Z.-Afrika gispt 'oorlog'ANC Moskou sluit Gaddafi weer in de armen Britten steunen Heseltine Kranten mochten Tambo vrij citeren Vrije verkoop wapens in België aan banden De RenteKeuze Hypotheek biedt u de vrije keus. Iedere maand weer. Sancties Reagan leiden tot dooi in bekoelde betrekkingen Sowjet-Unie-Libië ZATERDAG 11 JANUARI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 JOHANNESBURG - Alle Zuidafrikaanse politieke partijen hebben de dreigementen veroordeeld, welke ANC-leider 'in-ballingschap' Oliver Tambo donderdag heeft geuit in de Zambiase hoofdstad Loesaka. Tambo kondigde daar een "volledige oorlog" tegen de apartheid aan. Hij deed dat op een persconferen tie ter gelegenheid van de 74ste verjaardag van het in Zuid-Afrika door Ruud de Wit verboden African National Con gress. Het gewelddadige verzet zal worden overgebracht van de zwar- Reagan/Grenada De Amerikaanse president Rea gan zal op 20 februari een bezoek brengen aan Grenada en zal daar verscheidene Caraibische leiders spreken. Amerikaanse troepen voerden in 1983 een invasie uit op Grenada, nadat premier Maurice Bishop door linkse extremisten was vermoord. De Amerikaanse troepenmacht is inmiddels terug getrokken en na verkiezingen wordt hei eiland nu geregeerd door premier Herbert Blaize. Reagan beschouwt de invasie van Grenada als een van de successen van zijn buitenlands beleid. Verzet Kalkar Een gemeenteraadslid van de Grünen zal een officiële klacht in dienen tegen de snelle-kweekreac- tor in Kalkar, en hoopt met deze juridische stap net als zijn voor ganger boer Jozef Maas, de inbe- drijfneming van de reactor nog ja ren te kunnen ophouden. Maas staaklte onlangs zijn "Verzet. Het raadslid, de onderwijzer Willibald Kunisch, woont met zijn gezin op twee kilometer afstand van de reactor. Spanje/Israel De Spaanse minister Ordonez (bui tenlandse zaken) heeft de ambassa deurs van de Arabische landen in Madrid ontboden en meegedeeld dat zijn land voornemens is dit jaar diplomatieke betrekkingen aan te gaan met Spanje. Vorige week heb ben leden van de Arabische Liga op een vergadering in Tunis een dringende oproep gedaan aan Spanje om Israël niet te erkennen. Erkenning van Israël was een van de onderdelen van de 'open' bui tenlandse politiek die de Spaanse socialistische partij in haar verkie zingsprogramma van 1982 beloof de. te woonwijken naar de blanke ge bieden en zullen de aanvallen op blanke boerengemeenschappen in de grensgebieden voortduren. De uitlatingen van Tambo wer den gisteren uitvoerig in de Zuid afrikaanse media geciteerd. 'Tam bo waarschuwt voor meer bomaan slagen', 'Het ANC voert de oorlog tegen de apartheid op' en 'Tambo dreigt met nog meer terreur' waren enige van de koppen in de kranten. Het is in Zuid-Afrika verboden om Oliver Tambo en andere ANC-lei- ders te citeren, maar voor deze ge legenheid had de minister van wet en orde, Louis le Grange, speciale toestemming gegeven Dat de Zuidafrikaanse regering toestemming heeft gegeven om de uitspraken van Tambo te citeren wordt gezien als een poging de bloeddorstigheid van het ANC uit de verf te laten komen, als tegen wicht voor het diplomatieke aan zien en de steun die het ANC in de rest van de wereld heeft. De afgelopen maand kwamen 14 blanke burgers en een zwarte om het leven bij landmijnontploffin gen in de Transvaal en bij een bo montploffing in de buurt van Dur ban, en hoewel Tambo gisteren zei, dat de de strijd van het ANC in de eerste plaats gericht blijft op mili taire en andere strategische doe len, sloot hij nieuwe aanslagen op burgerdoelen niet uit. Tambo had zijn woorden overi- dagnacht in de havenstad Durban. Vijf personen, onder wie drie blan ke politieagenten, raakten zeer ern stig gewond, toen zij een eerdere bomontploffing onderzochten ,ijk dat het Britse Publiek in over* daarbii oD een tw?ede bom met de grote mate symPathie heeft voor fataleeevoUen het standpunt van Heseltine, die Ook de minister van wet en orde, Louis le Grange, heeft inmiddels Z'°S ™g gereageerd op de uitspraken van Tambo en zei dat het ANC zich op aanw;;s* een„schijnheilige wijze probeert te ontdoen van de verantwoordelijk heid voor het verlies van levens een bijeenkomst met Amerikaan van onschuldige vrouwen deren". In Zuidafrikaanse politie- se journalisten de zaak-Heseltine i als gesloten te beschouwen, ke kringen wordt verwacht, dat de er yerder geen woorden over te regering nu nog harder zal gaan op treden tegen het ANC, waarbij vallen ANC-bases bevinden, niet uitge sloten moeten worden geacht. Colin Eglin, voorzitter van de blan ke oppositiepartij de PFP, wees de aangekondigde ANC-geweldscam- pagne af. Hij noemde een campag ne van bloedvergieten en dood slecht voor de zaak, waarvoor het ANC zegt te vechten. De leider van de grootste kleurlingenpartij in het parlement, dominee Allan Hen- drickse, die zegt een campagne te voeren voor de legalisering van het ANC, waarschuwde Tambo dat zo'n houding alleen maar meer agressiviteit van de kant van de blanken zou uitlokken. Tot zover onze correspondent Europa De woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag deelde gisteren tegen over het ANP mee dat de twaalf landen van de Europese Gemeen schap overleggen hoe Zuid-Afrika kan worden weerhouden van mili tair optreden tegen zijn buurland Botswana. Nadat zaterdag in het grensge bied bij Botswana blanke Zuidafri kanen op een mijn waren gereden, dreigde de Zuidafrikaanse rege ring begin deze week met „gepaste stappen", als Botswana de strijders van het African National Congress niet zou beletten acties op Zuid- afrikaans grondgebied te onderne- BEIROET - Moslem-vrouwen demonstreerden gisteren voor de Egyptische men. De regering van Botswana ambassade in Beiroet tegen wat zij noemen 'de moord' op de politieman heeft willens en wetens ontkend Suleiman Khater. Khater, die in Egyptische gevayigenschap verkeerde guerrillastrijders van het ANC on- omdat hij in de Sinaï-woestijn zeven Israëli's had doodgeschoten, heeft derdak te bieden. volgens de Egyptische autoriteiten zelfmoord gepleegd. (foto api hoge mate subjectief.Vermoede- die zetel weet te bemachtigen, lijk kan al vrij snel blijken welke De secretaris-generaal van de schade de Conservatieven door de Westeuropese Unie (WEU), de kwestie hebben opgelopen, nu een Belg Alfred Cahen, is overigens Lagerhuislid in een Frans zieken- voorstander van een „Europese huis is overleden. De dood van de optie" voor de overname van het 56-jarige Martin Stevens betekent helikopterbedrijf Westland. In de dat een tussentijdse verkiezing Westeuropese Unie zijn België, moet worden gehouden in het zeer Nederland, Luxemburg, Italië, kwetsbare Londense district Ful- Groot-Brittannië, Frankrijk en de ham. De kans is groot dat Labour Bondsrepubliek verenigd. Hof gelast bestand in Sahara DEN HAAG (ANP) - Om nieuwe gewapende conflicten tussen Burkina Faso en Mali te voorkomen moet een demarcatielijn worden afgesproken waarachter de troepen van beide landen worden teruggetrokken. Indien de twistende partijen er binnen de gestelde termijn van twintig dagen niet uitkomen, zal het Internationaal Gerechtshof door middel van een vonnis een voorlopige grenslijn aanwijzen. Dit heeft een speciale, uit vijf rechters bestaande, Kamer van het Hof in Den Haag gisteren unaniem bepaald. Na een korte oorlog eind december j.l. hadden de twee Westafrikaanse landen het Hof gevraagd om in het al jarenlang slepende grensconflict een voorlopige uitspraak te doen, om het op 31 december 1985 gesloten bestand voort te kunnen zetten. De landen moeten afzien van elke actie die het conflict verergert of verlengt en de rechten van de andere partij bij de uitvoering van de definitieve uitspraak van het Hof in gevaar brengt. Ook mogen de regeringen van Burkina Faso en Mali geen acties onder die het vergaren van bewijsmateriaal in de zaak belemmeren. gens niet beter kunnen illustreren ^TJslE^GPD^r^N??10^ dan met de bomaanslag donder- (GPü/Ktr./ANn De dafmarht in dp havpnstad Dnrhan Br,*se Conservatieve Partij lijkt grote schade op te lopen van het aftreden van de minister Heselti ne (defensie). Een telefonische en quête van de BBC maakt duide- De premier zei gisteren tijdens willen vuil maken. Maar haar w woordvoerders deden gisteren de buurlanden, waar zich n°£ hun uiterste best de druk die Heseltine donderdag, tij dens zijn dramatische persconfe rentie gaf van een premier die ma nipuleert en rommelt om haar zin maar te krijgen, uitgewist te krij gen. Heseltine's weergave van de kabinetszittingen over Westland is, aldus deze woordvoerders, in BRUSSEL - De Belgische rege ring gaat de vrije beschikbaarheid van vuurwapens aan banden leg gen. Een aantal wapens wordt zon der meer verboden, voor andere wordt een vergunning vereist. Bo vendien zal iedereen die een wa pen koopt geregistreerd worden. Minister van justitie Jean Gol zal daarover dezer dagen een wets- door Hans de Bruijn voorstel indienen bij het Belgische parlement. De maatregelen zijn een direct gevolg van de terreurgolf die Bel gië het laatste jaar heeft geteisterd, waarbij veelvuldig van zware, vrij verkrijgbare wapens is gebruik ge maakt. Er komt een absoluut verbod op het prive-bezit van automatische (militaire) snelvuurwapens, auto matische 'riot-guns' en automati sche lichte geweren van het kaliber 22, de zogenaamde 'long rifle*. De 'Bende van Nijvel', die enkele zeer bloedige overvallen heeft gepleegd waarbij in de voorbije herfst 16 mensen werden gedood, maakte daarbij gebruik van een automati sche riot-gun, die in korte tijd 12 patronen met elk twaalf loden ko gels kan afvuren. Vergunning De 'gewone' riot-gun, ook een door de bende gebruikt wapen, als mede halfautomatische jachtgewe ren en 22-geweren zullen slechts te koop zijn met een speciale vergun ning van de procureur des ko- nings, de justitie dus. Datzelfde gaat gelden voor alarmpistolen en bepaalde spuitbussen met gassen die gebruikt worden tegen overval lers. Jachtgeweren en wapens voor de schietsport zullen slechts verkocht mogen worden op vertoon van een vergunning die moet worden afge geven door de plaatselijke politie- of rijkswachtcommandanten. Ten slotte zal elke wapenkoper moeten worden geregistreerd door de win kelier. Die gegevens gaan naar de justitie, die ze in een databank stopt. Handvuurwapens, zoals revol vers en pistolen, waren altijd al aan vergunningen gebonden. Maar op basis van de wapenwet van 1933 waren vooral geweren, hoe zwaar ook, vrij verkrijgbaar. Identificatie van de koper is op dit moment nog niet nodig. Volgens de justitie zijn in Belgie ongeveer 800.000 gewe ren in omloop. Bloedig De regering heeft, onder druk van de wapenhandel, steeds geaar zeld maatregelen te nemen tegen de vrije verkoop van wapens. Maar na de bloedige optredens van de Bende van Nijvel werd de roep om beperking vanuit de publieke opi nie zo groot, dat een wetswijziging niet kon uitblijven. De Belgische wapenhandelaars lieten eerder weten geen grote be tegen enigerlei beperking te hebben. Diverse wapenhande laars vragen bijvoorbeeld al naar de identiteit van de koper, hoewel dat helemaal niet nodig is. Maar met de nu voorgestelde maatrege len zal de wapenhandel meer pro blemen hebben, omdat daarvan ongewtijfeld een ontmoedigend ef fect op de koop zal uitgaan. Wat de Belgische justitie denkt te gaan doen aan de 800.000 wa pens die reeds ongeregistreerd in omloop zijn is niet duidelijk. For meel zal iedere wapenbezitter zich moeten aangeven, maar controle daarop lijkt nauwelijks mogelijk. Er zullen dus nog lange tijd zeer veel schietklare vuurwapens in omloop blijven. Socialisten De Belgische socialisten gaan deze maatregelen lang niet ver ge noeg. Zij willen een volledig ver bod op wapenbezit, zoals dat in Ne derland geldt. Ook vinden zij dat de vergunning-verlening in een hand, de justitie, moet zijn en niet bij de plaatselijke politie hoort te liggen. Minister Gol heeft ook aange kondigd dat voortaan een vergun ning nodig zal zijn voor het bezit van (antieke) wapenverzamelin gen. Voorts zullen schietverenigin gen onderworpen worden aan een statuut, waarin regels worden ge steld voor de ballotage van de le den en het gebruik en de verstrek king van sportwapens aan die le den. Een van de argumenten tegen het verbieden van vuurwapens is altijd de vrees voor het ontstaan van een 'zwarte markt' geweest. Op diverse Belgische rommelmarkten zijn wapens te koop (ook pistolen en revolvers), die onklaar zijn ge maakt. 'Voor verzamelaars' wordt er dan bij gezegd, maar de verko per is altijd zeer bereid om de cliënt te vertellen hoe het wapen weer vuurgereed kan worden ge maakt. Tegen die praktijken biedt de nieuwe wet-Gol weinig bescher ming. Amerikaanse tv- serie op de plank na kritiek Moskou NEW YORK (AFP) - De Amen- kaanse omroeporganisatie ABC heeft de televisieserie „Amerika" over het leven in de VS na een machtsovername door de Sowjet-Unie uitge steld, omdat het Kremlin dreig de het werk van haar journalis ten in Moskou te bemoeilijken- .Moskou vindt dat het televisie feuilleton een „anti-Sowjet-ka- rakter" heeft en liet weten dat het Jammer zou zijn de ver standhouding tussen Moskou en de journalisten van ABC te zien verslechteren". Sowjet- functionarissen voor culturele zaken heten zich eerder al mis prijzend uit over het gehalte van de speelfilms „Rocky IV" en „Rambo" met Sylvester Stallone. ADVERTENTIE Met de RenteKeuze Hypotheek van het Bouwfonds heeft u uw hypotheek volledig in eigen hand. U profiteert altijd van de laagste rente (nu vanaf 7.3%). U mag tussen tijds boetevrij aflossen. Het maakt niet uit of u leent mèt of zónder gemeentegarantie. En evenmin of u een nieuwe of een bestaande woning koopt. Bovendien kunt u op elk gewenst moment besluiten de rente alsnog vast te zetten, kosteloos en zonder voorwaarden. In dat geval stapt u gewoon over naar een andere, veilige Bouwfonds Hypotheek. De RenteKeuze Hypotheek is de meest flexibele hypotheek van Nederland. En biedt u de vrije keus, iedere maand weer Bel het Bouwfonds vooreen afspraak of stuur de bon even in Den Haag Nassauplein 13 (070)650800 j Naam I Adres. In wat voor huis woont i Huurhuis Koophuis Hoeveel wilt u ten hoogste per maand betalen voor 'n ander huis? fi_ Hoeveel t jaarinkomen? f Opsturen in gesloten envelop nv BOUWfOfldS zonder postzegel naar: Bouwfonds, Antwoordnummer 34, Nederlandse Gemeenten 3860 VE Hoevelaken. De Amerikaanse president Reagan en zijn minister Shultz (buiten landse zaken) hadden het al voor zien. Het is heel goed mogelijk, zo meldden zij deze week op afzon derlijke persconferenties, dat de Amerikaanse economische boycot van Libië, dit land voorlopig alleen maar voordelen oplevert. door Ton van Brussel Dat is ook precies wat zich dezer dagen aftekent. Op de Islamitische Conferentie in Fez gaven de 46 aan gesloten landen zonder stemming een verklaring uit waarin "onver biddelijke solidariteit" wordt uit gesproken met de Libische strijd tegen "de voortdurende provoca ties en agressieve escalatie van de kant van het internationale impe rialisme en het zionisme". Maan dag volgt nóg een krachtmeting, als in Tunis de 22 landen van de machtige Arabische Liga bijeenko men om zich te beraden over boy cotmaatregelen tegen de VS. Ook Moskou staat pal achter Gaddafi. De belangrijkste kranten, het persbureau TASS, minister Sjevardnadze (buitenlandse zaken) en Anatoly Gromyko (zoon van president Andrei en directeur van het Afrika-institiuut van de Acade mie van Wetenschappen), wezen de Amerikaanse sancties in scher pe bewoordingen af en prezen Gaddafi's strijd tegen de Ameri kaanse oorlogszucht. Oppervlakkig beschouwd lijken dat voorspelbare reacties, maar in werkelijkheid heeft Gaddafi het geruime tijd zonder de nu losge barsten complimentenregen moe ten stellen. Vriendschappen Echte bondgenoten heeft Libië nauwelijks. Dat fenomeen is in de Arabische wereld hoe dan ook al geen lang leven beschoren, maar in het geval van Libië worden vriend schappen even snel gesloten als verbroken. Dat de Libische leider in het Westen geen enkele popula riteit geniet, betekent allerminst geërgerd dat het 'machtige' Syrië niet in staat is gebleken orde op za ken te stellen in het verscheurde Libanon. Assad en Gaddafi waren vorig jaar te gast in het Kremlin. De eer ste kreeg daar te horen dat de Sow jet-Unie de voorkeur geeft aan een internationale vredesconferentie, volgens door PLO-leider Arafat on dersteund model. Assad heeft het Arafat kwalijk genomen dat deze zich na de Israëlische oorlog in Li banon niet in Damascus, maar in Tunis heeft gevestigd. Sinds Arafat de schijn wekt de gewapende strijd (met uitzondering van acties in be zet gebied) prijs te willen geven en een diplomatieke koers te gaan va ren, is de vijandschap tussen hem en Assad bezegeld. Dat Moskou niettemin Arafats kant koos, werd algemeen uitgelegd als een bittere tegenvaller voor de Syrische optie. Vlagvertoon Gaddafi bij Gorbatsjov: geen vriendschapsverdrag. dat hij in het Oostblok en in de Arabische en Afrikaanse wereld automatisch op handen wordt ge dragen. Integendeel, hij heeft ruzie met Egypte en Tunesië en wekte weer zin en afkeuring op in de Afrikaan se wereld tijdens zijn avonturen in Tsjaad. In de gematigde Arabische landen ligt hij slecht, omdat hij niets wil weten van de meer diplo- matie-gevoelige vleugels in de Pa lestijnse Bevrijdingsbeweging. In de Golfoorlog steunt hij niet Irak maar Iran en bevindt hij zich para doxaal genoeg aan de zijde van Is raël dat in Irak het grootste gevaar ziet. Ook in meer radicale landen als Syrië blijft hij wantrouwen opwek ken, omdat Gaddafi zich nu een maal graag en tegen de zin van de al even ambitieuze dictator Assad, opwerpt als de enige echte leider in de Islamitische wereld. Libanon In de populaire beschouwing heet het dat zowel Assad als Gad dafi hun oren naar Moskou laten hangen en in het Kremlin wapens en bijbehorende orders afhalen. Ook in dit geval is de werkelijk heid anders. Moskou is boven alles uit op een politieke oplossing van het Midden-Oosten-conflict en heeft vorig jaar, tot ergernis van Assad in die regio een reeks vriendschapsverdragen afgesloten met landen, die zich wat de Pale stijnse kwestie betreft, minder na drukkelijk hebben geprofileerd. Het heeft Moskou bovendien zeer Het bezoek van Gaddafi was nog minder succesvol. Moskou levert wapens aan Libië (Europese lan den doen dat ook), maar houdt er geen militaire bases op na. Gaddafi kan zich niet zó openlijk met de Sowjet-Unie verbinden omdat zijn rijk niet alleen steunt op strijd te gen imperialisme en ziortisme, maar ook tegen het communisme/ atheïsme. Gaddafi arriveerde in oktober in Moskou en werd daar niet met het gebruikelijke vlagvertoon ontvan gen, De bekoelde relatie werd be vestigd toen na afloop van het be zoek een uiterst mager communi qué werd uitgegeven, waarin geen melding werd gemaakt van vriend schapsverdragen. Gaddafi was daarop uit geweest en wilde met name de standaardformulering vastgelegd zien rond wederzijdse consultatie in internationale kwes ties en over militaire bijstand in ge val van agressie. Dat is hem niet gelukt en ook daaruit valt af te lei den dat de Sowjet-Unie niet bijster enthousiast is over de wilde dreige menten die Gaddafi met de regel maat van de klok de wereld in stuurt. Daarbij speelt zeker mee dat Moskou op het Afrikaanse con tinent niet op één paard wil wed den en de lijnen naar de Afrikaanse wereld open wenst te houden. Nuances De Amerikaanse versie van deze politieke geografie ontbeert we zenlijke nuances, die ook elke hoop op Europese steun ijdel ma ken. Immers: een speurtocht naar de meer duurzame bondgenoot schappen van het Libische bewind eindigt onvermijdelijk in Eurpopa, waar een reeks van landen, Italië voorop, grote economische belan gen met Triploi in stand houden' en waar Frankrijk en Spanje er gezien hun relaties met Afrikaanse staten, veel voor over hebben de onrust stoker Gaddafi te vriend te hou den. Reagans actie heeft niet alleen de verschillen in denken in het wes terse bondgenootschap aan het licht gebracht, maar heeft er even eens toe geleid dat zowel de Arabi sche wereld als de Sowjet-Unie zich weer zonder terughoudend heid aan de Libische zaak hebben verplicht. Gevoegd bij het specula tieve karakter van de Amerikaanse beschuldigingen en bij het twijfel achtige effect van de afgekondigde sancties, is de kans groot dat de Verenigde Staten in dit conflict de grote verliezer zullen blijven

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7