BS Leiden slaat een dubbele slag 'Romanticus' contra 'slagschip' Amateurteam wint 'thuisduel': 3-0 Fiscus slaat E riksen aan Murphy blijft coach vrouwenvolleybalteam Succes PSV Joesoepov begint tweekamp met wit Bankroet bedreigt AC Milan Burgemeester verbiedt duel op zaterdag Protest van De Treffers afgewezen DONDERDAG 16 JANUARI. 1986.. LEIDEN - Leiden-coach Ruud Harrewijn heeft, op weg naar de play-offs basketbal, de competitie vantevoren in vier kwarten verdeeld. In elke serie van negen, zo rekende hij, kon zijn ongesponsorde ploeg zich normaal gesproken drie nederlagen permiteren om zich dan toch bij de laatste vier te scharen. Elke overwinning op een naaste concurrent telt in zijn optelsommetje nog eens dubbel, als zijnde de zogenaamde vierpuntenduels. Dat het gisteravond, na de zwaarbevochten 83-81 overwinning op Permalens Haaksber gen, dan ook feest was in de Vijf Meihal laat zich raden. Maar liefst vier vliegen in één klap sloeg de tot zes man geminiseerde Leidse vechtmachine, in een wed strijd die misschien wel tot de al lerbeste en in elk geval tot de aller- spannendste van het nu lopende seizoen gerekend moet worden. Al lereerst bracht Leiden in de onder linge duels met Haaksbergen de stand op 3-0, hetgeen van doorslag gevende aard is bij een eventueel gelijk eindigen. Daarbij bleef het team na de min of meer logische nederlaag tegen Den Bosch exact op het door Harrewijn uitgedokter de schema met misschien kansen zaterdag tegen Weert om voor te gaan lopen. Vervolgens verloren concurrenten als Den Helder en Amsterdam en tenslotte gebeurde dit allemaal midden in de week. Waarmee Leiden meteen mogelijk van een hinderlijk complex is ver lost. Niet alleen Leiden mocht zich gisteravond na die hectische slotfa se waarin van alles gebeurde wat het spelletje zo aardig maakt tot winnaar uitroepen. Ook het fel meelevende publiek werd, vooF de tweede maal binnen een week, op wenken bediend. Eerder konden de ongeveer vierhonderd getrou- ROTTERDAM (GPD) - Feye- noord-spits John ErikSen is door de fiscus aangeslagen van wege zijn vermeende betrok kenheid bij de zwartgeld-affai- re van Roda JC. Eriksen, die in het verleden vier en één half, seizoen voor de club uit Kerk- rade uitkwam, heeft een navor dering over de voetbaljaargang 1980 binnen. „Maar dat gaat be slist niet om de acht ton waar over gesproken wordt", zegt de Deense voetballer, „en ik be grijp ook niet waaróm ik die aanslag heb gehad. Ik heb nooit zwart geld aangenomen". Eriksen is dan ook van plan „alle mogelijkheden te onder zoeken" om tegen de aanslag in beroep te gaan. „Want ik kan dit niet accepteren. Ik ga ervan uit dat er gerechtigheid bestaat en dat er een mogelijkheid is om die aanslag ongedaan te maken, want ik heb, echt een rein geweten. Dat is voor me zelf het belangrijkste, ook als ik wel moet betalen", aldus de spits, die verder weigert in te gaan op de zaak. Wel houdt hij rekening met meer navorderin gen over dé andere jaren dat hij in Limburg vertoefde, „want er gebeuren zulke rare dingen, dat ik nu alles verwacht". Zijn vroegere club lijkt door de fiscus te worden ontzien in de zwai^tgeld-affaire. De navor dering op Roda blijft vermoe delijk beperkt tot een half mil joen gulden, waardoor de eredi- visionist niet zal hoeven over gaan tot gedwongen verkopen en in elk geval aan een faillisse ment kan ontsnappen. BS Leiden - Permalens Haaksbergen 83-81 (42-35) Scores Leiden - Kragtwijk 25,63% (14 rebounds), Heijdeman 21 (8), Van Helfteren 11 (11), Hagens 11 (11 assists), Kales 11, Van Eg- mond 4. Schotpercentage 53, rebounds 41, wen toekijken hoe het laaggeklas seerde BC Markt in een wervelen de show met recordcijfers van het veld werd geblazen. Dit keer lag het accent meer op keihard werken en fysiek stevig spel waarbij de ze nuwen aan het eind de overhand namen. Kortom, deze maal ging het om het echie en dat is natuur lijk nog veel leuker. Waarbij het er, maar dat is ook zo'n facet van een echte slijtage slag, negen minuten voor tijd alle schijn van had dat de' thuisclub reeds het pleit in zijn voordeel had beslist. Dankzij een supersnelle sprint spoot Leiden vanuit de re bound en op de break van een 42- 35 ruststand naar een 7U-54 voor sprong aleer de verbouwereerde Haaksbergen-coach Van dér Hart zijn ploeg (die in de laatste twee duels met de teruggekeerde Ri chardson 252 punten scoorde..) een 2-3-zöne voorschreef. Daar leek de rood aangelopen Amsterdammer rijkelijk laat mee, in ieders gedach ten eigenlijk al té laat. Maar onge twijfeld ook tot zijn verbijstering stond het vijf minuten later wél 72- 72. Het eenvoudige middeltje had op het, in de eerste helft door al weer Hans Heijdeman en zeer een opmerkelijk reboundoverwicht (29 om 11) gedragen, team de uitwer king als een dodelijk vergif. "Eerst was er volop beweging, maar op eens stond iedereen stil", keek de nog wat bleke Harrewijn terug op die fase waarin hijzelf op de toppen van zijn tenen langs de lijn rende. "Heijdeman stond op vier fouten en durfde niet meer, Van Egmond was bang na zijn missers voor rust, Kales zat even stuk op de bank, Van Helfteren was moe en Hagens kon geen opening in die zóne vin den". Dat laatste was geen gebrek aan conditie maar kwam vooral, meen de Harrewijn: "omdat Bert Kragt wijk zich juist in die belangrijke minuten niet liet zien. Hij scoort prachtige cijfers, speelt die Gadsen compleet gek, maar grijpt niet in als de rest vastzit. Juist dan; heb ik hem ook gezegd, moet hij maar eens opstaan inplaats van dat-ie zich afzijdig houdt. Voor hetzelfde geld gaan we nog de bietenbrug op en dat zou toch doodzonde zijn ge weest". Zover liet Kragtwijk (25 punten en veertien rebounds), nadat Ri chardson bijna in zijn eentje het verschil op spectaculaire wijze tot nul had teruggebracht, het toch niet komen. Juist op het moment dat Haaksbergen de knappe in- WOERDEN (GPD) - Het bestuur van de Nederlandse volleybalbond heeft Peter Murphy tot en met het wereldkampioenschap voor B-lan den, dat van 2 tot en met 12 mei in Italië wordt gehouden, aangewe zen als bondscoach van het Neder lands vrouwenteam. Murphy was trainer-coach van het team, dat een derde plaats be haalde op het Europees kampioen schap dat vorig jaar in Nederland werd georganiseerd. Na het EK brak een chaotische periode aan, Darell Gadsen -poogt een schot van Hans Heijdeman te blokken. Sid Bruinsma (11) en Bert Kragtwijk kijken toe. (foto Fred Rohde) haalrace had voltooid - en meteen leek door te stoten naar de winst omdat steunpilaar Heijdeman uit gerekend toen met vijf fouten naar de kant moest - haalde de Leidse center tweemaal krachtig uit. Waarmee hij zijn wankelende team behoedde voor een snelle knock out. Het was hard nodig dat beetje lucht, zeker zo hard als de hulp van bóven die Leiden vervolgens in die enorm enerverende slotminuten kreeg. Na al in een vroeger stadium van de wedstrijd de dertig secon den klok soms op miraculeuze wij ze tot op de seconde te hebben be nut (Van Helfteren) tartten de twee driepunters van Hagens en Kales op de cruciale momenten alle be schrijving. Op fracties van een se conde na was de tijd opgesoupeerd toen zij om beurten en op het aller noodzakelijkste moment hun ko gels afvuurden. Die van Hagens bracht de ploeg weer op voor sprong (75-72), die van de rookie Leiden definitief in veilige haven. Al deed arbiter Kleersnijder dan nog een verwoede poging om Lei- dens geluk ook in tweede instantie nog in de kiem te smoren. Eigenmachtig trachtte de noga- leens omstreden Groninger, met nog 44 seconden te spelen en een stand van 83-79, in te grijpen in het score- wedstrijd- en misschien wel competitieverloop met een ridicule beslissing jegens Hagens, die hij volstrekt belachelijk van doordrin gen betichtte. Daardoor kreeg het in feite toch opnieuw zwaar tegen vallende Haaksbergen onverwacht nog een kans. Omdat de Leidse de fensie 16 seconden stand hield eer Gadsen met een enorme dunk scoorde resteerden 28 seconden. Dat was genoeg, dat speelde Lei den wel uit. Voor dubbele punten. AD VAN KAAM LEIDEN - PSV heeft gister avond met opmerkelijk succes het contact met het Engelse voetbal hersteld. In Notting ham werd Forest, voor 4298 toeschouwers, met 4-0 versla gen. Thoresen (3) en Heintze scoorden tegen de ploeg, die maandagavond in de derde ronde van het toernooi om de FA-beker werd uitgeschakeld door Blackburn Rovers. Overigens werd de oud-trai ner van de Eindhovense ploeg, Kees Rijvers, voor een onder zoek opgenomen in het zieken huis van Geldrop. Het initiatief voor de gang naar het zieken huis is door Rijvers zelf geno men. De 59-jarige voetbaltrai ner, die af en toe last heeft van maagklachten, heeft met zijn j mogelijke nieuwe werkgever FC Twente afgesproken zich eerst grondig medisch te laten onderzoeken, voor hij met de Enschedese vereniging in zee wil gaan. TILBURG (GPD) - De openingsceremonie van de schaak tweekamp tussen Jan Timman en Arthur Joesoepov, gis teren in het stadhuis van Tilburg, leverde in elk geval in twee opzichten duidelijkheid op. Allereerst natuurlijk ten aanzien van de match in de halve finale van het kandida tentoernooi waarin Joesoepov vanmiddag om twee uur is begonnen met het verschuiven van de witte stukken. Maar ook klaarheid rond de Russische grootmeester, die in Ne derland vrij weinig bekendheid geniet en die gisteren en kele geruchten over zijn persoon wist te ontzenuwen. De 25-jarige Joesoepov is niet zoals waarschijnlijk geen vlieg kwaad algemeen werd aangenomen af komstig uit een gehucht in de Oer al maar een doodnormale Mosko- viet, wat niet wegneemt dat hij in de Sowjet-Unie twee dingen een klein beetje tegen heeft. Joesoepov is afstammeling van de tartaren, lange tijd een achtervolgde min derheid in Rusland en draagt ook nog eens de naam van de prins die in 1916 de nog immer populaire Raspoetin in zijn paléis liet ver moorden. Arthur Joesoepov is ech ter de vriendelijkheid zelve en zal KUNMING (ANP) - Het Neder- het zich voor Nederland voorspoe- lands amateurteam heeft zijn tot dig ontwikkelende duel wisselde nu toe grootste overwinning be- hij rechtsbuiten Chris Riemens haald in China. Hoewel met name voor Marco Robijn, Rini van Tngt teamarts Han Inklaar van te voren voor Chusi Reglero en Gerard Mo rnet enige zorg sprak over het spe- lenaars voor de weer herstelde Ro len op een hoogte van bijna 1900 bert Verbeek, meter, leek het of Oranje een thuis- Groenewoud zal vandaagtegen wedstrijd speelde. Tegen het pro- het Chinees elftal beneden 21 jaar vinciè-elftal van Yunnan zegevier- eveneens vijf verse spelers mogen de Nederland in Kunming met 3-0. inzetten. De opdracht, die de Ruim 20.000 toeschouwers zagen bondscoach zijn elftal meegaf, was Hans Werdekker (twee keer) en om het zo simpel mogelijk te hou- Chési Reglero scoren. Quick den. Door de zuurstofarme lucht Boys-speler Floor van Duyn en het kale veld waarop de bal maakte opnieuw deel uit van de slecht rolde dienden de spelers zo basis-elf en had een belangrijk zuinig mogelijk te zijn met energie, aandeel in het tweede doelpunt. Niettemin slaagde de technisch vaardige, maar tactisch minder Het heeft er overigens lang naar goede Chinezen er twee keer in tot uitgezien, dat het duel niet zou vlakbij doelman Suiker te komen, kunnen worden gespeeld. De baga- Maar de Delftenaar kweet zich uit- ge, met alle wedstrijdbenodigdhe- stekend van zijn taak. den, was namelijk blijven staan in Oranje kwam na een half uur op Chongqing. Ondanks toezeggin- 1-0 dank zij Riemens, die Werdek- gen van de Chinese autoriteiten ker in staat stelde te scoren: 0-1. In dat de koffers met een volgend de tweede helft bleek dat de Chine- vliegtuig in Kunining zouden aan- 2en evenals de Nederlanders hun komen, zat Oranje anderhalf uur beste krachten hadden gebruikt, voor de wedstrijd nog zonder kle- Floor van Duijn zette in die fase ding en schoenen. Terwijl het sta- Werdekker op het goede spoor om dion al tot de laatste plaats was be- er 2-0 van te maken. Chusi Reglero zet, deed de invloed van de gouver- bepaalde de eindstand op 3-0. neur van Yunnan en het Chinese De opstelling van Nederlandwas leger zich alsnog gelden. Hoewel Hans Suiker (DHC); René Hen- de wedstrijd een uur moest wor- driks (EDO), Anno de Kleine (Gel den uitgesteld, kon er worden afge- drop), René Versteeg (Elinkwijk), trapt. Leo Rontberg (DHC), Gerard Mole- Delegatieleider Martin Kaster- naars (Oranje Nassau) (Robert Ver mans had, gelet op de vermoeiende beek, Unitas), Rini De Groot (Wil- vliegreis en de ijle lucht, gedaan helmina '08), Floor van Duijn gekregen, dat per team vijf spelers (Quick Boys), Chris Riemens (Fle- gewisseld zouden kunnen worden. Vo Boys) (Marco Robijn, AFC), Bondscoach Ron Groenewoud be- Hans Werdekker (EDO), Rini van hoefde niet alle mogelijkheden aan Trigt (NSW) (Chusi Reglero, te spreken. Maar in het verloop van Elinkwijk). doen en alleen trachten Jan Tim man de verdere weg naar de we reldtitel te versperren. Daartoe heeft de Rus zich samen MINSK (AWFP) - De Sowjetrussi- sche schaker Rafael Vaganjan heeft uitstel gevraagd van de vierde partij voor de tweekamp met zijn landgenoot Andrej Soko- lov, die in Minsk wordt gehouden. Deze partij stond voor gisteren op het programma. Vaganjan verloor de voorgaande twee duels èn staat achter met Vz-ZVz punt. met collega en vriend Sergej Dol- matov en trainer Mark Evoretski anderhalve maand voorbereid. Een schril contrast met Timman, die na de tweekamp tegen Kasparov drie weken rust nam teneinde de schaakmoeheid die zich van hem had meester gemaakt te verdrij ven. „En dat is gelukt", aldus de Amsterdammer die de komende weken wordt geassisteerd door de Zweed Ulf Andersson. „In schaak- technisch opzicht ben ik eigenlijk nergens aan toe gekomen, lichame lijk en geestelijk ben ik nu wel weer honderd procent. Natuurlijk had ik graag een langere voorberei dingsperiode gehad, maar ik be schouw de aanvangsdatum van 15 januari niet als een nadeel dat straks wel eens doorslaggevend zou kunnen zijn". Het is een bekend verhaal: de match Timman-Joesoepov was ge pland voor 22 januari maar werd door FIDE-voorzitter Campoma- nes een week vervroegd. Mede op persoonlijk verzoek van Joesoe pov, bleek gisteren. De winnaar van het kandidatentoernooi in Montpellier vertelde: „Oorspron kelijk was het de bedoeling dat on ze tweekamp op 8 januari zou be ginnen. Uitgaande van die datum heb ik mijn verdere speelkalender samengesteld. Wanneer we op 22 januari hadden moeten starten, dan was ik met mijn agenda voor de rest van het jaar in problemen gekomep. Vandaar dat het mij re delijk leek om 15 januari als com promis te nemen". Dat Joesoepov de medewerking van Campomanes kreeg wil aller minst zeggen dat hij tevreden is over de gang van zaken zoals die de laatste tijd door de wereldschaak bond wordt bepaald. „Het is niet goed om tussentijds de regels te veranderen", zei Joesoepov, doe lend op het geharrewar rond de tweekamp tussen Karpov en Kas parov. „Ik zal me nu echter niet la ten verleiden tot het een standpunt. Je krijgt niets te horen of ik al dan niet pro- Kasparov ben". De grootmeester ontkende dan ook de geruchten die momenteel gaan over een brief die in Sowjet-schaakkringen zou circuleren en waarin enkele spe lers hun steun aan Kasparov zou den hebben betuigd. „Dat is nieuws voor mij", aldus Joesoe pov. Inmiddels wordt in Minsk de an dere halve finale afgewerkt door de Russen Sokolov en Vaganjan, wel ke laatste na drie partijen al twee punten achter staat. Een opmerke lijke ontwikkeling die zeker Tim man niet zal toejuichen. Mocht hij namelijk Joesoepov verslaan, dan wacht hem zoals het zich nu laat aanzien Sokolov als volgende op ponent. En juist tegen Vaganjan won Timman tot dusverre al zijn tien partijen. Deze vooruitblik is echter gestoeld op een wankele ba sis. Immers een overwinning van Timman op Joesoepov ligt minder voor de hand dan menigeen in Ne derland hoopt of denkt. In dé twee de helft van 1985 klom de ex-jeugd- wereldkampioen op de wereld ranglijst naar een met Timman ge deelde derde plaats achter Kaspa rov en Karpov. Beide halve finalis ten hebben momenteel een Elo-ra- ting van 2645. En ook de bijnamen van Joesoe pov spreken voor zich. Heeft hij zich hier te lande in kleine kring faam verworven als 'de muur', in de Sowjet-Unie staat Joesoepov MILAAN (DPA/AFP) - AC Milan dreigt bankroet te geraken. De in 1899 opgerichte Noorditaliaanse voetbalclub moet zijn schuldei sers vóór 31 januari tien miljard lire (ruim 17 miljoen gulden) beta len. De helft daarvan is het nog steeds niet afgeloste bedrag voor de aankoop van de Engelse spelers Ray Wil kins en Mark Hateley. Het clubbestuur, onder leiding van demissionnair voorzitter Fa rina, ziet de gefortuneerde Spvio Berlusconi als redder in nood. Berlusconi, eigenaar van drie grote Italiaanse televisiemaatschap pijen, zou bereid zijn AC voor vijftien miljard lire <25 miljoen gul den) op te kopen. Farina, die zijn zetel beschikbaar stelde na de uitschakeling van AC in het toernooi om de UEFA-beker door Waregem, vindt vijftig miljard lire (ruim tachtig miljoen gulden) evenwel een reèler bedrag waarin Murphy te kennen gaf niet verder te willen met de ploeg, ge zien de onzekere toekomst van het Nederlands vrouwenteam en ook omdat de clubs weigerden de trai ningsfrequentie te verhogen. Murphy kreeg ondanks een eer dere afwijzing door de Bondsraad uiteindelijk een technisch coördi nerende functie binnen de bond en gaat nu voorlopig ook met het vrouwenteam door, daarmee ook gehoor gevend aan een nadrukke lijke wens van de speelsters van het bronzen EK-team, die slechts Murphy als bondscoach aanvaard baar vonden. Het Nederlands vrouwenteam kan in Italië een plaats voor het A- wereldkampioenschap afdwingen dat in september in Tsjechoslowa- kije wordt gehouden. Mocht Ne derland zich voor dat evenement kwalificeren, dan wordt het even tuele aanblijven van Murphy op nieuw besproken. Omdat het Ne derlands mannenteam niet ge plaatst is voor het B-WK, dat al in april in Griekenland wordt gehou den, is over de vacature voor een bondscoach bij de mannen nog geen beslissing genomen. TILBURG (ANP) - Burgemeester H. Letschert van Tilburg wil niet dat de eerste-divisiewedstrijd Wil lem II-FC Den Haag op de vastge stelde datum zaterdag 17 mei wordt gespeeld. Dit uit vrees voor mogelijke problemen met Haagse supporters. „Gezien de te verwach ten positie op de ranglijst betreft het een wedstrijd met verhoogd ri sico", aldus een woordvoerder van de gemeente Tilburg woensdag. De hoofdcommissaris van politie heeft het bestuur van Willem II van het besluit op de hoogte gesteld. De club heeft de KNVB inmiddels twee suggesties gedaan om de wedstrijd te verplaatsen. Volgens woordvoerder Pladet zou de wed strijd op Pinkstermaandag (19 mei) of op Hemelvaartsdag (8 mei) kun nen worden gespeeld. „Dat zijn ei genlijk zondagen waarop om 14.30 uur wordt gespeeld in plaats van om 19.30 uur". Pladet zei overigens „het volste begrip" te hebben voor het besluit van de burgemeester. „Supporters komen doorgaans ruimschoots voor aanvang van de wedstrijd naar de stad en dat zou problemen kunnen opleveren voor de middenstand en het winkelend publiek", aldus Pladet EC-duel Avanti pas in februari HAZERSWOUDE (ANP) - De ta- feltennisstrijd tussen Avanti en Hrastic (JS1) uit de halve finales van de strijd om Europacup 2 is uitgesteld tot de tweede week van februari. Hrastic wilde het duel niet, zoals aanvankelijk voorzien, zaterdag in Hazerswoude spelen omdat Andrea Ojstersek, de enige international van de ploeg, ont breekt. Jan Timman en zijn opponent Arthur Joesoepov laten er geen twijfel over bestaan wie er vandaag met wit mag beginnen. De Sow jet-schaker dus, die zich anderhalve maand heeft voorbereid op de tweekamp met Timman. De Amsterdammer nam juist rust ten einde de 'schaakmoeheid' te verdrijven. "En dat is gelukt", aldus Timman. (foto ANP) beKend als 'de knots' en 'het slag schip'. Namen die ongetwijfeld zijn bedacht naar aanleiding van 's mans brede postuur maar zeker ook naar aanleiding van zijn solide speelstijl. Timman heeft in Tilburg tien partijen de kans om te bewij zen dat hij met zijn vaak als 'ro mantisch' betitelde speelwijze het slagschip kan torpederen. LEIDEN - Het Nederlands Handbalverbond heeft de over winning van het Leidse Satur- nus op De Treffers bevestigd. De club uit Krimpen aan de IJssel diende na het op 8 de cember van het vorig jaar ge speelde duel een protest in om dat volgens de club de uitslag van het duel in de derde divisie van de mannencompetitie 14- 14 was. De arbiters Jan Jansen en Ruud Hendriks noteerden evenwel 14-13 in het voordeel van Saturnus als officiële eind uitslag op het wedstrijdformu lier. Het twaalfde doelpunt zou zijn goedgekeurd, maar niet zou zijn geteld door de scheids rechters. "Ze hebben naar het midden gewezen en de mid- out laten nemen, maar zijn daarna klaarblijkelijk vergeten om dat doelpunt op te schrij ven", motiveerde secretaris Van Oostendorp de aanleiding tot het protest, dat gisteren door het Handbalverbond werd afgewezen. "Als er wordt geprotesteerd tegen een verkeerde toepassing van de spelregels is een her overweging onzerzijds moge lijk", aldus Evers van het ver bond. "Maar nu het gaat om een protest tegen van waarne ming van de scheidsrechters is dat niet mogelijk". Die arbiters op hun beurt toonden zich tij dens de vergadering van de lan delijke straf- en beroepscom missie van het verbond onwrik baar en bleven derhalve op het standpunt staan dat de wed strijd wel degelijk in 14-13 was geëindigd. Dit tot teleurstelling van De Treffers dat aan het einde van de race om het kampioenschap in de derde divisie G wel eens net dat ene punt te kort zou kunnen komen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11