Gematigde reacties Arabische landen Aanhangers Gemayel slaan offensief af Neo-fascist Almirante is blij met aanklacht Op Spaanse erkenning Israël Parijs volkomen in ban van vrouwenmoordenaar landbouw rai 86 Buitenlanders in het nauw in Zuid-Jemen Acht miljoen losgeld voor ontvoerde Arahiejr ZATERDAG 18 JANUARI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 MADRID - De reacties op de erkenning van Israël door Spanje vanuit de Arabische wereld zijn tot dusverre schaars en gematigd van aard geweest. De secretaris-gene raal van de Arabische Liga, Chadli Klibi (die begin februa ri van plan was geweest om in Madrid te proberen de Spaanse regering tot andere gedachten te brengen), be treurde dat Spanje diplomatieke betrekkingen met Israël PARIJS (UPI) - De politie van Pa rijs heeft meegedeeld dat zjj de mo- gelijkheid onderzoekt of één en de zelfde persoon verantwoordelijk is voor de moord op zes bejaarde vrouwen in hun Parijse woningen in de afgelopen maand. De laatste slachtoffers waren de 82-jarige Francoise Vendöme, wier stoffelijk overschot donderdag in haar appartement werd gevonden, en de 75-jarige Yvonne Chébly, die woensdag werd vermoord. De omstandigheden waaronder de zes moorden zijn gepleegd, zijn dezelfde, hoewel ze plaatshadden in verschillende buurten. De meeste vrouwen droegen mantels, waaruit de politie op maakt dat zij naar huis werden ge volgd en hun moordenaar achter hen naar binnendrong. Het motief van de moorden is niet bekend, hoewel het er volgens de politie de schijn van heeft dat de vrouwen zijn beroofd van het weinige geld dat zy bij zich hadden. De moorden begonnen op 20 de cember met de wurging van de 91- jarige Estelle Donjoux. De eerste vijf vrouwen werden of gewurgd of verstikt; in één geval door het over het hoofd trekken en dichtbinden van een plastic bood schappentas. Mevrouw Vendóme werd zaterdag of zondag gedood door een klap op het hoofd. Het was buren opgevallen dat het licht in haar huis in het 12e arrondisse ment bleef branden. De eerste drie slachtoffers woon den in dezelfde buurt, het 14e ar rondissement. Het waren de 91-ja- rige Estelle Doiyoux, de 77-jarige Het lyk van de vierde vrouw, de 81-jarige Maijène Jurblum, werd naakt aangetroffen in de slaapka mer van haar huis in het 11e arron dissement. Zy was verstikt met de plastic tas. Buren tfonden het vyfde slacht offer, Chébly, woensdag stervend in haar woning in het 5e arrondis sement. Zij heeft geen beschrijving van haar belager meer kunnen ge ven. Een soortgelijke reeks moorden- met-foltering van negen overwe gend bejaarde burgers in het 18e arrondissement in oktober en no vember 1984, is onopgelost geble- is aangegaan. "Spanje lijkt zich geen rekenschap te geven van het belang en de diep te van de Spaans-Arabische be trekkingen, die nu het risico lopen ernstig verstoord te worden". De Algerijnse minister van voor lichting noemde de erkenning van Israël door Spanje "een slechte zaak, die serieuze consequenties met zich mee zal brengen", zonder in details te treden wat concreet de gevolgen zouden kunnen zijn. De vertegenwoordiger van de PLO in Spanje toonde zich opmerkelijk mild in zijn oordeel; "Het besluit is evenwichtig, maar vindt niet plaats op het geijkte moment". Aan de andere kant sprak de PLO-verte- genwoordiger zijn vrees uit, dat Is raël in Spanje aanslagen zal plegen om die aan de PLO toe te schrij ven. Terwijl de overgrote meerder heid van de Spaanse politici zijn te vredenheid uitsprak over de erken ning van Israël, uitte de secretaris generaal van de Spaanse commu nistische partij, Gerardo Iglesias, ongezouten kritiek op de beslis sing. "Israël heeft niet alleen Pale stijnse gebieden bezet, maar neemt systematisch een loopje met ver schillende resoluties van de VN, die de teruggave van de bezette ge bieden aan de Palestijnen eist". Ook in kringen van de Andalusi- sche nationalistische groeperin gen, van oudsher meer georien- Buitenland kort Doodstraf Het Europees Parlement heeft de 12 lidstaten van de Europese Gemeenschap gisteren opgeroe pen de doodstraf voor alle misda den sf te schaffen. In sommige lan den komt de doodstraf nog in de wetboeken voor, hoewel er geen executies meer in Europa worden uitgevoerd. In een resolutie roept het parle ment alle lidstaten op de Europese conventie over afschaffing van de doodstraf te ondertekenen. Tijdens het debat prees de Schot Winifred Ewing de situatie in Ier land, waar de doodstraf nog be staat, maar waar enige tijd geleden geen beul kon worden gevonden om twee doodvonnissen uit te voe ren. Kanaaltunnel Premier Thatcher en President Mitterrand kunnen, als zij aan staande maandag in Lille bijeenko men, bekendmaken op welk pro ject hun keuze is gevallen voor de vaste oeververbinding tussen Groot-Brittannië en Frankrijk, zo is vernomen in regeringskringen in Londen. Onenigheid over welk project de voorkeur zou moeten krijgen leek vorige week roet in het eten te gaan gooien. De Fransen gaven de voor keur aan een dubbele spoortunnel, terwijl de Britten kozen voor een spoor-wegverbinding. Over de keuze die maandag wordt bekend gemaakt doen de twee regeringen geen mededelingen, maar Britse kranten gaan ervan uit dat de spoor-wegverbinding de voorkeur heeft gekregen. Botsing Twee Amerikaanse militaire he likopters zijn gisteren bij de Beier se plaats Marktredwitz met elkaar in botsing gekomen en neerge stort. Een soldaat kwam hierbij om het leven en vier raakten gewond, zo maakte de Westduitse politie be kend. Beide helikopters werden ver nield. Het ongeluk gebeurde op ge ringe hoogte bij goed zicht en on der normale weersomstandighe den. Over de oorzaak is nog niets be- kend. ADVERTENTIE teerd op banden met de arabische wereld, gingen kritische stemmen op. Tenslotte werd gisteren in Ma drid nog driftig gespeculeerd over de redenen waarom Den Haag is uitgekozen als decor voor de for mele normalisering van de diplo matieke betrekkingen en de ont moeting tussen Felipe Gonzalez en Simon Peres. De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, Fernan dez Orodonez, verklaarde gisteren dat daar geen verborgen of myste rieuze redenen achter steken. Het belangrijkste motief is, dat Neder land vanaf begin januari het voor zitterschap van de EG bekleedt. Een praktisch argument is dat aan staande zondag de Israëlische pre mier Peres zijn Europese toernee in Nederland begint. In het door moslim-troepen ge controleerde West-Beiroet zijn gis teravond drie Spaanse diplomaten ontvoerd, kennelijk als reactie op het aanknopen van diplomatieke betrekkingen tussen Spanje en Is raël. Twee diplomaten werden al snel bevrijd, maar één man is nog in handen van de niet geïdentifi ceerde kidnappers. BEIROET - In de Libanese hoofdstad Beiroet woedden gisteren weer felle gevechten, ditmaal tussen strijders van een pro-Syrië groepering en eenheden van het Libanese leger. Op de foto pro-Syrië strijders met anti-tank raketten. (foto anpi LONDEN (Rtr/DPA/AFP/AP/ ANP) - Op het strand van Aden is gisteravond de evacuatie begon nen van buitenlanders, die in het nauw zijn geraakt door de gevech ten die sinds een poging tot staats greep eerder deze week woeden in Zuid-Jemen. Dat heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Een multinationale vloot van Britse, Russische en Franse sche pen ligt in de buurt van Aden om behulpzaam te kunnen zijn bij de evacuatie. Gisteren werd voor de vijfde achtereenvolgende dag he vig gevochten tussen voor- en te genstanders van de gematigde marxistische president Ali Nasser Mohammad. Ook in de provincies zou de onrust voortduren. De pre sident heeft via de Sovjet-bemid delaars geëist dat de radicale mar xistische leiders van de mislukte staatsgreep het land verlaten. De rebellen trokken gisteren naar de hoofdstad Aden op onder steund door pantserwagens en ar tillerie. De opmars volgde op de mislukking van de donderdag be gonnen onderhandelingen in de Pro-Syrië milities proberen invloed in Libanon te vergroten BEIROET (AP) - Aanhangers van de Libanese president Amin Ge mayel hebben gisteren met tanks een tweevoudig offensief van door Syrië gesteunde milities op hun ge bied afgeslagen. Het offensief van deze milities kwam onmiddellijk nadat Ge- mayels volgelingen de troepen van diens christelijke rivaal Elie Hobei- ka hadden verslagen. Bij de ge vechten vanaf maandag zijn vol gens de politie zeker 403 mensen omgekomen en bijna 800 gewond geraakt. De conflicten tussen de beide christelijke vleugels zijn ontstaan omdat Hobeika voorstander en Ge mayel tegenstander is van een door bemiddeling van Syrië tot stand gekomen akkoord voor een beëin- Bus in ravijn: 49 doden en 10 gewonden BOMBAY (AP) - Negenenveertig ménsen zijn om het leven gekomen en 10 gewond geraakt toen gisteren in het westen van India een auto bus van de weg afraakte en in een 27 meter diep ravijn stortte, aldus de politie. Het ongeluk gebeurde op een bergweg ongeveer 225 kilometer van Bombay. De bestuurder ver loor de macht over het stuur toen hij een bocht nam. Premier Rajiv Gandhi heeft in een telegram aan de deelstaat-auto riteiten zijn leedwezen betuigd aan de nabestaanden van de slachtof fers. De meeste gewonden verke ren volgens de politie in ernstige toestand. diging van de burgeroorlog in Li banon. Dit akkoord zou de traditio nele macht van de christenen op politiek gebied verminderen. Bij het tegenoffensief zouden de troepen van Gemayel gebruik ge maakt hebben van Amerikaanse M-48-tanks in de bergen bij de woonplaats van de president Bik- faya ten noordoosten van Beiroet en bij het noordelijke gebied Ba- troun rond de havenstad By blos. In het oosten heroverden de 5de en 8ste brigades van het Libanese le ger met commandotroepen hun posities op strijders van de Syrisch Socialistische Nationale Partij (SSNP) en andere linkse milities. In het noorden dreven de milities van de rechtse Falangepartij van Gemayel en milities van de Liba nese Strijdkrachten, de belangrijk ste gevechtseenheden van de christenen, eenheden van de pro- Syrische militie Marada terug. De Marada wordt geleid door de voormalige president Suleiman Franjieh, een pro-Syrische chris ten. Zijn troepen stonden tegen over de christelijke commandant Samir Geagea. Verslaggevers die gisteren de frontlinies bezochten, meldden dat Druzenstrijders van de Progressie ve Socialistische Partij van Walid Jumblatt met op jeeps gemonteerd 106 mm-geschut de SSNP en ande re milities aan het versterken wa- Ook in Zuid-Libanon vonden ge vechten plaats. Door Syrië ge steunde linkse en moslimguerrilla- stryders vochten met het Israëli sche leger en de door Israël ge steunde militie, het Zuidlibanese Leger (SLA), in de zogeheten vei ligheidszone. De Israëliërs en het SLA zouden als vergelding voor een hinderlaag donderdag van de guerrillastrijders een aantal dor pen ten noorden van de bufferzone beschoten hebben. .Bij de hinder laag kwamen een Israëlische offi cier en twee SLA-leden om het le- In Damascus waren Syrische lei ders voor de tweede dag bijeen met Druzenleider Jumblatt, de leider van de sji'itische Amalmilitie Na- bih Berri, SSNP-leider Assem Kanso en commandanten van linkse milities. Welingelichte krin gen melden dat de besprekingen gaan over wat er nog te redden valt van het 28 december getekende ak koord tussen Jumblatt, Berri en Hobeika. Hobeika werd donderdag met zijn belangrijkste luitenants tot ballingschap gedwongen nadat zyn troepen woensdag een neder laag geleden hadden tegen de aan hangers van Gemayel en een af splitsing van zijn eigen Libanese Strijdkrachten. Volgens de politie waren by die gevechten 300 men sen gedood en 625 gewond geraakt, voor het merendeel aanhangers van Hobeika. De 29-jarige Hobeika verklaarde donderdagavond bij aankomst in Parijs dat 450 van zijn manschap pen het leven verloren hadden en 650 verwond waren. Volgens radio- Beiroet zou Hobeika gezegd heb ben spoedig naar Libanon terug te komen om zijn troepen te leiden. Jumblatt en Berri hebben ver klaard dat de nederlaag van Hobei ka tegen Gemayel de burgeroorlog opnieuw zal doen ontvlammen. LONDEN (GPD) - Een Arabi sche zakenman in Londen, de broer van een van de rijkste man nen ter wereld, is anderhalve week geleden ontvoerd en giste ren tegen een losgeld van acht miljoen gulden weer vrijgelaten. Dat is het hoogste losgeld ooit in Engeland betaald. De ontvoerde man, reisagent Muhammed Sadiq Al-Tajit, werd elf dagen geleden in de buurt van zijn huis in de sjieke Londense wijk Knightsbridge door een groep mannen, die zeiden dat zij de verkoop van een huis met hem te bespreken hadden, in een auto geduwd. De volgende dag werd de broer van de ontvoerde man, ambassa deur Muhammed Mahdi Al-Tjyir van de Verenigde Arabische Emiraten, in zijn ambtswoning in Londen opgebeld. De ambas sadeur geldt als een van de drie rijkste mannen ter wereld; zijn vermogen wordt op acht miljard gulden geschat. Aan de andere kant van de lijn was een tussenpersoon, door de Londense politie "meneer x" ge noemd, die vanuit New york op belde en namens de ontvoerders een losgeld van 200 miljoen gul den eiste. Dat was het begin van uitgebreide onderhandelingen die verscheidene dagen in beslag Na zeker 20 telefoontjes wer den de partijen het over een prys eens. De ambassadeur beloofde acht miljoen gulden te betalen, en de ontvoerders dreigden via hun tussenpersoon de reisagent te zullen doden als dat geld er niet kwam. Op 8 januari vloog een familie lid van de ambassadeur naar een niet nader genoemd land in Eu ropa waar hij "meneer x" een cheque voor acht miljoen gulden overhandigde. Dat was tegen de zin van de politie, die niet voor betaling voelde. Na nog enkele telefoontjes waarbij de ambassadeur dreigde de cheque niet betaalbaar te zul len stellen als hij er niet zeker van was dat zijn broer nog leefde, en de ontvoerders reageerden met het sturen van brieven en fo to's die bewezen dat Muhammed Sadiq Al-Tajir nog in leven was, gaf de ambassadeur een bank in Libanon toestemming de -acht miljoen gulden te betalen. De broer van de ambassadeur werd direct na die betaling vrij gelaten. Hij bleek al die tijd, ge blinddoekt en vastgebonden aan een bed, in een huis in zuid-Lon- den te zijn vastgehouden. Wie de daders zijn, is nog onbekend. Maar Scotland Yard weet in ie der geval wie de mysterieuze "meneer x" is en waar hy kan worden gevonden. Sowjet-ambassade tussen de lei ders van de opstand en president Ali Nasser Mohammad. De Sowjet- Unie heeft met het strategisch aan de ingang van de Rode Zee gelegen Zuid-Jemen een vriendschapsver drag en maakt gebruik van haven en vliegveldfaciliteiten. De autoriteiten van Djibouti be vestigden dat ze zowel van de Sow- jet-Unie als van Westelijke landen het verzoek hadden gekregen be hulpzaam te zijn bij de evacuering van hun landgenoten. Frankryk heeft havenfaciliteiten en circa 5.000 manschappen in Djibouti, zijn voormalige kolonie aan de „Hoorn van Afrika". Door de gevechten in en om Aden zitten 1.500 tot 2.000 Russen vast in de Zui^jemenitische hoofd stad en ongeveer 145 Fransen, een zestigtal Britten, 16 Westduitsers en zeker 8Nederlanders. Deze acht zullen via de Britse ambassa de in Aden uit Zuid-Jemen worden geëvacueerd, zodra de gevechts handelingen dit toelaten, aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. De omstandigheden in Aden worden met de dag slechter. Er be gint een tekort aan water en voed sel te ontstaan door het voortduren van de gevechten. Familieleden Marcos kiezen voor Aquino DAVAO (AP) - Twee familieleden van de Filippijnse president Ferdi nand Marcos die hooggeplaatste openbare functies bekleedden, hebben recent bekendgemaakt dat zy zich scharen aan de zijde van de oppositie onder leiding van Cora- zon Aquino, de weduwe van de vermoorde senator Benigno Aqui no. In de Filippijnen vinden over drie weken presidentsverkiezin gen plaats. Gisteren gaf in Manila Norberto Romualdez III, een neef van Mar cos' vrouw Imelda, te kennen dat hij Aquino zijn steun zou geven. Hy deelde op een persconferentie mee dat hij aftrad als commercieel adviseur van de Filippijnse ambas sade in Brussel en als directeur van een handelscentrum van de ASEAN (Verbond van Zuidoosta- ziatische naties) in Rotterdam. De 46-jarige Romualdez is de tweede topfunctionaris in een week die een functie in het minis terie van buitenlandse zaken op geeft in verband met de verkiezin gen. De eerste was Leticia Ramos Shahani, een nicht van Marcos en als plaatsvervangend secretaris-ge neraal verbonden aan de Verenig de Naties. Zij trad afgelopen 6 ja nuari af nadat zy van de zijde van de regering was gekritiseerd we gens haar steun aan Aquino. De presidentskandidate voerde intussen campagne op het eiland Mindanao, waar naar schatting 70.000 mensen op kwamen dagen voor een drietal bijeenkomsten. Tijdens een toespraak in een park in Digos herhaalde mevrouw Aquino dat Marcos haar 'eerste verdachte' is inzake de moord op haar echtgenoot van 1983. 20tlm 25 januari geopend,van 9 tot 17 uur töegang.f 13,50 I j irein-Toegang-Biljetten bij NS-stations ROME - Het Europees Parlement had Giorgio Almirante, leider van de neo-fascistische partij Italiaanse Sociale Beweging (MSI), deze week moeilijk een groter plezier kunnen doen dan met het opheffen van zijn parlementaire onschend baarheid. door Hein ten Kortenaar Daar had hij trouwens zelf om gevraagd, omdat hy verzekert on schuldig te zijn aan wat hem in Ita lië ten laste wordt gelegd: mede plichtigheid aan een bijna vergeten bomaanslag tegen de carabinieri van Peteano, een dorpje in Noord- oost-Italië. Die aanslag zou nu ein delijk zijn opgehelderd door de be kentenissen van gearresteefde rechtse terroristen. Wat hij van de parlementaire be slissing vooral verwachtte, was dat hij weer eens de voorpagina's van de kranten zou halen, want dat is iets dat hem in zijn eigen land nog maar zelden overkomt, en wat hem overigens ook deze keer niet is ge lukt: drie regels op een binnenpa- gina was alles wat de Italiaanse pers voor hem over had. Er mag dan in bepaalde buiten landse kringen tegen hem worden opgekeken als de man die in Mus solini's nadagen nog bij de Duce over de vloer placht te komen, zo dat een figuur als Le Pen hem bij verkiezingsbijeenkomsten met veel eerbetoon naast zich op het podium haalt, hij mag bovendien in zijn eigen partij door niemand serieus worden belaagd, al is dat meer dan eens geprobeerd, het neemt allemaal niet weg dat hij in de Italiaanse landspolitiek nooit een rol van betekenis heeft ge speeld en er ook nooit een zal spe len. De MSI staat al zolang als hij be staat volkomen buiten spel, nog veel meer dan de communistische partij, die ook al 40 jaar niet meer in de regering is geweest, maar niettemin een zware politieke in vloed uitoefent. Zo heeft het Ita liaanse parlement nu al voor de tweede zittingsperiode een com munistische kamervoorzitter, ter wijl zoiets voor een man van de MSI volstrekt ondenkbaar zou zijn. Melaats Politiek gesproken worden Al mirante en zijn partij als weinig minder dan melaatsen beschouwd. Almirante: eerbetoon. Hun parlementaire initiatieven zijn bij voorbaat tot mislukken ge doemd. Hun hoofdideeën als de corporatieve staat, de presidentiële republiek (naar het voorbeeld van De Gaulle), de doodstraf voor ma fia en terrorisme en dergelijke, zijn voor ieder ander onbruikbaar. En een regering die om zich te redden stemmen van de MSI-afgevaardig- den nodig zou hebben, zou auto matisch ten val komen (zoals is ge beurd met de regering-Tambroni in 1960). Zo weet de omstreeks 6 procent van de Italiaanse kiezers, die op de MSI pleegt te stemmen (bij de laat ste kamerverkiezingen in 1983 was het 6,8 procent) dus bij voorbaat dat hun stemmen verloren zullen gaan. Dat zij het niettemin blijven doen is voor een goed deel aan Giorgio Almirante te danken. Onder de Italiaanse politici is hij een van de bekwaamste sprekers en zijn verkiezingsoptredens voor de televisie zijn altijd een smakelij ke show. Dat de slinkende groep ouderen, die met heimwee aan de mooie tijd van Mussolini terug denkt, hem trouw zal blijven, weet hij. Daarom spreekt hij nooit over fascisme, maar maakt handig ge bruik van de ontevredenheid in het land. Van de ontevredenen moet hij het hebben en dus hamert hij voortdurend op de misstanden van 'het regime'; de inhaligheid van de partijen, de corruptie, de baantjcs- jagery. Aangezien hij zelf nooit de kans heeft gehad daaraan mee te doen, zou het ook een kwestie van zure druiven kunnen zijn, maar in ieder geval weet hij er behendig gebruik van te maken en weet hij op deze manier iedere keer weer zijn be scheiden succes te behalen. Voor een deel van zyn aanhang, vooral de jongeren, was dit alle maal te mak; zij vonden Almirante te netjes en te parlementair. Zij wa ren het die in de woelige jaren ze ventig met hun clandestiene groe peringen als 'Nieuwe Orde' en 'Ge wapende Revolutionaire Kernen' het land even onveilig maakten als hun linkse tegenhangers van de Rode Brigades en Linea. Onschuld Hoewel Almirante zich van het begin af van hun methodes distan tieerde. werden hun banden met de partij nooit zo radikaal doorge sneden als by links en men mag veilig aannemen dat Almirante wel eens meer van hun plannen te ho ren kreeg dan hem zelf lief was. Toch wist hij zijn handen altijd schoon te houden en het zal waar schijnlijk uiterst moeilyk of onmo gelijk zijn, zijn directe medeplich tigheid of ook maar medeweten, bijvoorbeeld in een geval als Petea no. voor de rechtbank te bewijzen. Vandaar dat hij het Europese parlement dankbaar is. de ver moorde onschuld staat hem goed en bij zijn volgende verkiezings campagne zal hy er uitstekend ge bruik van kunnen maken om weer eens aan te tonen hoe onrechtvaar dig de quarantaine is, waarin hij en zijn partij nu al 40 jaar door 'het regime' worden gehouden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7