Gijzenij mogelijk naar Roomburg Strengere regels voor LPG-stations Wet doen of terroristen niet bestaan Jazzmarathon ten einde na nog vele toegiften Leiden is kandidaat voor hogere agrarische school ZATERDAG 18 JANUARI 1986 LEIDEN - Het Leidsch Studenten Jazz Gezelschap (LSJG) wist niet meer van ophouden. Hun medisch begeleider, de arts Herman Klaasse, stelde de diagnose: het ging hier om een "jazzverslaving". Klokslag tien uur gisteravond zouden de 120 uur zijn volgespeeld en de jazzmarathon ten einde lopen. Mis evenwel, wethouder Kuijers kon pas even na half elf het gezelschap als beloning de Leidse gemeentedas overhandigen. In een meer dan volle Waag riep het publiek steeds weer om een toegift. En welke muzikant heeft de euvele moed om daaraan geen gehoor ge ven? Zeker nu het LSJG op dezelfde hoogte staat als burgemeester Goe- koop. Beiden zijn in staat om de gemeente Leiden te "verkopen". Tot in Japan zal het LSJG op de televisie te zien zijn. De opname daarvoor werd gisteravond nog op de valreep gemaakt. Natuurlijk was er sprake van vermoeidheid. De trompettist heeft alle records gebroken door 25 uur achter elkaar te spelen. Toen is hij door Klaasse, die zelf voor deze happening enkele dagen vrij had genomen, van het podium gehaald. Verder zijn er, volgens manager Eric Nieman, bijna veertig gastoptredens geweest. Niet alleen Pim Jacobs heeft zijn gezicht laten zien, maar ook alle Leidse jazzvrienden hebben hun partijtje meegespeeld. Aan het einde werden ze ook geprezen voor hun inzet. Evenals het publiek trouwens. Nieman schat het aantal bezoekers op ruim vierdui zend. "En de echte aanhangers lieten zich ook zien tijdens de nachtelijke Terwijl voor de laatste keer het nummer 'Icecream' wordt gezongen en gespeeld, beantwoordt de saxofonist de vraag of ze dit volgend jaar weer gaan doen. "Ja, daaaaag", roept hij hard. In het Nederlands betekent dit toch gewoon: tot ziens? marathon. Aan zes dagei\ en nachten spelen kwam een einde. (foto Fred Rohdei B en W: ook betoncentrale zo snel mogelijk verplaatsen LEIDEN - De komende jaren moe ten vier LPG-tankstations in Lei den worden aangepast aan de nieu we voorschriften. Daarbij bestaat de mogelijkheid dat de LPG-tank van het Motorhuis aan de Hoge Rijndijk verdwijnt. Deze maatrege len worden voorgesteld in de LPG- nota van de directie milieu van de gemeente Leiden. Op dit moment hanteert Leiden nog steeds voorschriften die voort vloeien uit een voorlopig advies van de hoofdinspecteur voor volksgezondheid en milieu-hygië- ne uit 1978. Inmiddels heeft het rijk een nieuwe nota het licht doen laten zien waarin een aantal nieu we voorschriften zijn uitgewerkt. In Leiden zijn op dit moment nog vijf tankstations met LPG- tanks. Eén daarvan, het Shell-sta tion aan de rijksweg 4, voldoet aan de eisen. De LPG-stations aan de Plesmanlaan, de Potgieterlaan en het Lammenschansplein kunnen zonder problemen worden aange past. Die aanpassingen komen trouwens voor rekening van de ei genaren van die stations. Bij de LPG-tank aan de Hoge Rijndijk ligt de zaak moeilijker. Het probleem zou kunnen worden LEIDEN - Het ijzerverwer kingsbedrijf Gijzenij wordt mogelijk verplaatst van de Zijloever naar het industrie terrein Roomburg. De ge meente Leiden onderhan delt hierover met de eige naar van het bedrijf. De be woners van de Zijloever klagen al jarenlang over de overlast die Gijzenij veroor zaakt. Wethouder Peters van ruimtelijke ordening heeft een oriënterend ge sprek gehad met eigenaar J.J. Gij zenij over de eventuele verplaat sing. In overleg met het bedrijf be kijkt de gemeente nu alle zaken die hierop betrekking hebben. In de tussentijd lijkt het de gemeente weinig zinvol Gijzenij allerlei voor zieningen te laten treffen om de overlast aan de Zijloever in te dam men. Wel wil de gemeente maatre gelen treffen als het bedrijf binnen afzienbare tijd niet kan worden verplaatst. De problemen rond het ijzerver- werkingsbedriif spelen eigenlijk al sinds het zich in 1*949 vestigde ach ter de Soembastraat aan de Zijloe ver. Gijzenij grenst direct aan een huizenblok. Omwonenden klagen over geluidoverlast en over het feit dat geregeld 'onduidelijke stoffen' op het terrein worden verbrand. Bovendien stellen bewoners dat het uitzicht wordt ontsierd door vijf tot zes meter hoge storthopen. Storthopen die volgens de voor- schiften maximaal drie meter hoog mogen zijn. De Stichting wijkcomité de Kooi heeft de gemeente eind vorig jaar nog eens gewezen op de overlast van het bedrijf. De stichting stelde toen dat het gemeentebestuur de zaak een beetje liet versloffen en dat de Kooi wat dit betreft door Leiden stiefmoederlijk wordt be handeld. .Betoncentrale De Leidse Beton Mortelcentrale aan de Zoeterwoudseweg moet zo snel mogelijk worden verplaatst, vindt het gemeentebestuur. "Het is niet langer verantwoord deze situa tie langer te laten voortduren dan strikt noodzakelijk is", schrijven B en W in een brief aan minister Win- LEIDEN - Leiden en Haarlem komen als eerste in aanmerking voor de vestiging van een hogere agrarische school. In mindere mate zijn ook Alkmaar en Delft geschikt. Dat zijn de conclusies van een vrijdag gepu bliceerd onderzoeksrapport, dat is opgesteld in opdracht van Gedepu teerde Staten van Noord- en Zuid-Holland en de drie landbouworganisa ties in beide provincies (de katholieke, christelijke en algemene boeren bonden). Aanleiding tot het onderzoek is de wens van het bedrijfsleven in de tuinbouw om in West-Nederland over een school voor hoger tuinbouw- onderwijs te beschikken. De nieuwe school zou moeten worden gevormd uit de Rijks Hogere Tuinbouwschool in Utrecht en de Hogere Agrarische School van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomite in Dordrecht. Bij het zoeken naar een geschikte vestigingsplaats is vooral gekeken of er een gevarieerd landbouwgebied in de omgeving is en of de school makkelijk bereikbaar is voor de studenten. De provincies Noord- en Zuid-Holland doen in overleg met de landbouworganisaties in februari hun aanbeveling. Minister Braks van Landbouw neemt uiteindelijk de beslissing. Het is de bedoeling dat de hogere agrarische school voor 1989 in gebruik wordt genomen. (milieubeheer). De huidige situatie wordt zowel door gemeen te, provincie, bewoners als de in spectie volksgezondheid onaan vaardbaar geacht. Geluidoverlast voor de bewoners van de Zoeterwoudseweg en de flats aan de Corbuloweg is de re den dat de betoncentrale weg moet. Ook met de best mogelijke maatregelen is deze overlast niet terug te brengen naar een aan vaardbaar niveau, zo hebben akoestische onderzoeken uitgewe zen. Verplaatsing van het bedrijf, bijvoorbeeld naar het industrieter rein Roomburg, is echter slechts, mogelijk als het rijk diep in de bui del tast. Het gaat hier om een mil joenenoperatie. Om de Leidse zaak te kunnen bepleiten heeft wethou der Peters minister Winsemius een persoonlijk onderhoud gevraagd, mede namens de provincie, de in spectie volksgezondheid en de be trokken bewoners. Alleen al de kosten van verplaat sing van de LBC worden op 2,7 miljoen geraamd. Daar komen nog de kosten bij van terreinverhar ding, de aankoopkosten van grond (in Roomburg voor 6000 m2 op ruim 1,3 miljoen geraamd) en de aanleg van een insteekhaven (op 2 miljoen begroot). Buiten Leiden Roomburg is het eerste gebied dat in aanmerking komt voor de vestiging van dé betoncentrale, maar blijkens de brief van B en W aan de minister wordt ook gezocht naar een plek buiten de gemeente Leiden. De gemeente voert overi gens nog geen (hernieuwd) overleg met de LBC, omdat eerst vast moet staan hoeveel het rijk bereid is bij te dragen in de verplaatsingskos ten. Het ministerie is bekend met de problematiek rond de Leidse be toncentrale. Het bedrijf aan de Zoeterwoudseweg komt voor op een lijst van 'omvangrijke sane ringssituaties' die in de toelichting wordt genoemd op het voorgeno men beleid van het ministerie tot bestrijding van geluidhinder voor de periode 1986-1990. De nieuwe Wijk Ouderen Raad voor Leiden Zuid-West werd gisteren geïnstalleerd. Op de foto staande v.l.n.r.: mevrouw M. van Spronsen, mevrouw C. van Dijk, de heer A. Bakker viee-voorzitter) en de heer H. Martin (voorzitter); zittend v.l.n.r.: mevrouw W. 'Cossee, mevrouw J. van Henzeh, mevrouw J. Paats, de heer Chr. van Duyvenboden, mevrouw L. Steenbergen en mevrouw N. de Jager. (foto Holvast) LEIDEN - Leiden Zuid-West heeft sinds gistermiddag (weer) een wijk ouderen raad (WOR). Sinds twee jaar was Zuid-West daarvan verstoken, nadat de eer ste WOR zichzelf had opgeheven. Maar omdat er in een grote wijk als Zuid-West - met een 'popula tie' van ongeveer 5000 ouderen - duidelijk behoefte aan een der gelijke instantie bestaat, is er na lange tijd een tweede WOR sa mengesteld. De WOR, die een onderkomen heeft gevonden in het Diensten centrum aan het Bevrijdings plein, is bedoeld om aan de be treffende instanties zo goed mo gelijk duidelijk te maken wat ou deren willen en uit te zoeken waar de knelpunten liggen in de voorzieningen waarvan zij ge bruik maken of' willen maken. Zuid-West heeft weer ouderenraad Het is de bedoeling dat het Dien stencentrum zelf kan gaan fun geren als hart van het ouderen werk, als zogenaamde 'denk tank'. Bij de installatie gistermiddag zei voorzitter De Haan van de stichting Dienstencentrum Ge coördineerd Bejaardenwerk hel moedig te vinden dat twaalf mensen bereid zijn in de WOR plaats te nemen. "Ik vind het moedig van u, omdat u haast vanzelfsprekend onder kritiek zult komen te staan". Hij .achtte het van belang dat de WOR.in de ze grote wijk er is, opdat de oude ren daar de voorzieningen krij gen die nodig zijn. Hij waarschuwde de WOR-le- den ervoor dat zij zich soms op delicaat terrein moeten begeven, omdat zij deelbelangen beharti gen. "En die kunnen nu eenmaal anders zijn dan die van een grote groep". Ook spoorde hij de leden aan om indien zij het niet eens zijn met het beleid van het stichtings bestuur, wegen te zoeken om "ons van onze heilloze weg af te krijgen. Werk met ons samen, niet tegen ons in", aldus het ad vies van De Haan. WOR-voorzitter H.Th. Martin beloofde in zijn dankwoord 'de goede tips te zullen opvolgen'. opgelost door de tank te laten ver dwijnen. De eigenaar komt dan in aanmerking voor een schadeloos stelling van het rijk. Er zijn echter mogelijkheden om het LPG-sta- tion alsnog aan de eisen te laten voldoen door het te verplaatsen. De gemeente moet hierover gaan onderhandelen met de directie van dit station, aldus de opstellers van de nota. Aan universiteit Ombudsvrouw ongewenste intimiteiten LEIDEN - Sociaal-geneeskundige mevrouw I. Marsman gaat aan de Leidse universiteit fungeren als ombudsvrouw voor ongewenste intimiteiten bij vrouwelijke werk- i studenten. De Emancipatiecommissie van de universiteit had in december al in de universiteitsraad aangedron gen op een klachtenmogelijkheid voor vrouwen die binnen de uni versiteit met ongewenste intimitei ten worden geconfronteerd. De aanleiding voor dit verzoek was de schorsing vorig jaar, van drie stu denten aan de universiteit van Am sterdam. Dit drietal had zich schul dig gemaakt aan seksistisch ge drag tegen vrouwelijke mede-stu denten en andere personen. De Amsterdamse studenten kregen in oktober, nadat zij een verzoek ha- den ingediend, toestemming van het Leids college van bestuur om hier verder te studeren. Acceptabel Deze beslissing veroorzaakte on der andere enige opschudding bij de Emancipatiecommissie, die daarin op geen enkele manier was gekend. Zij vroeg toen om een ver trouwenspersoon. Het college van bestuur zegde toe daar een oplos sing voor te zullen zoeken. Dit voorstel is nu uit de bus gerold. De Emancipatiecommissie vindt het voorlopig een acceptabele op lossing. Wel stelt ze dé voorwaarde dat de ombudsvrouw voor het deel van haar taak dat betrekking heeft op het gebied van ongewenste inti miteiten nadrukkelijk naar buiten treedt als ombudsvrouw, en niet als sociaal geneeskundige. Daarbij zou de ruimte waarin zij haar spreekuur houdt geen associaties moeten oproepen met de behan delkamer van een arts. Verder zou zij bevoegd moeten zijn tot het ge ven van bindende adviezen ten aanzien van veranderingen op de werk- en studieplek, aldus de Emancipatiecommissie. Overigens bestempelt de Eman cipatiecommissie de oplossing als voorlopig. Zij blijft van mening dat op den duur moet worden ge streefd naar een ombudsvrouw met een volledige aanstelling, die aanspreekbaar is op alle aan dachtsgebieden waarop de wet ge lijke behandeling betrekking heeft. Politici beantwoorden vragen leerlingen Agnes: LEIDEN - Mag een leraar een ver houding hebben met een meisje dat jonger is dan zestien jaar? Wat te denken van burgerlijke onge hoorzaamheid? Moet de Centrum partij worden verboden en hoe denken de dames en heren politici over terrorisme, Botha, studiefi nanciering en van het feit dat ou ders ten behoeve van het zoge naamde stimuleringsbeleid aan de school hun onderwijs-achtergrond kenbaar moeten maken? Zie daar de vragen waar de leer lingen van de bovenbouw van het Agnescollege van de Tweede Ka merleden Ria Beckers (PPR), Joep de Boer (CDA), Elske ter Veld (PvdA) en de Leidse WD-wethou- der Fred Kuijers, gisteren op de school verenigd in een politiek fo rum onder leiding van burgemees ter C. Goekoop, een duidelijk ant woord op wilden hebben. Duide lijk ja, tenslotte moet een niet on aanzienlijk aantal van hen dit jaar voor het eerst gaan stemmen. Een bliksemenquête vooraf gaand aan het forum wees wel op duidelijke winst voor VVD en wat minder voor het CDA, maar voor die laatste partij zou een enquete na afloop van de discussie best wel eens heel anders geweest kunnen zijn, wellicht zelfs ten gunste van de PPR die.bij de peiling een scha mele 4,9 procent behaalde. Ver scheidene 'boe's' vielen Joep de Boer namelijk ten deel, terwijl Ria Beckers zich behaaglijk koesterde in het veelvuldig instemmend ap plaus dat haar betogen oogstten. Of zijn PPR-sympathisanten ge woon wat luidruchtiger? Maar mag een leraar nu een ver houding hebben met een meisje dat jonger is dan 16 jaar? Een bij zonder moeilijk vraagstuk, vonden de vertegenwoordigers van PVdA, WD en PPR. Voor het vrijlaten van pedofilie, waar zij bovenge noemde relatie als het meisje al zestien is overigens niet onder vin den vallen,, zijn zij eigenlijk geen van allen omdat bij dergelijke machtsverhoudingen het begrip 'vrijwillig' voor een kind wel eens heel wat anders kan inhouden dan het werkelijk betekent. Het moet verboden blijven voor die gevallen waarin het mis gaat want 'op basis van de uitzonderingen moeten wetten worden gebaseerd', stelde ADVERTENTIE KENNERS WETEN HET AL Nu willen we u ook graag overtuigen dat Surakarta een culinair avontuur is. Stel zelf uw maaltijd samen of laat ons adviseren bij de samenstelling van een van onze indonesische specialiteiten in eigen keuken op oude en originele indonesische '1 wijzen bereid.N U kunt natuurlijk ook afhalen. dunJc.JjK .rijd., lunJ.c. »,n 1u NOORDEINDE 51 LEIDEN TEL. 071-123524 Fred Kuijers. CDA'er De Boer was meer dan duidelijk: "Ik heb een advies voor die leraar en dat is: stem niet op het CDA". Ongehoorzaam Burgerlijk ongehoorzaam kun je niet zomaar zijn, zo antwoordde het forum unaniem op een vraag van een meisje. Elske ter Veld, niet zo'n voorstander, zei het zo: "Als je per se op de tramrails wilt gaan lig gen moet je daarvan wel de conse quenties dragen. Je moet uiterma te voorzichtig zijn met de schade die je met actie aan anderen toe brengt. Ik ben geen voorstander van het collectief zwart rijden uit protest of proletarisch winkelen uit woede". Soms evenwel is er wel noodzaak tot burgerlijke onge hoorzaamheid, zei ze onder verwij zing naar de Tweede Wereldoorlog. "Maar je moet je altijd realiseren dat waar je je tegen verzet vaak machtiger is dan jij en dat de reper cussies vaak groot kunnen zijn". Waaraan ze om onduidelijke rede nen toevoegde dat ze zelf ook een strafblad heeft omdat ze eens een bevriend staatshoofd voor misda diger uitmaakte. "En daar ben ik best een beetje trots op". Niet trots kunnen volgens Joep de Boer regering en parlement zijn met delen van het onderwijsstimu- leringsbeleid. Dat ouders de school door middel van een formulier moeten laten weten welke oplei ding zij hebben genoten teneinde die school inzicht te verschaffen in de mate waarin extra leerkrachten moeten worden aangetrokken, noemde hij een flater. Daarmee gaf hij het meisje dat had gesteld dat ouders met een lage schooloplei ding toch al een stempel hebben en Politici worden door leerlingen va Kuijers, Ter Veld, Goekoop. Beckers i met zo'n beleid er nog eentje bij- krijgen, gelijk. "Niet alleen hebben we niet beseft dat het mensen wel eens zou kunnen ergeren, we.ma ken ook een denkfout. Namelijk dat leerlingen met ouders die een lage opleiding hebben, automa tisch ook extra aandacht behoe ven. Dat is nooit aangetoond. Bo vendien kan de school ook wel op een andere manier aan die gege vens komen dan door middel van zo'n formulier". Zuid-Afrika 'Boe' voegden de leerlingen die zelfde De Boer toe doen deze er blijk van gaf niet veel heil te zien in economische sancties tegen Zuid- Afrika en stelde dat het beter was om de regering-Botha er 'gewoon' keer op keer duidelijk op te wijzen dat Nederland niet bepaald kapot is van het apartheidssysteem. "Ju. dat kunt u nu wel vervelend vin den of slap", zo reageerde hy op dat boe-geroep. Maar volgens hem de Agnes Scholengemeenschap besto n De Boer. was het nu eenmaal het gevolg van het systeem waarin we leven dat een Nederlands gebaar alleen niets uithaalt. "Het heeft alleen zin als het een wereldwijde boycot is en als Zuid-Afrika dan niet meer in staat is te functioneren". Lik op stuk kreeg hij van een le raar: "Maar met Suriname kon een eenzijdige boycot wel. Weet u wat ik denk, er zit geld in Afrika en geld stinkt niet en negers en Rus sen wel". Instemmend applaus uit de zaal. Van terroristen moet iedereen ei genlijk het bestaan ontkennen, vond De Boer ook nog. "Als terro risten net zoveel aandacht zouden krijgen als de verkeersdoden, dan zou het met dat terrorisme gauw afgelopen zijn", beweerde hij. "Want hun doel is niet om maar lukraak mensen overhoop te schie ten waarvan zij ook wel weten dat die er niets aan kunnen doen. Hun doel is publiciteit te krijgen. Een middel om ons te wapenen tegen kt met vragen. Van links naar rechts terrorisme is er zo weinig mogelijk ophef over te maken" En dat was ook het enige wapen dat-er uit het forum werd geop perd. Ter Veld schetste het naar haar mening grootste probleem met terroristen: ze zijn bereid hun leven te geven voor wat zij zelf een goede zaak achten en dat neemt de bestrijders ervan een groot wapen uit handen. En wat zijn de leerlingen na dit uurtje discussie wijzer geworden? Waarschijnlijk vooral dat de ver kiezingen eraan zitten te komen. De steken onder water waren groot in aantal. En soms sloegen ze ook wel in bij het gehoor Die ene van Ter Veld bij voorbeeld: "Het voor deel van onderhandelen met de WD is dat je het dan niet met het CDA hoeft te doen". Den Boers re pliek werd ook wel aardig bevon den: "Wij zijn steeds nodig omdat anderen zo graag m de regering willen". VVD'er Kuijers daarop "Wij bevrijden u graag van du- last

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3