherming bieden dan de '50' ('Zonnebloem'). 'Vuurtoren' Ir. De Heij vertelt dat de kleu ren op de 'Vuurtoren' zeer be langrijk zijn uit het oogpunt van beveiliging. Twee specifieke kleuren in het 250 gulden biljet zijn de zogenaamde metamere kleuren. Het ontwikkelingswerk bij drukkerij Enschedé, waar een aantal mensen constant bezig is met research ten behoeve van het bankbiljet, leverde de moge lijkheid tot metamerie. Metame re inkten zijn gebaseerd op een natuurkundig verschijnsel: ze geven bij daglicht een gelijke kleurenindruk, maar onder een lamp of roodfilter verschillen ze/ Een autobezitter die net zijn door Hans Amesz spatbord heeft laten spuiten en 's avonds onder een lantaarnpaal een kleurverschil merkt, kent dat verschijnsel wel. In het nieuwe bankbiljet zit het metamere element in het olijf groene gedeelte links op de ach terkant. Wie daarover een rood filter legt ziet een licht konijn in een donker holletje. Veel men sen kunnen trouwens bij dag licht al iets van het konijn op merken. Alleen al het feit dat het onge veer vier jaar heeft geduurd en twee miljoen gulden heeft gekost om de handtekeningen van de president en de secretaris van de Nederlandsche Bank, dr. W.F. Duisenberg en mr. B.A.J.M. van Hellenberg Hubar, onder de drukproef te krijgen, illustreert dat je wel gek moet zijn om te proberen dit Nederlandse bank biljet na te maken. De deskundi ge gesprekspartners van de cen trale bank en de gelddrukkerij willen ook best bevestigen dat het eigenlijk onmogelijk is om de 'Vuurtoren' te vervalsen. En dat geldt ook voor de andere bank biljetten. Het is, ondanks het feit dat bij na perfecte namaak eigenlijk on mogelijk is, toch maar geraden bij het ontvangen van bankbiljet ten redelijk goed op te letten. Dat is belangrijk want een nage maakt bankbiljet wordt niet door De Nederlandsche Bank ver goed. In tegenstelling tot vroe ger, toen hoofdzakelijk Werd ge tracht eventuele vervalsers niet op het 'juiste' spoor te zetten, heeft de Bank nu voor het eerst een aparte voorlichtingsfolder over een nieuw bankbiljet uitge geven. WAAR moet u op letten, WHAT to look for on the 250- guilder banknote, staat op de omslag. Inktlaag Waarop? Vooral op de vier zo genoemde opvallende echtheids- kenmerken. Het schaduwwater- merk van een konijn. Een voel bare inktlaag op de voorkant in onder andere de cijfers 250, de spijlen van het lichthuis van de vuurtoren en in de teksten. Ver volgens op het 'doorzichtregis ter', de afbeelding van een scho lekster die aan twee kanten ge heel zichtbaar wordt als het bi(je tegen het licht wordt gehouden En alle teksten, ook de kleinste moeten leesbaar zijn, eventuee met een vergrootglas. ADVERTENTIE Je zal ze de kost moeien geven. Al die computerleveranciers die een service- ornOT TITTX^ pakket hebben dat slechts reikt tot aan tHSi HIhI I de voordeur. Machine neergezel en V-1 lili wegwezen. Als klant heb je dan het nakijken ll/CT Zo niet bij Capi-Lux. Daar dringt de service iViL, 1 L/C lot diep in uw huiskamer ol bedrijl door. Vóór en T/"YT\T/'">T? na de aanschaf van uw apparatuur. Capi-Lux kan j\ IJ I I j r dat ook waarmaken. Niet voor niets beschikken we over een hooggekwali- ()D liceerde eigen technische dienst, waar V GVJlu.VJl\U op u konlinu een beroep kunt doen. We kennen diverse vormen van onderhoudskontrakten: all-in bij u of bring-in bij óns. Exakt aansluitend op uw wensen. En voor noodgevallen is er altijd leen- ol huurapparatuur beschikbaar. Dat wij toevallig ook nog eens de drie grote topmerken in huis hebben, u alle mogelijke randapparatuur en software kunnen aanbieden en naast een technische dienst óók een eigen opleidingscentrum hebben, maakt een bezoek aan een van onze vestigingen alleen maar interessanter. XAPILUX wvCOMPUTER wrvCENTER AMSTERDAM: UTRECHT: Basisweg 40, Tel. 020-149015 St, Jacobsstraat (hoek Oranjestraat) Scheldeplein 10, Tel. 020-643526 Tel. 030-311413 SERVICE ZONDER SOESA I j.. -Jr-~"- fho% Hew<-ETT mi'KM PACKARD Apple - NIJKERK (ANP) - De CFO, afdeling van het CNV, hield gisteren een protestvergadering in Nijkerk, dat was belegd om het arbeidsvoorwaar denbeleid van staatssecretaris De Graaf aan de kaak te stellen. De circa 80.000 werknemers in de sociale werkvoorziening nemen geen genoegen met de loonsverhoging van 1 procent. Op de foto bestuurslid Van der Kooi], die de vergadering toespreekt. (foto anp>

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9