'Ik ben maar een heel klein radertje' Storm brengt duinen in Katwijk op oude hoogte De Jeu 25 jaar voorzitter ijsclub Woubrugge Bamboe doet het prima in Nederlands klimaat Vrouw (21) jarenlang seksueel misbruikt DONDERDAG 16 JANUARI 1986 PAGINA 15 WOUBRUGGE - "Binnen de IJs vereniging Woubrugge gaat alles op vrijwillige basis. Iedereen zet zich belangeloos in voor de jeugd en niemand krijgt een vergoeding voor datgene wat hij doet. Of het nu een trainer is of een begeleider, of mensen die urenlang in de weer zijn om van de tennisbaan een ijs baan te maken en te houden. We hoeven maar te bellen en ze zijn er, vaak tot diep in de nacht. Als we voor die werkzaamheden geld moeten uittrekken, wordt het on betaalbaar en dan hebben wij na tuurlijk óók subsidie nodig. In dat geheel ben ik maar een heel klein radertje", vertelt Henk de Jeu be scheiden. Hij heeft zich deze maand 25 jaar lang ingezet voor het wel en wee van de ijsvereniging. door Kitty van Tessel Vol geestdrift vertelt hij over zijn bezigheden als voorzitter van de ijsvereniging, zijn voorzitterschap van de jeugdschaatscommissie van het district Sassenheim en zijn functie in het districtsbestuur. Daarbij traint hij de enthousiaste schaatsers van de Leidse studen tenvereniging Minerva, waarvan in vijfjaar tijd het aantal van twintig is gegroeid tot zestig. Al met al zijn de bezigheden van De Jeu goed voor zo'n tien a vijftien uur in de week tijdens het schaatsseizoen. De jubilerende voorzitter bena drukt dat het van het grootste be lang is dat een kind tussen de acht en zestien jaar goed leert schaat sen. "Als ze het nooit goed hebben geleerd, zullen ze het later ook nooit met zoveel plezier doen. Dat ze bij ons goed leren schaatsen, is wel duidelijk. Kijk maar naar de wedstrijden die in Woubrugge worden georganiseerd. De kinde ren die bij onze vereniging schaat sen, slepen meestal alle prijzen weg. Dat zegt wel wat, denk ik". "Heb je in je jeugd schaatsen ge leerd, en je hebt in twintig jaar geen schaats meer aan je voeten gehad, dan nog pik je het zo weer op na een beetje oefenen. Iedereen denkt dat je op twee benen schaatst, maar dat is niet zo. Je schaatst van het ene been op het andere, waarbij het evenwicht en de afzet, de gewichtsoverbrenging, van het grootste belang zijn. Dat wordt bij Ons overgebracht". Ongeveer twintig jaar geleden begon De Jeu, zelf vanaf zijn vroegste jeugd een groot schaat- senthousiast, samen met Cor Wijs man de jeugdschaatstraining. Met auto's werd steeds naar de Amster damse ijsbaan afgereist. Lang niet alle ouders van de kinderen die wilden schaatsen, konden een gul den per week opbrengen. Daar had het ondernemende tweetal wat op gevonden. De Jeu: "We stonden daar met dertig kinderen voor de ingang, terwijl we maar voor tien kaartjes hadden. Cor ging dan met een flesje drank in zijn zak naar de dienstdoende suppoost ewn zei: ome Barend, ik heb nog wat voor je. Intussen liet ik dan die kinderen naar binnen glippen. Natuurlijk wisten we precies welke man we daarvoor moesten hebben, dat zochten we van tevoren wel uit. Het doel was om die kinderen zo goedkoop mogelijk te laten schaat sen, want veel geld was er niet bij de vereniging in die tijd en alles ging belangeloos". Behalve het jeugdschaatsen biedt de vereniging ook aan oude ren mogelijkheden om het schaat sen te leren. Op maandag-,1 dag- en vrijdagavond zijn er trai ningen voor iedereen of het nu gaat om kunstrijden of afstandsschaat- sen. Tot nu toe zijn er uit Woubrug ge en Hoogmade 25 ouderen, die het via de ijsclub leren. In totaal telt de vereniging in Woubrugge vierhonderd leden, waarvan hon derd jeugdigen. De rest is zoge naamd bondslid en kan deelnemen aan georganiseerde wedstrijden en kan de ijsbaan op het tenniscom- plex als het vriest gebruiken zon der te betalen. Het oudste lid is 66 jaar en al zes jaar enthousiast se niorlid. Botbreuken hebben zich volgens De Jeu nog nooit voorgedaan bij de ouderen. "Je houdt het niet voor mogelijk, als je ziet hoe gemo tiveerd die mensen bezig zijn. Bij het onder begeleiding leren van schaatsen hoeven ook geen onge lukken te gebeuren. Ze leren ten slotte bij ons ook vallen", vertelt de jubilaris, die verheugd is over de grote belangstelling voor het schaatsen. "Voor dit seizoen heb ben we zelfs mensen moeten te leurstellen, omdat er geen uren meer beschikbaar waren. Maar in het nieuwe seizoen houden we daar rekening mee en claimen we gewoon meer uren op de ijsbaan in Leiden". Over de toekomst van de Leidse ijsbaan, die meermalen op het punt stond te worden gesloten, zegt De Jeu: "We zijn natuurlijk verschrik kelijk gelukkig dat we de ijsbaan in Leiden hebben kunnen behou den. Het was een catastrofe ge weest als die was komen te verval len. Dan hadden we alleen nog naar de Uithof in Den Haag kun nen gaan. maar dan worden de mo gelijkheden veel beperkter voor ie dereen. Nu worden de ritten naar Leiden met vier of vijf man in een auto gecombineerd, maar Den Haag is daarvoor te ver weg. dat lukt dan niet meer. Bovendien zou den we moeilijkheden hebben ge kregen met het invullen van uren. Nu hebben we een contract voor vijf jaar met de ijsbaan in Leiden afgesloten en nog eens een optie voor de volgende vijf jaar. Voorlo pig zitten we gebeiteld. Zoals het nu draait, gaat het heerlijk en dat is voor een groot deel te danken aan de Elfstedentocht". "De recreatie-schaatstraining zit duidelijk in de lift, je ziet 's mor gens en 's middags beduidend meer publiek op de ijsbaan dan vo rig jaar. Na die Elfstedentocht dachten veel mensen: ik zou ook wel eens een tocht willen rijden. Maar techniek kwamen ze nog te kort. Na een paar kilometer voel den ze zich doodmoe en versleten. Die mensen komen dan bij ons om de techniek onder de knie te krij gen. Er zijn erbij die bij ons drie jaar recreatie-schaatsen hebben gedaan en die afgelopen winter de Elfstedentocht meereden. Met suc- Echt fantastich vond De Jeu dat Henk de Jeu, de jubilerende voorzitter van de IJsvereniging Woubrugge, bij het tenniscomplex dat als het vriest, wordt omgetoverd in een ijsbaan. "Als jonge kinderen nooit goed hebben leren schaatsen, zullen ze het later ook nooit met zoveel plezier doen" (foto Nanno eioupoti drie jaar geleden bij de districts kampioenschappen de eerste drie plaatsen werden bezet door meis jes uit een groep die hij trainde. Een daarvan, Anja Borst uit Hoog made. stond onlangs reserve voor de wedstrijd Rusland-Nederland. "En die afsluitmiddag van het vorig seizoen zal ik ook nooit ver geten. We hadden een wedstrijd georganiseerd voor driehonderd jeugdleden van acht tot en met twaalf jaar uit het hele district Sas senheim op de Uithof. Iedereen ging tegelijk van start, maar de kleintjes konden na een bepaald aantal ronden afhaken, maar ze mochten er ook inblijven als ze het tempo een jeetje konden bijhou den. Raakten ze te ver achter, dan werden ze van de baan gehaald. Tot grote verbazing van alle trai ners viel er nog geen dertig procent af van die kinderen. Kun je nagaan hoe gemotiveerd ze waren. Op hun tandvlees kwamen ze binnen tus sen die groten. Dat betekent wel dat ze achttien kilometer hadden geschaatst. Als er maar een wed strijdelement inzit, kun je ze tot de laatste dag van het seizoen gemoti veerd houden. Schitterend vind ik dat". De ijsvereniging draait finan cieel goed, al mag je dat eigenlijk nooit zeggen, vindt De Jeu. "We kunnen ons volledig bedruipen zonder subsidie en daar gaan we ook prat op. Ik zit daar in de com missie welzijn altijd op te hakke takken". zegt hij, doelend op zijn functie als afgezant van de Wou- brugse sportverenigingen in deze commissie. "Elke vereniging waar de trainers of leiders kilometer-, onkosten- of andere vergoedingen krijgen, komt op een bepaald mo ment in de moeilijkheden. Er gaat een stuk van de motivatie weg. En de leden kunnen die kosten vaak met ophikken. Ik vind het gewel dig dat het in onze vereniging alle maal belangeloos gaat. We hebben er nooit moeilijkheden over en al die mensen die meehelpen, zetten zich rpet hart en nieren in voor de ijsvereniging". Bamboe wordt weer populair. Voor het camoufleren van een minder .fraai schuurtje, het maken van een af scheiding tussen verschillende delen in de tuin of als afrastering, wordt de laatste jaren steeds vaker gebruik gemaakt van bamboe. Dit lid van de familie der gras- achtigen groeit zeer snel, is praktisch ongevoelig voor ziekten en heeft weinig onderhoud nodig. Bamboe wordt slechts op een klein aantal kwekerijen geteeld. Op de handelskwekerij van H. en E. Griffioen in Voorschoten zijn echter ongeveer 80 soorten te vinden. Eigenaar E. Griffioen vertelt dat bamboe van oor sprong een plant is die groeide in China en Japan. Hoewel de be kendheid van dit gewas pas de laatste jaren echt toeneemt werd bamboe al in de vorige eeuw ge bruikt op de buitenplaatsen in Wassenaar. Gezien de tropische afkomst wordt vaak gedacht dat bamboe het in ons klimaat 'niet goed doet'. Dat is niet terecht. Grif fioen: "Bamboe groeit hier pri ma. Natuurlijk wordt de plant hier minder hoog dan in echte warme streken, maar hoogten van zes meter zijn beslist geen uitzondering. Bamboe heeft bo vendien bewezen temperaturen van min twintig graden te kun nen overleven dus wat wil je nog Er bestaan honderden soorten en rassen: Grofweg kan de rijk dom aan rassen worden onder verdeeld in kruipende en op gaande soorten. "Opgaande soor ten", zo legt Griffioen uit, "blij ven op hun plaats staan. Als je een pol aanplant weet je zeker dat de plant over tien jaar nog op exact dezelfde plaats staat. Bij kruipende is dat wel even an ders. Deze soorten maken uitlo pers. In de loop van de tijd wordt een pol dus steeds breder". Hoewel de naam dat niet doet vermoeden, kunnen kruipende soorten éven hoog worden als opgaande. De kruipende rassen zijn, gezien hun snelle groei, bij Een tot nu toe veel aangeplan te bamboesoort is de Pseudosasa japonica, een breedbladige plant die ongeveer zes meter hoog wordt. Griffioen weet dat deze plant zelden bloeit. Wordt er ech ter bloesem (aren) gevormd dan is hiermee echter in de meeste gevallen het doodvonnis van de plant getekend. Na de bloei sterft de plant af. In verband met dit 'bloeigevaar' hebben veel kwe kerijen dit gewas uit hun assorti ment genomen. Mocht er in de tuin zo'n plant staan, dan is het raadzaam bij de eerste bloeiver- schijnselen de hele plant tot de grond af te knippen. Het volgend voorjaar loopt hij dan weer uit. Voor afrasteringen raadt Grif fioen de soort Sinarundinaria murielae aan. Deze neemt jaar lijks gemiddeld 50 centimeter in hoogte toe. In het voorjaar ver schijnen op de plant lage dunne takken die in het daarop volgen de voorjaar 'worden bekleed' met bladeren. Ook de Phyllosta- chus aureus is een geschikte plant voor afrasteringen. Bamboe wordt verkocht in pollen of potten. Aanplanten in de tuin kan het best in het niet te vroege voorjaar of vroege najaar. "Bamboe groeit namelijk twee keer per jaar. Door niet te laat in het najaar te planten geef je het gewas de kans nog vóór de win ter invalt 'vaste grond onder de voeten te krijgen'. De eerste week na het planten moet de jon ge bamboe veel water krijgen. Daarna is er, op het eventueel af knippen van beschadigde of ge storven takken na, geen omkij ken meer naar. Goede tuincentra hebben bam boe. in hun assortiment opgeno men. Griffioen waarschuwt voor de bamboe die in advertenties in omroepbladen wordt aangepre zen. "Dat is geen bamboe maar een rietsoort. Prachtig spul, maar het grote verschil met bam boe is dat riet in de winter blad verliest, terwijl bamboe het hele jaar door groen blijft". Griffioen verkoopt zelf overigens niet aan particulieren. Tuinwerk Hoewel het weer de laatste da gen niet bijzonder goed is, kun nen de doorwinterde tuiniers toch wel weer aan de slag. In de siertuin is het 'beschermen' wat de klok slaat. De komende maan den kan het nog flink vriezen. Bakken met bolgewassen die op het balkon staan moeten bij vorst worden afgedekt met bij voorbeeld stro. Gaat het echt hard vriezen, dan is het verstan dig de bakken in de schuur of op een andere koele plaats te zetten. Januari is de maand om stek te snijden van verschillende struik gewassen. Van onder meer ligus ter, ribes, rode kornoelje, boeren- jasmijn, Chinees klokje, vlier en populier, kunnen eenjarig tak ken worden afgesneden. De tak ken worden verdeeld in stukjes van 20 centimeter waarna de stekjes met een touwtje worden gebundeld. De bundels stekken zet u voor twee-derde deel in de grond op een beschutte plaats. Een koude bak kan hiervoor ook prima dienst doen. Op de snij vlakken van de stekken wordt wondweefsel gevormd waaruit in het voorjaar wortels zullen groeien. In de groentetuin breekt de tijd voor het zaaien al weer aan. Onder plat glas kunnen vanaf eind januari weer tuinbonen, peulen en blauwschokkers wor den voorgekiemd. Er moet vijf centimeter diep wordep gezaaid. De platte bak kan vanaf eind ja nuari ook worden gebruikt om spinazie te zaaien. Geschikte ras sen zijn onder meer Amsterdams Reuzenblad en Vroeg Reuzen blad. Tuiniers die over een verwarm de bak beschikken kunnen vroe ge bloemkool zaaien. De tempe ratuur moet als de kiemplantjes zichtbaar zijn, van 15 graden worden verlaagd naar 12 graden. De plantjes zullen te slap en te lang worden wanneer ze te 'warm' opgroeien. Ook na het verspenen moeten de planten koel worden gehouden. E. Griffioen: "Bamboe groeit ook in Nederland legen de klippen op Zwarte bes Hoewel de zwarte bes een mak kelijke vruchtheester is die wei nig eisen stelt, is de struik zeer vatbaar voor aantasting door de rondknopmijt. De mijten over winteren in de knoppen bovenin de struik en komen tevoorschijn zodra de bladeren beginnen uit te lopen. De dieren zuigen niet alleen sap uit de bladeren het geen tot verzwakking van de plant leidt, maar brengen boven dien virusziekten over. Virussen zijn niet te bestrijden. Een struik die flink door virussen is aange tast moet worden vernietigd. Gezien de kwalijke gevolgen van de aanwezigheid van rond- knopmijten moeten al tijdens de wintermaanden de knoppen worden gecontroleerd op mijten. Knoppen waarin deze zich be vinden zijn duidelijk dikker. Aangetaste knoppen moeten worden weggeknipt en ver brand. Borstelen Er bestaat een vrij eenvoudige manier om de kans op aantasting door bladrollers, appelbloesem kevers en fruitmotten aanzien lijk te verkleinen. Door in de wintermaanden de stammen van vruchtbomen met een staalbor- stel krachtig te borstelen worden niet alleen de insecten maar ook de wintereieren goeddeels ver wijderd. Spuiten tegen deze insecten is ook mogelijk (met vruchtboom- carbolineum), maar de gebruikte middelen werken niet selectief. Dit houdt in dat ook regenwor men door de bespuitingen het loodje leggen. Regenwormen zijn uitermate nuttige dieren. Ze zorgen voor de vertering van or ganisch materiaal en maken de grond luchtiger. MONICA WESSELING De gemeentelijke dienst openbare werken zette gisteren groot materieel in om het stuifzand van de Boulevard te verwijderen. ,toto Wlra DU«"nani KATWIJK - De duinenrij voor de Katwijkse Boulevard, die vorig jaar werd verlaagd om bewoners en wandelaars weer zicht op zee te bieden, zal waarschijnlijk binnen een jaar tot anderhalf jaar weer op het oude niveau zijn. De najaarsstormen in 1985 en de eerste flinke storm van dit jaar hebben de zeereep tussen de Oude Kerk en de Voorstraat volgens de dienst Openbare Werken nu al weer met zeker een halve meter verhoogd. Vorig jaar trok de gemeenteraad nog een bedrag van 42.000 gulden uit om de duinenrij af te schuiven, vooral op verzoek van de Boule vard-bewoners. In maart 1985 werd de zeereep toen met ongeveer één tot anderhalve meter verlaagd. Bij de bewoners van de Boulevard ging de vlag uit maar van verschil lende raadsleden kwamen kriti sche opmerkingen. "Nog nooit be taalden zovelen voor het gerief van zo weinigen", zei PvdA-fractie- voorzitter J.H. Haasnoot over de gemeentelijke investering in het uitzicht op zee. Bij het uiteindelijke resultaat van het afzanden werden overi gens door de raadsleden ook vraag tekens gezet. De zeereep was zoda nig afgevlakt dat het voor wande laars nóg niet mogelijk was om vanaf de Boulevard de zee te zien. De bewoners van de wat hoger ge legen woningen aan de Boulevard kregen dat uitzicht wel, maar de si tuatie is er na de stormen van de afgelopen maanden niet beter op geworden. Nu gebleken is dat het effect van het afschuiven ook nog eens in vrij korte tijd door de wind volledig on gedaan wordt gemaakt is het niet waarschijnlijk dat de gemeente er toe overgaat om van het afschui ven van de duinen een regelmatig terugkerende bezigheid te maken. "Het afzanden hebben we be schouwd als een eenmalige aange legenheid", aldus een woordvoer ster van de gemeente. De bewoners van de Boulevard willen dat het afzanden van de zee reep wordt beschouwd als normaal onderhoud en dus jaarlijks of om net iaar wordt herhaald. Het SGP-raadslid D. van der Plas, ook een tegenstander van het verlagen van de zeereep, hield het college van burgemeester en wet houders in februari 1985 voor dat de overlast door stuifzand op de Boulevard enorm zou toenemen. "Het opruimen van dit zand gaat de gemeente veel meer geld kos ten", zei hij bij de behandeling van het voorstel om de duinenrij af te zanden. Bijna een jaar na de bewuste raadsvergadering is het volgens de gemeentelijke woordvoerster niet mogelijk om te bekijken of de voorspelling van Van der Plas de afgelopen maanden is uitgekomen. "Het is met het zandruimen op de Boulevard net als met de kósten voor de gladheidsbestrijding. Af hankelijk van het weer hou je het ftne jaar geld over en kom je het Jaarlijks wordt door Openbare Werken een globaal bedrag gere serveerd voor het schoonhouden van de Boulevard en omgeving. Vorig jaar was dat 135.000 gulden, waarvan 115.000 gulden werd uit gegeven. Voor dit jaar staat 142.000 gulden op de begroting. Met het op grote schaal aanspreken van dit be drag werd gisteren begonnen, na de eerste zware storm van 1986. In alle vroegte ging Openbare Werken met groot materieel de zandmassa's op de Boulevard en de achterliggende straten te lijf. Op sommige plaatsen had de wind het zand tot meer dan een meter opge stoven en vooral de kop van de Voorstraat en het Boulevard-ge deelte tussen Oude Kerk en Waai gat waren voor het verkeer moei lijk te berijden. HOORN (GPD) - Een 21-jarige vrouw blijkt jarenlang seksueel misbruikt te zijn door een groep mannen uit Medemblik. De politie heeft tot nu toe deze zaak vier aanhoudingen verricht. Daarbij is de 54-jarige vader van w, die nu in Hoorn woont, durfde pas onlangs met haar de politie te stappen. Doordat zij last had van epilepti- het slachtoffer. De jonge ervaringen PPiimjii iikii _tiii sche aanvallen kende de politie haar. Vanuit die contacten ontstond met een agent een vertrouwensrelatie, waardoor zij uiteindelijk stukje bij beetje het verhaal over de mishandelingen vertelde. Uit angst voor represaillemaatregelen van de daders hield zij vanaf haar prille jeugd haar mond dicht Uit het onderzoek is inmiddels vast komen te staan, dat zij al op U-jarige leeftijd seksueel misbruikt werd. De Hoomse recherche, die terughoudend is met het verstrekken van informatie, zegt nog volop met het onderzoek bezig te zijn. Het slachtof fer zelf verblijft momenteel in een ziekenhuis, omdat zij geestelijk is inge stort

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15