LEIDSCH DAGBLAD Westland niet naar Sikorsky 'Rakettenbeslmt is achterhaald' Nog geen beslissing over kerncentrale Moet uw Opel verplicht gekeurd worden? Spanning stijgt rond 'King Kong' Rolstoeldief krijgt rolstoel Brittan redt nek door nieuwe brief British Aerospace CH Mond-op-bek Wij verzorgen de APK-keuring bij een grote onderhoudsbeurt gratis Liu Het Motorhuis Baby Jehova's geboren 'Strafactie' beëindigd Roofoverval in Leiderdorp Drie poliepjes bij Reagan weggehaald ZATERDAG 18 JANUARI 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37921 ARNHEM (GPD) De spanning rond de 'verrader van Arnhem', de dubbelspion Chris Linde mans alias King Kong, is verder gestegen. Een niet met name ge noemde voormalige hoge func tionaris van het Militair Gezag verklaarde gisteren tegenover de regionale omroep Gelderland dat Lindemans in 1946 als vermist is opgegeven en dus niet op de Rot terdamse begraafplaats Croos- wijk ligt begraven. De verklaring werd onder steund door een aantal ex-mede werkers van de Nederlandse contra-spionagedienst uit de oor logstijd. Zij verwezen naar een officieel dossier over Chris (King Kong) Lindemans en lieten we ten dat zij in 1946 onder ede moesten verklaren de affaire- King Kong in de toekomst dood te zwijgen. Volgens hen blijkt uit de officiële documenten dat de stoffelijke resten in het bewuste graf niet zijn geïdentificeerd als 'zijnde van Lindemans'. Vermoed wordt dat deze stuk ken niet lang geleden zijn toege voegd aan het nog steeds geslo ten BVD-dossier over de zaak. Dit dossier zal conform een uit spraak van de Raad van State binnenkort (gedeeltelijk) worden vrijgegeven. De verrassende mededelingen voor de ROG-microfoon komen ruim voordat de Rotterdamse burgemeester Peper (volgende week) besluit het graf wel of niet te openen. Als bij een eventuele opening van het graf blijkt dat de stoffelijke resten inderdaad niet van Chris Lindemans zijn, dan kan ruim 40 jaar na de oorlog een officieel onderzoek starten om uiteindelijk alle geheimen te ont sluieren. Het verzoek tot opening van het graf kwam van het Haar lemse VVD-raadslid mevrouw Thöne, die eenzelfde verzoek ook deed aan de Amsterdamse procureur-generaal Lagerwaard. PORT ALLEN (UP1) - Een Amerikaan met één arm en één been is veroor deeld tot 45 dagen gevangenisstraf wegens het stelen van een rolstoel, maar de rechter die hem veroordeelde schonk Wayne Jones jr. een fonkel nieuw wagentje. Jones, die bij een treinongeluk in 1979 een arm en been verloor, was in november aangehouden nadat hij het algemeen ziekenhuis van Baton Rouge in de staat Louisiana was binnengereden en er zijn kapotte rolstoel had verwisseld voor een van het ziekenhuis. Tegen rechter Joe Keogh zei Jones dat zijn rolstoel zo'n wrak was ge weest dat hij er niet harder dan 8 kilometer per uur mee had kunnen rijden en dat hij de nieuwe had gestolen omdat hij zo gefrustreerd was geweest. De rechter reduceerde het vonnis tot de tijd die Jones in voorarrest heeft gezeten en zegde hem, afgaande op beloften van burgers die hem hadden opgebeld, een nieuwe rolstoel toe. Keogh ging met de toezeggingen en zijn eigen bijdrage naar een winkel en kocht voor 700 dollar een rolstoel - speciaal voor mensen met maar een arm, en bracht hem naar Jones. "Ik denk dat veel mensen in zo'n situatie verkeren. De gelegenheid deed zich voor dat ik hem kon helpen", zei de rechter. LONDEN - De aandeelhouders van de Britse helikopter- fabriek Westland hebben gisteren onvoldoende steun ge geven voor een gedeeltelijke overname door het Ameri kaanse bedrijf Sikorsky. De Amerikaanse plannen, die worden gesteund door de directie van Westland, kregen iets meer dan 65 procent van de stemmen, minder dan de vereiste 75 procent. III1U VANMIDDAG NA 17.00 UUR IS DE NIEUWE WOONINFO UIT! Neem mee uit de wooninfo- box naast de huizenetalage bij ons kantoor of bel even. Van Beukering Makelaardij Zonnebloem 72 Leiden 071-214521 LidNVM >9 UDAIPUR - Koningin Beatrix en prins Claus bezochten gisteren onder meer de 'woestijnstad' Udaipur. Daar waren ze getuigen van een culture le voorstelling. Na afloop mengden prins en vorstin zich onder de spelers poseerden geheel in stijl. (foto anp> IRVINE (UPI) - Een brand weercommandant in Irvine (Californië) heeft de hond 'Jun kyard' door mond-op-bek-bea- deming het leven gered na hem uit een brandend vliegtuig te hebben gehaald. De zes kilo zware hond van vage Chihuahua-terrier-afstam- ming (eens op een afvalterrein gevonden) ligt nu in bevredi gende toestand in een dieren- ziekenhuis in Newport Beach. Het ongeluk gebeurde op het vliegveld 'John Wayne'. De baas van Junkyard, George Sandy, probeerde zijn vliegtuig te starten, toen de oververhitte motor in brand vloog. Terwijl de brandweerlieden het vuur bestreden, hoorde hun com mandant, Scott Nelson, gelui den in de cabine. Nelson ging weer naar bin nen en kon de bewusteloze hond naar buiten trekken. Hij paste mond-op-bek-beademing toe. Vijf .minuten later kwam Junkyard bij. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft nog geen beslissing genomen over de plaats waar de nieuwe kerncentrales moeten komen. Vol gens premier Lubbers is gisteren het vraagstuk 'oriënterend' bespro ken in de raad voor de ruimtelijke ordening, een onderraad van de ministerraad en neemt pas volgen de week het kabinet een beslissing. Het Kabinet heeft in eerste in stantie zes plaatsen aangewezen waar mogelijk kerncentrales kun nen worden gebouwd en heeft een lichte voorkeur voor Borssele uit gesproken, waar al een centrale staat. De andere plaatsen zijn Moerdijk, de Maasvlakte, Eemsha- ven, Noordoostpolder en het Ketel meer. Het staat echter vrijwel vast dat er niet twee centrales rond het IJsselmeer komen. Het Ketelmeer valt dan af. De Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening achtte Bors sele eveneens het meest geschikt voor de vestiging van een centrale. Maar Moerdijk werd in dat advies als enige volkomen ongeschikt be vonden. Juist over deze lokatie is veel te doen geweest. De Brabants/ Limburgse bestuurstandem Van Agt/Kremers wil daar graag een centrale. Niet in de laatste plaats om in ruil daarvoor de schulden van het Industrie- en Havenschap Moerdijk te delgen. Afgelopen zomer zorgden bij Economische Zaken gestolen brie ven voor opwinding. Uit de door actievoerders geopenbaarde brief wisseling kwam naar voren dat de komst van een centrale naar Moer dijk een vrijwel uitgemaakte zaak was. De uitslag betekende een zwaar verlies voor de Westland-directie en een keuze van de aandeelhou ders voor de 'Europese optie'. Die houdt in dat een groep Britse, Franse, Westduitse en Italiaanse bedrijven Westland moet redden. De belangrijkste advocaat voor de ze groep is de afgelopen weken ex- minister Heseltine (defensie) ge weest, die er zelfs zijn ministers- loopbaan voor over had. Voorzitter Sir John Cuckney van de Westland-directie verklaarde dat de uitslag een overduidelijke meerderheid voor de Amerikaanse plannen te zien geeft. Hij deed een beroep op het Europese consor tium om zijn plannen te laten va- Westland bevindt zich nu in een impasse. Het percentage voorstan ders van de Europese optie blok keert de mogelijkheid voor Sikors ky om geld in het bedrijf te stop pen. Als die situatie zo blijft, wacht Westland een zeker faillissement. Cuckney wilde gisteren het voor stel van de Europese groep niet eens op de agenda zetten. Als dat voorstel wel in stemming zou zijn gebracht, zou dat ongetwijfeld op zijn beurt door de voorstanders van de plannen van Sikorsky zijn geblokkeerd. De stemuitslag was de climax van wat de aandeelhoudersverga dering van het jaar moet zijn ge weest. De directie van Westland had de ruime Royal Albert Hall in Londen met zijn 4000 zitplaatsen afgehuurd omdat grote toeloop werd verwacht, maar uiteindelijk kwamen maar 400 man opdagen. Inmiddels zijn de donkerste wol ken boven de toekomst van minis ter Brittan (handel en industrie) gisteren verdwenen door een nieu we brief van directeur Sir Ray mond Lygo van British Aerospace, een van de bij het Europese con sortium betrokken bedrijven. Brit tan kreeg het de afgelopen week in het Lagerhuis zwaar te verduren vanwege een eerdere brief van Ly go, waarin deze schreef dat Brittan hem zwaar onder druk had gezet. Dat bevestigde een beschuldi ging van minister Heseltine, en be vestigde ook dat Brittan zich in de Westland-affaire niet neutraal heeft opgesteld, zoals hij steeds in het openbaar verklaard heeft, maar in het geheim de Amerikaanse plannen steunde. In zijn nieuwe brief geeft Lygo, tot verbazing en woede van de sup porters van Heseltine, toe dat hij Brittan verkeerd heeft begrepen, zoals de bewindsman verklaarde. Rijsbergen voor nieuwe loopbaan Emoties belangrijk bij bevruchting i Makelaars willen imago verbeteren Russische ambassadeur bij Lubbers: Veel wind Leiden Vondellaan 80 I Hoge Rijndijk 5 Tel.071-7693131 Tel. 071-120541 Officieel erkend keuringstation -Algemene Periodieke Keuring Veel bewolking en perioden met regen. Minimumtemperatuur ongeveer 6 gra den, middagtemperatuur rond 8 gra den. Zuidwestenwind, toenemend tot hard, aan de kust enige tijd zuidwes terstorm. De vooruitzichten voor maandag tot en met donderdag: perioden met regen. Middagtemperatuur ongeveer 6 gra den. 19 januari 1986 Zon op: 08.38 uur, zon onder: 17.03 uur Maan op: 12.04 uur, maan onder: 02.45 05.44 en 17.42 u 20 januari 1986 Zon op: 08.37 uur, zon onder: 17.05 uur Maan op: 12.21 uur, maan onder: 03.57 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - De baby van het echtpaar Jehovah's getuigen dat het AZL voor de rechter had gedaagd om een verwachte bloed transfusie voor het kind te voorkomen, is donderdag, twee weken te vroeg geboren. In verband daarmee is het kort geding aangehouden dat het ouderpaar tegen de staat en het AZL had aangespannen en dat dinsdag zou dienen. Volgens de raadsvrouw van het ouderpaar is de komende tien dagen van het leven van het meisje cruciaal voor de beslissing of de transfu sie moet worden toegediend. Mochten de artsen van het AZL daartoe besluiten dan zullen de ouders alsnog via de kort gedingrechter dit proberen te voorkomen. De ouders zijn tegen een transfusie omdat die niet strookt met hun levensovertuiging. Het ziekenhuis had al aangekondigd de officier van justitie te verzoeken het kind in dat geval toe te wijzen aan de Raad voor de Kinderbescherming zodat de medisch noodzakelijk geachte transfusie toch kan worden toegediend. UTRECHT (ANP) - Het transport bedrijf Lommerts in Delfzijl heeft de 'strafmaatregel' tegen zeven chauffeurs die in december heb ben meegedaan aan de blokkade acties ingetrokken. De zeven man nen mochten niet langer dan 40 uur per week werken in plaats van de gebruikelijke 57 V2 of meer, Y,„a„a„rd0?I 26 P.f maai'd 8°°, tQt val'zijn.*De 'plaatsing^ 1000 gulden netto minder verdien- -- - - - - den. Directie-secretaris Maas var LUI1 t L c, Lommerts ontkende gisteren dat kom'en*Bop" basis' er sprake is geweest van een - 'wraakactie'. Volgens hem ging het om een proef met arbeidstijdver korting 'waar de FNV zo voor is'. Lommerts is begonnen 'met de chauffeurs, die zó graag atv willen dat ze er zelfs een staking voor over hadden', zei hij. Het kort geding dat de bond tegen Lommerts in voorbreiding had, heeft het Istop- pen met de proef wel bespoedigd. Aanvankelijk hebben 225 bedrij ven in een of andere vorm maatre gelen getroffen tegen chauffeurs die bij de acties betrokken waren. Na afloop van een ultimatum dat de bond had gesteld waren er deze week nog 18 van over. DEN HAAG (ANP) - De Sowje- trussische ambassadeur in Den Haag, Anatoli Blatov, vindt dat de jongste ontwapeningsvoorstellen van partijleider Gorbatsjov 'de plaatsing van kruisvluchtwapens in Nederland tot een achterhaalde zaak maken'. Ambassadeur Blatov zei dit gis teren in een gesprek met het ANP. Hij wees er op dat de Sowjet-Unie met haar voorstellen van woens dag een enorme concessie heeft ge daan door het Franse en Britse kernwapenarsenaal in de eerste onderhandelingsfase buiten be schouwing te laten. "Volgens mij is in het licht van de nieuwe situatie het Nederlandse besluit om raketten te plaatsen nu al achterhaald. In 1988, wanneer volgens schema de eerste kruisra ketten in Nederland zullen arrive- zal dat nog duidelijker het ge- raketten op Nederlandse bodem kan wor den voorkomen als Moskou en Washington tot een overeenkomst de jongste voorstellen van Gorbatsjov", zo on derstreepte de Sovjetdiplomaat. De ambassadeur is naar zijn zeg gen donderdag persoonlijk een 'mondelinge boodschap' van par tijleider Gorbatsjov gaan overbren gen aan premier Lubbers. In die boodschap spreekt Moskou de hoop uit dat overeenstemming kan worden bereikt over het opheffen van de kernwapendreiging en dat de samenwerking tussen de Sow jet-Unie en Nederland kan worden uitgebreid. (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP - Onder bedrei ging van een vuurwapen heeft een overvaller gisteravond bij een ju welier in winkelcentrum Sant horst in Leiderdorp 1000 gulden uit een kassa gegrist. De man kwam tijdens de koopavond even voor sluitingstijd met een bivak muts over zijn hoofd de juweliers winkel binnenstormen en som meerde de winkelier om het geld uit de kassa te geven. Hij ver dween daarop te voet tussen het winkelende publiek. T elefoonmaniak zaait paniek bij Utrechters UTRECHT (GPD) - Een sadis tische telefoonmaniak heeft gisteren grote ongerustheid, angst en paniek gezaaid in een tiental Utrechtse huishoudens. Hij belde de mensen op met de mededeling, dat een van hun familieleden zwaargewond het ziekenhuis was binnen ge bracht. Hij maande de betrokkenen een taxi te nemen, waarvan de kosten dan door het ziekenhuis vergoed zouden worden. Zeven slachtoffers van deze maniak meldden zich in de loop van de dag aan het politiebureau. Drie andere slachtoffers informeer den de politie telefonisch of via het ziekenhuis. De man meldde zich steeds met het verhaal, dat in de zak van het 'familielid' het gebelde telefoonnummer was gevon den. Het zou om een jongeman gaan. De vrouw, die vertelde dat ze geen jongeman in huis had, werd verteld, dat het 'ver keersslachtoffer' zo zwaar ver minkt was, dat nauwelijks was te zien of het een jonge of oude DE DRUKKER DIE HET DRUK HEEFT, IS 'N GOEIE DRUKKER Drukkerij Demmenie bv Rietschans 68 Leiderdorp Telefoon 071-411141* WASHINGTON (Rtr.-AFP) - Presi dent Reagan heeft gisteren een kleine operatie aan zijn dikke darm ondergaan waarbij drie poliepjes zijn weggehaald. Die bleken goedaardig te zijn en geen sporen van kanker te bevatten, zo maakte het Witte Huis bekend. Bij Reagan werd vorig jaar juli een kankerge zwel in de dikke darm verwijderd. Bij de operatie - in het marine hospitaal in Bethesda vlakbij Was hington - is 'uit voorzorg' verder ook weefsel van een puistje op de rechterkant van het gezicht van Reagan verwijderd voor laborato riumonderzoek. De uitslag van het onderzoek van dat huidweefsel en van de poliepen zullen zo spoedig mogelijk worden bekendgemaakt, aldus het Witte Huis. NEEM DAN NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I per maand 22.10 per half jaar 134.90 (alleen mogeii|k mei automatische betaling) qh per jaar 256.90 per kwartaal 65.70uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Postcode Plaats Teietoon contro'e beeorging) >t Lcidsch Alphens Dagblad, t

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1