LEIDSCH DAGBLAD Positie van Brittan wankel Derde deel huizen verkeert in matige tot slechte staat Boeren voor superheffing Mercon en vakbond weerspreken VARA Zelfdoding op Yucatan van 30 walvissen Autozwendel opgelost Verklaring in Westland-affaire ldopt niet Beatrix en Claus in India Verrassende uitkomst onderzoek: 'Starwars positiever benaderen' FABER DINSDAG 14 JANUARI 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37908 MEXICO STAD (GPD) - Op een van de Caribische stranden van het Mexicaanse schierei land Yucatan heeft een school van 30 walvissen zelfmoord ge pleegd. Volgens ooggetuigen was het een bizar schouwspel. De enor me beesten, soms meer dan 20 meter lang, wierpen zich op het strand en probeerden zich zover mogelijk van het water te verwijderen. Sommigen be reikten zelfs de omringende ko kosbomen. In minder dan 48 uur was het met alle walvissen gebeurd. ..Hun gekerm leek op dat van kinderen", aldus een ooggetuige. Hoe de walvissen, die zich normaal alleen in koude wate ren ophouden, in de Caribische Zee en op een tropisch strand terecht zijn gekomen is een open vraag. De ene deskundige beweert dat de walvissen ver dwaald waren en als gevolg van de hoge watertemperaturen door de wanhoop werden be vangen. Anderen geloven daar entegen dat het bij de zelfmoor den om een soort van cyclus gaat. Zij vermoeden dat de wal vissen de warmte opzettelijk opzochten om hun lijdensweg zo kort mogelijk te maken. Vanenburg wil weg UTRECHT (GPD) - Gerald Vanen burg heeft het Ajax-bestuur laten weten aan het einde van dit seizoen de club te willen verlaten. De Utrechter heeft zijn zinnen gezet op een contract met een Italiaanse topclub, nu de kans groot is dat de grenzen daar weer open gaan voor buitenlandse voetballers. Juventus zou al een optie hebben op de 21- jarige Vanenburg. GOUDA (ANP) - De politie van Gouda heeft een omvangrijke autozwen del opgelost door een plotselinge inval op twee woonwagencentra in die plaats. Het gaat om een handel in auto's die gefabriceerd werden uit honderden sloopauto's en gestolen wagens. Tien mensen werden bij de inval van hun bed gelicht en gearresteerd. Ze worden deze week voorgeleid op verdenking in hun garage de wagens in elkaar te hebben gezet om ze vervolgens door te verkopen aan handela ren. De autozwendel zou anderhalf miljoen gulden in het laatje hebben gebracht. Ook de belastingdienst zal een onderzoek naar deze fraude instellen. De gemeentepolitie van Gouda begon vorig jaar in alle stilte te werken aan deze zaak toen een koper van een auto aangifte deed dat de door hem gekochte auto door de verzekering tot wrak was verklaard. Een week geleden werden in verband met deze zaak al negen helers aangehouden. Zes van hen zitten nog in hechtenis. Bij de politie-inval op de woonwa gencentra werd de Goudse politie geassisteerd door het arrestatieteam van de rijkspolitie. NEW DELHI (ANP/AP) - Het staatsbezoek van koningin Beatrix en prins Claus aan India is begon nen. Vanmorgen om elf uur precies landde het koninklijk paar op Indi ra Gandhi Airport in New Delhi. Onder de salvo's van 21 saluut schoten betraden de hoge gaste» de rode loper. Ze werden begroet door onder meer president Zail Singh, en premier Rajiv Gandhi en zijn echtgenote. Na afloop van de welkomstcere monie vertrok de koninklijke stoet naar het presidentieel paleis, waar koningin en prins gedurende hun verblijf in New Delhi logeren. Van publieke belangstelling voor de rij toer naar het paleis was weinig sprake. Langs de met vlaggen en spandoeken versierde route was nauwelijks publiek te bespeuren. In het presidentieel paleis, de permanente residentie van presi dent Zail Singh, houden in ooster se kostuums gestoken paleiswach ten gewapend met hellebaarden bij vrijwel elke deur de wacht. De cir ca 900 man die daarvoor nodig zijn blijven bij toerbeurt op hun post tot en met donderdag. Dan eindigt het eigenlijke staatsbezoek en beginnen koningin en prins aan hun officiële bezoek aan India dat hen tot hun terugkeer op 22 januari door diverse deelstaten voert. Vanmiddag zouden Beatrix en Claus een bezoek brengen aan Raj Ghat, het monument dat de plaats LONDEN (GPD) - De positie van de Britse minister van handel en industrie, Leon Brittan, wankelt. Brittan was gisteravond laat gedwongen zijn verontschuldigingen aan te bieden aan het Lagerhuis wegens „mogelijk valse voorlichting" in de affaire rond de helikopterfabriek Westland. Brittan kwam in moeilijkheden na dat hij gisteren zijn versie vertelde van de ontmoeting die hij onlangs had met een topdirecteur van het Britse bedrijf British Aerospace, een van de bedrijven die in het ka der van de 'Europese optie' de heli kopterfabriek Westland wil red den. Naar minister Heseltine (defen sie) donderdag na zijn ontslag ont hulde, zei Brittan de directeur dat hij zich uit de Europese groep moest terugtrekken, omdat hij be zig was „het landsbelang te scha den". Brittan ontkende gisteren in het Lagerhuis dat hij dat gezegd had. Daarop vroeg Heseltine of Brit tan misschien afwist van een brief die de directie van British Aeros pace over de affaire had gestuurd. Brittan wekte de indruk niet van het bestaan van de brief af te we ten, maar een uur later bleek dat de brief wel degelijk op Downing Street 10, de ambtswoning van de premier, was ontvangen. De gang van zaken was mede hierom zo merkwaardig omdat, toen Brittan 's middags zijn ver haal vertelde, de premier naast hem had gezeten, en zich niet ge roepen voelde hem op zijn ontspo ring te wijzen. Het Lagerhuis eiste opheldering. Brittan gaf 's avonds laat als ver klaring voor zijn opstelling dat de brief „strikt vertrouwelijk en ge heim" was, en dat hij het daarom niet zijn taak had geacht zelfs maar het bestaan van de brief te bevesti gen. ring zal nu worden gehouden in de zeer grote Royal Albert Hall. Maar achter het uitstel gaat wel licht ook een tactische manoeuvre schuil. Het is namelijk nog steeds verre van zeker dat de directie van Westland, die voorstander is van samenwerking met de Amerikaan se helikopterfabriek Sikorsky, aan de benodigde 75 procent van de stemmen komt. Het staat vast dat tenminste 22 procent van de stemmen tegen het Amerikaanse bod zal zijn. Gisteren werd het zicht op de vermoedelijke einduitslag nog moeilijker ge maakt doordat een geheimzinnige koper negen procent van de aande len op de beurs kocht. Niemand weet wie de koper is, hoewel bron nen in de City, het Londense finan ciële centrum, vermoeden dat het om iemand gaat die het Ameri kaanse bod wil laten doorgaan. Verpleegkundige Cecile deStegge. (foto Wim Dijkman» 'Psychiatrie geeft geen ech te steun". PAGINA 11 Politie wil hulp mare chaussee bij bestrijding De Libische leider Gaddafi is eventueel bereid naar de Verenigde Staten te rei zen. PAGINA 7 Topmensen uit het be drijfsleven willen dat er weer op zaterdag wordt gewerkt. PAGINA 9 Alles over het onderwijs in de speciale bijlage PAGINA'S 15, 16, 17, 19, 21 en u ZUIDLAREN (GPD) - Een derde Vandaag zal premier Thatcher van ajje 5 3 miijoen woningen markeert waar 'vader des vader- premier Gandhi het koninklijk lands' Mahatma Gandhi in 1948 paar een staatsdiner aan. werd gecremeerd. Vanavond biedt (Zie ook pagina 5) tijdens het vragenuurtje zeker op nieuw onder druk worden gezet om opheldering over de gang van zaken te geven. De brief is belang rijk, omdat het zou bewijzen dat Brittan niet onpartijdig was, zoals hij tot nu toe steeds heeft volge houden. Nederland verkeert in matige tot slechte toestand. De totale kosten van renovatie en vervanging van deze woningen wordt begroot op 50 miljard gulden. Daarbij is dan nog niet eens rekening gehouden met vaak noodzakelijke woontech- nische verbeteringen. Nota bene Aandeelhouders Inmiddels heeft de directie van WTLwprkgroep VTRRfft (locf)and He HnnrclaOffPVPnHp VPT- O l O van kabinet-Lubbers: Onduidelij kheid rond verstekeling WILLEMSTAD (GPD) - De Aru baanse politie wacht op instructies uit Nederland over de Surinaamse verstekeling die vorige week ille gaal op het eiland aankwam. Het gaat om de 35-jarige dr. Parmessar, die betrokken zou zijn bij voorbe reidingen voor een invasie in Suri name. De vluchteling had geen docu menten bij zich. Volgens de Aru baanse politie heeft Parmessar nogal verwarrende, verklaringen afgelegd. Parmessar beweert in au gustus vorig jaar uit de gevangenis in Fort Zeelandia te zijn ontsnapt. Daarna vluchtte hij naar Venezuela en Colombia en kwam met een fruitbootje naar Aruba. ZENDEREN (GPD) - De Ne derlandse boeren zijn in meer derheid voor handhaving var de superheffing op teveel ge produceerde melk na 1989, als morden" de huidige regeling afloopt. Ook de graanproduktie moet aan banden worden gelegd. tellende beroepsbevolking direct of indirect werkzaam is in de agrarische sector. Terwijl sinds 1950 de produktie per arbeids kracht 8 tot 9 maal zo groot is ge- de totale produktie met 350 procent toe. Veel wind Half tot 1 gen tuur zowel vannacht als overdag rond vier graden. Wind draaiend naar noordwest, eerst krachtig en aan de kust nog enige tijd storm. Geleidelijke afname van de wind tot matig, en aan de kust tot krachtig of hard. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: wisselvallig met buien. Donderdag koud, vanaf vrijdag temperatuur oplo pend tot 6 graden. 15 januari 1986 Zon op: 08.41 uur, zon onder: 16.57 uur. Maan op: 11.17 uur, maan onder: 23.09 Dat is de verassende uitkomst van een onderzoek onder 10.000 leden van de rooms-katholieke boeren- en tuindersbond KNBTB, van wie 75 procent zich uitsprak voor handhaving van de superheffing. Van de akkerbouwers sprak 55 procent zich uit voor een quote ringsregeling voor granen. Opmerkelijk was dat de catego rie jonge boeren onder 30 jaar meer voor een marktgericht landbouw beleid is en dus minder voor con- tingentering. Vooral de oudere boeren zijn van oordeel dat de overproduktie door overheidsin grijpen aan banden gelegd moet worden. Ook tonen de jongeren zich aanmerkelijk pessimistischer over de toekomst van het boe renbedrijf. Het onderzoek bracht tevens aan het licht dat 51 procent van de tuin ders door middel van vestigingsei- "Nu is het echter afgelopen", al dus Mares. "Er mag geen extra var ken of kip meer worden opgezet. De samenleving pikt het niet lan ger, dat de boer produkten voort brengt, waaraan geen behoefte is, dat per jaar 20 miljard gulden wordt uitgegeven voor de over schotten in de EG met betrekking tot zuivel, granen, wijnen, olijfolie, rundvlees en suiker". Westland de doorslaggevende gadering van aandeelhouders het bedrijf, waar over de reddings plannen moet worden beslist, uit gesteld. Die vergadering zou van daag worden gehouden, maar is nu verzet naar vrijdag. De officiële reden daarvoor is, dat de zaal waarin de vergadering zou worden gehouden, slechts dui zend personen kan herbergen en daarom niet groot genoeg is voor alle belangstellenden. De vergade- AMOK-ACTIE - Ongeveer 25 AMOK-leden hebben vanochtend in Den Haag geprobeerd het ge bouw van de Binnenlandse Veilig heids Dienst binnen te dringen. De deuren bleven echter gesloten. De werkgroep vindt dat het kabinet actie was bedoeld als protest tegen zich positiever moet opstellen te- de inval die de Utrechtse politie genover Starwars en moet probe- onlangs na een tip van de BVD ren orders voor het bedrijfsleven deed in het pand van de anti-mili- binnen te halen. Daarvoor moet de DEN HAAG (GPD) - Een WD- 250.000 woningen hebben nog geen acceptabele bad- of douche gelegenheid. Dat heeft de heer P. Kunst, voor zitter van de Vereniging van Aan nemers Grond-, Water- en Wegen bouw gisteren gezegd bij He ope ning van de Nederlandse Bouw vakbeurs in Zuidlaren. Uit gege vens van het ministerie van volks huisvesting blijkt dat er in 1980 nog 'slechts' 1,2 miljoen woningen konden worden gerangschikt in de groep matig tot slecht. Vorig jaar was dat aantal al met 500.000 opge lopen tot 1,7 miljoen woningen. "Als er geen maatregelen wor den genomen, moet worden ge vreesd dat in de komende jaren de verpaupering en verkrotting alleen nog maar zullen toenemen", waar schuwde Kunst. Volgens hem is een waarschuwing aan de overheid wel op zijn plaats. Vooral omdat het beleid van die overheid er voor alsnog op is gericht jaarlijks onge veer 60.000 huurwoningen te reno veren en 15.000 te vervangen. "De ze aantallen steken dus wel erg schril af bij wat werkelijk nodig Van je vrienden moet je het maar hebben. De secretaris van het Interkerkelijk Vre desberaad IKV, Mient Jan Faber. heeft de PvdA voorgesteld om de kruisraketten te accepteren voor een periode van vijf jaar. Op die manier zou de PvdA toch nog tot overeen stemming kunnen komen met het CDA, zodat de weg naar het Catshuis begaanbaar zou kunnen blijven. De lust naar de macht is geen poli ticus vreemd en een constructieve politieke partij zal er uiteraard naar streven om deel te nemen aan een regering. Maar de PvdA heeft een zo danig onwrikbaar standpunt ingeno men inzake de kruisraketten, dat vriend en vijand langzamerhand ver moeden dat de kansen voor deze partij om mee te doen aan de volgen- Faber, zelf trouwens lid van de PvdA, is al eerder met zijn stellingna- me over de kruisraketten aan het schuiven geweest. Dat kwam hem toen op scherpe kritiek te staan van uit het IKV. Zijn hernieuwde poging om een uitweg uit de impasse te vin den, wordt hem nu opnieuw niet in dank afgenomen. De oplossing die Faber deze week ongevraagd kwam aandragen, is door PvdA-woordvoer- ders van diverse pluimage onmiddel lijk van de hand gewezen. De realiteitswaarde van Fabers laatste voorstel wordt kennelijk laag aangeslagen, de beroepspolitici voe len zich lelijk voor de voeten gelopen door dit amateuristische gedoe. Dui delijk geërgerd over het initiatief van Faber haasten PvdA-politici zich om het eigen standpunt nog eens te her halen en zich voor de zoveelste keer onwrikbaar op te stellen. In het verkeer tussen de PvdA als politieke partij en het IKV als grote pressiegroep is sprake van een boeiende wisselwerking. Hamerde het IKV het eerst op een onverbidde lijk nee tegen de modernisering van het kernwapenarsenaal, de PvdA volgde pas later en kwam na veel in tern geharrewar tot een definitief oor deel. De betekenis van het IKV als succesvolle massabeweging kan in dit proces moeilijk worden onder schat. Maar nu lijken de rollen omge draaid. Het IKV, althans de secretaris én het symbool bij uitstek van het ver zet tegen de kruisraketten, Mient Jan Faber, slaat aan het zwalken. En de PvdA klampt zich, bijna van de wee romstuit, nog meer vast aan de eigen, zo moeizaam verworven zekerheid. Want als de PvdA op dit moment één ding moet zien te vermijden, dan is dat wel onzekerheid en verwarring over het eigen standpunt met betrek king tot de kruisraketten. De (schijn- Jwinst bij de kiezers als verwacht re sultaat van het nu eenmaal ingeno men standpunt, zou in geval van twij fel alsnog wegspoelen als een zand kasteel in de branding. Het nee van de PvdA tegen de kruisraketten ligt vast en elk dissident geluid vanuit de eigen kring wordt in de kiem gesmoord. Een meer prakti sche benadering van het vraagstuk, ingegeven door de behoefte om niet buiten spel te staan bij de volgende kabinetsformatie, maakt geen schijn van kans. Initiatieven vanaf de zijlijn, zoals door de secretaris van het IKV, kunnen die verwarring en twijfel al leen maar in de hand werken. Het ei gen bekende standpunt wordt daar om nog maar eens herhaald en zo mogelijk aangescherpt. Een draai zoals Faber zich die voorstelt, komt gewoon hoogst onge legen en de PvdA voelt zich dan ook gedwongen daar zo snel mogelijk af stand van te nemen. In hoeverre het voorstel inhoudelijk serieus te nemen valt, is daarbij van ondergeschikt be lang. Voor zijn eigen club, het IKV, ont wikkelt Faber zich langzamerhand tot een soort ongeleid projectiel, en voor de lachende derden, het CDA en de VVD, kan hij worden ingezet als ge heim wapen. taristische groep AMOK. UTRECHT (ANP) - Mercon Staal constructies BV in Gorinchem heeft volgens de Industriebond w w FNV en de directie niet via koppel- sen wil voorkomen dat 'wijkers' uit bazen met enkele honderden andere agrarische sectoren zich op zwartwerkers gewerkt, zoals vori- de tuinbouw storten. Bij de var- ge week werd gezegd in een docu- pluimveehouders bleek mentaire die door de VARA-televi- zelfs 78 procent voorstander van vestigingsregels. werd vertoond. Dit blijkt uit mededelingen van de bond en van de directeur van het bedrijf. Volgens de documentaire zou de cretaris Jef Mares van de KNBTB gemeenschap voor miljoenen gul tijdens een symposium in Zende- dens zijn benadeeld als gevolg De resultaten van het onderzoek zijn meegedeeld door algemeen se- met als onderwerp de toe komstmogelijkheden voor de jon ge boer. Mares zei dat nog altijd 16 de handelwijze van het bedrijf. Het staalconstructiebedrijf Mercon destijds voor 40 procent eigen de bijna zes miljoen dom van Hollandia Kloos, het be drijf van de familie Lubbers. Het bedrijf komt binnenkort met een reactie, waarin de beschuldigingen volgens directeur J. den Ouden "geheel worden weerlegd". Premier Lubbers noemde de be schuldigingen afgelopen vrijdag "gemene aantijgingen". De Indus triebond FNV heeft inmiddels aan gekondigd zelf te gaan onderzoe ken of Mercon inderdaad met zwartwerkers heeft gewerkt. De bond besloot daartoe vanwege de tegenstrijdigheden tussen de be schuldigingen en de ontkenning van de Mercon-directie. "We moe ten nu zelf maar eens ons licht gaan opsteken", aldus een woord voerder van de FNV. regering een speciaal bureau op richten, vindt de werkgroep. De studie is opgesteld door de partijcommissies voor buitenland se zaken en defensie, en stelt het strategisch defensie-initiatief (SDI) een positieve invloed kan hebben op het evenwicht tussen Oost en West, de koppeling van de veilig heidssystemen van de VS en West- Europa en het verminderen van de kernbewapening. Het rapport is bedoeld om het WD-verkiezingsprogramma op dit punt te wijzigen, dat de libera len dit weekeinde definitief vast stellen. De werkgroep wijst de te rughoudende opstelling van de Ne derlandse regering van de hand. In oktober besloot het kabinet zelf niet mee te werken aan het onder zoek naar Starwars, maar ander zijds bedrijven die mee willen doen niets in de weg te leggen. De twee regeringsfracties onderschrij ven dit standpunt. VVD-defensie specialist Voorhoeve verklaarde desgevraagd dat de WD het standpunt van de kabinet aan de zuinige kant vindt. U WILT NIET ACHTERBLIJVEN?! NEEM DAN NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I per maand 22.70 Q per half jaar 134 90 (alléén mogefijk met automatische betaling) q per jaar 256.90 per kwartaal 67.45 De eerste 2 weken kri/gt u de krant natuurlijk gratis m de bus' Naam: Straat Postcode Plaats Telefoon controle bezorging) 2300 v

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1