mm 'Ken jij dat nummer nou wel of niet?' Nieuwbouw in oude stijl aan Houtmarkt 'He kan uren naar die baldien zitten turen' Raadsleden mogen notulen van college niet lezen Leidse werkgroep Laeerta heropgericht Leiderdorpse fietser door auto geschept B en W wijzen meer openbaarheid af Jazz-marathon van start in De Waag MAANDAG 13 JANUARI 1986 LEIDEN LEIDEN - 6, 5, 4, 3, 2, 1! Peter Lens, de dokter die meewerkt aan het televisieprogramma 'Vinger aan de Pols' telde af en daarna be gon het Leidsch Studenten Jazz Gezelschap (LSJG) te spelen. Kan sas City Kitty. Vijf minuten later was de spits er af: nog 119 uur en 55 minuten en de jazz-marathon in de Waag zou ten einde zijn. Wanneer werd het idee om in de jazzweek 120 uur continu te spelen geboren? Op een natte avond, zei één van de studenten gisteravond vlak voordat het orkest ging spe len. Dick Wansink, de eigenaar van een jazzcafé en één van de mensen achter de week, vertelde in het Leidse studentenweekblad Mare dat het plan op een avond in zijn etablissement ontstond: ze waren allemaal dronken geweest - dat is dus die natte avond - en "gewoon op zoek naar een item om die week wat extra sjeu te geven". Er zal meer dan tweehonderd "Ja", zei een toeschouwer, "nu zijn ze nog enthousiast, maar hoe gaat dat over een paar dagen? Zal het dan niet zo zijn dat ze tegen el kaar zeggen: hebben we dat nou al gespeeld, en ken jij dat nummer nou wel of niet jongen?" Pessimist. Vanochtend speelde een nieuwe ploeg nog tamelijk en thousiast. Dat wil zeggen: de muzi kanten zaten er niet bij alsof ze het liefst direct naar hun moeder wil den afreizen. Trouwens, een ab surd gezicht is het wel, muziek in de Waag op maandagochtend. Bui ten de mensen op weg naar hun werk, slaperig uit de ogen kijkend, binnen de muzikanten die nog naar bed moeten. Naar die muzikanten kijken in alle vroegte, het is een beetje het zelfde als ontbijten met zuurkool met worst. Vreemd, maar wel leuk. WIM BRANDS LEIDEN - Tussen de Houtmarkt en de Noorderstraat wordt voorlo pig nog gebouwd. Aan de Hout markt worden zes arbeiderswonin gen - zij zijn inmiddels gesloopt - opnieuw opgetrokken. Voorts zijn op het voormalige terrein van de reinigingsdienst aan de Noorder straat de activiteiten voor de bouw van een school en zes woningen er bovenop begonnen, evenals de re novatie van het administratiege- de rest man aan meedoen, vervolgde hij, en ik verwacht dat de Waag dag en nacht vol zit. Gisteravond zo rond negen uur kwam zijn verwachting in elk geval uit. De 'narigheid' was alleen dat de meeste aanwezigen meenden dat de marathon om ne gen uur zou beginnen; dat tijdstip werd immers in de meeste aankon digingen genoemd. Maar nee, wat bleek nou: om tien uur zou het ge weld pas losbarsten. Tijd genoeg derhalve om het pro grammaboekje eens goed te lezen. Elke avond van half acht tot elf uur speelt het voltallige LSJG. Verder, zo vertelt een student even later, is iedereen die wil meespelen, jam men in het jargon, welkom. En hij wijst er op dat donderdagavond Pim Jacobs in elk geval zal mee doen. Naar verluidt komt ook de op een trombone lijkende AVRO- baas Wibo van de Linde, maar ze ker is dat nog niet, zegt het lid van het jazzgezelschap. Bijna tien uur. De Waag was nu helemaal vol en Peter Lens besteeg het podium. Na eerst de bij deze gelegenheden gebruikelijke anec dote te hebben verteld - "Ik zit laatst te eten in Noord wijk, komt er..." - zei hij dat de spelers achter hem uitstekende muzikanten wa ren. En wat hij zo belangrijk vond: zij zien in dat het belangrijk is om naast je studie iets artistieks te doen. "Back to the jungle", zo heet de elpee die werd gemaakt door het jazzgenootschap, dat werd opge richt in 1957 en heropgericht op 13 november 1984. Alle sponsors van de marathon kregen die plaat gis teravond als beloning mee naar huis. En toen kon het spektakel schildpadden, salamanders, legua- eindelijk beginnen. Go man, go! nen en slangen onder het hoofd- stuk dierenmishandeling? Een verhaal over de heropgerich- De saxofonist soleert tijdens het tweede nummer dat het LSJG gister avond speelde. LEIDEN - Waarom wil iemand gif kikkers in zijn huis hebben? En valt het houden van zal worden gedoopt, worden vijf *e ^dse werkgroep van Laeerta, gebouwd. de Nederlandse vereniging voor naligeadmi- herpetologie en terrariumkunde. nistratiegebouw van de gemeente- reiniging en de stallen worden ge- J^n'r renoveerd en verbouwd tot wonin gen. Bovendien is de bouw van een achtklassige basisschool begon nen, het nieuwe onderkomen dier thuis kunnen bestude ren hoe hij bijvoorbeeld op- tevoorschijn komt, dat is de kick". In de kamer van N. van Steijn, voorzitter van de Leidse werk- de lagere school Marnix van Sint poep, staan een paar flinke bak- Aldegonde en de kleuterschool De ken' Dot leguanen, zegt hij, bouw en het stallengebouw die de- 3 dienst heeft gebruikt. Voor de zes 150 jaar oude zaak De huisjes an het huis zijn er de oor- pende wolfseinden, maken het tot Goudsbloem. Bovenop de school ^ze^d naar 8r9ene hagedissen, dat de zaak is gesloopt. een karakteristiek blokje huizen, komen zes woningen. Aan de westkant van de Noor jaar oud en zijn in de vorige ongeveer 150 Daarom worden zij zo veel moge gen aan de Houtmarkt bestonden gebouwd voor arbeiders van de lijk de oorspronkelijke vorm derstraat verrijzen drie i r opgebouwd. Het gaat c oorspronkelijk renovatieplannen, molen De Stier, die vroeger op de driekamerwoningen, een vierka- Volgens ir. P.M.J. van Swieten, de hoek van de Houtmarkt en de toen- mer- en een vijfkamerwoning, architect die de vervangende malige Binnenvestgracht stond, waarvan de bouw zo snel mogelijk nieuwbouw ontwierp, waren deze De pandjes worden als beeldbepa- zal beginnen om nog vóór de huizen echter erg slecht. Optrek- lend bestempeld: de lage wonin- bouwvakvakantie klaar te zijn. kend vocht, gammele draagmuren gen met de hoge kap en aan beide Aan het verlengde van de Hout en gevels die waren losgeraakt van uiteinden van het blok schuin aflo- markt, dat tot Nieuwe Houtmarkt novatie. Wat aan de oostkant straat moet gebeuren is nog niet (JJ*- Ze Zljn duidelijk. Volgens W. Griffioen de vereniging, die 'Ze zijn nu nog niet zo gfroot, maar ze worden ongeveer anderhalve meter. Ja, dan is deze bak te klein, zitten hier ook maar tij de- ander lid van overigens in de directie volkshuisvesting gevangenschap heeft gekweekt". zijn deze woningen over het alge- meen erg slecht. B en W zullen moeten beslissen over sloop of re- De zes huizen die aan de Houtmarkt zullen worden gebouwd, zoveel mogelijk i 'beeldbepalend' werden beschouwd. i de stijl van de woningen die er 150 jaar hebben gestaan en als Voordat de leguanen van Steijn ter sprake kwamen, ging het ge sprek over de toekomst van Laeer ta. Secretaris F. Hagedoorn: "Er is een welzijnswet op dieren in voor bereiding. Gevolg van die wet zou kunnen zijn dat het in de toekomst verboden is om bijvoorbeeld slan gen en salamanders in huis te heb ben. Laeerta zou in dat geval na tuurlijk geen reden van bestaan meer hebben". "Of we onszelf moeten opheffen is ondertussen nog niet duidelijk. Kijk, die wet stelt dat je dieren een optimaal welzijn moet kunnen ga randeren. Wij, van Laeerta, staan op het standpunt dat we dat kun nen. Wij kunnen onze slangen en kikkers een mini-milieu bieden, zoals je hier ziet. Wij hebben ook kennis van zaken; we zijn geen amateurs". Uit de brochure van de landelij ke vereniging: "Een terrariumhou- der met enig verantwoordelijk heidsgevoel beseft dat hij zijn die ren onnodig met de dood bedreigt wanneer hij ze alleen maar op zijn gevoel vérzorgt. Een terrariaan die het goed met zijn amfibieën en rep tielen voorheeft, zal proberen zo- LEIDEN - Een 23-jarige man uit N iet-rokers Voor niet-rokers heeft de stich- i- ^C11 ail c 1Iiail ting Het Vijfhovenhuis aan de Leiderdorp ^vrijdagnacht'op dë Hoflaan onlangs een club op ge- Steenstraat geschept door een au- r.lcht .De. activiteiten kunnen tomobilist en met door de leden zelf worden be- een hersenschudding en een PQaldklaverjassen staat wel al hoofdwond naarhet Academisch Whet Programma. De club komt Ziekenhuis vervoerd. De man bijeen op maandagmiddag van kwam op zijn fiets van de Blauw- r.weelot mer uur. Meer xnforma- poortsbrug en zwenkte vervolgens ^e bi] het buurthuis, telefoon onverwacht de Steenstraat over. Een 23-jarige Leidse automobilist raakte de fietser daarop frontaal. Volgens de politie zat deze man on der invloed van alcohol achter het stuur. Kindergroep Het FIOM in Leiden begint de- re maand weer met een groep voor kinderen (7-13 jaar) van ge scheiden ouders. Bedoeling is dat kinderen al spelend de gelegen heid krijgen met hun ervaringen en vragen over de scheiding ko men. De kindergroep komt een keer in de week, tien weken ach- t.er elkaar, bijeen op het bureau vKan het FIOM aan de Lange- gracht 61. Opgeven aldaar of op telefoonnummer 144715. LEIDEN - B en W van Leiden zijn niet van plan om van de vergade ringen van het college notulen te maken en deze voor de gemeente raad besloten ter inzage te leggen. PPR en PSP hadden hierom ge vraagd, maar het college vindt het niet passend om van deze besloten vergaderingen, die niet toeganke- aldus de notitie. Op verzoek van het CDA wordt sinds 7 oktober vorig jaar een werkoverleg fractievoorzitters ge houden, dat door de burgemeester wordt voorgezeten. Behalve de fractievoorzitters woont ook de wethouder van financiën en orga nisatie dit werkoverleg bij. Het Vrouw met mes bedreigd na onenigheid in verkeer BRUGGEN - De Raad van State LEIDEN - Een Leidse vrouw heeft heeft een verzoek tot schorsing van zaterdag de politie ervan in kennis de bouwvergunning van de Groen- gesteld dat zij, na een verkeerinci- hovenbrug over de Trekvliet afge- dentje, met een mes door een man wezen. Een van de omwonenden, is bedreigd. Dit gebeurde bij het Ir. W. Kuyper, had dit verzoek inge- Driessenplein. diend, omdat hij bezwaren tegen Volgens de politie heeft de de bouw van de brug heeft. De vrouw gemeld dat de man, na het doorvaarhoogte is volgens zijn op- niet nader omschreven incident, vatting te laag. de vrouw heeft klemgereden en Een bezwaarschrift van Kuyper, met een mes op haar af kwam. Zij dat hij bij de Provincie heeft inge- deed echter snel de autoportieren diend, had meer succes. De staten- op slot, zodat de man uiteindelijk commissie besloot Gedeputeerde volstond met het leksteken van Staten te adviseren de toestem twee banden van haar auto en ver- ming voor de bouw in heroverwe- volgens de benen nam. ging te nemen. lijk zijn voor gemeenteraadsleden wordt in beginsel onmiddellijk voorafgaand aan elke raadsverga dering in het openbaar gehouden. Dit staat in een notitie van B en W, waarin wordt ingegaan op vra gen en suggesties van CDA en PPR/PSP over het functioneren van de Gemeenteraad. Sleutel De suggestie van het CDA om in raadsvoorstellen tevens aan te ge ven wat de (beleids-)alternatieven het voorgestelde besluit zijn, W te ver gaan: "Een Ook het verzoek om informatie aan individuele raadsleden door vinden B ambtenaren, dat volgens genoem- creatieve oppositie dient de partijen onvoldoende zou zijn, zijn beleidsalternatieven wijst het college af. "Wanneer zich dragen die door ons in het geheel op dit punt in de praktijk proble- niet in de beschouwingen zijn be- i voordoen, kunnen wij daarop trokken. Het recente voorstel van worden aangesproken". Voor wat Links Leiden met betrekking tot betreft het geven van informatie, de gemeentelijke lasten is daarvan neergelegd in documenten, in de een goed voorbeeld", zin van de verordening openbaar heid van bestuur, merkt het colle ge op, dat binnen elke directie capaciteit inhuren, zo is het stand punt van het college. Ook is het college geen voorstan der van het geven van een sleutel van de leeskamer aan steun-frac- tieleden. Het is wèl bereid om enigszins aan dit verzoek van PPR/ PSP tegemoet te komen door per fractie één extra sleutel ter be schikking te stellen, die dan onder toezicht en verantwoordelijkheid van de fractievoorzitters komt. Bij het verzoek van PPR/PSP om de mogelijkheid te scheppen nota's en dergelijke gratis in de huisdrukkerij te laten drukken, maken B en W onderscheid in no ta's die voor bespreking door colle ge, raadscommissies en dergelijke worden vervaardigd en die voor ?ndere doeleinden (intern beraad) in fractie, partij of achterban Wor den gemaakt. De eerste mogen gra tis worden gedrukt, de tweede ca tegorie niet. of r r ambtenaren zijn aangewe- steuning vindt Een verzoek van het CDA uitbreiding van de fractieonder zen die op een verzoek om infor- B en W. Wanneer een fractie de matie kunnen beslissen. "Raadsle- thans gegeven tegemoetkoming den krijgen ten minste die infor- onvoldoende vindt, kan veel mogelijk informatie in te win nen over zijn dieren en tot kweek- resultaten te komen, gebruik ma kend van de ervaringen van andere dierenliefhebbers". Met andere woorden, stelt Hage doorn, in onze kringen zul je geen schrijnende gevallen van dieren mishandeling tegenkomen. Elders wel, hij geeft het toe. "Ik denk dat van de roodwangschildpadjes die worden geïmporteerd zo'n 98 pro cent binnen twee jaar sterft. En hoe komt dat? De mensen denken: ach, wat een leuk beestje en dan kopen ze er eentje, geheel onkun dig, en gestimuleerd door de han delaar die het een zorg zal zijn wat er met dat diertje gebeurt". Later tijdens het gesprek vertelt Hagedoorn dat hij een tijdje gele den een behoorlijk grote roo- dwangschildpad zag zwemmen in een water in de Merenwyk. "Ik dacht: wat zie ik nou zwemmen? Maar het was heus een roodwang- schildpad. Hoe die schildpad in dat water terechtkwam valt te raden: eerst was hij schattig klein, maar ja, toen begon hij te groeien en daar was het baKje niet op bere kend. Weg speelgoed. Dat dat dier trouwens nog leefde, is een raad sel". Van Steijn: "Dit soort excessen zouden bestreden moeten worden. Hoe, dat is natuurlijk een tweede, maar probeer er in elk geval wat tegen te doen. Bij ons zul je dit soort leed in elk geval nooit tegen komen, zoals gezegd. Wij proberen onze hobby zo professioneel moge lijk uit te oefenen; er is bijvoor beeld een centrale kweekdienst die controles uitvoert". Biologen Vroeger was er ook een Leidse werkgroep, maar die ging op een bepaald moment een schaduwbe staan leiden. Waarom? Volgens Hagedoorn zaten er veel biologen in het bestuur en die mensen joe gen de andere leden min of meer weg, tenminste, dat heeft hij wel eens gehoord. "Het was een beetje een elitaire aangelegenheid geworden. Die biologen reisden veel en als je dat nou niet deed. dan hoorde je er ei genlijk niet bij. Dus hielden de meeste leden het wel voor gezien. Ze bleven weg". "Wij kwamen", vervolgt Van Steijn, "elkaar vooral tegen by an dere afdelingen. En steeds vaker hoorde je: wat jammer nou toch dat er in Leiden geen werkgroep meer is. Daarom hebben we beslo ten oirt deze afdeling weer op te richten. Het grote verschil met vroeger is dat we nu een hetero geen gezelschap zijn, geen elitaire club. Een heterogeen gezelschap met als bindmiddel: de liefde voor deze dieren". Waarom houden mensen gifkik kers? Wat is het fascinerende van deze hobby? Hagedoorn: "Tsja, waarom zijn mensen getrouwd?" Van Steijn: "Mijn oom had deze hobby vroeger ook en hij heeft mij gestimuleerd. Ik ben begonnen met het lezen van boeken: hoe moet je het aanpakken? Na ver loop van tijd heb ik de Amerikaan se roodkeelanolis in huis gehaald. Dat zijn actieve diertjes die hun keel kunnen uitzetten. En ja: daar na kwamen de andere dieren als het ware vanzelf'. Hagedoorn: "Toen ik zes was, ving ik salamanders en hagedis sen. Mijn fascinatie: op den duur wilde ik ze dichter bij huis hebben om ze beter te kunnen bestude ren". Van Steijn: "Dat bestuderen, daar draait het inderdaad allemaal om. Het verstoppen, het plotseling tevoorschijn komen, in het alge meen: het gedrag, dat zijn de din gen die je wilt doorgronden. En ik moet zeggen: als ik thuis ben kan ik uren naar die bakken van mij zit ten te turen. Het is nog ontspan nend ook". Hagedis Ondertussen zitten de kenners al geruime tijd driftig in vakboeken te bladeren. De gast heeft hen aan het begin van het gesprek namelijk een vraag gesteld: hij zag in het oosten des lands ooit een kleurrij ke hagedis, welke hagedis kan dat geweest zijn. "Wat zag hij?", vraagt Hage doorn zich af. Er vallen namen. Nee, zegt Hagedoorn, die soort kan het niet geweest zijn, die hagedis sen kom je in die contreien niet te gen. En dan vindt hij het antwoord. "Hier", zegt hij, wijzend naar een plaatje waarop een kleurrijke hage dis voorkomt. "Dit moet 'm ge weest zijn. De kleine hagedis, heet- ie". Van Steijn geeft het toe: Hage doorn heeft het bij het rechte eind. Als de fotograaf arriveert, stelt Van Steijn voor om een paar legua nen uit de bak te halen. Hij wil ze wel even op z'n schouders zetten, leuk voor de foto. "Gevaarlijk? Welnee, het zijn lieve dieren. Jij maakt de fout die elke leek maakt: ze ziener door hun vorm angstaan jagend uit...die stekeltjes van ze- ...maar ze zijn het niet". Hagedoorn: "Dat is ook het leu ke van deze hobby natuurlijk: dat je leert inzien dat dit soort dieren helemaal niet angstaanjagend zijn". Van Steijn knikt, zegt dan: "Wat weer niet wil zeggen dat ik mij geroepen voel om gifslangen te gaan houden; dat doen de andere leden maar". Wie meer informatie wil hebben over de Leidse werkgroep van La eerta kan schrijven naar het secre tariaat. W. van Ree, Jan Lieven- straat 5,2316 AP Leiden. Het is ook mogelijk om lezingen bij te wonen. Op woensdag 29 januari houdt Gerrit Bos uit Leeuwarden een le zing over het houden van Phelsu- ma's en op woensdag 27 februari spreekt Jan Willem Verkerk over het verzorgen van gifslangen. Aan vang: 20.00 uur. Plaats van hande ling: Wijkcentrum Staalwijk, He renstraat 45, Leiden. matie waarop de burger op grond de verordening recht heeft", laste van de onkostenvergoeding de gemeenteraadsleden extra Tenslotte zeggen B en W in de notitie toe dat een rondvraag of vragenuurtje, waarom respectieve lijk CDA en PSP/PPR hadden ver zocht, in die zin zal worden bevor derd dat, wanneer er op vrijdag ochtend voor tien uur, vooraf gaand aan een raadsvergadering een of meer vragen bij de voorzit ter zijn ingediend, ruimte op de agenda wordt gemaakt. Rechts op de foto Van Steijn, met op zijn schouder een paar leguanen. Hagedoorn geeft ondertussen aan hoe groot deze dieren worden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3