Walrusaffaire 'afgedane zaak' Bezettmgsacties voorbij Onderzoek naar joden uitgesteld Kabinet: geen sprake van misleiding Thuis bevallen goed en ook nog goedkoop DONDERDAG 16 JANUARI 1986 PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) - Hoewel de koninklijke marine de regering onvolledig heeft geïnfor meerd over de kosten van de ontwikkeling van een nieuwe Walrus-duikboot, is er geen sprake geweest van doelbewust verhullen van feiten. Er zijn inmiddels afspraken ge maakt die herhaling moeten voorkomen. Daarmee beschouwt de regering de Walrus affaire als afgedaan. UTRECHT (ANP) - Thuisbevallm- gen en poliklinische bevallingen zijn, inclusief de kosten voor kraamzorg, ruim 2.000 gulden goedkoper dan bevalling en ver blijf in een ziekenhuis. De thuisbe valling, een typisch stukje Neder landse folklore, is het dus waard in ere te worden gehouden. Dit concluderen prof. I. Butter (planning gezondheidszorg. Michi gan) en prof. dr. R.M. Lapré (ge- zondheidszorgbeleid en economie van de gezondheidszorg, Rotter dam) in het blad Economisch Sta tistische Berichten. Het aantal geboorten in Neder land is tussen 1960 en 1982 terugge lopen van 242.000 tot 173.000. Het aandeel van de huisarts bij de be geleiding van de bevallingen liep in die periode sterk terug: van 46.3 tot 16,5 procent. Een belangrijke oorzaak is dat het ziekenfonds zijn hulp niet vergoedt als er een ver loskundige in de buurt is. Het aan deel van de verloskundigen steeg van 36,6 tot 40,6, dat van de gynae cologen van 16,7 tot 41,1 procent. In 1972 werd meer dan de helft van alle kinderen in Nederland thuis geboren, in 1982 nog eender de. Vooral het aantal poliklinische bevallingen (binnen 36 uur na de bevalling we gen en wel i procent. naar huis) is geste- i nog geen 6 tot 30 Op grond van de in 1982 gelden de tarieven hebben Butter en La- pré de gemiddelde kosten van een ziekenhuisbevalling berekend op ruim 5.200 gulden, die van een thuisbevalling op ruim 2.800 gul den en die van een poliklinische Dit schrijft staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) in een no ta aan de Tweede Kamer. De nota is geeft antwoord op vragen die de vaste kamercommissies voor rijks uitgaven en defensie heeft gesteld naar aanleiding van het rapport van de Algemene Rekenkamer over het Walrus-project. De kosten van dit project, waarin het gaat om de ontwikkeling van een nieuwe duikboot, bleken onverwacht nog al fors te zijn overschreden. De slechte greep van de politieke leiding op de beleidsvorming bin nen de marine heeft volgens Van Houwelingen tot gevolg gehad dat achterafkan worden gesteld dat de Tweede Kamer niet volledig werd ingelicht en daardoor eeh onjuiste voorstelling van zaken kreeg. De bewindsman komt tot de con clusie dat de kern van de kosten verhoging van de Walrus-duikbQ- ten ligt „in de onderschatting de technische gevolgen van operationele behoeftestelling". Hierdoor werd het gelijktijdig bou- den te zoeken. kosten te hoog dreigen op te lopen, een project worden bijgestuurd door naar alternatieve mogelijkhe- wen en ontwikkelen e Deze maatregelen en het overleg lijk te beheersen proces. Gebleken dat minister De Ruiter (defensie) 5 dat de bestaande richtlijnen ten met de Admiraliteitsraad heeft ge- het Walrus-project niet voerd naar aanleiding van de Wal- ;-affaire garanderen volgens Van Houwelingen in de toekomst een betere greep van de politieke lei- het project te krijr ding op de beleidsvorming binnen het hoogste bestuursorgaan van de voldoende waren om op het van de centrale organisatie bewindspersonen controle overzicht gen. Om dergelijke problemen voor taan te voorkomen zijn dan ook sinds 1984 nadere afspraken ge maakt met de marine op het gebied van materieelkeuze. Bovendien wordt de regering sindsdien op de hoogte gehouden door middel van tussentijdse 'voortgangrapporta ges en is begonnen met een verbe tering van de projectenadministra ties. Daardoor kan, indien de de SCHOLIER NEEMT WRAAK ALLAHABAD - Koningin Beatrix en prins Claus hebben gisteren, op de tweede dag van hun staatsbezoek aan India, in de stad Allahabad een massabijeenkomst bijgewoond ter onderstreping van de Ixidisch-Neder- landse samenwerking bij het bevaarbaar maken en zuiveren van de heili ge rivier de Ganges. Op de foto begroet de koningin één van de ongeveer 350.000 mensen die waren samengestroomd aan de f and van de stad. Links premier Ghandi. (foto anpj Populariteit Kok stemt Den Uyl tevreden NEW DELHI - „Ik ervaar het als zeer begrijpelijk en ik verheug me er zelfs over. Het bewijs dat er groot vertrouwen is in Kok, en dat is een goede zaak voor de PvdA". Dat commentaar gaf oppositielei der Den Uyl gisteren in New Delhi op een recente enquête die heeft uitgewezen dat er binnen de PvdA meer voorstanders zyn van een lijsttrekkerschap van Wim Kok dan van Den Uyl zelf. „Het is nu eenmaal zo dat ik de langste tijd in mijn politieke leven gehad heb en dat Nederland, en ook mijn eigen partij en achterban, heel nuchter kijkt naar de toe komst", aldus de PvdA-leider, die in New Delhi verblijft in verband met een bijeenkomst van de com- missie-Palme. Hij zei in de uitslag van de en quête geen aanleiding te zien om zich terug te trekken: „Er zijn hele reële redenen waarom Kok en ik - en de leiding van de partij - vinden dat ik dit keer de lijst nog moet trekken. Ik ben er alleen maar blij mee dat er zoveel steun voor Kok is; dat is ook steun voor mij". PPR-fractievoorzitter Ria Bec kers is opnieuw voorgedragen als PPR-lijgttrekker bij de in mei te houden verkiezingen. Op het PPR- verkiezingscongres, op 1 februari in Amsterdam, wordt de kandida tenlijst definitief vastgesteld. WINSCHOTEN - Een 17-jarige Winschotenaar heeft gisteren op rigoreuze wijze wraak genomen op zijn school. Hij slaagde er in het gebouw, een schoolk voor kinderen met leermoeilijkheden, compleet in de as te leggen. De schade bedraagt volgens de brandweer ongeveer 1,7 miljoen. (foto anpi VU schakelt hoofdstedelijke politie in AMSTERDAM (ANP) - Aan de be zetting van universiteiten en scho len door studenten in Amsterdam is gisteren een einde gekomen. Al leen bij de lerarenopleiding d'Witte Lelie is de bezetting nog niet opge heven. De acties, die maandag be gonnen, richtten zich tegen de Trein Tamt personenauto: drie doden UTRECHT (ANP) - Drie inzitten den van een personenauto zijn gis termiddag om het leven gekomen bij een botsing met twee treinen De auto werd omstreeks half viei op een met automatische knipper lichten beveiligde spoorwegover gang in het Gelderse Brum men ge ramd door de trein van Zutphen naar Dieren. De slachtoffers van het treinon geluk bij Brummen zijn de 35-jari- ge automobilist H.J. Hasselberg uit Brummen en zijn zoontjes Caspei (7) en Tim (6). De politie vermoedt dat de man werd verblind door de laagstaande zon. Het treinverkeei tussen Zutphen en Arnhem is als gevolg van dit ongeval enige tijd gestremd geweest. DEN HAAG (ANP) - Minister Braks (landbouw) heeft een lijst vastgesteld met 49 in ons land voorkomende vogelsoorten die met uitroeiing worden bedreigd of gevaar lopen door met name een achteruitgang van hun leef gebied. Het ministerie onder zoekt welke maatregelen kunnen worden genomen om het voort bestaan van deze vogelsoorten veilig te stellen. Dit is gisteren door het minis terie gisteren bekendgemaakt, gelijktijdig met de presentatie van het boek „Bedreigde en ka rakteristieke vogels in Neder land" door de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Vo gels en de Nederlandse sectie van de Internationale Raad voor Vogelbescherming (ICBP). De Vogelbescherming had al eerder de lijst van de vogels waar het om gaat gepubliceerd. Met de vaststelling geeft Braks gevolg aan de zogeheten Vogelrichtlijn Uitsterving bedreigt 49 vogelsoorten van de Europese Gemeenschap uit 1979. De, 49 vogelsoorten op de lijst zijn onderverdeeld in vier groe pen. De eerste omvat veertien soorten die in aantal in de perio de 1960-1982 sterk zijn teruggelo pen en gevaar lopen als broedvo- gel te verdwijnen. Het gaat onder andere om de Grauwe Kieken dief, de Kerkuil en de Zwarte Stern. De tweede groep telt der tien soorten die in aantal even eens achteruit zijn gegaan, zon der dat direct gevaar bestaat dat zij als broedvogel verdwijnen, zoals de Purperreiger, de Grutto en de Geelgors. Zestien soorten, waaronder de Kraanvogel, de Kluut en de Blauwborst, zijn geplaatst in groep drie. Het betreft soorten die bij voorbeeld door hun ge drag of de keuze, van hun leefge bied zoals schorren, rietmoeras sen en schaars begroeide zand platen, kwetsbaar zijn. De laatste groep telt zes soorten die in klein aantal in ons land broeden (min der dan 100 broedparen) en die in voor ons land karakteristieke leefgebieden voorkomen (ondie pe kustwateren, kwelders, dui nen en hoogveen). Tot deze soor ten behoren onder meer de Kwak, de Krooneend en de Kla pekster. De 49 soorten vormen onge veer een vijfde tot een zesde deel van het aantal soorten dat in ons land voorkomt. Het ministerie maakt daarbij de kanttekening dat in principe alle vogelsoorten in ons land beschermd zijn, het zij bij de Vogelwet, hetzij bij de Jachtwet. door minister Deetman voorstelde wijziging van de studiefinancie- ring. De bezetting van de bestuurs- vleugel van de Vrije Universiteit (VU) in dê hoofdstad werd beëin digd met hulp van ongeveer 30 po litieagenten. Op het moment van de ontruiming bevonden zich nog ongeveer 35 studenten in de bezet te vleugel. Een deel verliet uit ei gen beweging het gebouw, nadat de politie kans had gezien over de barricades heen naar binnen te ko men, een ander deel werd er door de agenten uit gedragen. Het College van Bestuur van de VU verzocht de politie tot ontrui- .ming over te gaan nadat de bespre- 'kingen tussen bezetters en college op niets waren uitgelopen. De be zetters eisten, zonder resultaat, dat de universiteitsleiding door een aantal maatregelen zou laten blij ken achter de actie te staan van de studenten tegen de studiefinancie ringsplannen van minister Deet man van Onderwijs. Maagdenhuis De bezetters van het Maagden huis, bestuurscentrum van de Uni versiteit van Amsterdam (UvA), maakten gistermorgen vrijwillig een einde aan de bezetting ge maakt. Dat gebeurde nadat het College van Bestuur had toegezegd dat het de kosten van de bussen zou betalen, waarmee de studenten op 23 januari naar Den Haag zullen gaan om daar tegen de plannen van Deetman te demonstreren. De bezetting van dë sociale aca demie Karthuizer werd opgehe ven, nadat de directie van de aca demie grotendeels de eisen van de bezetters had ingewilligd. De di rectie heeft toegezegd dat de aca demie in overleg met de studenten een advertentie in een landelijk dagblad zal plaatsen, waarin zij hun afkeuring uitspreken over de nieuwe studieplannen van de mi nister. Voorts zal de directie de stu denten van de academie oproepen aan de landelijke demonstratie van 23 januari in Den Haag deel te ne men, zo heeft de directie de stu denten beloofd. In Wageningen hebben ongeveer 100 studenten gisteren het be stuursgebouw van de landbouw hogeschool (LH) in Wageningen bezet uit protest tegen het nieuwe studiefinancieringsstelsel. Volgens een woordvoerder van de actievoe rende studenten is het de bedoe ling om het gebouw bezet te hou den tot de landelijke demonstratie tegen de nieuwe studiefinancie ring, die volgende week in Den Haag wordt gehouden. bevalling op ruim 3.200 gulden. Het kostenverschil wordt niet zo zeer veroorzaakt door de vraag wie de bevalling „doet", de verloskun dige. de huisarts of de specialist, maar doordat kraamzorg in een zie kenhuis veel duurder is dan kraamzorg thuis. De totale kosten beliepen in 1982 zon 658 miljoen. Uit de sterftecijfers blijkt, dat de Nederlandse verloskundige zorg kwalitatief tot de beste ter wereld behoort. Butler en Lapre pleiten dan ook voor ondersteuning van de positie van de verloskundigen en van de kraamzorg thuis en voor een verschuiving van ziekenhuis opname naar poliklinische beval lingen. Daarnaast zal het verwij zingssysteem zodanig moeten zijn, dat vrouwen die om medische re denen van ziekenhuisvoorzienin gen gebruik moeten maken, daar ook terechtkomen. Eman: geen bewijzen voor corruptie Betico Croes WILLEMSTAD (GPD) - Volgens de Arubaanse premier Henny Eman zijn er geen harde bewijzen voor de corrupte praktijken van de vorige regering van de MEP-partij van Betico Croes op Aruba. Vast staat dat de inmiddels gesloten La- go-raffinaderij de afgelopen jaren voor meer dan 600 miljoen aan be lastinggelden heeft afgedragen. Vaststaat staat ook dat de begro ting van het eiland momenteel een tekort vertoont Van meer dan 200 miljoen gulden. Veel Arubanen vragen zich daarom af waar al het geld is gebleven. „Als je goed om je heen kijkt zie je het wel. Alleen je moet bewijzen hebben om dat in de krant te zetten", aldus Henny Eman. Nederlandse deskundigen stel len momenteel enige orde op za ken bij het departement van finan ciën zodat de nieuwe regering overzicht krijgt van de financiële verplichtingen van het eiland. Eman verwacht dat het eiland over enkele maanden als het onderzoek min of meer is afgerond, de Neder landse extra begrotingshulp van 100 miljoen gulden hard nodig zal hebben. Al was het alleen maar voor de uitbetaling van de vele ambtenaren. In de loop der jaren van de MEP- bestuurscollege zijn er zo'n 700 mensen teveel in overheidsdienst genomen. Henny Eman: „Als je dan zo'n tien jaar lang aan de macht bent zoals Betico Croes, kun je heel wat mensen met allerlei per soonlijke diensten aan je verplich ten. Vandaar dat de MEP-party het zo lang heeft volgehouden". 'Verkrachter weren uit universiteit' AMSTERDAM (ANP) - Twee stu dentes andragogie aan de Universi teit van Amsterdam, die het slacht offer zouden zijn van meerdere verkrachtingen door een mede-stu dent, willen dat deze jongeman niet meer in de buurt van de uni versiteitsgebouwen komt. De vrouwen eisten dit gisteren in een kort geding tegen hun mede-stu dent andragogie. De man werd vorig jaar tot 10 maanden gevangenisstraf en voor waardelijke tbr veroordeeld omdat hij één van de studentes - zyn ex- vriendin - verkracht en mishan deld had. Omdat de student binnenkort zyn studie andragogie toch weer wil oppakken en in ieder geval nog een paar tentamens wil maken voor zijn kandidaats, zyn de vrou wen bang geworden „hun ver krachter" in de universiteit tegen te komen. Via het kort geding pro beren zij nu ieder verder contact met de student te voorkomen. Kerken zwichten na zware kritiek achterban op 'Joodse Raad' AMSTERDAM - Het voorgenomen onderzoek naar de omvang van de joodse gemeenschap in Nederland is voorlopig uitgesteld. De drie joodse kerkgenootschappen wei geren aan het onderzoek mee te werken, na felle kritiek van hun achterban, die de vergelijking met de Joodse Raad in de Tweede We reldoorlog niet schuwde. Het Nederlands-Israelietisch Kerkgenootschap (NIK), met 11.000 leden de grootste van de drie, nam het besluit gistermiddag, waarna het Portugees Israelielisch Kerkgenootschap (1500 leden) en het Verbond van liberaal-religieu zejoden in Nederland (2.500 leden) volgden. door Ton van Brussel De Stichting Joods Maatschap pelijk Werk had het onderzoek ge last om er achter te komen aan wel ke voorzieningen de joodse ge meenschap in de toekomst behoef te heeft. Daarbij gaat het om scho len, ziekenhuizen, bejaardentehui zen en sociaal-cultureel werk. In 1954 en 1966 is de omvang van de joodse gemeenschap al eens on derzocht. Dat gebeurde door de zo genaamde Commissie voor Demo grafie der Joden in Nederland, die het nu afgelaste onderzoek gedu rende een jaar heeft voorbereid. In die commissie heeft het Joods Maatschappelijk werk zeven verte genwoordigers en de kerken elk één afgevaardigde. Het nu afgelaste onderzoek richt te zich zowel op de omvang van de Joodse Gemeenschap als op de band van joden met die gemeen schap ('de bindingen'). Aangeno men wordt dat in Nederland 28.000 joden wonen, maar een groot deel daarvan is niet by een kerkgenoot schap aangesloten. De meeste jo den maken ook geen of weinig ge bruik van joodse voorzieningen. Vrees De Stichting Joods Maatschap pelijk Werk vreesde in de toekomst de banden met een deel van haar achterban te verliezen, als de gene ratie uitsterft die nu nog een uitke ring heeft in het kader van de wet uitkeringen vervolgingsslachtof fers. Oude onderzoeksresultaten zouden niet meer bruikbaar zijn. Het nieuwe, grootschalige onder zoek zou enkele jaren duren en ruim een half miljoen gaan kosten. Het Koningin Julianafonds stelde ƒ285.000 beschikbaar; de kerken moesten 300.000 op tafel legen. Het rumoer rond het onderzoek naar de joodse gemeenschap in Ne derland ontstond na de aankondi ging in een artikel in het Nieuw Is- raelietisch Weeblad van 3 januari. De week daarop regende het inge zonden brieven en ook in het num mer dat morgen verschijnt, staat een aantal kritische reacties. Bij kerken en joodse instellingen kwa men velen verontruste telefoontjes binnen. Daarin werd herhaaldelijk de vergelijking getrokken met de Joodse Raad, die in de Tweede We reldoorlog tot registratie van joden overging en met de bezetter sa menwerkte. Ook werd gesproken van een 'herleving van de wetten van Neurenberg'. Ongelukkig Officieel heet het dat het Neder lands-Israelietisch Kerkgenoot schap van deelname afziet, omdat hel tijdstip ongelukkig is gekozen. In de joodse gemeenschap is de laatste weken al veel beroering rond het omstreden toneelstuk van Fassbinder dat antisemitische pas sages zou bevatten. De uitzending van de documentaire Shoah en de weer opgelaaide discussie rond de Twee van Breda wreven eveneens zout in de wonden. De laatste da gen bereikten joodse organisaties verontruste telefoontjes, nadat de voorzitter van de politiebond agen ten het advies gaf in geval van ter roristische aanslagen, hard weg te lopen. "Het heeft veel joden het ge voel gegeven dat ze niet worden beschermd", aldus een woordvoer der gisteren. De kritiek op het onderzoeks plan maakt het echter twijfelachtig of de studie in de toekomst wel zal doorgaan. Eén van de gewraakte uitlatingen van een woerdvoerder van Joods Maatschappelijk Werk is dat bij de telling niet de halachi- sche (joods wettelijke) norm zal worden gehanteerd om vast te stel' len wie jood is, maar "veel eerder de definitie vgn Hitier' zal worden toegepast. Met andere woorden: niet de joodse moeder is doorslag- gegevend, maar het aantal joodse grootouders. "Wij zullen zeker drie generaties terug moeten gaan. Hal ve joden (met twee joodse grootou ders) zullen als jood moeten wor den meegeteld", aldus een woord voerster drie weken geleden. Geschiedenis De bezwaren teggn registratie zijn in joodse kring nog steeds groot. Een vermoedelijk omvang rijke groep joden zou zich wel bij de joodse gemeenschap betrokken voelen, maar joodse instellingen en het opinieblad NIW verre van zich houden, uit angst ergens als jood te boek te staan. Registratie van joden komt bij de burgerlijke stand niet voor. Tot 1983 stond ieder lid van een kerk als zodanig bij de burgerlijke stand ingeschreven. Nadien is die ver plichting vervallen en kan een ge loofsovertuiging desgevraagd wor den geschrapt. Een woordvoerder van het ministerie van binnenland se zaken zei gisteren geen idee te hebben hoeveel joden zich sinds dien hebben laten uitschrijven. Rabbijn Jacobs, lid van het Ne derlandse Opperabbinaat en werk zaam bij de joodse geestelijke ge Rabbijn Jacobs: klootjesvolk op de zondheidszorg, zei het gisteren in het dagblad Trouw zo: "Bij een vol gende ramp kan het joodse klootjesvolk keurig op een lijst worden afgleverd. Het is weer het zelfde liedje: de geschiedenis leert dat de mensen niets van de ge schiedenis geleerd hebben....in vredesnaam laat de joden die over zijn met rust". De onderzoekers probeerden hun project aanvankelijk te redden door meer nadruk te leggen op maatregelen om de privacy te be schermen. Toegezegd werd onder meer dat alle gegevens na gebruik zouden worden vernietigd. Niettemin bleef er wantrouwen en besloot het Centrum voor Infor matie en Documentatie Israel (CI- DI) geen medewerking te verlenen, "zolang de noodzaak van het on derzoek niet absoluut is aange toond". De centrale commissie van het (foto 't Slicht) Nederlands-Israelietisch Kerkge nootschap moet aanstaande zon dag over deelname beslissen, maar na het besluit van de besturen van de drie kerken, is dat met meer dan een formaliteit. De bijeenkomst van zondag is slechts interessant omdat nog niet duidelijk is of de centrale commissie uitstel of afstel zal adviseren. Als het grootste joodse kerkgenootschap niet mee doet, is het onderzoek praktisch onuitvoerbaar.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5