Mmi-containers: de groene verwenners van Oegstgeest Leidse Baan-gronden te koop Rioolwater uit de kraan bij internist Zoeterwoude gepasseerd Boeren zouden liever pachten, maar 'hebben weinig keus' Partijen over kunstbeleid snel Tenn-Bowl moet ontluchten Kleuters verldeed naar nieuwe lokalen PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 13 JANUARI 1986 VOORSCHOTEN - De provincie wil de Leidse Baan-gronden terug verkopen aan de boeren die daar gebruik van maken. Het gaat voor al om de gronden langs de Voor- schotense Papelaan, waar vier be drijven zitten. De agrariër die in Stevenshof zit, maakt minder kans en het Leidse Baan-land in de Hor sten, wordt waarschijnlijk aange kocht door de Horsten bv. De betrokken boeren zijn blij dat de provincie een einde wil maken aan de onzekere situatie op de Leidse Baan-gronden, waar pach ten onmogelijk is en ieder jaar nieuwe overeenkomsten gesloten dienen te worden. Het liefst zouden de boeren niet willen kopen, maar pachten. Als dat niet mogelijk is, hebben ze ech ter weinig keus. "Dan gaat een an der er zitten en ben je de grond kwijt", aldus agrariër Van Vliet. Hij zit links over de spoorbaan en verwacht dat de boeren wel zullen toehappen. De eerste onderhande lingsronde is achter de rug en ver liep volgens hem postief: "Over prijzen is niet gepraat, maar voor Het aantal 'ingepikte' hectares loopt uiteen van een halve tot 13. Voor de Papelaan-boeren ligt het gemiddelde rond de vijf, zes hecta re, aldus Van Vliet. Het zijn belang rijke lappen. Zonder de Leidse- baan gronden halen slechts twee bedrijven in de polder de provin ciale norm van 25 hectare. Met de gronden erbij stijgt dit aantal tot vier. Twee anderen zitten er vlak onder. Omdat het gaat om een gebied met landschappelijke en natuur wetenschappelijke waarden, heeft de provincie enkele bepalingen op gesteld. De gebruikers gooien hooguit 35 kuub drijfmest op een hectare en maaien pas half juni, om de vogeltjes te beschermen. Na de eerste maai laten ze de koeien erop. De boeren doen dit vrijwillig. Al leen wanneer ze in de toekomst kiezen voor zwaardere bepalingen, verandert er wat. Ze moeten in dat geval 14 dagen later maaien en al leen ruige mest gebruiken. LEIDERDORP - De politieke partijen die meedoen aan de ge meenteraadsverkiezingen in Lei derdorp, zijn uitgenodigd om morgenavond te vertellen wat er in hun programma's over 'het kunstbeleid' wordt gemeld. Uit de verschillende verkiezingspro gramma's is een aantal punten over dit thema gelicht die vol gens de organisatie, de Kunst kring Leiderdorp, "ruimschoots stof bieden voor discussie". De thema-avond wordt gehouden in de Hollandsche Tuyn, gelegen aan de Hoofdstraat 24. Een forum van plaatselijke po litici wordt begeleid door een volgens de organisatie 'distante' buitenstaander, Oscar Reijers, voormalig voorlichter van de ge meente Leiderdorp. Niet alleen de politici, ook de aanwezige be langstellenden zullen ruim schoots de gelegenheid krijgen het woord te voeren. Na de pauze zal 'amateur-caba retier' Frans Broeken zijn "sprankelende visie" geven op het functioneren van de Leider- dorpse politiek. Hij onthult te vens wie er tot 'politicus van het jaar' wordt gebombardeerd. De avond begint om half ne gen. De toegang is gratis. Maandag 13 januari Leiden Stadhuis, 20.00 uur, vergadering ge meenteraad Leiderdorp Gemeentehuis 20.00 uur, vergadering gemeenteraad Voorschoten Ambachts- en Baljuwhuis 20.30 uur. I raadscommissie financien vergadert. Dinsdag 14 januari Leiden Lezing over pelagische systemen door dr. J.J. Zijlstra, rijksmuseum voor mi neralogie en geologie, 20.00 uur. LEIDERDORP - De exploitant van het boven winkelcentrum Winkel hof gelegen 'Tenn-Bowl' heeft van de gemeente Leiderdorp te horen gekregen dat hij binnen drie maan den ontluchtigsfilters in zijn pand moet aanbrengen. Doet hij dat niet, dan kan het bowling-, tennis- en partycentrum gedeeltelijk worden gesloten of wordt de exploitant een dwangsom ongelegd. Met de brief waarin de gemeente de exploitant een en ander aankon digt is 'hoofdstuk zoveel' van het Tenn-Bowl-boek ingegaan. Er is al jaren onenigheid tussen omwonen den, gemeente en het centrum. Omwonenden stapten in het verle den naar de Raad van State met klachten over stank- en geluid soverlast, die zou worden veroor zaakt door het bedrijf. De gemeente beroept zich met de aanschrijving op een uitspraak van de Kroon. Daar was de exploi tant in beroep gegaan omdat hij het niet eens was met de aan de af gegeven hinderwetvergunning verbonden voorschriften omtrent de dampen, die uit het gebouw zouden komen. Het beroep werd echter ongegrond verklaard. In november van het afgelopen jaar gingen ambtenaren een kijkje nemen bij 'Tenn-Bowl', waarbij ze moesten concluderen dat de voor geschreven ontluchtingsfilters toen, ruim een half jaar na de Kroonuitspraak, nog altijd niet wa ren aangebracht. Motorrijder gewond LEIDERDORP- Een motorrijder (19) uit Leiderdorp is zaterdag avond gewond geraakt aan zijn knieë n. De man werd aangereden door een automobilist (46), even eens afkomstig uit Leiderdorp, die aan de Van de Valk Boumanweg wilde parkeren. In 1985 zetten de Oegstgeestenaren zo'n 810.000 zakken huisvuil buiten. Veel van die zakken gingen kapot, vaak door nieuwsgieri ge en/of hongerige viervoeters, waardoor er vuil aan het 'zwerven' sloeg. Behalve een éan de zak vretende kat was er voor de ambtena ren van de gemeentelijke reinigingsdienst ook de kat in de zak: zij haalden hun handen nogal eens open aan scherpe of puntige voor werpen. Verder namen de rugklachten toe, soms zelfs zo erg dat naar ander werk moest worden uitgekeken. Niet zo verwonderijk als wordt bedacht dat blijkens het gemeentelij ke rapport 'Reinigen tot (w)elke prijs?' een belader per dag goed is voor 2500 zakken van zo'n acht kilo per stuk. De toenemende klach ten over de zak, gekoppeld aan de aanschaf in 1986 van een nieuwe huisvuilauto bracht in Oegstgeest een heroriëntatie op het huisvuil en het ophalen daarvan teweeg. In oktober vorig jaar begon een proef met 2100 mini-containers. Als proefgebied wer den de straten waar anders de vuilnisauto 's maandags binnenreed en Haaswijk aangewe zen. Het geklaag was niet van de lucht. De container was nog niet ingevoerd of de heim wee naar de zak had al absurde vormen aan genomen. Vier maanden later moeten de tegenstan ders met een lantaarntje worden gezocht. Zelfs een verhoging van de reinigingsrechten met 25 gulden per jaar, straks als heel Oegst geest is voorzien van mini-containers, ver mag geen woedende reacties meer losmaken. De proefpersonen zijn al lang blij dat ze geen zware zakken meer hoeven te verslepen. Bo vendien kost een heel jaar vuilniszakken naar schatting zo'n drie gulden meer. De voordelen zijn talrijk en velerlei. De omstandigheden voor de beladers van de huisvuilauto, die de container alleen maar op de laadstoel hoeven te rijden, zijn aanmer kelijk verbeterd, de efficiency kan vergroot, er kan meer in een container dan in een zak, de container is hanteerbaarder, het zwerf vuil vermindert en de mogelijkheden tot re cycling groeien. Mocht Oegstgeest de minicontainers defi- nief en overal invoeren dan kost dat een ton voor het beladingssysteem op de twee huis- vuilauto's en 650.000 gulden voor de aanschaf van de dan 6500 benodigde kunststoffen tweewielers. OEGSTGEEST - Aanvankelijk beschouwden de Oegstgeeste naren ze als de groene plaag. De grote man erachter, wet houder Th. van Hazel (openba re werken, CDA), kreeg van de de cijfers worden onthuld. "Je hoeft niet meer te sjouwen en te tillen", stelt de aan de Haze- boslaan woonachtige mevrouw Van Veen, wederhelft van de frac tieleider van het CDA, vast. "Er bewoners'van de proefwijken i?*"ekke,r veel h(*b?n de wind van vnren Vier maan grote' eentJe van 240 liter. Je kon e ae wina van voren, vier maan- 19n m;„. LZrfkwL TT" ook van 120 liter krijgen. Niet den duurt thans de proef die hele boom, nee, die past ook ni< zal voortduren tot in april en de stemming is omgeslagen als het weer: de Oegstgeester ver rijdbare mini-containers heb ben de harten gestolen van hun gebruikers. niet in grote, maar die ging ook niet in een zak. Een nadeel vind ik dat je 'm moet schoonmaken. Maar ik maak 'm gewoon niet schoon". In het rapport 'Reinigen tot (w)elke prijs?' dat in augustus vo rig jaar ten doop werd gehouden en dat de inleiding voor de proef vormde, werd op voorhand al het nadeel genoemd van het niet be schikbaar zijn van de container op De groene krengen zijn de groene de vuilophaaldag, immers het ding verwenners geworden. In betrek- staat dan buiten op de vuilnisman- kelijke stilte is reeds afscheid ge- nen te wachten. Hoe heeft Van de grijze vuilniszak- Veen dat probleem ondervangen? door Wim Koevoet Het tij is gekeerd in Oegstgeest. Waren de proef-Oegstgeestenaren aan vankelijk in het geheel niet te spreken over de mini-containers, tegenwoor dig zouden velen niet meer zonder willen. Ook Haaswijkbewoonster Nel Schenk, die haar groene kameraadje demonstreert, niet. (Foto Wim Dijkman) ken. "Ik heb al in geen twee r "Ik ervaar dat helemaal niet als e den meer vuilniszakken gekocht", nadeel. Ik rijd 'm woensdagavond zegt er één. Vanavond wordt er naai voor de tweede keer geëvalueerd uur in de pabo. Ook zullen overtuigen- bruik buiten en 's ochtends om acht dan al weer leeg. Ik ge- trouwens niet elke dag. 'Capaciteit zuivering te klein' VOORSCHOTEN - Op tweede op volle kracht. De tweede keer kerstdag en 2 januari liep het riool- belde zijn vrouw de gemeente. Ze water uit de wastafels i terrain van internist Voermans aan de Hooghkamer. De eerste keer belde hij het Hoogheemraadschap. kreeg het advies 300 gulden te stor ten als borgsom. Eventuele werk zaamheden in de laaggelegen prak tijkruimte zouden dan later Die zei dat het probleem bij de ge- kend kunnen worden. En onder- meente ligt, de gemalen werkten tussen sjouwen met CDJA-première in Zijllaankerk WASSENAAR - Onder zeer grote belangstelling hield het Wasse- naarse christen-democratisch jon geren appèl (CDJA) afgelopen za terdagavond haar eerste openbare bijeenkomst in de foyer van de Wassenaarse Zijllaankerk. De tientallen aanwezigen kregen van de kersverse CDJA-voorzitter mr. Marnix van Rij te horen "waar om het hoognodig is dat de chris ten-democratische jongeren in Wassenaar zich gaan organiseren". Het feit dat de Wassenaarse ge meentepolitiek momenteel wordt beheerst door één partij, de VVD, noemde Van rij "niet goed voor de democratische verhoudingen". En daarom moet er "politiek tegengas worden gegeven". Volgens Van Rij wil het CDJA zich in eerste instantie richten op wat hij aanduidde als "de dolende groep jongeren in Wassenaar". Zelf staat de CDJA-voorzitter als zevende op de CDA-lijst voor de komende gemeenteraadsverkie zingen in Wassenaar. Met zijn 25 jaar is htf de jongste op de lijst. De gemiddelde leeftijd van die lijst bedraagt 55 jaar terwijl de ze ven CDA-kandidaten die op een verkiesbare plaats staan gemid deld 48 jaar oud zijn. De voorzitter van de Wassenaarse CDA-afdeling, mr. C.J. van de Putte, noemde de jongeren '"t zout in de pap" en riep hen op om actief in de partij te wor den, bijvoorbeeld in de fractiebe geleidings- of propaganda-com- De CDJA-oprichtingsbijeen- komst in februari zal worden opge luisterd door minister J. de Koning (sociale zaken) die een spreekbeurt zal houden. Het is verder de bedoe ling om eens per maand een poli tiek jongerencafé te organiseren. Dit verhaal kreeg de raadscom missie voor openbare werken voor gelegd, samen met het verwijt dat de rioolzuivering in Leiden overbe last is. Zowel Voorschoten als Lei den bouwden grote nieuwbouw wijken. En dat moet allemaal naar dat beperkte gemaal, via een trans portbuis die tweemaal zo dun is als een normale (diameter 30 centime ter). De directeur openbare werken W.J.S. Bedet rekende systematisch af met de klachten. Nergens is aan gegeven dat Voermans wastafels of aanvoeren heeft aangebracht. Hij mag dat niet eens. "Als hij dat toch doet en de zaak verkeerd aan brengt, kun je problemen verwach ten", sprak de ambtenaar. "De sousterrains liggen namelijk onder het straatniveau". Aan de grens Op dagen waarop het riool bar stensvol zit en het grote gemaal overspannen raakt, gaan overstor- ten open en kan het gebeuren dat het water terugkomt. "Dat gebeurt zes tot acht keer per jaar en is alge- KATWIJK/ZOETERWOUDE - De kr... bedrijfsgebouwen van de voorma- geaccepteerd." En bepaalde lige machinefabriek Zwitser in afsluiters of terugslagkleppen kun- Katwijk zijn gehuurd door de Val- nen dan een hoop helpen", aldus kenburgse autosloperij Gebroe- Bedet. Dat de transportbuis zo smal is, ontkende hij: "Ik weet niet waar die deskundigen van Voer mans hun informatie vandaan ha len". Volgens wethouder is Van Leeuwen is de grens van de capaci teit van het gemaal na de bouw van Stevenshof inderdaad bereikt. len. Het bedrijfscomplex van onge veer 6500 vierkante meter (waar van bijna 4000 meter bebouwd) aan de Katwijkse Haringkade heeft na het faillissement van Zwitser twee jaar leeg gestaan. Het is eigendom van de erven Zwitser. Voor Opdam betekent de inge bruikname van de gebouwen van bewoners 300 gulden moeten stor- de voormalige machinefabriek een ten voordat openbare werken uitbreiding van het eigen bedrijf, langskomt. Het antwoord was 'ja'. De Valkenburgse vestiging, waar De dienst had in het verleden te acht mensen werken, blijft gewoon vaak moeilijkheden gehad met bestaan. De onderdelenhandel in slechte betalers. Katwijk zal in eerste instantie werk De raadsleden leken tevredenge steld. Alleen vroeg G. Both (PvdA/ PPR) zich nog af of het juist bieden aan vier mensen, maar later kan dit aantal volgens de directeur van de autosloperij, de voormalig directeur van Lemij H. van Leeu wen, uitgroeien tot tien. De Valkenburgse autosloper had oorspronkelijk plannen voor het openen van een vestiging in Zoe- terwoude, op een terrein direct grenzend aan de bierbrouwerij van Heineken. Direct omwonenden en ook de directie van Heineken toon de zich toen weinig gelukkig met de komst van Opdam. De plannen voor een vestiging in Zoeterwoude zijn inmiddels van de baan. Het Katwijkse college van burge meester en wethouders heeft geen bezwaren tegen de komst van het Valkenburgse bedrijf naar de kust plaats. "Het bedrijf hoeft voor een onderdelenhandel niet te beschik ken over een hinderwetvergun- wie leegt er nu elke dag zijn papier manden en zijn pedaalemmer?" De kleur groen vindt zij goed ge kozen. "Zo'n ding blijft natuurlijk een beetje een sta-in-de-weg. Maar door de kleur valt hij in de zomer niet zo erg op terwijl hij 's winters als alles grauw of wit is, vrolijk kleurt". Luiers Mevrouw v.d. Brand van de Jan Steenlaan is ook verguld met haar groene verrijdbare vriend. "Beter dan vuilniszakken", vindt ze hem, "en ideaal voor luiers". Ze heeft drie kleine kinderen, vandaar. Voor het schoonmaakprobleem heeft ze een tip: "Ik leg altijd kran ten onderin. Ja, aan de zijkanten blijft-ie dan wel vies". Ondanks al le hulde heeft haar mini-container v.d. Brand één keer problemen be zorgd. Dat was toen de vuilnisman nen om onopgehelderde redenen v.d. Brands container waren verge ten te legen. Een week met een vol le container is geen pretje, ervoer Wethouder Van Hazel ziet de evaluatie-bijeenkomst, vanavond bij de Oegstgeester pabo, met het volste vertrouwen tegemoet. Hij is ervan overtuigd meer enthousias me te zullen ontmoeten dan aan het begin van de proefperiode. Hij vertelt dat er nu al mensen zijn die om een tweede container vragen. En dat terwijl men de groene kar retjes in den beginne de vreselijk ste dingen toe wenste. Stofzuiger "Men schrikt van iets weet Van Hazel. De problemen van toen konden over het algemeen heel simpel worden ondervangen. Scheldkanonades van mensen die hun eigen galerij niet meer over konden omdat daar allemaal mini- containers stonden geparkeerd, konden worden gesmoord door de tip de tweewielers bij de andere tweewielers in de schuur te zetten. Van Hazel, zeker van zijn zaak: "Honderdveertig gemeenten zijn ons wat de mini-containers betreft zelf nauwelijks of voorgegaan. Geen van die gemeen ten is erop teruggekomen". Als belangrijkste voordelen noemt Van Hazel de nu al merk baar teruggedrongen hoeveelheid zwerfvuil en het geringere aanbod van grof vuil. Volgens Van Hazel kan bij een voortgang van deze ontwikkeling heel voorzichtig wor den gedacht aan de afschaffing van grofvuilophaaldiensten oude stijl en zou er kunnen worden toege werkt naar een systeem waarbij grof vuil op afroep wordt opge haald. "Er zijn mensen die comple te stofzuigers in de container stop pen", vertelt hij. Anderzijds is daar het nadeel dat een ander streven, dat naar het scheiden van vuil bij de bron, zo een beetje in de ver drukking raakt. De 'vuilwethouder' is ook erg verheugd over het niet uitkomen van de verwachting dat het legen van de containers meer tijd zou kosten. "We dachten dat het smij ten met zo'n zak vlotter zou gaan. Dat doet het ook maar daar staat weer tegenover dat de mensen doorgaans meer dan één zak aan boden en ze nu allemaal maar één container neerzetten. Dat heft el kaar min of meer op. Op de roos ters heeft de mini-container dus geen negatieve invloed". Hoewel geen problemen heeft met het rijden van het ding, denkt ze dat ouderen en bejaarden het daar wel eens veel moeilijker mee zou kun nen hebben. Ze oppert de invoe ring van een tussenmaatje. Nog een lofzang, die van me vrouw Sirag, een Haaswijker. "Ik weet niet waar het allemaal van daan komt maar wij hebben altijd veel vuil en dat kan er allemaal in". Ze wil hem niet meer kwijt. Daar toe mede aangezet door haar man komt ze toch met nadelen op de proppen: "Dat schoonmaken, ja, dat lukt me niet. Mijn armen zijn te kort, ik kan er niet ver genoeg in komen. Als je ook bedenkt dat dat ding tot boven mijn boezem uit komt als ik ervoor ga staan. De ge meente zou eigenlijk grote borstels beschikbaar moeten stellen". Nog iemand die blij is met de mi ni-container is G. Nijhof, hoofd van de algemene en reinigingsdienst en mede-auteur van voornoemd rapport. Hij spreekt mede namens de vuilnismannen. "We zijn er alle maal erg enthousiast over. Voor de vuilnismannen betekenen de con tainers een verminderde fysieke belasting. Er wordt niet meer ge dragen maar gerold. Het is schoon werk geworden". WASSENAAR - De verklede kleuters van de oecumenische Paulusschool hebben vanmorgen hun oude lokalen aan de Bremhorstlaan verruild met de 'nieuwe' lokalen aan de Oud-Wassenaarseweg 13. Leerlingen van de nieuwe Paulus-basisscholen, leerkrachten, ouders, genodigden en belangstellenden ontvingen hen na tienen, waarna de feestelijke opening volgde. Koffie, films en open school waren de andere ingrediënten van defees't- morgen. (foto Holvast) Autosloper verkiest Katwijk LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ning", aldus een woordvoerster van de gemeente. Ook de directe buur van de on derdelenhandel, de Katwijkse jachthaven, voorziet geen proble men wanneer Opdam zich aan de regels houdt. "We hebben voorlo pig geen redenen om daaraan te twijfelen, want het bedrijf staat be kend als een nette sloper", zegt se cretaris J.L. Riezebosch van de Stichting Jachthaven Katwijk. Directeur Van Leeuwen van de autosloperij en onderdelenhandel heeft toegezegd een muur te zullen bouwen rond het bedrijfsterrein, zodat het vanaf de openbare weg en de jachthaven aan het oog wordt onttrokken. Op dit terrein komen onder meer sloopauto's te staan. Het bedrijf denkt de Kat wijkse vestiging over 6 weken in gebruik te nemen. POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge- per half jaar, aan huis bezorgd zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. per jaar, aan huis bezorgd Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256, A. Kluppel, tel 071-763088, F. Terwijn. tel. 02522-14192. D. Vink, tel. 079-412440. C. Spigt, tel. 02523-76823 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 7 67.45 92,55 134,90 256,90 357,20 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) 16.30-18.00 uur (Nabezorging ne REDACTIE per post (binnenland) losse nummers 1,10 Abonnementsgelden dienen bi| vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718)12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J Post Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H I J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio,'tv: P C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel. Jo hannesburg, Tokio, Londen. Parijs. Was hington, Rome. Madrid. Mexico-City. Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2