MAAND RENTE DEPOSITO 'Campomanes geen vriend van ons Tennistoernooi in Ede: geld speelt geen rol Amateurs in China de mist in AAN DE ZIJLIJN nutssoaarbank Voorzitter schaakbond Henk Wille bang voor splitsing in FIDE DE DICHTBU HUIS BANK TRAINER Libregts zorgt voor veel ophef PAGINA 12 SPORT DINSDAG 14 JANUARI 1986 Ruim kwart miljoen startgeld voor Lentil LEUSDEN (GPD) - Dromen zijn bedrog, maar in de tenniswereld kunnen ze voor veel geld, het liefst dollars, werkelijkheid worden. Want binnen die kringen is nog steeds iedereen te koop, weet in middels ook Gies Pluim. Zijn grote wens om in Nederland een buiten- toernooi op gravel te organiseren met echte toppers krijgt van 28 april tot en met 4 mei dan eindelijk gestalte. Dan komen onder meer Ivan Lendl en Stefan Edberg, res pectievelijk de nummer 1 en 5 van de wereldranglijst, naar Pluims tennis en squashpark Tesqua in Ede, waar in totaal 24 spelers een dik betaald en als het goed is jaar lijks terugkerend demonstratie evenement zullen verzorgen. De Bennekommer wordt finan cieel gesteund door een groot auto mobielbedrijf, dat een van haar produkten (Audi) ook als naamge ver van het exhibitie-toernooi laat fungeren. De firma Pon stelt voor lopig drie jaar lang elke keer vijf ton beschikbaar en neemt ook de organisatorische en publiciteits- kosten voor haar rekening. Dat be drag valt echter in het niet bij het totale budget waarmee Pluim en Langendijk naar eigen zeggen werken: 2,1 a 2,3 miljoen gulden. Daarvan is ruim een miljoen be stemd voor de spelers. Het directe prijzengeld bedraagt 213.000 dol lar. Een enkelspelwinnaar incas seert 50.000 dollar, de verliezer in de eerste ronde gaat nog altijd met 2500 dollar naar huis. Pluim maakt er evenwel geen geheim van dat er ook forse startgelden worden uit gekeerd. Om precies te zijn 137.000 dollar, waarvan Ivan Lendl er maar liefst 90.000 (ruim een kwart mil joen gulden) in de zak steekt. Een deel van die som is zelfs al overge maakt naar de bankrekening van de Tsjechoslowaak. „Ik reken er niet op dat ik er zelf anderhalf mil joen bij zal inschieten. Ik hoop zelfs op een bescheiden winst", meldt Pluim monter. Gies Pluims kostbare egotrip past perfect in de voorbereiding op Roland Garros, als altijd het eerste Grand Slam-toemooi. Ook daarom hebben inmiddels 17 profs de invi tatie uit Nederland aangenomen. Zes van hen staan momenteel in de top-20: Ivan Lendl (1), Stefan Ed berg (5), Miloslav Mecir (9), Johan Kriek (14), Scott Davis (17) en To- mas Smid (19). Nationale troef Mi- chiel Schapers (100) sluit voorals nog de rii. „De rest van het veld hou ik nog in beraad, ik wil kunnen inspelen op de laatste ontwikkelingen", al dus Pluim die weinig aan het toe val wenst over te laten. Zo is Tom Okker aangetrokken als wedstrijd leider, fungeert Betty Stöve als vraagbaak voor spelers en spon sors en wordt er gespeeld met de zelfde ballen (die van de Hema) als op Roland Garros. Pluim heeft bij het KNMI in De Bilt zelfs weerstatistieken opge vraagd. „In de periode van ons toernooi regent het nooit langer dan anderhalf uur per dag", weet de organisator, die echter voor de zekerheid wel heeft laten vastleg gen dat Lendl indien nodig 24 uur langer kan blijven. Uitwijken naar een hal kan namelijk niet, want dat zou te veel toeschouwers kosten. Op het Tesqua-park wordt via tri bunes ruimte gemaakt voor 6900 kijkers, die moeten rekenen op een toegangsprijs van f 40 a f 80 (voor de finale). Gies Pluim ontkende gisteren overigens met klem het verhaal dat Bosis Becker niet in Ede ver schijnt. gezien de kans dat dan uit gerekend op 4 mei een Westduitser in de eindstrijd zou kunnen staan. „Onzin, dat heb ik nooit gezegd. Er is geen moment sprake van ge weest dat hij zou komen. Vorig jaar. voor het toernooi van Queens, hadden hem wel voor 5000 dollar kunnen contracteren. Hij won, ver volgens werd zijn prijs meteen 25.000 dollar en toen wilden we wacht tot na Wimbledon. Wat dat betreft is er door ons dus wel een beoordelingsfout gemaakt". NEW YORK - Vrienden zijn het bepaald niet, maar voor het groeps- plaatje (foto AP) voor het vandaag van start gaande Masters-toernooi wilden Boris Becker, John McEnroe en Mats Wilander wel even glimla chen. Het Britse dagblad 'Daily Mirror' wist te melden dat McEnroe op 17 februari in het huwelijk treedt met Tatum O'Neill. Het paar verwacht half mei hun eerste kind. De in New York verzamelde tennisprofs kozen Ivan Lendl speler van het jaar 1985. In het dubbelspel werd de Amerikaanse combinatie Ken Flacht Robert Seguso verkozen. Boris Becker steeg op de wereldranglijst het snelst: van de 65-ste naar de vijfde plaats. Jaime Yzaga uit Peru werd uitgeroepen tot de sterkste nieuweling van het jaar. CHONGQING (ANP) - Het Neder lands amateurelftal zal vanavond niet kunnen voetballen tegen het provincieteam van Kunming. De wedstrijd is uitgesteld tot morgen avond. De reden hiervoor is de mist, die het Nederlandse gezel schap ook gisteren belette de spookstad Chongqing te verlaten. Wegens de hardnekkige nevelflar den, die maandagnacht wel op trokken, weigerden de Chinese au toriteiten toestemming te geven de vlieghaven van Chongqing open te stellen. Daarbij moet worden aan getekend dat de verlichting van de landingsbanen van de Chinese luchthavens de vergelijking met Europa niet kan weerstaan. Overigens had een lid van het or ganisatiecomité van Kunming er een treinreis van 33 uur voor over om de Nederlanders te smeken toch vooral de wedstrijd niet te an nuleren, omdat het stadion is uit verkocht. Een alternatief plan om Chong qing te verlaten werd gisteren evenmin uitgevoerd. Aanvankelijk zou het gezelschap per trein naar Chingdon vertrekken om van daar, na een reis van twaalf uur, door te vliegen naar Kunming. Omdat de legatieleider Martin Kastermans te elfder ure niet de garantie kreeg, dat er voldoende stoelen in het vliegtuig van Chingdon naar Kun ming zijn, werden de koffers een half uur voor het geplande vertrek voor de derde keer in 'twee dagen weer uitgepakt. Martin Kastermans: „Als je bij gelovig zou zijn, zou je zeggen dat het allemaal is terug te voeren tot de dertiende van de maand. De stemming in de groep is ondanks alle tegenslagen uitstekend. Hoe dan ook, we hebben de garantie, dat we zaterdag in Peking in het vliegtuig stappen naar Europa. Desnoods spelen we maar een wedstrijd minder. Het vervelende is alleen, dat er opnieuw veel toe gangsbewijzen zijn verkocht voor de beide wedstrijden in Kunming. Maar als het weer zo blijft zullen we onze plannen moeten aanpas* èen. Daarvoor moeten onze gasthe ren dan maar begrip opbrengen. Chongqing geniet de twijfelachtige reputatie, dat het er negentig da gen per jaar mistig is. De Chinese organisatoren verzekerden ons van te voren, dat er in deze tijd van het jaar weinig te duchten zou zijn van het gevreesde weertype. Indien er de eerstkomende dagen geen ver andering optreedt in het huidige weer is het trouwens evenmin uit gesloten, dat het Nederlands ama teurelftal de reis niet voortzet naar Kunming, maar per trein terug keert naar Wuhan om van daar door te vliegen naar Peking". Sportprijs Dit is nu al de tweede keer dat de winnaar van de Leidato- sportprijs bij de uitreiking daar van schitterde door afwezigheid. Daar kun je lang over praten of daar kun je breed over praten maar goed praten kan je dat ver zuim toch mooi nooit. Zonder feestvarken smaakt zo'n feestelij ke uitreiking toch als een ei zon der zout Of niet soms Goed voor het imago is het in elk geval niet, zeker als het twee keer achter elkaar voorkomt dat de nummer één een ander in zijn plaats stuurt. Surrogaat, onecht, veel minder leuk. Het schenkt nu eenmaal bijzonder weinig bevre diging om duizend gulden - toch altijd nog een aardig bedrag vandaag aan de dag - te moeten weggeven aan iemand die er niet is. Je wilt toch, zeker als gever, maar ook een beetje als neutrale toeschouwer die niets krijgt, op zijn minst een glimp opvangen van de gelaatsuitdrukking van de ontvanger. Hoe reageert hij Is-ie verrast, is-ie echt blij of had hij er al rekening mee gehouden en steekt hij de enveloppe nocha- lant in de binnenzak Zodat we uiteindelijk met z'n allen - de krantenlezer die later de foto on der ogen krijgt incluis - een heel klein beetje kunnen meedelen in het geluk van de winnaar. Dat is het spel en zo moet het gespeeld worden. Maar vrijdag was het dus een rampdag. Behalve de ster van de show, de atleet Han Kulker, ont braken er in de kantine van de voetbalvereniging UVS nog meer prijswinnaars op het appèl. In maar liefst drie andere gevallen moest jury-voorzitter Wim van Duivenbode vragen met wie hij nu weer de eer had. "Dus u bent ook de leader niet kon zodoen de op de eerste rij nog juist wor den verstaan. "De broer mis schien Oh, de trainer. Ja, ja, we begrijpen het wel. Vanzelfspre kend". Ik begrijp het niet. Althans waarom het bestuur van de Leid- se Sport Federatie (die de nieuw jaarsreceptie organiseert) en/of de Leidato die het prijzengeld en de bokaal fourneert) na de misser van vorig jaar met de eveneens afwezige John van der Wiel niet even bij zijn club De Bataven in formeert of Kulker niet per onge luk elders verkeerde op de ge plande datum. In het buitenland wellicht. Leidato-kopman Van Zijp is notabene voorzitter van de atletiekvereniging. De veelbelovende middenaf- standloper treft zelf natuurlijk AAN DE ZIJLIJN is de naam van de nieuwe rubriek die voortaan el ke dinsdag op de eerste sportpagi na zal prijken. De sportredactie van het Leidsch/Alphens Dagblad kijkt vanaf de kant nog even om op het nieuws dat inmiddels allang geen nieuws meer is en voorziet een en ander eventueel van een (kritische) kanttekening. Hoewel Ruud Paauw af en toe een bijdrage zal leveren berust elke gelijkenis met bestaande of vroegere rubrie ken louter op toeval. geen enkele blaam. Die zit een tijdje hoog en droog op Las Pal- mas en zo'n uitnodiging om onbe zorgd een paar weekjes te kun nen trainen mag je natuurlijk nooit laten lopen. Hij wist trou wens niet eens dat hij gekozen zou worden. Dan acht ik een lu cratieve schnabbel (Van der Wiel) of een belangrijke wed strijd de andere dag (Jeroen Pi ket) als reden om niet te verschij nen heel wat minder gegrond. Aan hen is het aanpassen van de datum, zoals nu simpelweg de oplossing zou zijn geweest, ver moedelijk niet besteed. Je bent per slot van rekening geïnteres seerd in zo'n prijs of je bent het niet. Hoe dan ook, als dat wegblij ven de tendens gaat worden of als de organisatie blijft volhar den in het willekeurig vaststellen van een datum kan die verkie zing van sportman, sportvrouw of sportploeg van het jaar in de toekomst misschien maar beter schriftelijk worden afgehandeld. Een briefje in de trant van: 'Beste Pietje. Nog gefeliciteerd met je eerste plaats en hierbij ingesloten een girocheque van duizend piek. Mocht je binnenkort een keertje in de buurt komen dan moet je maar eens binnenwippen. Kan je die Sleutels even oppikken. Veel succes in je verdere carrière. Met sportgroeten, Jan van Zijp.' Waar we blijkbaar ook vanaf moeten bij die verkiezing van sportman, sportvrouw of sport ploeg is de toevoeging 'van Lei den'. Door de jaren heen heeft de jury 'gerommeld' met de plaats bepalingen, tot er voor een jaar of wat geleden een heus regle ment is ontworpen dat verhitte discussies eindelijk geheel over bodig maakte. Leiden, Leider dorp, Oegstgeest, Voorschoten of Warmond, daar diende je als kandidaat domicilie te houden. Nooit geen gezeur. Dat reglement is nu dus weer terzijde geschoven. Op vijftien kilometer, pakweg bij Leidschen- dam, daar ligt ditmaal de grens. Maar ach, wat maakt het uit. Hij was er toch niet. AD VAN KAAM ARNHEM (GPD) - „Een ongelukkige situatie". Woorden van Henk Wille, voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Schaak Bond die betrek king hebben op het feit dat de komende weken vrijwel tegelijkertijd twee topschaakevenementen in Nederland plaatsvinden: het 48e Hoogovens- toernooi in Wijk aan Zee en de halve finale van de kandidatenmatches tussen Jan Timman en de Rus Arthur Joesoepov in Tilburg. Morgen gaat in Brabant de tweekamp officieel van start met de opening en de loting, een dag later gebeurt dat in het kader van het Hoogovenstoer- nooi in Beverwijk, nabij de badplaats waar volgens de traditie de partijen worden gespeeld. Al met al een goed voorbeeld van hoe de huidige WK-cyclus en de particuliere toernooien elkaar in de weg staan. Henk Wille geeft hierover zijn mening en praat dus ook over Florencio Campomanes (voor zitter van de Wereldschaakbond), topschaak in Ne derland en de recent opgelaaide belangstelling voor het schaken in het algemeen, ook wel het Tim man-effect genoemd. Met enige trots stelt Henk Wille vast dat de KNSB de afgelopen we ken niet brainstormend heeft door gebracht om adequaat te kunnen inhaken op de plotseling verhevig de interesse bij het Nederlandse volk voor het schaken. Een toege nomen belangstelling die voort vloeide uit de prestaties van Jan Timman in Montpellier en de kort daarop volgende tweekamp met wereldkampioen Garri Kasparov. „Het zou getuigen van een gema tigd beleid wanneer we nu ineens op de ontwikkelingen zouden moe ten inspelen. Nee, de bond is al een jaar bezig met de uitvoering van een beleidsnota. Dat gaat goed en door het Timman-effect kan het al leen maar beter gaan. De prestaties van Timman zijn voor ons een pret tige bijkomstigheid, al moet ik eer lijk toegeven dat ze er bij het op stellen van onze plannen wel een beetje rekening mee hebben ge houden. Zonder het beleid erop af te stemmen, overigens". Propaganda i— „We hebben een periode gekend van ledenverlies", aldus de 59-jari- ge Wille, „We kampen met dezelfde problemen als andere bonden. De vergrijzing, de economische reces sie, het speelt ook voor ons alle maal een rol. Het verlies is nu tot staan gebracht en het volgende sta dium is natuurlijk weer aanwas. Dat proces zal dank zij Timman ui teraard worden versneld. De bond heeft de revenuen van zijn optre den. Vanuit ons standpunt beke ken trekt hij momenteel de kar, al denkt hij daarover zelf anders. Hij beschouwt zijn succes en zijn eventuele falen puur als een per soonlijke zaak. Logisch, tenslotte zit Timman er niet voor de schaak bond. We pikken wel de graantjes mee. De propaganda voor schaak op scholen en Schaak Overdag in het algehele kader van Sport Over dag wordt vergroot. Zonder dat we er zelf iets extra voor hoeven te doen". ADVERTENTIE De rente wordt maandelijks op uw bankgirorekening gestort. Looptijd 1 t/m to jaar (vast). Min. storting f15.000,-. S'63/4% EfFektief: 6,69% Effektief 6,96 Wat ook weer niet inhoudt dat de KNSB met medewerking van de Amsterdamse grootmeester een gratis reclamecampagne kan voe ren. De bond heeft er wel degelijk iets tegenover moeten stellen. Zelfs nog voordat er zekerheid be stond over het welslagen van Tim mans missie. Deelname van Tim man aan het kandidatentoernooi in Montpellier was voor de bond een dure investering. Zelfs in die mate dat het zogeheten Timman-comite (een particulier 'fonds' van enkele schaakliefhebbers) de totale reis- en verblijfskosten diende aan te vullen. Het heeft er dan ook schijn van dat Wille en consorten danig in de problemen waren geraakt wan neer John van der Wiel eveneens een ticket voor Montpellier had be machtigd. Hetgeen bijna het geval Wille ontkent dat echter. „Wij hebben een budget voor dit soort gelegenheden en in overleg met de desbetreffende speler stellen we een bedrag vast. Alles in het rede lijke, natuurlijk. Want als Timman bij ons zou aankloppen voor een ton, dan valt daarover absoluut niet meer te praten. Ik vind het wel een logische zaak dat de bond geld uittrekt voor zijn topspelers. Het is niet alleen in hun belang maar ze ker ook in het onze. Ja, en als er op een gegeven moment geen geld is, dan kun je altijd nog gaan zoeken naar sponsors". Moeilijkheden Wille, al bijna 25 jaar bestuurslid, waarvan tien als voorzitter, prijst zich gelukkig met het gezonde kli maat waarin zijn bond al sinds lang vertoeft. Intern kent de KNSB nauwelijks strubbelingen en dat terwijl schakers toch niet de een- voudigsten zijn in de omgang. De moeilijkheden doemen voor Wille meestal pas op bij de contacten met de Wereldschaakbond die nog al dictatoriaal wordt geregeerd door de ergerlijke Filippijn Cam pomanes. Het laatste staaltje waar mee de bond werd geconfronteerd was de verschuiving van de twee kamp Timman-Joesoepov, die in eerste instantie op verzoek van de Amsterdammer en de organisato ren in Tilburg, alsmede van de KNSB (met het oog op de datum waarop het Hoogovenstoemooi be gint) was vastgesteld voor 22 ja nuari. De FIDE (lees: Campoma nes) vervroegde de match echter met een week en hield daaraan vast, ondanks een officieel protest vanuit Nederland. „Een ongelukkige situatie. Als KNSB ben je op zo'n moment Henk Wille: "Met verdeeldheid is niemand gebaat". machteloos", oordeelt Wille. „We hebben moeten kiezen uit twee kwaden: de tweekamp in Tilburg niet houden, waardoor Timman waarschijnlijk zou worden gedis kwalificeerd, of toch gelijktijdig met Hoogovens. Geen echte keus eigenlijk". „Campomanes is dan ook zeker geen vriend van ons. We hebben onze bedenkingen over de huidige WK-cyclus en over de eeuwige tweekamp tussen Kasparov en Karpov. Dat zijn dingen die het al gemeen schaakbelang niet dienen. Campomanes heeft een aantal mensen heel wat frustraties be zorgd, hetgeen voor de KNSB re den genoeg is om het FIDE-con- grés van november in Dubai ui terst kritisch tegemoet te zien. Wij zullen het beleid van.Campomanes zeker veroordelen, maar als we die man kwijt willen zal dat op een le gale manier moeten gebeuren. Braun zet door LA PAZ (SID) - Gregor Braun keert deze week terug naar Mexico Stad om alsnog te proberen daar het werelduurrecord van Frances co Moser te verbeteren. Zondag bracht de Westduitser op 3400 me ter hoogte in La Paz het wereldre cord op de vijf kilometer op zijn naam, maar de aanval op de 51,151 kilometer van Moser mislukte. Dat was zijn vierde poging. „Ik kom niet eerder naar Europa terug voor ik het uurrecord op mijn naam heb staan", sprak Braun in La Paz zelfverzekerd. Gewoon hopen dat het congres hem straks zal wegstemmen. En dus geen ongecontroleerde acties voeren en geen coups plegen. Kee- ne en Lucena (het tweetal dat on langs op Schiphol tijdens een pers conferentie bekendmaakte bereid te zijn de macht over te nemen - red.) lijken me meer acceptabel dan Campomanes. Maar binnen de bond moet er nog worden overlegd of wij hun kandidatuur zullen steu nen. Laat Campomanes eerst maar eens verantwoording afleggen over zijn manoeuvres. Daarna zullen wij een eindoordeel Een vrij mild standpunt dus van Wille, die zich graag als een man van compromissen laat omschrij ven. Harmonie telt zwaar voor hem en zijn grote angst is een eventuele verbrokkeling van de internationa le schaakwereld. „Mocht Campo manes worden herkozen, en de ge ruchten doen de ronde dat hij nog (foto GPD) steeds genoeg steun heeft van met name de Derde-Wereldlanden, dan ben ik bang dat enkele landen uit de FIDE zullen stappen", blikt de Arnhemmer vooruit, „En met verdeeldheid is nie mand gebaat. Je loopt meteen het risico twee wereldkampioenen te krijgen: Karpov als kampioen van de gevestigde orde; Kasparov als de man van de dissidenten. Veel zal daarom ook afhangen Van het Russische standpunt waarover ik nu nog niks zinnigs kan zeggen. Pi kant is ook dat landen die interna tionaal op schaakgebied weinig voorstellen, wel eens de beslissing zouden kunnen forceren. Stel dat Campomanes opnieuw wordt ge kozen, dan zullen er conclusies worden getrokken. Ook door de KNSB. Wat dat voor ellende tot ge volg kan hebben, daar wil ik eigen lijk maar liever niet aan denken", besluit schaakbondvoorzitter Wil le. ADVERTENTIE RIJNSBURGSE BOYS In de jeugdafdeling is plaats voor een ambitieuze Belanghebbende moet bereid zijn in het bestaande jeugdplan te werken, o.l.v. hoofdtraineren hoofd jeugdtrainer. Sollicitaties richten aan: Secretariaat Rijnsburgse Boys, Postbus 163, 2230 AD Rijnsburg. ATHENE (GPD) - De Atheense sportpagina's stonden gisteren bol van Thijs Libregts, de voormalige Feyenoord-trainer, die sinds twee jaar optreedt als trainer van Ais uit Thessaloniki. Aris speelde zondag in het prachtige Atheense Olym pisch Stadion een uitwedstrijd te gen AEK, die in een 1-1-gelijkspel eindigde. Vóór de pauze waren de twee Joegoslavische buitenspelers van Aris, Bachtitsj en Nikitsjj de sterren van het veld, zodat het gro te indruk maakte dat Libregts juist hen verving door Griekse spelers, regelrecht, in de 59e en 80e minuut van de wedstrijd. Eerstgenoemde was daarover ook zó verbolgen dat hij bij het verlaten van het veld zijn hemdje uittrok en dit Libregts in het gezicht smeet. „Zoiets is me nog nooit overko men", zei de Nederlander na af loop. „Ik zal mij over verdere maat regelen tegen deze speler bera den". De Joegoslaaf schijnt inmid dels zijn verontschuldigingen te hebben aangeboden. Libregts nam de gelegenheid te baat tegenover de Atheense sportpers zijn filosofie uit de doeken te doen, als gevolg waarvan Aris de openbaring is van deze competitie. „Voor alles wil ik van de club een gegoten eenheid maken", zei hij. „En daarin kan ik vedettes niet gebruiken. De negen Grieken draven nu voor de twee Joegoslaven, die in feite een beetje lui zijn". Aris staat nu op de tweede plaats, met twee punten achter stand op Panathinaikos. Gevraagd naar de geruchten dat hij volgend jaar trainer wordt van deze Atheen se club, moest de Poolse AEK-trai- ner Gmoch (ex-Panathinaikos), die erbij stond, zó hard lachen dat Li bregts het antwoord schuldig kon blijven. Blauw Zwart tegen Ajax WASSENAAR - Ajax maakt don derdag opnieuw zijn opwachting in de Leidse regio. Na het oefen duel van afgelopen zaterdag tegen RCL in Leiderdorp speelt de lands kampioen in Wassenaar een wed strijd tegen amateur zondageer steklasser Blauw Zwart. Aanlei ding voor de ontmoeting is de inge bruikneming van de nieuwe licht installatie op het terrein aan de Mansveltkade. Aanvang is 19 30

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 12