'Twintig Terweeweg-woningen slopen' Hdrw'' Hoofdbrekens over tweede deel rw 11 Wethouder Kohlbeck lijsttrekker PvdA Oegstgeest: kamp ontruimen als Raad van State ja zegt Dag en nacht les voor de Vierde Wereld Groot stuk duinen bij Rio Grande afgekalfd M REGIO LEIDEN DONDERDAG 16 JANUARI 1986 WASSENAAR - Iets voorbij het Wassenaarse Meijendel, daar waar het vrachtschip de Rio Grande on langs is gestrand, is 500 meter duin afgekalfd en het hek langs het strand verdwenen. Gisteren is het Hoogheemraadschap van Rijnland begonnen met de herstelwerk zaamheden, die deze week worden afgerond en 40 tot 50.000 gulden gaan kosten. De gevallen palen werden het eerst verwijderd, vervolgens zorgt een grote kraan ervoor dat de dui nen weer schuin worden. Nu is de onderste helft van de ongeveer tien meter hoge duinen recht, zoals op de foto te zien is. Volgens het Hoogheemraadschap is de hoogte van de stormschade "normaal voor de winter", (foto Wim Dijkman) Gedeelte Bodegraven-Alphen REGIO - De vraag hoe het straks verder moet met rijksweg 11 vanaf het Alphense gedeelte in de rich ting van Bodegraven bezorgt Rijkswaterstaat voorlopig nog een serie hoofdbrekens. Mogelijk komt er een aquaduct ten zuiden van Al phen zodat het verkeer onder de spoorlijn Alphen-Waddinxveen en de Gouwe door kan. Een andere oplossing is een brug over het spoor en de waterweg. Dat is goed koper maar betekent wel een ern stige aantasting van het landschap. Rijkswaterstaat zit met een serie vraagtekens over het vervolg van het rijksweggedeelte ten zuiden van Alphen. Het Alphense stuk, een soort rondweg om de nog te bouwpn wijk Kerk en Zanen, zal B en W: 'ruimte voor trekker De Kempenaerstraat' Ondernemers: 'futuristisch' OEGSTGEEST - Twintig woningen aan de restaurant Beukhof-kant van de Ter- weeweg moeten worden ge sloopt. Op die plek zou dan de 'trekker' voor de De Kempenaerstraat zich kun nen nestelen. Dat is het meest ingrijpende onder deel van het lang geheim gehou den plan dat B en W hebben be dacht voor de Oegstgeester De Kempenaerstraat die volgens én de gemeente én de winkeliers drin gend een oppepper behoeft. Zeker nu de Digros aan de Markthof is voorbijgegaan en de kans groot is dat deze trekker zich aan de Ge versstraat zal vestigen. Over de wijze waarop de De Kempenaerstraat dient te worden opgepept, lopen de meningen ech ter sterk uiteen. B en W kiezen voor ingrijpende oplossingen en tonen zich lange termijn denkers. De winkeliers willen bij van spre ken vandaag nog maatregelen (lees: parkeerplaatsen zien). Het gebrek daaraan is mede oorzaak geweest van de vestiging van Di gros elders in het dorp. Het plan van B en W ziet er ver der als volgt uit. De Koninginnelaan wordt af gesloten en wel op de plek waar de laan uitkomt op de De Kempenaer straat. Daar moet ook een winkel komen, evenals aan de De Kempe naerstraat 2. De entree aan de kant van de De Kempenaerstraat van de passa ge De Markthof behoeft verrui ming. Een aangrenzende fotozaak dient daartoe te worden afgebro ken. In het winkelgebied zal slechts éénrichtingsverkeer zijn toege staan. Het voorste deel van de De Kempenaerstraat (het uiteinde aan de kant van de Geversstraat) zal helemaal verkeersvrij worden. Be doeling is om van dat deel een pro menade te maken, met overkap ping en al. Het accent van de verkeersaf wikkeling zal komen te liggen in de Spaargaren- -en de Duivenvoor destraat. In het eindstadium van het plan - dat volgens ambtenaar ing. J. Hermes over ongeveer twin tig jaar zal zijn bereikt - zullen circa zeventig extra parkeerplaatsen in de directe nabijheid van het hart van de winkelstraat kunnen wor den aangelegd. Futuristisch Het plan is enige tijd geleden achter gesloten deuren voorgelegd aan de Oegstgeester gemeente raad. Volgens burgemeester Scheenstra zouden tijdens die bij eenkomst vooral de termen "ambi tieus" en "futuristisch" zijn geval len. De winkeliers zijn begin deze week - ook al achter gesloten deu ren - van het een en ander op de hoogte gesteld. Zij hebben volgens Scheenstra "recht voor hun raap hun mening kenbaar gemaakt en van hun hart geen moordkuil ge maakt". Bewoners mochten niet naar binnen. De bewoners van de Terweeweg weten officieel nog niets van de plannen om hun stulp jes met de vloer gelijk te maken. De winkeliers vinden dat ze wei nig reden hebben om de vlag uit te hangen. Oegstgeest Actief-voorzit- ter Schohaus meldt dat noch de le den noch het bestuur een officieel standpunt hebben ingenomen. Hij zegt: "Ik wil het positief benade ren. Alleen het feit al dat de ge meente met een plan komt, vind ik positief. Wat ik wel heel erg jam mer vind, is dat er niets concreets is aangeboden voor de problemen van dit moment. Almere of Lely stad plannen is iets anders dan op lossingen zoeken voor een winkel straat in nood. Die twintig huizen aan de Terweeweg die moeten wor den gesloopt, nou dat zie ik de eer ste twintig jaar nog niet gebeuren. B en W zeggen dat ze een 'stappen plan' hebben gemaakt. Als ik dan vraag wat de eerste stap is en de volgende, dan weten ze het niet. Wat nodig is op de korte termijn, is parkeerplaatsen, een blauwe zone het liefst". volgens de planning in '89 klaar zijn. Daarna wordt dit stuk aan de ene kant verlengd naar Leiden en aan de andere kant naar Bodegra ven. Het trqject Leiden-Bodegra- ven vormt dan zo rond 1996 de rijksweg 11. Deze nieuwe autoweg verbindt rijksweg 4 (Den Haag- Amsterdam) en rijksweg 12 (Den Haag-Arnhem) met elkaar. Hoe het straks verder moet in de j richting Bodegraven is onduide lijk. Dit gedeelte staat weliswaar gepland voor de jaren 1990-'96 j maar Rijkswaterstaat wil daar toch dit jaar nog een beslissing over ne- men. Volgens ir. J. Maas, projectin genieur van Rijkswaterstaat, is de keuze tussen brug en aquaduct j niet echt een bron van zorgen. "We komen er wel uit", zei Maas gister avond tijdens een lezing in hotel Toor aan het Stationsplein ten overstaan van zo'n veertig belang stellenden, die hadden gereageerd op de uitnodiging van de Neder- landse Ingenieursvereniging afde ling Leiden. Appels en peren "Maar het is appels met peren vergelijken. Ik durf geen oordeel te vellen. Ik weet wel dat een aqua duct tien tot twintig miljoen gul den duurder is dan een brug. Bo vendien is het erg gevaarlijk om de rijweg van een aquaduct enkel- baans te houden, wat toch eigen lijk de bedoeling is van een auto weg als de rijksweg 11", aldus Maas. Om dit te verduidelijken zei hij dat het aquaduct een diepe tun- nelbak is over een lengte van 800 meter. Het zicht van de automobi listen is erg beperkt. Maas zegt daarentegen eerlijkheidshalve ook dat een brug, die 500 meter lang zou moeten zijn, bepaald geen be zienswaardige attractie is in het polderlandschap. Door de hoogte zou de brug de schoonheid van het landschap behoorlijk aantasten. Het gedeelte van de rijksweg on der Alphen buigt vlak voor de spoorlijn richting Waddinxveen af en gaat op de huidige plannen nog over een viaduct naar de Hefbrug. Over enkele jaren wordt op het punt waar de rondweg afbuigt ver der gewerkt in de richting van Bo degraven. De spoorlijn naar Wad- dinxveen/Gouda en de Gouwe moeten dus worden gepasseerd. Een aquaduct zoals ingenieur Maas zich dat voorstelt, komt slechts voor op een viertal plaatsen in Nederland. De Oegstgeester De Kempenaerstraat. B en W willen de slecht functionerende winkelstraat oppeppen, onder meer door van het uiteinde aan de Geversstraat-kant een promenade te maken. (Archieffoto) Fabeltjeskrant Mevrouw Münninghoff-Huls, vertegenwoordigster van de mid denstanders in de raadscommissie economische zaken en midden standsaangelegenheden, veegt de vloer met de plannen aan: "Dit is een aardig sprookje. Zitten we hier bij de Fabeltjeskrant of zo? Je kunt een winkelcentrum niet plannen op twintig jaar. Tegen de tijd dat alles klaar is, leeft er geen sterve- een sterke De Kempenaerstraat nodig hebben. Daarover is de bur gemeester het wél met mij eens". En: "De gemeente moet gewoon nu die parkeerplaatsen regelen. Dan moet die Markthof zo goed en zo kwaad als dat kan vol kunnen komen. Nogmaals: dit plan is van elke realiteit gespeend. Er zijn geen lange termijnen meer in de economie, dat weten we nu toch al lemaal?". vaak gezegd: je kunt niet met een kalkpot door de De Kempenaer straat lopen en vakjes trekken. Er is veel meer nodig dan wat cosme tische chirurgie. Er moet worden gewerkt aan de sfeer en de ambian ce. De winkeliers vegen altijd keu rig hun eigen stoepje schoon maar ze zouden moeten samenwerken". Ambtenaar Hermes, de grote be denker van het plan, merkt op: "De promotie en presentatie laten we aan de winkeliers over. Een kerst mis zoals we die dit jaar in de De Kempenaerstraat hebben gehad zonder lichtjes, zonder muziek, al- Agen da Scheenstra laat er andermaal geen twijfel over bestaan dat de winkeliers voor dit plan vooral zelf over de brug moeten komen, ook in de financiële zin van het woord. Over de status van het plan zegt hij: "Als de gemeenteraad niet wil dat deze mooie prent een bestem mingsplan wordt en ook Oegst geest Actief niet wil, dan vegen wij gewoon onze mond af. Het feest gaat dan niet door. Er is dan echter niemand die kan zeggen: het ge meentebestuur doet niets". Lid pressiegroep gepasseerd OEGSTGEEST - De Oegstgeester wethouder A. Kohlbeck is weder om lijsttrekker geworden van de PvdA. M. Bosman staat tweede op de kieslijst, M. Haasnoot derde. Vervolgens komen oud-voorzitter F. Wegman, H. de Beer en A. van Gent. M. Gevers werd zevende, Nienke Schmidt achtste, voorzitter A. van Kempen negende en A. Pa- pineau tiende. M. Noort, voorzitter van de buurtgroep Haaswijk, werd door leden voorgedragen voor de vijfde en zesde plaats. Het voorstel haal de het niet. Bij de verkiezing van de nummer vijf kon hij De Beer en Van Gent niet verslaan, by de ver kiezing van de nummer zes, won Van Gent. Noort bleef uiteindelijk steken op de veertiende plaats, die ook was aanbevolen door een onafhan kelijke commissie. Zei Noort in de cember nog tegen deze krant "dat geen voorbarige conclusies getrok ken moeten worden omdat hij niet weet of een verkiesbare plaats erin zit", nu klinkt een ander geluid. De partij heeft gekeken naar dubbelfuncties, die het de betrok kene moeilijk maken zuivere keu zes te maken. Het voorzitterschap van de gemeentelijkse pressie groep ("want zo presenteert men zich") valt in die categorie, vinden de sociaal-democraten. Een lidmaatschap van de raad zou minder goed te combineren zijn met de functie, zo liet be stuurslid A. Groenendyk Noort weten. Mocht de Haaswijker toch een (hoge) vijfde of zesde plaats krygen, dan "moeten we eerst nog eens praten over het opzeggen van het voorzitterschap", aldus het be stuurslid. DONDERDAG Leiden Gulden Vlies - Breestraat 125, raads commissie maatschappelijke aangele genheden, volksgezondheid en cultuur, 19.30 uur. Stadhuis - raadscommissies volkshuis vesting en financiën, 20 uur. Kantine Visser 't hooft scholengemeen schap - Antonie Duycklaan, ruilavond I.V. Philatelica, voor postzegelliefheb bers, 20 uur, zaal open om 19.30 uur. Laktheater - Lakproduktie 'Sur la tête' Breehuys - Breestraat, spreekuur ver. van dienstplichtige militairen, 19-22 Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Under the Vulcano', 20 en 22.15 uur. Fraktiekamer PvdA - Breestraat 125, in loop-spreekuur, 19-21 uur, tel. 254547. Waaggebouw - Jazz-marthon van Leids Studenten Jazzgezelschap. Instituut Burgerraadslieden - Bree straat 92, spreekuur, van 18.30-20 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Langegracht 65, soos, 21-1 uur. Troef - Stationsweg 32, voorlichting en begeleiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, inl. 149324/216180. OEGSTGEEST - Rond de twee il legaal op het Oegstgeester woon wagenkampje verblijvende woon wagens is een juridisch steekspel ontstaan dat vanmiddag zijn ont knoping zal vinden in de uitspraak van de voorzitter van de Raad van State. Stelt deze de gemeente in het gelijk, dan zal vanmiddag nog tot ontruiming van het kamp wor den overgegaan. Het kampje dat sinds kort gereed is, is in afwachting van zeven woonwagens die nu nog op het Leidse Trekvaartplein staan. Zon dag arriveerden er plotsklaps twee uit Haarlem en Uitgeest afkomsti ge woonwagenbewoners. Gisterochtend heeft burgemees ter Scheenstra, die pas sinds maan dag op de hoogte geraakte van het een en ander, de 'kampkrakers' een brief laten bezorgen waarin was te lezen dat hun verblijf ille gaal was. De Haarlemmers en Uit geestenaren, zo stond ook in de VOORSCHOTEN - Dertig leer- lingen van het Voorschotense Lucascollege starten morgen middag een zitmarathon. Na een inleidende lezing van een pater, krijgen zij vierentwintig uur achter elkaar les, van 24 verschillende docenten. Stuk voor stuk hebben zij met ou ders, kennissen en mede-leerlin gen gewed of zij het zullen vol brengen. De opbrengst van de weddenschappen gaat naar de organisatie ATD-Vierde Wereld, die voor de allerarmsten op komt, ook in Nederland. De leerlingen, die zelf met het idee gekomen zijn, verwachten zo'n 2000 gulden te verzamelen. Ook bezoekers van computer bus, schaaksimultaan en ten toonstelling van alternatieve energievormen, zaterdag, kun nen hun geld kwijt. De admini strateur, E. van den Enden, meent dat het geen eenvoudige opgave is om 24 uur op houten stoelen te zitten De lessen worden gepakt, louwloenen en indutten is er niet bij. Het klaslokaal mag alleen worden verlaten voor een korte sanitaire stop. Tijdens de vervanging van een docent blijft men binnen. Ge lukkig is er wel hulp. Medeleer lingen zorgen voor koffie, thee en broodjes en ontfermen zich over eventuele uitvallers onder de derde, vierde en vijfde klas- sers. Invallen is er daarentegen niet bij. Na het slagen van de mara thon komen de leerlingen niet in het Guinness Book of Re cords. Het record staat name lijk op 48 uur, al moet daarbij worden vermeld dat bij die school ook het vak gymnastiek was opgenomen in het mara thon-pakket. In Voorschoten kan dat niet omdat het gymlo kaal op forse afstand van de school ligt. De docenten beper ken zich tot alle andere vakken en passen ze zo mogelijk aan aan het thema van de mara thon: de Vierde Wereld. brief, moesten voor tien avond vertrekken. Scheenstra: "Achteraf gezien heb ik er spijt van dat ik dat ulti matum niet op gistermiddag twaalf lang', uur heb gesteld. Nu heb ik de Gel- deropse advocaat van de woonwa genbewoners onbewüst de kans en de tijd gegeven op het gemeente huis een bezwaarschrift tegen het B en W-verzoek in te leveren en bij de Raad van State een schorsings- verzoek in te dienen". De burgemeester is er desalniet temin van overtuigd dat hij van middag in het gelijk zal worden ge steld. "De voorzitter van de Raad van State moet met die man uit Gelderop de vloer aanvegen", ci teert hij zichzelf. Woorden van de zelfde strekking sprak hij namelijk ook in de vergelijkbare zaak van het pension aan de Geversstraat waar een robuuste stacaravan ille gaal in de tuin was opgesteld. Een andere, ook om het woonwa genkamp draaiende strijd heeft de gemeente al gewonnen. Het dage lijks bestuur van de provincie, Ge deputeerde Staten, heeft namelijk de bezwaren die Oegstgeestenaar C.W. Star tegen het kampje nabij de Haaswijklaan had ingediend, verworpen. gister- aangetekend tegen de door de ge- VRIJDAG meente verstrekte bouwvergun ning. Stars verwijten richting ge meente achten GS 'niet van be- Leiden Waaggebouw - Jazzmarathon. Stadsgehoorzaal - Big Band Ball, 20-1 LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Star bezit een stuk grond in de buurt van het kampje. Hij vreesde dat het lapje in waarde zal dalen. Onderhandelingen met de ge meente over verkoop van Stars lapje zyn vastgelopen. Volgens Star is dat de schuld van de ge meente die onvoldoende heeft ge daan om tot een oplossing van de kwestie te komen. GS vinden het kamp echter hoogst urgent. Oegstgeest moet er mee voldoen aan de eisen van het provinciale woonwagenplan. Bo vendien heeft niemand bezwaar POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vnj. van 8.30-17.00 uur (071)144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juftermans-Duyverman, tel. 071-893256. A Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn. tel. 02522-14192. D. Vink. tel. 079-412440. C. spigt. tel. 02523-76823. SLEUTELTJES ma-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE (07T)144941 67,45 92,55 f 134,90 f 256,90 357.20 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd f 22,70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per half jaar, aan huis bezorgd per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) losse nummers 1,10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1. Leiden (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 112221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv alg. redactiechef J M.J Post Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H I J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.FJ. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel. Jo hannesburg, Tokio. Londen. Parijs. Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City. Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2