Afwijkend contract Leiden voor ontvangst abonnee-tv Ontvangst Engelse tv kan verbeteren Congresbureau is officieel begonnen STORM, SNEEUW OF REGEN |t» MS» Regio-gemeenten willen gelijkwaardige overeenkomst DONDERDAG 16 JANUARI 1986 LEIDEN (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - Het contract dat de gemeente Leiden wil afsluiten met FilmNet wijkt niet alleen op het gebied van de reclame gelden af van de overeenkomst die deze maatschappij met an dere steden heeft gesloten. In Amsterdam, Rotterdam en Den Haag heeft FilmNet name lijk contracten afgesloten voor een paar jaar. Die gemeenten profiteren van de opbrengst van de abonnementsgelden, een opbrengst die hoger wordt naarmate meer televisiekijkers in die plaatsen abonnee-televi sie in huis halen, Leiden echter wil een contract af sluiten voor negen jaar. En in plaats van een jaarlijkse - wellicht stijgende - 'uitkering', vraagt Lei den een eenmalige bijdrage van 160.000 gulden. Een bijdrage overi gens die net zo groot is als het be drag dat de gemeente gedurende deze negen jaar volgens FilmNet had kunnen verdienen. FilmNet heeft overigens geen bezwaar te gen deze regeling, aldus wethou der Fase. De gedachte achter dit alles is dat Leiden er geen geld bij in schiet, wanneer de voorspellingen te optimistisch zijn of wanneer FilmNet eventueel op de fles gaat, zo verklaart A. van Donzel, hoofd van de Stadskabei in Leiden. Uitbreiden Een andere reden is dat de ge meente met de 160.000 gulden haar kabelnet kan uitbreiden van 12 naar 18 kanalen zonder de abon nees op te zadelen,met een tariefs verhoging. Deze uitbreiding is noodzakelijk om plaats te kunnen maken voor abonnee-televisie. Overigens is het uitblijven van een tariefsverhoging ook te danken aan het feit dat de gemeente erin is geslaagd allerlei noodzakelijke technische onderdelen tegen een zeer 'scherpe prijs' in te kopen. Het was de bedoeling dat de Leidse gemeenteraad afgelopen maandag een beslissing zou nemen over de uitbreiding van het aantal televisie-kanalen. Omdat deze zaak, zoals gezegd, nauw samen hangt met de komst van abonnee televisie, is het voorstel op het laat ste moment ingetrokken door bur gemeester en wethouders. Wethouder Fase hoopt nu dat de uitbreiding begin februari door de gemeenteraad kan worden bespro ken. Zij verwacht dat de onderhan delingen met FilmNet dan zijn af gerond. De wethouder stelde giste ren overigens dat het kabelnet ook kan worden uitgebreid als er geen abonnee-televisie komt in Leiden. "We zullen er in elk geval niet aan failliet gaan". Argwaan De gemeenten die zijn vertegen woordigd in het algemeen bestuur van de ontvangstmast in Oegst- geest (officieel de gemeenschappe lijke regeling antenne-energievoor ziening Leiden en omstreken gehe ten) hebben de onderhandelingen tussen Leiden en FilmNet met de nodige argwaan gevolgd. Dat bleek gisteravond in de vergadering van het algemeen bestuur. Weliswaar gunden de regio-ge meenten Leiden een 'vet' contract met FilmNet. Ze waren echter bang dat wanneer deze maatschap pij bij hen zou aankloppen, er slechts wat 'kruimels' zouden over blijven. En dat terwijl ze allemaal hadden meebetaald aan de schote lantenne die vorig jaar op de mast is geplaatst en de ontvangst van meer zenders mogelijk maakt. Bo vendien vroegen deze gemeenten zich af waarom FilmNet niet direct met het bestuur van de gemeen schappelijke regeling in zee was gegaan. G. Noordermeer, ambtelijk se cretaris van de gemeenschappelijk regeling, legde uit dat FilmNet niet wilde wachten totdat het bestuur van de 'mast' had besloten een apart televisiekanaal vrij te maken voor abonnee-televisie. De maat schappij was daarom naar het ge meentebestuur van Leiden ge stapt, de grootste gemeente binnen Mits gemeenten straalzender willen LEIDEN - De Engelse televisie zenders zijn waarschijnlijk op kor te termijn beter te ontvangen in de Leidse regio en de duin- en bollen streek. Een woordvoerder van de kabelexploitant Casema maakte dit gisteren bekend tijdens een ver gadering van de gemeenschappe lijke regeling antenne-energievoor ziening Leiden en omstreken - het bestuur van de ontvangstmast in Wethouder Fase: kabelnet wordt in elk geval uitgebreid, (archieffoto) de gemeenschappelijke regeling, aldus Noordermeer. Hij en wethouder Fase slaagden er echter niet in het wantrouwen van de andere gemeenten weg te nemen. Niet helemaal verwonder lijk overigens, want wethouder Fa se weigerde tijdens de vergadering uit de school te klappen over de onderhandelingen met FilmNet. Bordewijk (bestuurslid van de ge meenschappelijke regeling en PvdA-wethouder in Leiden) 'suste' de gemoederen. Hij bracht het idee naar voren dat FilmNet alleen op de kabel mag als de maatschappij bereid is de andere gemeenten het zelfde contract als Leiden aan te bieden. Al twee successen binnen LEIDEN - Het Leids Congres Bu reau is gisteren officieel aan zijn werk begonnen. Wethouder mr. J. Fase van economische zaken en na het nodige onderzoek, een zoge heten 'aanjaag-commissie' in het leven. Deze heeft, samen met de VW, de Boerhaavecommissie K.J. Cath, voorzitter van het de universiteit en de Kamer college van bestuur van de Leidse universiteit gaven tijdens een bij eenkomst in het Academiegebouw het startsein voor dit bureau. Zij deden dit door gezamenlijk het naambordje voor het Eeids Con gres Bureau (LCB) te onthullen. Dit LCB zal gehuisvest worden het Eysingahuis aan de Rijns- Koophandel, de voorbereidingen getroffen voor het LCB. "En zel den heb ik een dergelijk effectief gezelschap onder zo'n zotte naam zien opereren", wist wethouder Fa se te melden. Het congresbureau gaat zich be zighouden met de 'technische' kant van het organiseren burgerweg. Het is de bedoeling dat gressen. Daarmee wordt bedoeld het congresbureau congressen symposia werft vens zal het voor de uitvoering van zorgen verstrekken aan bedrijven en parti culieren die dergelijke manifesta ties willen bezoeken. dat het bureau onder meer zorg coördineert. Te- draagt voor de huur van zalen, de deelnemers registreert, de over- zal het inlichtingen nachtingen van deelnemers regelt en eventuele evenementen rond het congres organiseert. Met de 'inhoud' van de congres- houdt het bureau zich niet be- Er bestaan al geruime tijd plan nen om de kwaliteit van de Engel se tv-stations te verbeteren. Dit kan door deze met behulp van straalzenders over te seinen vanuit België. Daar is de ontvangst van BBC 1 en 2 en Anglia/ITV aanmer kelijk beter. Het probleem is echter wel dat de aanleg van deze straalzenders een kostbare aangelegenheid is. De kosten kunnen worden gedrukt als veel gemeenten de betere beelden willen hebben. Tot dusver hebben echter nog maar een paar plaatsen ermee ingestemd. Het bestuur van de gemeen schappelijke regeling antenne energievoorziening schrikt er daar om voor terug nu al 'ja' te zeggen. Liever wil het wachten tot er nog meer gemeenten bereid zijn mee te betalen. De kosten, nu nog geschat op ongeveer 40 cent extra per abonnee per maand, zouden daar door wellicht tot ongeveer 30 cent per abonnee kunnen dalen. Alphen Het Eysingahuis Een bijkomende moeilijkheid is dat, om de goede Engelse televisie beelden inderdaad in deze regio te krijgen, een speciale straalzender moet worden gebouwd in Alphen aan den Rijn. Het duurt waar schijnlijk meer dan een jaar om de bouw van die zender voor te berei den. Tenminste, dat dacht de ge meenschappelijke regeling tot dus- De woordvoerder van Casema kwam gisteren tot ieders verras sing met een - tot dusver onbe kend - alternatief op de proppen. De Engelse beelden kunnen name lijk ook via Rijswijk worden door geseind. De straalzender daar is al geruime tijd in gebruik. De Case- ma-man voegde er aan toe dat dit slechts een tijdelijke oplossing kan zijn. De zender in Alphen moet hoe dan ook een keer worden ge bouwd. Voordeel is wel dat de kwaliteit van de Engelse zenders aanmerkelijk eerder kan worden verbeterd. Bovendien zijn de kos ten lager. Het dagelijks bestuur gaat nu onderzoeken hoe een en ander is te verwezenlijken. Moge lijk kan het algemeen bestuur dan nog dit jaar hierover een beslissing Herschikken De gemeenschappelijke regeling heeft gisteren ingestemd met de voorlopige 'herschikking' van tele visiezenders. Deze herschikking is noodzakelijk om plaats te maken voor de satellietzenders Sky Chan nel en Europa tv. In de huidige opzet kunnen de verschillende gemeenten die bij de gemeenschappelijke regeling zijn aangesloten, in principe nog steeds Anglia en BBC 2 doorgeven. Mits deze gemeenten voldoende kana len tot hun beschikking hebben. In een eerder voorstel werd gespro ken over het tijdelijk geheel of ge deeltelijk laten vervallen van deze twee zenders. Overigens geldt de huidige her schikking tot 1987. Dan worden de verschillende zenders opnieuw ge rangschikt. Dit omdat dan Neder land 3 de lucht in gaat, een zender die de kabelexploitanten verplicht moeten doorgeven. Bezwaar tegen bouwplan voor Langegracht DEN HAAG/LEIDEN - Bewoner J.Jonk van Langegracht 38a be hoeft niet te vrezen dat hij door be bouwing van het terrein van Clos Leembruggen aan de Lange- gracht/Derde Binnenvestgracht te weining daglicht in zijn woning zal krijgen. Wel zal hij iets minder zon op zijn terras kunnen verwachten. Een en ander deelden gemeente lijke ambtenaren gisteren de leden van de provinciale Arob-beroeps- commissie mee die het bezwaar be handelden dat J. A. van Dijk na mens Jonk bij de provincie had in gediend. Overigens was zonder iets van zich te laten horen Van Dijk noch Jonk verschenen, waarover enige leden van de commissie hun ongenoegen niet onder stoelen of banken staken. De gemeentelijke ambtenaren waren er wel en vertelden dat Jonk blij mag zijn dat er nu een bouw plan is voor 53 woningen voor die plaats omdat hij daarmee beter af is dan als bebouwing zou zijn ge realiseerd zoals het bestemmings plan die toestaat. Achter zijn wo ning behoudt hij nu een vrije ruim te. Overigens is het maar de vraag of het bezwaarschrift dat Van Dijk namens Jonk had ongediend ont vankelijk wordt verklaard omdat er geen machtiging van Jonk bij was. Het idee om een congresbureau op poten te zetten, is afkomstig yan de voorlichtingsafdeling van de universiteit en de gemeente Lei den, zo meldde Cath gisteren in zijn toespraak. Hij verklaarde dat bij de universiteit in toenemende mate behoefte bestaat aan een pro fessionele ondersteuning van con gressen, conferenties en symposia. Veel organisatoren worden ech- zig. Daar zullen de instellingen die ruimten. Wethouder Fase zei dat deze manifestaties willen organise ren, zelf zorg voor moeten dragen. Het LCB geeft in eerste instantie aan twee mensen direct werk. Die reauaiïwee kunnen alle taken van het bureau echtei; niet aan. Het bureau wordt daarom terzijde gestaan door de Boerhaavecommissie van de uni versiteit en de VW. De Boerhaav- niet alleen Leiden hiervan profi teert, maar ook de regio daar om heen. Inmiddels heeft het congresbu- au al twee successen beh&ald. In Leiden wordt in 1987 een congres gehouden over Sankriet, terwijl een jaar later een congres volgt over hypnose en 'hypno-therapie' ongeveer 800 mensen zul- ter afgeschrikt door de rompslomp ecommissie verzorgt daarbij de jen deelnemen. Over andere die zulke manifestaties met zich 'rompslomp' meebrengen. Bovendien werden zelf, terwijl de VW de logies congressen telkens weer door an deren georganiseerd, veelal men sen die voor de eerste - en de laat ste keer met iets dergelijks werden belast. "Alles ging te incidenteel", rlypilOSe aldus Cath. geit. Het is echter de bedoeling dat uit vertegenwoordigers het aantal personeelsleden te zijner versiteit en gemeente. Voorzitter tijd wordt uitgebreid. e - prof. A.H.H. Kassenaar. De oprichting van het bureau is mogelijk gemaakt door een forse Als het lukt om het congresbe- subsidie van het gewestelijk ar- zoek en het organiseren van con- beidsbureau en door renteloze le- Zntfp naam gressen in Leiden te stimuleren, ningen van universiteit en gemeen- dan levert dit indirect nog meer te. Het is de bedoeling dat het bu- De universiteit en de gemeente werkgelegenheid op. Bijvoorbeeld reau binnen twee jaar zichzelf kan sloegen de handen ineen en riepen, by hotels, de horeca en bij congres- bedruipen. Brandweer haalt politie en inbrekers van dak LEIDEN - De brandweer heeft vanmorgen rond zes uur enkele agenten en hun twee arrestanten, inbrekers in een speelgoedwinkel aan de Nieuwstraat, met een lad- derwagen van het dak van de winkel moeten halen omdat de enige weg naar beneden, een raampje, te gevaarlijk bleek. De politie kreeg vanmorgen in alle vroegte de tip dat in de Nieuwstraat twee jongens zich verdacht ophielden. Bij aan komst constateerde de politie dat de ruit in de deur van een speel goedwinkel was vernield en dat twee jongens zich in de winkel probeerden te verstoppen. Een maal in de winkel was van de knapen echter geen spoor meer te vinden. Een openstaand raampje op de zolder leidde de politie evenwel naar het dak, waar zij de inbrekers, Leide- naars van 22 en 26 jaar oud, in derdaad aantrof. Omdat het de politie te gevaarlijk leek met de inbrekers de sprong terug door het raampje te maken, schakelde zij de brandweer in. Onder een in de straat gepar keerd staande auto vond de poli tie een groot aantal spullen uit de winkel, die de inbrekers daar hadden verstopt. Voorts hadden zij de kassa van het kleingeld ontdaan. ADVERTENTIE Gezellig BSfeervol Proef het'verschil in li J' INDONESISCH RESTAURANT SMAAK, SFEER en SERVICE Maak NU kennis met onze GEZELLIGHEID, GASTVRIJHEID Hr\ en onze overheerlijke KEUKEN H[5fBreestraat 51 Leiden tel.071-124028 (tegenover Stadsgehoorzaal) KOM en OVERTUIG UZELF Dagelijks geopend vanaf 17.00 uur Zuil (4) "Ik denk wel dat hier wat steek jes zijn gevallen". Aan het woord is voorlichter Weijers van het mi nisterie van verkeer en water staat. Hij heeft het over die ver maledijde reclamezuil aan de Plesmanlaan. Niet alleen is het ding een doorn in het oog van ve le Leidenaars, maar bovendien brengt hij, volgens Rijkswater staat, het verkeer in gevaar. "Hij leidt de aandacht van de gebrui kers van de A 44, de weg van Den Haag naar Amsterdam af. En daardoor komt de verkeersvei ligheid in het geding". Volgens de woordvoerder is al in 1978, toen de gemeente Leiden een bestemmingsplan voor de Haagse Schouw vaststelde, door de Directie Zuid-Holland van Rijkswaterstaat bezwaar ge maakt tegen de zuil. Want in dat plan was toen al sprake van een reclamemast. Ondanks het be zwaar werd het bestemmings plan toch van kracht en daarbij bleef het voorlopig. Enige jaren later, in augustus 1984 om precies te zijn, werd de bouwvergunning voor de mast verleend, aldus gemeenteambte- zo netjes van de gemeente, aldus Rijkswaterstaat. Want hoe gaat dat met buren? Als je een schuurtje wilt verbouwen, dien je een bouwaanvraag in. Tegen die aanvraag bestaat de moge lijkheid om bezwaar in te dienen. In de gemeentelijke advertentie in de dagbladen staat elke week precies wat voor bouwaanvragen zijn ingediend. Op die manier krijgt de buurman de kans zijn bezwaren te uiten tegen jouw schuurtje. zijn", vindt gemeentevoorlichter Issendonck. Die aanvraag voor een bouwvergunning heeft vol gens hem in de gemeentelijke advertentie gestaan. "Alles is volgens de regels verlopen", al dus Issendonck, die dus bepaald niet vindt dat de gemeente 'ste ken heeft laten vallen', zoals zijn collega Weijers zegt. Overigens heeft Rijkswaterstaat de bezwa ren tegen de onveilige zuil schrif telijk aan de gemeente meege deeld. Ook de Provincie heeft de gemeente laten weten "niet erg gelukkig met de zuil" te zijn. Zuil (6) Zuil (5) Wie er ook niet gelukkig mee is, is de Sassenheimer E. Zandber gen. Elke dag komt hij er langs, op weg naar zijn werk bij het Leidse politiebureau. "Toen ik zo'n tien jaar geleden nog erg ac tief was als zogenaamde straat agent heb ik meermalen mensen een bekeuring gegeven. Deze personen plakten dan op de meest vreemde tijdstippen hun aanplakbiljetten op muren en zo genaamde aanplakborden. Vaak was de inhoud nog een onder werp waarmee ik best kon in stemmen, maar toch maakte ik daarin geen onderscheid en er werd dan ook 'geschreven', schrijft hij. Wat hij zich afvraagt is hoe je als politieman nog een 'goed-idealistische' plakker kunt bekeuren, terwijl het gemeente lijk beleid wel zo'n enorme recla me voor ongezonde gewoonten goedkeurt. Zandbergen roept ie dereen die het met hem eens is op om een protest te schrijven naar minister Brinkman van volksgezondheid. Voor het ge mak hier het adres: Ministerie van WVC, mr. drs. L.C. Brink man, Postbus 5406, 2280 HK Rijswijk. Robert A. Ryder, zoals hij er veertig jaar na de bevrijding uitzag, tijdens zijn bezoek aan Leiden. (archieffoto) Dat had de gemeente, als 'buur man' van de rijksweg, ook moe ten doen vindt Rijkswaterstaat. Met andere woorden: Leiden had het ministerie op de hoogte moe ten stellen van de bouwaan vraag. Dan had Rijkswaterstaat een protest kunnen laten horen. "Maar dat is helemaal niet ge beurd", aldus voorlichter Wey- ers. "Ja maar dan kan Rijkswater staat toch wel eens wat alerter Canadees Toen vorig jaar mei het feit werd herdacht dat veertig jaar geleden de geallieerden ons land bevrijd den, werd Leiden vereerd met een bezoek van de eerste Cana dese bevrijder die de stad bin nenreed: Captain R.A. Ryder. Tijdens zijn bezoek werd hy overstelpt met geschenken en die (geldelijke) bijdragen heeft hij gestort in een fonds voor zie ke en gehandicapte veteranen van de '90 Battery Veterans Club'. Van een van die leden van Ry- ders veteranenclub werd on langs op de redactie van deze krant een brief met de volgende inhoud bezorgd: "Een paar weken geleden hield in Fredericton, New Brunswick, Canada, het negentigste batterij eerste anti tank regiment haar eerste reünie sinds 1963. Een van de hoogtepunten van de reünie was de overhandiging van een cheque van 538 Canade se dollars. Dit geld was aan Ro bert Ryder gegeven toen hij de herdenking van veertig jaar be vrijding in Holland in mei 1985 bijwoonde. Het geld wordt gebruikt voor de zieke of gehandicapte vetera nen van onze eenheid. Namens allen van ons die nog in leven zijn (ongeveer veertig) willen wij onze oprechte dankbaarheid voor deze vriendelijkheid uit spreken. Toen deze gift op onze reünie werd aangekondigd, was het applaus luid en lang. Want we waren zeer opgetogen over het feit dat men zich ons na zo'n lange tijd nog herinnerde. Ik, Harold Brown, was een van de velen die afgelopen mei naar Holland gingen voor de veertig ste verjaardag van de bevrijding van Holland. Niet wetende dat mijn goede vriend Robert Ryder in Leiden was, woonde ik de pa rade in Amsterdam bij en op zon dag 5 mei was ik bij de parade in Wageningen. Vervolgens op 6 mei de grote parade in Apel doorn. Tijdens deze parade wer den wij overweldigd door de aan wezigheid van heel veel kinde ren en van het feit dat zy ons, als oude veteranen die langsmar- cheerden, wilden aanraken. Het gejuich van kinderen, van jonge en oude mensen, deed ons de tra nen in de ogen springen. Als mijn brief wordt gepubli ceerd, zet daar dan alsjeblieft by dat ik nog steeds het boek over Leiden heb met illustraties, door dr. A.L. Loosjes. Dit boek werd mij gegeven in 1945 door een jon ge vrouw (Helen). Ik zal het eeu wig jammer vinden dat ik afgelo pen mei niet in Leiden ben ge weest". Was getekend, Harold Brown, voorzitter van de 90ste battery veteranenclub.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3