'Mensen weten niet hoe leuk een mandoline klinkt' 'Nieuw bloed in tuinbouw van regio is noodzakelijk Dansschool tussen de nieuwbouw Zoeterwouds orkest weer voor het voetlicht ZATERDAG 18 JANUARI 1986 Voorschotense ondernemers: vaste sluitings tijd onmogelijk VOORSCHOTEN - De Voorscho tense Ondernemingsvereniging ge looft er niet meer in dat alle zaken aan een vaste sluitings(mid)dag te binden zijn. Bedervende waar, ou derwetse principes, gegroeide si tuaties en concurrentie zijn de be langrijkste struikelblokken. Wan neer OW-voorzitter Van Wees staks een rondgang maakt lang de winkeliers, zal hij dan ook weinig energie steken in het promoten van zijn idee. In het kort komt het hier op neer: alle zaken op sluiten op maandag. Ze hoeven niet de hele dag dicht te blijven. Non-food-zaken zouden bijvoorbeeld 's morgens de deuren kunnen openen. Maar uitwijken naar andere dagen is er niet bij. Mogelijkheid twee ziet er als volgt uit: alle zaken die wel voedsel ver kopen sluiten woensdag, een halve of hele dag. De ideeën zfjn niet nieuw. Al in oktober 1977 stelde de midden standscommissie dat zaken met bederfelijke waren maandagmor gen moeten sluiten en winkels met niet-bederfelijke waar maandag middag. En in september 1978 maakte de raadscommissie voor fi nanciën en economische zaken zich ernstig bezorgd over de chaos op het gebied van de winkelsluitin gen. Ze vreesde dat Voorschotense consumenten winkelcentra elders gaam bezoeken, waar wél een vaste sluitingsdag heerst. En wethouder Van Dalen, voorzitter van de com missie, drukte de winkeliers op het hart om zowel "in hun eigen be lang als in het algemeen belang rond de tafel te gaan zitten en een vaste sluitings(mid)dag bekend te maken. Gepraat is er, maar de resultaten blijven mager. Zo blijft een zaak in ijzerwaren op maandag open om dat dan de aannemers komen. Een sportzaak sluit woensdagmiddag, een speelgoedwinkel evenzeer. Van Wees wijt een en ander aan ou derwetse principes en is blij dat er de laatste tijd enige jonge onderne mers zijn bijgekomen. ZATERDAG RIJNSBURG/REGIO - Enkele honderden oude en verouderde tuinbouwbedrijven in en rond Rijnsburg zijn dringend aan ver nieuwing toe. Ook de bedrijfsvoe ring zal op een moderne leest moe ten worden geschoeid. Verder moet het voor jonge tuinders aan trekkelijk worden gemaakt om eem. bedrijf in dit gebied te beginnen. Dat vindt een werkgroep die is samengesteld uit vertegenwoordi gers van veiling Flora, de plaatse lijke Rabo-bank, de Christelijke Boeren en Tuinders Bond (CBTB), afdeling Rijnsburg, het Consulent schap voor de Tuinbouw in Lisse, van studieclubs, die onder meer bijscholing verzorgen op het ge bied van kweekmethoden en uit vertegenwoordigers van allerlei bedrijven die met de tuinbouw te maken hebben. Op dit moment kiezen er meer jongeren, die net van de tuinbouw school komen, voor de bloemen handel dan voor het kwekersvak. Op den duur zou dit er toe kunnen leiden dat er een overschot aan bloemenhandelaren komt en dat er in en om Rijnsburg te weinig bloe- menkwekefs zijn, aldus P. Kralt, voorzitter van de CBTB, afdeling Rijnsburg en lid van de werkgroep. Onlangs kwam de werkgroep voor de eerste keer bijeen. Tijdens die bijeenkomst werden onder meer de knelpunten geïnventari seerd. "Binnenkort komt er een tweede vergadering waarbij naar oplossingen zal worden gezocht", aldus Kralt. Hij verwacht dat het een operatie wordt die enige jaren zal duren. "Er zullen miljoenen guldens mee zijn gemoeid", zo ver wacht Kralt. De werkgroep heeft tijdens de eerste vergadering een 'top-tien' samengesteld om de betrokken bloemenkwekerijen weer gezond te maken. Vorming Allereerst moet volgens de werk groep de economische- en sociale vorming van de kwekers worden verbeterd. Dit laatste houdt onder meer in de omgang met personeel. Ten tweede moeten, indien moge lijk, de kavels grond worden verbe terd. Er zijn te veel kleine kavels. Dat is onrendabel en gaat ten koste van te veel arbeid. Ook het glasareaal is vaak te klein, meent de werkgroep. Op de vierde plaats moeten kwekers zich nog meer specialiseren. Er moet bijvoorbeeld meer lijn komen in de continuïteit van het bedrijf. Ook de productiviteit kan worden verbe terd. Verder moet de kostprijs beter worden berekend. Dit gebeurt op dit moment bij veel kwekers nog uit de losse hand. Volgens de werk groep moeten ook jonge kwekers, die net van school komen, worden geïnteresseerd in het kwekersvak, zodat ze niet de handel in gaan. Die interesse voor de kwekerijen kan alleen maar worden gewekt als er moderne en rendabele bedrijven zijn, zo vindt de werkgroep. De werkgroep hecht ook veel waarde aan een nog betere scho ling van tuinders dan op dit mo ment het geval is en ook aan de voorlichting en de begeleiding van kwekers kan nog het een en ander worden verbeterd, zo sluit de werkgroep de 'top-tien' af. Mogelijkheden Volgens CBTB-voorzitter Kralt wordt door de kwekers nog veel te weinig gebruik gamaakt van de mogelijkheden die er zijn, bijvoor beeld wat subsidies betreft. "Er wordt bovendien te weinig geïn vesteerd door de kwekers", vindt hij. Vooral als deze kwekers wat ouder zijn. "Het bedrijf is dan afge schreven en de belasting profiteert flink mee van de winst van derge lijke bedrijven", meent Kralt. "Deze mensen moeten gewoon een zetje hebben om toch weer te gaan investeren in hun bedrijf'. Kralt benadrukt dat hij niet wil zeggen dat dergelijke bedrijven niet goed zouden draaien. "Maar het zou beter kunnen en de handel moet natuurlijk wel een goede kwekerswereld achter zich hebben staan". Het CBTB afdeling Rijnsburg verwacht veel van de plannen van de werkgroep. Kralt: "Er is in de afgelopen jaren een goede samen werking ontstaan tussen het be stuur van veiling Flora, de leiding van de Rabo-bank en vertegen woordigers van het Consulent schap voor de Tuinbouw in Lisse". Volgens Kralt is het hem na één vergadering van de werkgroep al duidelijk: "Het gezamenlijk doel is zo veel mogelijk bedrijven over de streep trekken om er voor te zor gen dat er ook in de toekomst in Rijnsburg een goede boterham kan worden verdiend". LEIDERDORP - Wethouder Gehner heeft gisteren de eerste paal geslagen voor een dansschool in de jongste nieuwbouwwijk van Leiderdorp, Buitenhof. De school verrijst op de hoek Engelendaal/Buitenhof- laan. Een uniek gebeuren: in Buitenhof zal de school praktisch het enige gebouw zijn dat anders is dan de doorsnee-nieuwbouwwoningen. Uniek ook voor de eigenaar van de school, Karei van der Linden. Jarenlang was hij gehuisvest in een hou ten (nood)gebouw aan de Splinterlaan. Het pand, waarvan op bijgaande foto een maquette, is een ontwerp van de Noordwijkse architect Hans van Egmond. Het komt gedeeltelijk in het water te staan van de aan te leggen vijver en wordt uitgevoerd in wit/blauw/bruingeel. De totale bedrijfsoppervlakte wordt 400 vierkante meter. Er komen eigen parkeerplaatsën bij. Het pand wordtin juli dit jaar opgeleverd. (fotopr) Laktheater - RO Theater met 'Affaire B'. 20.30 uur. Schouwburg - romantisch klassiek bal let door Alexandra Radius en Han Eb- belaar, 19 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café- avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Langegracht 65, disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, open soos, vanaf 22 uur. Zoeterwoude Ons Huis - Kosterspad, jaarlijkse uitvoe ring Zoeterwoudse Mandolinevereni ging, 20 uur. Wassenaar Aula Adelbertcollege - Deijlerweg 163, halfjaarlijkse toneeluitvoering toneel vereniging Mimicrimi. 20.15 uur. Warmond Stationskoffiehuis - tentoonstelling postduivenclub, tot 21 uur. ZONDAG Leiden Laktheater - Klef met 'Ik ben even weg', voor jeugd van 6-12 jaar, 15.30 uur. Pieterskerk - Gospelconcert ter afslui ting Leidse Jazzweek, 12 uur. Museum voor Volkenkunde - film 'De familie Hanawah', over industrialisatie in Japan, 15 uur Voorschoten Cultureel Centrum - Manjkelaan, an tiekbeurs, 11-17 uur. Warmond Stationskoffiehuis - tentoonstelling Warmondse postduivenclub, 11-18 uur. VOORSCHOTEN - Dertig leerlingen van het Voorschotense Lucascollege zijn gistermiddag begonnen met hun zitmarathon in het gebouw van de school aan de Van Beethovenlaan. Het is de bedoeling dat ze 24 uur achter elkaar les krijgen van evenzovele docenten. Het gaat hier om een weddenschap: slagen de leerlingen er in om al die uren op de (harde) stoelen te blijven zitten, dan krijgen ze van ouders, kennissen en mede-leerlingen zo'n 2000 gulden. De opbrengst van de weddenschap gaat naar de organisatie ATD-Vierde Wereld, die voor de allerarm sten opkomt. Vanmorgen zaten alle deelnemers er nog in een goede sfeer bij. Overigens zou in dezelfde school vanmiddag rond half twee een schaaksimultaan beginnen. (foto Holvast» Burgerlijke Stand VOORSCHOTEN - Geboren: Joeri. /.v. J.W.J. Stikvoort-Euser; Pauline Ch.. dv. H.D.J. Mensink-Sirks; Laurence C.. dv. H.D.J. Mensink-Sirks; Hilko. zv. F.M. van Rooijen-Moens. Ondertrouwd: P.J.C. Groenendijk met Ch.A.M. Hendriks. Gehuwd: J.A.A. van der Krogt-J.G. Kant. Overleden: C. Vroege, oud 85 jaar; VOORSCHOTEN - Geboren: 6 dec. 85 Alyssa S., dv. F.F. Hendriks-Anröch- te; 7 dec. 85 Gerben. zv. J. Neuteboom- Oudshoorn; 4 dec. 85 Helen K.. dv R.J. de Borst-Potjer; 6 dec. 85 Annabella A.. dv. C. Steenlage-van der Bijl; 11 dec. 85 Erik J.. zv. P.J. van Geijlswijk-Mechel- jaar; 8 dec. 85 A. Dickhoff wv. De Jong. oud 76 jaar; 10 dec. 85 M. Zuyderduin wv. De Kievit, oud 87 jaar; 17 dec. 85 W.A. Schoenmaker, oud 88 jaar; 17 dec. 85 H.C. van der Zwet wv. Devilee, oud 76 jaar; 17 dec. 85 A.H. van der Gaag. oud 91 jaar. WARMOND - Geboren; 18 dec. Jolijt dv W. Houweling en J.H. Oudshoorn Overleden: 3 dec. Cornelis J.M. Tiggel- man, 18 juli 34; 10 dec. Maria de Jong. 22 feb. 95 wv A.J. van Rossum du Chattel; 23 dec. Emerentia M. Klein. 29 dec 99 wv J Lieverse; 3 dec. Agnes M. de Vet ten, 8 aug. 05 wv F. Sinnema. LEIDSCH m* DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) r ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met 8.30-17.00 u .-vrij. (071)144941 r advertenties (uitge- Voor inlichtingen zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden:"C Jutfermans-Duyverman. tel. 071-893256, A. Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn, tel. 02522-14192. D. Vink. tel. 079-412440. C. Spigt, tel. 02523-76823. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 NABEZORGING ma -vrij van 18.00-19 30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE (071) 144941 67,45 92,55 134,90 f 256,90 357,20 1,10 automatische betaling) per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per hall jaar, aan huis bezorgd per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) losse nummers Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem HOOFDKANTOOR Witte Singel 1. Leiden (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Sport. P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel. Jo hannesburg, Tokio. Londen, Parijs. Was hington. Pome. Madrid. Mexico-City, Tel ZOETERWOUDE - Wie denkt dat er in Zoeterwoude weinig te beleven valt, kan zich wel eens lelijk vergis sen. Een aantal mensen uit het dorp heeft al jaren een hobby waarvan ook anderen kunnen genieten: zij spe len mandoline in de plaatselijke mandolinevereniging. Waar wordt meestal aan gedacht bij zoiets; aan en stel letje hobbyisten die voor hun lol wat op zo'n instru ment zitten te tokkelen of aan een stelletje fanatieke muzikanten die elke week bij elkaar komen, en serieu ze stukken instuderen. Het orkest uit Zoeterwoude probeert lol en studeren zo veel mogelijk te combine ren. De Zoeterwoudse Mandoline Vereniging(ZMV) heeft van avond haar jaarlijkse muziekuit voering in 'Ons Huis' in Zoeter woude. Volgens Harmien Schoorl van de ZMV is het ama teur-orkest bij veel mensen in de omtrek niet bekend: "In de afge lopenjaren hebben we maar al te vaak moeten horen dat er men- i zijn die pas achteraf horen er een uitvoering van het or kest is geweest, die ze graag bij hadden willen wonen. Met een aanplakbiljet aan het begin van het dorp komen we niet ver. Het de bedoeling dat we meer be kendheid krijgen buiten Zoeter woude". Harmien gaat nog verder: ze denkt dat de mandoline in het al gemeen een ondergewaardeerd instrument is in Nederland: "De nsen weten niet hoe leuk een mandoline kan klinken. Ze we ten vaak niet eens dat dat muisje >r de STER-reclame op de te levisie op een mandoline speelt, ar ze vinden het allemaal wel heel leuk. De mandoline wordt veel vaker gebruikt dan men >ver het algemeen denkt". Het orkest probeert wat meer bekendheid te krijgen door wat teer populaire liedjes ten geho- te brengen. In de bejaarden centra in de omtrek vinden deze, vaak oude liedjes, gretig aftrek. Luidkeels worden de smartlap pen meegezongen. Familie-orkest De ZMV is één van de vijftig mandoline-orkesten in ons land. De vereniging werd in 1930 voor het eerst opgericht, maar ging in de jaren 50 jaren over de kop. Ruim 25 jaar later besloot een aantal oud-leden weer een orkest op poten te zetten omdat het toch eigenlijk jammer was dat er door Joan van Ee geen mandoline meer gespeeld werd in Zoeterwoude. Nu spelen er twintig mensen in het orkest, in leeftijd variërend van 30 tot 70 jaar. Veel mensen zijn er via fa milie bij gekomen, het woord fa milie-orkest is hier dan ook niet overdreven. Harmien heeft een oom en een tante die ook in het orkest spelen, maar er zijn ook moeders en dochters in te vin den. Een groot deel van de leden had de mandoline jarenlang werkloos in de kast liggen. Har mien Schoorl: "In het orkest zit ten mensen die al jaren op de mandoline spelen, maar er zijn er ook die het nog moeten leren. Het is opvallend dat er steeds meer mensen komen die bij ons mandoline willen leren spelen Harmien denkt dat dit komt om dat de muziekscholen te duur worden door gebrek aan subsi die. 'Pro-deo' Op de vraag hoe de ZMV haar fi nanciën geregeld heeft, reageert Harmien verontwaardigd: "Het is eigenlijk schandalig, we krij gen geen enkele subsidie. Nou ja, we krijgen 165 gulden per jaar van de gemeente, maar dat is nauwelijks de moeite. De plaat selijke fanfare krijgt per jaar dui zenden guldens. Daarom zijn we genoodzaakt contributie te hef fen, wat voor sommige mensen steeds moeilijker te betalen is". Volgens Harmien leidt dit tot kwaliteitsverlies, de vereniging heeft bijvoorbeeld geen geld om snaren te vervangen. Dit moeten de leden zelf betalen. Het orkest treedt vaak gratis op. Voor hun optredens in de be jaardencentra in de omtrek vra gen zü een vast bedrag dat vol gens Harmien eigenlijk te laag is. "Soms is het niet eens voldoende om het reisgeld te betalen", ver telt Harmien en zuchtend gaat zij verder: "Als er in het dorp een feestavond is omdat de oude dokter hier 50 jaar is, dan treden we maar weer 'pro-deo' op, maar eigenlijk kan het niet. Wegblij ven kan ook niet. Daar is het hier veel te veel 'dorp' voor, je kunt niemand buitensluiten." Elke week oefent het orkest onder leiding van een dirigente, die ook de uitvoering zal dirige ren.. Het orkest speelt in vijf par tijen: mandoline, gitaar, mandola (iets groter dan de mandoline), accordeon en contra-bas. Op mu ziekgebied worden er strenge ei sen gesteld aan de leden van het orkest. Na jarenlang oefenen is het niveau 'waarop wordt ge speeld dan ook eindelijk hoger geworden. "We willen niet af gaan ook al zijn we amateurs", zegt Harmien serieus. "Ieder jaar komen we met een nieuw pro gramma en daar moet hard voor worden gewerkt. Dat wordt vaak onderschat hoor", gaat ze verder, "De zwakste in het orkest be paalt het tempo, maar als er ie mand moeilijkheden heeft hou den we vaak een extra repetitie." Het programma dat het orkest elk jaar opnieuw brengt, is avondvullend. Het pauzepro gramma wordt dit jaar verzorgd door toneelvereniging 'Utopia' uit Zoeterwoude. "Een hele avond lang alleen maar mandoli- ne-muziek is een beetje teveel van het goede", vertelt Harmien, "Vandaar dat we voor de pauze altijd een andere vereniging uit nodigen." Na afloop is er gele genheid om een dansje te maken. Dat wordt volgens Harmien al tijd een gezellige boel: "Je hebt in 'Ons Huis' meer ruimte dan in elke willekeurige discotheek waar wordt gedanst op een ge bied dat niet groter is dan de op pervlakte van een postzegel". De uitvoering van de Zoeter woudse Mandoline Vereniging in 'Ons Huis' begint vanavond om 20.00 uur. De .toegangsprijs bedraagt 5 gulden. Concentra bij de leden van het orkest tijdens de generale repetitie: rechts achterin Harmien Schoorl.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2