'Zaterdag moet werkdag worden' Fors verlies Brink Molyn Japan is 'testmarkt' Philips Industrie: kosten nog te hoog Export tuinbouwprodukten passeert grens 10 miljard In elk geval nog een jaar steun voor scheepvaart Overnemingen moeten verder worden beperkt 'Verbeteren kwaliteit van tv-ontvangst is niet slecht' Aanschaf auto in buitenland is goedkoper Bond wil garantie voor Gero-personeel in Zeist 'Hier wordt de mode gemaakt en daar moet je bij zijn' EUZ DINSDAG 14 JANUARI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 AMSTERDAM (ANP/GPD) - Bij onderhandelingen over arbeidstijdverkorting moet verlenging van de totale bedrijfstijd als absolute voorwaarde voorop staan. In De tijd dat hogere produktie wordt bereikt door middel van fabrieksuitbreiding is voorbij. Zaterdagarbeid, dus verlaging van de arbeidskosten per produkt, is nodig om te kun nen concurreren met het buitenland. DEN HAAG (ANP) - De export van tuinbouwprodukten heeft vorig jaar voor het eerst in de geschiede nis de grens van tien miljard gul den gepasseerd. Dat is twintig pro cent van de totale agrarische ex port. Dat heeft voorzitter ir. J.E.C. Spithoven van de produktschap- pen voor Groente en Fruit en Sier gewassen vandaag bekend ge maakt. Volgens Spithoven is de sterke marktpositie bereikt doordat de Nederlandse tuinbouw het hele jaar door een zo breed mogelijk pakket produkten van uitstekende kwaliteit tegen een redelijke prijs kan aanbieden. De tuinbouwprodukten vallen uiteen in sierteeltproducten (snij bloemen, potplanten, bloembollen en boomkwekerijprodukten) en groenten en fruit (vers en ver werkt). De export van sierteeltpro- dukten steeg met twaalf procent tot 4,9 miljard gulden, die van groenten en fruit met zeven pro cent tot 5,5 miljard gulden. In de laatste zijn ook de cijfers van door voerhandel verwerkt. In 1985 ging het om 1,6 miljard gulden. Volgens Spithoven moet de toe nemende rol van Nederland in de doorvoerhandel positief worden beoordeeld. Het biedt de mogelijk heid het hele jaar door een zo breed mogelijk pakket produkten te leve ren, de bedrijfsvoering wordt ge optimaliseerd en het gaat om pro dukten (bij voorbeeld zuidvruch ten en duurdere vruchtesappen) die niet concurrerend zijn voor het Nederlandse produkt, zo meent hij. Spithoven waarschuwde tegen een mogelijke areaaluitbreiding in de tuinbouw die het gevolg zou kunnen zijn van de problemen in de Europese akkerbouw. Het is tot nu toe vrij goed gelukt de produk ten tegen een gemiddeld aanvaard bare prijs te sleten, maar bij uit breiding en dus meer produktie zou dat in gevaar kunnen komen. In de groente- en fruitsector (uien, champignons) zijn volgens de voorzitter van beide schappen al verzadigingsverschijnselen zicht baar. Alleen in de sierteeltsector is nog enige ruimte voor areaaluit breiding. Kwaliteit van de produkten blijft daarbij een van de sterkste troeven van de Nederlandse tuinbouw. Met de kwaliteitsvoorschriften mag daarom volgens Spithoven niet worden geschipperd. De enkeling die er de hand mee licht en daar mee een bepaalde export voor de hele bedrijfstak in gevaar zou kun nen brengen verdient geen enkele consideratie. Bij het aanbieden van kwalitatief uitstekende produkten mag het binnenland niet worden overgeslagen, aldus Spithoven. De komende tijd moet bijzondere aan dacht worden besteed aan de kwa liteit van boomkwekerijprodukten (virusvrij), champignons, uien en appelen en peren. Dat is de mening van onderne mend Nederland, zoals die gisteren naar voren kwam tijdens de jaar lijkse nieuwjaarslunch van de Ne derlandse Participatie Maatschap pij (NMP). Daarbij gaven vijftien topmensen uit het bedrijfsleven hun visie op het jaar 1986. Bestuursvoorzitter G.A. Reu- dink van Nijverdal-ten Cate memo reerde, dat in de overvolle Europe se markt van investeringen in uit breiding van de massaproduktie geen sprake kan zijn, hoewel bij Nijverdal-dochter Nicolon zowel de Nederlandse als de Amerikaan se vestiging over een overvolle por tefeuille beschikken. In de VS zorgde een uitbreiding van de bedrijfstijd tot zeven dagen in de week voor een verdubbeling van de winst. In Nederland heeft een jaar onderhandelen met de bonden nog geen vruchten afge worpen, aldus Reudink. Ook presi dent-directeur E.J. van der Hagen van Nutricia in Zoetermeer bena drukte dat investeringen gericht moeten zijn op een verlaging van de arbeidskosten en verhoging van de doelmatigheid. Volgens directeur P. Schwencke van de NPM breiden bedrijven steeds vaker uit door overnames, met name in het buitenland. Ook verschuiven de accenten steeds meer naar investeringen in kwali teit, die wel leiden tot verbetering van de concurrentiepositie maar nauwelijks tot meer werkgelegen heid. Wat dat betreft kan arbeids tijdverkorting wel een gunstig ef fect hebben, mits die gepaard gaat met bedrijfstijdverlening. Topman W. Bosselaa*» van me taalbedrijf Polynorm meende dat in zijn bedrijf automatisering en robotisering zal leiden tot een ster kere positie. Polynorm investeert dit jaar 30 miljoen extra boven de gebruikelijke 12 tot 15 miljoen gul den om uit te groeien tot een 'uniek' technisch bedrijf in Euro pa. Bosselaar rekent op een uit breiding van het aantal werkne mers met vijf tot tien procent. Hij bepleitte snellere fiscale afschrij vingen om bij te kunnen blijven. Machines en apparatuur veroude ren steeds sneller. In het algemeen toonden de be drijven zich optimistisch over 1986. Directeur Schwenke van de NPM zei binnen afzienbare termijn een zeer forse toename van de in vesteringen te verwachten, ook ge let op de spaarpotjes die bij de be drijven zyn gevormd. „Het geld gaat een keer in de zak branden", aldus Schwenke, die een aantal factoren noemde voor het gunstige investeringsklimaat: de lage infla tie, een relatief matige rente, enige economische groei, enige daling van de werkloosheid en records op de effectenbeurs. In 1984 namen de investeringen met 36 p'rocent toe en vorig jaar met bijna 20 procent. Dit lijkt een belangrijke toeneming, maar de DEN HAAG (ANP) - De Neder landse zeescheepvaart kan nog ten minste een jaar rekenen op inves teringssteun die "in aanzienlijke mate" overeenkomt met de huidi ge steun. Ook indien binnenkort de wir-subsidie voor verliesgeven de bedrijven wegvalt, de zoge noemde negatieve wir. Een wets ontwerp van die strekking ligt klaar en wordt van kracht zodra het kabinet besluit tot afschaffing van de negatieve wir. Dit kabinets besluit wordt binnen twee weken verwacht. Dit heeft minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) gisteren desgevraagd gezegd naar aanlei ding van een rapport van de reders in de grote en kleine handelsvaart percentages hebben betrekking op een zeer laag uitgangspeil. Voor 1986 is een verdergaande stijging met 9 procent de verwachting. Daarmee blijven de investeringen nog op een relatief laag niveau van 3,5 procent van het nationale inko men tegen 9,5 procent in de jaren zestig. De Nederlandse Participatie Maatschappij NPM had een uitste kend 1985. De winst ging van f 53 miljoen naar f 56 miljoen. Er werd voor f 83 miljoen in elf bedrijven gestoken. Zeven deelnemingen zijn beëindigd: het totale aantal is nu 110. NPM beschikte aan het be gin van het nieuwe jaar al over een investeringsruimte van f 100 mil joen. Topman Unilever: AMSTERDAM (ANP) - De golf van overnemingen van grote bedrijven in met name de Verenigde Staten moet verder aap banden worden gelegd. Ze dreigt te leiden tot ver zwakking van de concurrentie kracht van de betrokken bedrijven en een krediet-crisis. Dit zei F. Mal- jers, voorzitter van de raad van be stuur van Unilever, gisteren in Am sterdam. Tijdens een lunchbijeenkomst van de Amsterdamse afdeling van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel keerde hij zich tegen die overnemingen die niet ingegeven worden door de be langen van de betrokken bedrij ven. Een aantal personen en instel lingen, zoals de zogenoemde in vestment bankers en de verkopers van de zogeheten junk bonds, heeft er een blijvend belang bij dat hoe dan ook overnemingen blijven plaatsvinden. Zy zullen druk blij ven uitoefenen om beperkende maatregelen te voorkomen, aldus Magers. De overnemingsgolf van de jaren tachtig onderscheidt zich van de drie voorgaande doordat de om vang van de verwervingen veel groter is, doordat er slechts zelden sprake is van de vorming van fi nanciële groeperingen en doordat de overnemer soms veel kleiner is dan zijn doelwit. In het laatste ge val wordt de financiering geregeld met "junk bonds", obligaties met een hoge rente maar zonder veel zekerheid. De enige waarborg is ei genlijk de waarde van het over te nemen bedrijf. Magers noemde de ze ontwikkeling de gevaarlijkste vandaag de dag. Volgens Maljers kan de Ameri kaanse overheid actie ondernemen tegen overnemingen die niet wor den ingegeven door de belangen van de bedrijven zelf door de anti trustwetgeving, die nu zeer liberaal wordt uitgelegd, stringenter toe te passen. De commissie die toeziet op de effectenbeurs, de SEC, zou maatregelen moeten treffen om te voorkomen dat aandeelhouders verschillende prijzen krijgen voor eenzelfde aandeel. De fed, het stel sel van de centrale banken, heeft inmiddels voorstellen gedaan om het verschijnsel van de junk bonds tegen te gaan. De heer Planken toont het materiaal aan zijn advocaat, mr. B. Moszkowicz uit Roermond DEN HAAG (GPD) - Er is niets on rechtmatigs aan het verbeteren van de ontvangstkwaliteit van een televisie-programma. Dat was de kern van het betoog van raadsman mr. B. Moszkowicz die gisteren tij dens een kort geding voor de presi dent van de Haagse rechtbank op trad namens het Haagse bedrijf in radio- en televisieonderdelen Meek It. Het geding was aangespannen door de enige exploitant van abon- nee-tv in Nederland, FilmNet- ATN, die wil bereiken dat Meek It ophoudt met het verstrekken van bouwpakketten voor een decoder waarmee het abonnee-tv-program- ma ongestoord kan worden ge volgd. Rechtbankpresident mr. J. J. Brinkhof doet uiterlijk 20 janua ri uitspraak. De Haagse firma levert al enige jaren voor een kleine 300 gulden een zogenaamde "hoogfrequentie- ontvanger" die geschikt is voor verschillende doeleinden waaron der het decoderen van atv-pro- gramma's. DUSSELDORF De grote watersportbeurs "Boot '86" opent komend weekeinde haar poorten. Er worden 300.000 bezoekers verwacht op het Düsseldorfse tentoonstellingsterrein. Grote trekpleister is weer het duik- bassin. (foto anpi DEN HAAG (ANP) - Aanschaf van een nieuwe auto in het bui tenland kan de Nederlandse consument vele honderden tot ettelijke duizenden guldens schelen. Garantie en service op de zelfstandig ingevoerde auto mogen geen probleem vormen omdat fabrieksgarantie op grond van richtlijnen overal binnen de Europese Gemeen schap moet worden verleend. De Consumentenbond heeft dit vandaag bekend gemaakt. De bond heeft vastgesteld dat het voordeel niet alleen bij aankoop van een dure auto kan worden behaald. Zo kocht de consumentenorganisatie in België een auto die in ons land nog geen 13.000 gulden kost en behaalde daarop een netto- voordeel van ruim 2100 gulden. De bond heeft een actiewijzer uitgegeven onder de titel „Auto goedkoop uit het buitenland". Daarin wordt uitgelegd hoe het zelf importeren van een auto in zijn werk gaat. Er staan bij voorbeeld de noodzakelijke douane-formulieren in afge drukt, met duidelijke toelich tingen. Bestuurslid W. Brink uit functie ontheven AMSTERDAM (ANP) - Brink Mo lyn, producent van verf en druk inkt, heeft over 1985 een verlies ge leden van ongeveer twaalf miljoen gulden. Oorzaak van het verlies waren grote onverwachte stroppen in Saoedie-Arabië en, in iets min dere mate, in de Verenigde Staten. Dit bericht werd gisteren naar bui ten gebracht door de raad van com missarissen. Het enige bestuurslid van Brink Molyn, ir. W. Brink, is voor onbepaalde tijd uit zijn func tie ontheven. Er is een herstelplan opgesteld dat wordt uitgevoerd door de di rectie en twee gedelegeerde com missarissen. De voorzitter van de raad van commissarissen, mr. D.A. Slager deed gisteren uit de doeken dat het bedrijf sinds begin decem ber is geconfronteerd met een strop van 11,3 miljoen gulden in Saoedie Arabië. Die is veroorzaakt doordat het Britse aannemingsbedrijf Laing Wimpey onverwacht is weggelo pen uit een Saoedische aannemers combinatie, waarvoor Brink Molyn als onderaannemer verfwerkzaam- heden verrichte. Laing Wimpey was de centrale maatschappij uit de aannemers combinatie. Het vertrek van het Britse bedrijf laat Brink Molyn met omvangrijke oninbare vorderingen zitten, die inclusief voorzieningen om de onderaannemerstak van Brink Molyn in Saoedie Arabie op te heffen op 11,3 miljoen gulden komen. Daarenboven moet het concern een verlies van vier miljoen gulden nemen op de autolakkenfabriek in de Verenigde Staten. Deze sector levert al jaren verlies op en de com missarissen hebben daarom beslo ten deze fabriek hetzij te sluiten, hetzij te verkopen. Boven dit alles moet Brink Molyn haar vermogen met vier miljoen gulden verminde ren wegens koersverliezen op de Saoedische en Amerikaanse deel nemingen. Het eigen vermogen be droeg 31 december 1984 ruim 39 miljoen gulden. Brink Molyn wil tevens proberen in de komende periode Sipco ge deeltelijk te verkopen. Volgens Slager bestaat daarvoor reële be langstelling. Hij ontkende dat dit nodig zou zijn omdat de Neder landse moeder in liquiditeitspro blemen zou zyn geraakt. Hij legde er de nadruk op dat de Nederlandse kern van het bedrijf gezond is. Die heeft over 1985 tus sen drie miljoen en 3,5 miljoen gul den winst opgeleverd, waardoor het verlies van 11,3 miljoen in Sa- oedi Arabië plus 4 miljoen in Ame rika nog gedrukt wordt tot 12 mil joen gulden. Niet duidelijk werd of ir. Brink nog ooit op zijn stoel zal terugke ren. Het is niet uitgesloten, zo zei Slager. Het vertrek van Brink Mo- lyns enige bestuurslid schreef hij toe aan verschillen van inzicht over de vraag hoe de problemen in Sa oedie-Arabië en de Verenigde Sta ten moeten worden opgelost. Brink heeft altijd in de activiteiten daar geloofd, het valt niet mee om op korte termijn over te schakelen van opbouw van die activiteiten naar afbraakervan, aldus Slager. Groei Het bruto nationaal produkt van West-Duitsland is in 1985 gegroeid met 2,5 procent tegen 2,7 procent in 1984, zo heeft het Westduitse bu reau voor de statistiek gisteren meegedeeld. De waarde van het bruto nationaal produkt nam toé van 1,57 biljoen mark (1,75 biljoen gulden) in 1984 tot 1,83 biljoen mark (2,04 biljoen gulden) vorig jaar. Volgens het bureau voor de statistiek was de daling van het groeipercentage voornamelijk te wijten aan het afnemen van de acti viteiten in de bouwsector. TOKIO - Philips gaat de investe ringen in Japan fors opvoeren om in dit land ook op het gebied van radio en tv een aandeel te verove ren. Volgens de Philips-directeur voor het Verre Oosten, H. Th. Hoksbergen, is het van het groot ste belang dat het Nederlandse concern ook deze produkten test op de meest concurrerende markt ter wereld. door Marien van den Bos Wat Parys is voor de 'haute cou ture' is Japan voor de consumen- ten-elektronica, zo meent Hoksber gen. „Daar wordt de mode ge maakt en daar moet je bij zijn. Dat kun je niet uit alleen vanuit Eind hoven bekijken". De fabricage van video-apparatuur dreigt volgens hem een volledig Japanse aangele genheid te worden. Naast Philips is tot nu toe alleen het Franse Thomsen als niet-Japans concern overeind gebleven. Op dit moment verkoopt Philips onder eigen naam alleen koffiezet- en scheerapparaten en gespeciali seerde medische en professionele apparatuur. Ook levert het concern muziek (Polygram), geluidsappara tuur (Marantz) en elektronische on derdelen via een samenwerking met het Japanse Matsushita. In de nieuwe opzet zal ook video-appara- tuur deel moeten gaan uitmaken van het pakket van het in 1981 door Philips opgekochte Marantz. Dat was toen geen al te gezonde onderneming, geeft Hoksbergen toe. „Maar er is nu orde op zaken gesteld en we gaan nu de investe ringen daar uitbreiden om onze po sitie op dit gebied in Japan te ver groten". Hij verwacht dat Marantz, met 1500 werknemers, over twee jaar winstgevend kan zijn. Philips overweegt de nieuwe produkten onder eigen naam te gaan verkopen teneinde de geringe naambekendheid van Philips bij de Japanners te vergroten. Het ge sloten karakter van de distributie van de artikelen, die vuur de helft in handen is van de grote Japanse elektronica-concerns, zal er echter voor zorgen dat het marktaandeel van Philips op het gebied van de consumenten-elektronica nooit erg groot zal worden. Hoksbergen meent dat een marktaandeel van zo'n 5 tot 6 pro cent voldoende is om „in de markt te kunnen blijven" en met succes te kunnen inspelen op de wensen van deze uiterst concurrerende markt met ongeveer 120 miljoen consumenten. Nog een pro bleempje daarbij is het aantrekken van de beste technici uit Japan Produktie superchip in Hamburg HAMBURG (Rtr) - Philips gaat haar fabriek in het Westduitse Hamburg inrichten voor de produktie van een nieuwe generatie geïntegreerde schakelingen (chips). Dat heeft Allgemeine Deutsche Philips Industrie, een Westduitse dochter van Philips, bekend gemaakt. De plannen maken deel uit van een groter project van Philips en het Westduitse Siemens voor de ontwikkeling van chips met een zeer grote capaciteit, waarmee beide elektronicaconcerns de concurrentiestrijd met Japan en de Verenigde Staten willen aangaan. Philips hoopt via het „superchip-project" in de toekomst in staat te zijn om geïntegreerde schakelingen te maken die een miljoen informatie-een heden (bits) kunnen opslaan. Dat is een veelvoud van de hoeveelheid bits die de huidige chips kunnen bevatten. Siemens' plannen gaan nog ver der. De Westduitse elektronica-gigant mikt namelijk op de produktie van geïntegreerde schakelingen die vier miljoen bits kunnen opslaan. De totale kosten van het „superchip-project" worden geraamd op drie miljard mark. Bijna de helft van dit bedrag zal worden besteed aan de bouw van drie fabrieken. De rest is bestemd voor onderzoek en ontwik keling. hangt volgens de Philips- directeur in belangrijke mate sa men met de aard van de Japanse werknemers, die in principe een baan voor het leven kiezen en daar om liever bij een groot Japans be drijf onderdak zoeken. Ook de gro te Japanse bedrijven hebben trou wens problemen met het vinden van voldoende hooggekwalificeer de arbeidskrachten. Het versterken van de presenta tie in Japan betekent volgens Hoksbergen niet dat ook het zwaartepunt van het basisonder zoek van Philips uit Europa zal verdwijnen. Wel zou het verder ontwikkelen van bepaalde produk ten voor de specifieke Verre-Oos- tenmarkt het beste ook in Japan plaats kunnen vinden, omdat, al dus Hoksbergen, „de trends van de ontwikkelingen hier veel eerder zichtbaar zyn dan elders" en je bo vendien „midden in de markt moet zitten om de bedoelingen van de concurrent te weten". Zo zal Philips een harde dobber krijgen met de compact-discappa- ratuur, waarvan de prijzen in Ja pan behoorlijk aan het zakken zijn. Philips verwacht echter nu al een behoorlijk succes van de nieuw ontwikkelde combinatie van com pact disc en beeldplaat (laser vi sion), terwijl waarschijnlijk ook de kleinere compact disc-spelers, die in Japan veel verkocht worden, in het pakket zullen worden opgeno- ZOETERMEER (ANP) - De Indus triebond FNV heeft economisch gezien geen bezwaar tegen het overnemen van Gero in Zeist door Van Kempen en Begeer. Toch kan de bond niet met deze voorgeno men transactie instemmen als er geen garanties komen voor de der tien werknemers op het hoofdkan toor van Gero in Zeist, die allemaal al meer dan 30 dienstjaren hebben. Districtsbestuurder W. Brand van de Industriebond heeft dit gisteren meegedeeld na een gesprek met Van Kempen en Begeer over de i van Gero. Van Kempen en Begeer (goud, zilver en bestek) telt 70 werkne mers, Gero, met productiebedrij ven in Nieuw Weerdinge en het Belgische Reppel (pannen) bijna 100. Tydens het overleg met de bond is toegezegd dat de fusie geen na delige gevolgen zal hebben voor de werkgelegenheid in Nederland. De produktiebedrijven van Gero in Nieuw Weerdinge en van Van Kempen en Begeer in Zoetermeer blijven vooralsnog aparte eenhe den met eigen arbeidsvoorwaar den. Verworven rechten zullen worden gerespecteerd. Na onge veer een jaar zal worden bekeken of een aanpassing nodig is, maar Van Kempen en Begeer heeft vol gens Brand toegezegd dat dit niet tot een verslechtering zal leiden. Het hoofdkantoorn in Zoeter meer blyft bestaan, maar de toe komst van dat van Gero in Zeist is nog onzeker. Brand zei, het moreel onaanvaardbaar te vinden als de 13 werknemers daar de dupe worden van de transactie. ADVERTENTIE eenmalige uitkering zelfstandigen '84 ZELFSTANDIGEN: VERGEET DE EUZ '84 NIET! Als u in 1984 een laag inkomen had maar nog geen aan vraag voor een Eenmalige uitkering zelfstandigen '84 heeft ingediend, zijn er 2 redenen om dat nu snel te doen: 1. De EUZ '84 is ook voor u bestemd. 2. Alleen zelfstandigen die een uitkering over 1984 ontvangen kunnen de EUZ over 1985 aanvragen. Vraag ar naar bij uw boekhouder of accountant. Vergeet niet de aanvraag v6ór 28 februari a.s. In fa dienen, want daarna worden geen aanvragen meer In behandeling genomen. Stichting Coördinatie Dienstverleningscentra Kleinbedrijf SCDK Postbus 7278 1007 JG Amsterdam Telefoon 020 997595 Stulm Stichting tot uitvoering van landbouwmaatregelen Postbus 20401 2500 EK 's-Gravenhage Telefoon 070 793911

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9