Meer waardering nodig voor vaklui Bedrijf en school samen de werkloosheid te lijf ONDERWIJS Directeur Th. Evers: 'Ouders zien hun kind liever op kantoor* Katwijks initiatief trekt belangstelling PAGIN^l^ Evers: 'Mentaliteit even belangrijk als opleiding' "Kijk, met goede vakmensen zit het tegenwoordig zo. Als je ze nodig hebt, zijn het zülke mensen. De au tomonteur als je met pech langs de snelweg staat, de loodgieter als het dak lekt. Maar op verjaardagen of op de club kunnen ze beter niet la ten merken dat ze hun brood met de blote handen verdienen. Want dan zijn ze ineens niets meer waard in vergelijking met mensen die netjes in het pak op een kantoor zitten". door Conny Smits Directeur Th. Evers van Evers Staal constructies Hillegom, is ervan over tuigd dat de onderwaardering van de technische beroepen ervoor heeft ge zorgd dat bedrijven als het zijne grote moeite hebben met het vinden van goe de vaklui. "Als een kind na de lagere school moet kiezen voor het vervolgon derwijs, zijn het meestal de ouders die zeggen: je kunt later beter op kantoor zitten of in de informatica. Dus die kin deren moeten hoe dan ook naar de mavo of de havo. Pas als dat écht niet mogelijk is, wordt voor de lts gekozen". De gevolgen daarvan zijn, zo betoogt Evers, inmiddels overduidelijk gewor den in het bedrijfsleven. Goede lassers, monteurs en constructiewerkers zijn amper meer te krijgen. "En dat is heus niet alleen de schuld van de lts-en. Die willen wel anders, maar ze moeten hun lesprogramma inrichten volgens de richtlijnen die het ministerie geeft. En daarbij is het niveau van het leerlingen materiaal veel te laag". Concurrentie Evers Staalconstructies is bij uitstek een bedrijf dat hoog gekwalificeerd technisch personeel nodig heeft. Om de hevige concurrentieslag in de bouwwe reld aan te kunnen, heeft het bedrijf zich sinds een jaar of vijf gespecialiseerd in produkten waaraan kwalitatief de aller hoogste eisen worden gesteld. Zo maakt Evers bij voorbeeld stalen constructies voor helicopter-platforms en 'living- quarters'. In Hillegom worden de onder delen hiervoor geprefabriceerd, in een dependance in Amsterdam worden de projecten klaargemaakt om het zeegat uit te varen. "Als je in de constructie aan de top wilt zitten wat kwaliteit betreft, kom je op de off shore. Op zee staan de con structies immers bloot aan zware krach ten. Er zijn mensenlevens en veel kapi taal mee gemoeid. Alles moet dus van hoogwaardig staal zijn en elke las wordt gecontroleerd. Er worden zelfs röntgen foto's van gemaakt. Daar heb je vanzelf sprekend goede vaklui voor nodig die bovendien onder grote druk kunnen werken". "Want in de off shore geldt als in bijna geen enkele andere sector: het project moet op tijd af. Als een oliemaatschappij zegt: in april moeten we de spullen heb ben, want dan is de hijskraan besteld, dan heb je te zorgen dat het in april af is. Al valt de hemel bij wijze van spreken naar beneden. Afspraken zijn voor ons heilig". Evers herinnert zich de keer da*, op twee projecten tegelijk was ingeschre ven. "Je weet immers nooit of je de op dracht krijgt?" Evers kreeg ze alletwee en het was het imago van het bedrijf niet ten goede gekomen als een van de twee was geweigerd. Dat werd dus alle zeilen bijzetten. "Onvoorstelbare toestanden waren dat. We moesten continu door werken met alle gevaren van dien. Ma chines die op het kritieke moment kapot gingen, mensen die ziek werden. Uitein delijk is alles op zijn pootjes terecht ge komen. Maar ik heb er wel mijn grijze haren aan te danken". Mentaliteit Juist onder deze omstandigheden komt volgens Evers een eigenschap om de hoek kijken die minstens even be langrijk is als een goede opleiding: "Dat is een goede mentaliteit. Maar die tref je tegenwoordig niet snel meer aan. De scholen leveren mensen af die zijn opge groeid met het idee dat alles vanzelf wel naar ze toekomt. Ze hebben nog maar zo weinig pit in hun lazer. Als het op door leren aankomt, haken ze af. En omdat goed personeel zo moeilijk te krijgen is, komt er een gigantische druk te liggen op het personeel dat wél de goede kwali teiten heeft. In de wurggreep van de le vertijd raken die tegen de overspannen heid aan. Ik heb weieens mensen in hui len zien uitbarsten van de spanning". Niet alleen bij Evers Staalconstructies zullen dergelijke taferelen zich afspelen. Als voorzitter van de Metaalunie, district noordwest, kan Evers namens zo'n 500 bedrijven in de wijde omtrek spreken. "De meesten hebben een tekort aan per soneel in het algemeen en aan hoogge schoold personeel in het bijzonder". Ook het Koninklijk Nederlands Onder- nemersverbond kwam onlangs met een rapport waaruit bleek dat veel bedrijven moeite hebben met het vervullen van va catures. Niet alleen in de metaal, maar ook in de detailhandel en de zakelijke dienstverlening. Uit een enquête van het KVNO bleek dat een op de vier ondernemingen het afgelopen jaar moeilijk vervulbare vaca tures had op technisch gebied. In de sec tor metaal was dat zelfs bij drie op de vijf ondernemingen het geval. Meestal was extra personeel nodig vanwege uitbrei ding van de onderneming. Technische functies die het meest werden aange- merkt als moeilijk vervulbaar waren on der meer draaier/freezer, constructie- (bank)werker en lasser. Gemiddeld duurde het drie maanden voordat in de vacature kon worden voorzien. Ware Jacob Volgens Evers kan een bedrijf het zich ook nauwelijks permitteren een vacatu- re lang open te laten staan. "Op den duur neem je dan toch maar iemand aan, ook al is het misschien de ware Jacob niet. i Om jongeren toch een heel gerichte op- I leiding in de metaal te kunnen geven, hebben wij als werkgevers samen met het rijk en de bonden, een opleiding op I poten gezet. In deze opleiding kan jong en gemotiveerd personeel zich bekwa- I men in de metaalnijverheid". Deze opleiding, kortweg SOM ge- noemd, vormt een belangrijke aanvul ling op wat jongeren op de lts hebben opgestoken. De bedrijven verzorgen het praktische gedeelte, leraren fietsen I langs de weg om de leerlingen op theore- I tische kennis te toetsen. Evers: "Wij krijgen hier soms jongens van de lts die met stomheid geslagen naar profielen staan te kijken. Als werk gevers hebben wij al jarenlang in alle j openheid signalen naar het onderwijs gegeven dat het technische gedeelte van de opleiding meer nadruk moet krijgen. Maar er is een lichting leraren geweest die de leerlingen liever opmerkzaam j maakte op hun rechten (zonder dat daar plichten aan ten grondslag lagen) dan op de vaktechnische aspecten van de oplei ding". Mondig personeel is helemaal geen be zwaar, meent Evers. Integendeel zelfs. "Maar aan geëngageerde praat alleen hebben we niets. Die jongens, of meis jes, moeten allereerst hun vak goed ken nen. Gelukkig is er de laatste tijd weer een kentering opgetreden. De scholen richten zich weer steeds meer op de praktijk. Zowel de lts als de mts is weer bereid om met werkgevers en werkne mers te praten over mogelijkheden om dichter bij elkaar te komen. Maar intus sen is de schade die een aantal jaren ge- leden is toegebracht, nog steeds merk baar in onze bedrijven. Die mentaliteit I van: eerst even gezellig praten, of een leuke discussie, dan nog een bakkie kof fie en daarna pas het werk". Optimistisch Over de toekomst is Evers redelijk op timistisch gestemd. "We hebben een economische crisis achter de rug, de SOM-opleiding, mts en lts gaan meer naar de bedrijven kijken: ik zie de toe komst niet al te somber in. Al zal het nog wel even duren voordat er weer voldoen de vakbekwaam personeel voorhanden Het belangrijkste volgens Evers is dat er nu eerst eens een herijking komt van de technische beroepen. "Ik ben er een voorstander van dat de vakman weer de waarde krijgt die hem toekomt. Het ge bruik van de handen in combinatie met het hoofd is iets ondankbaars geworden. En dat is absoluut onterecht. Een echte vakman, daar wordt juist heel hoog te genaan gekeken in de gemeenschap waar hij werkt. Volgens mij kun je beter een kantoorbediende minder betalen dan de mensen die de fabriek op gang houden". Heeft hij dat als werkgever niet zelf in de hand? "Nee, dat verhaal gaat maar ten dele op. Ik persoonlijk zou mijn per soneel best tien tot vijftien procent meer willen betalen, maar ik ben ook afhanke lijk van mijn klanten. Op deze markt be staat een moordende concurrentie. Al zou ik mijn prijs met maar één procent verhogen, dan zou ik al geen werk meer hebben. Je zit in de klem van de markt prijs. En die wordt bepaald door de con currentie". Het verkleinen van de kloof tussen onderwijs en bedrijfsleven is het doel van de Stichting Kontakt Beroepsleven Onderwijs Katwijk. Een stichting waarin bedrijfsleven, onderwijs, gemeente en arbeidsbureau nauw samenwerken. Wij spraken met P.J. de Haas, initatiefnemer tot het KBOK-projekt en directeur van Ouwehand's Rederij en Visverwerking, de grootste werkgever in Katwijk. Het KBOK-projekt begon in 1982 met twee studiegroepen: Hoe - Hoe zit de arbeidsmarkt in elkaar en Wat - Wat kunnen we doen. Daarna gin gen zes werkgroepen aan de slag om hun steentje bij te dragen aan het terugdringen van de werkloosheid. Een dia-klankbeeld over het beroeps leven in Katwijk was het eerste levenste ken van de KBOK. Centraal stond daar bij de samenhang tussen wat op school wordt geleerd en hoe dit in het bedrijf wordt toegepast. Nu wordt gewerkt aan een videopresentatie van individuele Katwijkse bedrijven. Deze videobanden gaan naar alle scholen en ook in de bi bliotheek zal een exemplaar ter beschik king zün. Anderen bogen zich over de vraag hoe het kontact tussen schooldecanen en personeelsfunctionarissen kon worden verbeterd. Inmiddels is er eenmaal in de maand een min of meer informele bij eenkomst waar vertegenwoordigers van bedrijven, gemeente en onderwijs elkaar treffen. 'Een uitstekende manier om elkaar te leren kennen', meent De Haas. Hoe be langrijk dat elkaar kennen kan zijn on derstreept hij met een voorbeeld uit het grijze verleden. 'Vroeger, als de direc teur van de Visserijschool (nu school voor Zeevisvaart) voor een leerling nog geen 'stee', een plaatsje op een schip had, stapte hij naar de directeur van Ou wehand met de vraag die en die voor een door Henriette van der Hoeven tijdje onder te brengen. Dat werd, inet de belofte dat er naar een stee uitgeke ken zou worden, dan even geregeld. Zo iemand werkte hier dan twee. drie maanden tot hij ander werk had. Nu zijn er, om het maar eens heel cru te zeggen, docenten die niet eens weten waar het industrieterrein ligt. Daarin wil het KBOK verandering brengen'. Gastlessen De uitwerking van een enquête in het beroepsleven resulteerde in een infor matiemap, die o.m. op alle scholen voor handen is. In deze map vinden leerlin gen en docenten een overzicht van alle Katwijkse bedrijven. Wat ze doen, welke eisen ze aan hun personeel stellen, wat de carrière-mogelijkheden zijn of een bedrijf stageplaatsen heeft enz. Ook is aan de andere kant een inventa risatie gemaakt van de onderwijs- en op leidingsvormen in Katwijk. Hierdoor weet het beroepsleven wat ze van een leerling uit een bepaald type onderwijs kunnen verwachten. Tenslotte hebben onderwij sgevers en werkgevers zich gebogen over het feno meen 'gastlessen'. Op de vraag hoe het onderwijs reageert op die toch vreemde eend - meestal een personeelsfunctiona ris - in hun bijt zegt De Haas: 'Het moet allemaal wennen. We staan nog maar aan het begin. De contacten met het be roepsonderwijs lopen, omdat die ook met ons te maken hebben in verband met stages, wat soepeler maar over het algemeen staat iedereen er heel positief tegenover'. 'Zo zijn er bijvoorbeeld docenten die in hun vakantie een weekje komen mee draaien in een bedrijf om de sfeer te le ren kennen. Anderen lopen een dagje mee of laten zich door een staflid een middag voorlichten. Het is een begin'. In het kader van de gastlessen gaan eerst de docenten een kijkje nemen in het bedrijf, daarna krijgen de leerlingen een uitvoerige rondleiding, later krijgt dan een vertegenwoordiger van het bc treffende bedrijf, een of twee lesuren om over het bedrijf te vertellen en vragen te beantwoorden. In die gastlessen wordt ook duidelijk gemaakt dat je er met een diploma van school niet bent. 'Wie hoge rop wil, 'zegt De Haas, 'zal 's avonds ver der moeten studeren'. Het KBOK steekt ook een handje toe bij de eerste officiële kennismaking bij een bedrijf: het solliciteren. In samen werking met o.m. de.Rotery Katwijk/ Noordwijk en het onderwijs is een solli- ciatieprojekt op stapel gezet. In de klas gaat een krant vol advertenties verschij nen. De leerlingen moeten op die adver tenties schriftelijk reageren. Dan begint de normale sollicitatieprocedure te draaien. De Haas: 'Als je een baan wilt hebben is het enorm belangrijk hoe je je presenteert. Wij houden de leerlingen al tijd voor: Denk er aan, je bent niet de enige met dat diploma; zorg dat je iets extra's hebt. Zo'n eerste gesprek kan be palend zijn voor je toekomst'. 'We hopen door dit projekt de leerlin gen wat op weg te helpen. Een beetje van die grote spanning die velen hebben bij het solliciteren weg te nemen'. Om het belang van een een sollicitatie nog eens te onderstrepen gaat de Leidse toneelvereniging Imperium voor de KBOK een sollicicitatie-rollenspel op vi deo zetten. Een goede en een slechte presentatie. Ook deze band kunnen de scholen gebruiken. Eisen Zoveel werklozen, ook schoolverlaters en sommige sectoren van het beroepsle ven zitten te springen ook werknemers, hoe heeft die kloof kunnen ontstaan? Bij die vraag is De Haas direct bereid de hand in eigen (bedrijfs)boezem te ste ken: 'Het beroepsleven heeft op veel ter reinen nooit duidelijke eisen geformu leerd. Daarmee zijn we nu bezig, maar dat blijkt toch heel moeilijk'. 'Bovendien komt er steeds meer vraag naar mensen met een gerichte opleiding, middelbaar- en hoger beroepsonderwijs. Er zijn sectoren in het beroepsleven die op weinig toeloop kunnen rekenen om dat er veel werkloosheid heerste in die sector. Komt er een opleving dan zijn er Initiatiefnemer P. de Haas: Effect len, maar we gaan door. geen of onvoldoende geschoolde ar beidskrachten voor die bedrijftak'. Daarom ook overweegt de stichting KBOK de activiteiten uit te breiden naar het basisonderwijs. De Haas: 'Ouders en kinderen moeten tegenwoordig al vroeg een keuze maken. Is die keus eenmaal gedaan dan is omschakelen niet zo ge makkelijk. En bij ouders leeft toch altijd een beetje: Mijn kind moet verder ko men dan ik. Dan wordt het weieens ma vo of havo terwijl een kind zelf liever een technische opleiding wil volgen'. Door goede voorlichting hoopt de stichting KBOK vooroordelen en drempels uit de weg te ruimen. Over het effect van al die inspannin korte termijn moeilijk te pei- (foto Dick Hogewoning) gen van de stichting is De Haas heel voorzichtig. 'De effecten kun je op korte termijn niet peilen. Maar we gaan door, want wel willen ons steentje bijdragen aan het terugdringen van de langdurige (ieued)werkloosheid'. Het Katwijkse initiatief is niet onop gemerkt gebleven. Het Contact Centrum Onderwijs Arbeid Zuid-Holland ver leende een subsidie van 40.000 gulden. Deze subsidie was mede bedoeld om het projekt bekendheid te geven in andere gemeenten. De Haas heeft inmiddels le zingen gehouden in Leiden en Alphen aan den Rijn, waar nu druk wordt gestu deerd op de mogelijkheid een projekt in Katwijkse stijl op te zetten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 16