Kabinet komt met met euthanasiewet SAMENWERKENDE DIRK VAN DEN BROEK BEDRUVEN Brigade-generaal krijgt berisping 'Verdere versplintering niet goed voor politiek' m\m\M Lubbers: 'tijd is nog niet rijp' 'Nederland heeft fout beeld van rechtspraak in Indonesië' Administrateur 'Je staat als leek vrijwel machteloos IRA-verzet tegen uitlevering WD-congres van de bon geslingerd 'Grote winst voor PvdA, WD verliest' ZATERDAG 18 JANUARI 1986 PAGINA 5 DEN HAAG (GPD/ANP) - Het kabinet heeft gisteren besloten nu niet met een eigen wetsontwerp ten aanzien van de euthanasie te komen. Volgens premier Lubbers zijn de nadelen van wetgeving op dit moment groter dan de voordelen en 'is de tijd nu nog niet rijp'. Wel komt het kabinet begin volgende week met een 'proeve van een wetsontwerp', waarin wordt beschreven hoe een eventueel wetsontwerp er volgens het kabinet moet uitzien. Dat stuk moet een rol gaan spelen in de discussie over euthanasie en een 'tegen wicht' vormen voor het initiatief-wetsontwerp van D66, dat het kabinet te ruim vindt.. WD-leider Nijpels hield in eerste bestaan". Voorzitter Fretz i instantie een slag om de arm op de vraag, of de steun aan het euthana- sie-wetsontwerp van D66 wordt voortgezet. Nijpels zei eerst het ka- Nederlandse vereniging willige euthanasie (NWE) zei het met Lubbers eens te zijn dat de meningsverschillen in de samenle- binetsplan grondig te willen bestu- ving tot voorzichtigheid nopen, deren. De liberalen hebben zich "Beter geen wet dan een slechte onlangs nog positief over het D66- wet", aldus Fretz, die stelde 'per plan uitgelaten. Lubbers legde er echter de nadruk op dat euthanasie geen politiek vrije kwestie soonlijke vreselijk geschrokken' te zijn van een onderzoek waaruit bleek dat ruim een kwart van de Proeve In de proeve van het kabinet zou euthanasie straffeloos kunnen als sprake is van ondraaglijk lijden en een onhoudbare noodsituatie ge koppeld aan een concrete doods- verwachting. Met andere woorden het overlijden moet onafwendbaar aanstaande zijn. Volgens premier Lubbers gaat het D66-wetsontwerp naar de me ning van het kabinet te ver. Het ka binet heeft zich nog niet gebogen over de 'theoretische' vraag wat het zal doen als dit wetsontwerp nog voor de verkiezingen door het parlement zal zijn aanvaard. Op 10 februari discussieert de Tweede Kamer over dat ontwerp. DEN HAAG (ANP/GPD) - De In donesische minister Mochtar Ku- sumaatmadja (buitenlandse zaken) meent dat door de executie van vroegere communistische leiders in Nederland een onjuist beeld van de Indonesische rechtspleging is ontstaan. De Indonesische bewindsman heeft donderdag en gisteren in Den Haag met premier Lubbers, en de ministers Van Aardenne (economi sche zaken), Ruding (financiën) en Schoo (ontwikkelingssamenwer king) politieke en economische kwesties besproken. Met minister Van den Broek (buitenlandse za ken) en Tweede-Kamerleden be sprak hij ook humanitaire zaken als de executies en de situatie in Irian Jaya (het vroegere Neder lands Nieuw-Guinea). Toen beiden in september de VN-Assemblee bijwoonden heeft minister Van den Broek de aandacht van zijn In donesische collega gevraagd voor de verontrusting die de executies in Nederland hebben gewekt. De Indonesische minister ver klaarde op een persconferentie dat Munir - de eerste van de vier vroe gere PKI-leiders die vorig jaar we- ADVERTENTIE omvat diverse snelgroeiende zelfstandige ondernemingen o.a. op het gebied van: supermarkten, slijterijen, horeca, reizen en drogisterijen. VOOR EEN ONZER BEDRIJVEN IN DE RANDSTAD VRAGEN WIJ TER OPLEIDING leeftijd tot 30 jaar, in het bezit van MEAO of MBA en bereid verder te studeren voor SPD 1. Tot de werkzaamheden behoren het assis teren van de hoofdadministrateur bij de volgende taken: Het opstellen van periodieke overzich ten en het financieel jaarverslag. Het bewaken en bijsturen van proce dures binnen de afdeling. Het coderen van kostenfacturen. Controle op grootboek en tussenreken- ingen. Kennis en ervaring met automatische ge gevensverwerking (bij voorkeur bij een detailhandelsbedrijf) is gewenst. Bij gebleken geschiktheid kunt u reeds binnen enige jaren aangesteld worden tot hoofdadminstrateur van een bestaande of nieuw op te richten onderneming. Indien u belangstelling heeft voor boven genoemde functie dan kunt u uw schrifte lijke sollicitatie richten aan: Uniconsult B.V., t.a.v. Hr. P.J.F. Brandes, Postbus 501, 2130 AM Hoofddorp. Lubbers sloot niet uit dat een volgend kabinet wel tot wetgeving komt. "We moeten het vraagstuk echter eerst verder laten rijpen. Er zijn aanzienlijke verschillen tussen CDA en WD, maar je moet niet uitsluiten dat het ooit tot wetge ving zal komen. Daarom hebben we wel een inhoudelijk standpunt ingenomen". worden en erop te rekenen dat ae Nederlanders zou overwegen eu- WD het D66-initiatief voorslanog niet steunt. Het kabinet wil nu geen wetge ving, omdat volgens Lubbers de zaak nog niet voldoende is uitge kristalliseerd; niet bij de deskundi gen, niet bij de politici en niet in de samenleving. Er zijn wel argumen ten die voor wetgeving pleiten, met name uit de medische en juridi sche wereld, maar volgens Lub bers wegen deze nu minder zwaar dan de tegenargumenten. D66 noemt het kabinetsstand punt 'teleurstellend, maar wel be grijpelijk, gezien de onderlinge verschillen tussen de coalitiepart ners'. De Democraten vinden in te genstelling tot de premier dat de tijd wel degelijk rijp is voor wetge ving. "Op deze manier blijft de kloof tussen praktijk en wetgeving MARKELO (GPD) - „Waar haal je in dit land je recht? Bij ons is stellig de indruk gevestigd dat de medische stand en justitie elkaar afschermen. Dat ze onder één hoedje spelen". Getroffen rea geert de vader van het 4-jarig meisje Kirsten Kool uit Markelo, dat na een fatale chirurgische in greep in het Deventer Geertrui- denziekenhuis overleed, op de beslissing van de officier van jus titie in Zutphen dat er geen straf vervolging zal worden ingesteld tegen de behandelende artsen. „Het is zo onrechtvaardig", zegt de heer Kool. „Er zijn fouten gemaakt. Dat is voor iedereen duidelijk die het dossier leest. Maar in Nederland moet je als leek aantonen welke medische fouten er zijn gemaakt. Daar moet je dure deskundigen voor inhuren. Dat is de taktiek van de medisch-juridische wereld. Er komt een procedure die jaren duurt. Je kunt tevoren de uitslag al wel bij de notaris deponeren. Je gaat er psychisch, emotioneel en financieel aan kapot. Als je er aan begint, dan weet je tevoren dat je na jaren vechten en vech ten niets bereikt. Noem maar eens een geval op waarin dat wel is gebeurd". Meisje (4) stierf bij operatie De heer Kool baseert de over tuiging dat zijn dochter geen na tuurlijke dood stierf op verkla ringen van artsen. „Toen wij in het ziekenhuis aankwamen na dat mijn dochtertje voor de twee de keer behandeld was voor het verwijderen van neus- en keela- mandelen, zei de anesthesist zelf: 'Er is iets fout gegaan. Ze is ons ontglipt'. Gelukkig was er een vriend bij die er getuige van was. In het Utrechtse academisch zie kenhuis, waar ze naartoe is ge bracht toen het eigenlijk al te laat was, weigerde de prominente kinderarts Van der Laag en ook de gemeentelijke lijkschouwer te tekenen dat mijn dochter een na tuurlijke dood is gestorven. Zij verzochten de officier van justi tie het lijkje in beslag te nemen vnor sectie. Maar binnen twaalf uur wist inspecteur Landheer van de volksgezondheid in Over ijssel dat teniet te maken. Hij heeft niet eens een onpartijdig deskundige ingeschakeld. En hij woont naast de anesthesist die mijn dochtertje heeft behandeld. Hoe kun je dan van een onpartij dig onderzoek spreken?" Uit het drie centimeter dikke dossier concludeert de heer Kool dat er aanleidingen genoeg zijn voor een strafrechtelijke vervol ging. „Ik ben in gesprek met di verse instanties. Maar ik heb geen enkel vertrouwen in een vervolg. Het is ook zo dat ieder een zegt dat-ie erg begaan is met je, maar dat iedereen je wel al leen laat vechten. Er is geen be geleiding en geen financiële on dersteuning. Ik had graag zelf een getuige-deskundige willen aanbevelen. Maar dat mocht niet. Dat zou ik de objectiviteit van het onderzoek in gevaar kunnen brengen. Maar wie zij aanstel den, werd me niet eens meege deeld". Narcose „Voor ons staat vast dat Kir sten al bij de eerste narcose een te grote dosis heeft gehad. Ze was na de eerste operatie heel an ders dan kinderen normaal na zo'n ingreep zijn. Toen ze voor een op zichzelf onschuldige na- bloeding weer de operatiekamer inging, wilde de anesthesist haar nog een keer zo'n dosis geven. Dat heeft de hoofdzuster uit zich zelf al verminderd. Na tien a vijf tien minuten werd ze helemaal blauw. Maar op datzelfde mo ment was het hele ziekenhuis in rep en roer vanwege een zelf moordgeval. Daarvoor was het noodteam van artsen opgeroe pen. En er was bovendien nog een geval van epilepsie. Ons dochtertje is gewoon op de ach tergrond geschoven, ondanks het alarm van de verpleegkundi ge. Dat was meteen duidelijk en dat werd in eerste instantie ook niet ontkend. Maar nu wordt al les herroepen en anders uitge legd". gens hun rol in de coup van 1965 wérden doodgeschoten - in 1974 in hoger beroep was gegaan tegen het in 1973 uitgesproken doodvonnis. Mede door overbelasting van het justitiële apparaat had de behande ling van het hoger beroep vier jaar geduurd, en van het verzoek om clementie aan president Suharto zes jaar. Minister Mochtar noemde niet Gatot Lestario, Djoko Untung en Rostono - die werden geëxecu teerd ondanks het Nederlandse verzoek om clementie - maar wel de vroegere luchtmachtbevelheb ber Omar Dhani en oud-minister Subandrio, die niet ter dood zijn gebracht. De Indonesische be windsman zei niet te weten hoe veel mensen in verband met de coup van 1965 nog op uitvoering van hun doodvonnis wachten. Overigens heeft de Indonesische bewindsman koningin Beatrix uit genodigd voor een bezoek aan zijn land 'ter onderstreping van de uit stekende betrekkingen tussen bei de landen'. Wanneer premier Lub bers na de verkiezingen terug keert, denkt de Indonesische rege ring ook hem uit te nodigen. DEN HAAG (ANP/GPD) - Zondagavond omstreeks lostrekken. De tussenliggende twee weken zijn volgens negen uur gaat het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit dit bedrijf nodig voor de voorbereidingen tot de ber- Tak proberen de bulkcarrier Rio Grande met vijf ging. sleepboten van het Wassenaarse strand te trekken. Dat besliste gisteren in kort geding de Haagse rechtbank- Rijkswaterstaat vond dat dat te lang zou gaan du- spresident. Hij wees de eis af van het IJmuidense ber- ren en verklaarde de wrakkenwet van toepassing op gingsbedrijf Wijsmuller, dat rijkswaterstaat de ber- het schip. Smit bleek bereid tot een poging het schip ging van de Rio Grande aan Wijsmuller moet overla- voor het middaguur van maandag los te trekken. De ten, omdat Wijsmuller daarvoor al een contract had schatting van Smit dat berging binnen twee dagen afgesloten met de eigenaar. Wijsmuller wilde de Rio mogelijk is rechtvaardigt volgens Portheine de beslis- Grande pas bij de volgende springvloed, eind januari, sing van rijkswaterstaat DEN HAAG (GPD) - Brigade-ge neraal Gilissen van de 13de Pant serbrigade in Oirschot is door zijn superieuren berispt omdat hij de persoonlijke en vertrouwelijke dossiers van vier beroepsmilitairen met naam en toenaam ter beschik king heeft gesteld van het oplei dingscentrum voor de infanterie in Harderwijk. De betrokken militai ren, twee officieren en twee onder officieren, moeten nog voor de krijgsraad terechtstaan wegens hun aandeel in de zogeheten affai- re-Oirschot, waar vorig jaar zomer dienstplichtige soldaten door het kader werden mishandeld en bele digd. Uit verklaringen van een defen siewoordvoerder blijkt dat de ge neraal de infanterieschool 'met sprekende voorbeelden' had willen laten zien hoe superieuren in de praktijk niet moeten omgaan met ondergeschikten. De namen van de betrokkenen waren evenwel niet uit de dossiers verwijderd. "De gewenste voorzichtigheid is niet in acht genomen", aldus de woordvoerder, die het ook onge lukkig noemt dat de generaal voor beelden heeft willen geven in een zaak die nog door de krijgsraad wordt behandeld. De vier militairen en hun advo caten zijn in beklag gegaan tegen de handelwijze van de generaal. Dat beklag is door diens directe su perieur, generaal-majoor Ijassens gegrond verklaard. Het was de de- AMSTERDAM (ANP) - De IRA-le- den die donderdag in Amsterdam werden aangehouden maken be zwaar tegen hun uitlevering naar Groot-Brittannië. Dit heeft persof ficier van justitie Wooldrik bekend gemaakt. Gisteren werden de drie Ieren voorgeleid voor de officier van justitie en daarna gehoord door de rechter-commissaris. Volgens persofficier Wooldrik willen de drie niet praten. Waar zij zijn ondergebracht wilde Wooldrik uit veiligheidsoverwegingen niet zeggen. Groot-Brittanië vroeg direct om de uitlevering van 2 van de 3 Ieren. Deze twee - de 34-jarige Macfarlane en de 30-jarige Kelly - ontsnapten in 1983 met 36 medegevangenen uit de zwaar bewaakte Maze-ge- vangenis. Zij zaten daar gevangen wegens terreuracties, waarbij ver scheidene doden zijn gevallen. Bij die ontsnapping kwam een be waarder om het leven. Om uitleve- In Amsterdam opgepakte leden in beroep ring van de derde verdachte, ook Kelly genaamd, werd niet ge vraagd. Hij wordt, volgens Wool drik, hoogstwaarschijnlijk in Ne derland berecht wegens illegaal Nederlandse regering opgeroepen de twee arrestanten niet uit te leve ren. 'Ik zou de liberale en anti-im perialistische krachten in Neder land willen oproepen hun regering vuurwapenbezit. Bij de arrestatie ervan te overtuigen om niet de zij de drie Ieren bleken zij in bezit te zijn van een gigantische hoeveel heid vuurwapens. Nu de twee IRA-leden zich ver zetten tegen hun uitlevering kan het nog wel e over de zaak ge Raad. Gerry Adams, de president de van Groot-Brittannië te kiezen in de terreurcampagne die erop is gericht ons, het Ierse volk, ons recht op nationale zelfbeschikking te ontzeggen. Toegeven aan de Britse uitleveringsverzoeken is jaar duren voordat aanvaarding van de Britse aanspra- beslist door de Ho- ken op soevereiniteit over een deel van Ierland, steun aan de Britse agressie in Ierland en de Britse de Sinn Fein, de wettige politieke oorlogsinspanningen in ons land', arm van de IRA, heeft in Dublin de aldus Adams. ALMELO (ANP) - De Almelose politie heeft zich zeer soepel op gesteld tegenover enige tiental len congresafgevaardigden van de WD die gisteren in de bin nenstad van Almelo een parkeer bon kregen. De WD houdt in die plaats een tweedaags congres over het verkiezingsprogramma. Omdat de congresgangers geen bon uit een parkeerautomaat hadden gehaald was de politie overgegaan tot het schrijven van parkeerbonnen. WD-voorzitter Kamminga deelde gisteravond tot groot genoegen van de be keurde congresgangers mee dat de politie na overleg met het WD-bestuur had besloten de bekeuringen in te trekken. fensiewoorvoerder niet bekend of nog verdere disciplinaire maatre gelen tegen Gilissen worden geno- Het kader van de legerplaats Oir schot kwam begin deze week op nieuw in opspraak, doordat dienst plichtige recruten het bevel had den gekregen zich buiten in de vrieskou in uniform te steken. Niettemin gaat men er bij Defensie vanuit dat het om incidenten han delt. Van een structureel opjuiste houding van kader tegenover on dergeschikten zou geen sprake zijn. In defensiekringen wordt even wel aangenomen, dat Gilissen, die vorig jaar mei tot commandant werd benoemd, de kwestie niet als een incident wenste te beschou wen. Middels deze praktijkvoor beelden zou hij bij het kader in op leiding extra willen hameren op de noodzaak van een correcte hou ding ten opzichte van minderen. Dezelfde bronnen houden het voor zeer onwaarschijnlijk dat de ze affaire schadelijk is voor de car rière van Gilissen, die op dè nomi natie staat te worden bevorderd tot generaal-majoor. HILVERSUM (ANP) - Volgens de wekelijkse opiniepeiling van de TROS zou de WD bij verkiezin gen op dit moment weer een ver lies van tien zetels lijden en uitko men op 26. De teruggang voor de WD komt na een periode waarin deze partij het weer wat beter in de peilingen leek te gaan doen. Vorige maand voorspelde het TROS-on- derzoek nog dertig zetels voor de liberalen. Door het verlies van de WD zou de huidige coalitie slechts 75 zetels binnenhalen. Het CDA blijft het goed doen in de peilingen en zou 49 zetels krijgen, vier meer dan in '82. De grootste winst is nog steeds weggelegd voor de PvdA: van 47 naar 55. Van- de kleinere partijen weten de meeste zich te handhaven: EVP en GPV I, RPF en PPR 2, SGP en PSP 3 en D66 zes zetels. De CPN verliest een zetel en komt op twee, de Centrumpartij zou uit de Kamer verdwijnen. Volgens de AVRO-peiling van de kiezersgunst wint de PvdA meer dan tien zetels. De sociaal-demo craten gaan van 47 naar 58. De winst van het CDA blijft beperkt tot twee (van 45 naar 47). De WD zakt van 36 naar 28 zetels. DEN HAAG - „Er gebeuren steeds meer dingen onder de christelijke vlag in de politiek, die die vlag schaden. Mensen voelen zich geno men door de politiek van dit kabi net". Daarmee motiveert Jan Nico Scholten zijn overstap naar de PvdA. Hij heeft steeds meer reser ves gekregen tegen het in zijn ogen misbruiken van het woord 'christe lijk' in de politiek. „Dat doet overi gens niets af aan mijn eigen over tuiging", zegt de voormalige CDA- Scholten wordt lid van de PvdA, na drie jaar grondig over zijn poli tieke toekomst te hebben nage dacht. Daarbij heeft hij overwogen een eigen politieke partij op te richten, of om zich aan te sluiten bij een van de kleine partijen aan de linkerzijde van het politieke krachtenveld, maar uiteindelijk maakt hij de 'grote stap' naar de PvdA. „Ik denk dat verdere ver splintering van de politiek geen goede zaak is, daarom is het uitein delijk toch de PvdA geworden". Samen met ongeveer veertig mensen van christelijken huize heeft Scholten bekend gemaakt zich bij de socialisten te willen aan sluiten. Bekende namen in die groep zijn oud-minister Harry van J.N. Scholten met 40 anderen naar PvdA Doorn en de vroegere voorzitter van de NOS, Erik Jurgens. De groep bestaat verder voornamelijk uit mensen die uit het CDA of de voorgangers daarvan afkomstig zijn. Ook uit EVP en PPR stappen mensen over naar de PvdA. Breekpunten „Ik zal me pas bij de PvdA aan melden als ik uit de Tweede Kamer ben. Ik zit met een CDA-ticket in de Kamer. Zo stel ik me ook nog altijd op. Ik vind niet dat ik nu naar de PvdA kan overstappen. De keu ze voor de PvdA komt voort uit het feit dat deze partij op alle breek punten tussen mij en het CDA, op dezelfde lijn zit als ik. Neem de kernwapens, de niet-autochtone Nederlanders en de minima. Alle maal punten, waarop het CDA af wijkt van het eigen programma". „Het is voor mij als Anti Revolu tionair wel een geweldige stap om nu naar de PvdA over te stappen. In de gesprekken die ik de afgelo pen tijd met onder anderen Max van den Berg heb gevoerd, bleek echter dat deze partij steeds meer ruimte geeft aan de relatie geloof- politiek. Dat blijkt wel uit het feit dat in die partij binnenkort een dis cussie plaatsvindt over de maat schappelijke verantwoordelijkheid van de multinationals aan de hand van een rapport van de Raad van Kerken. Een rapport van de Gere formeerde Synode wordt begin fe bruari gebruikt als leidraad voor een discussie over de euthanasie". Niet terug Door de overstap van Scholten keert hij niet terug in de Tweede Kamer. Dat betekent overigens niet dat hij uit de politiek ver dwijnt. „Ik heb daarover geen af spraken gemaakt met de PvdA. Ik hoop echter dat ik met mijn politie ke ervaring nog wat kan doen. Als ik wordt gevraagd, zal ik meedoen aan de verkiezingscampagne, maar dat is meer aan de PvdA dan aan mij". „Ik denk overigens dat ik vol doende voorkeurstemmen zou ver zamelen om een plaats in de Twee de Kamer te krijgen. Veel mensen vragen mij nu op wie ze moeten stemmen. Ik denk niet dat al die mensen mij zullen volgen naar de PvdA, maar een deel zal dat zeker doen. Daar heb ik ook veel brieven over gekregen van mensen die zeg gen: als je op de PvdA-lijst komt, stem ik op je. Maar dat kan nu een maal niet. Ik ga nu niet naar een politieke functie dingen, ze moeten me er voor vragen".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5