Reis in voetsporen van Leids jongerenprojekt in Oxford Met NCRV naar Holiand-Miehigan Initiatief Raad van Kerken ZATERDAG 18 JANUARI 1986 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 Ruim anderhalve eeuw geleden trokken Nederlandse calvinisten onder leiding van de Arnhemse predikant A. C. van Raalte naar Amerika, op zoek naar vrijheid en brood. Ze hadden zich in Gelderland maar ook in andere provincies losgemaakt van de Hervormde Kerk en werden sindsdien als Afgescheidenen' beschouwd en behandeld. Dat was allerminst benijdenswaardig De behande ling varieerde van boetes tot ge dwongen inkwartiering. Hun godsdienstoefeningen waren veelal geheim en als de autoritei ten er lucht van kregen werden ze uiteengeslagenvaak met gevan genneming van de 'oefenaar'. In die situatie koos een aantal Afgescheidenen voor de oversteek naar de 'Nieuwe Wereld'. Zoals er in Amerika belangstel ling is voor plaatsen in Neder land waar geestelijke voorouders hebben gewoond en gewerkt (denk maar aan de Pilgrim Fa thers), zo bestaat er in Nederland belangstelling voor wat de geë migreerde geloofsgenoten van weleer in hun nieuwe vaderland hebben opgebouwd. Een belang stelling die door de herdenking van 'anderhalve eeuw gerefor meerden in stad en land' nog is aangewakkerd. De Nederlandse Christelijke Reis-Vereniging speelde daarop in met een achltiendaagse reis naar Holland-Michigan ën Ca nada. Vorig jaar is er al een ge weest met tachtig deelnemers en dit jaar staat er weer een op het programma. Het idee van deze reis is opgekomen bij de nieuwe directeur van de NCRV. Jan Ver donk. Hij ontdekte een 'gat' in de christelijke reismarkt. Hoe lang er behoefte aan zo'n reis blijft, moet worden afgewacht. Een verslaggever van de Ge meenschappelijke Pers-Dienst (GPD) had een gesprek met Ver donk. De stad Winnipeg in Canada. Ook hier Nederlandse afkomst. Van een medewerker Wie de voetsporen van de Afge scheidenen naar en door Amerika trekt, kan ervan overtuigd zijn dat hij veel kerken aan de binnenkant ziet. Niet alleen op de drie zonda gen, maar ook in de week. Direc teur Jan Verdonk is er zeker van, dat de deelnemers juist dit zullen waarderen. Dat is hem gebleken op de eerste reis, in mei vorig jaar. "In alle kerken waar we kwamen, het zij om een dienst bij te wonen, het zij om de maaltijd te gebruiken, hebben ze geestelijke liederen ge zongen". De reis duurt achttien dagen. Daarvan worden er enkele besteed aan bezienswaardigheden zoals de Niagara-watervallen. Het overgro te deel van de reis is bedoeld als kennismaking met de nazaten van de Afgescheidenen, die vooral in Holland-Michigan zijn te vindén. Daar ligt de stad Grand Rapids. Veertig procent van de bevolking is er van Nederlandse afkomst, wat onder meer blijkt uit de vele Ne derlandse namen op winkels en dergelijke. Holland-Michigan werd in 1846 door de van de Hervormde Kerk afgescheiden dominee Van Raalte en een kleine zestig geestverwan ten gesticht. Die volgelingen kwa men uit Arnhem en de Achterhoek en van de Veluwe. In tegenstelling tot gelijkgezinden uit Zeeland wa ren de afgescheidenen van de 'Gel derse richting' niet bemiddeld. Sommigen waren zelfs arm. Na een maandenlange zeereis kwamen de emigranten in Amerika aan. Om er, maatschappelijk en kerkelijk, een nieuw leven te beginnen. Ik hou van Holland.... Nadat Van Raalte een aantal ge bieden, waaronder Iowa, had beke ken en zich grondig had laten voor lichten, koos hij voor een plek in het landschap Michigan. Die om geving herinnerde de Nederlan ders sterk aan het moederland: wa terrijk, van vlak tot heuvelland, weiden, velden en bossen. Maar de opbouw van de kolonie verliep soms heel moeizaam. Koortsen teisterden de Afgeschei denen en velen stierven. Dankzij het doorzettingsvermogen en ge loof van hen die de rampen over leefden, werd Holland een bloeien de kolonie en Grand Rapids een grote stad, waar een groot aantal mensen zich nog altijd laat voor staan op zijn 'Hollandse afkomst'. "Toen we de plaatsen Zeeland en Holland binnenreden, zette ie mand in de bus spontaan het lied 'Ik hou van Holland' in", vertelde Jan Verdonk. Veel deelnemers maakten op hun bezoeken aan de buurtschappen kennis met Ameri kanen die dezelfde voorouders ble ken te hebben. Het gezelschap van vorig jaar be stond uit tachtig mensen, in leef tijd variërend van dertig tot tachtig jaar. Ze waren allemaal lid van een protestantse kerk. Verdonk zei er uitdrukkelijk bij, dat dit geen woorwaarde is om mee te kunnen. "Maar wie volstrekt on kerkelijk is, zal weinig aardigheid aan zo'n reis beleven. Dat geldt ei genlijk ook voor rooms-katholie- ken. Het grootste deel van de reis wordt volgen we de voetsporen van ds. Van Raalte en de zijnen. Het was ook niet toevallig dat ver scheidene deelnemers moesten constateren, dat de leden van de Christian Reformed Church 'gere- formeerder dan gereformeerd' zijn. Graf en museum De reis van dit jaar gaat, net zoals de vorige, ook weer naar Canada. In Toronto wordt een dienst van de Christian Reformed Church bijge woond en in Ontario maakt het ge zelschap kennis met na-oorlogse emigranten. In deze Canadese pro vincie begonnen na de Tweede We reldoorlog tal van Nederlanders een nieuw bestaan. Maar de hoofdschotel blyft het verblyf in Holland-Michigan, waar zes dagen worden doorgebracht. Met een bezoek aan het graf van Van Raalte, het Nederlands mu seum en het graf van ds. C. van der Meulen, stichter van Zeeland. Ver donk: "We zullen proberen een aantal Amerikaanse gezinnen te vinden waar deelnemers op zon dagmiddag en -avond kunnen ver blijven. Je moet er wel rekening mee houden, dat ze niet allemaal Engels spreken". Er is, zo blijkt uit het schema voor de volgende 'Van Raalte-reis', ook voldoende tijd uitgetrokken om op eigen gelegenheid Holland- Michigan te verkennen. "Amerika nen vinden een groepje wandelen de mensen wel een beetje vreemd. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Bouhuys, 11.45 studentenekklesia; Ma- rekerk 10 ds. A. J. de Jong, 5 ds. Post, Ermelo; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Koolstra; Oecumenische geloofsge meenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Hortensius, 11.15 ds. Hortensius en pastopr v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Pannekoek, gez. dienst; Bevrydingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Rietveld, 5 ds. Jansen en pater Van Haasteren, gebedsdienst voor eenheid; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10. Wyk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Ter louw; Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. Van 't Hof, ha; Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10.30 ds. Franken, Zeist, ha, alleen voor doven, zie ook Bethl- .kerk herv. gem.; Oude Vest 10 ds. G. W. Rijksen, S.heim; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; be jaardenhuis Groenhoven 10 ds. Hem mes; Merenwyk zie herv. gem. Wijk Ste venshof gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 ds. Blanken, V.schoten, ha. Geref. K. Vryg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 prof. dr. v. 't Spijker. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Elshout. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 pastor Delemarre (van Diaconessenhuis). Doopsgez.-Re- monstr. Gem. (Lokhorstk. Pieters- kerkstr.) 10.30 ds. De Clercq. Baptisten- gem. (O. Rijn 3) 10 ds. Bosveld, 6.30 bij zondere dienst, hr. J. F. de Leeuw over 'Zoekt en gij zult vinden', mmv 'Cam ping Singers'. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 evang. Dikkes. Evang. gem. Merenwyk ('De Harlekijn', Regenboogpad 2) 7.45 nam. Zendings werk Middernachtsroep (Zoeterw.sin- gel 21) 5 hr. L. van Haren, zendeling uit Bolivia. Evangeliecentrum-Pinksterbew. J. Maasbach-Wereldzending (aula Noachstr. 2) 10 evang. Zijlstra, wo. 8 evang. Holder (Zijlsingel 2), vr. 8 jeugd- avond (Zijlsingel 2). Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 evang. W. Oostra. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventis ten (Ontmoetingskerk Voorschoten) el ke zat 9.45 bijbelstudie. 10.45 predik dienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. 'De Christenge meenschap' (beweging tot religieuze vernieuwing') zat. 25 jan. 9.45 voorm. mensenwijdingsdienst, in oud-kath k. Zoeterw.singel. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw .singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.scho Een Amerikaan doet immers alles per auto. Sommige automobilisten stopten en vroegen de wandelaars of ze soms Nederlandse bezoekers waren. Vaak kregen ze een lift aan geboden". De laatste drie dagen van de reis zijn gereserveerd voor het 'Calvin College'. Daar wordt ook over nacht. Het 'Calvin College' is een protestants-christelijk opleidings instituut waaraan ook een semina rie voor toekomstige predikanten is verbonden. De gebouwen liggen verspreid over een groot, parkach tig terrein. Het wemelt daar van konijnen en eekhoorns. Verdonk zal dit jaar niet, zoals vorig jaar, als reisleider fungeren. "Maar ik ga wel een paar dagen kij ken hoe de trip verloopt". De Nederlandse Christelijke Reis-Vereniging is een organisatie die geen winst mag maken, zo is in de statuten vastgelegd. Wie aan Verdonk vraagt wat hij dan met die reizen naar Holland-Michigan beoogt, krijgt ten antwoord dat zijn vereniging iets wil doen aan de 'beeldvorming'. "Er wordt door gereformeerden hier en daar weieens te negatief over elkaar gedacht. Hiér bestaat de neiging om de Amerikaanse ge loofsgenoten als zwaar in de leer en conservatief te beschouwen. Déór denkt men wel, dat iedere Neder landse gereformeerde de denk beelden van Kuitert en Wiersinga zonder meer huldigt". (Die namen zijn meestal voldoende om te illu streren dat er tegenwoordig ook 'moderne' gereformeerden zijn, van wie gemakshalve gezegd wordt dat ze de leer van de vaderen min of meer aan hun laars lappen - redactie). Door gereformeerden aan deze en gene zyde van de grote plas met elkaar in contact te brengen, wil Verdonk daar iets aan doen. Er is blijkbaar belangstelling voor een dergelijke onderneming. "En je merkt tijdens zo'n reis, dat er meer begrip komt voor elkaar". "We willen ook Amerikanen naar Nederland halen, al kom je er dan niet onderuit om ze met verschil lende soorten protestantse kerken te laten kennismaken. Als reisorga nisatie kun je niet volstaan met één kerk. Onze leden komen per slot van rekening ook uit verschillende kerken". LEIDEN - In het kader van de uitwisseling Leiden-Oxford (die dit jaar veertig jaar bestaat) heeft de Leidse Raad van Kerken contact opgenomen met de Raad van Kerken in Oxford om te ko men tot een gemeenschappelijk projekt voor jonge mensen. Ini tiatiefnemer is de Leidse remon strantse predikant en voorzitter van de Raad van Kerken, ds. B. A. Koek, die in 1984 met een groepje jongeren in Oxford was. "Ik heb toen contact gezocht met de Raad van Kerken in Ox ford, en het bleek dat er van die kant grote belangstelling was voor een uitwisseling van erva ringen en ideeën", zei ds. Koek. "Ook mensen die al lang ver trouwd waren met de bestaande uitwisseling Oxford-Leiden wa ren geïnteresseerd. Een van de bestuursleden heeft daarop een wat meer officiële ontmoeting belegd in het stadhuis van Ox ford". Verrijking Binnen de Leidse Raad van Kerken is nu een kleine commis sie gevormd van mensen uit ver schillende kerken om het voor bereidende werk te doen voor een uitwisseling in de komende zomer tussen jongeren uit Lei den en Oxford. "Op geen enkele manier willen wij de bestaande uitwisseling voor de voeten lo pen", verzekerde ds. Koek. "Dit contact tussen joneren kan een verrijking zijn van de gegroeide relatie tussen beide steden". Het jaar 1985 werd uitgeroepen tot 'internationaal jaar van de jeugd'. Ds. Koek: "Het jaar 1986 zal het jaar kunnen worden om de daad bij dat woord te voegen. Dat is althans een gedachte die binnen de Leidse raad leeft. Die heeft zich vorig jaar bezonnen op een nadere uitwerking van de aanbevelingen ten aanzien van jongeren zoals die werden ge daan door de algemene vergade ring van de Wereldraad van Ker ken in Vancouver in 1983". Een van die aanbevelingen aan de lid-kerken was, programma's samen te stellen waarin jongeren centraal staan. "Als overkoepe lend, oecumenisch werk- en overlegorgaan ten dienste van de aangesloten plaatselijke kerken wil de Leidse Raad van Kerken graag een projekt realiseren waarin dat het geval is". In augustus De bedoeling is om in de eerste helft van augustus een groep Leidse jongeren in de leeftijd van 18 jaar en ouder in de gele genheid te stellen naar Oxford te reizen. Ds. Koek: "Daar zullen zy voor een deel van de tijd een bepaald karwei verrichten, maar wel zo danig dat er ruimschoots tijd overblijft voor meer culturele aangelegenheden, gesprekken en andere activiteiten. Als een kerk zelf geen specifieke taak aan schilder-, opknap- of schoon maakwerk heeft, zal ervoor wor den gezorgd dat er ergens anders een taak is, bijvoorbeeld in een ziekenhuis of andere instelling waar extra hulp aan mensen, vooral in vakantietijd, nodig is". De groep zal zelf verantwoor delijkheid dragen voor de orga nisatie, de invulling en het wel slagen van het feitelijke projekt. "Het is dan ook niet de bedoe ling, dat men gedurende het pro jekt bij particulieren wordt on dergebracht, maar dat het gezel- schapo zelf in zijn levensonder houd voorziet. Een oefening in samenleven dus. Het is denk baar, dat een kerkgebouw zelf voldoende ruimte en faciliteiten heeft om een groep van ongeveer twaalf mensen tijdelijk onderdak te bieden". Kunst Belangrijke voorwaarde is wel, dat de kosten minimaal zijn. "Het is een kunst om in onder ling overleg te proberen, met een minimaal gemeenschappelijk budget zo goed maar ook zo goedkoop mogelijk rond te ko men. Men moet dan wel bereid zijn de dubbeltjes eerst om te draaien alvorens ze uit te geven". De voorbereidingscommissie zegt met nadruk, dat de opzet van dit projekt geen enkel winst oogmerk heeft. "Met een paar honderd gulden per persoon moet men kunnen rondkomen, alles inbegrepen, ook de reis. Als een groep sober leeft uit een gemeenschappelijke financiële pot, kan aan het eind - mocht er geld over zijn - hoofdelijk worden terugbetaald of bijvoorbeeld een schenking worden gedaan aan een goed doel. Ook dat is een oefening in samenleven". Eerder deze zomer hoopt men een groep Engelsen uit Oxford in Leiden te verwelkomen voor een soortgelijke opzet hier. Daarvoor zal binnenkordt contact worden opgenomen met de bij de Leidse Raad van Kerken aangesloten geloofsgemeenschappen. Bin nen de raad is men er vrij zeker van, dat er m Leiden mogelijkhe den zijn. Wie serieus overweegt aan de uitwisseling naar Oxford deel te nemen, kan zich melden bij het secretariaat van de Raad van Kerken, 'Verbum Deï', Plantage 16, onder vermelding 'Projekt Leiden-Oxford', of telefonisch op werkdagen tussen 4 en 6 uur onder nummer 071-140716. Iedereen die 18 jaar en ouder is (een enigszins volwassen 17-jari- ge vormt geen beletsel en een maximum-leeftijd wordt niet ge steld) en belangstelling heeft kan voor nadere informatie terecht by Lodewijk Meijer, telefonisch bereikbaar tussen 5 en 6 uur 's middags onder nummer 071- 134884. ten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7. zo. 8.30,10.11.30,6 en 7 (lof); Bos- huizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lam- raenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijn dijk (zie Zoeterwoude). Raad van Kerken, elke di.av. 7-7.30 oe- cum. avondgebed in oud-kath. k. Zoe terw.singel. ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Berg- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 hr. J. de Haan. Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. Modderaar, ha. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 6 ds. Eilkes, Erme lo. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Heymans; Kruis kerk 10 ds. Juckema, Berkel, ha; Op- standingskerk 10 ds. v.d. Heiden, ha, 6.30 ds. De Graaf, H.woude; Nabij 10 jeugdkapel; G. Herderkerk 10 ds. Ver heul, 6.30 ds. Taselaar; De Bron 9.15 ds. Nieuwenhuis, 10.15 ds. Taselaar en pas toor De Graaf, oecum. dienst, 6.30 ds. Verheul; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mul der, jeugddienst; Driehoorne 7 nam. rk. viering; Oudshoornse kerk 10 ds. Noor man, Brummen; Sionskerk (Meteoor laan) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Wilschut, 6.30 ds. Boer, opendeurdienst; Salv.kerk 10 ds. Boer, oecum. dienst, 6.30 ds. Wilschut. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school) 9.30 ds. Room, 5 ds. v.d. Scheer. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. M. de Jong, 4.30 br. L. F. Venderbos. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 leesdienst, wo. 7.30 d6. v.d. Mey. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Mo- lenwerfstr. 1) 10 ds. Boyd, 6.30 ds. Koek koek, mmv gospelgroep. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 ds. C. de Jong, 6.30 Belg. evang. zending. Vol- le-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Rk Kerk: Bonifa- ciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 kand. v. Zwet, Katwijk, 6 ds. J. Boer. Geref./ Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 ds. Pettinga, Z.meer. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 7 ds. Elshout. BODEGRAVEN. Herv. Gem. Dorps kerk 10 en 6.30 ds. Wieman, ha; Salv .kerk 10 ds. v.d. Broeck, ha. 6.30 ds. Geertsema, Zwijndrecht, ha; Bethl.kerk 10 en 6.30 ds. v.d. Hoef, ha. Geref. Kerk 10 ds. Veenstra, Leiden, 6.30 ds. Elder- man. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 ds. v.d. Haar, 4.30 ds. Room. Geref. Qem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 leesdienst, 21 jan. 7.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. v. Beek. ha. De gereformeerde kerk van Koudekerk aan den Rijn. (foto Wlm Dijkman» BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, ha, 6.30 ds. Vlasblom, ha; De Stek 9.30 ds. Vlasblom. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. v. 't Hoff, ha. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers, ha. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 3.30 ds. Rietdijk. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 ds. Mast, De Lier, jeugd dienst. Geref. Kerk 10 ds. Huisman. 5 ds. Snel. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7. zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz, 5 pastoor Harding en ds. Rothfusz, vesper. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 dr. Vlijm, Voorschoten. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Slofstra. Noordwyk. Rk Kerk: Mart. zat. 7. zo. 9.30 en 11; Jozelk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE. Herv. Gem. 10 kand. mevr. C. Furnee, Woubrugge. Rk Kerk KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. v. Niel. 6 ds. Sma ling; Ontm.kerk 10 ds. Stam, Ter Aar, 6.30 ds. A. J. de Jong, Leiden. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 10 ds. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Vroegindewey. 6 ds. Schuurman; O. Kerk 10 ds. Driebergen. 6 ds. Vroegindewey; Ichthusk. 10 ds. v. Roon, 5 ds. De Jong; Pniëlk. 9.30 kand. Hiensch, 6 ds. Driebergen; aula Beste- vaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. Sjollema; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 11 oecum. dienst in rk. kerk (tgv 'week voor de eenheid'). Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. v. Bree- voort, 5 ds. Koster; Triumfatork. 9.30 ds. Koster, 5 ds. Kersten. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. 11 ds. v.d. Heuvel, Hellevoetsluis, 7 ds. Compagnie. Zaandam. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Bouw. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang- .gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptis- tengem. (Ambachtsweg 2) 10 br. A. Drie sprong. Dordrecht. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, ha. 3 in 'Rhyndael' dr. Bade, ha, zie ook geref. kerk. Geref. Kerk 10 dr. Bade, ha, 7 ds. Lapré, ha. LEIDERDORP: Herv. Gem. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth; Hoofdstr. 10 ds. Stegeman; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Doesburg. Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.ziekenhuis 9.30 hoog mis, 10.45 ds. Brommet, ha. Bapt.gem. (wykgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, Nieuwveen. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kamp, herv. pred. Rijns.woude, 7 ds. v.d. Kooi en pastoor Harding. Gelder. In rk. Mariakerk 7 nam. gebeds dienst voor de eenheid, pastoor Groll en ds. Boswijk. Geref. Kerk 10 ds. Boswijk, 5 ds. Claassen, Zwanenburg. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4.30 ds. Grutter. Ned. Ge ref. Kerk (Salvatori) 10 leesdienst, 5 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dyken. Geref. Gem. 10 en 4 leesdienst. Evangeliegemeente (Ooievaarstr. 27a) 9.45 hr. J. v.d. Bergh. Rk Kerk Agatha- kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7. zo. 9.30 en 11. om 7 u. oecum. dienst; Engel- bew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 hr. Stam, 6.30 ds. Eysenga, Zw.dam. Geref. Kerk 9.30 ds. Hanenburg, Voorburg, 5 avondgebed. Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. De Romph. Remonstr. Gem. 10 ds. Bosman, O.geest. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat 7, zo. 9 en 10.45 NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 hr. Goedhart, 6.30 ds. De Graaff. Geref. Kerk 9.30 ds. Wouters. A.dam, 7 ds. De Lange, Aalsmeer. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 hr. Hoffenaar, Voorhout, 7 ds. Bergsma. Geref. Kerk 9.30 ds. Rang, 4.30 ds. Wijn gaarden. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat 7. zo. 10 NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Beens. Krimpen a.d. IJssel, 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 ds. Elderman. 7 ds. De Goede. Waarder. NOORDWUK. Herv. Gem. Grote of St Jeroensk. (Binnen) 10 ds. Hemstede. L.dorp, 5 hr. D. Burger. 7 ds. Kuiper; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Muis. Warmond; Sole Mio 9 ds. v. 't Hof. Noordw.hout; De Rank (Golfbaan) 10 ds. v. Eijk. Gou da. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper en kap. J. Kloosterman, oecum. dienst. 5 ds. v. Roon. Katwijk aan Zee; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. v.d. Woude. Wassenaar; Stichtingskerk 11 ds. Bach, A.dam. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. Werner. Rk Kerk Zee zat. 7. zo. 10.30; Binnen zat. 7. zo. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Mey. ha. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7. zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 dr. v.d. Zwaan; Pauluskerk 10 ds. Da Costa, ha; Gemeentecentrum (Lytw.) 10.30 prof. dr. H. Faber, 7 ds. D. Nicolai. Geref. Kerk 10 ds. Weeda en pa ter Boshouwers, oecum. dienst. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 8.30 ds. Houtman, 4.30 ds. Vreugdenhil, Berkel. Ned. Geref. Kerk (Gem.cen- trum) 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wyc- kerslooth 4 ds. W. Baart. Endegeest 10 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte, 5 zie ge ref. kerk. Geref. K. 9.30 hr. G. J. de Bruin, 5 jeugddienst met musical. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kooi. geref. pred. Leimuiden, 7 ds. v.d. Kamp Chr. Geref. K. 9.30 lees dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Sraaling, ha. 5 ds. Wagter. ha; Bethelkerk 9.30 ds. Wagter. 'De Vlietstede' 3 ds. v. Niel. ha. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Cziria, 5 ds. Huisman; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Baayen, 5 ds. Ribbennk; Mar kerk 9.30 ds. Snel. 5 ds. Cziria. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Geelhoed. Chr. Geref K. 9.30 en 5 ds v Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. Brands, Lisse. Rk Kerk zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv Gem. 10 ds. Ger- mans. ha. 7 ds. v. Achterberg, ha. Geref. Kerk 10 ds. Ferwerda. ha. Zie ook herv. gem. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoud- se. Rk Kerk zat 7. zo. 9.30 en 11 TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Leus den. Leidschendam. 6.30 kand. Verwey, Leiden. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Broer. ha. Rk Kerk Aardam zat. 7. zo. 9 en 12; kerk Langcraur zat 7. zo. 9.30 en 11.30 VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Vermeulen. 6.30 ds. Cziria. gez. zen- dingsdienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Verse- put. zie ook herv. gem. Geref. K. Vryg. 9.30 leesdienst. 4 ds. Heida. VOORSCHOTEN. Herv. Gem. Dorps kerk 10 pastoor Paardekooper en ds. De Zeeuw, oecum. dienst. 7 ds. De Zeeuw; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. De Zwart en zr. Hippolyta, oecum. dienst. Moeder Godskerk 10 pastoor v. Vliet en ds. v.d. Schoot, oecum. dienst Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 dr. Ver- heule. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas-college, Beeth.laan) 9.30 ds. v.d. Kamp, Bleiswijk, 4-30 ds. Koorevaar. R.dam. Geref. Kerk geen dienst, zie bo venstaande gegevens. Geref. K. Vryg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. Blokland. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7. zo. 1130; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Zie ook herv. gemeente. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hoof- laan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Maasland. 5 ds. Roetman; Hoek steen 9.30 ds. Roetman, 6.30 ds. Goos- sen; Bethelk. 9.30 ds. C. den Boer. Bilt- hoven, 5 ds. Maasland. Imm.kerk 10 en 5 ds. Hulst. Geref. Kerk Kruisk. 10 ds. Baas. Sassenheim, 5 hr. A. Fluyt, Gou da; Ontm.kerk 9.30 ds. De Moor en ds. P. Bongers, bevestiging en intrede ds. Bongers. Remonstr. Gem. 10 ds. Hooy- kaas. Den Haag. WARMOND: Herv. Gem 10 ds. Mac- kaay. Leiden. 5 ds. Muis. Rk Kerk zat. 7. zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem Dorpsk. 10 ds. Steenstra. 4.30 ds. Blenk, A.dam, 7 oecum. dienst; Kievietk. 10 dr. v. Brug gen; Messiask. 10 ds. J. E. van Veen, Dorpscentrum 9.30 kand. v. Dis. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. G. de Jong. Bos koop. 5 ds. Wolthuis. Monster; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. v.d. Kamp. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 prof. dr. Smits. Den Haag, bezinningsbijeen komst over het 'traditionele gebed', na afloop gelegenheid tot gesprek. WOUBRUGGE: Herv Gem 9.30 en 6 30 ds. Koelewijn. ha. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Aalders. ha. Ned. Prot Bond (De Wijk) 10 30 ds. Koek. Leiden. Rk ZEVENHOVEN Herv Gem. 9.30 ds. Geuze. Geref. Kerk 9.30 hr. Karstens. Leiden. 7 ds. De Jong. Boskoop. ZOETERWOUDE Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zat 7.30. zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7. zo. 10; Meer- burgkerk H. Ryndyk zat. 7. zo. 10 en ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11