Politie wil hulp van marechaussee oh 'Schorsing belemmert mijn werk' U kunt bij ons nu geld terugverdienen op deze was- en schoonmaakmiddelen, KKN en PvdA tegen tijdelijke plaatsing 'Politie niet berekend op terroristen Sociale dienst betrekt cliënt bij beleid Uit protest opgestapte rechtbankpresident Overdiep Apeldoorner sterft in politiecel DINSDAG 14 JANUARI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG/WENEN (GPD/ANP/UPI) - De politiebonden NPB en ACP willen dat de Koninklijke Marechaussee bijstand gaat verlenen bij de bewaking en beveiliging van Israëlische, joodse of Amerikaanse objecten in ons land. Volgens de Algemeen Christelij ke Politiebond (ACP) en de Nederlandse Politie Bond (NPB) zijn gemeente- en rijkspoli tie nu al overbelast en bovendien niet goed toegerust voor deze bewaking. De Oostenrijkse politie heeft dit weekeinde drie vermoedelijk extremistische Sikhs opgepakt omdat ze in het bezit waren van valse Nederlandse paspoorten. De drie worden alleen vervolgd voor het dragen van valse paspoorten, omdat niet is bewezen dat ze terroristische acties in de zin hadden. Volgens politiebondvoorzitter Van gelijkheden kun je maar het beste der Linden is de bewaking van in- snel weg wezen", stellingen door de politie niet ef- Tijdens het georganiseerd over- fectief. Voor het oog wordt nu een ieg met de ministers Rietkerk (bin- gevoel van veiligheid gecreëerd nenlandse zaken) en Korthals Al door ryks- en gemeentepolitie de tes (justitie) zullen de twee politie- bewakingstaken te geven, maar als bonden morgen pleiten voor de in- er echt iets gebeurt, zeg ik tegen 2et van de Koninklijke Marechaus- see en eventueel het leger bij de objectbewaking. ACP-voorzitter politieambtenaren: met jullie i Consumentenbond middelen in actie voor Dalkon-schildjes De Amerikaanse ambassade in Den Haag bespreekt met de Neder landse autoriteiten hoe Amerika nen en hun belangen in ons land het best kunnen worden be schermd. Volgens een woordvoer der van de ambassade is dat de ver antwoordelijkheid van Nederland. Vooruitlopend op nadere veilig- SZ3-7H v,^Lr;VH°7'UHr heidsmaatregelen heeft het diplo- Koneman: Zij hebben daar de matiPk nersnneel van Hp AmPri. AMSTERDAM (ANP) - De bouw van het model van een Oostindiëvaarder waaraan de stichting 'Amster dam bouwt Oostindiëvaarder' (ABO) sinds mei vorig de opleiding voor ge- DEN HAAG (GPD) - De Consu mentenbond gaat vrouwen die het Dalkon-schildje als anti-conceptie middel hebben gebruikt, voorlich ting geven over een procedure voor indiening van een schade claim. Het betreft hier vrouwen die letsel hebben geleden of nog zou den kunnen lijden door het ge bruik van het schildje. Het schildje is een spiraaltje dat in de jaren '70 verkrijgbaar was en waarvan er in Nederland ongeveer 40.000 zijn gebruikt. Het produkt bleek later gevaarlijke infecties te kunnen veroorzaken, die bij der tien vrouwen zelfs de dood tot ge volg hebben gehad. De Ameri kaanse producent Robins van het schildje heeft nu tot nu toe al 500 miljoen dollar schadevergoeding uitbetaald. Een rechter in de Verenigde Sta ten heeft bepaald dat tot uiterlijk 30 april van dit jaar schadeclaims kunnen worden ingediend. Voor waarde daarbij was dat Robins alle gebruiksters op de hoogte zou brengen van deze laatste mogelijk heid. Door de uitspraak van de rechter kunnen Nederlandse vrou wen eventuele schade op de fabri kant verhalen. jaar werkt, heeft vertraging opgelopen door proble men met de verlijming van de kiel. In een bepaald deel van de kiel bestond volgens stichtingswoordvoerder Assies het gevaar dat de ver lijming op den duur waterabsorberend zou worden. Ty. a ff" «.eionac aiuuMsauc ui BH uddg cu Omdat dat tot rotting van het hout kan leiden, wilde de twee Amerikaanse consulaten de stichting geen risico nemen en is besloten een nieu- verleent de marechaussee al enke- in Rotterdam en Amsterdam giste- we kiel te laten maken. Deze wordt nu gelijmd met een ren een telefonische waarschu- andere lijmsoort, die door TNO is beproefd. wingscampagne gestart. Men pro beert op die manier de ongeveer De vertraging blijft tot een minimum - ongeveer een 110.000 Amerikaanse burgers in Ne- maand - beperkt, denkt Assies. Ook de bouwers hebben \daar goede hoop op. In februari kun je een stoplicht matiek personeel van de Ameri kaanse ambassade in Den Haag le jaren bijstand aan de gemeente lijke politiekorpsen. Ondervoorzitter Van der Burg van de vaste Tweede-kamercom- missie voor politiezaken vindt dat STiSS de politie wel degelijk is toegerust voor bestrijding van terreuracties. Hij verwijst daarbij naar goede er varingen in het verleden bij gijze lingen en kapingen en nog recente lijk het pausbezoek aan Nederland. Prioriteiten De bewaking van Amerikaanse, joodse of Israëlische instellingen zal op langere termijn zeker ten koste gaan van andere politieta ken, zo liet secretaris Bijvoet van het Coördinerend Politieberaad (politiechefs) gisteren weten. "Als deze situatie langer aanhoudt, zul len we misschien speciale voorzie ningen moeten voorstellen. Bij voorbeeld om te voorkomen dat de overurenregeling terzijde wordt geschoven". Interpol heeft in december al ge waarschuwd dat de terroristische organisatie van de Palestijn Abou Nidal ook in Nederland aanslagen zou plegen. De dreiging van aan slagen was toen echter niet zo groot, dat Binnenlandse Zaken en Justitie de Nederlandse politie korpsen hebben gealarmeerd. Vol gens een woordvoerder van Bin nenlandse Zaken zijn toen wel ver schillende vestigingen van Ameri kaanse concerns op de hoogte ge bracht. op de Handelskade plaatsen voor alle mensen die ko men kijken naar de vorderingen van de bouw", zo ver zekert een van hen. De kosten voor de bouw van de replica bedragen 5,6 miljoen gulden. Daarvan heeft het rijk 3,5 miljoen gul den beschikbaar gesteld in het kader van een pro gramma van aanvullende werkgelegenheid. De bouw werkzaamheden bieden werk aan maximaal veertig vaklieden, waarvan een groot deel werklozen. De ge meente Amsterdam draagt een miljoen gulden bij en het overige geld verwacht de stichting tijdens de bouw bij elkaar te krijgen. Het schip wordt zoveel mogelijk gebouwd volgens een model uit 1742. De Verenigde Oostindische Com pagnie (VOC) bouwde destijds ongeveer veertig sche pen van dit type. (f0to anpi Geen bijval voor suggestie Faber (IKV) DEN HAAG (GPD) - De sociale diensten in Eindhoven, Haarlem, Hellevoetssluis, Haarlemmermeer, Kerkrade, Schiedam en Zoeter- meer gaan de komende twee jaar regelmatig overleggen over hun beleid met organisaties van uitke ringsgerechtigden. Onderwerpen van gesprek zijn ondermeer de uit voering van de voordeurdelersre- geling, de werkwijze van sociaal re chercheurs en de kortingen op de uitkeringen. De experimenten komen voort uit een initiatief van Divosa, de vereniging van directeuren van so ciale diensten. In overleg met lan delijke organisaties van uitkerings gerechtigden als 'Vrouwen in de bijstand' en het Wao-beraad heeft Divosa de inspraak-experimenten voorbereid. De zeven gemeenten hebben zichzelf aangemeld. Een van de belangrijkste obsta kels bij de opzet van de overleggen was, aldus Divosa-directeur Van Vliet, het wantrouwen dat de orga nisaties koesterden. "Er bestond duidelijk angst dat het overleg als vlag op een modderschuit zou die nen", aldus Van Vliet. De inspraak- experimenten moeten op lange ter mijn uitmonden in de oprichting van cliëntenraden bij de sociale diensten. De Divosa-directeur benadrukt overigens dat het overleg in de ze ven gemeenten een informatief ka rakter zal hebben, en dat het 'zeker geen onderhandelingsplatform mag worden'. Ook zal er niet ge sproken worden over problemen tussen individuele uitkeringsge rechtigden en de sociale dienst. DEN HAAG (ANP) - Na de PvdA hebben ook woordvoerders van de vredesbeweging lauw tot afwijzen gereageerd op de suggestie van IKV-secretaris Mient-Jan Faber dat de PvdA akkoord moet gaan met tijdelijk plaatsing van kruisra ketten. Faber opperde zondag dat de PvdA-kansen op regeringsdeelna- kunnen worden vergroot als r de duur van het ver- AMSTERDAM - Voor de tweede keer heeft het Nicaragua Komitee groep mensen bijeengebracht die in Nicaragua gaan helpen met het bin- JPf nenhalen van de koffie-oogst. De eerste 'koffieplukbrigade' van 1983 werd SJF2IÏX gisteren opgevolgd door een nieuwe groep van tien mensen. Gepakt en ivyi jaarj gezakt stonden ze gisteren klaar op Schiphol. Koffie is een nan de belong- Xn de^fspmak moeten rijkste produkten in Nicaragua om buitenlandse deviezen binnen te ha len. Tijdens de oogst sluiten scholen en zelfs overheidsinstellingen om ie dereen zoveel mogelijk te laten meewerken. (foto anp> GRONINGEN - "Ik vind het niet Deze laatste rechtbankmedewer- hij heeft altijd volgehouden niet te erg om weg te gaan. Er is namelijk ker heeft inmiddels bekend enige weten wat er met dat geld is ge- goede reden voor. In de eerste duizenden in beslag genomen gul- beurd. Als er na dat onderzoek de dens te hebben verduisterd, welk door de accountantsdienst bewij- geld op de rechtbank werd be- plaats vind ik dat het hoofd interne dienst onbillijk is behan deld door het departement van jus- waard. titie en in de tweede plaats word ik door zijn schorsing belemmerd in mijn werk als kort-gedingrechter", zegt de president van de Groninger korte gedingen. "De rechtbank Overdiep (66) die per 1 april ontslag heeft gevraagd. door Henk Kuipers Er loopt derzoek tegen het hoofd van de in terne dienst van de rechtbank te Groningen. Enkele duizenden gul- countantsdienst van het departe- dens in de boekhouding van de ment van justitie in de eerste helft Overdiep heeft grote waardering niet gebeurd. Pas in de eerste helft voor de wijze waarop de verdachte hem altijd terzijde heeft gestaan bij keer ko- zoek van Justitie een nieuw onder krakers op de rechtbank, zoek naar dat verdwenen bedrag de andere keer dertig woeste vrou- ingesteld. Er zijn toen geen wen. Ook is het wel eens gebeurd dat twee partijen dreigden met el kaar op de vuist te gaan. In zo'n geval trad H. altijd tactvol, kalm vastberaden op. Dat heb ik feiten aan het licht gekomen. Het geld was weg en het bleef weg. En het hoofd zei opnieuw: Ik weet het niet", zegt Overdiep. aVtüd bijzonder prettig gevonden* Plezier Volgens Overdiep heeft de rechtbank zijn niet verantwoord. 1984 vastgesteld dat er in de Voor hij bij de interne dienst boekhouding van de rechtbank en- kwam, was de betrokken ambte- kele duizenden guldens niet 1 In december 1985 is gebleken dat rechtbankmedewerker De G. in beslag genomen geld heeft ver duisterd. "Die man is geschorst en w- dat vind ik ook terecht nu hij heeft dat ik ermee wilde ophouden als ik we het hoofd van de interne dienst ook schorsen. Ik heb het departe ment opgebeld om te zeggen dat ik die schorsing onrechtvaardig vond. Iemand op het departement zei: het blijft zo. Als president van de rechtbank had ik toch wel mo gen verwachten dat er met mij na der overleg zou worden gepleegd? Ik ben ervan overtuigd dat er tegen hem niets was ondernomen als niet die zaak tegen De G. was gaan spe len. Dat vind ik onbillijk", aldus de rechtbankpresident. "Formeel klopt het wel wat Jus titie doet, maar in menselijke ter men gesproken vind ik het onbil lijk". Als de man niet was ge schorst, was de rechtbankpresi dent zeker niet per 1 april vertrok ken, zegt hij. "Ik heb altijd gezegd worden gemaakt dat het verdrag in 1991 niet wordt verlengd. De feite lijke plaatsing (in 1988) zou dan voor de VS veel minder aantrekke lijk zijn, meent Faber. PvdA-defensiespecialist Stemer- dink noemde het voorstel van Fa- VERNIELING (ANP) - Onbeken den hebben afgelopen nacht ver nielingen gepleegd aan het ge rechtsgebouw in Leeuwarden. De daders smeten blikken verf, spuit bussen met inhoud en vuurwerk in de hal, waarna een explosie volgde. Toen de brandweer en politie arri veerden, bleek het vuur vanzelf ge doofd te zijn. De schade is gering. De politie gaat er vooralsnog van uit dat het om een baldadige streek zonder politieke achtergronden gaat. ber gisteren direct al 'een uiterma te onverstandige aanpak', omdat de PvdA daarmee de verantwoor delijkheid voor plaatsing op zich neemt. Zijn fractiegenoot Ter Beek wil eerst de verkiezingsuitslag af wachten "De PvdA gaat die in met het verzoek aan de kiezer voor een mandaat om niet over te gaan tot •plaatsing". Voorzitter Strikwerda van het Komitee Kruisraketten Nee (waar in ook het IKV is vertegenwoor digd) vindt dat de PvdA moet zoe ken naar scenario's om de kans op deelname te vergroten. Maar zij geeft de voorkeur aan een blijvend onomwonden nee van de PvdA te gen de raketten boven de door Fa ber voorgestelde nuancering. Pvd A-buitenland secretaris Van Traa, die ook in het KKN zit, gaf als reactie dat het voorstel de moge- lijkhied opende dat de PvdA toch verantwoordelijk voor meer raket ten zou kunnen worden in plaats van minder. Belangrijker vond hij echter dat het 'juridisch niet moge lijk is een dergelijke zaak al voor een volgend kabinet te regelen'. Dat verwijten de PvdA nu juist de huidige regering, aldus Van Traa. Verder zei hij het initiatief liever in eigen (Nederlandse) hand te hou den, in plaats van het by de Ver enigde Staten te leggen. APELDOORN (ANP) - Een 32- jarige man uit Apeldoorn is gis termiddag in een politiecel in zijn woonplaats overleden. Agenten hadden hem ongeveer een half uur eerder laveloos ge vonden op het Marktplein in het centrum van de stad. Naast hem lagen een halfvolle whis ky- en een halfvolle wodkafles. Ze brachten de man over naar het bureau overgebracht en legden hem in de zogenoem de dronkemanscel. Na overleg met het psychiatrisch zieken huis de Sint Josefstichting, waar hij verpleegd werd, werd afgesproken dat die de man zou komen ophalen. Toen een poli tieman hem voor dit vervoer uit de cel wilde halen bleek de man te zijn overleden. De rijks recherche heeft de zaak in on derzoek. KRIJGSDIENST (ANP) De PvdA-fractie wil dat de Nederland se regering actie gaat ondernemen tegen Nederlanders die vrijwillig dienst nemen in het Zuidafrikaan- se leger. Dat blijkt uit schriftelijke vragen van het kamerlid Wallage aan minister Van den Broek (bui tenlandse zaken). Wallage wil dat deze mensen hun Nederlander schap verliezen. Volgens hem heb ben in de eerste tien maanden van 1984 31 Nederlanders dienst geno men in het Zuidafrikaanse leger. naar boekhouden van de Gro- antwoord ningse rechtbank. Deze zaak staat boekt en overigens los van de affaire-De G. "Dat geld i uitgeboekt en dat is gebeurd in zijn handschrift. Maar bekend en nog werkzaam 1 dezelfde afdeling", zegt Overdiep. "Maar wat ik onjuist vind is dat Justitie toen heeft gezegd: nu gaan geen plezier meer in had. Dat moment is nu gekomen, zij het op een andere wijze dan ik gedacht had". ADVERTENTIE t Gaat om All, Omo, Jif, Andy, Glorix, Dubro, Robijn fleur fijn en Robijn wasverzachter. Daar krijgt u zegels bij van f 0,50. Plakt u 10 zegels op een spaarkaart (zie verpakking), dan krijgt u op t postkantoor f 5- terug. Let wel: de actie is tijdelijk. Dus wacht niet te lang. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Indiase pers: Staatsbezoek allerminst een formaliteit9 NEW DELHI (ANP) - 'Welcome to our friends from the Netherlands' stond op de spandoeken die giste ren, aan de vooravond van het van morgen officieel begonnen staats bezoek van koningin Beatrix en prins Claus, in New Delhi zijn op gehangen. Diverse dagbladen lieten het gis teren nog bij een klein berichtje waarin werd verteld dat koningin Beatrix en prins Claus die ochtend waren aangekomen in de bad plaats Goa, vergezeld van de Ne derlandse minister van buitenland se zaken 'Van Deb Broek'. Maar de Times of India, een van de gezag hebbendste kranten van het land, zou op de dag van aankomst een speciale bijlage aan het bezoek wij den, en diverse kranten hebben al eerder uitvoerige voorbeschouwin gen gepubliceerd. De Hindustan Times schrijft in een hoofdartikel dat het bezoek 'allerminst een for maliteit' is, maar een 'belangrijke gebeurtenis die van cruciale bete kenis kan zijn voor de samenwer king tussen Nederland en India'. Geen slecht resultaat in een land waar bijvoorbeeld de herverkie zing van president Reagan, naar verluidt, nauwelijks de voorpagi na's haalde. De Mid Day, een dagblad uit Bombay, noemt het onder de kop 'Nederlandse koningin leidt zaken- delegatie' uitzonderlijk dat bij het staatsbezoek zo sterk de nadruk op zaken wordt gelegd. Daarmee wordt gedoeld op de 22 man sterke handelsmissie onder leiding van VNO-voorzitter Van Lede die met het staatsbezoek meereist. Impuls De National Herald verwacht dat het staatsbezoek een sterke impuls zal zijn voor de economische be trekkingen tussen Nederland en Het Schönberg ensemble neemt tijdens het staatsbezoek aan India het traditioneel geworden culturele deel voor zijn rekening. Gistermorgen reisden de leden de koningin naar het subcontinent na om in New Delhi een concert te geven. India. Nederland kan, aldus de krant, aan India onschatbare dien sten bewijzen op het gebied van moderne technologie. Het feit dat Nederland geen politieke of strate gische mogendheid is maakt het aanknopen van nauwe betrekkin gen gemakkelijker. Ook de onaf hankelijke opstelling van Neder land binnen de NAVO blijkt in In dia in goede aarde te zfjn gevallen. "De Nederlandse standpunten op het gebied van ontwapening, Noord-Zuid-dialoog en een nieuwe economische orde komen overeen met die van India", zo schrijft de National Herald. 'Best man' United News of India (UNI), het nationale persbureau, benadrukt in een uitvoerig achtergrondver haal de rol van prins Claus, die 'the best man for India' wordt ge noemd. De handelsbetrekkingen tussen de twee landen stonden op een laag pitje, schrijft UNI, totdat de prins in 1981 India bezocht en de weg plaveide voor nauwere be trekkingen: "Nederlandse ban kiers. zakenlieden en multinatio nals vinden nu de weg naar India, aangemoedigd door prins Claus die tevens bijzonder adviseur is van de regering". Sinds het bezoek toto ANP) van Claus is de Nederlandse ex port naar India flink gestegen, maar de omvang is nog steeds be scheiden: nog geen half procent de totale uitvoer. Spandoeken kondigden gisteren op de route van het vliegveld naar het paleis al aan dat de 'Neder landse vrienden' naar India kwa- men- toto ANP)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5