Concurrentieslag werven tegengaan t f Represailles bij transportbedrijven NAM steekt 2 miljard in olieveld Eén centrale instelling voor effectenvoorraad Inkomsten uit toerisme in 1985 flink gestegen VDT stelt produktie van 'pienter pookje' weer uit Landbouwoverschotten EG zijn ruim 22 miljard waard JNDERDAG 16 JANUARI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 Minister bevreesd voor overlevingskansen DEN HAAG (ANP) - Minister Van Aardenne (economische zaken) vindt dat er zo snel mogelijk een eind moet komen aan de concurrentieslag tussen de marine-werven De Schelde, RDM en Wilton-Feijenoord. De minister heeft ex-Unilever topman dr. J. M. Goudswaard opdracht gegeven om voor 1 maart een zwaar wegend advies uit te brengen over betere samenwerking tussen de drie Nederlandse werven. •t A- Goudswaard, thans voorzitter van het college voor de herstelfinancie ring, kan rekenen op medewerking van de werven, zo hebben de drie betrokken president-commissaris sen meegedeeld. Goudswaard staat voor de taak om afspraken te smeden tussen PTT neemt klachten over telefoon ter harte DEN HAAG (ANP) - De PTT gaat dit jaar 200 mihoen gulden extra uitgeven om een aantal knelpun ten in het' Nederlandse telefoon verkeer op te lossen. Het speciale plan, dat de naam SNEL '86 heeft gekregen, moet 1 december 1986 zijn uitgevoerd. De PTT heeft dit vandaag bekendgemaakt in zijn personeelskrant „Aangetekend". Het gaat volgens de PTT vooral om problemen in het westen en het midden van het land. Om de sterk gegroeide vraag op te vangen zal een speciaal „snelnet" worden aan gelegd. In Amsterdam en Rotter dam komen twee nieuwe telefoon centrales en daarnaast zal in 1986 nog vierhonderd kilometer glasve zelkabel extra de grond in gaan. Het plan vergt dit jaar een inves tering van 200.000 extra manuren. Een groot deel van dit werk zal worden uitbesteed. De extra uitga ve komt boven de 700 miljoen die dit jaar zijn uitgetrokken voor ver betering van de infrastructuur van het telecommunicatie-net. Directe aanleiding voor SNEL '86 is het „aanzienlijke, aantal" klachten dat de PTT vorig jaar over het functioneren van het telefoon verkeer heeft binnengekregen, al dus „Aangetekend". zijn de werven daar niet slaagd. De eis van zeer goede menwerking en bundeling vH krachten heeft Van Aardenne op Wilton Feijenoord (WF), de Rotter- Zwaardvisklasse) en de KMS (fre- damsche Droogdokmaatschappij gatten, zoals het M-fregattenpro- (RDM) en Koninklijke Maatschap- ject). Wilton Feijenoord zal begin pij De Schelde. Op eigen kracht 1987 de onderzeebootorder Taiwan afronden met oplevering en beschikt nog niet over ver- volgorders. Minister Van Aardenne heeft de tafel gelegd bij de verzelfstandi- drie werven laten weten dat toe ging van de werven uit de RSV- komstige marine-orders afhanke- boedel. lijk zullen worden gesteld van ac- De minister vreest dat de overle- ceptatie van de overeenkomst die vingskansen van de werven zonder hij hen zal voorleggen. Indien de harde afspraken gezien de markt- voorwaarden die zijn gesteld aan vooruitzichten voor marinesche- overheidssteun bij de verzelfstan- pen mager zullen blijken. Een diging van de werven niet worden woordvoerder van Wilton Feij- nageleefd, zal hij sancties treffen, enoord bevestigde dat het om twee hoofdzaken gaat: afspraken om bij het werven van buitenlandse or ders niet in eikaars vaarwater te zitten en een regeling wie welke schepen mag gaan bouwen. Daar bij is onder meer betrokken het ontwerpbureau Nevesbu, dat over blauwdrukken van deels zeer gea vanceerde Nederlandse marine schepen beschikt. Twee van de drie werven zitten op papier tot begin van de negenti ger jaren nog in de orders. Dat be treft RDM (De Walrus en vervol gens modernisering van de AMSTERDAM (GPD/ANP) - Ir Fregatten Een snelle beslissing is met ïwP me van belang voor Wilton, omdat het jaar 1992 zal de hele Nederland- het bedrijf meent goede kansen te se effectenvoorraad worden be- hebben voor een opdracht voor de waard en beheerd door een centra- bouw van fregatten voor Indone- 'e dienstverlenende instelling. Nu sië. De beslissing daarover zal dit z'in ongeveer 30 grotere en kleine jaar vallen. Deze schepen, in feite re kluizen voor het opslaan van ef- een vergrote versie afgeleid van de fecten in gebruik. Uiteindelijk zal kleinere korvetten die Wilton eer- een van de grotere kluizen over der voor Indonesië heeft gebouwd, voldoende capaciteit beschikken Alfa Romeo moet nog duizenden banen kwijt MILAAN (DPA) - Het Italiaanse staatsautoconcern Alfa Romeo is begonnen met het afstoten van een groot aantal arbeidsplaatsen. Van de 400 man leidinggevend perso neel zijn sinds het aantreden van de nieuwe topman Guiseppe Tra- montana enkele maanden geleden er 72 vertrokken of ontslagen. Gis teren liet de concernleiding weten dat er nog „enkele duizenden" ar beidsplaatsen zullen verdwijnen. In februari zal de onderneming de vakbonden een sociaal plan voor leggen, samen met een nieuw stra tegisch plan. In kringen van het autoconcern is vernomen dat er zeker 800 man administratief personeel en tussen de zeven- en tienduizend man van het produktiepersoneel zullen ver dwijnen. Alfa Romeo telt op het ogenblik ruim dertigduizend werk nemers. van wie zeker eenderde thuis zit met een aanvullende uit kering uit de staatskas. Het afgelopen jaar heeft Alfa Ro meo een verlies geleden van onge veer 200 miljard lire, ongeveer 330 miljoen gulden. In 1984 bedroeg het verlies 98 miljard lire, 160 mil joen gulden. Het concern verkocht vorig jaar 187.000 wagens, 30.000 minder dan in 1984. de UTRECHT (ANP) - De inkomsten landers geregistreerd, vergeleken de totale Nederlandse effec tenvoorraad. Dit bleek gistermorgen bij de presentatie van het zogeheten giro- toedelingssysteem in de Amster damse effectenbeurs. Door het "optimaal stukkenarm effectenwe- tarieven die de effectenhandel gaat, kan het aantal banen in de dienstverlening van de Nederland se effectenbranche worden ver minderd van 1000 nu tot ongeveer 470 in 1992 Door de kostenbesparingen die dit met zich meebrengt, zullen de n" kan het aantal kluizen, waarin effecten zijn opgeslagen, in 1992 zijn verlaagd van dertig naar één. Door de verbetering van de effi ciency die met dit alles gepaard moet betalen voor de diensten den gedrukt en kan Nederland met zijn open kapitaalmarkt in de ef fectenbranche beter met het buitenland, zc zitter van de Amsterdamse effec tenbeurs, baron Van Ittersum. Een flinke sta-in-de-weg naar het stukkenarme effectenverkeer is het aflossingssysteem voor obliga ties. Periodiek wordt een bepaald percentage uitgeloot. Dit systeem maakte het noodzakelijk dat voor elke afzonderlijke obligatie moest worden bijgehouden of die werd uitgeloot. Door de wet giraal effec tenverkeer, die in 1977 van kracht werd, werd het mogelijk de i leningen te verdelen o perkt aantal lotingsgroepen. Daar door konden inmiddels 900 obliga tieleningen in het giraal effecten verkeer worden opgenomen. Bij 448 leningen, die nog dateren van vóór de wet, kan dat niet. Deze le ningen lopen uiterlijk in 1992 af Dan zou dus ook de "effectengiro- centrale" optimaal kunnen gaan werken. Het is niet duidelijk welke inves teringen moeten worden gedaan voor het stukkenarme effectenver keer. De huidige Necigef. die valt onder het beursbestuur. zal er flink wat werk bij krijgen en zal worden uitgebreid met een aparte rechts persoon, een soort zusterbedrijf, om de plannen te kunnen uitvoe ren. Het personeel zou daarmee van 75 op ongeveer 125 r uit het inkomend toerisme zijn rig jaar met 400 miljoen gulden ge- i ten opzichte van 1984. Bui-1 met 1984 procent. Toch hebben deze positieve ont- FNVwerkgevers rancuneus na acties tenlandse toeristen en zakenmen- wikkelingen nog niet geleid tot hebben vorig jaar in ons land ongeveer 5,1 miljard gulden uitge- gen geven. Dat is 18 procent van de to- investeringen in aanpassin- ?n vernieuwingen van be staande toeristische bedrijven, al- tale toeristische bestedingen. Het dus het NBT. Met een groei Nederlandse Bureau voor Toeris- drie procent bleven deze bedui- me (NBT) heeft dit gisteren be- dend achter bij de investeringen in kendgemaakt tijdens de opening van de toeristische beurs "Vakan tie '86" in Utrecht. De totale inkomsten uit het toe risme zijn de laatste jaren i andere secoren, die gemiddeld met vijf procent toenamen. UTRECHT (ANP) - Achttien trans portbedrijven zijn van plan repre- isailles tegen (een deel van) hun mÊÊfÊÊÊ 0werknemers te treffen wegens lijk gestegen, alus het NBT. In 1983 rendabel maken van de bestaande deelname aan de door de Vervoers- Het NBT beklemtoont dat moet worden gestreefd werden deze geraamd op 26 mil- j jard gulden. Nieuwe becijferin- genn komen voor1985 evenwel uit winffen kwaliteitsverbetering van 30 miljard gulden. De het bestaande toeristische produkt Voor 1985 is gebleken dat ook in de sector horeca grote bedrijven wel in staat bleken hun omzet en In 1985 zijn er meer dan 7 mil- de werkgelegenheid te verbeteren buiten- i de kleine niet of veel minder. Fenomena De 1,15 miljoen bezoekers die de werkgelegenheid" bedroeg in 1982 dan aan uitbreiding "daarvan afgelopen zomer in Rotterdam Fe- 230.000 mensjaren en steeg nomena - de tentoonstelling over de nieuwe berekeningen natuurverschijnselen - bezochten, tot 238.000, hebben daarvoor of daarna in de stad dertien miljoen gulden uitge- joen overnachtingen geven. De helft daarvan ging op aan eten en drinken. Dit heeft een marktonderzoeksbureau uitge zocht in opdracht van een reeks Rotterdamse instellingen als de Kamer van Koophandel, de VW, gemeentelijke diensten en Rijn mond. Latexfalt HBG-dochter Hollandsche We genbouw .Zanen HWZ heeft voor een niet nader bekendgemaakt be drag in contanten Latexfalt in Koudekerk a/d Rijn overgenomen van Esso. Latexfalt, waar 34 men sen. werken, maakt bitumineuze produkten voor de bouw en emul sies voor de wegenbouw. Export vindt plaats naar landen zowel in als buiten Euorpa. Het bedrijf gaat nauw samenwerken met HWZ- dochter Smits Neuchatel in Nieu- wegein. Esso heeft Latexfalt ver kocht omdat zij zich is gaan con centreren op de oorspronkelijke activiteiten, de produktie, verwer king en en afzet van aardoliepro- dukten. Audet Het uitgeversconcern De Tele graaf heeft een belang van ruim 5 procent in Audet, zo heeft de eerste gisteren meegedeeld. Audet is uit geefster van een aantal provinciale bladen, waaronder De Gelderlan der. De Telegraaf heeft het belang vorig jaar opgebouwd bond FNV uitgeroepen blokkade acties medio december vorig jaar. Negen bedrijven willen strafmaat regelen zoals het inhouden van loon tegen hun chauffeurs nemen en negen bedrijven stellen indivi duele werknemers aansprakelijk voor de schade van de acties. In to taal zijn 96 chauffeurs bij de straf maatregelen betrokken, zo heeft de Vervoersbond FNV gisteren mee gedeeld. De bond sluit niet uit dat een aantal geschillen nog wordt uitge praat. Tegen "hardnekkig rancu neuze ondernemers" zal de Ver voersbond juridische stappen ne men of onmiddellijke actie als de leden bij zo'n bedrijf dat willen. De gedachten gaan uit naar brievenac- ties naar de klanten van transport ondernemingen, maar ook naar werkonderbrekingen. Als de nu nog lopende onderhan delingen over een nieuwe cao voor het beroepsgoederenvervoer en de voorgeschreven bemiddeling niets opleveren, zullen deze bedrijven als "speerpunt" voor acties gaan dienen, aldus de bond. De stand punten van de Vervoersbond FNV en de transportwerkgevers liggen ver uiteen. De Vervoersbond acht de kans op het bereiken van een principe-akkoord niet groot, "al zijn de verschillen aan de onder handelingstafel niet meer zo groot als bij de allereerste start van het overleg". Een chauffeur van transportbe drijf De Haan in Zaandam is op staande voet ontslagen omdat hij aan de acties heeft meegedaan. Als het bedrijf het ontslag niet vóór het einde van de week terugdraait, zal TILBURG (ANP) - Van Doorne's Transmissie (VDT) in Tilburg heeft de produktie van de continu varia bele transmissie (cvt) opnieuw uit gesteld. Er wordt nog steeds geéx- perimenteerd met het ontwerp van de automatisexhe schakelband, zo dat van massaproduktie nog geen sprake kan zijn. Volgens een eerde afnemers van het bedrijf. Die dreigden toen met schadeclaims. Sinds eind vorig jaar ligt er over deze kwestie tussen partijen een principe-accoord. Een finale leve ringsdatum is daarin volgens advo caat mr. J. van der Does-Willebois van de Japanse afnemer Fuji ech ter niet opgenomen. "Ik ken alleen planning had de produktie deze de afspraak dat in 1986 de i de Vervoersbond een rechtszaak tegen het bedrijf aanspannen. Ook tegen Lommerts in Delfzijl bereidt de bond een kort geding voor, om dat dit bedrijf zeven chauffeurs heeft uitgesloten van werkweken langer dan veertig uur. De chauf feurs lopen daardoor 800 tot 1.000 gulden netto loon per maand mis. Van de Brekel in het Limburgse Echt heeft een chauffeur ontslag aangezegd bij deelname aan een volgende actie. Kleinekoort - Poot Baade BV in Schiedam heeft gesuggereerd dat het voortbestaan van de vesti ging in Denekamp in het geding is, omdat de chauffeurs van deze ves tiging aan de blokkade-acties heb ben meegedaan. Met inhouding van loon of premies is gedreigd bij Nijdam in Groningen (18 chauf feurs), Hannink in Winterswijk (45 chauffeurs en monteurs) en een transportbedrijf in Monster. Ondanks de uitdrukkelijke me dedeling van de Vervoersbond dat alleen de bond aansprakelijk is voor collectieve actie, heeft een aantal bedrijven toch individuele chauffeurs aansprakelijk gesteld voor schade die door de blokkade acties is ontstaan. Het gaat onder meer om Van der Heijden in Wahl- willer, Newexco in Winschoten, Van der Hout in Naaldwijk en de Limburgse ondernemingen Nedex en Te Winkel «Sr Oomes. Van buitenstaanders heeft de Vervoersbond schadeclaims van in totaal ruim 100.000 gulden ontvan gen. Volgens de bond "staat de be weerde schade in geen enkele ver houding tot de klacht dat de acties in het wegvervoer de samenleving zo ernstig ontwricht zouden heb ben". Philips laat voornemen tot ontslagen in Nijmegen varen NIJMEGEN (ANP) - De directie van Philips heeft het in november vorig jaar aangekondigde voorne men tot collectief ontslag voor 60 van de 2.700 werknemers van de IC-fabriek van Philips in Nijmegen ingetrokken. Dit heeft een woord voerder van het concern gisteren meegedeeld. Het besluit om af te zien van collectief ontslag is geno men op grond van de marktont wikkelingen op het gebied van IC's (geïntegreerde schakelingen, o.a. voor computers). Volgens de woordvoerder zijn er signalen die wijzen op een lichte verbetering van die markt Het is volgens hem niet uitgesloten, dat deze verbetering in de loop van het jaar nog zal doorzetten. „Hoewel er bij de Nijmeegse Philips-vestiging nog steeds sprake is van een teveel aan produktiepersoneel. vinden we dit overschot, mede gezien de verwachtingen, behoren tot nor maal ondernemingsrisico", aldus de woordvoerder. - - „„.aster Smit-Kroes (verkeer) maakte gistermiddag enkele angstige aan^°" ogenblikken door toen zij met een vaart van tien kilometer per uur betrok- pen op de effectenbeurs. Het ligt fcen raakte bij een botsing. De minister stapte weliswaar vrijwillig in een thans niet m de bedoeling om het botssimulator, maar had het effect van de botsing danig onderschat. Zij pakket verder uit te breiden, aldus hwam mej de schrik vrij. Een en ander had plaats op de Vakantiebeurs De Telegraaf. 1 g86> in het jaarbeurscomplex in Utrecht. (foto anp» Fokker Fokker zaï dit jaar vijf Friends- Grootste offshore-project van Nederland hips leveren aan Scibe Airlift in 1 J Zaire, aldus een bekendmaking van de vliegtuigfabriek. Met deze order is naar schatting f 100 mil joen gemoeid. De F 27's zullen wor den ingezet op het binnenlandse routenet van Zaire voor de aanvoer b3: ASSEN (GPD) - De Nederlandse maanden moeten begin'. Waarnemend-directeur Viets, tevens gedelegeerd saris, spreekt van "beproevingen", "pas na een tijd weten we of we goed zitten met het ontwerp. Daar na gaan we bekijken of een massa le produktie haalbaar is". Volgens hem zal er zelfs op 1 maart van massaproduktie nog steeds geen sprake zijn. Wanneer wél, dat wilde Viets niet zeggen. Eerdere door VDT gedane belof- leverdata leidden eind a Deelname door Philips in het aandelenkapitaal van Van Doorne's Transmissie is definitief van de baan, zo deelde Viets gister avond mee. Philips verklaarde no vember vorig jaar bij monde van vice-president drs. J. Zantman, een financiering "als vriendschapsge baar" niet uit te sluiten. Volgens Viets ging het daarbij om een mil joen gulden. Waarom een en ander rig jaar tot grote problemen met de nu niet doorgaat is niet bekend hoeve van midden- enlange af standsvliegtuigen, die ook op Eu ropese routes vliegen. Leerlingen Aardoliemaatschappij (NAM, geza menlijke dochter van Shell en Es so) heeft het licht definitief op groen gezet voor de verdere ont wikkeling en de uiteindelijke ex- Bij de overheid is vorig jaar, net ploitatie van het F3-project, een als in het bedrijfsleven, het aantal olie- cn gasveld in het noordooste jongeren dat via het leerlingwezen lijk deel van de Noordzee (Conti- aan de slag is gegaan met 20 tot 30 nentaal Plat). Het veld moet in-de procent toegenomen. Dat heeft mi- loop van 1988 gaan produceren, nister Rietkerk (binnenlandse za- Al het komende voorjaar zullen ken) vandaag gezegd.Zowel over- de eerste opdrachten tot de bouw heid als bedrijfsleven streven er naar de instroom in het leerlingwe zen ten opzichte van 1984 te ver dubbelen. Volgens Rietkerk kan dat bij de overheid op een termijn van drie a vier jaar worden verwe zenlijkt. inbegrip van een aan land (Eems- haven) te bouwen scheidingsin stallatie, waar olie en gas uit elkaar worden gehaald, kost het twee mil jard gulden, waarvan tot nu toe een bedrag van 150 miljoen gulden is uitgegeven aan voorbereidingskos- ten. Het is vrijwel zeker, dat drie kwart van het nog te investeren be drag terechtkomt bij Nederlandse industrieén. Het F3-project, dat nogal wat ja- vertraging heeft opgelopen Het kleinste van de twee produk- tieplatforms wordt het eerst ge bouwd. Met de bouw van de schei- dingsfabriek aan de Eemshaven (die alleen al 400 miljoen gulden kost) wordt komende zomer be gonnen. Midden volgend jaar moe ten de eerste boringen beginnen, de eigenlijke produktie van 'asso ciated gas' (een mengsel van aard gas en ruwe olie) volgt ongeveer een jaar later. an een van de twee benodigde doordat milieu-organisaties proce- R^pnrra un',V>. Wnn rb> u:.nl na vun r)„ tteCOrCl platforms worden 'vergeven recteur ir. Jetses heeft dat gisteren meegedeeld. Het F3-veld is wat het te investe ren bedrag betreft het grootste off shore-project van Nederland. Met deerden tegen de aanleg pijpleiding door de Waddenzee, omvat twee produktieplatforms: een 250 kilometer lange pijplijn naar de Eemshaven (Noord-Gro- ningen) en de scheidingsfabriek. De NAM heeft het afgelopen jaar twee miljard gulden geinvesteerd, het hoogste bedrag tot nu toe. Bij na anderhalf miljard van dit be drag werd 'neergezet' in de Noord zee, verdeeld over drie projecten. Volgens door ir. Jetses verstrek te cijfers is de NAM qua werkgele genheid een van de snelst groeien de bedrijven in Nederland. Afgelo pen jaar groeide het personeelsbe stand van 3000 naar 3300; een toe neming dus met tien procent. De NAM kampt met grote problemen met de vervulling van de honder den vacatures die zich al enkele ja ren bij het bedrijf voordoen. Van de 10.000 mensen die zich jaarlijks spontaan melden voor een baan. zijn er maar 350 voldoende gekwa lificeerd om te worden aangeno men. En dat is maar de hclll van wat de NAM nodig heeft om de op zienbarende personeelsgroei op te vangen. BRUSSEL (ANP) - De Europese Gemeenschap had op 31 december van het afgelopen jaar 994.000 ton boter, 541.000 ton magere melk poeder en 730.000 ton rundvlees in openbare opslag. Die cijfers zijn gisteren in Brussel verstrekt ter ge legenheid van het verschijnen van het jaarverslag 1985 over de Euro pese landbouw. De boekwaarde van deze door overproduktie en stagnerende consumptie ontstane voedselvoorraden is 15 miljard gul den. Eind vorig jaar had de Gemeen: schap ook nog eens 16,426 miljoen ton granen in voorraad. Het ging om ruim tien mihoen ton zachte tarwe, ruim een miljoen ton durum tarwe, ruim 4,3 miljoen ton gerst en ruim een miljoen ton rogge. De boekwaarde van die overtollige granen was 7,68 miljard gulden Boter, melkpoeder, rundvlees en granen samen vertegenwoordigen een boekwaarde van 22,68 miljard gulden. De in de Europese pakhuizen op geslagen boter vertegenwoordigt alleen al een waarde van 8,20 mil jard gulden. Het opslaan van die botervoorraad kost de Gemeen schap per jaar bovendien nog eens 955 miljoen gulden. De opslag van 541.000 ton magere melkpoeder kost per jaar 64 miljoen gulden en het bewaren van de rundvleesvoor raad komt de Gemeenschap op 790 miljoen gulden per jaar te staan. Vergeleken met 1984 is, aldus het verslag, het afgelopen jaar een slecht landbouwjaar geweest. Dat kwam door het slechte weer in veel landbouwgebieden van de Ge meenschap. Vorig jaar werd zes procent minder granen, elf procent minder tomaten, negen procent minder appelen en dertien procent minder wijn geproduceerd dan in 1984. De melkproduktie daalde vo rig jaar met vijf procent vergeleken met 1984, maar de produktie van de verschillende vleessoorten is, met uitzondering van rundvlees, met één twee procent gestegen Het landbouwinkomen is vol gens het verslag vorig jaar lager ge weest dan in 1984. Dat kwam om dat het produktieniveau beneden dat van de recordoogsten van 1984 is gebleven. Landbouwbeleid Het Europees Parlement is er gisteren niet in geslaagd tot een uitspraak te komen over de toe komst van het Europees land bouwbeleid. Er kon geen overeen stemming worden berekt over het door de Europese commissie opge stelde 'groenboek'. Een meerder heid in het parlement was tegen stander van een mede-verantwoor delijkheidsheffing voor granen en voorstander van het uit de produk tie nemen van landbouwgronden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9