Jeugdige onbezonnenheid: uit de tijd 1 ONDERWIJS PAGINA 17 Veertien jonge mensen in de leeftijd van 18 tot 22 jaar namen op een zaterdagavond in januari de moeite om te komen praten over het onderwijs of liever gezegd hun onderwijs. Twee jaar geleden deden ze allemaal eindexamen mavo, havo en vwo. Daarna sloegen ze nieuwe wegen in. Een ging er werken, zeven kozen er voor een middelbare of hogere beroepsopleiding, twee werden er student en vier stroomden door van het mavo naar het havo en staan nu weer op het punt om examen te doen. De veertien waren - vier zijn dat er nog - leerling van de Rembrandt Scholengemeenschap de dr. W.A. Visser 't Hooft-scholengemeenschap en komen uit Leiden en omgeving. Het is een gesprek geworden over onderwerpen waarover op school - naar ze zelf zeiden - nooit werd gesproken. door Saskia Stoelinga Twee jaar geleden deden ze eindexamen mavo, havo of vwo. .V.l.n.r. bovenste rij: Remco van Weeren (student scheikunde). Anne- im fr,d Rohdci ke Gaykema (werkt), Jac Nachtegaal (HTS), Ingrid Burgemeester IntasHans Develing (van mavo naar havo), Henny Rietkerk (van mavo naar havo). Middelste rij: Jurgen Kuiper (student rechten), Corine Peursum (lerarenopleiding), Karin Vermeer (mode vakschool), Constantijn Labordus (RIO). Onder: Caroline Breunesse van mavo naar havo) en Elsa Hartjesveld (PABO). Op de foto ontbreken: Marijke Brouwer (PABO) en Claudia Langenberg (van mavo naar havo). Wie nog steeds de mening er op na houdt dat de jongeren alles op een presenteerblaadje aangereikt krij gen, initiatiefloos zijn en niet naden ken, komt bij dit stel bedrogen uit. Wat opvalt bij de willekeurig geko zen acht dames en zes heren is dat ze zich nergens bij neerleggen. Ze lijken een ongebreidelde energie te hebben. Ook de twee die op het punt staan met hun studie te kap pen. Zij doen dit niet voordat ze hun andere plannen hebben verwezen lijkt. De veertien hebben één ding duidelijk gemeen: bij allen is de toe komst nog erg onzeker. Niemand wacht een 'gespreid bedje'. Afgewezen Jurgen Kuiper uit Sassenheim volgt de rechtenopleiding aan de Leidse uni versiteit. Hij zit in het tweede jaar en heeft de 'slachting' die bij deze studie vooral in het eerste jaar plaats heeft glansrijk doorstaan. Van de twaalfhon derd studenten verdwijnt dan grofweg een kwart. In eerste instantie ging zijn interesse uit naar Nijenrode, een opleiding gericht op een leidende functie in het bedrijfsle ven. Hij werd daar afgewezen omdat hij niet wiskundig genoeg zou zijn. Om uit je vel te springen, want behalve wiskun de 2 had hij toch wiskunde 1 en natuur kunde in z\jn pakket. Zijn geluk was, dat hij een 'breed' vakkenpakket had, waar door hü makkelijk kon omzwaaien naar een zogenaamde alpha-richting. Jurgen denkt erover om zich in het bedrijfs- recht te bekwamen. Komt hij weer een beetje in de buurt van zijn oude ideaal. Voor Corine Peursum uit Rijnsburg ligt dat wat moeilijker. Zij wilde verlos kundige worden. Helaas, het aantal aan meldingen overschreed ruim het aantal opleidingsplaatsen. Tot tweemaal toe werd zij uitgeloot. De lerarenopleiding in Delft, waar zij voor de vakken huis houdkunde en gezondheidszorg heef ge kozen, bevalt haar helema^J niet. "De opleiding sluit niet aan bij de praktijk. De leerlingen aan wie ik les moet geven, willen maar één ding: trouwen en kinde ren krijgen, terwijl ik het heb over on derwerpen als consumentenvoorlich ting, milieukunde en emancipatie". Hoewel alles erop wijst dat ze moeite loos het derdejaar gaat halen, wil ze toch stoppen met haar studie. Zij zoekt het nu in een andere richting. Ze heeft gesol liciteerd bij het grootwinkelbedrijf Edah voor een opleiding als bedrijfschef. Cori ne hoopt vurig dat dat wat wordt. Verwachtingen Nog een verhaal. Marijke Brouwer uit Leiderdorp bezocht na het havo de Pe dagogische Academie Basisonderwijs (PABO) in Oegstgeest. Ze had er hele ho ge verwachtingen van. De havo was een noodzakelijk kwaad, maar de PABO, dat was het helemaal. Alle dagen bezig zijn met het vak dat je later wil gaan uitoefe nen. "Dat zakte snel af', zegt ze. "Te vaak ben je met dingen bezig waarvan je het nut niet inziet. De motivatie en het enthousiasme verdwenen. Ik heb ook met de gedachte gespeeld de opleiding vaarwel te zeggen. Maar ik weet ook van mezelf dat ik daar spijt van krijg". Elsa Hartjesveld heeft zo'n zelfde ver haal. Zij zit op de Leidse PABO. "Het is voortdurend'presteren. Ik twijfel nog of ik wel geschikt ben voor het vak. Wat haar bevieemd is datje met elk vakken pakket wordt aangenomen en dat dan pas tijdens de opleiding blijkt dat je na tuurkunde-, wiskunde- en biologie op hoog niveau moet beheersen. Ze vraagt zich waarom dat nodig is". Marijke on dersteunt dit verhaal. "Biologie is het enige vak waaraan ik in mijn vervolgop leiding nog iets heb". De rode lijn die door het gesprek loopt heeft alles te maken met de toekomst die in feite steeds wordt bepaald door het onderwijs dat je zo tot je achttiende le vensjaar volgt. Ze hebben daar tot aan hun eindexamen heel weinig greep op gehad en dat irriteert ze mateloos. Na veel heen en weer gepraat over verkeer de adviezen van hoofdonderwijzers, stomme testen en doortastende en niet doortastende ouders, vat Constantijn Labordus, die na de havo naar het RIO in Leiderdorp is gegaan, het bondig sa men. "Na de basisschool wordt de eerste keus gemaakt, daarna volgt, voor de ma vokandidaten al in het tweede jaar, het samenstellen van de vakkenpakketten. Over die keuzes heb je zelf eigenlijk heel weinig te vertellen. Het gebeurt gewoon. Remco van Weeren: "Op de massa liteit van de colleges en het weinige contact met de docenten heb ik mij verkeken Je gaat met de stroom mee of je dat nu wél wilt of niet. Je bent nog te 'onmon dig' om er tegenin te gaan. Zit je een maal op een fout spoor, dan kom je daar moeilijk van af'. Slim Hans Develing uit Leiden zegt: "Mavo, het stelt niets voor. Je hebt er niets aan in de maatschappij. Zelfs typen kun je niet". Een schot voor open doel. Voor Henny Rietkerk, Caroline Breunesse, Claudia Langenberg en Hans was de verdere keus niet moeilijk. Zij deden er havo achter aan. Naar hun eigen zeggen doorliepen ze het mavo moeiteloos. Dat viel op het havo wat tegen. Hoewel, ze durven drie maanden voor het landelijk examen al hardop te beweren dat ze sla gen. Typering voor het mavo? Gezamenlijk komen ze tot deze conclusie: "Mavo was meer stampen, rijtjes uit het hoofd leren. Bij het havo komt het veel meer op in zicht aan. De boekenlijsten zijn dras tisch uitgebreid en de examenstof is om vangrijker". De twee heren zagen niets in eerst een middelbare beroepsopleiding en pas daarna een hogere. "Als je het een beetje slim aanpakt, win je op deze manier een jaar", aldus Hans Develing. Hans heeft zich al aangemeld voor de HEAO in Den Haag en Henny voor de HTS, afdeling informatica. Als ze het felbegeerde pa piertje in juni kunnen overhandigen, zijn ze aangenomen. Ze worden gewaarschuwd door HTS'er Jac Nachtegaal die wel eerst voor de mts heeft gekozen om de studie niet al te lichtvaardig op te vatten. Hij heeft veel havo-leerlingen genadeloos zien struikelen. "Eerst mts had zo zijn voordelen. Je wist watje ging krijgen. Je kende de school". Voor Caroline BreunesSfe uit Voor schoten staat er nog helemaal niets vast. Voor de richtingen die ze ambieert, zoals etaleren, grafische opleiding, kunstaca demie, heeft ze eigenlijk het verkeerde vakkenpakket. Ze is daardoor erg onze ker. Ze heeft zich wel aangemeld, maar als ze ziet wat anderen kunnen die zich hebben aangemeld, denkt ze dat ze geen enkele kans maakt. Als de fotograaf zich in het gesprek mengt en vertelt dat mooie tekeningen lang niet alles zeggen over creativiteit en dat ze gewoon moet doorzetten, lijkt ze enigszins opgelucht. Massaliteit Dat vroeg gekozen vakkenpakket zit overigens velen dwars. Als ze nu zouden mogen kiezen, zouden ze het stuk voor stuk anders doen. Ze maken het dage lijks mee: scholieren raken gefrustreerd omdat ze een verkeerd pakket hebben. Drie opmerkingen daarover: "Je kiest óf voor de vakken waar je goed in bent, of voor de leuke leraar". "Alle moeilijke vakken vallen sowieso af, want dan weet je tenminste zeker dat je van school af komt". "Hoe kun je nu op veertienjarige leeftijd verstandig kiezen?" Remco van Weeren uit Leiderdorp on dervindt net zoals de mavo-scholieren enige hinder van zijn ideale schooltijd. Het ging te makkelijk, daardoor was zijn zelfwerkzaamheid de eerste maanden niet zo groot. "En juist bij die studie scheikunde aan de Technische Hoge school in Delft was dat zo nodig", zegt hij nu verstandig. "Op de massaliteit van de colleges en het weinige contact met de docenten heb ik mij verkeken. Wat Corine Peursum: "De leerlingen aan wie ik les moet geven, willen maar één ding: trouwen en kinde ren krijgen". dat betreft, was het op het vwo veel ge zelliger". Zijn ex-klasgenoot Jurgen kan dat beamen. "Op het vwo was er altijd een stok achter de deur. Op de universi teit moet je alles zelf doen". Van de vijf mensen die Remco kende en waarmee hij tegelijkertijd aan de TH in Delft is begonnen, zijn er nog twee over. Jurgen denkt dat van hun klas de helft al iets anders doet dan waarmee ze twee jaar geleden begonnen. Ritsen na men passeren de revue. De komende maanden zal Remco zich via de tenta mens moeten bewijzen. Vrouwengemeenschap Wordt er op school nooit gesproken over het vakkenpakket, over college lo pen, over wiskunde voor meisjes, over de inhoud van de vakken van een ver volgopleiding of over werken bij een baas? "Natuurlijk wel", maar het ge beurt volgens hen op een manier die niet echt aanspreekt. "Je realiseert je een heleboel dingen niet". Karin Vermeer uit Valkenburg en Hl-K- i 1 Constantijn Labordus: "Ik ben doelgericht bezig". Ingrid Burgemeester uit Leiden zijn aan het woord. Zij hebben zich enorm verke ken op de vrouwengemeenschap. De modevak- en de intas-opleiding aan de Noorderwiek wordt overwegend door vrouwen bezocht. En dat bevalt ze hele maal niet. "Het is alleen maar roddelen en elkaar in de gaten houden". Toch heeft Karin voor de zes jongens die de modevak-opleiding volgen ook geen goed woord over. "Zij zijn te over heersend. Steeds weer merk ik dat zij de meeste aandacht krijgen". Er zit haar nog meer dwars. Toen ze zich inschreef was het nog een tweejarige opleiding. Toen ze eraan begon, hoorde ze dat het een driejarige experimentele opleiding was geworden. Daar plukt ze nu de wrange vruchten van. Ze ziet door de bo men het bos niet meer. "Er wordt teveel geëxperimenteerd. Zo gauw ik de kans krijg en ergens een baan vind, ben ik weg". Claudia Langenberg en Constantijn Labordus werken gestaag aan hun toe komst. Naast hun schooltijd hebben ze baantjes gevonden die nauw aansluiten bij hun ideeën. Claudia wil graag naar de hogere hotelschool en als dat niet lukt neemt ze eerst genoegen met de middel bare. Ze werkt al in een restaurant in Warmond om ervaring op te doen. "Dat is heel belangrijk. Hoe meer je in die sec tor hebt gewerkt, hoe meer kans je maakt om op die school te komen". Ze geeft toe: naast haar werkzaamheden voor school is dat allemaal erg zwaar. Constantijn is als vakkenvuller bij Al- bert Heijn in Oegstgeest begonnen. Nu wordt hij ook ingeschakeld voor andere klussen. Zijn managementopleiding aan het RIO sluit daar mooi op aan. Mis schien maakt hij kans om bij het groot winkelbedrijf aan de slag te komen. Via allerlei interne cursussen wil hij zich dan nog verder bekwamen. "Ik ben heel doelgericht bezig". Werken Anneke Gaykema uit Leiden is de eni ge die daadwerkelijk in de maatschappij staat. Zij werkt bij DHL, een koeriersbe drijf in Zoeterwoude. Toen ze nog op het vwo zat, dacht ze wel aan studeren. Het eindexamen havo dat ze tenslotte deed, bracht haar op andere ideeën. "Spijt", ze vindt het niet juiste woord. Haar leven heeft een andere wending genomen. "Ik ben daardoor niet ongelukkig gewor den". Na een jaar de opleiding tot recep tioniste en informatrice bij het Instituut Schoevers te hebben gevolgd, kwam ze via een uitzendbureau bij DHL terecht. Sinds 2 januari is ze er in vaste dienst op de afdeling informatie. Voor die eenjarige opleiding van Schoevers wil ze de havo-kandidaten be hoeden. "Nutteloos. De talen beheers je al op dat niveau en wat de praktijk be treft, dat leer je bij een bedrijf in nog geen twee weken". Met het vaste ritme: op tijd opstaan, elke dag werken en maar drie kwartier pauze, heeft ze geen enkele moeite. "Je weet toch waarvoor je het doet. Ik verdien geld en heb het bovendien naar mijn zin". Werkloosheid. Dat woord is nog niet gevallen. De veertien lijken er niet echt bevreesd voor te zijn. Constantijn heeft het al gezegd, maar ook Henny Rietkerk en Hans Develing hebben er in hun keu zes wel een beetje rekening mee gehou den. Informatica en HEAO liggen goed in markt. Ingrid Burgemeester gaat door met studeren net zolang tot ze een baan vindt die haar zint. Remco van Weeren denkt dat hij na het tweede jaar schei kunde de bio-technologische richting opzoekt, omdat de kans op een baan dan het grootst is. Marijke Brouwer is ook niet bang dat ze niet aan de slag komt. "Na 1987 zal er weer een tekort zijn aan onderwijzers en een studie Pedagogiek behoort ook nog tot de mogelijkheden" Ideeen De dicussie die hierop volgt gaat over de vraag of je nu gericht moet kiezen ol dat je dingen moet doen die je leuk vindt. Ze komen er niet echt uit. Kreten als "gelukkig zijn", "positieve inzet", "je moet er wat van maken", vliegen over tafel. De ideeën monden tenslotte uit in suggesties voor het voortgezet onder wijs. Elsa Hartjesveld: "Het zou het mooiste zyn als er niet meer in zo'n vroeg sta dium een vakkenpakket samengesteld zou hoeven worden. Het onderwijs moet veel breder van opzet worden. Het is toch erg als iemand niets van geschiede nis of economie af weet". Remco denkt dat het dan te oppervlakkig zal worden. "Als scheikunde, wiskunde en natuur kunde niet zo waren uitgediept, had ik mijn studie niet kunnen volgen". Er wordt een combinatie gevonden: je kiest voor vakken op verschillende niveau's. Een andere hartewens is, dat de prak tijk veel meer in de school wordt ge haald. Jurgen haalt aan dat op het vwo nauwelijks aandacht is besteed aan het schrijven van een sollicitatiebrief. Hij moet nu daarvoor zijn familie inschake len. Constantijn betreurt het dat hij geen hartmassage kan toepassen of een slaga der kan afknellen. "Prachtige theoreti sche biologielessen gehad, maar als er iemand voor mijn voeten valt. weet ik niet wat ik moet doen". Marijke Brouwer had alle talen in haar pakket, maar als een Fransman haar nu iets zou vragen, zou ze geen woord kun nen uitbrengen. Als Caroline Breunesse pleit voor stoomcursussen om vakken op te halen, zodat ja na een korte tyd wel de juiste opleiding kan gaan volgen, krijgt ze veel bijval. Ook wordt het idee gelanceerd om, voorafgaand aan elke opleiding, een algemeen jaar te plakken. "Degenen die niet het goede pakket hebben, kunnen worden bijgewerkt en de twijfelaars kunnen kennis maken met de oplei ding". Verantwoordelijkheid Nog een punt waar ze het allemaal mee eens zijn. De voorlichting op scho len kan zoveel beter. "De dekanen doen hun best", zegt Corine Peursum. 'maar waarom worden er niet meer oud-leer lingen binnengehaald om te vertellen over de voor- en nadelen van hun keu zes. En waarom beginnen ze niet eerder met die voorlichting? Foldertjes zeggen zo weinig". Jac Nachtegaal waarschuwt voor de voorlichtingsdagen bij de vervolgoplei dingen. "Daar zie je alle mooie dingen. Maar hou een ding goed in gedachten: daar kom je de eerste jaren niet aan toe". Hans Develing en Henny Rietkerk er geren zich enorm aan het schoolse sys teem. Ook als eindexamenkandidaat. "Als je thuis al lang verantwoordelijk heid hebt, wordt er op school nog als een kind met je omgesprongen en wordt er een briefje verlangd als je ziek bent". Ondanks alle klachten moeten ze na ruim twee uur praten toch beamen dat de schooltijd ook veel plezier heeft opge leverd. De meest sterke verhalen komen weer boven. Dat verandert nooit. Ingrid Burgemeester: "Enorm ver keken op de vrouwengemeenschap".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17