LEIDSCH DAGBLAD IJSKOUD 50%EXTRA KORTING. Harde storm jaagt schip op de kust Lange duur werkloosheid is fnuikend voor jongeren DE BIJENKORF PRIJST BETER AF Vrachtvaarder strandt bij Wassenaar Kerkontruiming met politie mag Aids tast ook hersenen aan Leidse (78) mishandeld en beroofd Amerika hield zeker twaalf ondergrondse kernproeven geheim Organisator Parijs-Dakar omgekomen Nü2.79 WOENSDAG 15 JANUARI 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37909 NEEM NU EEN ABONNEMENT! Op alle al zwaar afgeprijsde artikelen in de Bijenkorf krijgt u nog eens 30% extra korting* Dat wordt dus heel veel halen en vrijwel niets betalen. Die extra korting geldt alleen donderdag 16. vrijdag 17 en zaterdag 18 januari. M.u.v. de afd. Boeken/Platen en aid. Goud Voordeel. Apple MAGISTER I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! 1 per maand 22,70 lj per hall |aar 134,90 (alléén mogelijk mei automatische betaling) per jaar 256.90 per kwartaal 67,45- uw voorkeur aankruisen 1 De eerste 2 weken kri/gt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam Straat Postcode/Plaats Teletoon (ivm controle bezorging U kunt deze bon opsturen naar het Leidach'Alphens Dagblad, Antwoordnummer 100S0. 2300 VB Lelden In plaat» vin opstufn. kunt u ook evn bellen: (071 )-144941 Winterse buien. Wisselend bewolkt en winterse buien. Minimumtemperatuur rond min 1 graad, middagtemperatuur ongeveer 4 graden. Matige noordwestenwind, maar aan de kust en op het IJsselmeer krachtig. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: wisselvallig en van tijd tot tijd regen. Middagtemperatuur vrijdag ropd 4, daarna omstreeks 7 graden. 16 januari 1986 Zon op: 08.41 uur, zon onder: 16.58 uur. Maan op: 11.28 uur, maan onder PARIJS (GPD) - Thierry Sabine, de organisator van de rally Parijs- Dakar, is gisteravond bij een heli kopter-ongeluk om het leven geko men. Samen met Sabine vonden ook de vier andere inzittenden, on der wie de Franse popzanger Da niël Balavoine en de journaliste Nathalie Odent de dood. De helikopter, die een verken ningsvlucht uitvoerde, stortte acht kilometer van Gourma-Rharous neer nadat hij een zandduin had geraakt. Het overlijden van Thierry Sabine, die 36 jaar is geworden, zal geen gevolgen hebben voor de ral ly. Sabine heeft altijd gezegd dat 'zijn' rally doorgang moest vinden, ook als hemzelf iets zou overko- BREDA - De Bredase rechtbank heeft vanochtend bepaald dat het kerkbestuur van de Heilige Hart- kerk in Breda de bezetters door de politie mag laten verwijderen. Op 9 januari had de rechter de bezetting al onrechtmatig verklaard, maar geen politiedwang opgelegd. De bezetters verklaarden toen vrijwillig te zullen vertrekken, maar deden dat niet, waarop het kerkbestuur de rechter alsnog om politiedwang vroeg. HARLINGEN/VLIELAND (ANP) - Een aantal passagiers op de veerboot Vlieland heeft door de storm de nacht nood gedwongen aan boord doorge bracht. De boot met tientallen reizigers kon gisteravond niet in de haven van Vlieland af meren omdat de kade volledig blank stond. De kapitein be sloot daarop terug te varen naar Harlingen. Sommige rei zigers besloten op de banken van de boot de nacht slapende door te brengen. Vanmorgen, toen het water weer was ge zakt, is de boot opnieuw ver trokken. (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR - De krachtige storm die vannacht woedde, heeft vanmorgen vroeg het Griekse vrachtschip Rio Grande (15.000 ton) op het strand bij Wassenaar geworpen. De 27 opvarenden (drie Grieken en 24 Zuidkoreanen) zijn met twee helikopters van de marine van boord gehaald. Niemand van de zeelieden raakte gewond. Test niet betrouwbaar DEN HAAG (ANP) - Aids blijkt behalve het natuurlijke afweer systeem ook de hersenen aan te tasten. Amerikaanse medici hebben de aanwezigheid van het virus in de hersenen aange toond en patiënten blijken aan voortgaande dementie te lij den. Ondanks positieve berich ten is een geneesmiddel nog niet in zicht. Bloedproeven voor het opsporen van aids blij ken bovendien achteraf niet ge heel betrouwbaar. De ontdekking dat het virus ook in de hersencellen door dringt legt een rem op het vin den van een vaccin. Het is erg moeilijk een medicijn te ont wikkelen dat zonder enig ge vaar in de hersenen de strijd te gen het virus kan aanbinden. Een groep van Franse artsen kondigde onlangs aan een aids- therapie te hebben gevonden maar proeven hebben uitgewe zen dat ook dat geen doorbraak betekent. De aids-bloedtest blijkt bo vendien niet geheel betrouw baar. Een onderzoek van de Amerikaanse Harvard-univer- siteit heeft aangetoond dat ze ker 5 procent van met het aids- virus besmette mensen aan de gebruikelijke test 'ontsnapt'. Zij zijn weliswaar door het vi rus geïnfecteerd, maar hebben nog geen anti-stoffen geprodu ceerd. Anderen maken om nog onbekende reden helemaal geen anti-stoffen aan. Het gestrande schip trok vanochtend al veel bekijks. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Een 78-jarige vrouw is afgelopen nacht in haar woning op de hoek van de Willem de Zwijger laan/Margrietstraat mishandeld en beroofd door drie met bivakmut sen getooide mannen. Met pijn aan kaak en neus werd zij overge bracht naar het AZL. De mannen waren de woning binnengedrongen door de keuken deur te forceren. Bij hun speur tocht door het huis kwamen zij ook in de slaapkamer van de vrouw te recht. De bejaarde werd wakker op het ogenblik dat de inbrekers heel even het licht aandeden. Toen het drietal de vrouw in bed zag liggen, liepen ze op haar toe, gaven haar enkele klappen en bonden haar handen vast. Vervolgens ontdeden zij de vrouw van de gouden ringen, gouden armband en het horloge dat zij droeg. Verder stalen ze een portemonnee met enkele honder den guldens en maakten zich uit de voeten. De geboeide vrouw zag kans de voordeur te bereiken en de boven buren te alarmeren. Het buurton derzoek dat de politie afgelopen nacht heeft ingesteld, heeft nog niets opgeleverd. Van de daders is slechts een vaag signalement be kend. ADVERTENTIE MEUBELS VOOR HALT GELD Oude Wetering - Ann Christian Art, meubelproduktie- en importbedrijf aan de Kerkstraat 82 alhier, stopt haar toonkameraktiviteiten voor de groothandel. Daarom stelt zij sinds enige tijd haar totale toonkamercollectie aan particulieren beschikbaar voor de helft van de prijs. Dit betekent dat van de toch al laag geprijsde, stuk voor stuk puntgave kwaliteitsmeubelen, nog eens 50% afgaat. Om u een paar voorbeelden te noemen: Originele rankenkast van f 4.695,- voor f 2.350,--; prachtige eiken secretaire van 795,- voor f 398,--; 4 zware eiken eethoekstoelen van f 1.580,-- voor 1 790,-; 4 grenen stoelen van f 800,- voor f 320,--; eiken tv-meubel met video mogelijkheid van f 538,-- voor 1 269,--; schitterende eiken schommelstoel van f 690,- voor f 345,-. U kunt verder nog te kust en te keur in bankstellen, salontafels, eethoek- tafels, fauteuils enz. enz. Wie nu binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vrijdag en zaterdag vanaf 11.00 uur 's morgens, aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering. Vrijdagavond koopavond. Het schip kreeg op twee kilometer uit de kust tussen Katwijk en Scheveningen met motorpech te kampen. Hoewel slepers alles in het werk stelden om de Rio Gran de zo ver mogelijk van het strand te houden, slaagden deze pogingen niet. De tros, waaraan het vracht schip op sleeptouw was genomen, brak. Later sloeg ook het anker los waardoor de Rio Grande steeds dichter naar de kust werd gestuwd. De reddingboot Bernard van Leer hield toen al een oogje in het zeil. Omstreeks zes uur vanochtend stegen twee Lynx-helikopters van het marine-vliegveld De Kooy in Den Helder op om de bemanning van boord te halen. De opvarenden werden in de duinen bij Wassenaar gedropt en later met politiewagens naar het hoofdbureau in Den Haag vervoerd. Hier kregen ze droge kle ren en koffie. In de loop van de ochtend zijn de opvarenden in Rot terdam onderdak gebracht. De kapitein van de vrachtboot - die met lege containers was gela den - kon nauwelijks worden ver hoord over het voorval, omdat hij, volgens de politie, volstrekt in de Specialisten in conflict met Van der Reijden UTRECHT (ANP) - De Landelijke Specialistenvereniging overweegt De opvarenden van de bij Wassenaar gestrande vrachtvaarder Rio Grande konden vanochtend in hel Haagse het akkoord met het kabinet op te politiebureau wat op verhaal komen voor zij naar Rozenburg vertrokken. (foto anpj zeggen nu staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) heeft gezegd de specialistentarieven te willen verlagen. De specialisten zouden tot en met 1986 jaarlijks 55 miljoen inle veren om jonge specialisten aan de slag te helpen. Volgens Van der Reijden hebben de specialisten en kele tientallen miljoenen guldens te weinig ingeleverd en zijn er nog maar 60 specialisten bijgekomen. De LSV zegt 200 jongeren aan werk te hebben geholpen en zegt dat het streefbedrag wel degelijk is gehaald. Ook ontbreekt overeenstem ming over de afschaffing van de goodwill (bedragen die worden be taald bij het overnemen van een praktijk). Aan een eveneens afge sproken functiewaarderingsonder- zoek is nog niet eens begonnen. Verder is er onenigheid over het norminkomen voor specialisten. Volgens Willem de Kruif, een van de vliegers, was het van boord halen van de mensen zeker geen routineklus. "De golven", zegt hij, "waren zeker twintig meter hoog waardoor wij niet dicht genoeg bij de boot konden komen. Het gevaar bestond dat er water in de motoren zou komen. En dan stort de heli naar beneden. Ondanks dat de zee ruw was, was er absoluut geen sprake van paniek onder de be manning. De voorlaatste man deed zelfs het licht op het dek nog uit. Dan is er geen panieksituatie. Echt gevaar liepen de opvarenden ook niet. Ze zagen eruit als verzopen katten, maar stonden wel tegen het watergeweld beschermd". Wanneer er een poging wordt ge daan om het vrachtschip vlot te trekken is niet bekend. Vooralsnog ligt het daarvoor te hoog, menen deskundigen. De Duitse kustvaarder 'Vera Rambow', die gisteren een brug tussen Oudega en Drachten ramde, is aan de ketting gelegd. De vijftig bewoners van het eiland moeten nu met een pontje worden overge zet om op het vasteland te komen. Het burgwachtershuisje werd door de klap meters verschoven. Scha de: vijf miljoen gulden. De provinciale weg Apeldoorn- Arnhem lag vanmorgen over enke le honderden meters bezaaid met glas en vlees. Een vrachtwagen met frisdrank begon te slingeren waardoor de vleeswagen tegen een boom botste. Twee personenauto's raakten ook bij de aanrijding be trokken. WASHINGTON (Rtr./AP) - De Verenigde Staten heb ben sinds 1980 in het ge heim zeker twaalf en moge lijk zelfs negentien onder grondse kernproeven uitge voerd. Dat schrijft de mi lieugroepering Defensie raad voor Natuurlijke Rijk dommen (NRDC) in een vandaag verschenen rap port. Een woordvoerder van het minis terie van energie, dat proeven met kernwapens doet in een afgelegen gebied in de woestijn, bevestigde dat sommige kernproeven „om veiligheidsredenen" inderdaad ge heim zijn gehouden. Hij wilde geen commentaar geven op de schatting van de NRDC van het aantal. „Er is geen reden de Sowjets te vertellen wat wij doen", zei hij. Volgens de milieubeweging blijkt dat de regering-Reagan het onderzoek naar kernwapens heeft versneld, hoewel officiële cijfers de indruk geven dat er evenveel proe ven zijn verricht als onder presi dent Carter. Acht van de verzwegen proeven konden worden bevestigd op grond van gegevens van de Ameri kaanse Geologische Dienst of van het Hagfors Observatorium in Zweden, die deze proeven in 1983 en 1984 registreerden, aldus het verslag. Ten minste vier proeven zijn de meetapparatuur kennelijk ont gaan, waaruit kan worden afgeleid, aldus het rapport, dat hiervoor kleine atoomladingen zijn ge bruikt. De milieubeweging oppert dat de kleine atoomproeven ver band zouden kunnen houden met het Star Wars-project. Klachtenstroom over het Dalkon-schildje DEN HAAG (ANP) - De Consu- mentenbond wordt overstelpt met telefoontjes van vrouwen die pro blemen hebben gehad met het voorbehoedsmiddel het Dalkon- schildje. Vanmorgen waren er al 600 telefoontjes binnengekomen. "De vrouwen komen met trieste verhalen over infecties, eileider operaties en vergevorderde zwan gerschappen die door complicaties moesten worden afgebroken, aldus een woordvoerster van de bond. Het Dalkon-schildje werd in de jaren zeventig toegepast maar uit de handel genomen na klachten over ernstige infecties. Volgens de Consumentenbond hebben naar schatting zo'n 40.000 vrouwen dit spiraaltje gebruikt. Toen bekend werd dat gedupeer de vrouwen schadeclaims kunnen indienen bij de Amerikaanse rech ter bood de Consumentenbond zijn diensten aan. Peter Post hoopt met nieu we opzet de Zesdaagse van Rotterdam te kunnen red den. PAGINA 13 Pas opgekomen militairen moesten naakt in vrieskou staan. PAGINA 5 Het Pentagon heeft bere kend dat er voor een inva sie in Libië 90.000 man no dig zijn. PAGINA 7 Bonden zijn er principieel tegen en zien ook geen noodzaak voor werken op zaterdag. PAGINA 9 1 Leidse schouwburg gereed voor tv-opnamen 1,2,3- show. PAGINA 23 Zo voordelig vind je Suske en Wiske nergens. Dit is dan ook de kans om een verzameling te beginnen of uitte breiden. Per stripboek DEN HAAG (ANP) - Niet het ge brek aan opleiding is de belang rijkste factor bij (langdurige) werk loosheid onder jongeren, maar juist de lange duur van de werk loosheid vermindert de kansen op de arbeidsmarkt sterk. Jonge ren die ouder zijn dan 22 jaar zijn naar verhouding veel vaker lang durig werkloos. Dat is de conclusie uit een onderzoek dat is gehouden in opdracht van de Organisatie voor Strategisch Arbeidsmarkton derzoek. Een jongere die een goede oplei ding heeft, maar al lange tijd werk loos is heeft een slechtere kans op de arbeidsmarkt dan iemand die minder goed is opgeleid, maar kor ter geen baan heeft. In de groep langdurig werkloze jongeren zitten ook jongeren met een voltooide technische opleiding, naar wie in het algemeen veel vraag is, aldus OSA. Het tekort aan banen voor jonge ren wordt fnuikend genoemd. Het leidt niet alleen tot grote werkloos heid, maar tot veel langdurige werkloosheid, een spiraal die moeilijk te doorbreken is. Banen scheppen voor jongeren moet dan ook de hoogste prioriteit hebben. De onderzoekers zeggen verder dat uit hun onderzoek blijkt dat jongeren die langere tijd werkloos zijn zich niet afkeren van de nor men en waarden die in onze maat schappij belangrijk worden gevon den. Langdurig werkloze jongeren vinden werk even belangrijk als werkende jongeren en ze geven aan er veel voor over te hebben om aan de slag te komen. Door de sterke gerichtheid op het belang van werk, zijn werkloze jongeren veel ontvredener met hun leven dan werkende jongeren. Slechts 39 procent van de werkloze jongeren voelt zich tevreden met zijn leven, terwijl dat bij werkende jongeren 83 procent is, aldus het onderzoek.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1