Steeds Extra apparaten ten koste van personeel Aanzet regionaal beleid ter bestrijding van aids Wijk eist garantie parkeer plaatsen Burgers kri jgen voor inspraak langere tijd Universiteit stelt begroting bij DINSDAG 14 JANUARI 1986 Organisaties richten zich op voorlichting LEIDEN - Met de oprichting van een regionaal aids-platform. is in Leiden de aanzet gegeven tot een eigen 'aids-beleid' voor Leiden en de regio. Het platform, waarin acht organisaties zitting hebben, heeft zich voorlopig ten doel gesteld voorlichting te geven aan de zoge naamde risico-groepen, problemen die gepaard gaan met de introduc tie van de aids-test het hoofd te bie den, de hulp aan mensen bij wie het aids-virus is geconstateerd zo laagdrempelig mogelijke te hou den en zorg te dragen voor goede opvang van aids-patiënten. In het platform hebben de GG en GD, de Leidse werkgroep homo seksualiteit, de bloedbank, derma tologen van het Diaconessenhuis en ziekenhuis Rijnoord in Alphen. een internist van het Sint Elisa- bethziekenhuis, het RIAGG, de plaatselijke huisartsenvereniging Leiden en het AZL zich verenigd. Als coördinator is GG en GD-arts E. van Loenen aangesteld. Ook als er markt is LEIDEN - De wijk vereniging Pan- cras-West eist van de gemeente dat de bewoners van deze wijk die zo'n splinternieuwe parkeervergunning hebben gekocht, ook op vrijdag avond en zaterdag kunnen rekenen op een voor hen gereserveerde par keerplaats. Dit is nodig omdat 50 van de 73 parkeerplaatsen, die voor vergunninghouders zijn gereser veerd, in de nabije toekosmt door de markt op de Hooglandse Kerk- gracht dan vervallen. De vereniging meent aanspraak te mogen maken op deze parkeer plaatsen, omdat in de Pieterswijk de vergunninghouders wel 168 uur per week over een parkeerplaats kunnen beschikken. "Wij EISEN uit hoofde van rechtsgelijkheid dat de weggevallen, gegarandeerde parkeerplaatsen elders in onze wijk - bijvoorbeeld op de Kaas markt - worden teruggebracht", schrijft het bestuur van de wijkver- eniging in een brief aan het ge- meentbestuur. Dat deze wijkvereniging, een reactie op deze eis zal krijgen ligt niet voor de hand. De vereniging schrijft zelf al dat een vorige brief over de problematiek onbeant woord is gelaten door de gemeen te. De jongste brief is gisteravond Brand boven restaurant LEIDEN - De politie moest gister middag omstreeks vijf uur uitruk ken omdat er een brand was uitge broken in een kamer boven een Chinees restaurant aan de Oude Rijn. De kamer brandde geheel uit. De schade is nog niet berekend. Hoe de brand precies onstond is nog niet bekend. Het kan zijn dat een ontplofte kachel de oorzaak is, aldus de politie, maar evengoed kan die kachel zijn ontploft ten ge volge van de brand. Door de brand ontstond overigens ook schade aan een geparkeerde auto. Autodieven aangehouden LEIDEN - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag twee Hagenaars, 24 en 25 jaar oud, aangehouden die in een gestolen auto bleken rond te rijden. De Ha genaars werden in de Sophiastraat gearresteerd, aldaar hielden ze zich volgens de politie namelijk ver dacht op. Op het bureau bleek dat het tweetal in een auto reed die twee maanden geleden was gesto len uit een garage te Leiderdorp. De gestolen auto leek als twee druppels water op een wagen waarin het tweetal tot de diefstal reed. Volgens de politie waren ze overigens van plan om in de Sop hiastraat ook een auto te stelen. ADVERTENTIE LAMM\! MODE Uw mantel veranderen en/of repareren Gebr. Van der STELT verzorgt alles zeer vakkundig op eigen atelier. Tevens hebben wij de enige ech te garantielabel van de stichting Bont- waarborg. Dit vignet is uw zekerheid voor vakmanschap en kwaliteit. fieèr. van (fer Stefü Lid Stichting Bontwaarborg Haarlem, Wagenweg 11 bij het Houtplein Tel. 023-312086 Bergen, Hertenlaan 8 De voorlichtingstaak is aan de GG en GD toegedacht. Behalve het verspreiden van folders acht men het noodzakelijk dat er een regio nale aids-info-lijn wordt opgezet. Bedoeling is om hiertoe op de al bestaande informatielijn over ge- slachtzieken, informatie te ver strekken over waar mensen in Lei- in de gemeenteraad voor kennisge ving aangenomen Sandersgarage Bewoners van de Hogewoerd en omgeving willen van de gemeente raad duidelijkheid over de vraag hoe het straks zit met een bijzonde re regeling voor hen, wat het par keren in de Sandersgarage betreft. De raad wordt herinnerd aan een motie die over dit zogenaamde 'be- wonersparkeren' is aangenomen. "De opening van de garage zal binnen enkele maanden plaatsvin den. Over bewonersparkeren be staat evenwel nog steeds geen dui delijkheid", schrijft de het buurt- comité Hogewoerd e.o. aan de ge Zuil (1) De brief, die huisarts Crul aan de gemeente Leiden heeft gestuurd over de reclamezuil aan de Ples- manlaan, heeft de gemoederen danig in beweging gebracht. Tientallen, nee honderdtallen reacties kreeg hij van mensen die het óók een onding vinden. "De reacties variëren van 'waarom wel die metershoge zuil en geen schutting voor de pony's in de wei?' tot 'onzinnig zo'n enorme reclame voor een gevaarlijke ge woonte als roken'. Ik had nooit gedacht dat mijn brief zo'n sneeuwbaleffect zou hebben Zelfs de provincie heeft bij Crul aan de lijn gehangen: of hij alsjeblieft een kopie van zijn brief aan Gedeputeerde Staten wilde sturen. Want GS heeft al tijden geleden de gemeenten in Zuid-Holland gevraagd niet zul ke opzichtige reclames in het groen te zetten. Maar de gemeen te Leiden heeft zich van die oe kaze kennelijk weinig aangetrok ken. Zuil (2) B en W krijgen het zwaar te verduren, want sommigen stu ren ook protest )brieven naar het college. Zoals F Hauwert uil de Carneoolstraat, die zo vriendelijk was een afschrift aan deze krant te geven: "Gaarne wil ik aanhaken aan de bezwaren van huisarts Crul tegen de reclamezuil aan de Ples- manlaan. Het onding irriteert mij en vele anderen mateloos. Ik was nog niet in de pen geklommen, ener zijds omdat je verwacht dat het vechten tegen de bierkaai wordt, anderzijds omdat een medede ling omtrent de voorgenomen plaatsing rrlij misschien was ont gaan. Het gaat om een afgrijselijk bouwsel, dat buiten alle propor ties is in een toch nog beetje lan delijke omgeving. De klap op de vuurpijl is dat het onding ook nog voor een zeer den en omgeving met vragen over aids terecht kunnen. De aids-tests, zo stelt het plat form zich voor, zouden door éën (groot) ziekenhuis in de regio, dat met de meeste kennis en facilitei ten. moeten worden verricht. Een keuze is nog niet gemaakt. De psy chosociale zorg moet zich volgens de organisaties richten op mensen meenteraad. "Ondanks herhaald vragen van onze kant hult het col lege van B en W zich in een abso luut stilzwijgen. Een en ander doet ons vrezen dat zonder tussenkomst van uw raad van het 'bewonerspar keren' in deze garage niets meer te recht zal komen". Het comitéverzoekt de raad te bewerkstelligen, dat voor de bewo ners van de Hogewoerd en omge ving de mogelijkheid wordt ge schapen om, 'vanzelfsprekend te gen een redelijke vergoeding', dag en nacht in de Sandersgarage te kunnen parkeren. De noodzaak wordt des te dringender, vindt het comité, omdat in de huidige plan nen voor het Barbara/Camera/Cu- nera-terrein geen parkeerplaatsen zijn gepland. indringende rookreclame wordt gebruikt en dat in de directe na bijheid van sportvelden. Als oud-roker word je steeds maar met dat roken geconfron teerd. De reclamezuil is zo over heersend datje zelfs gaat denken of roken toch sportief en niet on gezond is. Je kan het onding ook niet mijden. Hij staat vlakbij on ze volkstuin en tijdens mijn trim- ronde zie je de 'grijns' ook regel matig. 's Avonds werpen enorme lichtbundels zoveel licht dat je aandacht er wel naar getrokken wordt. Je wordt er kwaad en agressief van. En dat alles om een paar stuivers te verdienen voor de ge meentekas. De schade is groter! Men kan een ander zoiets toch niet opdringen. Juist in een tijd dat gevraagd wordt meer met el kaar rekning te houden. Nu gaal het om roken. Straks om drank Wie weet wat nog meer Reclame mag, maar dan wel zodanig dat je als burger/consu ment zelf kan uitmaken of je van zo'n boodschap kennis wilt ne men. Deze zuil maakt dat onmo gelijk. Hij moet weg. Mooie bo men zijn een veel beter alterna tief. Ik verzoek u met klem het object te verwijderen". Zuil (3) Crul voelt zich nu 'moreel vei plicht' om de kwestie tot in de hoogste gelederen door te zetten Desnoods tot aan de Hoge Raad "Ik denk dat er een aantal dingen is gebeurd dat niet door de beu gel kan. Ik ga maar eerst eens kij ken of alle stappen door de ge meente wel goed genomen zijn. Kijk, als je dit toestaat, dan staat heel Nederland straks vol met die palen. Zo'n ding mag twintig 'jaar blijven staan, volgens het contract. Het gaat er niet alleen om dat het een reclame voor si garetten is, want als hel om fris drank was gegaan, had ik er ook bezwaar tegen gemaakt. En zoals gezegd: de provincie is er ook fel op tegen. Gisteravond heeft Crul zijn zegje mogen doen bij de dames die met het aids-virus zijn besmet daar is gebleken dat die nogal eens met ernstige psychische proble men kampen. Het streven is hen op te vangen in reeds bestaande orga nisaties. zoals de huisarts, het Riagg of een vertrouwensarts. De huisartsenvereniging staat positief tegenover het aanstellen in de re gio van een of twee vertrouwen- De brief van het comité zal nog aan bod komen in de gemeentelij ke raadscommissie voor verkeer. Deel rotonde afgesloten LEIDEN - Een deel van de Ples- manrotonde was in de nacht van maandag op dinsdag afgesloten in verband met de aanleg van de stadsverwarming. Ook in de nacht van vrijdag op zaterdag zal de ro tonde weer gedeeltelijk worden af gesloten: dan wordt er namelijk begonnen met de aanleg van de stadsverwarming op het gedeelte Plesmanlaan en heren van de Welstandscom missie. "Ik heb ze een beetje ge kieteld hoor. Gezegd, hoe kan uw commissie, die in zo'n prach tig gerestaureerd pand als het Gulden Vlies vergadert en in de stad zoveel moois laat gebeuren, nu toestemming geeft voor zo'n afschuwelijke zuil?" En wat blijkt uit het antwoord van de welstandscommissie? Dat ze zelf ook niet zo blij met die zuil zijn Jawel, ze hebben wel toestemming gegeven, maar ze dachten dat het om een heel andere zuil zou gaan. Alvorens goedkeuring aan de zuil te hech ten, waren ze eens in Alphen gaan kijken. Daar stond er ook een. Maar eigenlijk toch ook niet Hij was anders, want een zuil voor meer reclameborden. Zoals die bij de RAI en op Schiphol staan. Een soort wegwijzer, maar dan met reclame. Dat werd een 'redelijk ding' geacht. Alleen zou de mast grijs moeten worden ge schilderd om zo min mogelijk af te steken tegen de doorgaans grijze lucht. Maar wie schetst de verbazing van de leden van de welstandscommissie toen de me tershoge zuil verrees met een re clamebord dat bovendien 's avonds nog schel is verlicht? Dat sarteen Hiervoor heelt het minis* terie van wvc speciaal geld be schikbaar gesteld. Ten aanzien van de opvang van aids-patienten wil len de in het platform vertegen woordigde organisaties proberen daarmee een beperkt aantal specia listen in regionale ziekenhuizen te belasten. Omdat over het aantal aids-pa- tienten in Leiden en de regio nog geen exacte cijfers bestaan, acht het platform het belangrijk dat er een centraal meldpunt wordt inge steld. Hierbij wordt aangetekend dat met de registratie 'de nodige voorzichtigheid moet worden be tracht' in verband met de privacy Het is de bedoeling dat bij het overleg ook de kruisverenigingen, de gezinszorg en het algemeen maatschappelijk werk. de GVO-af- delinen (Gezondheid, voorlichting en opvoeding), het Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs en het streeklaboratorium worden be trokken. De twaalf miljoen is gegaan naai de post materiële middelen, waar achter het bedrag van 83 in plaats van 80 miljoen mag worden gezet Voor het personeel blijft nu nog 257 miljoen te verdelen. De appara tuur - voornamelijk "computer achtige middelen" - die van dit 'ex tra' geld wordt aangeschaft, zal al leen ten goede komen aan de lette renfaculteit en de faculteit sociale wetenschappen Volgens collegelid M. Koornstra was deze ingreep op de begroting 1986 noodzakelijk omdat er met verouderde apparatuur niet valt te werken "Inderdaad, op dit mo ment is apparatuur belangrijker dan personeel. Vanaf '78 heeft de minister van onderwijs steeds voor de materiële middelen 20 procent minder geld gegeven. De tachtig miljoen waar we op zaten, is ge woon ontoereikend voor vernieu wingen binnen de hele universi teit. Wat we nu gedaan hebben, is slechts één procent afknabbelen van het personele budget". Koornstra zegt onlangs nog ge schrokken te zijn toen hij een se cretaresse bezig zag met een adres- senmolen die met de hand werd in gevuld. "Papier en potlood, dat was nou niet de bedoeling. "De huidige uitvoering is niet in over eenstemming met de geest van de aanvraag". Er gaat binnenkort een brief van de welstandscommissie naar B en W. Met daarin de medede ling dat de omstreden zuil niet bepaald beantwoordt aan het beeld dat de commissie bedoeld had. En daarmee knapt de wel standscommissie misschien een groot deel van het karwei van Crul op. Kan hij zich gewoon weer aan zijn patiënten wijden. Boekenwinkel Op gezette tijden kon je haar vinden in de 'boekenwinkel' die zich in de hal van het Rijksmu seum voor Volkenkunde be vindt: mevrouw H. Brouwer Beek. Als lid van de vereniging van vrienden van dit museum heeft ze in bijna twintig jaar heel wat boeken verkocht en veel 'nieuwe vrienden' gemaakt. N iets ging haar te ver. zo schetste directeur Van Gulick het giste ren in een afscheidsloepsraak. Want toen hij jaren geleden op LEIDEN - De mogelijkheden voor de Leidse burger om zijn mening te geven over en invloed te hebben op het gemeentelijke beleid zijn iets ruimer geworden. Voorstellen daarvoor van Links Leiden (PSP/ PPR/CPN) heeft het college van burgemeester en wethouders over genomen. De belangrijkste wijzingen om vatten een verlenging van vier tot zes weken van de termijn waarbin nen burgers en belanghebbende organisaties commentaar kunnen indienen op gemeentelijke ont- werp-beleidsnota's over een be paald onderwerp. Bovendien wor den inspraakbijeenkomsten, die over dergelijke nota's worden georganio'>r^ niet eerder dan vier kan toch niet meer? Databanken, en computergestuurde informatie- en documentatiecentra, dat hoort bij deze tijd. Het geld zal dus wor den aangewend voor automatise ring in beide faculteiten". Koornstra denkt niet dat de mi nister moeilijk zal doen over deze. zoals hij het zelf noemt "moedige daad van het het college van be stuur". De vakbonden hebben nog wat bezwaren. Toch is Koornstra niet verontrust over het formele overleg met de bonden, dat volgen de week op het programma staat "Veel problemen zal dat niet ople veren. De universiteitsraad wil het. de faculteiten willen het. Wat wil je dan nog meer?", zegt hij Sportkaart Wat minder gelukkig werd er door de leden van het het college van bestuur gekeken, toen de raad ook te kennen gaf geld te willen hebben voor het op peil brengen van het boekenbestand in de de universiteitsbibliotheek. Na enig heen en weer gepraat werd er door het college van bestuur twee ton ter beschikking gesteld. Het derde punt dat bij de begrotingsbehande ling voor een motie in aanmerking een zondagmiddag tegen slui tingstijd het pand controleerde op verstekelingen, trof hij me vrouw Brouwer met een aantal 'fans' in haar winkel aan. Ze was niet van zins het pand te verlaten alvorens een of twee nieuwe le den voor de vereniging te heb ben gewonnen. Het kon dan ook gebeuren dat op die dag het mu seum pas om zeven uur in plaats van om vijf uur dicht ging Maar de vereniging had er nieuwe le den bij. Op 56-jarige leeftijd ging me vrouw Brouwer nog studeren voor bibliothecaresse. Na haar pensionering bleef zij actief als beheerster van de winkel in het museum Vanuit Zoeterwoyde kwam zij op de fiets naar Leiden "Vanzelfsprekend" noemt zij dat, terwijl anderen dat meer naar het "krasse" vinden neigen. Nu is het welletjes. Vandaar dat zij nu een punt achter haar carrière zet. En gisteravond wa ren er dan ook bloemen, die zij kreeg uit handen van de voorzit ter van de vereniging, P. van Ernst. Plus een cadeau En van de museumdirecteur kreeg zij een Japanse struik En - hoe kan het ook anders-' een museum jaarkaart. weken na de verschijning van een nota gehouden. Geïnteresseerden kunnen zich daardoor beter voor bereiden of hebben meer tijd om advies in te winnen. Een motie van Links Leidcn- raadslid Van Lint om burgers, bij wijze van experiment, een paar keer nog vroeger bij de voorberei ding van gemeentelijk beleid te be trekken, haalde het gisteravond in de gemeenteraad niet. Van Lint meent dat belanghebbenden, als het college van plan is een beleids nota op te stellen, kan worden ge vraagd om ideeën, suggesties en dergelijke in te sturen WD en PvdA vonden de motie echter overbodig, dan wel onpraktisch. kwam, was de sportkaart. Het col legelid, mr. G. Jansen, kwam met voorstel om die kaart in '86 75 gul den te laten kosten in plaats van 60 gulden. Hij deed hierbij de toezeg ging dat er aan de andere studen tenvoorzieningen, zoals de mensa en het lak-theater dan niet hoeft te worden gekomen. "Elk jaar worden er ruim vijfdui zend kaarten verkocht. Die 75.000 gulden die komt uit die verhoging, hebben we nodig om de 'gaten' in de begroting voor studentenvoor zieningen te dichten", aldus Jan sen. Desondanks meenden de stu dentenleden in de raad dat vijftien gulden verhoging voor een 'arm lastige' onaanvaardbaar is Met achttien stemmen voor en dertien stemmen tegen werd de motie om de sportkaart op zestig gulden te houden aangenomen. Jansen zei na afloop heel beslist dat het geld er toch moet komen en er naar andere wegen zal worden gezocht. "Ik kan nu dus niet meer beloven dat er niet geknaagd zal worden aan het lak. de mensa of de sportvoorzieningen. Het college van bestuur zal zich beraden wat het zal gaan worden' Benoeming drie bijzonder hoogleraren LEIDEN - Dr. Terborgh-Dupuis (40) is vanwege het Leids Universi- teitsfonds benoemd tot bijzonder hoogleraar in de Medische Ethiek aan de Leidse universiteit. Sinds 1981 is zij voorzitter van de Neder landse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie. Dr. E K J Pauwels (40) is be noemd tot bijzonder hoogleraar in Nucleaire Methoden in de radio diagnostiek aan de Leidse univer siteit. Pauwels is vanaf 1971 werk zaam in het AZL. Dr. R D. Gill is benoemd tot bij zonder hoogleraar in Toepassingen van de wiskunde aan de Leidse universiteit. Vanaf 1974 is hij werk zaam op het Mathematisch Cen trum te Amsterdam. Weer aangifte cassettebandjes LEIDEN Bij de politie hebben zich weer een paar mensen gemeld die cassettebandjes ontvingen waarop teksten van Janmaat van de Centrum-Democraten staan Evenals de vorige keer zijn de bandjes aangetroffen in de Horsten (Merenwijk). De politie onderzoekt of er op de bandjes discrimineren de teksten staan Meisje loopt tegen vrachtauto LEIDEN - Een 10-jarig meisje werd gistermiddag omstreeks kwart voor vier naar het zieken huis gebracht nadat ze op de Klok- poort tegen een rijdende vrachtwa gen was gelopen In het ziekenhuis bleek dat de buil boven haar linke roog niet ernstig was. Het meisje liep tegen de vrachtwagen omdat ze niet uitkeek, aldus de politie, en pardoes overstak. ONDERWIJS. De Emihe Knap pert scholengemeenschap houdt donderdag een voorlichtingsmid- dag over haar opleidingen: ago gisch werk. gezondheidszorg, so ciale arbeid, dames- en herenkap- pen. verzorging en Intas. Dat ge beurt in het schoolgebouw Rapen burg 23 van twee tot vier uur Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok De Hooglandse Kerkgracht. Als daar straks de markt terugkeertmoeten er voor bewoners elders in de wijk vervangende parkeerplaatsen worden gereserveerd, vindt de wijkvereniging Pancras-West. (foto Holvast» LEIDEN - Om extra apparatuur te kunnen aanschaffen voor onderzoek en onderwijs aan de Leidse universiteit wordt er drie miljoen gehaald uit pot personeelskosten. Deze keus, waarmee de universiteitsraad gisteravond akkoord is gegaan, houdt in dat er 30 tot 45 arbeidsplaatsen aan de universiteit verloren gaan. Het college van bestuur dat zelf met dit voorstel is gekomen, meent dat er geen ontslagen hoeven te vallen. "Via natuurlijk ver loop is dit op te lossen".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3